BINNENLAND BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. wegingen van taetischen aard, die voor onzen tijd niet ondienstig mogeD heeten. De echte vooruitgang is de vrucht van daden, van offers, die men zich getroost. Deze vloeien voort uit 'n oprechte gezindheid en een leven dige overtuiging, die wel kunnen worden ingeboezemd door bet op wekkend woord, verstrekt door een gloedvolle rede, maar er niet door zijn te vervangen Al ware des levenshof vervuld van den geur eener over stelpende bloemenweelde, op de vruch ten komt het toch ten slotte aan. H. M. de Koningin-Moeder ver trekt 14 Mei naar Engeland tot het bezoeken van vorst en vorstin van Teek, op Windsor, en daarna de her togin van Albany te Claremont. H M. hoopt vóór Pinksteren op bet Paleis Soestdijk terug te zijn. De Doorwerthsche bosschen behouden In de te Amsterdam gehouden al- gemeene vergadering van de Vereeni ging tot Behoud van Natuur-Monu- menten in Nederland werd in het uitgebracht jaarverslag meegedeeld, dat voorloopig het gevaar is afgewend, dat de Doorwerthsche bosschen be dreigde. De leden van de Eerste Kamer zijn tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 12 Mei, des avonds 8'/j uur. Standbeeld Gebroeders De Witt. De Dordt. Ct. verneemt, dat vol doende bijdragen of toezeggingen voor bijdragen zijn ingekomen, zoodat de totstandkoming van een waardig standbeeld voor de Gebroeders De Witt te Dordrecht verzekerd mag worden geacht. Trekhonden in het legert Naar de Nieuwe Ct. verneemt, is de Minister van Oorlog er definitief toe overgegaan hel vervoer van mi trailleurs voor de infanterie met bij- behoorende munitie en gereedschappen, door hundentractie in te voeren. Reeds in Augustus zal het eerste gedeelte, zijnde 100 wagentjes, ter beschikking van verschillende regi menten infanterie worden gesteld, om daarmede de najaarsmanoeuvres te kunnen medemaken. Het eerste 6-tal wagens heeft reeds anderhalf jaar dienst gedaan en de groote legermanoeuvres in het najaar medegemaakt. Deze wagens zullen nu algemeen worden ingevoerd. Naar de Utr. Ct. mededeelt, heeft de aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. v. d. Wetering, op een tot hem gerichte desbetreffende vraag te kennen gegeven, dat, wanneer de Katholieken uit het aartsdiocees ter gelegenheid van zijn 40-jarig priester feest, een blijveud aandenken willen stichten, een bibliotheekinrichting aan het Groot-Seminarie te Rijsenburg hiervoor in aanmerking zou kunnen komen. In 't belang van den vrede. Een dringende oproep, geteekend door den heer Umfried en door twee bekende predikanten van Berlijn, de heeren Nithack Stahn en Francke, is onder toezicht van de Duitsche Vredes- vereeniging aan 3000 Duitsche predi kanten verzonden. De onderteekenaars van die oproeping verzoeken hun col lega's al het mogelijke te doen, opdat de kei kelijke overheid een protest doe booren tegen de dwaasheid der be wapening en opdat er één Zondag per jaar worde gewijd aan een prediking over "den vrede en de theologische faculteit de jongelieden, die bestemd zijn voor den heiligen dienst, opmerk zaam make op de plichten die hun, wat dat betreft, de Christelijke leer oplegt. De Nederlandsche officieren in Albanië 1 Naar het N. v. s. verneemt, begin nen de Nederl. officieren, die in Zuide lijk Albanië de gendarmerie georga niseerd hadden, in hooge mate het vertrouwen der Albaneesche bevolking te winnen. Zij zijn op sommige plaatsen er in geslaagd belastingen te ionen! Men weet, dat de bolastingquaestie altijd de oorzaak van den sirijd is geweest lusschen de Turksche legee- ring en de Albaneesche bevolking, die zich sieeds tegen het betalen van belasting heeft verzet, welk