Amersfoortsche Industrie- en Hoishonflscliool. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Advertentiën. voor, en breke zich vooral bet hoofd maar niet over de vraag, wanneer het tijdstip zal zijn aangebroken, waarop Indië rijp zal zijn voor zelfbestuur. Over het al of niet verleenen der emancipatie zal ons oordeel dan ver moedelijk wel niet meer worden ge vraagd. Daarom is het zoo gevaarlijk om als het aankomt op handelen, het materieele gedeelte van het vraag stuk geheel voorbij te gaan sd uit sluitend aan het ideële aandacht te schenken. Van welken kant men de Indische vraagstukken ook beziet, men zal moeten erkennen, dat zij hebben een zeer belangrijke financiëele zijde. Wjj gelooven niet, dat door een verwijzing, zonder meer, naar de wet van 1912, waarbjj de scheiding tus- schen Nederland en Indië tot stand kwam, de Nederlandsche schatkist van de zaak afkomt. Een liefde voor Indië, die de finan- cieele gevolgen uitsluitend ten laste van Indië wil brengen, is apenliefde. Men verklare dan maar ronduit: Wij laten Indië liever los. Waar nu de geldelijke regeling dient vooraf te gaan, leek bet ons practisch en lijkt ons dat nog, ondanks de verwijten onzer aanvallers in de eerste plaats te letten op de materieele en Diet op de ideëele, op geld niet waardeerbare belangen, ge lijk onze tegenstanders deden. Al hebben wij er nimmer aan gedacht te beweren, dat het belang bij het behoud van Indië, slechts een mate- rieeleu kant zou hebbeD, wij zijn toch niet genoeg idealist om te meenen, dat de doorsnee Nederlander in Europa zoowel als in Indië tot groote financieele offers zal worden bereid gevonden, wanneer men hem komt spreken bijv. over ons taalbelang, voor welk belang bij wel niet geheel ongevoelig is, maar toch alleen dan als het hem geen geld kost. Ook de behartiging der ideëele be langen eischt in Indië vóór alles materieele bescherming. Dit hebben wij nog onlangs vernomen uit den mond van den Javaan Note Soeroto, toen deze de ethische zijde van het vraagstuk, het eendrachtig en in on derlinge waardeering samengaan van het Oostersche en Westersche element in Indië, in warme bewoordingen bepleitte. Maatregelen materieele en ideëele moeten worden getroffen vóór het te laat is. Alle doeltreffende maatregelen van welken aard ook, dio kunnen strekken tot verhooging van de weerkracht, het weerstandsvermogen van Indië, zullen wij toejuichen. Als tot de maatrege len, die absoluut noodzakelijk moeten worden geacht, ook behoort uitbrei ding van leger en vloot, of van eeD van beide, zullen wij ook die hebben te aanvaarden op gevaar af van militarisme en imperialistische groot doenerij te worden beticht. Doch dat deed men ons trouwens reeds bij voor baat. Wij zijn het inmiddels volkomen eens met onzen tegenstander, die zeide dat, hoe de verdediging in Indië te land en te water behoort te wor den gevoerd, met vrucht eerst zal kunnen worden besproken, als voor stellen van de Regeering ter tafel liggen. Het beoordeelen van de doeltref fendheid der door de Regeering in te dienen voorstellen op hot stuk der defensie zullen wij echter hebbeD over te laten aan de deskundigen. Wij kunnen thans dus slechts af wachten, nadat wij ons hebben ge kweten van de taak de aandacht te vestigen op bet belang, aan het behoud van Indië verbonden, zonder daarbij de stoffelijke zijde van dat belang voorbij te zien. Waartegen wij echter nog wenschen te waarschuwen met alle kracht, dat is tegen het gevaar vau zich te laten in slaap sussen met zuiver ideëele argumenten, los van de materie. Dergelijke slaapdeuntjes zijn te ge vaarlijker naar mate zij schooner klin ken en goedkooper zijn. Staatspensioen. Ds. vaD Krevelen sprak Woensdag avond in Amicitia over «Staatspen sioen.