NIEUWE IÉT Nieuws- en Advertentieblad 'Hjf voor de Provincie Utrecht. fin) *0. 70. Zaterdag 3 October 1014. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE &gs&E5S5EB2 Oorlog. KENNISGEVINGEN. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden niter lij k Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestrnat 77. Telephoonn. 09. AD VERT ENT1ËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Dit nummer bevat uitsluitend foto's betrekking hebbende op den Europee- schen oorlog, door onze Correspon denten genomen, als: Een Engelsch soldaat, op het punt naar het front te gaan, neemt afscheid van zijn eenig dochtertje. Generaal Joffre, de opperbevelhebber van het Fransche leger. De verwoeste Kathe draal te ReimsDe beroemde Gothische Kathedraal »Notre Dame" te Reims, een der schoonste bouwwerken van Frankrijk; Het interieur der Kathe draal Een interieur, voorstellende «Het Graf van den Heiligen Rsmi". - Het Standbeeld van Jeanne d'Arc te Reims. Fransche torpedo, op het oogen- blik dat hij den loop verlaat. Engel- sche artillerie in gevecht. Een Bel gisch bivak bij Ostende. De scheeps ramp op de Noordzee: Een groep ge redde Engelsche matrozen van de drie kruisers die door één Duitsche onder zeeër in den grond zijn geboord, te IJmuiden ondergebrachtEen gewonde Engelsche matroos te midden zijner kameraden; De geredden worden nieuwe kleederen verschaft; Een groepje zwaar gewonden in de zalen van het Roode Kruis te IJmuiden. Uit Frankrijk: De begraafplaats te Croin als slagveld. Uit België: Engelsche, Belgische en Fransche ge vangenen te Brussel door Duitsche soldaten bewaakt. Uit Nederland: De militaire geneeskundige oefeningen van het Roode Kruis te Voorburg, bijgewoond door H. M. de Koningin Oefeningen van het Roode Kruis met motorbooten. Een terugblik op de Fransch-Duitsche oorlog van 1870-'71 Bestorming van BicètredoorBeijersche soldaten; De stad Reims met haar nu verwoeste beroemde Kathedraal; Het beeld van Napoleon III te Parijs ver brand; Da Koning van Pruisen, later Keizer van Duitschland, op het oogen- blik dat de slag bij Gravelotte be slist is. Kaart van het Oorlogsterrein. De geabonneerde wonende wenecht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prjjs van 3'/i cents thuis bezorgd. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare ken nis, dat door den Gemeentelijken Keu ringsdienst is geconstateerd dat de melk, door de volgende personen, op bijvermelden datum verkocht binnen de Gemeente Amersfoort, ondeugde- lijk van sa me n s te 11 i n g was door deaanwezigheidvanb ij gevoegd water: 13 September A. de VRIES, Lieti- dertsche weg 1, Amersfoort. 18 September W. BROUWER, Klein Liendert, Amersfoort. 21 September E. van den HAM,Soes- terweg 148, Amersfoort. 23September A.EYBERGEN,Groene Steeg 6, Amersfoort. Door den Gemeentelijken Keurings dienst isgeconstateerddatdoorSOPHIA BOSMAN, huisvrouw van HENDRIK VAN DAAL, den 25 September j.l. op de botermarkt alhier boter werd verkocht metonjuisteopgavevan de hoeveelheid, doordat alle, door baar aangeboden hoeveelheden te licht in gewicht werden bevonden. Amersfoort, 1 October 1914. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat met ingang van beden de volgende maximum prijzen door de Regeering zijn vastgesteld: Wit brood. per K.G. f0.23 Bruin brood f 0.21 Gebroken Groningsch roggebrood. f0.12 contant, bakkerij of winkel. Een wittebrood mag dus in 't vervolg verkocht worden voor 11 cent, mits het gewicht van dat brood (goed gaar ge bakken melkbrood) minstens 48ügram bedraagt (5 ons min 2 lood). Een bruinbrood van 5 cent moet minstens 238 gram wegen. Een bruinbrood van 10 cent moet minstens 475 gram wegen (3 ons min 2'/a lood). Een roggebrood van VA K.G. (3 pond) mag hoogstens 18 cent, een roggebrood van 3 K.G. (6 pond) hoogstens 26 cent kosten. De ambtenaren van den Gemeente lijken Keuringsdienst zullen geregeld gewicht en prijs controleeren. Beste Zoeuwsche tarwe, met uitzon dering van zaaitarwe, per 100 K.G f 12.50. De andere soorten van inland- sche tarwe naar verhouding. Inlandsche rogge, met uitzondering van zaairogge, per 