NIEUWE Tïlir Nieuws- en Advertentieblad yjtlf voor de Provincie Utrecht. |g|| flofemenice FEUILLETON. No. 55. Zaterdag 11 Juli 1814. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE BUITENLAND. BINNENLAND HET BABYLON HOTEL Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonu. 00. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/. Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Het beden verschenen 15de nummer van den zesden jaargang van mm «ffsslli JTmrsnri e'tsfcHndi^» bevat o.a.: Aartshertog Frans Ferdinand f en zijne gemalin Hertogin Sophie van Hohenberg slacbtotlers van den sluipmoord op 28 Juni. De nieuwe Oostenrijksche troonopvolger Karei Frans Joseph en zijne gemalin. Het drama van het Oostenrijksche Huis. Een vijftal aardige kiekjes van het strandleven. Verscheidene loto's van het 300-jarig bestaan der Groniogsche Universiteit. Vier kiekjes betrekking hebbende op den strijd om Durazzo (Albanië). Ope ning v. d. Autobusdienst Haarlem- fjeemstede. De nieuwste mode-crea ties op bet Concours-Hippique te 's-Gra- venhage. Moordaanslag op het Aartshertogelijk Paar van Oostenrijk. Het Kindernummer sOns Prinsesje.* De geabonneerde wonende wenscbt zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/i cents thuis bezorgd. Verbond van kleine mogendheden. Het Journal de Genève betoogt in een hoofdartikel de noodzakelijkheid, dat Zwitserland het initiatief zal nemen, om de kleine mogendheden te ver eenigen tot een verbond van niet eokel verdedigenden aard. Want zegt bet blad alle kleine mogendheden in Euiopa hebben te lijden van de oneeoigbeden tusschen de groote mogendheden. liet weer in 't buitenland. Over Berlijn trok gisteren na dagen van drukkende warmte een onweer, van wolkbreuken vergezeld, dat eenige verkoeling bracht. De stiaten werden weldra overstroomd en in lager gele gen gedeelten vormden zich ameertjes*, tot niet geringe vreugde der jeugd, die vacantie beeft. In de Rudower Feldinark werd een boerenknecht met zijn paard gedood. Te Karow, niet ver van Berlijn, sloeg de bliksem in de kerk en veroorzaakte belangiijke schade. In de stad zelf richtte bet water veel schade aan en het tram verkeer was langer dan een uur ge stremd. Te Hamburg regende het zoo ge weldig, dat 200 kelders vol water liepen. En de regen hield 20 uur aan. In een buis op den Alsterdamm lagen in den kelder een groot aantal bussen carbied, en toen de kelder vol water begon te loopen, bad men veel moeite die bussen te verwijderen, om een geweldige ontploffing te voor-' komen, waarin men gelukkig slaagde. Uit andere deelen van Duitscbland bericht men ook van buitengewoon weer. Te Eisenach is zeer veel regen gevallen en te Werra en Hörsel is bet hoog water. De hooioogst is zeer beschadigd. In het Zillerthal, en Tirol, is een hevig onweer losgebroken. De Ziller voerde veel bout en steenen mee, Te Zeil werd een looierij vernield. De bouwwerken in bet Rieddal zijn sterk beschadigd. In het Inndal viel na een zwaar onweer sneeuw op de bergen. De omtrek van Pontresina, in Italië, is door het vallen van veel sneeuw in een winterlandschap veranderd. Dat levert een eigenaardig schouwspel op. De temperatuur daalde van 32 graden op 1 graad, doch steeg daarna weer een weinig. Prinses Juliana kookt! Sedert eenigen tijd verkeert de Paleisbevolking van Het Loo in de gelegenheid, om getuige te zijn, meer nog om deelgenoot te zijn van de resultaten, door Prinsesje be reikt op bet met voetangels en klem men bedekte gebied der kookkunst. Het chalet is bet middelpunt der demonstraties; alles wat de kleine Kookster begeeren kan voor baar met beerljjk enthousiasme verricht wordenden arbeid, is derwaarts ge bracht, en onder de dagelijksche leiding van baar Koninklijke moeder, bakt en braadt en kookt Prinsesje met ontoombaren ijver, zóóovervloedig, dat alleDgs een groep van begenadigde hoflieden gevormd is, die ter gezetter tijd de proeven van Prinsesje's kook kunst eigenmondig mogen genieten. Ook de eenvoudigsten van het hof personeel (staljongens, arbeiders, lakeien) worden ten disch genood dit werd alleDgs een zóó bekend agendapunt van den dag, dat Prins Hendrik, kort voor zijn zeereis een rechercheur ontmoetend, dicht bij bet culinarisch heiligdom, dezen toe voegde; »Ben jij al geweest, ik moet nog!