NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. aofefflicmefc FEUILLETON. fto. 62. Zaterdag 8 Augustus 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE KENNISGEVINGEN. BINNENLAND HET BABYLON HOTEL Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonu. 69. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7*/. Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groete letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Het heden verschenen 19de nummer van den zesden jaargang van ntss.NadL»^» bevat o.a. Verschillende interessante foto's be trekking hebbende op den oorlog tus- schen Oostenrijk en Servië. De Onafhankeljjkheidsfeesten te Delfzijl. Vlootrevue van 400 Engelsche oor logsbodems de grootste die ooit ge houden werd. Meeting ter verkrij ging van Staatspensioen. De vrij spraak van Mevrouw Caillaux. Mili taire maatregelen, genomen door de Fransche regeering, naar aanleiding van het Europeesch oorlogsgevaar. Een viertal mooie kiekjes uit Servië. Uit Nederl.-ludië Copramarkt te Kendangan. Militaire maatrege len 'oij de brug aan den Moerdijk, met twee foto's. Het Kindernummer »Ons Prinsesje.i De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/i cents thuis bezorgd. Publicatie. Naar mij wordt medegedeeld, dreigt de werkeloosheid hier ter stede in omvang toe te nemen, enkel als gevolg biervan, dat de werkgevers de be schikking missen over voldoende geld middelen. Tevens verneem ik, dat de burgers en onder hen vooral de gegoeden weinig geneigd zijn hunne rekeningen te voldoen, niet tegenstaande de mid delen daarvoor aanwezig zijn. Met ernst breng ik onder de aan dacht, dat door deze handelingen de toestand slechts kan verergeren en bij voortduring aanleiding moet geven tot ingrijpen. Daarom noodig ik met aandrang uit, om aan verzoeken tot betaling zooveel mogelijk te voldoen, om daar door mede te werken, dat de werk gevers de loonen kunnen blijven be talen. Amersfoort, 5 Augustus 1914. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Directeuren der melkinrichtingen ën zuivelfabrieken AMERSFORTIA te Amersfoort, DE KLEINE POL te Bunschoten, COöP. HOOGLAND te Hoogland, hebben besloten de volgende MAXI- MUM-prijzen voor hunne volgende onvervalscbte zuivelproducten vast te stellen Rauwe melk f0.09 Gepasteuriseerde melk fO.10 Karnemelk f 0.04 Boterfl.50 Deze producten kunnen boeveelheid en voldoende, eischen van zuiverheid en voedings waarde door den keuringsdienst hieraan gesteld, tegen bovenstaande maximum prijzen iD de geheele gemeente Amers foort worden geleverd. Liter. K.G. in elke aan de Neutraliteitsverklaring. Een buitengewone nNederl. Staats- Ct.« bevat de neutraliteitsverklaring van Nederland in den tusschen de, met Nederland bevriende mogend heden, Groot-Brittannië en Duitscb- land en België en Duitschland uit gebroken oorlog, overigens bevattende dezelfde bepalingen als in den Ooslen- rijkschServischen oorlog. Stellingen In Staat van Oorlog. Een Koninklijk Besluit in de »Staats- Courant <r opgenomen luidt als volgt: Overwegende dat het noodzakelijk is, buitengewone maatregelen te nemen ter voorbereiding van de verdediging des lands; Hebben goedgevonden en verstaan te bepalen, dat met ingang van den 5den Augustus 1914 wordt in staat van oorlog verklaard: lo. het gebied, behoorende tot: de Stelling van den Helder, de Stelling van de Monden der Maas en van het Haringvliet, de Nieuwe Hollandsche Waterlinie; 2o. bet grondgebied der gemeenten Westervoort en Duiven, rondom bet verdedigingswerk bij Westervoort, als voren der gemeenten PaDoerden, Bemmel en Millingen, rondom het fort op den Hoofddam, bij Pannerden, als voren der gemeenten Neuzen, Hoek en Zaamslag, rondom de kust- batterij bij Neuzen, als voren der gemeente Ellewoutsdijk, rondom bet fort te Ellewoutsdijk. Voor wie zich naar aanleiding van dit Koninkl. besluit ongerust maken zij mede gedeeld, dat de in staat-van- oorlogverklaring over eenige stellingen slechts een voorzorgsmaatregel is en heelemaal niet