BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Mauser 99. Cavaleriekarabijnen van de zelfde soort. Schneider Creusot leverde het geschut, snelvuur-kanonnen van 75 millimeter, berggeschut van 70 milimeter en snelvuur- veldhouwitsers van 120 en 150 millimeter. Het veldgeschut draagt 6300 meter, het berggeschut 4000 meter. In den laatsten t\jd zijn de reservisten reeds opgeroepen en ten oorlog toegerust. Het moreel der troepen is uitstekend en over 't algemeen is het Servisch leger door Oostenrijk niet als een gering tegenstander te achten. De Servische vestingen. Deze zijn over 't algemeen van geen blijzondere waarde. De voornaamste zijn Belgrado. Semendria en Kladovo. De vestingwerken van Belgrado zijn lang verouderd. Semendria dagteekent als vesting van 't jaar 1432; het heeft 6 meter hooge muren met droge grachten. Kladovo is al niet beter en het Oosten- rijkseh zwaar geschut schiet de vestingen spoedig plat. De fortificaties in 't Oosten van Servie, aan de Bulgaarsche grens gelegen zijn beter en van nieuwen datum. Zij hebben echter alleen belang voor 't geval Bulgarije aan den oorlog mocht deelnemen. De ontruiming van Belgrado. De ontruiming van Belgrado door de Servische troepen was een noodzakelijk heid. Tusschen de van het Westen komende Save en den van 't Noordwesten naar het Zuidwesten stroomenden Donau ver heft zich de stad op een vooruitspringend deel van het woudgebergte, dat steil om laag gaat. Vroeger moge Belgrado waarde als vesting hebben gehad, tegenwoordig is het als zoodanig niets meer waard. De vestingmuren, die er nog zijn, beteekenen niets tegen het moderne geschut. Allicht zullen de kanonneerbooten naar Belgrado opstoomen en de stad bezetten. De hoofdstad schijnt, met haar naaste omgeving, wel het beste gedeelte van het Servische land, dat de Donau monarchie bezet kan houden, tot haar eischen zijn ingewilligd. Geestdrift in Oostenrijk en Hongarije. Het bericht, dat de nota door Servië afgewezen was, verwekte te Weenen een geweldige geestdrift. Overal in de stad werden indrukwek kende patriottische betoogingen op touw gezet, waarbij herhaaldelijk een „hoch" op het leger, keizer Frans Jozef en keizer Wilhelm werd uitgebracht. Ook uit tal van andere steden in Oostenrijk komen berichten over geestdriftige manifestaties. De soldaten, die zich op straat ver- toonen worden geestdriftig toegejuicht met den kreet: „Leve de oorlog! Leve het leger!" Het Russische en het Servische ge zantschap waren in wijden kring afgezet. Men zong overal het lied van prins Eugenius, die in 1717 Belgrado bezette. Met het oog op de Slavische elementen in de Donau-monarchie zijn uitgebreide maatregelen getroffen. Bijna alle Tsjechi sche bladen, die commentaar hebben ge leverd op den in Belgrado gedanen 3tap, zijn in beslag genomen. Bij Servische en Kroatische politici zijn huiszoekingen ge houden; velen zijn gearresteerd. In Stanis- lau moeten twee individuen getracht hebben het kruitmagazijn in de lucht te laten vliegen. Wreedheden in Albanië. Zografos heeft aan de internationale commissie gevraagd een onderzoek in te stellen naar de beweerde buitensporighe den aan de Epiroten toegeschreven en het aandeel der Grieken daarin. De commissie schijnt daartoe geneigd. Mag men sommige berichtgevers geloo- ven, dan hebben de Epiroten in Koritza ontzettend huisgehouden. De bewoners, die in de kelders gevlucht waren, zijn er uit gehaald, bijeengedreven en met kanonnen neergeschoten. Vrouwen en kinderen wer den niet gespaard. Zelfs de lijken werden nog verminkt op de afschuwelijkste wijze. Artsen zelfs, die een witten band om den arm droegen en toch aan beide strijdende partijen hulp verleenden, werden eenvou dig neergeschoten. „Vrede door Recht" en de oorlog. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht" heeft Zondag avond een spoedvergadering gehouden in verband met den dreigenden oorlog tus schen Oostenrijk en Servië en de daaruit voor den Europeeschen vrede in het alge meen voortspruitende gevaren. Ofschoon ten volle overtuigd van de volkomen machteloosheid der Nederland- sche pacifisten, meende het hoofdbestuur desniettemin niet te mogen stilzwijgen, doch een telegram te moeten zenden aan den Keizer van Oostenrijk-Hongarije en den Koning van Servië, waarbij in her innering zijn gebracht de bepalingen van het Eerste Verdrag van de Tweede Vre desconferentie betreffende goede diensten en bemiddeling. Het hoofdbestuur werd tot dezen op zichzelf uit den aard der zaak volkomen nutteloozen stap voornamelijk geleid door de overtuiging, dat tegenover de oorlog zuchtige betoogingen in verschillende lan den ook de stem der vredesvrienden moet worden gehoord en dat het initiatief van den Nederlandschen Bond in dezen wel licht zou kunnen ten gevolge hebben, dat ook de buitenlandsche vredesvereenigin- gen van haar gezindheid een getuigenis zullen afleggen en aldus de aandacht der openbare meening op het werk der Haag- sche Vredesconferentie en de daar in beginsel aangenomen middelen tot vrede lievende beslechting van internationale geschillen zullen vestigen. Mocht echter onverhoopt een oorlog tusschen Oostenrijk en Servië uitbreken, dan zou het van het allergrootste belang zijn, indien deze strijd tusschen deze twee Staten gelocaliseerd bleef. Een krachtig getuigen der pacifisten in alle, in bijzon derheid de grootere landen zou in deze richting wellicht eenigszins ten goede kunnen werkzaam zijn en zou, evenals de reeds voor Duitschland aangekondigde socialistische betoogingen tegen den oorlog, niet zonder waarde zijn met het oog op de vorming der openbare meeniog. In verband hiermede heeft het hoofd bestuur van „Vrede door Recht", betreu rende dat in dezen zin nog geenerlei stem uit het buitenland is vernomen, gemeend zijnerzijds het initiatief te moeten nemen door het zenden van bovengenoemde tele grammen, waarvan telegrafisch kennis is gegeven aan twaalf der voornaamste vre- desbonden in Europa, met verzoek derge lijke telegrammen eveneens te verzenden en tevens de aandacht hunner eigen Re geering te vestigen op de mogelijkheid bemiddeling aan te bieden. Voorts heeft het hoofdbestuur aan het Bureau Inter national de la Paix te Bern verzocht zoo spoedig mogelijk een dag vast testellen, waarop in alle landen van Europa geza menlijk groote openbare vergaderingen zullen worden gehouden tot behoud van den vrede. Ook van dit verzoek is tele grafisch aan de buitenlandsche bonden kennis gegeven, terwijl een meer uitvoe rig rondschrijven per brief aan ongeveer honderd vredesbonden is gevolgd. Handtlsbl. Voorzorgen. De Regeering bereidt maatregelen ter handhaving van de onzijdigheid voor in geval van oorlog in Oostelijk Europa. Vooral aan de oorlogs- en marinede partementen heerscht groote bedrij vigheid. Na het onderhoud van H. M. de Ko ningin met Minister Cort v. d. Linden vergaderden de Ministers te 12 uur in buitengewonen rade. De Minister van Marine brak zijn verlof af en kwam te 's Hage terug, evenals de chef van den generalen staf. Z. K. H. Prins Hendrik verliet gister avond Cristiania. De Rijdende Artillerie uit Arnhem is van de schietoefeningen te Oorschot teruggekeerd. Willemstad is reeds bezet door een de tachement van het 6e regiment infante rie uit Breda. Het personeel der Landweer op verschil lende plaatsen heeft Maandagavond een aanschrijving ontvangen om