« Ned. De nieuwe belastingwetten! Tbans is het zeker, dat de Eerste Kamer voor de behandeling der Be lastingwetten niet meer in dit zitting jaar zal terugkomen, maar deze zal behandelen in bet nieuwe zittingsjaar, in de tweede helft van September. Medezeggingsschap van onder wijzers in de schoolleiding! Het hoofdbestuur van bet Nederl. Onderwijzers-Genootschap heeft een schrijven gericht tot de besturen van de verschillende politieke partijen bier te lande, met het verzoek om op het programma der partijen te willen plaatsen bet punt: iMedezeggingsschap van de onderwijzers en onder wijzeressen (niet-boofden) in de school leiding." In zijn schrijven wijst het hoofd bestuur op de sedert 1891 reeds ge voerde actie tot het verkrijgen van bet recht voor de onderwijzers om mede te mogen spreken in zaken bun school betreflende, waarna het er op wijst, dat sinds 1906 bet hoofdbestuur ieder jaar de aandacht van Regeering of van leden der Tweede Kamer op de urgentie van een wijziging van artikel 21 der wet op bet lager onder wijs heeft gevestigd en de conclusiën, waartoe het N. O. G. te dezen aan zien is gekomen, medegedeeld en toegelicht. Deze cooclusiën luiden: Het N. O. G vraagt inzake mede zeggingsschap van de niet-hoofden in de schoolleiding: 1. Wijziging van art. 21 in dien zin, dat ook den klasse-onderwijzer invloed op den gang der scboolzaken wordt gegeven, is wenscheljjk. 2. Die wijziging behoort niet te wachten tot een verbeterde opleiding is voorafgegaan. 3. Wenscbelijk is een regeling, waarbij a. de scboolzaken worden geregeld door het hoofd der school in overleg met het personeel in de schoolver gadering b. bij de schoolvergadering (hoofd en personeel) berust de wetgevende macht. Besluiten worden bij meerder heid van stemmen genomen; c. de uitvoerende macht is aan het hoofd der schoolbij ziet toe, dat de besluiten der schoolvergadering inder daad worden uitgevoerd d het recht vau beroep op beslui ten der schoolvergadering wordt toe gekend aan ieder lid der schoolver gadering. 4. Op de schoolvergadering worden de zaken besproken, genoemd in art. 21, benevens de te volgen metboden in de algemeene maatregelen van orde en tucht. 5. Beperkingen te maken, wat be treft leeftijd en dienstjaren, noodig om stemrecht te hebben op de (be sturende) schoolvergadering wordt over het algemeen wenschelijk geacht. Toch vond het denkbeeld ook krach tige bestrijding. Door verschillende leden der Tweede Kamer werd de urgentie van een dergelijke wijziging ingezien. Ver schillende malen werden in het Voor- loopig Verslag op de Staatsbegrooting opmerkingen ten aanzien der quaestie gemaakt, die mondeling bij de open bare behandeling wreden toegelicht. Doch de zoo noodzakelijke wijziging is nog niet aangebracht. En nood zakelijk acht bet hoofdbestuur een wijziging, teneinde: le. hel peil van het onderwijs te verboogen, waar dit dan gegeven wordt niet meer uitsluitend naar de iozichten van -slechts een der leden van het onderwijzend personeel, maar volgens de besluiten, genomen na onderlinge gedachtenwisseling in de vergadering van alle leden van het personeel 2e. weg te nemen de rechtmatige ontevredenheid van onderwijzers en onderwijzeressen, wier invloed op den gang der schoolzaken nihil is, en wier ambitie uiteraard niet tot dien door E. Bennett 37) (u»f het Engelsch.) «Zeker, ik ben in New Jersey geboren. Ik noem me zelf een Italiaan, omdat 't in Italië was dat ik 't eerst