NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad Nlf voor de Provincie Utrecht. ||p gflfememee ft'o. 83. Zaterdag 17 October 1314. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDA6. PREMIE &3ÜSsaöSSSS Oorlog. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlpk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/. Cent. Adrertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Dit nummer berat uitsluitend foto's betrekking hebbende op den Europee- schen oorlog, door onze Correspon denten genomen, als; Soldaten die bezig zijn hun sokken te stoppen. Antwerpen in vogel vlucht. Duitsche gewonden in de straten van Aalst, bewaakt door Bel gische soldaten. De Belgische troe pen bereiden de komst van de uhlanen voor. Belgische artillerie wordt ge reed gemaakt voor den strijd. Duitsche soldaten verdekt opgesteld achter heuvels. Uit Frankrijk: Duitsche soldaten in de loopgraven bij MonsFransche gevangenen komen te Valenciennes aan. Uit Oost- Pruisen: Oostenrijksche infanterie in loopgraven Locomotief met Duitsche soldaten op weg om tegen de Bussen te vechten. Een zeer gelukkig» vereeniging. De toren van het kerkje te St. Gilles door een Duitsche granaat vernield. Belgische soldaten in de loopgraven van Antwerpen door hun priester aangemoedigd. Het oefenen der Engelsche legerkorpsen. Veldbakkerij in het Duitsche leger. Verstrekken van ammunitie aan de Belgische burgerwacht. Voor het treöen. Uitwerking van het 42 c.M. belegeringsgeschut op een der Belgische forten. Het vernielde kantoor van den Stationschef te Den- dermonde. Duitsche verkenners te St. Amand aan een kleinen jongen den weg vragende naar Lille. Een terugblik op de Fransch-Duit- scbe oorlog van 1870'71 Prins Friedrich Karl van Pruisen Generaal Mac MabonStraatsburg tijdens het bombardement; Episode uit den slag bij Weissenburg. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/» cents thuis bezorgd. Een Helgische proclamatie. De Belgische regeering heeft, België verlatende, de volgende proclamatie uitgevaardigd Medeburgers! Sedert bijna twee-en-en-halve maand verdedigen de Belgische soldaten ten koste van heldhaftige inspanning voet voor voet den vaderlandschen bodem. De vijaDd dacht ons leger te vernieti- !gen, maar een terugtrekkende bewe ging, waarvan de orde en vaardigheid onbetwistbaar zijn, heeft deze hoop verstoord en ons het behoud verzekerd van militaire strijdkrachten, die voort gaan ononderbroken voor de recht vaardigste en schoonste zaak te vech ten. Van heden af opereeren deze strijdkrachten aan onze zuidergrens, waar zij door de verbondenen onder steund worden. Dank zij de dappere samenwerking, is de overwinning van het recht zeker. Echter vragen de huidige omstandigheden bij de op offering die de Belgische natie zich getroost met een moed, die slechts door haar grootte geëvenaard wordt, een nieuwe beproeving Op straffe van de plannen des indringers te dienen moet de Belgische regeering haar zetel voorloopig in een plaats vestigen, waar zij eensdeels in verbinding met ons leger en anderdeels met Frankrijken Engeland de uitoefening kan voort zetten en bet voortbestaan der natio nale souvereiniteit kan verzekeren. Daarom verlaat zij heden Ostende met de dankbare herinnering aan de ont vangst, die deze stad haar bereid heeft. Zij zal zich voorloopig te Havre vestigen waar de edele vriendschap van de regeering der Fransche Repu bliek haar tegelijkertijd met de volheid harer souvereine rechten de volledige uitoefening van haar macht en baar plicht aanbiedt. MedeburgersDeze beproeving voor het oogenblik waarvoor onze vader landsliefde zich moet bukken, zal daarvan zijn wij overtuigd, haar loon niet missen. De Belgische takken van dienst zuilen verder fuDctioneeren, zooveel mogeljjk naarmate de plaatse lijke omstandigheden het haar veroor loven. De Koning en de regeering rekenen op de wijsheid uwer vader landsliefde. Bekent van uw kant op onze alge- heele toewijding, op de dapperheid van ons leger en de hulp der ver bondenen, om het uur der gemeen schappelijke bevrijding te verhaasten. Ons dierbaar vaderland, zoo afschuwe lijk verraden en behandeld door een der mogendheden, die hadden gezwo ren zijn neutraliteit te