Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Graaf en gravin Van Lynden van SaDdenburg hebben aan het gastmaal ten paleize deelgenomen en bleven er overnachten. H. M. Koningin-Moeder gaat in het laatst van deze maand naar Arolsen, ten einde daar enkele dagen de gast te zijn van haar broeder, den vorst van Waldeck Pyrmont. H. M. keert Zaterdag 1 Augustus ten paleize Soest- dijk terug. Reuter meldt uit Stockholm: Z. K. H. Prins Hendrik kwam, aan boord van de kruiser «Zeeland» Maan dag tegen 3 uur op de reede aan. De officieren, die den Prins hier tijdens Zijn verblijf zijn toegevoegd, en de Nederlandsche gezant begaven zich aanstonds aan boord van de «Zeeland», eenige oogenblikken daarna gevolgd door prins Wilhelm, die namens zijn vader Prins Hendrik kwam begroeten en afhalen voor een bezoek aan bet Koninklijk slot. Maandagavond boden de koning en de koningin den Prins een intiem diner aan in het paleis. Het eedsvraagstuk. Hij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot nadere regeling van bet eedsvraagstuk. Nu bij arrest van den Hoogen Raad van 29 Juni j.l. is beslist dat een belofte afgelegd door een niet tot een kerkgenootschap behoorenden ge tuige niet de kracht heeft van een beëedigde getuigenverklaring en dat vaan een verklaarbaar verzuim van den wetgever is toe te schrijven", dat verklaringen van personen, die niet tot een kerkgenootschap behoo- ren, niet als verklaringen van ge tuigen kunnen gelden, komt het der Regcering niet twijfelachtig voor, dat dit ihans door den Hoogen Raad na bijna een eeuw geconstateerde verzuim van den wetgever zoo spoedig moge lijk moet worden hersteld. Zooals hel arrest van 23 Mei 1910 een wetswij ziging omtrent den vorm der beëedi- ging onontbeerlijk maak te,is thanswets- wijziging ten aanzien van de ver plichting omtrent het afleggen van een eed of belofte noodzakelijk ge worden. De Regeering wenscbt de herziening der eedsverplicbting niet te beperken tot een wijziging uitsluitend ten op zichte van den getuigeneed in straf zaken en den daarmede noodzakelijk verband houdenden getuigeneed in burgelijke zaken, doch aan deze her ziening een zoodanig algemeen karak ter te geven dat deze althans voor- loopig als een oplossing van het reeds zoo langen tijd de gemoederen ver deeld houdende eedsvraagstuk zal kunnen worden aangemerkt. Tweeërlei moet bij deze algemeene herziening op den voorgrond staan 1o. er moet meer eenheid en zeker heid komen ten aanzien van de thans in tal van afzonderlijke wettelijke voorschriften omtrent de beëediging voorkomende bepalingen; 2o. aan deze nieuwe regeling zal het beginsel moeten ten grondslag liggen, dat de eed slechts in die ge vallen gehandhaafd blijft, waar deze inderdaad onmisbaar moet worden geacht en ten aanzien van die perso nen van wie de eed kan worden ge vorderd zonder hun geweten geweld aan te doen. Een algemeen geldende geheel vrije keuze tusschen eed of belofte of een algebeele afschaffing van den eed kan de Regeering niet bevorderen. Daarentegen isevenminbevredigend de uit tal van wettelijke voorschriften voortvloeiende en ook door het arrest van den Hoogen Raad van 29 Decem ber 1913 niet gewijzigden toestand, dat allen, die tot een kerkgenootschap behooren dat het afleggen van een eed niet bepaaldelijk verbiedt, ver plicht zijn den eed af te leggen, ook al hebben zij persoonlijk de meest ernstige gewetensbezwaren tegen het afleggen van den eed. Deze eedsdwang nog langer te handhaven, ware in strijd met den geest van art. 167 der Grondwet, welk artikel ieders per soonlijke godsdienstige gevoelens zoo veel mogelijk wil geëerbiedigd zien. De Regeering die de Minister Regout bij de behandeling in de Tweede Kamer betreffende de noodwet van 1911 in uitzicht stelde voor de definitieve oplossing