NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht Gemeenteraad. Woensdag 28 October 1814. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. KENNISGEVING I^o. 86. Amersfoortsche ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.16; Franco per post door het geheele Rijk 1.26. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden niter lijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'l, Cent. AdvertentiSn viermaal geplaatst vrorden slechts driemaal berekend Qroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort maken bekend, dat door den Gemeentelijken Keurings dienst is geconstateerd lo. dat GERARDUS HAGEBEUK, Groote Haag 41 te Amersfoort den 18 October j.l. binnen deze gemeente heeft ingevoerd een geslacht paard, waarvan het vleesch als zijnde ondeug delijk en schadelijk voor de gezond heid, door den vleeschkeurmeester is afgekeurd en op de gebruikelijke wijze vernietigd 2o. dat in den winkel van F.MEIJER, slager, Achter 't Oude Stadhuis 6 te Amersfoort, den 19 October j.l. eene hoeveelheid kwalijk riekend vleescb voorhanden was, hetwelk daarna door den vleeschkeurmeester als zijnde zeer oudeugdelijk en schadelijk voor de gezondheid is afgekeurd en op de ge bruikelijke wijze vernietigd. 3o. dat door de volgende personen op bijvermelden datum op de boter markt te Amersfoort boter is gepre senteerd met onjuiste opgave van de hoeveelheid doordat bijna alle, door hen aangeboden hoeveelheden, aan merkelijk te licht in gewicht werden bevonden 9 October: WILHELMIENTJE VAN DE LAGEMAAT, huisvrouw van B. HOIJER te Scherponzeel 9 October: WlLHELMlNA HUIS- KENS, huisvrouw van H. DEGOIJER ie Nijkerkerveen 16 October: ARIE DE RIDDER, landbouwer, Bunscboterstraatweg, te Hoogland. Amersfoort, 26 October 1914. Burgemeester en Wethouders voor noemd. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Ter gisterenmiddag onder prae- sidium van den Burgemeester Mr. J. C. Graaf van Randwijck gehouden open bare vergadei ing van den gemeenteraad waren de heeren Briël, Rolandus Ha- gedoorn, Wolterbeek en Oosterveen afwezig. Na goedkeuring van de notulen der vergadering van 22 September j.l. zoo als deze door den Secretaris waren ontworpen volgde mededeeling der navolgende ingekomen stukken, die alle voor kennisgeving werden aan genomen. Brief van den Minister van Binnen- landscbe Zaken d.d. 24 September 1914 No. 15588, Afdeeling O, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit d.d. 1 September 1914, Afd. I, No. 453, tot benoeming van Dr. Th. Weevers tot leeraar in de Natuurlijke Historie aan het Gymnasium. Brief van den Minister vaD Binnen- landsche Zaken d.d. 24 September 1914, No. 15589, Afd. O, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit d.d. 1 September 1914, Afd. I, No. 448, ter benoeming van den Heer L. Leopold tot tijdelijk leeraar in de Nederlandsche Taal aan het Gymnasium. Brief van den Minister van Binnen- landsche Zaken d.d. 8 October 1914, No. 16625, Afd. O, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit d.d. 22 September 1914, Afd. I, No. 498, ler benoeming van den Heer J. D. Meer- waldt tot tijdelijk leeraar in de Oude Talen aan bet Gymnasium. Besluit van Gedeputeerde Staten vaD Utrecht d.d. 23 September 1914, 3e Afd No. 2267/1822, waarbij worden goedgekeurd het Raadsbesluit d.d. 1 September 1914, No. 462' tot af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven voor den dienst van 1914, en de Raadsbesluiten d.d. 1 September 1914, No. 462' en No. 462' tot wijziging van de begrooting van inkomsten en uitgaven voor dien dienst. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 23 September 1914, 3e Afd., No. 2304/1809, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit d.d. 3 Augustus 1914, No. 424, tot aankoop van een perceel, Langestraat No. 3, van H. C. A. de Jong. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 5 October 1914 3e afd. No. 2400/1882, waarbij worden goedgekeurd het raadsbesluit dd. 22 September 1914 No. 4992 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan E. J. en C. Ruitenberg te Amersfoort, en het raadsbesluit dd. 22 September 1914 No. 4001 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan K. Kooyman te Amersfoort. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 12 October 1914 3e afd. No. 2470/1894, waarbij wordt goedgekeurd bet raadsbesluit dd. 1 September 1914, strekkende om de kermis of jaarmarkt voor 1914 niet te houden. