BUITENLAND. BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. niet zijn zooals zy behoorden te wezen- hetzij onze belangen, hooge en lagere, het zij die van anderen, onze broeders en zus, ters, nietwaar? door die onvolkomenheid worden geschaad bij die ontstentenis geen moed en geen opgewektheid doet ontstaan om aan de verbetering te werken. Er zijn voordeelen te behalen, er zijn veroveringen te maken op elk gebied. Nooit kunnen wij een plaats verlangen by die voldanen, wien het ontbreekt aan énergie om wenschen te koesteren en in vervulling te brengenindien zij mochten bestaan, zou hun gezelschap weinig aan trekkelijk zijn. Erkentelijk voor het ver- kregene, ons verheugende in het bereikte, de vruchten genietende van den arbeid van vele geslachten dien wij door eigen inspanning hebben helpen vermeerderen, kunnen we deze tevredenheid, welker bezit een bekend Fransch spreekwoord boven rijkdom stelt gepaard doen gaan met een in frissche strooming voorwaarts zich bewegende ontevredenheid, die ook in haar keuze van haar bevredigings middelen de zedelykheidsidealen steeds in het oog houdt. Toestand van gisting in Albanië. Naar de correspondent van de iMatin« te Durazzo meldt, heeft de aankomst aldaar van 700 Malissoren deel uitmakende van de 10.000 man, die Preuk Bib Doda te Alessio heeft bijeengebracht, veel beroering gewekt. L)eze gewapende macht toch ver sterkt wel is waar bet garnizoen en draagt bij tot de verdediging van de stad, maar het is anderzijds te vree zen, dat zij de gisting onder de op standelingen zal doen toenemen. De correspondent had een onder houd met Turkban Pasja na den ministerraad op 1 dezer, waarbij de correspondent tot de conclusie kwam, dat Albanië wellicht aan den voor avond van een hardnekkigen burger oorlog staat. De 700 Malissoren worden beschouwd als een eenvoudige politiemacht en zijn gesteld onder de bevelen van den Nederlandscben kolonel Thomson, commandant van Durazzo.. De keuze van Thomson zegt de correspondent, is uitstekend, maar de tegenwoordig heid te Durazzo van zijn superieur in rang, generaal De Veer, is bijzonder hinderlijk, daar de generaal er moeilijk in berust niet tusscbenbeiden te komen in de handelingen van kolonel Thom son, wiens geest van initiatief aldus verlamd, zoo niet geheel tot niets her leid wordt. Het gelijktijdig aanwezig zijn van den generaal en den kolonel is iels onmogelijks geworden, maar de vorst heeft in deze nog geen be slissing genomen, wat te betreuren valt, zegt de correspondent. Aangaande de inname van Kroja wordt uit Durazzo nog het volgende gemeld: Nadat de opstandelingen de stad hadden aangevallen, trokken de aan den vorst trouw gebleven over heden zich met 55 gendarmes na een kort vuurgevecht, in de vesting terug, waar zij belegerd werden Tot een nieuw gevecht kwam het echter nog niet, maar wel sneden de belegeraars de stad van allen watertoevoer af. Vervolgens werd aan de overheden en ongeveer 30 gendarmes vrijen aftocht toegestaan, waarna zij ongedeerd te Durazzo aangekomen zijn. Volgens andere berichten had een deel der gendarmes tin de stad zich voor de opstandelingen verklaard en het vuur van het slot uit geopend. Thans waait de Turksche vlag te Kroja. Omtrent den toestand te Durazzo wordt door den correspondent van de Daily Telegrapha geseind, dat de vorst er in allesbehalve benijdens waardige positie verkeert. Zijn per soon en zijn paleis worden door marine soldaten bewaakt, 's Nachts mag nie mand op