van het eedsvraagstuk, schijnt ook naar de meening van de tegen woordige Regeeriog de meest ge- wenscbte, welke regeling hierop neer komt, dat tot de belofte zouden worden toegelaten allen bij wie ernstige ge wetensbezwaren tegen het afleggen van den eed bestaan, onder bevoegd- beid van den rechter, om, indien deze niet aanneemt dat de gewetensbezwa ren oprecht gemeend zijn, toch den eed op te leggen. Deze regeling vol doet alleszins aan bet vereischte: behoud van den eed onder de eer biediging echter van gewetensbe zwaren. Hoezeer overtuigd van de wonsche- lijkheid dat op het gebied der beëedi ging grootere eenheid totstandkomt, meent de Regeering toch naast de algemeene regeling eedsverplichting zonder gewetensdwang, voor een aantal andere gevallen een afwijkende regeling te moeten voorstellen. Zy is van oordeel, dat ten aanzien van alsmede in alle gevallen waarin thans reeds het wettelijk voorschrift volledige vryheid van keuze geeft tusscben eed of belofte en waarin derhalve het afleggen van den eed door den wetgever niet dringend noodzakelijk is geoordeeld, de eed zal dienen te vervallen en voortaan alléén de belofte behoort te worden afge legd. J. S. Meuwsen. De Middenstandsgeneraal", zoo werd de beer J. S. Meuwsen, de voor zitter van den Middenstandsbond, die de overige week het congres te Dor drecht zoo verdienstelijk leidde, in een interview genoemd. De Middenstandsgeneraal, inder daad! Maar één die van soldaat af dien rang heeft behaald. Hij was het die in 1900 de Amsterdamsche winke- liersvereenigiog hielp oprichten, waar toe de heer Van Harpen, de directeur van het «Geeltje" het initiatief bad genomen. Meuwsen werd er dadelijk voor zitter van. We hebben zei hij in bedoeld interview de zaken ernstig opgenomen. Geen vereeniginkje ge speeld. Daar was 't ons niet om te doen. We hebben aanstonds een programma opgemaakt. Het doel was ons voornamelijk bezig te bouden met de economische vraagstukken betref fende den middenstand, en bij onze propaganda daarvoor heeft de pers ons trouw geholpen. We begonnen de Amsterdamsche Winkeliersver eeniging met 100 leden, maar spoedig was dit aantal verdriedubbeld. In 1901 is mee van Meuwsen den stoot uitgegaan tot de oprichting van den Nederlandscben Middenstandsb.. dien hij sinds met groote bekwaam heid heeft geleid. »Als er ooit iets van den Neder landscben Middenstand terecht zal komen, dan is het niet door bulp en steun van den Staat, van de regeering, maar dan is het door steunen op eigen kracht." Dit was zijn devies, waaraan hij steeds trouw gebleven is. Hij beeft het doel mede door deel neming in de voorlichting van den middenstand van lijkswege helpen bevorderen. Zeven jaar heeft hij in de winter maanden het land doorgetrokken, naar de steden en naar de dorpen, om daar voordrachten en lezingen te houden, en de menschen op te wekken. Een goede vakopleiding was broodnoodig. Een technisch opgeleide handelsstand ziedaar, wat we wilden, zegt Meuwsen. Het gevolg van ons streven en werken was, dat in verschillende plaatsen vakcursussen en vakscholen werden opgericht voor den industrieelen en bandeldrijvenden middenstand. Zoo richtte de Arost. Winkeliersvereeniging een Middelbare Handelsschool op, die, door rijk, provincie en gemeente ge steund, tot een uitsteker.de inrichting is gegroeid. Zij bestaat nu drie jaar; juist dezer dagen is 't eerste eind examen afgenomen. Zij beeft een speciaal program voor den kleinhandel en de kleinindustrie, en ze wordt door autoriteiten als een modelschool ge prezen De Middenstand zal er wel bij varen als deze nauwgezette bekwame man nog lang zijne actie zal blijven leiden. Een schenking van f ÏO.OOO. In de gisteren te Scbeveningen ge houden vergadering van den raad van beheer der Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose, werd door den voorzitter, den beer jhr. S. M. S. De Ranitz, mede gedeeld, dat mej. Pekelharing te Beek bergen, ten behoeve der Centrale Vereeniging een schenking heeft ge daan van f 10.000 welke mededeeling door de aanwezige leden met dankbaar applaus werd begroet. N. Ct. De Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Amersfoort is er in geslaagd, de hand te leggen op een stukgrond, uitkomend op den Bloem- weg en den Utrechtscbeweg, naast het perceel van Wethouder Van Esveld. Daarop zullen worden gebouwd ligbaden, terwijl het bestaande woon huis wordt ingericht voor een consul tatie-bureau en woning voor den con cierge, die tevens is belast met bet toezicht op de patiënten. Het ging het Bestuur der afdeeling, dat zijn taak zoo gaarne ruim opvat, zeer ter harte, dat het in den laatsten tijd zoo vee! aanvragen van patiënten om in de ligbaden een plaatsje te vinden, wegens gebrek aan ruimte moest afwijzen. Het hoopt door den thans getroffen maatregel in de eerste jaren te kun nen voldoen aan alle aanvragen. Het Bestuur meent, dat thans hel oogenblik is gekomen waarop het een beroep mag doen op de offervaardig heid der stadgenooten, ten einde de kosten van den aankoop en de inrich ting te kunnen bestiijden. Het vraagt geen nieuwe dan wel verhoogde jaarlijksche bijdragen, doch een gift ineens en vertrouwt, dat de circulaire, welke binnenkort zal wor den verzonden, niet alleen aandachtig zal worden gelezen, maar dat ook het aangehechte inteekenbiljet door ieder, naar zijn vermogen zal worden inge vuld, zoodat de bestrijding der immers geneesbare ziekte ook hier ter stede met kracht kan worden ter hand ge nomen. Amersf. Ct. Op het tweetal voor predikant bij de Cbr. gereformeerde gemeente zijn geplaatst de heeren J. Jongeneel en H. Hoogendoorn candidaten van de Theologische school te Rijswijk. H. M. de Koningin-Moeder zal in het laatst dezer week een bezoek brengen aan het Militair Hospitaal alhier. De Provinciale Staten van Utrecht hebben de subsidie aan de vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken" verhoogd tot f 5250. De heer H. van Woudenberg, werkzaam ten kantore van de Ge meente-bedrijven, die onlangs liet diploma Boekhouden verwierf van de Vereeniging van leeraren in het Boek houden, behaalde nu óok bet diploma Roekhouden van de federatie van kantoorbedienden «Mercurius". Zijn collega de heer G. Karsbergen slaagde voor het Mercurius-diploma Engelsche correspondentie. De heer H. A. J. H. Verraden, slaagde voor het eind-examen voor werktuigkundige aan de Midd. Techn. School te Amsterdam. De verkoop van het bloempje voor het R. K. tuberculosefonds Her wonnen Levenskracht», heeft j I. Zon dag alhier f 685 opgebracht. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie betreffende de hedenavond te bouden algemeene vergadering van den Amers- foortschen Bond voor Lichamelijke Op voeding. De vergadering kan worden bijgewoond door alle belangstellenden. Donderdagavond 8 uur wordt op het terras van «Amicitiaa een concert gegeven door de stafmuziek van het 5de reg. inf., directeur de beer G. Bikkers. Het programma luidt: 1. „Koningin Wilhelmina" Marschv. d. Hegge Zijnen. 2. Ouverture „Haijdée" Auber. 3. „In Schoner Maiennacht" Walzer Rentzsch. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de POpéra „Roméo et Juliette" Gounod. Pauze. 5. Ouverture „Banditenstreiche" Suppé 6. Balletmuslk und Hochzeitszug aus der Oper „Féramora" Rubenstein. 7. „Menuetto Paderewski. 8. Potpourri surl'Opéra „Les Clochea de Corneville"Planquette. De A. Z. P. C verloor Zondag middag met 15 tegen «Maas» uit Rotterdam. Ter kaasmarkt van j.l Maandag werden aangevoerd 29 wagens, be vattende 6425 K.G. kaas. De pi ijs liep van f27.tot f 29.