beteekent, dat Neder land in oorlog zou zijn. Het wil zeggen, dat in die gedeelten, waarvoor de staat van oorlog is afge kondigd, bet militaire gezag de baas is. Het militair gezag is voor die streken bevoegd alle voorzorgsmaatregelen te nemen, die bet noodig oordeelt om ze in staat van verdediging te brengen, als inundeereD, omkappen van bout, enz. Vergoeding. B|j Koninkl. Besluit is bepaald: Aan alle officieren en onderofile- eieren die op of na den dag, waarop de landmacht op voet van oorlog wordt gebracht (eersten mobilisatie dag) behooren tot of dienst doen bij bet algemeen hoofdkwartier en het hoofdkwartier, de staven en de korpsen van het veldleger alsmede de bezet tingstroepen wordt een bijslag voor eens op het traktement, c.q. de jaar wedde toegekend bedragende: voor de officieren en de adjudant-onder officieren of daarmede gelijkgestelden f50 en voor de overige onderofficie ren f 15. De legerautoriteiten, aan wie een vaste som als vergoeding voor bureel- behoeften is toegekend, en die, in verband met de maatregelen tot hand having van de neutraliteit verplicht zijn, buitengewone uitgaven te doen voor bureelbehoeften, kunnen de meer dere kosten boven bet hun deswege toegekend bedrag aan bet Rijk in rekening brengen. De legerautoriteiten, wier dienst betrekking eerst wordt vervuld op of na den dag, waarop de landmacht op voet van oorlog wordt gebracht (eersten mobilisatiedag) en voor wie geen vergoeding voor bureelbehoeften is vastgesteld, kunnen hun uitgaven te dier zake aan het Rijk in rekening brengen. Aan alle militairen, die op of na den dag, waarop de landmacht op voet van oorlog wordt gebracht (eersten mobilisatiedag) in hun vaste standplaatsen moeten verblijven, wordt boven bun bezoldiging een door onzen Minister van Ooorlog te bepalen toe lage per dag toegekend, en wel hoog stens tot de bedragen, welke ingevolge het sedert gewijzigde Kon. Besluit van 5 Januari 1884 ais vergoeding bij verblijf buiten de vaste standplaats kunnen worden genoten. De Minister van Oorlog beeft aan de hieronder genoemde militairen de daarbij vermelde toelage per dag toegekend Opperofficiercn f8, hoofdofficieren f4, subalterne officieren f3, onderofficie ren met den rang boven dien van sergeant-majoor (opperwachtmeester) fl.50, overige officieren a. wanneer de voeding van Rijkswege wordt ver strekt, inkwartier met voeding inbe grepen f0.25: b. wanneer dit niet mogelijk is f 1korporaals en min derena. als a. hierboven f0.10; b. als b. hierboven f0.60. Vrijwilligers van 17 tot 50 jaar. Bij Koninklijk Besluit is bepaald: lo. tot een vrijwillige verbintenis voor onbepaalden tijd, doch tenminste zoolang de militie buitengewoon onder de wapenen wordt gehouden, kunnen worden toegelaten mannelijke Neder landers van 17 tot 50-jarigen leeftijd, die overigens aan de vastgesteldeeischen voldoen 2o. aan hen die, in voege voorschre ven voor onbepaalden tijd zijn aange nomen, wordt als premie bij vooruit betaling toegekend het bedrag waarop zij recht zouden hebben indien zij zicb voor twee jaren verbonden hadden 3o. zij, die bij het korps mariniers, bij het leger bier te lande of bij dat in de overzeesche bezittingen en ko loniën in den rang van korporaal of van onderofficier hebben gediend en deu dienst op eervolle wijze hebben verlaten, kunnen ook al zijn sedert bun ontslag meer dan zes maanden verloopen, mits zij overigens aan de eischen voldoen, tot een verbintenis worden toegelaten. Gehuwdea worden tijdens den duur door E. Bennett 44) uit het Engelsch.) «Goddank dat hij ten minste niet dood isl" zei Aribert. «Hij zou erger dan dood kunnen wezen," antwoordde Racksole, met harde, sombere stem. «Erger dan. Wat bedoelt u?" «Ik bedoel dat hij krankzinnig zou kunnen zijn." «Vooruit," riep Aribert op eens, bijna met luider stem. En de lantaarn Racksole uit de hand rukkende, snelde hij de donkere kamer in, waar zij juffrouw Spencer en haar bezoek ster hadden hooren praten. Een oogenblik lang bleef Racksole onbewegelijk