NIEUWE ytf Nieuws- en Advertentieblad NÉT voor de Provincie Utrecht. Cgflfefflemee FEUILLETON. HET BABYLON HOTEL No. 81. Zaterdag 18 April 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE BUITENLAND. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langeetraat 77. Telephoonn. 60. AD VERÏ ENTIRN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Het beden verschenen 3de nummer van den zesden jaargang van ^8.Hii>éV'ngirna»^^^ii'aiThtl«d j bevat o.a.: Fraaie kiek van den Boscbweg bij Wolfbezen. Olifanten aan het werk te Penang (Eng Indië.) Coöpera tieve Roermondsche Eiermijn V. P. N. Sinaasappelenveiling te Amster dam. Sir Eduard Carson, de leider der Ulsterrnannen. Paaschgebruiken in Schwabischen Oberland. Bezoek van ZExc. den Minister van Oorlog aan de Hooaere-Burgerschool le Schie dam. 12'/i-Jang jubileum »an Louis de Vries Kin lermarkl te Raveris- burg. Nieuw reddingsappaiaai «oor schipbreukelingen. Drie foto's over de Zijderupsenteelt. Twee kiekjes uit het Vorstendom Albanië. Mooie foto van de bloembollenvelden. Interessante foto's van eenige vogel- sooiten. Het Kinder nummer »Ons Prinsesje." De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/i cents thuis bezorgd. Een schrikbewind. Er dreigt een nieuwe opstand in China, en er heerscbt koortsachtige opgewondenheid in offtcieele kringen te Nanking, waar een schrikbewind beslaat. De troepen te Sianfoe, waar heen de »Witie Wolf» optrekt, zijn aan bet muiten geslagen en men denkt, dat zij het eens zijn met een geheim genootschap. De versterkingen, die gezonden zijn, hebben geenerlei beta ling ontvangen en men vreest, dat zij niet genegen zullen zijn om de hun gegeven bevelen op te volgen. De toestand in andere deelen van China is zeer onzeker en in veel steden is de staat van beleg afgekondigd. Er hebben talrijke terechtstellingen van veidachte samenzweerders plaatsgehad en te Nanking. Woetsjang en Kanton zijn aanwijzingen, dat er een ernstige woeling beersxbt. Asquith weer in het Lagerhuis. Toen minister Asquith Woensdag na zijn herkiezing in bet Lagerhuis verscheen, werd hij door de liberalen en lersche nationalisten, die van hun zetels opstonden, met luide toejuichin gen ontvangen. De hoofdwhip der libeialen en de Schotsche afgevaar digden haalden Asquith in, die, na den eed afgelegd en zijn handteekeniDg gezet te hebben volgens de voor schriften van het parlement aan den president van het Lagerhuis werd voorgesteld, alsof hij voor het eerst zijn intrede deed in het parlement. De coalitie bracht hem daarna opnieuw een ovatie. De Amerikaansche vloot voor Mexico. De slagschepen »Atkansas«, «New Hampshire», »New Jersey«, en het adviesjacht «Yauktori» zijn met spoed van Hampten Roads naar Tampico vertrokken. Tampico en Vera Cruz, die'teerst' door de troepen der Unie zullen bezet, worden, liggen aan de Oostelijke kust van Mexico. Dat het niet in de be doeling van de Vereenigde Staten ligt Mexico aan de Westkust vrij te laten, bewijzen de onderstaande berichten. De krnisers »Pittsburg». Maryland», »Cieveland« en nCbattanooga», het transportschip sBuilalo# en de kolen schepen »Jupiter« en sSaturnt heb ben bevel ontvangen zich gereed te houden om onmiddellijk te vertrekken. De torpedoboot-flotille van de Stille Oceaan-vloot, thans te San Pedro in Californië, heeft last ontvangen zich gereed te houden om te vertrekken naar die Mexicaansche havens, welke schout-bij nacht Howard zal aanwijzen. Minister Biyan heeft bekend ge maakt, dat de redenen, die geleid hebben tot uitzending van een Ame rikaansche vloot naar de Mexicaansche wateren aan alle Amerikaansche am bassades en legaties zijn geseind, die ze aan de buitenlandsche regeeringen zullen mededeelen. Blijkbaar zal de vloot zich beperken, tot bombardement, waarvoor een paar slagschepen voldoende zouden zijn, de andere brengen landingstroepen aan, die een kleine 15.000 man zullen bedragen. Men vermoedt, dat admiraal Badger de vloot vooraf te Key