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den ontvan ger der gemeente Amersfoort. Brief van den Heer P. Wolterbeek dd. 14 October 1914 waarbij deze kennis geeft dat bij als lid van den Gemeenteraad van Amersfoort ontslag neemt. De Voorzitter leest het schrijven van den heer Wolterbeek voor en wijdt, daar hieruit blijkt dat deze aan geen raadszittingen meer zal deel nemen, aan den scheidende eenige waardeerende woorden. Brie! van den heer J. C. Rolandus Hagedoorn, dd. 25 October 1914, waarbij deze mededeelt dat hij ont slag neemt als lid van den Gemeente raad van Amersfoort. Brief van A. Elzinga, d.d. 21 October 1914, met dankbetuiging voor het hem bij herhaling toegekend ziekteverlof. Brief van Johanna Hendra. van Ach terbergh dd. 25 September 1914 met dankbetuiging voor bare benoeming tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere School G te Amersfoort. Adres van de afdeeling Amersfoort en Omstreken van den Bond van Neder landsche onderwijzers d.d. 16 October 1914, houdende verzoek, dat de ver gaderingen der Commissie van Toezicht op bet Lager Onderwijs in het vervolg in het openbaar zullen gehouden worden. Adres van de Naamlooze Vennoot-! schap »Het Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblad®, d.d. 24 October 1914, met mededeeling, dat adressant geen bezwaar beeft, bet bestaande con tract betredende het stenograpbisch raadsverslag nog een jaar te hand haven. Tot directeur van den Gemeente lijken keuringsdienst werd met alge- meene stemmen benoemd Dr. H. W. de Boer. Tot tijdelijk leerares in de Nederl. taal aan bet Gymnasium werd be noemd mejuffrouw Berkelbacb van den Sprenkel, Doctorande in de Nieuwe letteren te Gouda. Tot leden van bet stembureau voor de verkiezing van drie leden voor de Kamer van Koophandel werden ge kozen de beeren R. G. Rijkens en N. Veis Heyntot hunne plaatsver vangers de beeren A. M. Tromp van Holst en A. H. van Kalken. Tot tijdelijk leeraar in de natuur kunde aan de Burgeravondschool werd benoemd de heer F. Faber en tot tijdelijk leeraar in bet lijnteekenen de heeren P. Nierop en H. Y. Dijkstra. Aan de Zuidkant van den berg, over de terreinen aangekocht van mevrouw de Wed. RoosVlasman, en langs de trambaan AmersfoortZeist zullen wegen worden aangelegd overeenkom stig de plannen daartoe door Burge meester en Wethouders ontworpen en bereids in een onzer vorige nummers medegedeeld. Ook het verharden van den Kalkweg vond algemeene goed keuring. Een voorstel van B. en W. tot het verleenen van een verhoogd crediet voor de opruiming van puin, afval enz. van het terrein van den reini gingsdienst, werd aangenomen nadat de heer van Achterbergh nog eens op de wenschelijkheid had gewezen tot terbreeding van den weg aan de Kleine Koppel tot aan de verflabriek, waarvoor hij dit puin wenschte te ge bruiken. De Wethouder van openbare werken verklaarde ecbter buiten dit nog voldoende puin te hebben om deze werkzaamheden ter zijner tijd te doen uitvoeren. In de Krankeleden- en LieveVrouwe- straat zullen riolen worden gelegd. Aan H. M. de Koningin zal een adres worden gericht, waarbij in be roep wordt gegaan van de beslissing van Ged. Staten tot niet goedkeuren van de verordening op het bouwen op bepaald aangewezen gronden der ge meente. Aan den aannemer van den aanleg der Bernulfusstraat zal schadevergoe ding worden betaald en arbeidsloon gerestitueerd. Besloten werd tot het doen rooien van boomen aan den Woestijgerweg. Een voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de indeeling dor bureaux van het gemeentehuis en tol inge bruikname van bet gebouw aan de Koestraat voor kantoor van den Ge meente-Ontvanger en den Controleur der Belastingen, werd, ofschoon de beer Leinweber op de wenscheljjkheid wees om het kantoor van den gemeente ontvanger op de oude plaats te hou den, hetgeen volgens den voorzitter niet mogelijk was, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De beplanting der op de Zuidhelling van den Berg aan te leggen wegen zal geschieden op de wijze en met de boomsoorten in een vorig nummer medegedeeld. Aan Burgemeester en Wethouders werd een crediet verleend tot het doen verrichten van eenige herstellings werken aan het politiebureau. Goedgekeurd werd bet doen rooien van boomen aan den Kalkweg, zulks in verbaDd met de verbreediug van een gedeelte van dien weg. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overname van den Bisschopsweg, Achter den Luiaard en Kroontjesmolen werd z. h. st. aange nomen. Besloten werd het uitbreidingsplan conform het ontwerp te wijzigen. Goedgekeurd werd een strook grond deel uitmakende van de Wilhelmina- straat aan de openbare dienst te onttrekken en te verkoopen aan den heer J. W. van Achterbergh. Aan de sub-commissie voor kleeding van het steuncomité zal kosteloos in gebruik worden gegeven het door de gemeente aangekochte perceel Lange straat No. 5. Goedgekeurd werden de navolgende voorstellen van Burgemeester en Wet houders: tot aanvulling van het raadsbesluit dd. 26 Mei 1914, waarbij aan de Handelsschool in gebruik wordt ge geven het gebouw in de Koestraat, met de bepaling, dat ook het speel terrein in gebruik wordt gegeven tot verkoop van een perceeltje grond aan A. F. L. van Hengel; tot ingebruikgeving van een lokaal van het z.g. Werkhuis aaD de muziek- vereeniging «Harmoniea tot vaststelling der boekwaarde van perceelen te brengen in het Grond bedrijf tot,verhuren van een gedeelte van het perceel Langestraat No. 10; tot bet aangaan van een ruiling van grond met T. van Hoogevest aan den Utrechtschenweg; tot onderhandsche verhuring van woningen en land aan denBolleweg; tot onderhandsche verhuring van diverse woningen en landerijen der gemeente. Het voorstel van B. en W. tot het verleenen van vrijstelling van het hoogteverbod voor den bouw van een R. K. Kerk op het terrein verkocht aan den beer H. Kroes q q., vond bij den heer Van Achterbergh bestrijding en lokte overigens nog beel wat dis cussie uit. De heer Kroes liet zelfs door den voorzitter coDstateeren, dal bet niet zijn schuld was, dat bet zoo lang geduurd beeft voor deze zaak in be handeling kwam. Ten slotte werd het ecbter zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Uok het volgende voorstel van B. en W. tot bet verleenen van een voor schot en een bjjdrage aan de stichting «Volkshuisvesting IIc voor de stichting van 42 woningen en een badhuisje met bovenwoning werd door den heer Van Achterbergh bestreden, die bet nu geen tijd vond om te bouwen, nu alle mate rialen even duur waren en die zich het optimisme der vereeniging «Volkshuis vesting® slecht kon voorstellen. Zijns inziens was er geen woningnood en werden de woningen van genoemde bouwmaatschappij dan ook kunstmatig verhuurd. Dat de andere raadsleden er evenzoo over dachten bleek daaruit dat zijn voorstel om dit punt aan te houden tot de volgende vergadering werd aangenomen. Onbewoonbaar werden verklaard de perceelen Bolderstraat 14, toebehoo- rende aan P. Lobel; Bolderstraat 16 en 18, toebehoorende aan G. van Kalle veen en de nummers 20, 22, 24, 26, 28, 30 en 32 dierzelfde straat, toe behoorende aan J. W. Boshuizen. Een voorstel van B. en W. tot ad- haesiebetuiging aan een adres van den Raad der Gemeente Utrecht, waarbij adbaesie wordt betuigd aan een adres van de Coöperatieve Woningbouwver- eeniging voor Gemeentepersoneel aan H. M. de Koningin om vernietiging van een besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij wordt geweigerd het verleenen van een voorschot voor woningbouw, werd na eenige discussie goedgekeurd. Besloten werd tot wijziging der Be grootingen voor het Grondbedrijf, dienst 1914, der Gemeentedienst 1914 en der Verordening op de Inkomsten belasting. De buitengewone tijdsomstandig heden stellen zeer zware eiscben aan de Gemeentekas. Dank zij bet bevredigend vloeien der belastingen en de crisis baar in trede beeft gedaan op een tijdstip, waarop de Gemeentebesturen in den regel over voldoende kasmiddelen kun nen beschikken, is het tot beden mogelijk geweest, in de behoeften te voorzien, zonder buitengewone maat regelen te treflen. Het staat evenwel vast, dat dit niet zal kunnen in de eerste maanden van het dienstjaar. Daarom beeft bet college van Bur gemeester en Wethouders nagegaan welke maatregelen dienen te worden getroffen, om dan in de behoefte aan kasgeld te kunnen voorzien. Rijpe overweging heeft het tot de overtuiging gebracht, dat het gewone middel, om in de behoefte aan kasgeld te voorzien, het aangaan eener kas- geldleening, of, wat in deze omstan- heden mogelijk gewettigd zoude zijn, het aangaan eener tijdelijke leening, zeer moeilijk kan worden gehanteerd. De booge renten, die verschuldigd zullen zijn, zullen de flnancieele lasten, die de Gemeente tengevolge van de omstandigheden beeft te dragen, aan merkelijk verhoogen, en zullen er toe medewerken, dat nog eerder de be hoefte zal worden gevoeld aan eene tijdelijke belastiugverbooging. Zij hebben daarom het middel overwogen van bet uitreiken van een voorloopig aanslagbiljet voor de Inkomstenbelasting. In den regel is de eerste helft van bet dienstjaar reeds overschreden vóór bet aanslagbiljet kan worden uitge reikt 6d bet is niet mogelijk, daarin veel verbetering te brengende ad ministratieve werkzaamheden, aan bet opmaken van het kohier verbonden, zijn te omvangrijk, dan dat deze in

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1