naam heb gemaakt als chef in Rome. Voor een voornamen chef zooals ik, is 't beter een vreemdeling te zijn. Stel u voor, een voor name chef, die E. F. Rucker heetDat kunt ge u immers niet indenken, mijnheer Racksole, niet waar? Ik heb mijn nationaliteit verwisseld om dezelfde reden waarom mijn vriend en collega, Jules, anders gezegd de heer Jackson, dit heeft gedaan." »Dus is Jules uw vriend en collega?" »Hij was 't, maar van dit oogenblik af is hij 't niet langer. Ik begon me in de allerlaatste dagen al niet met zijn metbodes te vereenigen en ik ben nu van plan maatregelen te nemen, waaruit die afkeuring hem duidelijk zal blijken." "Zoo?" zei Racksole. "Ik veronderstel dat u dat zal tegen vallen, mijnbeer E. P. Rucker, burger van de Vereenigde Staten. Vóórdat u heel veel uren ouder is, zult ge n in handen bevinden van de politie en aan uw werkzaamheden, in welke richting dan ook, zal kortaf een einde worden gemaakt." u't Is wel mogelijk," zuchtte Rocco. »In dien tusschentijd zou ik u wel een of twee vragen willen doen, nitsluitend voor m'n eigen voldoening. U heeft erkend, dat het spel verloren is en u kan dus zonder bezwaar die vragen beantwoorden, met de mate van oprechtheid waartoe u zich in staat voelt. Begrepen?" »Ik begrijp 't," antwoordde Rocco kalm, «maar ik vermoed dat ik niet alle vragen zal kunnen beantwoorden. Ik zal doen wat ik kan." "Nu," zei Racksole, zijn keel schrapende, «wat beteekent dat heele complot? Verklaar 't me eens met een enkel woord." "Met geen duizend woorden, 'tls mijn geheim niet, ziet u." "Waarom werd die arme Dimmock vergiftigd?" De stem van den milionair werd zachter, toen zijn blik zich even op het lijk van den ongelukkigen jongen man vestigde. »Ik weet 't niet," zei Rocco. »Ik wil u wel zeggen, dat ik dat onderdeel van de zaak afkeurde, 't Werd me pas mee gedeeld toen het afgeloopen was en ik heb me er heel boos over gemaakt, dat verzeker ik u." "Bedoelt u, dat u niet weet waarom Dimmock om 't leven werd gebracht?" nik bedoel, dat ik de noodzakelijkheid daarvan niet inzag. Natuurlijk is hij hm gestorven, omdat hij de zaak wilde gaan verklappen, nadat hij er eerst aan had meegedaan. Ik heb er geen bezwaar tegen u dat mee te deelen, omdat u dat waarschijnlijk zelf ook al heeft vermoed. Maar ik verklaar plechtig, dat ik een beslist tegenstander ben van 't begaan van een moord." «Dus was 't een moord?" "'tWas een soort van moord," stemde Rocco toe. «Wie deed 't?" "Dat is een onbescheiden vraag," zei Rocco. »Wie is er nog meer in dit schitterende complot betrokken, behalve Jules en u zelf?" »'k Weet 't niet, op mijn eerewoord." "Nu, vertel me dan eens dit. Wat heeft u met Dimmock'* lijk uitgevoerd?" "Hoe lang is u in die badkamer geweest?" vroeg Rocco, met de meest kalme onbeschaamdheid, in plaats van op de gedane vraag te antwoorden. »U behoeft mij geen vragen te stellen, mr. Rucker," zei Theodore Racksole. "Ik zou heel veel lust kunnen krijgen u op staanden voet den hals om te draaien en ik zou u dus raden me niet boos te maken. Wat heeft n met Dimmock's lijk uitgevoerd?" «Ik heb 't gebalsemd." »Ge-gebalsemd "Zeker, Richardson's systeem van slagaderlijke injecties, verbeterd door me zelf. vermoedde niet dat ook de kunst van balsemen tot mijn verschillende talenten behoort. Toch is dat zoo." «Maar waarom?" vroeg Racksole, meer verbaasd dan ooit. «Waarom zoudt ge u de moeite geven het lijk van den armen kerel te balsemen?" "Begrijpt u dat niet? Ziet u dat niet in? Voor dat lijk moest zorg worden gedragen, 't Levert, of liever gezegd, 't leverde zeer ernstige bewijzen op tegen een of meer aan de politie onbekende personen, 't Zou waarschijnlijk noodig zijn geweest het in den eersten tijd dan eens hier dan eens daarheen te brengen. Een lijk kan zoo moeilijk worden ver borgen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1