Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. is, dat men zijn eigendommen zonder gevaar voor diefstal of plundering onbeheerd kan laten. Maatregelen om hieraan tegemoet te komen zijn in bespreking en voor bereiding. 2. Dat den 26en October te Ant werpen is afgekondigd een verbod van uitvoer uit België van paarden, run deren, varkens, schapen en levensmid delen, onverschillig van welken aard en voor welke grenzen, onder bedrei ging van inbeslagneming bij poging tot overtreding. Brieven voor militairen te velde. De dienst bij de veldpost onder vindt nog steeds groote moeilijkheden doordat de gegeven bepalingen niet door een ieder juist worden nageleefd. Talrijk toch zyn de bij expeditie- en veldpostkantoren binnenkomende brie ven enz. voorzien van een onjuist adres, tengevolge waarvan deze niet of eerst laat hunne bestemming be reiken. Hieronder zij nog eens vermeld hoe een militair adres moet luiden: Als men de plaats van bestemming op bet adres zet gaat de bestelling niet vlugger, maar dikwijls langzamer. Wie zijn brieven laat bestellen door den gewonen dienst der posterijen in plaats van door de volmaakt zekere velpo3t, door met weglating op het adres van den militairen rang die stukken te laten verzenden naar bet kwartier waarin zij tijdelijk verblijven, veroorzaakt verwarring. Blykt de be langhebbende te zijn vertrokken, dan kan de gewone post voor uitreiking geen zorg dragen en door bet ont breken van de voor de veldpost be- noodigde aanwijzingen kan ook deze haar hulp niet verleenen. Voorzien met den stempelOnvoldoend, adres. Retour afzendert, gaat bet stuk terug. Men gedrage zich dus stipt naar de gegeven voorschriften, waardoor een zekere bestelling is gewaarborgd. Ten gerieve van het publiek zijn door de firma W. van Gorcum te Assen zeer doelmatig bedrukte enve loppen en briefkaarten tegen een zeer geringeu prijs in den handel gebracht, bestemd voor briefwisseling met de militairen te velde. Mobilisatie-herinneringen. Een Nederlandscb fabrikant is op bet denkbeeld gekomen medailles en broches ter berinnering aan de mobi lisatie 1914 in den handel te brengen. De verkoop zal met goed vinden van het Algemeen Steuncomité ten bate van dat comité gescbiedeB. Morgenochtend te 10 uur wordt in de Remonstrantscbe Kerk eene godsdienstoefening voor kinderen ge houden, terwijl de gewone dienst des avonds te 7 uur zal plaats hebben. De leerlingen der H. B. S. alhier, die deelnamen aan bet toelatings examen dit jaar voor de cadattenscbool te Alkmaar, hebben allen voldaan. Voor den dienst hier te lande komt in aanmerking H. J. Schetïer; voor den dienst in Ned.-Indië worden ge plaatst G. J. Teerink en J. van den Donker. De hier geïnterneerden Belgische officieren hebben den Burgemeester in kennis gesteld, dat zij maandeljjks een bedrag van 800 francs ter zijner dispo sitie wenscben te stellen voor de armen, het steuncomité of waarvoor Z.Ed. het 't meest noodig acht. De volgende week wordt door hen eene soirée georganiseerd, waarvan de opbrengst eveneens ten voordeele komt van nader te bepalen liefdadige doel einden. De VereenigiDg Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken ver gadert a.s. Dinsdag 3 November ter behandeling der begrooting 1915. Onder voorzitterschap van den heer G. J. Buys vergaderde gisteravond de vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken* in het Schoolgebouw. De heer Buys heette de aanwezigen welkom, waarna de secre taris, de heer Bloem, de notulen van de vorige vergadering las, die werden goedgekeurd. Aan de orde kwam nu een punt, dat niet op de agenda stond, n.l. het in orde maken van stukken, verschillende transacties voor verkoo- pen, leenen enz. om den nieuwen toe stand te verkrijgen. Besloten werd nu: a. Tot ontbinding van de overeen komst betredende geldleening met de Gemeente Amersfoort; b. tot verkooping van de bestaande Ambachtsschool aan de Gemeente Amersfoort voor f16000: c. tot het aangaan van een overeen komst met de Gemeente Amersfoort betreffende het in erfpacht nemen van een terrein aan den Leusderweg (het terrein van de nieuwe Ambachtsscbool) d. tot het aangaan van een leening van f 150.000 ter bestrijding van