* Spreker begon van met te zeggen, wat de bond voor Staatspen- sionneering wil. De Bond zet één sociale eisch buiten het partij verbond en gaat ageeren voor dien eisch. In bet hoofdbestuur zitten menschen van alle richtingen, allen vereenigd om het beginsel van Staatspensioen. Wij trachten de publieke opinie te bewerkeD, want de sociale wetten moeten onder invloed hiervan tot stand komen. Het beginsel van een wet moet eerst doordringen in het volk. Doch de Bond heeft meer ge daan dan de publieke opinie bewerken. Candidaat vertegenwoordigers vroegen wij paar hun meening in dezen en van bijna alle candidaten hebben wij antwoord gekregen. ThaDS zijn er reeds 400 afdeelingen met 60000 leden. Dit geeft beteeke- nis aan den Bond. Troelstra heeft gezegd, dat de Unie-liberalen en Vrijz. Dem. door ons den weg van het staatspensioen zijn opgedrongen. En dit is zoo. De actie is thans van gewicht met bet oog op de indiening van het ont werp Treub, wat zeer merkwaardig overeenkomt met de Deensche wet. Volgens art. I heeft ieder 60-jarige en daarboven recht op staatspensioen, behoudens enkele voorwaarden. In ait.5staat.dat de ondersteuning moet voor zien in het noodige. Het gemeentebestuur maakt uit, wie be hoeftig is, terwijl het Rijk de helft betaalt. Dit is de Deensche wet. Min. Treub neemt nu den 70-jarigen leeftijd en ongeveer gelijke voorwaarden als de Deensche wet. Dan heeft bij nog dal het Rijk voor iemand boven de 70 jaar f50 betaalt en aan een behoeftige maar f 104 per jaar be taald worden. De leeftijd te hoog en de uitkeering te klein. In Engeland en Denemarken wordt meer uitgekeerd. Als de wet Treub wordt aangenomen dan is er het beginsel en bet begin. De Bond blijft dan doorstrijden om de volledige overwinning te behalen. Spreker hoopt, dat allen hiertoe willen meewerken. Op een vraag of Diet een heel leger van ambtenaren zal Doodig zijn, antwoordde spreker dat de gemeenten in de zaak geïnteresseerd moeten zijn. Verder werd meegedeeld, dat hier een afdeeling kon worden opgericht. Dr. Toxopeus dankte den spreker en sloot de zeer slecht bezochte ver gadering. Eierveiliog. De tweede vergadering werd weer in Café Otte gehouden. Voorzitter was de heer Krook. Deze gaf het woord aan den heer v. d. Linden, die meedeelde, dat het noodzakelijk is, dadelijk met de veiling te beginnen. Op de markt is nl. een biljet ver spreid, waarin beweerd wordt, dat de veiling voor den middenstand zoo nadeelig is. Er wordt echter niet in gezegd, dat de handelaren er zoo tegen ziju en nog minder waarom. Ze zijn nu uitgenoodigd bun bezwaren meetedeeleD,dochzezwijgennogsteeds Op de veiling is regel, op demarktniet. De boer komt op de veiliDg aan zijn geld, want wie bier het hoogste biedt, is koopman. De bewering, dat de boeren door de veiling langer in de stad moeten blijven is ook al niet waar. Als de zaak geregeld is, loopt het in een half uur af. Het biljet is eigenlijk een reclame voor de veiling. De voorzitter zegt dat het slagen van de handelaars zal afhangen. Een goed pakhuis is er, zoodat de koop lui niet meer in regeo en wind be hoeven te staan. Het voorloopig reglement, dat nu aan de orde kwam, luidt: Ieder kan zijn eieren naar de veiling brengen. Zij. die geen lid van de V. P. N. zijn, moeten uiterlijk bij de tweede maal, dat zij aan voeren, zich als lid doen inschrijven. Als aanvoerders worden niet toe gelaten winkeliers, die eieren in hun winkel verkoopen, handelaars in- en opkoopers van eieren. Zij, die naar de veiling aanvoereD, worden kosteloos ingeschreven als leden-aanvoerders. Zij mogen te aller tijde als lid-aan voerder bedanken, doch kunnen dan toch lid van de V. P. N. blijven. De leden-aanvoerders hebben geen geldelijke verplichting. Zoolang zij lid-aanvoerder zijn, wordt aan de veiling op hun eiereD gerekendzij mogen gedurende dien tijd geen eieren op de markt of aan opkoopers verkoopen Als regel vormen alle eieren van iederen verkooper één koop en worden dus afzonderlijk geveild, zoodat ieder de waarde van zijn eigen eieren ont vangt. Manden kunnen onmiddellijk door de aanvoeders