bet plein voor het paleis en wie 's nachts een van de naar het dat plein voerende straten passeert, ziet weldra geweerloopen op zich ge richt. Met het oog op de onbetrouw baarheid der gendarmerie (we hebben al gemeld, dat er onlangs uit Durazzo zelf 35 man drosten) is de vorst sterk voor een internationale bezetting. Kr gaan geruchten, dat de leider der opstandelingen Arif Hikmet ver moord is. Het tuinfeest ten Paleize Het Loo, is bepaald op Maandag 15 Juni. Een onderwijzer voor Prinses Juliana 1 Naar de »Siandaard« verneemt, heeft H. M. de Koningin aan den heer Jan Ligthart, het bekende Haagscbe schoolhoofd, het geven van het onder wijs opgedragen, dat Prinses Juliana eerlang zal hebben te ontvangen. De heer Ligthart moet die ver- eerende opdracht hebben aanvaard en het gemeentebestuur, voor hetwelk de opdracht eveneens een eer is, heeft, ais het blad wel is ingelicht, hem het noodige verlof gegeven om zijn functie als hoofdonderwijzer tegelijkertijd te blijven waarnemen De positie van den groolen paedagoog was trouwens toch reeds een heel buitengewone; herhaaldelijk werd hem reeds bijzonder verlof verleend, laatste lijk b v. voor zijn reis naar Noorwegen. Herinnerd zij overigens aan het be kende feit dat H. M. den heer Ligt hart onlangs ten Paleize ontbood en ook zijn onderwijs op 6Cbool bijwoonde. Als bijzonderheid vertelt men in meest goed ingelichte klingen er bij, dat de heer Ligthart er van het eerste oogenbhk af geheel ongedwongen in slaagde, op de Prinses dien invloed te doen uitgaan, welken de opvoeder uitoefenen moet, zal zijn taak gelukken. Museum der Nederlandsche Heidemaatschappij. Het museum der Nederlandsche Heidemaatschappij te Arnhem mag zich verheugen in een toenemende belangstelling. Deze belangstelling blijkt niet alleen uit het bezoek, maar ook uit ver schillende schenkingen, waaronder zeer belangrijke. Zoo werd de ver zameling dezer dagen verrijkt met een bijzonder mooie collectie mineralen en gesteenten, een zeer gewaardeerd geschenk van mejuffrouw E. van Heu- kelom te Arnhem. Aautai Chr. scholen! In de te Amsterdam gehouden jaar- vergadeiing van de Vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen deelde de voorzitter, de heer J. Tb. R. Schreuder, in zijn openingsrede mede, dat in 10 jaren tijds het aan tal Christelijke scholen in Nederland met ruim 50 percent is vermeerderd. Einde 1903 waren er 721 Christelijke scholen, nu 1113. Den 18den Juli a.s. des namiddags te 2'/, uur zal een openluchtuitvoering plaats hebben, van Liederen van Groot Nederland, verzameld door F. R. Coers Frzn, onder leiding van Corn. A. Ga- lesloot door Coers' Liederkoor en door Coers' Liederkwartet in het park van huize Peking te Baarn, daartoe wel willend door den Heer en Mevrouw Aug. Janssende Ridder beschikbaar gesteld. Het zal de eerste uiting zijn van de Pmpaqanda-Commissie der Ko ninklijke Vereeniging: Het Neder landsche Liedbestaande uit: G. C. D. a'Aumale Baron van Har- denbroek van Hardenbioek, Voorz. Mevrouw E. Janssen, geb. de Ridder, Penningmeesteresse. Mejuffrouw C. van Dorp. Mevrouw D. V. ver Loren van Themaat, geb. Barsse van Lawick. Jhr. H. de Brauw. F. R. Coers Frzn. Willem van den Heuvel. Piof. Jhr. Mr. B. C. de Savornin Lohtnan. Mr. G. A E. B. Meijer. A. J. van Vessem Jhr. G. H. O. M. von Winning. Dr. N. B Teiibaeff, Secretaris Tromp straat 324. 