OORLOGSKAART Prijs 75 Cent. EEN ZEER GOEDKOOP NIODE TIJDSCHRIFT MEYs Stoffwasche mink's kleine Encyclopaedic. Gemengd Nieuws. HOOI-BROEI- THERMOMETERS en PIJLERS. SDijbuoDen-molens voor huishoudelijk gebruik bij W. F. A. GROENHUIZEN, A d vertent iën. J. A. GOVERS, Schoenen n»«r maat. SLOTllOÜWEft'S BOEKHANDEL. Langestraat 42 INSTRUMENTMAKER Tel.Interc.83 IB. KRAAL Bzn Langestraat 110 en G. HAGEBEUK, Hof 18. €en wonder op de Boekenmarkt! n.v.u itg.-m aatsch. v/h p. m. wi n k.zalt-bom mel. Vraag het werk ter inzage aan SLOTHOUWER'S BOEKHANDEL. De Nederlandsche Heidemaat schappij verzoekt ons mede te deelen, dat met het oog op de tijdsomstan digheden de Algemeens Vergadering en Excutssie, welke op 28 en 29 Augustus a.s. te Groningen zouden ge houden worden, zijn uitgesteld. Rijkspostspaarbank. I Gelijk wij reeds hebben medege deeld is 3 Augustus II. een Koninklijk Besluit genomen, waarin bepaald wordt, dat de termijn van veertien dagen, bij artikel 16, eerste lid, der wet op de Rijkspostspaarbank, vastgesteld vooi de terugbetaling van op Rijkspost spaarbankboekjes verscbuldigdegelden, wordt verlengd tot zes maanden, met dien verstande evenwel, dat binnen den genoemden termijn van zes maan den op elk spaarbankboekje desver- langd terugbetalingen zullen geschie den tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste vijf en twintig gulden in zeven dagen. Het is ons bekend, dat er inleggers bij de Rijkspostspaarbank zijn, die meenen, dat zij voor bedragen boven de f25.steeds zes maanden op uit betaling zullen moeten wachten. Deze meening 'is echter niet juist. De be doeling van het Koninklijk Besluit is eenvoudig, dat de inleggers terugbe talingen kunnen eischen tot een bedrag van f25in de 7 dagen. Hoogere bedragen moeten evenals tot nog toe immer boven f50.worden aangevraagd aan den Directeur en deze kan de uitbetaling uitstellen tot 6 maanden hoogstens, maar behoeft zich aan dien termijn van zes maanden niet te houden, immers hij is bevoegd om, als hem gebleken is, dat de terug betaling dringend noodzakelijk is en de tijdsomstandigheden dit toelaten, een kortoren en zelfs een zeer korten termijn te stollen. Natuurlijk blijft het gewenscht, dat zoo weinig mogelijk gebruik wordt gemaakt van de gelegenheid tot bet opvragen van grootere sommen, in da eerste plaats in het belang van de inleggers zelf, wier geld bij de Rijkspostspaarbank volkomen veilig is, terwijl zij in hun eigen buis moeten vreezen voor brand en diefstal; in de tweede plaats in het algemeen belang, omdat de opvraging van spaar gelden en het uittrekken van baai geld èn de Nederlandsche Bank èn de Staat èn het geldverkeer in groote moeilijkheden brengt; en ten slotte in bet belang van het personeel der Rijkspostspaarbank, hetwelk door de algemeene mobilisatie zoo gekrompen is, dat het slechts met moeite den nu reeds zeer verzwaarden dienst kan gaande houden. Sympathie voor de lands verdedigers. Men schrijft ons vanuit Maria van Hoey's hoeve, te Arkel, het volgende We zijn hier, 17 man sterk, inge kwartierd bij boerenmenschen. Uit stekend worden wij behandelden boven allen lof zijn de ontvangst ennmgang. Vanmorgen waren wij aan den weg aan het werk. Daar komen een paar dames aan. Ze beginnen zelf een praatje. En als ze ons verlaten, beloven ze voor ons iets uit de stad mee te brengen. Wij werkten door en dachten niet aan de vriendelijke dames. Maar daar plotseling staan ze weer met haar fietsen voor ons. En waarlijk, daar komt het present! Ons wordt een kist fijne (heusch heel fijne!) sigaren overhandigd. En dan nog een zakje mei «zuurtjes", die «zoo goed voor den dorst zijn". Lof aan zulke dames! Wellicht zijn er zoo meer. Een driewerf «hoera!" en een «lang mogen ze leven I" weergalmden door de lucht. Rolt. De kosten van een wereldoorlog. De Oostenrfiksche minister van finan ciën heeft onlangs verklaard, wat de Donau-nronarchie een oorlog zal kosten: voor ieder manschap is per dag f 6 noo- dig, waarbij de bedragen voor pensioenen, schadeloosstellingen en dergelijke uit gaven niet medegerekend zijn. Een oorlog