worden mee terugge nomen. Betaling geschiedt als regel desge- wenscht uiterlijk één uur na de veiling of anders den volgenden Vrijdag vóór de veiling. Het veilings-percentage is 2°/o. In gevallen, waarin dit reglement niet voorziet, beslist de veilingscommissie. De volgende inlichtingen worden Dog gegeven; Zij, die des Vrijdags aanvoeren, worden verzocht, zoo vroeg mogelijk te komen en liefst vóór acht uur. In den eersten lijd is het gewenscht in het midden der week aan te voeren. Hierdoor worden de. werkzaamheden van het personeel verminderd op Vrijdagmorgen. Voor aanvoer van groote partijen kunnen modelkisten worden in ont vangst genomen. Het beste is gezamenlijk de eieren te laten brengen in het begin of in bet midden van de week. Vrijdags tot 8 uur kunnen nog duizende eieren worden ontvangen en voor de veiling, die om 10 uur begint, worden gereed gezet. Ieder ontvaDgt zijn geld aan het kantoor, waar bet afgepast klaarligt. Met de groote V. P. N. instellingen, die gezamenlijk twee miljoen eieren per week verhandelen en er nog een onbeperkt getal kunnen plaatsen, is een regeling getroffen, om onze eieren zoo duur mogelijk te verkoopeD. De heer Wehkamp zou willen, dat de pluimveehouders zich verbonden een half jaar lang eieren te leveren. De voorzitter is hier tegen. De heer Sieperda vindt dit niet kwaad, ook propaganda acht hij zeer geweDscht. Een ander lid vindt het stellen van een verplichting zeer moeilijk. De heer Rodenhuis, directeur van de veiling te Leeuwarden, zegt dat daar ook geen verplichting bestaat. Het ledental neemt daar steeds toe; er zijn er al over de 5000. Het is eigenlijk al een export-vereeniging geworden. Men wil te Leeuwarden de eieren, die hier niet verkocht worden, verzenden en spreker slaat voor een goede prijs in. In Amsterdam zegt de heer LaDgenhofl, betaalt men voor een kist f 5 en krijgt bij terugzending f 4,75 terug. In Amersfoort zegt de voorzitter wordt het gebeele bedrag terugbe taald. Verder wordt besloten Vrijdag te beginnen. Donderdagavond hield de beer Hoog in hotel Reichmann een lezing in het Fransch over Alphonse Daudet. De opbrengst was ten bate van de Amersf. Ver. voor Kinderherstellings- en Vacantie-Kolonies. De belang stelling was zeer groot. Spreker ver telde op een aangename onder houdende wijze van Daudet, van zijn doen en laten, van zijn leven en van zijn werken. Dr. Kamerling dankte spreker voor zijn interessante lezing en wekte alle aanwezigen op lid te worden van de Ver. voor K. en V. Kolonies. Het concert van gisteravond heeft aan de talrijke aanwezigen hoog kunst genot geschonken en geen wonder, want drie kunstenaressen lieten zich hooreD. Het publiek liet zich ook niet onbetuigd en telkens werden bouquet- ten aangeboden het eene zoo mogelijk nog fraaier dan het andere. Het op treden zeif was zoo eenvoudig en ongekunsteld, zoo natuur lijk, zoo huise lijk zou ik zeggen, dat dit terstond in de goede stemming bracht. Mevrouw Annie Vleming—v. d. Berg zingt ge makkelijk en heeft een prachtig geluid. Het is een lust haar te hooren. De begeleiding van mejuffrouw Nicoline Jung was werkelijk begeleiding. Deze dame is een bekwame, talentvolle pianiste, evenals mejuffrouw Henriette Metz een uitstekende violiste is. De moeilijkste passages weet zij te over winnen. Van technische moeilijkheden is geeD sprake. Het publiek was op getogen en riep telkens de drie kun stenaressen terug. Na afloop scheen aan het applaus geen einde te komen. Tot lid en voorzitter der com missie, belast met het afnemen der eindexamens H. B. S., in de pro vincie Utrecht, is benoemd de beer dr. P. G. Tiddens, directeur der H.B. S. alhier. Tot leden werden onder meer be noemd de heeren A. M, Kerkkamp, dr. P. K. D. Lulofs, dr. Th. Weevers, dr. E. J. Beumer, F. Wesseling, J. C. A. Havinga, B D. Best en J. M. ï'iel, leeraren aan de H. B. S.'alhier. Het mondeling examen zal alhier gehouden