's Gravenbage. Voor deze uitvoering vormde zich te Baarn de Damesraad van Bijstand Mevr. Barsse. S. C. d'Aulms de Bourouill, geb Hiddingh, Eere- Voor zitster. Mevrouw E. L van den Bosch, geb. Barsse van Hai den broek Mevrouw T. Bosch van Drakestein, geb. Rouppe v. d. Voort. Mevrouw A. Boon Hart- sinck, geb de Brauw. Mejuffrouw C. van Dorp. Mejuffrouw M. Geisweit van der Netten. Mevrouw E Janssen geb. de Ridder. Mevrouw R. H. Lothen van Doelen Grothe, geb. van Weede. Mevrouw C. de Savornin Lohman, geb. Schwartz. Mevrouw D. Roel, geb. Van Bentbeim v. d. Bergh Mevrouw L. Ruigers van Rozenbuig, geb. Barsse. Van Hardenbroek. Mevrouw A. E. Barsse Taets van Amerongen van Woudenberg, geb Melvill v. Carnbee. Mevrouw A den Tex, geb. Des Tombe. Mevrouw Barsse. van Till, geb. Den Beer Poortugaal Mevr. de Douairière van Vollenhoven, geb. v. d. Poll. De propaganda-Commissie wil krach tig steunen de bij uitstek nationale Koninklijke Vereeniging: Het Neder landsche Lied, welke beoogt mede le werken tot het doen borleven en versterken van het nationale bewust zijn door belangstelling te wekken in onze eigen liederen, vooral in onze rijke historische zangen, die zoo treffende uiting geven aan het sterk besef van volkskracht in onze schoonste en machtigste jaren. Woensdag. 8 Juli geven de dames Marie van Aaken piano) Gr.orgine van Aaken (viool) en de heer G. K. G. van Aaken (alt. viool) een concert ten bate van de kas der Afd. Amers foort van het Centraal Genootschap voor Kitiderherstelhngs en Vacantie- kolonies. Uitgevoeid zullen worden werken van Beethoven, Mozart, Tscbaikowsky, Grieg, Sibelius, Mac Dowell, Liszt, Cui, Ries e.a. Zondagavond zal wederom een religieus-socialistische samenkomst ge houden worden in Ons Huis. Voor ganger is ds. J. C. de Kloet, predikant te Marssum. Door de plaatselijke afd. van den oNed. Barbiers en Kappersbonda is aan al de vakgenooten hier tei stede een rondschrijven gezonden, waarin opgave werd vei zocht wie al of niet genegen waren om eene geheele zondagssluiting hunner zaken in te voeren. Op twee na al de belang hebbenden hebben zich voor de slui ting verklaard. Maandag zal in eene te beleggen vergadering een besluit genomen wor den. Luitenant W. A. van den Wall Bake, van het 2e depot huzaren, te Haarlem, wordt 1 October overge plaatst bjj bet 4e regiment en gede tacheerd bij de Rijschool, waar van dat regiment ook worden gedetacheerd de luitenants C. L. Hollortt, te Zutfen, en jhr. D. J. H. N. den Beer Poortugael, te Deventer. Het comité voor de oprichting van een speel- en sportterrein, is thans nog uitgebreid met de heeren P. J. Frederiks, J. W. Jorissen en A. Veen. Een binnenbrandje bij den heer K. in de Westerstraat werd gisteren met eenige emmers water gebluscht. Overzicht omtrent het vervoer en de opbrengst der Amerslooitsche Tramweg-Maat schappij gedurende de maand Mei 1913-1914. 1913 1914 Minder. Aantal passagiers 11446 10587 859 Opbr. vervoer f 573.05 1 527 05 f 46.— b Dagkilom. - 10.26 - 9 47 - 0.28 Totaal - 706.05 - 616.60 - 89.45 Dagkilom. - -12.65 - 11.05 - 1.60 Over het ontslag van den Directeur der Gasfabriek sprak gisteravond in „Amicitia" de heer Hofland. De zaal was stampvol. Telen waren misschien gekomen om wat bijzonders te vernemen, om te hooren schelden of razen, doch ze werden teleurgesteld; de spreker schold niet. Een raadslid had hem gevraagd: wat zul je wel zeggen, want jelui weet er niets van Door dit gezegde is de toestand zoo juist getypeerd. Officieel weten we er niets van, omdat de socialen geen vertegen woordiger hebben. Aan den anderen kant moet het jelui opvallen, dat dit een scherpe veroordeeling van deze affaire is. Kon dat raadslid zeggen, jelui weet er niets van dan is dat lichaam tevens veroordeeld. Officieel weet ik er dan ook niets van. Officieus wel. 