van zes maanden, waarbij twee millioen soldaten mobiel gemaakt zouden worden, kost volgens deze schatting meer dan 2160 millioen gulden. Naar aanleiding van deze raming publiceert, naar wij aan de „N. Ct." ontleenen, de Engelsche des kundige Edgar Crammond inde „Quarterly Review" een interessante beschouwing over de kosten van een wereldoorlog. Hfi tracht eerst de sommen te bepalen, die eeDige groote oorlogen van het jongste verleden gekost hebben. Zoo berekent hij het totale verlies van Frankrijk aan doo- den, gewonden en gevangenen gedurende den Fransch-Duitschen oorlog op 215,000 officieren en 702,000 soldaten. Financieel kostte Frankrijk dezen oorlog ongeveer 653 millioen, terwijl de uitgaven van Duitschland 930 millioen bedroegen. Het yerlies aan manschappen was voor Duitsch land 6247 officieren en 123,000 manschap pen. De Zuid-Afrikaansche oorlog, die 31 maanden duurde en Engeland 44,700 sol daten kostte, heeft volgens de berekenin gen van het Engelsche departement van financiën 2532 millioen verslonden. De Russisch-Japansche oorlog deed Japan 135,000 man verliezen, de directe oorlogs kosten bedroegen voor de Japansche regeering ongeveer 2500 millioen. Rus land had aan dooden, gewonden en ge vangenen 850,000 man te betreuren, ter wijl de kosten op ongeveer 4 milliard geraamd worden. Volgens Crammond zou de som die Duitschland in de eerste zes weken na de oorlogsverklaring op zou moeten brengen, ongeveer 1500 millioen bedragen. In ieder geval moet aangeno men worden, dat de uitgaven van een grooten Staat by iederen toekomstigen oorlog in de eerste drie maanden niet minder dan l'/j milliard zullen bedragen. Daarbij komt dan nog de materieels schade, terwijl ook de vloot reusachtige schade kan lijden. Crammond schat de kosten, die Engeland zou krijgen voor den her bouw van zijn vloot op meer dan één milliard. Bij de eigenlijke oorlogskosten komen dan nog de groote verliezen voor handel en industrie en aan vermogen. Het totale verlies, dat de handel door een wereldoorlog zou lijden, zal na een jaar ongeveer zes milliard bedragen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 30 Juli tot en met 6 Augustus. Geboren: Hendrika, d. van Julianus Jobanues Hendrikus Stahli en Adriana Johanna Palland. Alijda Wilhel- mina, d. van Albertus van der Flier en Wilhelmina van Empelen. Arie, z. van Engbert Times Poeiert en Aartje van Woudenberg. Willem Antonius, z. van Cornelis de Graaf en Everije Adelaar. Izak Hijman, z. van Hijman de Vries en Sara Hamme. Mathilde, d. van Hugo Johanna Fruin eo Mathilde Wilhelmina Wijnmalen. Albert Hendrik, z. van Gerrit Jan Weideman en Johanna Petronella Janssen. Geurt, z. van Elbertus Tuithof en Jannetje van den Berg. Jan Bertus, z. van Cornelis Mannee en Jannetje van den Berg. OndertrouwdRudolph Johannes van Ruyven en Helena Christina Louisa Diferee. Getrouwd: Adrianus Roosendaal en Bergetta Bone. Theodorus Joseph Bakkenes en Adriana Everarda Boer- sen. Teunis Beverloo en Helena Catharina Koensz. Dirk Hendrik Antonius Peters en Jacoba Johanna Hamers. OverledenMargaretha Meijnen, 35 j., ongeh. Geertruida Johanna Maria Brouwer Ancher, 54 j., ongeh. Jan Jacob de Wilde, 4j. Elisa- betha Leonards, 73 j., echtg. van Ger rit Goorhuis. Lambertina Hendrika ter Hoeven, 2 m. Levenloos aan gegeven kind van het mannelijk ge slacht. Mai inus Aalbertus Hijwegen, 2 m. Cornelia van Maanen, 2j. Gerardus Jakobus Marcus, 4 m. Johanna Hendrika van Brenk, 14 m. Hendrika Petronella Cornelisse, 60 j., ongeh. MAftKTBtRKJHT. AMERSFOORT, 7 Aug. 1914. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f 4.a f7.Peren f 3.a 7.00. Nieuwe Aardapp. f 0.a f 0 00 zandaardapp. 3.a f 3.50 Hoendereieren f 2.75 k f 4.00 p. 100 st. Bruine eieren f0.a f 0.per 100 st. Boter f 1.20 a f 1.50 per kilo. Margarine f 0.k f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0per 50 kilo Kippen f 0.40 k f 0 80 Kuikens f 0 50 a f 1.00 Piep kuikens f0.20 a f0.45 Ganzen f0. a f0.Eenden f 0.00 a f 0.00 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f0.a f0.Wilde konijnen fO.OO a fO.OO Tamme f 0.40 k fl.Dui\ cn f 0.30 a f 0.40 paar Magere varkens f 00. - 4f00, Varkens v. export f 0.k <0 Zeugen f 40.a f 80.Biggen f6a f12 Schrammen f0.afO.