verzet o a. heeft geleid tot den grooten Alba- neeschen opstand van den zomer van 1912, die op zijn beurt weer de on middellijke oorzaak is geweest van den Balkan-oorlog. Wanneer dus de Nederlandsche officieren er in slageu, de Albaneezen tot het opbrengen van belasting te bewegen, dan is dit een zeer belang rijk onverwacht succes. De reden van deze Albaneesche goedgezindheid moet gelegen zijn in de omstandigheid, dat de bevolking ziet hoe de belastingpenningen ge bruikt worden voor de totstandbren ging van direct voor haarzelf nuttige werken een der officieren zorgde reeds voor den aanleg van 40 kilo meter telegraafgeleiding 1 terwijl zij zich tegen het belastingbeialen aan de Porte placht te verzetten, om dat de belastingpenningen naar Con- stantinopel verdwenen en men er in Albanië nimmer eenig genoegen van beleefde. Onder leiding van kapitein W. E. van Dam van Isselt zal op Hemelvaarts dag, 21 Mei, in de omgeving van do Pyramids van Auslerlitz een groote velddienstoefening worden gehouden door de afdeelingen en de korpsen van Volksweerbaarheid. Dr. Van Epen, geneesheer direc teur van het Longlijderssanatorium «Middenbosch* te Doorn, sedert 1 Mei hoofd van het consultatiebul eau der afdeeling Amersfoort van de Neder landsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose, zal Donderdag 14 dezer in de bioscoop «De Arend* een lezing met lichtbeelden houden. Er worden enkele plaatsen gereser veerd; de overige zijn kosteloos voor iederen belangstellende. In Mei houdt hij zitting eiken Dins dag van 4 tot 5, daarna eiken Maandag van 4 tot 5 in de polykliniek van het St. Elisabethsziekenhuis. Kolonel J. T. M. Mingels, com mandant van hel le Regiment Huzaren, die tegen 1 Juni den dienst gaat ver laten, zal, naar de »N. R. Ct.® meldt, benoemd worden tot Militiecommis saris te Breda. Maandag j.l. hebben 130 man grondwerkers, bezig met graafwerk ten dienste van de tramlijn Amersfoort— Zeist den arbeid neergelegd. Hun dag geld bedraagt f 1.80 doch zij eischen f 2.per dag. Da bond van Leeraressen bij het Industrieonderwijs houdt Zaterdag zijn algemeene vergadering in de Industrie school alhier. Overzicht omtrent het vervoer en de opbrengst der Amersfoortsche Tramwee-Maat schappij gedurende de maand Apr.l 1913-1914. 1913 1914 Meer. Aantal passagiers 9121 13060 939 Opbr. vervoer f 172.35 f 561 00 f 88.65 b Dagkilom. - 8.71 - 10 39 - 1.65 a Totaal - 538.26' - 683.62' - 115.36 Dagkilom. - 9.96 - 12.66 - 2.70 Aan de Maandag alhier gehou den kaasmarkt waren angevoerd 14 wagens, bevattende 3500 KG. kaas. Prijs per 50 KG. f 26 50 it f 28.50 De handel was vlug. De heer A. R. Veenstra is be noemd tot lid der examen-commissie voor candidaten-Gemeente secretaris en ambtenaren ter Gemeeute-secre- tariën. Het schriftelijk onderzoek heeft plaats op 25 en 26 Mei, het mondeling vangt aan op 15 Juni. De dames H. C. ten Berg, E. M. Bruining, A. W. H. van Driel en J. Vonk verwierven de akte voor onder wijzeres bij het lager onderwijs. Met ingang van 1 Juli worden van den Hoofdcursus gedetacheerd bij het 5e regiment infanterie de ser geanten H. R. A. Bernoster, R G. W. Farret Jentink, C. Honig en J. J. Pape, en bij het 16e regiment de sergeanten C. H. R. Landouw, J. Lion, A. J. van der W'al en G. le Roij. Sergeant J. S. de Boer wordt ge detacheerd bij het le regiment, ser geant J. L. C. Kuijne bij het 6e, sergeant C'. W. Ekkart bij het 7e, sergeant W. te Hennepe bij het 41e, sergeant H. W'. Goidjjn bij het le regiment veld-artillerie en sergeanten B. J. Jonker en H. N. Muntjewei ff bij het 1e regiment vesting-ai tillerie. Koude in Mei. Het verschijnsel dat zich in de laatste dagen voorgedaan heeft, n.l. dat de temperatuur