waarborgen heeft een gloeiende bewondering in de geheele wereld opgewekt. Het zal deze bewondering, die het nu tot troost is, waardig blijven. Morgen zal het grooter en schooner uit deze be proeving komen, daar het geleden heeft voor de rechtvaardigheid en de beschaving. Leve bet vrije en onafhankelijke België!" Deze proclamatie draagt de hand- teekening van alle Belgische ministers De slag op het nRloedveld". Er zijn thans een ige bijzonderheden bekend geworden over den grimmigen strijd, die in de Santerre gewoed heeft Santerre, was oorspronkelijk Sang- terre, bet Bloedveld, en bet is aan de aandacht der verklaarders van orakels niet ontgaan, dat het Bloed veld gekocht is door verraad. De naam is een kwaad voorteeken voor den binnenvallenden vijand. Daar is, ge durende 3 weken een slachting gehou den en de doodenlagen er op hoopen. De Duitscber heeft voor het behoud van dien boek gestreden met den moed der wanhoop, nadat bij hem bezet had na den eersten slag aan de Somme op 26 tot 28 Augustus. Het front reikte van Roye tot Rosière en verder tot Brave en Albert. Deze kleine Picardische steden zijn telkens genomen en hernomen in den geweldigen slag aan de Aisne. Vanuit den boek van het Bloedveld hoopte de Duitscher een wig te drijven tus- schen de beide deeien van de Fransche linie. Daarom viel hij dag en nacht aan, bij nacht nog meer dan bij dag, totdat bij eindelijk zijn phalanx een weinig naar het Noorden verplaatste, in de hoop langs den rechteroever van de Ancre den vijand te kunnen om trekken. Doch ook daar lukte 't hem niet. Er zijn thans ook bijzonderheden bekend geworden over de gevechten in den driehoek: AtrechtDouay Rijssel. Douay werd door de bondgenooten den 2en October ontruimd na een krachtigen tegenstand van de Fransche linie-troepen, bijgestaan door Engel sche cavalerie en gepantserde auto's, fn de gevechten langs den weg van Douay naar Bouchain liet de vijand tal van gewonden achter: maar de bondgenooten hadden daar te weinig troepen om de Duitsche strijdmacht te weerstaan, die uit het dal van de Schelde kwam opzetten. Toen trachtte de vijand van Tour- coin en Dounay naar Rijssel op te trekken. Een afdeeling van 't leger der bondgenooten van Atrecht komen de, ontmoette hem al te talrijk bij Vitry-en-Artois en trok op Lens terug. Op 3 October vaardigde de burge meester van Rijssel een proclamatie uit om de burgers tol kalmte te ver manen bij de nadering van den .vijand. Op Zondag den 4den werd een ge- pantserden trein op een kilometer afstand van de stad beschoten, terwijl een troep van 3000 Duitsche infan teristen door een bataljon jagers werd achteruitgedreven. Op Zondag en den volgenden dag werd een afdeeling van den vijand verslagen en tusschen Ar- mentières en Warneton over de Bel gische grens gedreven. De gevechten, in 4 verschillende richtingen geleverd, verijdelden de Duitsche pogingen om Rijssel van 4 verschillende kanten tegelijk aan te vallen. De insluiting der stad werd Woensdag en Donder dag van de vorige week opgeheven, althans voorloopig. Langs de lijn van het Kanaal Aire, Bethune en La Bas- sée schijnen aan het einde der vorige week groote cavaleriegevechten gele verd te zijn. Officieren, die van het front zijn teruggekeerd, vertellen, dat in de buurt van Roye een Duitsch convooi met 850 man en machinegeweren in handen der Franschen gevallen is. Uit door Burgemeester en Wet houders aan den Gemeenteraad ge zonden missieven vernamen wij dat behoudens nadere goedkeuring van den Raad de Kalkweg, waaraan thans door lieden aangewezen door het steuncomité wordt gewerkt, het na volgend profiel te geven: een rijweg van 6 M. met daarnevens een gras rand van M., aan weerszijden daar van een rijwielpad en een ruiterpad van 2'/. M. en daarnaast een grasrand van 1 M. met beplanting van een rij hoornen. Langs de hoornen een wandelpad van 3 M. Dit laatste zal voorloopig niet worden verhard, in verband met het later daarin leggen van de buizen voor gas- en waterlei ding. De verharding geschied door steenslag, terwijl de weg, om hem stofvrij te maken zal worden geteerd. Ook vragen Burgemeester en Wet houders een crediet van f 2848. voor beplanting der nieuw aangelegde wegen Berg Zuid