- per 50 K.G. Voor gestempelde kaas werd f31.besteed. Honderdduizend vrouwen naar Canada. Sir Arthur Conan Doyle heeft een reis naar Canada gedaan, om de zeden van het land te besludeeren en on dervinding op te doen voor zijn poli- tie-roroans. Hij zegt dat het land be hoefte heeft aan vrouwen en beklaagt de Canadeezen die eenzaam op bun boerderijen zitten. Hij zal de Engel sche regeering aanraden opstaatskosten 100.000 vrouwen naar Canada te doen gaan. Hij is overtuigd, dat elk van haar daar een man zalvinden DoStaatmoest, naar zijn meeDing, om het uittrekken der vrouwen te begunstigen, een soort huwelijks-agentuur oprichten. Lichtsignalen van Mars? In 1907 hebben waarnemingen van de sterrekundigen der Flagstalïsterre- wacht iü Noord-Amerika nog al gerucht gemaakt. Zij hadden op Mars lichtver schijnselen opgemerkt, die op hen den indruk van lichtsignalen maakten. In verband hiermee werd de vraag ge opperd, of het inderdaad niet moge lijk was, dat de Marsbewoners ge poogd hadden door lichtsignalen de aandacht der oventueele aardbewoners te trekken. Door waarnemingen van LeCooltre, astronoom te Genève, is dit vraag stuk weer actueel geworden. Naar 't tijdschrift «Aus der Natur" meedeelt, heeft Le Cooltre op Mars opvallend helle, blauw-witte lichtpunten waar genomen, die plotseling in de omge ving van donkere meren verschenen en ettelijke seconden, boogstens een paar minuten bleven schitteren. Het verschijnsel was dus vrijwel gelijk aan het in 1907 door de Flagstaffsterre- wacht vvaargenomene. Natuurlijk volgt daar niet uit, dat de fantastische Ame- rikaansche verklaring de juiste is; de mogelijkheid bestaat toch, dat er al leen geweldige vulkanische uitbarstin gen of meteorologische processeu in bet spel zijn en de eventueele Mars bewoner aan bet totstandkomen der lichtverschijnselen zoo onschuldig is als een pas geboren aardscb kind. Een romantisch huwelijk werd eergisteren te Londen voltrokken. De bruidegom was prins Louis van Bourbon, een neef van den koning van Spanje en de bruid een Londenscb jong meisje, Beatrix Harrington. De prins bad bet meisje dat uit een een voudige burgei familie afstamt, in de badplaats Folkestone leeren kennen. Na het huwelijk begaf het jonge paar zicb naar 't Spaanscbe gezantschap om een authentieke bevestiging van van bet huwelijk te balen. De gezant weigerde deze af te geven. Een boerin uit Zuid-Beveland wil naar Scheveningen. Gaat niet. De tram staakt, vertelt iemand baar. O, zie je nou wel, tegenwoordig met al die nieuwigheden? Dat beb je nou van de electriciteit! Heb je ooit van staken geboord? Staakten vroeger de paarden samen?» «Leeuw. Ct.« RECLAME. ■XV'; mm dat niemand hier zich nog met ons bemoeid heeft. Misschien zijn ze een beetje bang voor mijn revolver uw revolver, bedoel ik." Nelly en hij wierpen beiden een blik op den onverstoorbaar kalmen stuurman, die het jacht naar zee bleef richten. Ze bevonden zicb thans op ongeveer twee mijl afstand van de Belgische kust. Hem in 't Fransch toesprekende, gaf de Prins den zeeman bevel bet jacht te doen wenden en naar de haven van Ostende terug te keeren, maar de man nam van die order niet de minste notitie. De Prins hief den revolver op, met het doel den stuurman schrik aan te jagen en toen begon de man snel achtereen te praten, in een mengeling van Fransch en Vlaarasch. Hij zei dat hij van Jules strikte orders had gekregen zich op geenerlei manier met iets te bemoeien, wat er ook op het dek van het jacht zou mogen voorvallen. Hij was de kapitein van het jacht en hij moest koers zetten naar een zekere Engelsche haven, waarvan hij den naam niet kon meedeelen. 