Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. de vesting-artillerie geschiedt slechts tut 22 Maart van het jaar waarin het -19de levensjaar is ot zal worden vol bracht, tenzij blijkt, dat de adspirant- vrijwilliger niet bij de militie is en niet meer daarbij kan worden inge lijfd en hij den leeftijd van 24 jaar niet heeft overschreden. Voor wat betreft de eischen van kennis en bedrevenheid voor het examen vastgesteld, de geheele of ge deeltelijke vrijstelling van bet examen, het ondergaan van een militair ge neeskundig onderzoek en verdere in lichtingen, kan men zich hetzij schriftelijk dan wel mondeling wenden tot den hoofdofficier voor het reservekader te 'sGravenhage (bureel Willemstraat 4) en verder tot de commandeerende officieren van de infanterie en van de vesting-artil lerie in de garnizoensplaatsen. (sSt. Ct.") Tot hoofdingeland in het 4e district van het Heemraadschap »de Eem, beken en aankleven van dten« is hei kozen de beer A. Hiihorst Anth. zn., te Soest. Te Utrecht slaagde gisteren voor het examen voor onderwijzeres onze stadgenoote mej. J. H. Mulder. De Nat. Chr. Onderofficierenver- eeniging houdt dit jaar bare algemeene vergadering op 22 dezer te Amersfoort. In de middagbijeenkomst zal ds. G. W. C. Vunderink, van Haarlem, spre ken over: »Het Bijbellezen in de kazerne". De brandweer bield Donderdag middag om 3 uur een oefening op bet artilleriepalk aan den Hoevelaker straatweg. Door den majoor, eerst aan wezend ingenieur der Genie, werd Donderdag ochtend in het hotel »De Zwaan«, behoudens nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, aanbesteed: Bestek 80 Het eenjarig onderhoud van de militaire gebouwen te Amers foort, (raming f15990). Inschrijvers waren: A. P. Veenendaal te Utrecht f17371; C. Ruitenberg, Amersfoort f17287D. J. Boks, Amersfoort f15770. Bestek 99. Eene verving van de militaire gebouwen te Amersfoort, (raming f3770). I). J. Nelisseu, Haar lem f4100; J. W. de Vaal, Amersfoort f4347; S. Goldsteen, Haarlem f4275; M. E. Hartman, Vlanen f4135. Bestek 127. Het eenjarig onderhoud van de wei ken in de Geldersche Vallei, (raming f2500). G. ten Broek f2720; E. A. Kuipers f2740 en II. B Blanke f2096, allen te Scherpenzeel. Bestek 115. Eene verving aan de gebouwen der Luchtvaartafdeeling, Soesterberg, framing f 1070). H. J. Nelissen, f 1396 en S. Goldsteen f1177, beiden te Haarlem. Voor rekening van den heer Chr. Pleines, zeeppoederfabrikant aan den Bolder, werd Donderdagochtend in het café »üe Arenda alhier, onder archi tectuur van den heer W. Salomons aanbesteed: A. bet bouwen van 4 dubbele woningen; B. het bouwen van 12 woningen; C. het bouwen van een kantoorgeoouw met bovenzaal. Inschrijvers waren achtereenvolgens voor A, B en C: D. J. Reeskamp, Utrecht, f20600, f 28200, f 16800; W. van Gent, Amers foort, f13700, f19150, f15575; N. Zwager, Soest, f 17900, f21400, f12400; L. J. Hemels, Amersfoort, f18000, f 26800, f 16043; F Car ré, Zaist, f20320, f28000, f15600; E. Hartog, Baarn, f 17769, f23028, f15506; Gebr. Boon akker, Hilversum, f21300, f28700, f17100; J. Biek, Hilversum, f17800, f26450, f16900; J. van Doom, Hilver sum, A en B f38900, B en C f45900; N de Gooijer, Zeist, f20500, f27700, f16600; J. Wildeman, Amersfoort, f 18297, f 26551, f 15297C. Kok Mzn., Utrecht, f19741, f27564, f15380; G. Kuntz, Amersfoort, f20360, f28200, f15700; W. van der Linden, Utrecht, f19990, f27777, f15990; G. C. Blanc- ken, Amersfoort C f 16139. De gunning is in beraad gehouden. Bij de te Utrecht namens de Directie der Ooster Stoomtrammaat schappij gehouden aanbesteding voor het maken van deaardebaan, het leggen der sporen en wissels en het verrichten der bijkomende werken voorden aanleg derelectrische tram AmersfoortZeist werd ingeschreven als volgt: P. Boks, te Amersfoort, f33480; C. Ruiienberg, aldaar, f31537Stuijt Van Bergbem, te