West zal concentreeren, wat bij tot basis der operaties maakt. Doet hij dat niet, dan kan by reeds veel vroeger voor Tampico aankomen dan Viijdag. Doop vnn den kroonprins vnn Brunswijk. De hofmaarschalk van den groot hertog van Brunswijk heeft bekend gemaakt, dat de Duitsche keizer, ver gezeld van de keizerin en de prinsen, den 9den Mei te Brunswijk zal aan komen om de doopplechtigheid van den Brunswijkscben kioonprins bij te wonen. De hertog van Cumberland zal vertegenwoordigd worden door den kamerheer baron Von Weede. Ee hertogin van Cumberland zal met haar dochter Olga den doop bijwonen. De Engelsche koning en de koningin zullen worden vertegenwoordigd door een lid van het koninklijk buis, daar de jonge kroonpuns ook piins van Groot-Brittannië is. Keizer Franz Jozel zal, naar men zegt, een der peetvaders van het prinsje zijn. H. M. de Koningin heeft een belangrijke gift in geld geschonken aan den Bond van Evangelisatie voor en ten bate van de Ned. Herv. Kerk. De Pi ins komt heden te 11 uur uit Oberursel in Den Haag terug. Vakopleiding regelen van het leerlingwezen. Verschenen is het rapport der com missie benoemd door de Vereeniging tot bevordering van de Vakopleiding voor Handwerkslieden in Nederland, bestaande uit de heerenH. J. C. Haver, Amsterdam, voorzitter; J. A. v. Doornen, Arnhem; mej. A. Polak, de heer J. Gordon Spandau, Assen C. A. Welcker— De Wit, Oosterbeek; mej. M. Wittop Koning. Ëussum; A. F. v. Livet, Deventer, en F. E. Eisen, Den Haag, voorzitter-rapporteur. De voornaamste conclusie is dat de zorg voor het vakonderwijs de taak is van de overheid, die een wel op dit onderwijs moet maken. Het toezicht op dit onderwijs en op het leerlingstelsel wenscht de com missie te zien toebedeeld aan het Rijk; op de gemeenten moet echter de verplichting rusten met behulp van den steun van bet Rijk en de provincies te zorgen voor de mogelijkheden van opleiding door het oprichten en instandhouden van scholen enz. De Wageninsche Zendingver- eeniging houdt op Hemelvaartsdag op bet landgoed »Belmonte« een zen- dingsfeest. Openings- en slotwoord spreker ds. J. Jellema en ds. G. Verdoes Kleijn, terwijl de spreekbeurten worden ver vuld door den heer H. J. Eggink zen deling te Pargaroetan op Sumatra; ds. B. Gijzel, Rbenends. J. Hoogen- raad, Meppel en ds. H. Meeuwenberg, dir. van »Valkenheide«. Reservekader inf. en vest.-nrt. De Minister van Oorlog geeft kennis, dat het eerstvolgend examen van hen die wenscben te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger van het reservekader bij de infanterie of de vesting-artillerie zal plaats he-bben op 14 Juli en, zoo noodig, op een of meer volgende dagen. Het examen wordt gehouden inde plaatsen 's Gravenhage, Assen, Venlo, Bergen op Zoom, Leiden, Amersfoort, Breda, Amsterdam, Arnhem, Leeuwar den, Haarlem, Nijmegen, Groningen, Maastricht, Vlissingen, Delft, 's Her togenbosch, Naarden, Doesburg, Har derwijk, Den Helder, Ede en Utrecht, alwaar de staven der regimenten infanterie en vesting-artillerie ge vestigd zijn. Aspiranten behooren de kennis geving, dat zij aan het examen wen scben deel te nemen (ingericht op de wijze als bij het model, afgedrukt in «Si. Ct." No. 89, aangegeven), in dier voege in te zenden, dat zij vóór 1 Juli ontvangen wordt door den hoofd officier voor het reservekader te 's Gravenhage. Bij voormelde keunisgeving moet worden overgelegd een extract uit het register der geboorten of een ander authentiek stuk, waaruit de leeftijd van den adspirant blijkt. De adspirant die aanspraak wenscht te maken op gedeeltelijke vrijstelling van het examen, legt bij de vermelde kennisgeving tevens het bewijs over waaruit de rechtmatigheid dier aan spraak blijkt. Aan het examen kan worden deel genomen door hen die niet jonger dan 17 en niet ouder dan 24 jaar zijn; jongelieden die op den dag of op een der dagen waarop het examen wordt gehouden den leeftijd van 17 jaar nog niet hebben bereikt, doch in het