en langs de tram baan. Men wil daarvoor gebruiken Amerikaansche eiken, bolvormige ac- cacia's, pluimiepen, groene en bruine beuken. In de morgenavond te houden religieus-socialistische samenkomst zal mejuffrouw Jacoba Mossel uit Amster dam spreken over «De zonen van Kain«. Voor de plaatselijke vereeniging voor Hooger Onderwijs buiten de Universiteit zal prof. H. A. Nierslrasz uit Utrecht dezen winter een cursus geven over: «Welke gevaren bedreigen onze gezondheid van de zijde der in secten». De heer W. Wirtjes assistent in de Tandheelkunde aan de Univer siteit te Utrecht zal een lezing houden over tandheelkunde. De beeren Albert Verwey en Hovy zullen letterkundige voordrachten houden. Inlichtingen omtrent geïnterneerden. Men verzoekt ons mede te deeien, dat Belgische vluchtelingen en ook anderen, die inlichtingen wenschen te ontvangen omtrent geïnterneerde Bel gische of Duitsche militairen, zich kunnen wenden tot het Informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Kneuterdijk te 's-Gravenhage. Er is een middel gevonden om de gescheidenen te hereenigen. In Den Haag is een Centraal-bureau opgericht (adres: Lange Voorhout 45). Ieder die zijn adres wil opgeven of vrag6n wil naar de adressen van zijne verwanten, wendde zich daarheen, zoo wel nu als later, wanneer men weer in het oude land teruggekeerd is. Door de tijdelijke arbeidsbeurs alhier werden gedurende de maanden Augustus en September van de 659 werkeloozen die zich aanmelden 389, personen, hetzij in eigen dan wel in andere beroepen geplaatst. Hieronder waren 583 mannen boven en 50 be neden de 18 jaar, 17 vrouwen van 18 jaar en ouder en 9 meisjes beneden de 18 jaar. Door de gemeente zelve werden in verschillende beroepen(schilder,grond werker, fitter a. d. gasfabriek, enz geplaatst: 63 personen ouder dan 18 jaren, en voorts aan den Kalkweg (gemeenteeigendom) welke ter be strijding der werkeloosheid wordt aan gelegd 132 personen boven en 3 personen beneden 18 jaren B(j eene vechtpartij in een dans huis aan de Weverssingel tusschen burgers en militairen werd van het mes gebruik gemaakt. Een der vech tersbazen kreeg een gevaarlijken steek onder het schouderblad terwijl een ander een geweldige jaap over den arm bekwam. Leden der Roode Kruis- colonne verleenden de eerste hulp. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, verzon den van het Postkantoor Amersfoort gedurende de le helft October 1914. Brieven Binnenland. D. van Bloemendaal 4e div. veldleger. B. van Goor Mej. Lena Kuipers Amersfoort. Mevr. M.Nieuwenhuizen Bloemendaal. Schut Rotterdam. I. Soer Oisterwijk. Mej. N. Teeseling A'dam. W. A. v. d. Wall Bake Amersfoort. J. Wondenberg Maasjedijk. Columbusstr. 190 Haag. 1 zonder adres. Briefkaarten Binnenland. Breed veld A. Epskamp Kapitein Gelderman M. M. Janssens C. Kallenbach R. Kok R. Koekoek H. v. d. Meer A. Mol Mulders Cor v. d. Oever K. H. Oven J. Peters 9 J. Th. v. Stockum J. Stapper A'dam. Tilburg. 4e div. veldleger. Ngmegen. Tilburg. 4a div. veldleger. 7 Goes. R'datn. Scheveningen. Tilburg. 4e div. veldleger. 9 A'dam. 4e div. veldleger. 9 9 9 1> 9 9 9 9 C. Stuus Rotterdam. Mej. Termeen 9 B. Torenstra Oisterwijk (veldleger). A. Vial Haag. Irma Zufang Nijmegen. 3 zonder adres. 26 drukwerken. Door wijlen mevrouw de weduwe J. Zandijk, geb. van de Gumster, on langs te Amsterdam overleden, is aan de Ned. Herv. gemeente alhier gele gateerd een som van f5000, vrij van rechten en kosten. De groote of Sint Joris-kerk was gisterenavond bij lange na niet gevuld. Zulks was dubbel jammer omdat de afwezigen een uur van hoog kunstgenot hebben gemist en tevens omdat daardoor het bedrag aan het steun-comité af te dragen niet grooter kan zijn. De uitvoering in details te bespreken achten wij onnoodig. Het zou t-ouwens een onafgebroken lofrede zijn. Daarom slechts een woord van hartgrondigen dank aan de hoogbe gaafde zangeres en den uitnemenden organist voor de genotvolle ure ons geschonken en voor hunne onbaat zuchtigheid om de totale opbrengst af te staan voor zoo goed een doel. Tilly Koenen en Louis Robert stichten zich daardoor een eerezuil in elk warmkloppend Nederlandsch hart.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1