't Gekste is nu, dat controle is uitgesloten op 't geen ik zeggen ga. Een ding wil ik naar voren brengen. Iemand met veel jaren dienst is ontslagen. Men meent nu, dat ik zal optreden als beschuldiger van ik weet niet wat. Dat niet. De zaak is al tragisch genoeg. Ik heb hier den ontslagbrief van een werkman met 20 jaren dienst, die ook ontslagen is. Hy is niet op dezelfde tegemoet komende wijze behandeld als den directeur. Er is dus klasseverband tusschen de leden van den Raad en den Directeur. De een heeft recht op pensioen en de ander is op straat gesmeten. Wat zijn de feiten, die Burgemeester en Wethouders hebben geleid tot het geven van ontslag? Iemand in dienst der Ge meente moet vertrouwen hebben. Verbeurt hij dit dan is er alle aanleiding tot ontslag. Wat is gepasseerd? Op 28 October werd een voordracht ingediend om een nieuwe ammoniakinrichting le verkrijgen. Dit zou 7000 gulden kosten. Deze voordracht ging terug. Maar hangëridë deze zaak gebeurde het, dat de Directeur werd geschorst, omdat hij niet voldoende aandacht had geschon ken aan rapporten, waardoor de Water leidingzaak zou scheef loopen. Burge meester en Wethouders zeiden: „Bemoei je alleen met het gas." Op een salaris van f500 voor de Waterleiding, je gevoelt wel, dat dit alleen was voor den vorm. Als je nu weet, dat er 500 M. meer buizen in de bestekken stonden dan noodig was dan begrijp je wel, dat het rotsvast vertrouwen geschokt werd. Doch dit was niet de oorzaak van de schorsing, wel de weinige aandacht, die hij aan de besteding van de gebouwen schonk. De heer v. Duinen moest intusschen als wethouder aftreden, omdat hy de teugels niet sterk genoeg in handen kon houden. Toen hebben enkele raadsleden op eigen houtje een onderzoek ingesteld en kwamen tot de conclusie, dat de ammoniakinrichting zou kosten f 1500 a f1600 inbegrepen de technische ver beteringen, die in de eerste bestekken niet voorkwamen. Dat de rest in de zakken van den heer Zylstra terecht kwam behoeft nog niet. Dat hy zulke flaters kon maken, was voor B. en W. een reden hem tot de orde te roepen. Is de Raad er niet toe genoodzaakt Zijlstra door zijn karakter eigenschappen zijn ontslag te geven? Voor de arbeiders is onder hem rooit iets gedaan, want de raadsleden stonden onder zijn invloed. Een nienwe commissie werd benoemd met den heer Vels-Hein als voorzitter en een nieuw onderzoek ingesteld. Dit had reeds jaren eerder moeten gebeurd zyn. B. en W. hadden jaren lang aan zijn leiband geloopen. Veelvroeger had men onderzoekingen moeten doen naar de prijzen. Wat is gebeurd met de waterleiding? Alle aanvragen om water gingen door bemiddeling van den directeur. De kleine dingen nam hy niet serieus. Doch er kwam een aanvraag van St. Louis. Deze is botweg genegeerd geworden. De heer Zijlstra werd hierom op zaterdag 4 April in het college van B- en W. geroepen om eens precies te zeggen, hoe het met die aanvraag stond. Eerst ontkende hij alles. Eindelijk moest hij toegeven, dat die aanvraag wel was ingekomen. De Burgemeester had in een openbare vergadering verklaard, dat St. Louis niet had aangevraagd. Toen hebben B. en W. Zylstra geschorst. Daarna is ontslag gevraagd en dat is verleend op zoodanige wyze, dat pensioen kon worden verleend. De