zich gereed te houden om zoo noodig onmiddelijk op te komen. De zeesleepbooten van de firma L. Smit Co. zijn Maandagmiddag door de Re geering gecharterd en naar de verschillende fortkustplaatsen gedirigeerd. De spoorbruggen over de groote rivie ren zijn alle gisteren militair bezet. De opzichters van fortificatiën zijn tele grafisch gewaarschuwd zich gereed te houden, om op het eerste sein zoo spoedig mogelijk te vertrekken naar de hun in tijd van oorlog aangewezen standplaatsen voor bruggenvernieling, het onder water zetten der landen in de Hollandsche Water linie, enz. Er werden Maandagavond door com pagnieën van de brigade grenadiers en jagers in Den Haag nachtelijke oefeningen gehouden, die waarschijnlijk in verband staan met de eventueele mobilisatie van onze weermacht en de eerste militaire maatregelen, die zullen genomen worden met het oog op het dreigend oorlogs gevaar. Bij deze nachtelijke oefening werd de Pier bewaakt door een detachement grena diers onder bevel van den len luitenant Borel. Ook aan de Scheveningsche Haven en op andere punten van de Scheveningsche kust hadden dergelijke oefeningen plaats. Maandagavond werd aan het Departe ment van Oorlog nog laat gewerkt. De Minister was er met verschillende militaire chefs en ambtenaren bij eenige afdeelingen. Maatregelen zijn genomen om het ont slag van de miliciens der oudste lichting hetwelk op 1 Augustus a.s. zou moeten plaats vinden, te schorsen. Ook de overgang van miliciens naar de landweer zal op gezegden datum niet plaats hebben, terwijl ook het ontslag der oudste landweerlichting, dat volgens de Landweerwet eveneens op dien datum valt, is geschorst. De „Zeeland" keert overmorgen terug terwijl aan de commandanten van de „Noord-Brabant" en de „Kortenaer" last is gegeven huiswaarts te varen. Verschillende Duitsche officieren, te Domburg vertoevende, kregen telegrafisch opdracht onmiddellijk naar Duitschland te retouneëren. Maandagavond is te Deventer de spoor brug door infanterie bezet. Niemand mag meer passeeren. De infanteriebezetting van de spoorbrug werd later versterkt door cavalerie. Te Maastricht wordt de spoorbrug be waakt door een 30-tal soldaten, terwijl in die plaats het garnizoen in de kazerne geconsigneerd is. Maandagavond tusschen 8 en 10 uur zijn uit het garnizoen te 's Hertogenbosch verschillende detachementen infanterie vertrokken ter bezetting der voet- en spoor bruggen in den omtrek. De aanvragen van alle officieren om buitenlandsch verlof zijn door het Mini sterie van Oorlog voorloopig aangehouden en hebben zij, die reeds dat verlof hadden gekregen maar nog niet vertrokken waren, aanzegging ontvangen, dat zij daarvan voorloopig geen gebruik mogen maken. „Vad." Het „Hbl." meldt, dat ook de Amster- damsche Ballast Maatschappij eon Regeeringstelegram heaft ontvangen met lastgeving onmiddellijk drie harer groote sleepbooten naar Nieuwediep te dirigeeren. De kapiteins moesten zich ter plaatse bij den commandant van de landmacht melden. Een detachement pontonniers is van Dordrecht naar Scheveningen vertrokken. De varende pontonniers, op manoeuvre bij Grave, zijn teruggeroepen. Men schrijft uit Groningen, dat Zondag den geheelen dag en ook Maandagmorgen radio-telegrafische stations aldaar aan kondigden, dat er in Duitschland draad- looze telegrammen verzonden werden van het Duitsche station Norddeich. Dit gebeurt anders nooit. Ongetwijfeld staat dit zoo drukke telegrammenverkeer in verband met den gespannen politieken toestand. Prins Hendrik terug. H. M. de Koningin is gisterenmiddag met de Prinses per extratrein van 4.13 Holl. Spoor in een salonrijtuig naar IJmuiden vertrokken, ter verwelkoming van