BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Adverteiniën. J. A. GOVERS, Schoenen naar maat. Noord- en Oost-Siberië te ondersteu nen. Bijdragen ook tot dit bijzonder doel kunnen gezonden worden aan den Penningmeester van het Neder- landscbe Comité voor de gevangenen in Rusland: Mr. H. P. L. Wiessing, Blaricum N.-H. Bevolking van Gelderland en Utrecht. Op uitnoodiging van het Dageltjkscb Bestuur van de Vereeniging «Het Nederlandsche Volk" heeft zich eene Commissie gevormd bestaande uit de Professoren Beysens (Utrecht). Van Blom (Delft), Niermeyer (Utrecht) en de Heeien Ds. Visser (Directeur van het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort) en Dr. Schuurmans Stok bo'en (Willem Barentzstraat 19, Utrecht), welke een onderzoek wenscht in te stellen naar den toestand van de bevolking in Gelderland en Utrecht Deze Commissie doet een beroep op de welwillende medewerking van alle instellingen, vereenigingen, commissies enz., welke in staat zijn haar door het verschaffen van het benoodigde studie materiaal of op andere wijze de be hulpzame hand te bieden de instel lingen enz. bij wie dit het geval is worden uitgenoodigd van hunne be reidwilligheid te doen blijken aan Dr. Schuurmans Stekhoven of aan een der andere leden. Toezending van verslagen of andere publicaties waaruit kan blijken welke onderzoekingen in de laatste jaren reeds zijn ingesteld of gaande zijn, zal mede op prijs worden gesteld. Bij deze gelegenheid wordt levens een beroep gedaan op de hulp van alle bijzondere personen, zoowel dames als heeren, die in hun woonplaats un hoofde van ambt, bediening, vvijkarbeid, philantrophisch werk, enz. met de bevolking nauwkeurig bekend zijn het zal zeer gewaardeerd worden wanneer ook zij hunne namen en adressen zouden willen opgeven, liefst onder vermelding van hunne levens positie, en van de medewerking, welke zij vermoedelijk zullen kunnen ver- leenen. Ter toelichting zij opgemerkt, dat de Commissie belang stelt in den licbamelijken, geestelijken en econo- miscben toestand der bevolking, de zorg besteed aan het kind (hieronder begrepen de voeding der zuigelingen), aan den zieke en den bejaarde, de zedelijke en verstandelijke ontwikke ling van de schooljeugd, het kerke lijk en het vereenigtngsleven, en bij zonderheden als gewoonten (ge bruiken), de kleederdrachten (incl. sieraden), den woningbouw enz. De Commissie verstrekt gaarne nadere inlichtingen omtrent het onder zoek op elk dezer punten. Het ligt in hare bedoeling om het te veikiijgen materiaal te verwerken lot eene beschrijving van de bevolking der beide provinciën waarbij het ver band tusschen de verschillende ver schijnselen aan het licht zal kunnen treden. Natuurlijk zal niet terstond en overal aan alle zjjien van het leven aan dacht kunnen worden gewijd; even wel mag worden aangenomen, dat bij veler medewerking allengs een be vredigend resultaat zal worden ver kregen. Vlootbeuiaiining. De vlootuit u-tuig, die voórnamelijk voor de uit u tiuk van lndië nood zakelijk wordt geacht, brengt mede dat, in ieder geval en afgezien van de vraag omtrent den aard der te bouwen schepen, een voorziening zal moeten worden getroffen, teneinde te geraken tot een oplossing van hot personeel-vraagsluk. Zooals bekend is, zijn plannen in voorbereiding om de bemanning der schepen in lndië voor een deel te doen bestaan uit inlanders, doch dit neemt niet weg, dat ook een nieuwe regeling noodig zal zijn om over vol doend geschikt Europeesch personeel te kunnen beschikken. Daarvoor komen twee middelen in aanmerking, namelijk verkorting van het dienstvei band, met het doel de vrijwillige dienstneming te bevorderen, en uitbreiding van de getalsterkte en verlenging van den diensttijd van de zeemilitie. Naar wij vernemen, moet het thans echter niet liggen in het voornemen der Regeering, voorstellen te doen. welke zouden leiden tot verzwaring van den militieplicht ten behoeve van den zeedienst. V. P. N. Dinsdagmiddag hield de Vereeniging tot bevordering dei Pluimveehouderij en tamme Konijnenteelt in Nederland te Utrecht haar algemeene