worden. Het adres voor plaatselijke keuze is in onze gemeente door 1500 per sonen onderteekend. De voorloopig vastgestelde Kiezerslijst voor 1914/15 bevat 3634 namen tegen 3318 op die van het vorig jaar. De heer C. J. F. Piins, hoofd der O.L school in de Koningstraat is benoemd tot lid der commissie belast met het afnemen der examens voor onderwijzer. De nieuwe R.K. School in de St. Henricus parochie wordt op 1 April as. geopend. In eene a s Dinsdagavond te houden vergadering der Natuur historische vereeniging, zal de vogel bescherming besproken worden. Den lOen Maart herdacht de «Amersfoortscbe Muziek vereeniging" directeur de heer J. A. Jochems baar 25-jarig bestaan. Het spreekt van zelf dat hel bestuur en de leden deze gelegenheid nretgaarne onopgemerkt wenscben voorbij te laten gaan; er is dan ook op de laatst gehouden algemeene vergadering be sloten, op nader te bepalen datums eenige rondgangen door de stad te doen, bij welke de vereeniging dan door middel van marsebmuziek zich wenscht te laten hoorenbovendien zal zoodra een gunstiger jaargetijde is aangebroken een feestconcert worden gegeven in het plantsoen. Ook is besloten bij deze gelegenheid een portret der vereeniging in ver schillende geïllustreerde bladen te plaatsen. De vereeniging ziet zich genood zaakt een verzoek te richten tot de inwoners der stad om finanlieelen steun. Het spreekt van zelf dat in 25 jaar jaar veel vervanging van instrumenten en aankoop van nieuwe muziek heeft plaats gehad: Zoo ook nu is de ver eeniging verplicht belangrijke uitgaveu te doen met het oog op een en ander. Daar de vereeniging steeds getracht heeft naar het genoegen der inwoners hare concerten te geven, hoopt zij in deze niet te vergeefs bjj de ingezetenen om finantieelen steun aan te kloppen. De beer Th. Heemskerk oud minister van binnenl. zaken, zal, op uitnoodiging van de Amersfoortsclie propagandaclub «Groen van Prin- sterei" in den loop der volgende maand voor de rechtscbe kiezers al hier eene politieke rede komen houden. Ook Ds. Talma heeft toegezegd een politiek onderwerp hier te komen behandelen. De gisteren gehouden eerste eierveiliog was voor een begin niet kwaad. Aangevoerd weiden circa 55.00Ü stuks, die geveild werden tegen 4 a 4'/i ct. per stuk. De op de markt bedongen prijzen waren iets lager. De eieren werden geveild dooi den heer Langendoiff uit Amsterdam. Omstreeks 10 uur begonnen was om half elf alles afgeloopen. Drie woningen benevens een koffiehuis aan den Hoogeweg j I. Donderdagavond door notaris C. A van Blaricum in «Het Boompje" ge veild werden in massa ingezet voor f3650.en opgehouden voor 6400. Twee ambachtslui, werkzaam bij de bouw van het R. K. Jongens pensionaat pp den Berg, zijn gisteren ochtend van een steiger gevallen en naar het ziekenhuis alhier gebracht. Gelukkig bleken de kwetsuien van dien aard, dat de een, uit Zeist af komstig, naar zijne woonplaats kon worden vervoerd, terwijl ook de ander, zekere H. Flos van hier, niet in levens gevaar verkeert. In de plaats van den heerG. W. Scheffers, die wegens vertrek naar Nijmegen gedwongen was te bedanken, werd in eene j.l. Donderdagavond ge houden vergadering tot voorzitter der R.K. Middenstandsvereenigmg «de Hanze" gekozen de heer J. Bunnik tot dusverre penningmeester der ver eeniging In de vacature voor bestuurslid werd voorzien door de benoeming van de heer H. W. Stenfert. Als agent der Hanzebank alhier is aangesteld de heer F. A. Th. van Ditzbuizen. Inbraak Terborg-Silvolde. De inbraak deze week te Terborg gepleegd is voor de Brandkasten vau de firma Martens en Zonen te Dop- tinchem een prachtige, schoon ODge- zoebte reclame geweest. In het kantoor van notaris Bijleveld te Silvolde, een der plaatsen dio de dieven tot operatieteirein hadden gekozen, staan naast elkander een brandkast der firma Lips uit Dordrecht en een kluis vau de firma Martens en Zonen te Doetinchem, beide van