'tWas hem opgedragen het schip in volle vaart te houden, onder alle omstandigheden die zich zouden kunnen voordoen. Het scheen een heel forsch, heel sterk en heel beslist man te zijn en de Frins vroeg zich af welke gedragslijn tegenover hem het meest gewenscht zou wezen. Hij deed hem nog ver schillende vragen, maar de eenige uitwerking er van was, dat de man hoe langer hoe meer uit zijn humeur raakte. Te ver geefs legde Prins Aribert aan den man uit dat juffrouw Rack- eole, de dochter van den millionair Racksole, door den heer Tom Jackson was ontvoerdte vergeefs maakte hij dreigende gebaren met den revolverde stugge, maar moedige kapitein zei alleen dat hij daarmee niets te maken had, hij had zijn instructies gekregen en hij was van plan daaraan te voldoen. Op tamelijk sarcastischen toon verzocht hij zijn ondervrager er aan te denken dat hij de kapitien was vaD het jacht. «Ik kan hem moeilijk neerschieten, duDkt me," zei de Prins tot Nelly, nik zou hem alleen een kogel door zijn been kunnen jagen, of zoo iets." n't Is nog al gewaagd en bovendien nog al hard voordien armen kapitein, een man met zoo buitengewoon veel plichts gevoel zei Nelly. nEn we zouden dan ook al het scheepsvolk tegen ons krijgen. Neen, we moeten iets anders bedenken." «Ik zou wel eens willen weten waar 't scheepsvolk zit," zei de Prins. Juist op dat oogenblik begon de heer Jackson, die gebonden en bewegingloos op het dek lag, teekenen te geven dat zijn bewustzijn terugkeerde. Hij opende de oogen en keek met een onbestemden blik om zich heen. Eindelijk kreeg hij den Prins in 't oog, die, met den revolver in de hand hem naderde. «Zoo, zoo, is u daar?" zei hij met zwakke stem. «Wat voert u hier aan boord uit? Wie heeft me zoo vastgebonden?" «Hoor eens hier!" antwoordde de Prins, «ik heb geen lust om praatjes te maken, maar dit jacht moet onmiddellijk naar Ostende terugkeeren, waar ge aan de autoriteiten zult worden overgeleverd." «Och kom!" spotte de heer Tom Jackson. «Werkelijk?" Toen riep hij in 't Fransch den man die aan 't roer zat toe: «Hei, Andrélaat die twee even worden uitgezet in de boot." 't Was een zonderlinge toestand. De Prins, zich van niets zeker voelend dan van 't bezit van Nelly's revolver, stond in twijfel wat hij doen zou, öf de eenmaal gegeven order her halen en tevens tot meer krachtige maatregelen overgaan, öf zich in den toestand schikken, met zooveel waardigheid als de omstandigheden zouden toelaten. «Laat ons de boot nemen," zei Nelly, «in een uur kunnen we naar de kust roeien." Hij zag in dat ze gelijk had. Het jacht op zulk een wijze te verlaten, leek tamelijk vernederend en stellig en zeker zon de ontsnapping van dien doortrapten schurk, Thomas Jackson, daarmee gepaard gaan. Maar wat konden ze anders doen De Prins en Nelly vormden éen partij op het schip, zij kenden hun eigen sterkte, maar van de sterkte van de tegenpartij wisten ze niets. Wel was de belhamel voor 't oogenblik ge vangen en machteloos, maar 't bleek dat hij toch tot het geven van orders in staat was en zelfs al werd hem een prop in den mond gestopt, dan zou hun dat toch nog niets baten als de kapitein van het jacht in zijn stijfhoofdigheid bleef volharden. Tegen 't mogelijk gebruik maken van zijn revolver was bovendien heel veel te zeggen, dat voelde de Prins; be gon hij eenmaal te schieten, wie kon zeggen welk een nood- lottigen afloop de zaak dan misschien zon kunnen hebben. «We zullen de boot nemen, zei de Prins snel tot den kapitein. Beneden deed zich een bel hooren en een matroos en een negerjongen verschenen op het dek. De slagen van de schroef verminderden in snelheid. Het jacht lag stil; de boot werd uitgezet. Toen de Prins en Nelly zich gereed maakten in de kleine sloep af te dalen, wendde Tom Jackson gebonden als hij daar lag, zich tot Nelly. «Vaarwel," zei hij, «ik zal u nog wel eens terugzien, reken daar op." Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2