bier en daar tot beneden het vriespunt gedaald is, staat niet op zichzelf; 't is een jaarlijks terugkeerend verschijnsel, nu eens wat vroeger, dan wat later zich vertoonend. Een bewijs daarvoor is, dat in Duitschland alge meen de heiligen Mamertius, Pancra- tius en Servatius, die op 11, 12 en 43 Mei worden herdacht, de ijsheiligen genoemd wordpn. Det wetenschappe lijke weerkunde heeft dat verschijnsel ondèrzocht en er de volgende veiklaring voor gevonden. Als in 't vooijaar het Europeescb vasteland verwarmd wordt, ontstaat boven het Noorden van het Balkan- schiereiland en de Hongaaische laag vlakte, waar die verwairning begint en zich bet sterkst vertoond, tengevolge der daarop gevolgde verdunning der lucht en gebied van lagen druk, terwijl boven de slechts langzaam warmer wordende zee in hel noorden en noord westen van Middel Europa 'n hooge druk ontstaat. Dat veroorzaakt koude winden uit de noordelijke helft van de kompasroos. Komen die winden over de Scandinavische bergen, dan ver liezen zij hun vochtigheid, komen droog in Middel Europa aan en brengen helder weer aan, met sterke uitstraling'snachts en daardoor vorst. Voor die beschou wing spreekt 't feit, dat in velegevallen de terugkeer der koude in 't Zuiden, T Zuidoosten en 't Zuidwesten voort te planten. Daarmee is ook in overeen stemming, dat de afkoeling tot Hon garije voorschrijdt en dat dikwijls niet alleen de nachten, maar ook de dagen zeer koud zijn Door de nieuwere mete orologische onderzoekingen wordt die theorie volkomen bevestigd. Uit verschillende deelen var. Duitscli- laüd komen nu weer berichten, dat er sneeuw gevallen is en dat do tempe ratuur er tot zelfs 6 graden onder het vriespunt is gedaald, waardoor de zoo mooi in bloei staande vrucblboomen zeer veel geleden hebben en de oogst voor het grootste gedeelte als verloren wordt beschouwd. Aan de Abr acht men den oogst van wijn voor vijfzesdeo verloren. In Engeland bereikte de koude 42 tot 45 graden beneden 't vriespunt (in Yorkshire)en aan de vroege aardappelen en de appeleu werd groot nadeel toe gebracht. Voor de peren vreest men daar minder, daar de bloesem zich stevig gezet had. Te Eupatoria (in de Krim) konden tengevolge van een storm de stoom schepen den wal niet bereiken en moest het laderi en lossen der buitenlandsche schepen worden gestaakt. Een gedeelte van Noord Frankrijk werd geteisterd door een waterhoos. Vooral de omgeving van Ivamerijk heeft het hard te verantwoorden gehad. De aangerichte schade wordt geschat op minstens 700.000 frs. Overal zijn de kelders ondergeloopen. Vier fabrieken zijn stopgezet. Op verschillende plaat sen zijn huizen ingestort. Het garnizoen van Kameiijk word gerequireerd om de bevolking hulp te verleenen. 't Gebeui de bij het afnemen van het examen voor onderwijzer: Vóór 't tafeltje zitten twee heeren, van wien de één de vragende exami nator, de ander de bijzitter. Achter 't tafeltje de zenuwachtige canditaat Nu en dan, als de candidaat een beetje vastzit, geeft de bijzitter hem een duwtje: Welke zijn de vuurspuwende bergen van Java? vraagt de examina tor. Karang-PoeloesariHalimoeu- Salak; Gede; Tangkoebanprahoe ram melt de candtdaat in één adem op. Weet u ook wat de laatste naam beteekent? (tweelingbroeders). De candidaat fronst de wenkbrau wen, rimpelt het voorhoofd en pijnigt zijn geheugen De bijzitter trekt eens aan zijn vest en strijkt behagelijk met zijn handen over zijn welgedaneri buik. Wacht denkt de candidaat een aanwijzing! En vlug, triomfante lijk roept bij uit: «dikbuik En de zaal weerklinkt van bet luide gelach. liet huis der duizend moorden. Door louter toeval is de politie te New-York erin geslaagd het hoofd- kwaitier