den aanbouw van bet nieuwe schoolgebouw en conciërgewoning, met het recbt van le hypotheek op het gebouw. Het Bestuur verkreeg van de Alge- meene Vergadering machtiging. Als eerste punt van de agenda kwam nu aan de ordeBegrooting 1915. Deze draagt een zeer schetsmatig karakter, omdat we in een overgangstoestand leven. In hoofdzaak zijn de posten dezelfde als tot dusver. Eenige zeker heid kan niet gegeven worden. De begrooting sluit met een bedrag van f35.130. Inkomsten Subsidie van het Rijk f 17400 van de Provincie f 5250 van de Gemeente f 7300 van de Buitengemeenten f 440 van de Leden f 460 Schoolgelden f 2500 Verkochte voorwerpen f 1600 Diversen f 180 Totaal f35130 De Avondteekenschool telt 100 leer lingen, waardoor bet noodig is nog een parallelklasse te vormen. Hierdoor stij gen weer de salarissen en is er een tekort van f342.47». Er zijn over de 100leerlingen van Amersfoort; de Ge meente zal dus ook wel bijdragen. Noodzakelijk is weldra een klasse voor electro technici. De uitbreiding biervoor noodig zal bij de subsidie aanvraag in 't oog moeten gehouden worden. Geen der leden had hierover iets op of aan te merken. Tot het nazien der rekening en ver antwoording werden gekozen de heeren Melchior, C. V. Gerritsen en Eysink en de heeren Oosterveen, Korthals Altes en Klomp tot hun plaatsvervangers. Ioplaats van den beer Zijlstra werd de heer Koppejan met algemeene stem men in het Bestuur verkozen. De aftredende leden, de heeren Buys, Bloem, Wesseling en Van Veen werden bij acclamatie herkozen en inplaats van den heer Wolter de beer Kolff. Mededeelingen. Door de tijdsomstandigheden is er veel tobberij met den bouw van de nieuwe school. Het werk heeft 3'/, week stilgelegen. Doch er is hoop, dat vóór bet einde van bet jaar een gedeelte van bet gebouw kan worden in gebruik genomen. De eigenlijke opening heeft plaats bij den aanvang van den nieuwen cursus. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Ter vaststelling van het huis houdelijk reglement zal de vereeniging «Openbare leeszaal en Bibliotbeek« Maandag 16 November een ledenver gadering houden. Bij J. Waltman te Maassluis ver schijnt een Wandtekst ontworpen door mejuffrouw A. C. Heering. Dr. C. E. Hooykaasschrijft hierover: «Tusscben gelatenheid en de daad ligt de vertrouwende verwachting; zoo weet de menscb, werkeloos, zich toch krachtig Ik kan mij begrijpen dat wie de tekst eenmaal kent, daarheen in deze weker, telkens oog en geest richt; gelijk d6 ontwerpster aan de hier aangeboden wandversiering mij vertelde dat bet haar was gegaan. In zijn teekening geeft deze tekst dit beeld weer: Het zaadje verborgen in den zwarten grond, ontkiemt, breekt baan doorde aardkorst en teere scheut jes en krachtige stengels ontwikkelen zich. De duur vau den oorlog. Over den vermoedelijken duur van den oorlog is reeds veel geschreven en gesproken. Volgens de Budapesti Hirlap heeft ook graaf Tisza, de be kende Hongaarsche Kamervoorzitter «met de ijzeren vuist* thans is bij minister-president zich nu daarover uitgelaten. Z. i. dreigt voor de monar chie geen onmiddellijk economisch ge vaar, doch gezien de intensiteit waar mede de strijd gevoerd wordt, acht hij een spoedig einde van den oorlog zeer waarschijnlijk. Het is nu maar de vraag wat de Hongaarsche minister onder «spoedig* verstaat. Het dreigement van Engeland, dat Brittannië tegen het einde van 1915 nog te velde zou trekken met ander half millioen man, acht hij een bericht dat men niet ernstig kan opvatten. Een verdachte zaak! Maandagavond arriveerden te Leer dam met den laatsten trein van Gor cum een gezelschap vaü drie personen, bestaande uit ééu dame en twee hee ren. Zij brachten den nacht door in een hotel. Van daar vertrokken zij den volgenden morgen in een huur rijtuig, ten einde bij de landbouwers in de omstreken vee op te koopen, naar bun zeggen, bestemd voor mili taire slachterijen, te Rotterdam. Zij slaagden er werkelijk in onge veer 15 stuks vee op te koopen. De betaling zou des avonds ge schieden door den vader van een der veehandelaren die daarvoor uit Rotterdam zou overkomen. Twee der gekochte beesten, samen een waarde vertegenwoordigende van ongeveer f375, moesten onmiddelijk geleverd worden, de overige later. 