heer Z. is er altijd in geslaagd het publiek van Amersfoort te exploiteeren ten bate der gemeentekas. Hoewel deze zaak buiten het ontslag omgaat, toch zag men in Z. een dienaar, die het publiek een veel te hooge belasting liet betalen en dus de kleine inkomens te hoog be lastte. Ik heb hier een boekje, een verslag over 1912 over den toestand der gasfabriek. Dit verslag is niet aan alle raadsleden bekend, 't Is alleen voor de leden der gascommissie. Wat blijkt er uit? Dat het winstcijfer in 1912 was f59712. In 1900 was de kostprys per M1 gas 8,4 ct en de verkoopprijs 9 ct. Die kostprys is gaan zakken. kostprys. verkoopprijs. In 1901 6 ct. 8 ct. 1903 5.7 7.5 1912 4.1 7.5 Dit is het groote geheim, waardoor de winst op gas f60.000 kon zijn. Een veel te zware belasting op de inkomens. De muntgas verbruiker betaalt 4,5 Hij betaalt meer belasting dan nu de hoogste inkomens. Dit is misschien de oorzaak, dat B. en W Zylstra niet durfden te ontslaan, f 35.000 brengt de kleine man op aaD gasbelasting, wat vooral niet noodig is. Wij sociaal democraten zouden dit bedrijf exploiteeren voor de gemeente naren. f555.311 is in het gasbedrijf gestoken, op 1 Jan. 1913 was dit f381.211. 6% hier van zou voldoende geweest zijn. Hiermee niet tevreden werd gemiddeld 16 gemaakt. Dit is struikrover politiek. Je kunt niet anders. De gasmeterhuur brengt f8179 op, terwijl de opneming slechts f981 kost. Het kapitaal in gasmeters gestoken bedraagt f49682, afgeschreven f18212. Blijft nog f 31469, waarmee per jaar f 7000 winst wordt gemaakt, een woeker winst, waarvoor we B. en W. verant woordelijk stellen. Als Zylstra is ont slagen, omdat hij onbetrouwbaar bleek, dan zyn B. en W. daaraan even schuldig. De heer Kleerekooper uit Amsterdam verkreeg nu het woord en sprak onge veer l'/j uur. Hofland heb ik bewonderd, zei hij, om de soberheid, waarmee hij deze feiten in het licht stelde. Ge hebt geen vermoeden, dat hier is gepleegd diefstal in 't groot. Ik hoop, dat de les goed door u wordt begrepen, opdat onze kinderen niet worden geplunderd door overzotte burgerij. Amersfoort heeft helden. Men heeft de arbeiders niet alleen bestolen, maar ook geen stembiljet gegeven, omdat ze te weinig belasting betaaldeD. 't Is dus ge compliceerde oplichterij. In den Raad moet een S. D. A. P.-man komen. Het maatschappelijk stelsel deugt niet. De eene klas begrijpt niets van de andere. Waar wij in den Raad komen vinden we een verkeerde boel, veel ge meenteschuld. Dat dure gas moet onze oogen openen. Laat er velen tot ons toe treden. Arbeiders! Laat je eens hooren, wees niet langer zoo zoetsappig en sluit u by ons aan. Juni-nachtvorstcn In Friesland vriest het bijna eiken nacht. Geheele akkeis met aardappelen en boonen zijn afgevroren. Bovendien lijden de boonen veel door allerlei insecten. Kersen. Bij de Woensdag te Eist (Betuwe) gehouden kei'6enverkoopingen, waarbij voor duizenden guldens werd verkocht, was veel kooplust. Naar schatting werd besteed 4 6 ets per pond op het hout. Geestige antwoorden. Onder den titel nL'Esprit de tout le monde" publiceert Lorédan Larchey een bloemlezing gevatte en geestige antwoorden en beroemd geworden bonmots, wier auteurs tot dusverre onbekend of in den loop der jaren weder vergeten waren. Een greepje uit deze verzameling: Tsaar Nicolaas I houdt door een handgebaar midden op stiaat eeu majoor staande die bedenkelijk been eu weer zwaait; zijn geheele uiieilijk «ijst er op, dat tuj den nacht al boe melend