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. a 000.Kalfkoeien f 000.a f 000. Kalf- vaarzen f 00.k f 00.Os f 000.f 000. Pinkstieren f 000.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 10 heet. Appelen 120 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 80 heet, Zandaardappelen, 90.000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka*s. stuks Vee 00 magere varkens Varkens voor exportslagerij 300 biggen 30 zeugen. Bekroningen. Breda 187G. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, LaDgestraat 119. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit i n Rijlaarzen. De nieuwste en beste vermenigvuldiger van hand- en machineschrift. Afdrukken van het origineel niet te onderscheiden. Voorhanden in Tal van gunstige getuigschriften llgge ter inzage. Binnen EENIGE DAGEN zal in SLOTHOUWER S Boekhandel verkrijgbaar zijn een goed bewerkte, nauw keurig geteekende van alle landen die in den oorlog betrokken zijn. De kaart zal dus bijna geheel Europa bevatten, en in fraaien vijf-kleurendruk uitgevoerd zijn. Bovendien worden daarbij gegeven een aantal kleine vlaggetjes in kleurendruk, die op de bekende wijze in die streken geplaatst kunneD worden waar de legers zich bevinden. De Kaart die op flink formaat in vijf-kleurendruk uitgevoerd wordt, is geheel nieuw geteekend, en zal alle landen van Europa bevatten. Zij kan dus als de algemeene oorlogskaart beschouwd worden, waarop men de beweging van alle legers zal kunnen volgen. Met bet oog op de buitengewone tijdsomstandigheden wordt deze kaart uitsluitend a contant geleverd. Agent Phoenix-Brouwerjj Telefoon No. 29. Mineraalwaterfabriek en Bier bottelarij Stoovestraat 12. is uit één stuk vervaardigd, van echt linnen niet te onderscheiden en goedkoopcr dan het waschloon voor Linnengoed. Verkrijgbaar te Amersfoort bij Een Encyclopaedic is een boek, dat ieder bezitten moet, die op eenige beschaving aanspraak wil maken, een boek, dat antwoord geeft op de duizend en één vragen op allerlei gebied, die zich opdringen aan iedereen, die leest en met zijn tijd mee gaat. Een Encyclopaedic is een gebeele bibliotheek van wetenschap, samen geperst en alfabetisch gerangschikt in één werk. Wij bieden U een uitmuntende Encyclopaedic aan voor een schier onmogelijk lagen prijs. Wij geven U daarvoor een mooier en degelijker boek, dan ooit voor dien prijs is aangeboden, een boek van ong. 550 bladzijden, dat 12 a 13000 onderwerpen be handelt, geïllustreerd is met ruiin tweehonderd afbeeldingen en keurig gebonden is. Prijs: Een gulden vijf en twintig centsI is HET NIEUWE MODEBLAD, dat bij ons is verkrijgbaar gesteld. Men blijft daarmede op de hoogte van wat er in de modewereld voorvalt, wat afgeschaft of als verouderd verworpen en wat als nieuwe mode wordt toegepast. Niemand mag daarvan onkundig blijven. HET NIEUWE MODEBLAD verschijnt tweemaal per maand, in 14 pagina's, met patronenblad. Het bevat een keur van toiletten en patronen, terwijl enkele pagina's worden gewijd aan «Wetens waardigheden" welke rubriek veelal ryk geïllustreerd is. Meerdere malen zal eene Mode-afbeelding op de voorpagina artistiek in kleuren zijn uitgevoerd. Prijs slechts ©5 CtS. Per drie maanden (2e Uitgave), (franco per post 80 ets.) Men abonneere zich bij den uitgever van deze Courant. «Wie is zij vroeg Aribert. «Zij? Wel, dat weet je immers! Och neen, dat is waar, je weet er niets van. Vraag 't me maar niet. Je moet niet zoo nieuwsgierig zijn, oom Aribert. Ze droeg een rooden hoed." «Ik zal je bij haar brengen, mijn beste Eugen." Prins Aribert legde zijn hand op den schouder van zijn neef, maar met een driftige beweging schudde Eugen die band af, stond op en ging toen weer zitten. Aribert keek naar Racksole en toen keken beiden Prins Eugen in 't gelaat. Een donkere blos was hem naar 't hoofd gestegen en zijn oogen vertoonden een zonderlinge, starende uitdrukking. Hij mompelde onsamenhangende woorden en