's Middags vertrok het gezelschap met de beide koeien. Het stationspersoneel viel bun vreemde handelwijze al dadelijk op. 's Avonds ontving een der land bouwers een telegram, dat de vader verhinderd was te komen I Toen begon men eerst recht wan trouwen te koesteren. Intusschen zien èn landbouwers, èn stalhouder, èn hotelhouder nog ver geefs naar betaling uit. De politie heeft de zaak in onder zoek, doch nasporingen te Rotterdam gedaan, waren tot heden zonder resul taat. Men zij op zijne hoede, aangezien ditzelfde spelletje ook reeds in andere plaatsen afgespeeld is. Tel. Een goed idee Om onze bolgewassen in België meer bekend te maken, zal aan de alom uit het land vertrekkende Belgen een souvenir worden meegegeven, in den vorm van eenige hyacinten-of tulpen bollen. Dit idee vindt veel bijval. Rauw of gekookt? Als men melk kookt, bezinken de calcuinzouten en men heeft wel eens afgevraagd of een dergelijke wijziging niet de voedingswaarde vermindert. Om deze kwestie te onderzoeken heeft dr. Eicblov eenige maanden jonge hon den verschillend gevoed, de een met rauwe melk, de ander met gekookte. Het bleek, dat het bloed en de been deren van de tweede hond minder asch nalieten dan van den hond, ge voed met rauwe melk. Bovendien was het bloed van de laatste tweemaal zoo rijk aan fibrine. Het einde van den handdoek? In Engeland is, volgens «Vox Medi- corums een beweging gaande, om den handdoek af te schaffen. Wie Engeland en de conservatieve Engelschen kent, weet onmiddellijk, dat het bier niet gaat om een modegril, of men moest de hedendaagsche antiseptologie als zoo danig willen betitelen. Men beeft ge constateerd, dat de handdoek een waar microbencentrum en verspreider van leelijke bacteriën is. In hotels en restau rants is reeds lang de droogdoek af geschaft, en dweept men thans met het zindelijke systeem der kokend- water-wasscherij en heete-luchl-droge- rij. Voor het afdrogen der handen wil men nu hetzelfde systeem invoeren. De schoongewasschen, natte handen houdt men in 'n buis, waardoor heete lucht stroomt en die men opent en sluit door middel van een hefboom, door den voet bewogen. Dit vernuftige instrument is volgens het eenparig oor deel der Engelsche antiseptici ideaal. Onze dienstboden! «Mimosa* schrijft in «Nieuw Vrou wenleven* Het aantal bijvalsbetuigingen met mijn plannen tot bezuiniging is, zoo als te verwachten was, legio. Maar eerst willen wij eens nagaan, wat de er tegen protesteerende dienst meisjes zeggen. Wijconstateeren hierbij, dat de meesten een beleefden, wei willenden toon aanslaan. Wij hebben trouwens het gros van de dienstmeis jes bedoeld, niet de enkele uitzonde ringen van oudere meer trouwe en verstandige; dezen toch bevestigende waarheid onzer beweringen. Wel zijn de berekeningen en mo tieven dikwijls minder juist. Zoo geeft b.v. één meisje op, dat ze te veel werk moet doen van den morgen tot den avond. Dit is in den tegeowoor- digen tijd toch stellig een uitzonde ring dan moet ze eens zien hoe de fabrieksmeisjes er uitzienals men ze eens aanspreekt: «Kind, wat zie jij er slecht uit*dan hoort men «Ja, ziet u, dat is de fabriekskleur*, dat zijn dikwijls slaven van den arbeid en nu nog bovendien verdienen velen harer niets, heeft de weikgever ze gedaan moeten geven; en zoovele jonge kinderen, die iederen dag op nieuw met de zwaren groentewagen uren aaneen rondgaan moeten, of meisjes, die met vader (vrachtrijder) als knechtje mee moeten, bij ieder huis op en af, om te vragen, of er ook wat is om mee te geven, zware pak ken, dikwijls boven baar macht, naar den wagen dragen, vóór het paard staan als vader zwaarder goed moet opladen en dat geregeld 2- a 3-maal in de week enz., daar vader geen knecht meer betalen kan en vergeten die meisjes dan beelemaal dat de wet »wie niet weik zal niet eten* wel degelijk voor alle menschen geldt? «De mevrouwen moeten dan maar zelf de handen uit gaan steken." Is het dan een weldaad dat de meisjes gaan dienen? Zij worden toch voor hun werk betaald en mevrouw of meneer moeten zorgen door hun arbeid dat ze het noodige voor hun meisjes verdienenwat weten in den regel zulke meisjes