van de bende der Zwarte Hand te ontdekken dat al bekend stond onder den naam van «heihuis der duizend moorden." Eén van de leden der bende. Marco genaamd, die omgang bad met een schoone Ilaliaanscbe, was door zijD mededinger, Pietro Rebacci, vermoord. De moordenaar werd door bet meisje aan de politie overgeleverd en ter dood veroordeeld. Voor zijn dood deed hij echter belangrijke onthullingen omtrent de bende Op zijn aanwij zingen omsingelde de politie een landhuis in Westchester County, hat gelegen is te midden van prachtige villa's van New-Yorksehe millionairs. Onder den gtond der kelderverdie ping vond men een put met kalk, waarin de misdadigers de slachtoffers die zij vermoord haddeo, wierpen. Ir. den tuin achter het buis was een schietschijf waarop men zich in het schieten oefende Tevens bevond zich daar een grot, waar men in het warme jaargetijde bijeenkwam Der politie gelukte het in het huis bijna de geheele bende, die uil Italianen bestaat, gevangen te nemen. Smokkelaars 1 Men schrijft uit Venlo aan het Handelsblad Te Duisburg heeft de Duitsche politie de hand gelegd op een Ven- loosch ingezetene, L., die hier sedert lang bekend staat als de leider var een geregelden smokkelhandel op Pruisen. Den laatsten lijd scheen het een voudige smokkelen met dragers hem niet meer voldoende, doch werden de vrachten 's nachts per auto «den poal over« gebracht. Op een dezer tochten is de auto nu aangehouden en werd de lading van, naar men zegt, eenige duizenden pakjes lucifers, in beslag genomen, terwijl de inzittenden in verzekerde bewaring werden gesteld. Welk een uitbreidmg deze smok kelaar aan zijn bedrijf heeft weten te geven, blijkt wel hieruit, dat reeds maandenlang bijna dagelijks 4, 5 of 6 man, beladen met pakken tabak en zakken koffieboonen zich tegen het vallen van den avond per tram naar Tegelen begeven. Vandaar gaan ze te voet door de bosschen in de richting van Kaldenkirchen en Bracht, of laten ze zich met een kar brengen naar Reuver, van waar dan op ge lijke wijze de tocht door de grens- bosschen begint. Als men rekent, dat er onder de dragers kerels zijn, die een 110 pond koffieboonen meesjouwen, dan kan men nagaan, welke hoeveelheden aldus wekelijks de grens passeeren. Een 13-jarige erfgenaam van 200 millioen. De eenige dochter van wijlen Geor ge Vanderbili, mej. Cornelia Stoyvesant Vanderbilt, een jongedame van 13 jaar, is door het testament van haar vader in de voorste rij der Ainerikaan- sche «erfdochters* geplaatst. Aan zijn echtgenooto heeft Vandei bilt slechts een millioen in contanten en het vruchtgebruik van 9or millioen ver maakt; aan zijn dochter daarentegen 200 millioen, zijn paleis in de 5de avenue en zijn bezitting Biltrnore in Noord-Caiolina. Biltmore is zoowat de giootste bezitting in land in één hand in Amerika en omvat 300.000 ino'gen in tuinbouw geëxploiteerd. Nadat de met de «Titariic* ömge komen John Jacob Astor zijn ver mogen, met voorbijgang van zijn weduwe en de andere verwanten aan een rnindeijarig kind heeft vermaakt, heeft George Vanderbilt dat voorbeeld gevolgd. De Weener chef van het huis Rothschild, de rijkste man van Euiopa, heeft insgelijks eenige jaren geleden zijn geheele vermogen aan één zijner kinderen, niet eens het oudste, vermaakt en al zijn overige verwanten met renten afgescheept. Een misplaatste grap. Te Osterveld bij Essen maakle de 16-jarige jonge leerjongen Büikel met eenige kameraden zich een soep klaar van lijm, daar zijn vrienden bem wijs gemaakt hadden, dat zulk een soep zoo lekker smaakt. Bürkel at er van en spoedig daarop begon hij te bra ken. Een in allerijl geroepen dokter beval zijn overbrenging naar een zie kenhuis, waar de