Nijmegen, f26 630; Van Geele Boersma, aldaar, f26259; A van der Meijden, te Hardinxveld, f24.700; J Stuurman, te Ammerstol, f24177; J. W. van Vuuren, te Utrecht, f21920; D. Stuij Van de Leur, te Oudenrijn, f20.600; J. C en J. G. Krachten, te Utrecht, 120202 en J. T. Stuij, aldaar, f19645. Op de Donderdag 16 April al hier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd: 180 paarden, 90 hitten, 10 veulens. Luxe paarden golden f400. a f600. werkpaarden f200. a f 400. slacbtpaarden f80 a f 170. hitten f 110 a f300. en veulens f120 a f180 Door de aanwezigheid van buiten- landsche kooplieden was de handel vlot. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, verzon den van het Postkantoor Amersfoort gedurende de eerste helft April 1914. Blieven (Binnenland). M. Bunte, Ameisfoort. M. A. van den Berg, id Mevrouw Bakker, Amsterdam. J. Bullens, Made. Mej. R. Ladage, Rotterdam. W. Bonthes, N. Nanning, Briefkaarten (Binnenland). J. Kats, Amsterdam. Mej. M. A. B. Duwers, id L. Kaler, id. D. Reuitsen, id Mej. M. A. G. Joosten, Hilversum. Mej C. van Tersel, Rotterdam. Id. id Mej. Stichter, 't 4 zonder adres. Briefkaarten (Buitenland). Mad. Fontein, Grasse. J. H. van Maanen, Holten, Westf. Diukwerken. 10 stuks. 1 zouder adres. De beer G. Bruggink, uit Culem- borg, is Dinsdagmiddag, toen hij per stoomfiets van Kampen naar Culem- borg reed, nabij Amersfoort dooreen auto aangereden. Hij kwam in een sloot terecht, en, na op het droge gebracht te zijn, bleek dat bij ern stig aan armen en beenen was ver wond. Nadat hem in het ziekenhuis te Amersfoort de eerste hulp was ver leend, werd hg naar Culemborg ver voerd. Auto-Omnibusdieiiet. De burgemeester van Bunschoten is in onderhandeling getreden meteen Auto-Omnibus maatschappij, ten einde te overwegen in hoeverre pogingen konden worden aangewend om een geregelden autobus-dienst Spaken burgAmersfoort tot stand te bren gen. Niet in bet minst met het oog op meerder onderwijs van kinderen, die scholen te Amersfoort en elders moeten bezoeken, zou een gunstige en spoedige oplossing van een gere gelde, snelle verbinding Spakenburg Bunschoten—HooglandAmersfoort ten zeerste gewenscht zijn Weldadigheids-Soirée. Ten bate van den Viool-virtuoos Arthur Monnier. Harper werd gister avond in Amicitia door Josephine Lulofs deze soiréee gegeven voor een zeer slecht bezette zaal. Of de oor zaak moet gezocht worden in liet gevorderd seizoen of in hei paarden spel, mogelijk wel in beide, is zeer goed mogelijk. Het was een avond van boog kunstgenot. De pianiste Jos. Lulofs is hier wel bekend, even als de heer Joan Lulofs uit Berlijn met zijn prachtige baryton en de heer Leo Ruygrok uit Arnhem als violoncellist. Iets nieuws voor Amersfoort waren de Rbytmische dansen van Angele Sydow en Elza Dankmeyer. Het oordeel over deze dansen zal wel zeer verschillend zijn in ons stadje. Dat hangt van de opvatting af. Doch het is gemakkelijk te begrijpen, dat er veel kunstgevoel en oefening voer noodig is om deze dansen zoo vol maakt te kunnen uitvoeren als Angele Sydow deed. De concertvleugel was uit het magazijn van Louis Klein. De miliciens der lichting 1911, die voor herhalingsoefeningen bij het le Regiment Huzaren ooder de wapenen zijn geweest, gaan heden met groot verlof. De leerling der Rijksnormaal lessen R. Fransen slaagde te Utrecht voor het onderwijzersexamen. Opgewaaid door den feilen bries, haakte gisterenochlend op de Lange- straat de omslagdoek eener vrouw aan een haar passeerende motorfiets. Zij raakte van de been en werd een eindweegs meegetrokken maar kwam er wonderwel af. De Zangvereeniging van Toon kunst zal op Woensdag 29 April Scènen aüs Goethe's Faust van Schumann ten gehoore brengen be geleid door de Arnhemsche orchest- vereeniging. Als solisten zullen optreden mej. Spobie Pieneman (Sopraan) den Haag, de heer Tb, v. d. Ham (lenor) Vooihurg, Jac. Pb. Caro (baryton) Utrecht, F. Bolsius (Bas-baryton) Schijndel, W. C. B. (tenor) en de dames mevrouw J. de L. G.