goedkoop type. Slaagden de inbrekers er in de Lipskast door boring te openen, de kluisdeur der firma Martens, bleef ondanks de zichtbare pogingen om ze te forceeren met koevoet en ander materiaal voor de ongewenschte bezoekers gesloten. Zoo iets zegt meer dan honderd tevredenheids-betuigingen. Ten gevolge van de ongekend hooge waterstanden der rivieren is op verschillende steenfabrieken reus achtige schade veroorzaakt. De directe schade bestaat in het totaal veiloren gaan van millioenen ongebakken stee- non. De indirecte schade ontstaat doordien werkzaamheden, welke uit sluitend in dit seizoen moeten geschie den (zooals bijv. aanvoeren van grond) geheel stilstaan. Als bewijs boe belangrijk de directe schade is, diene, dal op een enkele fabriek voor f 30000 aan ongebakken steenen door het water verloren ging. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 27 Maart 1914. Tarwe r0Rogge f 0.Boekweit 10.— appelen f 0.a f Peren f 0.a 100.Klei- Aardapp. f 0.a f0.zandaardapp. f 2.00 a f 2.50 Hoendereieren f 4 00 al 4.40 p. 100 st. Bruine eieren f 4 40 af 4.90 per 100 st. Boter 11.30 a 11.50 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f0a f0— per 50 kilo (lippen 10.90 a f2 00 Kuikens fO.OOaiO.Piep kuikens f 0.00 a f0.Ganzen I O. a f 0.Eenden f090 a f 1.40 p. st. Jonge fO.OO a f0.00. Hazen f0.— a f0.— Wilde konijnen '0.00 a fO.OO Tamme f 0.80 a f 1 50 Duiven f 0.60 a f 0.70 paar Magere varkens f 17. - a 124 Varkens export f 0.a I 0Zeugen f CO.a f i 00.Biggen 19a f 16 Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a (000.—. Kalfkoeien f 000.— a f000. Kalf- vaarzen f 00.k f 00.Os 1000.a f 000.— Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rugge. heet. Boekweit. 7 heet Appelen heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 120 heet. Zandaardappelen, 220 000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 350 kilo hoter, kilo Margarine, Kilo kaïs. stuks Vee 35 magere varkens Varkens voor exportslagerij 300 biggen 8 zeugen. RECLAME. Nierzand, Niergruis, Nier- en Blaassteen. Wanneer de nieren niet in orde zjjn, kan het zich voordoen, dat het urinezuur, hetwelk dan niet uit hel lichaam wordt verwijderd, zich afzet in de nieren of het nierbekken. Naar ge lang van de grootte dezer afzettingen spreekt men van nierzand, gruis of steen. Zoo langde nieren niet goed wei ken, vermeerdert de af zetting op de reeds gevormde stukjes voort- dkrend en kunnen deze zich tot een aanzien lijke grootte ontwikkelen. Nierzand en -gruis kunnen met de nrine het lichaam verlaten. Grootere stukjes blyven dikwijls in de blaas achter en vormen blaassteenen. Ook kunnen zij verstopping der urinewegen veroorzaken en menigmaal wordt een operatie noodzakelijk. Het is daarom van veel gewicht io te grijpen, zoodra gij verschijnselen van bovengenoemde ziekte opmerkt, als een gevoel van zwaarte en drukking in de lendenen, zoodat men te dezer hoogte behoefte aan steun heeft bij hetloopen en zitten. De urine laat een fijn zand achter en de naehturine is dik en bevat een rood be zinksel. Het water komt soms druppelsgewijze, onophoudelijk heeft men aandrang en een bran derige p\jn in den rug van boven naar beneden en gericht naar de blaasstreek. Begint nog heden met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale niergeneesmiddel, hetwelk aan de nieren haar oude kracht hergeeft en haar in staat stelt om de onzuiverheden, welke uw lijden verooreaken, af te voeren. Zij grijpen uw kwaal in haar wortels aan. Te Amersfoort verkrijgt, bij de h.h. A. van de Weg, Laügestr. 23, en P. de Zwait, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- merk 40 1 Mei toelating van leerlingen tot: den opleidingscursus voor Dienstbode Nuttige en Fraaie Hand werken Costuumnaaien Voorbereidend onderwijs Cursus in Dekken en Dienen (6 lessen). Aanmelding bij de Directrice. HET BESTUUR.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2