voorjaais- vergadenng onder leiding van den heer F. E. Posthuma uit Deri Haag. De bijeenkomst weid bijgewoond door den direcleui-generaal van den l.andbouw, den beer P. v. d Hoek. en den inspecteur der zuivelcontróie, die door den voorzitter in 'i bijzonder welkom werden geheeten. Spr. wees er voorts op, dat hot arbeidsveld dei V. P. N. zich elk jaar uitbreidt en dat zij meer en meer een landbouw- vereeniging gaat worden. Het jaarverslag werd onder dank zegging aan den secretaris, den heer J. Schuyleman, goedgekeurd, evenal- de rekening en verantwoording van ten Penningmeester. De balans sluit op f26 781.83 en de exploitatiereke ning op 26.01310'/, Het vei liessaldo bedraagt 15197 83 De penningmeester werd na eenige discussie over de wijze van boekhouding van zijn bebeer gedechargeerd. De eierveilingen te Amsterdam en Rotterdam hadden dit jaar een kleine ren omzet dan het voorgaande. Vergeleken met 1912 ging de omzet aan eieren dei Amsterd&msche veiling met 200.000 achteruit en ver minderde de opbrengst met f 900. De middenptijs steeg echter met f0.35 per 100 stuks. De omzet der Rotter- damsche veiling verminderde bij 1912 vergeleken met ongeveer 200,000 stuks aan gestempelde eieren, doch vermeerderde aan ongestempelde met 18O.000. Op voorstel vau het hoofdbestuur werden eenige regelen vastgesteld voor bet erkennen van vei koopgelegen heden van pluimveeproducten als erkende instellingen der V P. N en voor de eieicoutróle der V. P N De vergadering verleende bet H B. machtiging om de instelling eener voederconti óle voor te bereiden en te regelen. Voorts vereenigde de vergadering zich met een voorstel van het H.B. om bet met 1 Jan verschenen week blad in eigendom over te nemen en op den bestaanden voet voort te zetten. In de plaats van den hper Schi p, die uit het hoofdbestuur trad, is gp- tieden de heer We.sierrnan te Hees Medegedeeld werd, dat in 1916 een Internationaal Pluimveecongres zal worden gehouden. Aan het einde der vergadering sprak de directeur-generaal van den Land bouw zijn dank uit voor de uitnoodi ging tot bijwoning dezer veigadering Spr. verklaarde zich bereid met hel hoofdbestuur in overleg te treden tot bestrijding der hoenderziekte en uitte zijn beste wenschen voor den bloei der V. P. N.. Daarna werd de ver gadering gesloten. Handelsbl. Loterijwet. De Kantonrechier te Bergen op Zoom, beden uitspraak doende in de zaken van A. de GS. D.. E. van B. en F. L. van P. te Bergen op Zoom en van J J. van P. te Roosendaal, aan wie was ten laste geleud, dat zij als Agenten der N. V. »De Tijdgeesu ten verkoop in voorraad hebben ge had 3 pCt. Obligatiën 20-- Serie eener premielenning ten laste dier Vennoot schap. zijnde deze stukken in wer kelijk heid aandeelen in eene loterij, waarvan de bij de loterijwet van 1905 ver- eischte toeslemming niet was verleend: Ontsloeg beklaagden van alle rechts vervolging. Wegens ongesteldheid van onzen verslaggever moet het ver slag der raadzitting van gister avond wachten tot het volgend nummer. De tram vervoerde in Maan dpzes jaars 10 982 personen, of 764 meer dan in de zelfde maand «au verleden jaar. De opbrengst uit ver voer bedroeg daardoor f553 45. of f 43 75 meer. Bijzondere ontvangsten waren er echter niet. zöodat de totaal-ontvang sten beliepen f553.45, of f21.25 minder, en de dagkdometer-opbrengst was f991. of f039 minder dan in Maart 1913. Luitenant Snoek, van het 16e regiment infanterie, woidt van 15 April tot 15 Augustus gedetacheerd bij de 4s mitiailleur-afdeeling. De paardenarts 2e klasse B- Eggink, van het le regiment huzaren> heeft 6 maanden non-activiteit ver zocht, builen bezwaar van 's Rijks schatkist. De tot paardenarts 2e klasse benoemde veearts H. van Vuuren wordt gedetacheerd bij de boefsmid- school, alhier. De heer R. Zijlstra heeft met ingang van 1 Juli eervol ontslag ge vraagd als directeur van de gasfabriek Tot dien datum is bem verlof vei- leend. In eene j.l. Zaterdag te Amster dam gehouden vergadering van den Bond van Leeraressen bij het Huis boudonderwijs is besloten de examens voor diploma A alhier le houden. H. V. C. verloor Zondag