— P. (sopraan) mej. J. E. W. (sopraan) mej. I. G. D. (alt) en mej. H. de J. (alt). De heer Kernkamp uit Hilver sum zal de volgende week voor de leden ven Toonkunst over dit toon werk eene lezing houden. Men bericht ons daareven dat een groote boerderij tegenover »Birk- hoven" hedennacht is afgebrand. Het vee werd gered. Te Hoevelaken is Woensdag middag onder groote belangstelling ter aarde besteld 't stoffelijk overschot van J. E. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, in leven voorzitter der le Kamer. Onder de aanwezigen bevonden zich vertegenwoordigers der Koninginnen en van Prins Hendrik, Minister Ram- bonnet, jhr. Van Citters, Commissaris der Koningin in Gelderland en Tele andere autoriteiten. Aan de groeve werd door het óud3te Isle Kamerlid, dr. A. Kuyper het woord gevoerd, voorts door den grif fier der 1ste Kamer, mr. Zillessen. Minister Treub sprak namens de Regeering, baron Van Wassenaar van Rosande namens het College van Curatoren der Technische Hoogeschool te Delft; eindelijk voerden het woord prof. W. K. Berends en dr. v. d. Wal, predikant te Hoevelaken. Een zoon van den overledene dankte namens de familie voor de eer den doode bewezen. H. M. de Koningin en H M. de Koningin-Moeder en Prins Hendrik hadden kransen gestuurd. Nieuwe Reisgids. Eene mooi uitgeweikte brochure noemt zicli Het Badenland, uitgegeven door den »Badischen Landesverband zur Hebung des Fremdenverkebrs, Karlsruhe-Rathaus", welke in het kort de schoonheden van Baden en zijne omgeving beschrijft, niet te uitgebreid en vermoeiend en niet te kort om onvolledig te zijn. De schrij ver is het gelukt, Baden, sDuijscb- land's tuin" en het Schwarzwald met treffende woorden te schilderen en zoo het reizend publiek eenen waar- devollen bulp ter orienteering tegeven, die door prachtige gekleurde illustra ties effectvol aangevuld wordt. De brochure wordt door bovenstaande Vereeniging in het Hollandsch. Duitsch, Engelsch, Russisch en Fransch,kosten- loos verstrekt, en is in Holland ver krijgbaar bij het Intern. Verkeers bureau, Amsterdam, Raadhuisstraat 16 en in Den Haag Papestraat 5. Beperking van trant- en treinongelukken I De heer H. D. B. Meyer de bekende schaakspeler, onderscheidt zich ook op het gebied der techniek. Hij heeft een toestel geconstiueerd, waardoor bet overrijden door de wielen van locomotief of electrische tram voor komen wordt Het toestel wordt voor de wielen aangebracht. Ligt er iemand op de rails, dan wordt hij vooruit- geduwd tot de trein stopt. Soms zal de klap dan nog krachtig gen06g zijn om den persoon te dooden. In vele gevallen is de persoon echter gered, want door het toestel is het afrijden van lichaamsdeelen een on mogelijkheid. Naar verluidt, hebben de hoofdin genieurs der Staats- en Hollandsche Spoor het Meyer-apparaal in werking gezien en is het door ben niet afge keurd. Er is echtereen internationaal voorschrift, waarbij bepaald wordt, dat alle vaste deelen van de locomo tief minstens 8 c.M. van den grond verwijderd moeter zijn. Het Meyer- apparaat bevindt zich evenwel op de rails en kan derhalve, zoolang dit internationaal voorschrift niet is in getrokken, met worden toegepast. Voor geen geld ter wereld. In een winkelkast te Washington kon men dezer dagen een aantal babies in keurige wiegjes bewonderen. In den winkel zelf waren er nog meer. De kinderen waren uit het «Florence Crittenden Home« afkomstig en de directie van dit kindei huis had deze babytentoonstelling georganiseerd ten bate van een te stichten fonds, waar door de moeders dezer kinderen in de gelegenheid zouden kunnen worden gesteld, de zomermaanden buiten door te brengen. Onder de babies spande een 4 jarig knaapjp, Frank genaamd, de kroon. Een rijke