heeft doorgebracht. Zeg eens, vriendje, merkt de tsaar op als gij nu eens de keizer waart, en ik do majoor, wat zoudt gij dan wel doen? Majesteit, ik zou mij niet eens verwaaardigen, ook maar het woord lot zulk een zwijn te richten. Majesteit, zeide de befaamde politicus en staathuishoudkundige Dupin, wij zullen bet over deze kwestie wel riooit eens worden. Dat dacht ik ook al, monsieur Dupiu, maar ik duifde het u niet zeggen. De hertog Van Mbezocht avond aan avond een dame, op wie hij sedeit twintig jaren verliefd was. Zij werd vrij en bij huwde haar. Toen zij na de huwelijksvoltrekking haar echtgenoot peinzend voor zich uit zag staren, vroeg de hertogin: Waaraan denk je, lieve? Ik denk aan iets, wat mij geen geringe zorg baait; ik zou wel eens willen weten, waar ik nu voortaan mijn avonden moet doorbrengen. Toen de tooneelspeelster Madeleine Broban met Mauo Uchard in het huwelijk trad, zeide een harer lieve kunstzusters, om haar een steek te geven Je aanstaande? Dien ken ik al heel lang hij is mijn ex-aanstaande Geloof maar gerust, ma chère, antwoordde Madeleine BrohaD met ijzige kalmte, dat ik mij geen seconde gevleid heb met de hoop. een man te kunnen vinden, die u niet gekend heeft. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Tan ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Ramp, Empress of Ireland. Een schokkende gebeuitenis heeft de wereld voor een oogenbhk doen opschnkken en de menschen tot meer dere ernst gestemd. Het prachtige stoomschip de «Empress of Ireland" werd in den mond van de Laurens- rivier door een veel kleinere kolen boot »S'orstad« aangevaren en zonk na een kort tijdverloop met zijn kost bare lading in de diepte. Onder de bonderden passagiers bevonden zich ook 170 Heilsofficieren en soldaten die onder leiding van Kommandant en Mevr. Rees als afgevaardigden van het Canadeesche Leger des Heils het te houden congres te Londen zouden bijwonen. Met groote verwachting is men aan boord gegaan, zich verblijdend vele familieleden en vrienden in het Moeder land te zullen ontmoeten. Doch dit heeft niet zoo mogen zyn, de duod heeft velen vei rast, doch niet onvoor bereid gevonden De laatste woorden van Kommandant Rees waien: »Mijn God, Uw wil geschiedde," terwijl an dere Heilsoldaten tot op het laatste oogenbhk z'ch zeil vergaten om an deren te helpen. Maar toch, welk een vei lies heeft tiet Leger geleden. Van ile 170 Officieren en Soldaten werden er slechts 27 gered. Over de geheele wereld zullen in de Leger des Heils zalen gedenkdtensten ter herinnering aan de overleden Officieren worden gehouden. Zóó ook te dezer stede, waar een gedenkdienst zal worden gehouden op 7 Juni des avonds 8 uur op het Havik 14 in de Legerzaal geleid door Adjudant Palstra. Belangrijke mededeelirtgen zooals delaatsle woorden derstervendenzullen worden gedaan, terwijl toepasselijke liederen zullen worden gezongen. Een ieder wordt uitgenoodigd deze dienst bij te wonen. De Officieren. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 28 Met tot en met 4 Juni. Geboren Jacoba, d. van Rijk Rijn- ders en Cornelia Pothoven. Willem Hendrikus, z. van Antbonius Willem Vervloet en Johanna Bregman. Margarelha Maria Elisabeth d. van Marmus van Empelen en Maria Elisa beth Ising. Arte, z. van Arie Jansen en Cornelia Reiuiera Lablans. Cor nelia Gerritje, d. van Willem Dirk Jacobus do Goede en Cornelia Jantje Verweij. Willem Geurt, z. van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2