te Enschedé tegen Herakles met 30. Ter kaasmarkt werden j.l. Maan dag aangevoerd 4 wagens, bevattende 900 K.G. kaas. De prijs per 50 K.G. liep van f30.50 tot f31.50. Bij de gister gehouden veemark i waren de prijzen voor kalfkoeien f225 a f270. voor kalfvaarzen f210 a f220, en voor pinken f80 a f90 Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de 2e helft der maand Maart 1914. Brieven (Binnenland.) A. v. d. Berg, Amsterdam. Mej. Hoogland, F. Hoffman, Dr. A. J. Lakke, Mevr Ubbens, 's Gravenhage. J. Bakker, Helder. Suyling, 's Hertogenbosch. Huize «De Saletijvi', Nijkerk. N. Schrijver, Mrs. v. d Berg, Zutfen Briefkaarten, (Binnenland.) J. Bogus, Amersfoort. Tijs Goorens, Mej. Jo de Jong, Amsterdam. Mej. Hoef, 's Gravenhage. Mej N Becking, Mej J. Luyer, Hilversum J. E. Vermeulen, Koukenge. W. v. Oostrum, Utrecht, fraul. Elly Ebrecht. Briefkaarten. (Buitenland.) Joh. de Jonge, Han bij Cleve. Arme 19.000 gulden. Sinds eenigen tijd deed de justitie ie Alkmaar pogingen, om een tweetal sdames«, van wie er eon de in den laat-ten tijd veel bespioken echtge- noote van den zaakwaarnemer Fiege te Tiel, in hooger beroep door bet Arnhemsche Hof wegens chantage bij verstek tot 3 jaar werd veroordeeld, in handen te krijgen, daar de ver denking van oplichting op haar rustte. Een zoon van den landbouwer D., te Spierdijk, stond sinds eenigen tijd met deze «damesa in betrekking. De vader was zoo onverstandig om, mede op advies van zijn zoon, gpld te geven op schuldbekentenissen en accepten, welke in het bezit van ge noemde vrouw bevonden, veel geld tot ongeveer f 19 000. Voor deze som ondernamen de beide vrouwen en de jonge D. een reisje door West-Europa. Zij bezochten o.m. België, Frankrijk, Engeland en Duitschland. Dezer dagen bevonden de beide vrouwen zich alléén in Berlijn. Toevallig sloeg de jongste een Hol- laridsche courant op en las daarin, dat beider aanhouding werd gevraagd. Zjj vroeg aan de oudste nadere op heldering, en ontving de verzekering, dat deze zich niet bowust was van eenige schuld. Het gevolg van het dispuut was, dat er een telegram werd gezonden naar den rechter-commissaris te Ainhem luidende«wij komen heden middag te Alkmaar.* Natuurlijk dacht de recbter-com missaris, die te Brussel, Londen Parijs, Üusseldorf en elders reeds pogingen nad aangewend om aanhouding te verkrijgen, aan een Aprilgrap. Maar tot zijn niet geringe verbazing hebben beide vrouwen zich inderdaad zeil aangemeld. Zij zitten thans in het huis van bewaring en de opheideriug zal nu wel van haar kant moeten komen. «Alkm. Ct.« Een nieuwe tippelaar Te Hensbroek (Nooid-Holland) is en stoei e Gelderscbe boer, H. v. Wil-, genburg genaamd, komen aanwande len uit Ermelo Den geheelen afstand had bij te voet afgelegd in 27 uren. bijna zonder te rusten, was hij steeds kalmpjes doorgeloopen, zoowel bij dag als bij nacht. N. v. d. D. Door eenige lui te Rozendaal, zoogenaamde puitenvangers, wordt tegenwoordig onvermoeid jacht ge maakt op kikvorschen. Geen dag gaat voorbij of ze maken een 1000 1500 kikkers buit waar van de hammetjes naar Parijs gezon den worden, tegen een halven cent het paar, wat door de veelheid nog een goed daggeld oplevert. Detacheering bij het Oost-Indisch leger. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat voortaan alle vrijwillige dienende militairen van het leger hier te lande voor 4 jaar (evenals thans de militie- en landweerplichtigen voor 3 jaren) gedetacheerd kunnen worden b(j bet leger in Ned.-Indië. onder genot van een premie van f 200. RECLAME. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, Lang'eatraat 119. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit in Rijlaarzen. tusschen een hotel-eigenaar en zijn oberkellner, en als een van ben beiden dan niet heengaat, zou het hotel er onder lijden. Ik zal heengaan, mr. Racksole. Ik had er eigenlijk al over gedacht mijn dienst op te zeggen." De millionair glimlachte goedkeurend. //Welke schadevergoeding verlang je bij het opzeggen van je dienst? 