jongen onderhevige pijnen stieif. De lijm had zicb in de maag vastgezet en een darm doen scheuren. Vervalschiug van „Zeeppoeder." In het Maandblad tegen de Verval- schingen schrijft dr. Van Hamel Roos en Harroens: «Wij achten het in dezen «schoon maaktijd* van actueel belang te wijzen op de knoeierijen die nog steeds met z.g. »zeeppoeders« hier te lande op groote schaal geschieden. Waar een gehalte van c.a. 30 pCt. vetzuren in een deugdelijk zeeppoedergeëiscbt mag worden, worden er tal van soorten als «wasch-* of »zeeppoeder« verkocht, die slechts enkele percenten dezer bestanddeelen bevatten, die natuurlijk in de eerste plaats de handelswaarde bepalen. Het schijnt dat de zwendelhande! in dergelijke preparaten internationaal is, wij ontvingen bericht, dat er in Oostenrijk pieparaten vei kocht worden die slechts 2 pCt. zeep be vatten en vooi het oveiige uii 40 pCt. water en soda bestaan. Het is dun- gend noodzakelijk bij den aankoop dezer artikelen toe te zien, dat de fabrikant de nnodige waarborgen voor de samenstelling van zijn waar geeft en een percentage van vetzuren op de verpakking garandeert Het veikoopen van water en soda met een weinig zeep ondei den naam van »zeep-« of «waschpoeder* tegen een ongehooid hoogen prijs behoord als bedrog gestraft te woiden,en ver oorzaakt in de huishouding een be- langiijk en natuurlijk steeds terug komend verlies, waartegen ernstig gewaaischuwd behoort te worden Geitenmelk. Een geit kost zeer weinig aan on derhoud, terwijl haar melk hooge voedinsgwaarde bezit. Deze melk is ook een uitstekend voedingsmiddel voor de kinderen en niet het minst voor de zuigelingen. Door haar gemakkelijke verteerbaarheid is ze beter dan koe melk en vooral ook aan te bevelen voor meoschen met zwakke magen. Vanwaar die lichte veiteerbaar- heid? Die wordt veroorzaakt door het stollen of stremmen in losse, fijne korrels, terwijl bij de koemelk groote klonters gevormd worden. Deze laatste mag men dan ook niet bij plassen in de maag gieten, maar dient bij kleine slokjes genuttigd te worden en dan nog kan ze niet halen bij de geitenmelk. Vele menschen beweren, dat de geitenmelk leelijk smaakt. Dit behoeft echter in 't geheel niet bet geval te zijn en hangt grootendeels af van de wijzo, waarop men de melk behandelt. Als men pas gemolken melk dade lijk in een ijzeren emmer met koud water zet, zoodat ze snel afkoelt, zal men er geen last van hebben, dat de stallucht op de melk irekt. Het is zeker, dat men als men er een maal aan gewend is geitenmelk verkiest boven koemelk. Bloedvergiftiging. Zegt Moleschott" heeft met kleur stoffen van geklemde kleedingstukken niets uit te staan. Vroeger dacht men daar anders over. Bloedvergiftiging wordt steeds veroorzaakt door het binnendringen van gevaarlijke bac teriën. Deze bacteriën vermenigvul digen zich en produceeren vergiften, die in het bloed worden opgenomen en o a. koorts eroorzaken; men spreekt dan van wondkooits. Bloedvergiftiging kan onder ver schillende vormen voorkomen. Een roestige spijker, een speld met het zoo gevreesde kopergroen (dat in- tusschen een vrij onschuldige stof is), een pen nog met inkt bevochtigd, zij kunnen slechts indirect bloedver giftiging veroorzaken. Echter zijn wel de door deze voorwerpen veroorzaakte wonden meer vatbaar voor «infectie* dan die, welke door blanke spijkers, schoone spelden en nieuwe pennen worden veroorzaakt, omdat dit in de eerste gevallen vreemde sloffen (roest, kopergroen, inkt) in de wond worden gebracht, waardoor de genezing wordt >ertraagd en de gelegenheid voor het binnendringen van bacteriën dus wordt vergroot. Observator. RECLAME.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2