heer uit Richmond vond, dat het kind zulk een treffende gelij kenis met een van zijn voorouders droeg, dat hij aan de directrice van het kinderhuis vroeg, het kind aan hem af te staan. Ik wil dadelijk 100 000 dollar geven, als ik toestemming krijg het kind te adopteeren, zei de rijke heer. De directrice liet de moeder van het kind ontbieden en vertelde haar van bel aanbod. Doch de moeder, een gewone werkvrouw, weigerde beslist. Mijn kind is mijn alles, zeide zij, ik zou het niet verkoopen voor alle schatten der wereld. BosehbrandI Dinsdagmiddag zijn te Glanerbrug eenige hectaren dennenboscb, toebe hooiende aan den heer Robus te Lon- neker, geheel door brand vernield De brand ontstond, doordat een 8-jarige jongen met lucifers speelde. Een reiziger vertelde aan het N. v. b. N.: «Woensdag zat ik in den Zwolschen sneltrein, die 5.18 in Groningen aan komt. 't Was bij het station Echten, toen er plotseling hevig werd geremd en in minder dan geen tijd de trein tot slaan werd gebracht. We red6n terug en zagen toen dat we op ver keerd spoor waren geloopen. En pas waren we weer op het goede spoor en de wissel weer recht gezet of daar kwam een trein van het Noorden met vaart hel station binnen op het spoor, dat wij net'hadden verlaten... Met ontzetting constateeiden we toen, aan welk een vreeselijk onheil we waren ontkomen Roet. Het roet, dat uit den schoorsteen komt, wordt in den regel weggewor pen. Dat is jammer, want het heeft als meststof veel waarde en op wei' landen of gazons uitgestrooid verkrijgt bet gras er een donkergroene kleur door. Men beware dus het roet in over dekte luimten, of op tegen wind en regen beschutte plaatsen en strooie het bij stil en regenachtig weer over bet weiland uit, waarbij men het, ter betere uitstrooirig, met droog zand kan vermengen. Regels ter bereiking der kunst out t(jd te hebben. 1. Werkt regelmatig, bij dag, niet bij nacht, 6 dagen, niet 7 per week. 2. Verdeelt den dag goed. 3. Houdt geen lange voorbereidingen. 4. Gebruikt de snipperuurtjes. 5. Wisselt het werk af. 6. Aibeidt vlug 7 Maakt de dingen dadelijk klaar. 8. Leest uit de eerste handde bronnen zijn de beste. 9. Weest ordelijk, dat gij niets be hoeft te zoeken. 10. Verbant al het onnutte uit het leven. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 10 tot en met 16 April. GEBORENElizabeth Maria Helena, d. van Adrianus Willems en Wilhel- mina Geertruida Theodora Korndewal. Cornelia Maria Hendrika, d. van Willebrordus Pijpers on Cornelia Alies Geurt Albertus, z. van Everardus Geurtsen en Susanna Maria van Rui tenbeek. Alexander, z. van Willem van Plateringen en Hesselina de Vries. Rijk, z. van Hendrik Jansen en Maria Kamerbeek. Marinus Aalber- tus, z. van Aalbert Hijwegen en Woutertje van Soeren. Adriana Willibrorda, d. van Jan Admiraal en Arilje Kuiper. Willemina Henrica Johanna Maria, d. van Johannes Fran- ctscus Groote Wolthaar en Elisabeth Adriana de Wilde. Dirk Jan, z. van Jan Meijers en Margaretha van Binnendijk. ONDERTROUWD: Abraham van Batneveld en Aaltje Stoffelseri Theodorus Johannes Antonius van Munster en Anna Francisca van der Rijst. Sipke Hans Zijlstra en Katha- rina Johanna Vervloet Evert Reems en Cornelia van Eeden. Jan Meijer en Frederika Gustina Liethof' GETROUWD: Auke Veenstra en Margaritha Balkema. Petrus Cor nells Hoegen en Janna Eggink. OVERLEDEN: Aoiia van Keulen, 90 jr. wed. van Cornelis Vial. Bernardina Klasina Poteis, 11 mnd. Jacob Koot, 27 jr. ongeb. Jpbannes Westerhoff 69 jr. wed. van Hilligje de Waal. Tijmen Veld huizen, 58 jr. echtg. van Kaatje Berg. Leusden. GEBOREN: Rijk, z. van Karei van Asselt en van Hasina de Kruijf. Cliristiaan, z. van Evert Windbouwer en van Gerritje Rekers. Gijsbert Johannes, z. van Gijsbtrt Sehreuder en AIijrfa van de Berkt. ONDERTROUWD: Gijsbert Anto nius Post en Roelolfina Floor. Johannes van 't Klooster en