den Prins by zijn aankomst aldaar aan boord van de „Zeeland". H. M. liet zich op dezen tocht alleen vergezellen door den gep. vice-admiraal jhr. Röell, adjudant i. b. d. van H. M. en oud-minister van marine. De Koninklijke trein kwam ongeveer 5 uur te IJmuiden aan, waar H. M. ont vangen werd door den burgemeester, mr. VerLoren van Themaat. Per auto gingen de Koningin en de Prinses naar de Semaphore, waarde „Zee land" omstreeks 6 uur 15 passeerde. H. M. de Koningin en de Prinses wuifden den Prins toe, die van het dek van het oorlogs schip de groeten beantwoordde. Bij het passeeren van het pantserfort werden de gebruikelijke saluutschoten gewisseld. De auto's reden nu naar den z.g. toe ristensteiger, waar de „Zeeland" aanlegde. Daar waren aanwezig vice-admiraal Tyde- man en de havenmeester de heer Bruyes Taets. Onder gejuich der menigte begaven de Koningin en de Prinses zich aan boord van de „Zeeland", waar een hartelijke begroeting plaats vond. Het verblijf aan boord duurde een half uur. Daarna begaf het hooge gezelschap zich aan wal en reed met gevolg in de beide auto's, weer onder het daverend gejuich der menigte, naar het station, van waar de trein om 7 uur naar de residentie vertrok- Het gemeentebestuur heeft een uit kijktoren doen plaatsen in het bosch dicht bij bet Zeisterspoor 50 Meter Noord-Oostelijk van den Kalkweg. Van de tweede groep voor het Eindexamen der H. B.S. in de provincie Utrecht groot 21 aspiranten werden er drie afgewezen. Geslaagd zijn: A. L. van Aanholt, J. G. Beversluis, G. J. Bonk, H. J. Dijkman, Ra. Pa. Ca. Fransen, Ha. Ca. Frijlink, G. M. Greup, J. Ph. van Hdten, G. Kortlandt, Eb. Nebbeling, J. W. H. van Oostveen, J. P. G. Hulsbofï Poll. A. J. Pik, T. C. van Soest, P. Vas Visser, A. J. Welt, J. C. Wiggelinkhuizen, L. W. Wilder- vanck. De Directie der Nederlandsche Heidemaatschappij verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat eenige wijziging is gebracht in het plan voor de algemeene vergadering en excur sies der Maatschappij. Deze vergade ring zal den 28en Augustus a.s. niet te Assen worden gehouden, zooals aan vankelijk het plan was, met een be zoek naar bet Zeijerveld, eigendom van den Heer J. T. Cremer te Sant poort, doch te Groningen met een namiddagbezoek aan de omgeving van Paterswolde. De excursie naar bet Zeijerveld zal dan den 29sten Augustus plaats vinden in vereeniging met bet bezoek aan de Rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen. Donderdagavond 8 uur wordt op het terras van »Amicitia« een concert gegeven door de stafmuziek van het 5de reg. inf., directeur de heer G. Bikkers. Het programma luidt: 1. „Per Aapera ad Astra" Marsch Urbach. 2. Ouverture „Le Cbeval de Bronze"Anber. 3. „Dolores" Walzer Waldkeufel. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra „Les Dragons de Villars"Maillartv. Aaken. PAUZE. 5. Ouverture „Der Freiscbiitz" Weber. 6. „Polka de Conoert" pour Piston 8oloBikkers. 7. „Rhapsodie Rongroise II" Liszt. 8. „Elektrische Funken" Grosse PotpourriHause. Hedenavond te 8 uur zal door de Amersfoortscbe Muziekvereeniging, directeur de heer A. L. Maas, het vierde concert gegeven worden in het plantsoen. PROGRAMMA: 1. Marsch Bruielles—Expositior. F. Francois. 2. Ouverture Un jour d'Eté G. Bikkers. 3. Wals SuspinulJ. Ivanouei. 4. Fantaisie La Dame Blanche H. Boicldien. PAUZE. 5. Marsch Klein maar dapper. G.K.G.v. Aaken. 6. Ouverture Le Reveil du Prin- tempsA. Hilgcrs. 7. Vals BruineG. Krier. 8. Fantaisie L'Elisire d'Amour Donizetti. 