jaar 1897 geboren zijn, kunnen mede aan bet examen deelnemen. De aanneming als viijwilliger voor het reservekader bij de infanterie of 14) door E. Bennett uit het Engelsch.) „Is u 't vergeten I Maar dat is onvergeeflijk! U zette een gezicht alsof 't iets verschrikkelijk belangrijks was. Maar natuurlijk begreep ik wel dat 't zulks niet zijn kon, omdat geen man en vooral geen Prins, nog ooit iets werkelijk belangrijks met een vrouw bepraat beeft." „Denk er aan, juffrouw Racksole, dat ik van middag hier niet de Prins ben." »U is Graaf Steenbook zeker?" «Hij schrikte. «Alleen voor u," zei bij, terwijl hij onwille keurig zijn stem liet dalen. «Juffrouw Racksole, 't is mijn be paalden wenscb, dat niemand bier te weten komt, dat ik in 't voorjaar van verleden jaar in Parijs ben geweest." «Een staatszaak?" vroeg ze glimlachend. «Een staatszaak," antwoordde bij met een ernstig gezicht. «Zelfs Dimmock weet er niets van. 't Was zonderling, dat we toevallig samengasten waren in dat rustige, afgelegen hotel zonderling, maar heerlijk. Ik zal nooit dien regenacbtigen namiddag vergeten, dien we te zamen in bet museum van bet Trocadero doorbrachten. Laten we daarover wat praten." «Over den regen of over 't museum?" «Ik zal dien middag nooit vergeten," herbaalde bij, zonder van de luchthartigheid van haar vraag notitie te nemen. «Ik ook niet," zei ze zacht, door zijn stemming meege sleept. «Heeft n er ook aangename herinneringen van zei hij snel en op verrukten toon. »'t Beeldhouwwerk was prachtig," antwoordde ze, een haas tigen blik werpende naar de zoldering. «O! Ja, dat was 't! Zeg me eens, juffrouw Racksole, hoe is u mijn identiteit te weten gekomen?" «Dat mag ik niet zeggen," antwoordde ze. «Dat is nn mijn geheim. Tracht u 't maar niet te doorgronden. Wie weet wat een vreeselijkheden u misschien zou ontdekken als u al te grondig zocht?" Ze lachte, maar ze lachte alleen. De Prins bleef in een ernstige, eenigszins peinzende stemming. «Ik had nooit durven hopen u meer terug te zien," zei hij. «Waarom niet?" »'t Gebeurt bijna nooit, dat men mensehen terugziet, die men graag zou willen zien." „O, wat mij betreft, ik voelde me vast overtuigd, dat we elkaar nog wel eens zouden ontmoeten." Waarom?" «Omdat ik altijd krijg wat ik graag hebben wil." «Wilde u me dan graag terugzien?" «Zeker. U interesseerde me bijzonder. Ik heb nooit een anderen man ontmoet, die zoo goed over beeldhouwkunst wist te praten als Graaf Steenbook." «Krijgt u werkelijk altijd wat u graag hebben wil, j uffrouw Racksole «Natuurlijk." «'t Komt omdat uw vader zoo rijk is, veronderstel ik?" «O, neen, dat is 't niet," zei ze. «Yader heeft er niets mee te maken." «Maar mr. Racksole is verbazend rijk, niet waar?" «Rijk is 't woord niet, Graaf. Voor zoo iets bestaat geen woord, 't Is bepaald akelig zoo'n bedrag als die arme papa voortdurend verdient. En 't ergste is, dat hij er niets tegen doen kan. Hij heeft me eens verteld, dat, als een man tien millioen bij elkaar heeft gekregen, geen macht ter wereld beletten kan dat die tien millioen tot twintig aangroeien. En zoo gaat 't door. Ik besteed wat ik maar kan, maar 't geeft zoo bitter weinig en natuurlijk is papa heelemaal de man er niet naar om veel te besteden." «En u heeft geen moeder?" «Wie heeft u gezegd, dat ik geen moeder had?" vroeg ze snel. «Ik hm heb naar u geïnformeerd," zei hij, met even groote oprechtheid als nederigheid. «Ondanks het feit, dat u niet durfde hopen me ooit terug te zien? «Ja, ondanks dat." «Hoe kluchtig! zei ze en toen zweeg ze en keek peinzend voor zich uit. n't Moet een wonderlijk bestaan zijn, uw leven," zei de Prins. «Ik benijd u." «U benijdt me wat? Mijn vader's rijkdom?" «Neen," zei hij, «uw vrijheid en uw verantwoordelijkheden." «Ik heb geen verantwoordelijkheden," merkte ze op. «Pardon," zei hij, «die heeft u wel en er komt een tijd dat u die voelen zal." Wordt vervolgdJ

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1