't Is mijn bedoeling dat je het hotel binnen een nur verlaat." //Ik verlang geen schadevergoeding bij bet opzeggen van mijn dienst, meneer, 't Zou me onaangenaam zijn iets aan te nemen. En ik zal het hotel binnen vijftien minuten verlaten." //Bonjour dan. Van mijn goede wenschen en mijn bewonde ring kun je je overtuigd houden, zoo lang je maar van mijn hotel vandaan, blijft." Racksole stond op. //Goeden morgen, meneer. Dank u." //En, zeg eens Jules, 't zou onnoodige moeite voor je zijn, bij een ander eerste-rangs hotel in Europa naar een betrek king te dingen, want ik ben van plan maatregelen te nemen, die noodzakelijk tot bet weigeren van zoo'n verzoek zullen leiden." «Zonder de kwestie te opperen," antwoordde Jules, «of er niet minstens een half dozijn hotels zijn, alleen in Londen, die van vreugde zouden opspringen .ij 't vooruitzicht mij te kunnen krijgen, wil ik u ev/ n mededee'en, méneer, dat ik geen betrekking van dien aard meer zoek." «Och kom! Ga je je kundigheden op een ander gebied overbrengen?" «Neen, meneer. Ik ben van plan kamers te nemen in Albe marle Street of Jermyn Street, en me tevreden te stellen met het bestaan van een gewoon burger. Ik heb een twintig dui zend pond overgespaard een kleinigheid natuurlijk, maar voor mijn behoeften voldoende en ik ga nu daarvan eens profite-ren. Neem me niet kwalijk, dat ik u met mijn per soonlijke aangelegenheden lastig val. Nogmaals goeden morgen." Dien middag ging Racksole met Felix Babylon naar een notarisfirma in de City, en daarna naar een makelaar in effecten, ten einde de practische bijzonderheden omtrent den aankoop van het hotel in orde te breDgen. «Ik ben van plan me in Engeland te vestigen," zei Racksole, toen ze terugkeerden, //'t Is bet eenige land bier zweeg hij. «Het eenige land?" «Het eenige land waar je je geld kunt beleggen en geld kunt uitgeven met 't gevoel dat je veiligheid geen gevaar loopt. In de Vereenigde Staten is er niets dat't uitgeven van geld waard is; er valt niets te koopen. En in Frankrijk of Italië heb je nooit voldoende zekerheid." «Maar u is toch zeker een echte Amerikaan?" vroeg Babyion. «Ik ben een echte Amerikaan," zei Racksole, «maar mijn vader, die zijn loopbaan begon als beddenmaker aan een van de Oxfudsehe scholen, en die later een fortuin van tien millioen dollars maakte in Pittsburg in den ijzerhandel mijn vader nam de wijze voorzorg me naar Engeland te sturen voor mijn opvoeding. Ik heb m'n drie jaren in Oxford gehad, precies als elke zoon uit den gegoeden middenstand I 't Heeft me goed gedaan, 't Heeft meer waarde voor me gehad dan een massa voordeelige speculaties, 't Heeft me geleerd dat er in 't leven hier in Engeland iets is wü,t zou ik niet precies kunnen omschrijven dat wij, Amerikanen, nooit zullen krijgen. Och, ziet u, wij praten daarginder over de achttiende eeuw alsof dat het begin van de wereld was. Ja, ja, ik zal al wat ik heb naar Londen laten overbrengen. Ik ga een buis bouwen in Park Lane en ik koop ergens een groot buitengoed en dan blijf ik hier kalmpjes wonen. Wil ik eens wat zeggen ik ben nog al een goedhartig, welwillend man voor millionair en ik ben gezellig van aard en toch bezit ik geen zes werkelijke vrienden in de heele stad New-York. Stel u voor!" «En ik," zei Babyion, «bezit geen vrienden dan de vrien den van mijn jongensjaren in Lausanne. Ik heb dertig jaar in Engeland doorgebracht en er geen ander voordeel van ge had dan een volledige kennis van de Engelscbe taal en zoo veel goudgeld als in een vrij grooten koffer zou kunnen worden geborgen." Beide plutocraten slaakten een gelijktijdigen zucht. «Van goudgeld gesproken," zei Racksole, «op hoeveel schat u het bedrag, dat Jules zou hebben kunnen bijeengaren, ter wijl hij hier bij u was?" «01" Babyion glimlachte. «Ik zou er niet graag naar willen raden. Hij heeft prachtige gelegenheden gehad prachtige gelegenheden." «Zou u twintigduizend pond een buitengewoon groote som vinden in de gegeven omstandigheden «Volstrekt niet. Heeft bij u in z'n vertrouwen genomen?" «Zoo eenigszins. Ik heb hem ontslagen." «Heeft u hem ontslagen?" (Wordt vervolqdrj

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2