9. Finale. De heer E F. Suringar adviseur der gemeente zal Donderdagavond in de Bioscoop aan de Langestraat eene lezing houden over de toepassing der electriciteit, met voorbeelden ver duidelijkt. Onze stadgenoot de heer C. van de Biezenbos behaalde j.l. Zondag in den baan wedstrijd, door ïJuliana« te Apeldoorn uitgeschreven over 1 K.M. den eeisten prijs. Het Bestuur van den Amers- foortschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding vergaderde Maandagavond. De functiën werden als volgt ver deeld: jbr. dr. E. Teixeira deMattos, Voorzitter; de heer Tb. J. H. Bianchi, Onder-voorzitter; kapitein H. Bierman, Secretaris; mevrouw M. Cremer-Martin, Penningmeesteres; de heeren P. J Frederiks, ds. A. F. L. van Hengel, dr. J. W. Jorisseo, J. Overeen, O. F. W. Rietveld en A. Veen, Commis sarissen. Een aanvang werd gemaakt met de bespreking van hetontwerp-Huis- houdelijk reglement en het ontwerp- Reglement voor het speel- en sport terrein. De heer P. van den Hooff, thans Eerste Gemeente-opzichter, wien, op zijn verzoek met ingang van 1 Sep tember op de meest eervolle wyze ontslag is verleend uit dat ambt, zal 1 Augustus den dag berdenken waarop bij veertig jaar geleden hier in Ge meentedienst trad. Aan majoor F. L. de Voogt. van het wapen der cavalerie, is, op zijn verzoek, nonactiviteit verleend. Luitenant-ingenieur A. Eekhof! wordt in het najaar van het regiment genie-troepen overgeplaatst naar Amersfoort. De opzichter-bureelambtenaar dei- genie A. K. M. Hage wordt op 1 Augustus overgeplaatst van Bergen- op-Zoom naar Amersfoorr. De Gr., milicien bij het 5e re giment infanterie, is betrapt op bet stelen van een rijwiel hier ter stede en, na verhoor en bekentenis, naar Amsterdam geleid, waar hij wordt verdacht van een zelfde feit. Omstreeks honderd leden van het R.K. Kruisverbond brachten onder leiding der Kapelaans van Dijk en Horsting j.l. Zondagmiddag per rij wiel een bezoek aan de meeting te Laren. Wielrijders past op uwe fiets en laat haar niet onbeheerd staan. Er werden de laatste dagen weder beel wat karretjes gestolen. De oefening tusschen de sectie motor-mitrailleurs en vliegeniers, welke Maandag zou plaats hebben, kon wegens de weersgesteldheid niet duorgaan en is uitgesteld tot nader order. Met bet oog op mogelijk mobili- seeren wordt spoormaterieel voor ver voer aan het station alhier geconcen treerd. Üok hebben de daarbij betrokken ambtenaren de last ontvangen in hun vrijen tijd bij de band te blijven. Aan het postkantoor wordt den gehoelen dag dienst gedaan, het tele graafkantoor is ook des nachts ge opend. Gisterenochtend is een detachement inf. onder bevel van It, Boers ver trokken naar Wijk bij Duurstede, ter bewaking van de Cuiemborgsche brug. Omstreeks 6 uur arriveerde hier Maandagavond de le wieliijders- brigade uit Nieuwersluis, ter sterkte van 50 man, onder commando van den le luitenant Henning. Zij werden ingekwartierd bij Van den Hoek, op de Appelmarkt, terwijl zij hun eigen middagpot kookten in de Papenbof- steeg. Gistermorgen trok men verder. Waarheen, was den manschappen niet bekend. Zij moesten een oefening houden tegen de 2e brigade, welke uit Breda ben tegemoet trok. Zondagnacht is bij den juwelier G. van Duin een diefstal met inbraak gepleegd. Door het openschuiven van een raam in de Muurhuizen heeft de ongenoode gast zich toegang ver schaft. Vermist worden twee zilveren theeserviezen en nog eenig zilverwerk tot een gezamenlijke waarde van f200.De heer v. D. was niet tegen inbraak verzekerd. Bij het gisteren te Utrecht ge houden M. U. L. O.-examen is o.a. geslaagd onze stadgenoote Josina E. van 't Eind. In het huisvuil zijn gevonden een so easy en een vouwbeen in den vorm van een dolkmes. Ze zijn terug te bekomen bij de politie. Ter kaasmarkt van j.l. Maandag werden aangevoerd 26 wagens, be vattende 14350 K.G. kaas. De pi ijs liep van f27.tot f 30.