100 K.G. f 11. Tarwebloem, inlandsch, per 100 K.G. f 16.25. Tarwemeel,(ongebuild),perlOO KG. f 14. Roggemeel, (ongebuild), per 100 K.G. f 13. De prijzen zijn contant aan fabriek of molen voor bakkers en dergelijke meelverbruikers. Aan tusschenhande- laren moet op verzoek f0.25 korting worden toegestaan. Amersfoort, 2 October 1914. De Burgemeester van Amersfoort, VAN RANDWIJCK. Zondagochtend 10 uur wordt in de Remonslrantsche Kerk eene gods dienstoefening voor jongelieden ge houden en des avonds te 7 uur de gewone dienst voor de Gemeente. Ds. N. J. C. Schermerhorn uit Nieuwe Niedorp zal Zondagavond 6 uur in de religieus-socialistische samenkomst spreken over het Bijbelwoord: Stelt in prinsen geen vertrouwen. De heer A. C. Bröreus, beambte aan »Kinderzorg« heeft te 's Graven- hage met gunstig gevolg het examen voor godsdienstonderwijs afgelegd. Het pensionaat »Saint Louise aan den Utrechtschenstraatweg is onder nummer 353 aangesloten aan bet plaatselijk telefoonnet. Tot leerares in Stenografie aan de Handelsschool is benoemd mejuffrouw G. Reynders alhier. Door het concertbureau Stoker Reddingius zullen in den a.s. winter weder eene reeks concerten gegeven worden. Woensdagmiddag viel een 4-jarig knaapje bij bet visschen naar kastanjes in de Weverssiugel. Op den wal ge bracht bleken de levensgeesten reeds geweken. Quick speelt Zondag te Zwolle legen Z. A. C. H. V. C. speelt bier tegen »Hertog Hendrik® uit Arnhem. Aan het deze week gehouden eindexamen H. B. S. voor hen die door de mobilisatie dit in Augustus j.l. niet vermochten af te leggen, is door 8 jongelui deelgenomen. Op de voordracht voor leersar in de Engelsche Taal en Handelscorres pondentie aan de Handelsschool komen voor de heeren D. Hulsbofl, onder wijzer te Amsterdam en C. van Apel doorn, leeraar aan de Rijks Kweekschool voor onderwijzers te Maastricht. De slagersvereenigingen hebben met ingang van 1 October de prijzen aldus vastgesteld: Rundvleesch (lappen en gehakt) 55 cent per pond. Kalfsvleescb 75 cent per pond. Varkensvleesch 50 cent per pond. Vet spek 45 cent per pond. Mager spek 50 cent par pond. Vette Varkenslappen 40 cent per pond. Rundvet 40—50 cent per pond. een en ander uitsluitend winkel- vleescb, aan den winkel afgehaald. Meel- en Broodprijzen. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is met ingang van 2 October a.s., wat betreft de maximum-prijzen, het volgende vast gesteld Beste Zeeuwsche tarwe (met uit zondering van zaaitarwe) per 100 K.G. f 12.50. De andere soorten van inland sche tarwe naar verhouding. Inlandsche rogge (met uitzondering van zaai rogge) per 100 K.G. f 11.Tarwe bloem, inlandsch 0 per 100 K.G. f 16.25. Tarwemeel (ongebuild) per 100 K.G f 14.Roggemeel (onge build) per 100 K.G. f 13 De prijzen zijn contant aan fabriek of molen voor bakkers en dergelijke meelverbruikers. Aan lusscbenbande- laren moet op verzoek 25 ct. korting worden toegestaan. Witbrood per K.G. 23 clbruin brood per K.G. 21 ct., gebroken Gro ningsch roggebrood per K.G. 12 ct. Deze prijzen mogen dus aanleiding zijn tot een verhooging van den brood- piijs in verschillende gemeenten van: voor witbrood met niet meer dan 2 ct.,; voor bruinbood en gebroken Groningsch roggebrood niet meer dan 1 ct. per K.G. De prijzen zijn contant, afgehaald aan de bakkerij of winkel. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, verzon den van het Postkantoor Amersfoort gedurende de 2e helft September 1914. Brieven Binnenland. Sergeant H. v. Acbterbergh, 4e Bat. 4e Div. Veldpost. Mej. H. v. Cittart, A'dam. E. Geytenbeek, 4e Div. Veldpost. Mej. D. Guldemond, Hilversum. Mej. A. Hegs, Amersfoort. Mej. L. Klerk, Zeist. F. van 't Klooster, Schoonhoven. W. Metborst, R'dam. Mevr. v. Rosmalen, den Bosch. A. W. Vervloet, Veldleger. Mit7 4e Comp. 2e Sectie, Alkmaar. Brieven Buitenland. Engus, Acosa. Maden» J. Gottelin, Bruxelles. S. Kolholt, Hamburg. Mevr. Snell, Salatiga. Madelle Vent, Geuches. Briefkaarten Binnenland. W. v. Bekkum, Veldleger, Tilburg. Mej. G. Berkbout, Zwolle. H. Bouwer, 7 E. J. v. d. Brink, Oisterwijk. J. Doorn, Goirle. C. v. d. Heuvel, Amersfoort. Mev. B. ten Heerdt, id. G. ten Hoven, Baarle Nassau. L. Jonker, R'dam. N. Kegter, Gouda. B. Kikkert, R'dam. Mil. J. v. Kuilenburg, Amersfoort. Louin, Maarsseveen. C v. 