staan. «Vooruit," herbaalde Prins Aribert en dezen keer klonk er iets gebiedends in dien uitroep: «Waar is u bang voor?" «Ik weet 't niet," zei Racksole, die door een zonderling, onverklaarbaar gevoel van weerzin werd teruggehouden, «ik weet 't niet." Toen liep bij achter Prins Aribert aan de kamer in. Op den schoorsteen stonden een paar kandelaars die uit geblazen waren en op gedachtelooze, werktuigelijke manier stak Racksole ze aan en beide mannen keken in de kamer rond. Er viel niets bijzonders aan te zien, 't was een heel gewone kamer, vrij klein, vrij armoedig ingericht, met een leelijk behangsel en eenige leelijke platen in leelijke lijsten. Over een der Btoelen hing een beeren-overjas. De deur was dicht. Prins Aribert draaide den knop om, maar hij kon de deur niet open krijgen. «Ze is van buiten gesloten," zei bij. «Blijkbaar hebben ze gemerkt dat we bier zijn." «Onzin," zei Racksole kortaf, «hoe zouden ze dat gemerkt hebben En den knop grijpende, schudde hij de deur heftig en ze ging open. «Ik wist wel dat die niet gesloten kon zijn," zei hij en dit luttele succes omtrent bet openen van de deur scheen den man zijn zelfvertrouwen te hebben hergeven, 't Was een eigenaardig verschijnsel, dat twee moedige, vol wassen mannen zoozeer door een gevoel van ontzetting waren aangegrepen, alleen bij 't zien van een hulpeloos wezen dat in een kelder gevangen zat. Langzamerhand herkregen beiden hun kalmte. In het volgende oogenblik bevonden ze zich in de gang, die naar de voordeur van het huis leidde. De voor deur stond open. Ze keken de straat in, naar rechts en links, maar er was geen sterveling te zien. De heele straat, die slechts door drie gaslantaarns werd verlicht, leverde een somberen, geheimzinnigen aanblik op. «Ze is weg, dat is duidelijk," zei Racksole, op de dame met den rooden hoed doelende. «En juffrouw Spencer met haar, zou u denken?" vroeg Aribert. «Neen. Die zal wel blijven. Ze zou het huis hier niet alleen durven laten. Laten we de keldertrap eens zien te vinden." Die keldertrap was gelukkig niet moeielijk te ontdekken, want toen Prins Aribert een stap achteruit deed, scheelde 't heel weinig of bij zou de bedoelde trap zijn afgetuimeld, 't Licht van de lantaarn toonde aan dat 't een wenteltrap was. Zonder verder iets te zeggen nam Racksole de lantaarn weer in zijn bezit en ging het eerst naar beneden; de Prins volgde vlak achter hem. Onder aan de trap was een klein, steenen portaal en op dat portaal zat een vrouw ineengehurkt, die, toen de mannen naderbij kwamen, juffrouw Spencer bleek te wezen. Ze staarde de twee bezoekers aan met een tegelijk angstige en dreigende uitdrukking in haar blik en haar eene hand omklemde een voorwerp, dat bij het eerste gezicht op een dolk geleek, maar dat niets romantischer bleek te zijn dan een vrij lang broodmes. «Ik hoorde jelui, ik hoorde jelui," riep ze. «Ga terug, jelui moogt hier niet komen." En bij 't uitspreken van die woorden werd ze door een heftige siddering aangegrepen. «Kijk eens hier, juffrouw Spencer," zei Racksole kalm, «ik zou zeggen dat we van die grappen nu genoeg hebben gehad, 't Zou beter zijn als u nu maar dadelijk opstond en heenging, anders zullen we genoodzaakt zijn u weg te brengen." Hij trad bedaard op haar toe, met de lantaarn in de hand. Zonder een woord te zeggen stak ze hem 't mes in den arm en de lantaarn viel op den grond en ging uit. Racksole uitte een kreet, meer van ergernis en verbazing dan van pijn en hij trad een paar schreden terug. «Ik zei u al dat ge niet hier moest komen," zei de vrouw. «Ga terug." Ondanks het tragische van den toestand begon Racksole onwillekeurig even hardop te lachen. Het denkbeeld dat deze vrouw, die bureauliste, de maatregelen van hem en van Prins Aribert wilde tegenhouden door middel van een broodmes, werkte op zijn gevoel voor humor. Hij streek een lucifer af, stak de lantaarn weer aan en richtte op nieuw zijn blik op juffrouw Spencer.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1