— per 50 K.G. Voor gestempelde kaas werd f31.besteed. Handel en Nijverheid. Onder voorzitterschap van den heer Krook vergaderde Handel en Nijverheid Maandagavond in „De Zwaan". Na opening las de secretaris, de heer Houbaer, de notulen van 27 April, welke ongewijzigd werden goedgekeurd. De voorzitter kon nu mededeelen, dat het verschil tusschen Handel en Nijver heid en de zustervereeniging De Hanza berustte op een misverstand en dat in het vervolg de onderlinge samenwerking kon gehandhaafd blijven. Het doel van deze tusschentijdsche vergadering was het bespreken van een particuliere besteldienst van vrachtgoede ren nu de H. IJ. S. M. het tarief met 1 Aug. zal verhoogen. Hierom zal Handel en Nijverheid met De Hanza samenwer ken om een eigen besteldienst in te richten. Het onderwerp gaf tot velerlei bespre king aanleiding. De voorzitter meende, dat het niet zoozeer om goedkoopere tarieven ging, maar wel om een vluggere bestelling. Nu komen er telkens klachten in, dat de goederen veel te laat ontvangen worden. Ja soms worden ze pas den vol genden dag besteld. De zaak zal wel loopen, als zich een honderd belanghebbenden verbinden. Han del en Nijverheid heeft geen risico. De heer Van Raalte wenschte gaarne te weten het doel van de onderneming en de voordeelen er aan verbonden. De besteller heeft een groote verantwoorde- lykheid, waarom hij z. i. finantiëel krach tig dient te zijn. De voorzitter: We willen het gewone tarief gehandhaafd zien, de spoorweg maatschappij zal spoedig weer verhoogen. Een firma wil het voor het nu geldende bedrag doen. We hebben berekend, dat de verhooging ongeveer 40°/o zal zyn. Een lid meent, dat de goederen langer zouden wegblijven, doordat de spoorweg maatschappij niet zal meewerken. Een anderDe maatschappij heeft geen bezwaar. Het stadsvervoer kan haar niet schelen. Wat is bezorgen? werd gevraagd. Is de maatschappij er mee af de goederen voor je deur te zetten? De heer Van Wamelen vond 6 ct. per 100 K.G. te weinig. Na nog veel heen- en weergepraat, werd het voorstel van den heer Frederiks aan genomen en het bestuur gemachtigd met dat van De Hanze verdere stappen te doen. Ingekomen was een schrijven van den Barbiers- en Kappersbond vragende mede werking voor algeheele Zondagsluiting, en een aansporing tot deelname aan de Middenstandstentoonstelling in 1916 te 's-Hage te houden. Niemand der aan wezigen deed eenige belofte. De heer Fontein vroeg of het waar was, dat de opcenten bij de Personeele Belas ting hooger waren naarmate de huishuur hooger is. Dit zou voor de winkelstand een groote onbillijkheid zyn. De heer Houbaer wijst er op, dat bij de toelating tot de Handelsschool er maar 9 leerlingen uit Amersfoort waren en 23 van buiten. Dit komt omdat dit onderwijs hier nog niet op de rechte waarde wordt geschat, meende hy. De heer Van Duinen zegt, dat het onderwijs hier wel gewaardeerd wordt en vindt het verblijdend, dat de omstre ken zooveel leerlingen leveren. De school gaat goed. Dit zelfde lid deelde nog een oplichters trucje mee, waardoor hem schade werd berokkend. Na de mededeeling van den voorzitter, dat de heer Van Zalingen zijn benoeming tot bestuurslid niet heeft aangenomen, sloot hij de vergadering. Honden en katten in den trein 1 De direclie der Hollandsche Spoor beeft bepaald, dat honden en katten voortaan in D-treinen mogen worden medegenomen, doch alleen io 3e klas se compartimenten, en niet in dames coupés. Voor de dieren moet een enkel-reisbiljet worden genomen. Ze moeten op den vloer van den coupé blijven liggen en door den eigenaar worden vastgehouden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2