't Munt, Haag. Sneepels, Hoogalen Bielen. R. v. d. Vlasakkers, 4e Div. Veldleger. H. B. v. Weyer, 7 v. d. Wiekt, Woerden. M. Wink, Uddel. Zandhin, Stadskanaal. J. Zuikuijk, 7 2 zonder adres. Briefkaarten Buitenland. C. Boeke Esq. Brumana. A. Bris, Angleur, M. E. Coppers, Side bij Aalst. S. Kavir, Bruxelles. S. Kritser, Zvveisimmen. Dat de militairen zich uitstekend weten te vermaken, hebben ze Vrijdag avond weer in Amicitia bewezen met de militaire soiree. Luitenant Wefers Bettink had alle eer van zijn werk. De voordrachten, enz. vielen zeer in den smaak blijkende uit het sterk applaus. Mej. Wolter was zoo welwillend haar medewerking te verleenen. De Amersfoortsche afdeeling van de Vereeniging voor School-en Volks- baden vergaderde Woensdagavond onder voorzitterschap van den heer Wolter ter bespreking van het be stuursvoorstel tot opheffing der afdee ling. Hoewel de opkomst zeer gering was, werd hiertoe niet besloten. Hedenochtend werd de melk- slijter v. P., toen hij met zijn karietje uit de Hellesteeg het Westsingel op reed, door een aanhollende varkens wagen overreden. De man was op slag dood en het melkstel kort en klein. Volgens een eeuwenoude voor spelling der Hindoes zal wanneer de zon en de maan en het maangesternte Tishya en Jupiter in één huis staan het Krita-Yuga wederkeeren. Op 26 Januari 1914 bevonden boven genoemde hemellichamen zich met elkaar in conjunctie in bet teeken 8quarius, het symbool van den nieu wen cyclus, en vangt dus hiermede het nieuwe tijdvak aan, waarbij ons in de naaste toekomst een hernieuwde maatschappelijke orde te wachten staat. Het voornemen bestaat, vermoedelijk in de tweede helft van October, het aantal reizigerstreinen op de lijnen der Staatsspoorwegen weer belangrijk uit te breiden. Ter voorziening in dringende behoefte worden reeds nu enkele schooltreineu ingelegd. Zilverbons! De Nederlandscbe Bank alsmede Agentschappen en Correspondent schappen geven geen zilverbons uit, aangezien er thans voldoende zilveren specie in voorraad is. Gisterochtend brak een hevige brand uit in de toren der R. K. Kerk aan de Emmalaan te Hilversum. Met groote krachtinspanning mocht het den brandweer gelukken de brand meester te worden zoodat om half twee alle gevaar geweken was. Als oorzaak wordt opgegeven dat loodgie ters op het dak waren werkzaam geweest. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 2 Oct. 191* Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f0. appelen f 3.k f 7. Peren f 4.00 a f 10.00. Nieuwe Aardapp. f 0 af 0.zandaardapp. 2.a f 2.50 Hoendereierrn f 7.25 a f 8.25 p. 100 st. Bruine eieren f8 25 a f9.25 per 100 st. Boter f 1.40 a f 1.55 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0per 50 kilo Kippen f 0.60 a f 1.00 Kuikens f 1a f 1 30 Piep kuikens f 0 30 a f 0.80 Ganzen 10. k f 0.Eenden f0.50 a f 0.90 p. st. Jonge fO.OO a f0.00. Hazen f0.— a f0.— Wilde konijnen fO.OO a fO.OO Tamme f 0.50 a flDuiven f 0.40 a f 0.50 paar Magere varkens f 10. - a f 14, Varkens r. export f 0.a f 0.Zeugen f 30.a f 60.Biggen f4.a flO Schrammen f0.afO— Vette a koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000.— k 1000.—Kalfkoeien f000.— a f 000. Kalf- ▼aarzen f 00.k f 00.Os f 000.a f 000.— Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 200 heet. Appelen 150 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 150 heet. Zandaardappelen, 60 000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 000 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka*s. stuks Vee 20 magere varkens Varkens voor exportslagerij 350 biggen 20 zeugen. Aan de »Centrale<r eierveiling der V. P. N. alhier werden gisteren aangevoerd 16752 stuks. Kipeieren golden: f7.75—f8 90, eendeieren f6 20 f6 35,kalkoeneieren f7.50. 190 kippen f 0.28—0.45 p. kilo. 22 jonge lianen 0.300.34 p. kilo. 9 eenden 0.35 p. kilo. Over hel alge meen dus flinke prijzen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1