Jacoba van Zandbrink. Wilhelmus van den Berg en Cecilia Horst. OVERLEDEN: Cornelis Karei van Ettekoven oud 17 jaren. Stoutenburg. GEBOREN: Anna Margaretha, d. van Johannes Heijmeskamp en Maria Liefjens. GEHUWD: Aart Hartman en Jan netje Schothorst. OVERLEDEN: Mijntje Boshuizen oud 78 jaren. Woudenberg. ONDERTROUWD: Pieter Jacob van der Loo en Clasina van Doorn. Hendrik van den Bergen Rijntje Pater. OVERLEDEN: Teunis van Wester- veld, 16 jaar. Willemjjntje Ter Maten, 7 jaren. Geachte Redactie. Nu het seizoen is heropend, zij het me vergund even te herinneren, dat verleden jaar van zekere zijde eenige ongerustheid werd gewekt over het toevoegen van boorzuur als conser- veeringsmiddel aan garnalen. Zelfs in den Gemeenteraad werd daarover ge sproken. Ik meen te kunnen volstaan met er op te wijzen, dat hier thans een Ge meentelijke keuringsdienst bestaat en behoef dan ook zeker wel niet de ver zekering te geven, dat geen boorzuur wordt gebezigd. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend uw dw. G. BUNTE, vischbandelaar. Amersfoort, 16 April 1914. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 17 April 1914. Tarwe f0Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f 0.a fPeren f 0.a f 00.Klei- Aardapp. f 0a f0.zandaardapp. f2.00 a f2.50 floendereieren f 3.70 a f 4.00 p. 100 st. Bruine eieren f4.a f4.50 per lOOst. Boter f 1.20 a f 1.45 per kilo. Mir/aiine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0a f 0per 50 kilo Kippen f 0 90 a f 2 00 Kuikens f0 00 a i 0.Piep kuikens f 0.00 a f 0.Ganzen r 0. k f 0.Eenden f 1.00 a f 1.30 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f0.a f 0.— Wilde koi ïjnen fO.OO a f 0.00 Tarnme f 0.80 k f 1 40 Duiven f 0.60 a f 0.70 paar Magere varkens faf—. Varkens r. export f0.a tOZeugen f40.a f 110.Biggen f9 a 1 16 Schrammen f 0.a f 0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. i /U00.Kalfkoeien f 000.a f 000. Kalf- vaarzen f 00.k f00.Os 1000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit 0 heet. Appelen heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 40 heet. Zandaardappelen, 250.000 stuks Iloen- dereieren. stuks Eendeneieren, 400 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka.ts. stuks Vee magere varkeus Varkens voor exportslagerij 600 biggen 12 zeugen. RECLAME. Zijn uw nieren verzwakt? Verzwakte nieren veroorzaken rugpijn, urine- kwalen, waterzucht, rheumatiek, jicht, enz. Ieder oogenbhk van uw leven worden aa,n het bloed vergiftige onzuiverheden toegevoegd uit de stofwisseling, enz. Zij worden evenwel uit het bloed gefiltreerd door de nieren, wanneer deze organen gezond en krachtig zijn. Wanneer zg echter verzwakt zijn, kunnen zij haar werk niet behoorlijk verrichten. Dan blijft een ge deelte der onzuiverheden in het bloed achter en verspreiden zg ziekte door uw geheele gestel. Gij begint u dof, zwaar en duizelig te gevoelen, gij krijgt last van hoofdpijn en rugpijn, water zuchtige zwellingen vertoonen zich in de enkels of onder de oogm, en uw hart wordt aange daan. Ook kunt gij last krijgen van rheumatische pijnen in de spieren en gewrichten, en hebt gg voortdurende aandrang tot ui ineloozing, terwijl uw water met een branderige pgn komt, bewolkt is en bezinksel achterlaat. Wanneer de nieren niet in orde zijn, is er een nierganeesmiddel noodig, dat haar heelt. Foster's Rugpijn Nieren P.llen werken spoedig en rechtstreeks op de nieren en blaas. Zij helpen de nieren om de schadelijke onzuiver heden uit het bloed teujïltreeren en nemen zoodoende de oorzaak van bovengenoemde kwalen weg. Te Amersfoort verkrijgb. bg de h.h A. van de Weg, Laügestr. 23, en P. de Zwait, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel f 1.75 voor één, of f10.voor zesdoozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk 35

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2