liet nu en dan een half brommend, half klagend gekreun booren. «Zijn hoofd is in de war," fluisterde Racksole in 't Engelsch. «Sst!" zei Prins Aribert. «Hij verstaat Engelsch." Maar Prins Eugen nam volstrekt geen notitie van bun samenspraak. «'t Zou bet beste zijn dat we hem op een of andere manier naar boven kregen," zei Racksole. «Ja," stemde Aribert toe. «Eugen, die dame met den rooden hoed, die dame waar je op wacht, is boven. Ze beeft ons bier gezonden om te vragen of je boven komt. Ga je mee?" «Hemel!" riep de arme man uit, in een opwelling van drift. «Waarom heb je dat niet eerder gezegd?" Hij stond op, wankelde naar Aribert toe en viel toen languit op den grond. Hij bad zijn bewustzijn verloren. De twee mannen hieven hem op, droegen hem de steenen trap op en legden hem met de grootste zorg voorzichtig neer op Ven canapé. Zijn oogen bleven gesloten, bij baalde zwaar adem en nu en dan rilde bij van 't hoofd tot de voeten. «Een van ons moet een dokter gaan balen," zei Prins Aribert. «Ik zal 't doen," zei Racksole. Op dat oogenblik deed zich een zacht, maar beslist geklop booren op de glazen deur en Racksole en de Prins keken beiden verschrikt om. Een meisjes gezicht drukte zich tegen de groote vensterruit, 't Was bet gezicht van Nelly. Racksole schoof den grendel los en ze trad binnen. «Ik heb u gevonden," zei ze kalm; «maar u badt 't me liever moeten zeggen, papa. Ik kon niet slapen. En toen informeerde ik bij de bedienden of u naar uw kamer was gegaan, en ze zeiden neendus toen ben ik bierbeen gekomen. Ik begreep natuurlijk wel waar u was." Racksole wilde baar in de rede vallen, met de vraag wat dat uitstapje beteekende maar ze voorkwam hem. «Wat is bier gaande?" zei ze, terwijl ze wees naar de gestalte op de canapé. «Dat is mijn neef, Prins Eugen," zei Aribert. «Hij is toch niet gekwetst, hoop ik?" «Hij is ziek," zei Racksole, «zijn hoofd is in de war." Nelly begon den bewusteloozen jongen man te onderzoeken, met de handige bewegingen van een meisje dat een der beste hospitaal-cursussen bad gevolgd, welke in New-York te volgen zijn. «Hij beeft hersenkoorts," zei ze. «Dat is alles, maar dat is meer dan voldoende. Weet u ook of er bier ergens een bed te vinden is in dit merkwaardige buis?" «Hij mag in geen geval worden vervoerd," zei de kleine Belgische dokter, wiens oogen achter de brilleglazen zoo scherp en doordringend om zich been schenen te zien, en bij zei die woorden met zeer veel nadruk. Die uitspraak maakte aan alle onzekerheid omtrent bun plannen een einde. Ze was een professioneele triomf voor Nelly, die, vóór de komst van den dokter, bun precies hetzelfde had gezegd. Er was heel wat geredeneerd voordat er om een dokter was gezonden. Prins Aribert was er voor de beele zaak diep geheim te houden, onder hun drieën. Theodore Racksole was 't in zoover met hem eens, maar hij stelde overigens voor dat ze den patiënt in elk geval onmiddellijk naar Engeland zouden overbrengen. Racksole bad een idéé, dat hij zich veiliger zou voelen in zijn hotel en daar beter in staat zou zijn aan alle wederwaardigheden, die zich mochten voordoen, het hoofd te bieden. Nelly vond dat denk beeld volkomen ongeschikt. In baar hoedanigheid van amateur verpleegster verzekerde ze bun dat Prins Eugen veel ernstiger ziek was dan een van ben beiden vermoedde en ze drong er op aan dat ze bet buis geheel in bezit zouden nemen en daar heer en meester zouden blijven. «Maar wat moeten we dan met die juffrouw Spencer uit voeren had Racksole gezegd. «Laat haar waar ze is. Houd haar gevangen en zorg dat er niemand in buis komt. Mocht Jules terugkomen, verbied hem dan den toegang, heel eenvoudig. U is met u beiden, dus u kunt bet oog houden op de vorige bewoners, als ze terng mochten komen en op juffrouw Spencer, terwijl ik den patiënt verpleeg. Maar 't eerst van al moet er om een dokter worden gezonden." «Een dokter!" bad Prins Aribert op verschrikten toon uit geroepen. «Zullen we dan zoo'n dokter niet allerlei lastige uitleggingen moeten geven?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 3