van het werk, dat huis man of huisvrouw verrichten om zich daarover een oordeel aan te matigen? Zij betalen dezen toch niet. En mij dunkt bovendien, dat dit de meisjes niets aangaat: willen zij zich niet onderwerpen, zooals wij allen moeten, aan den druk der tijden en niet voor verminderd loon dienen, a la bonheur, dan doen ze het niet De overdreven kleedij, de ergerlijke airs en de ongehoorde eischen en pre tenties der dienstmeisjes van den laat sten tijd zijn daar als zoovele bewijzen dat deze meisjes het spoor geheel bijster waren en dat zij de haar toekomende plaats in de samenleving niet meer begrepen. Waar ik herhaaldelijk wees (zoo eindigt de schrijfster) op de rechten der dienstmeisjes, heb ik bet nu noo dig geacht haar op baar plichten tegenover de gemeenschap te wijzen ik herhaal wat ik in mijn eerste schrijven toch duidelijk zeide, doch door verschillenden over het hoofd gezien schijntde verlaging van het loon betreft natuurlijk nieuw te huren of opnieuw in te huren dienstmeisjes; in ieder geval dient er overleg ge pleegd. Ik geloof dat niemand zal kun nen ontkennen dat de kosten voor een dienstmeisje met een loon van pl.m. f70 nog f300 a f350 per jaar beloopen en ik geloof dat iedereen zal moeten toegeven, dat dat vooral in deze moeielijke tijden voldoende en billijk is. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 23 tot en met 29 October. GeborenFranciscus, z. van David Greeven en Gijsbertje van den Broek. Franciscus Albertus, z. van Rik van Beek en Maartje Lansaat. Jo hannes, z. van Hendrikus Heeking en Jannetje van Keeken. Rika, d. van Augustmus Franciscus Verstraeten en Hendrika van Kooij. Wilhelmma Mai ia, d. van Adriaan Johannes Maii- nus Goote en Pieternella AdrinusBuijs. Cornelia, d. van Arie Terschegget en Gerritje Meerwijk. Een buiten huwelijk geboieu kind van het vrou welijk geslacht. Adèle, d.vanGustav Wilhelm Ernst Leimbergen en Maria Adele Jansen. Johanna Maria Theo dora Carolina, d. van Everardus Johan nes Elbertse en Franciska Cuijpers. Cornelis, z. van Cornelis van der Veer en Johanna Jacoba van der Veer. Hendrik Albertus, z. van Marinus Jacobus Welter en Johanna Koller. Eduard, z. van Eduard d'Haan en Jose- phina de Bakker. Aleida Maria, d. van Hendrik Hoksbergen en Wilhel- mina van den Tweel. Hendrika Lamberta, d. van Aalbert van Apel doorn en Antonia Maria Rensing. Johanna Maria, d. van Karei Joseph Vermeij en Maria Tombroek. Wil helmus Franciscus, z. van Petrus Johan nes van Kalleveen en Sophia Wakel- kamp. Ondertrouwd: Pieter Mertz en Jo hanna Peterse. Frederik Wilhelm Marie Stolwerk en Wilhelmina Mar- garetha Kaspers. Getrouwd: Hendrikus den Ouden en Theodora Elberse. Willem van Binnendijk en Frederika Janssen. Overleden: TheodorusJohannes van den Ham, 17 d. Anna Barbara Walet, 3 w. Theodora Reijmers, 34 jr., ochtgen. van Johannes Hendri kus Peters. Jan Dirk van de Hoef, 4 d. Helena Hoefsloot, 30 jr., ongh. Slijnije Blom, 38 jr.. ongb. Dries Bakkenes, 68 jr., echtgen. van Gerritje Scherreuburg. Willem Smit, 77 jr., ongh. Leusden. Overleden: Elizabeth Fontijn, oud 8 weken. Stoutenburg. Ondertrouwd: Hendrik Kuijt en Gerarda van Dijk. Woudenberg. Ondertrouwd Antoine van Kolfscho ten, 26 jaren en Trijntje Ravenhorst, 24 jaren. Overleden: Dirk van de Burgt, ge huwd met Rijkje van Harten, 79 jaren. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 30 Oct. 1914. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f 4.a f7.— Peren f 4.00 a f 10.00. Nieuwe Aardapp. f 0.a f 0.zandaardapp. f2.30 a f2.70 Hoendereieren f 10.a f 12.p. 100 st. Bruine eieren f0.00 a f 0.00 per 100 st. Boter f 1.40 a f 1.65 per kilo. Margarine f 0.k f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0per 50 kilo Kippen f 0.80 a f 1.20 Kuikens f 1.a f 1.50 Piep kuikens f0 60 a fl.00 Ganzen f 0. a f 0.Eenden f0 70 a f 1.10 p. st. Jonge f0.50 a f0.90. Hazen f 1.40 k f2.Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50 Tamme f 0.80 a f 1.40 Duiven f 0.40 a f 0.70 paar Magere varkens f 00. a f Varkens r. e iport f 0.a f 0.Zeugen f 30.a f 50.Biggen f 4.a f9 Schrammen f 0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000,— Guste koeien f 000. a f000.—Kalfkoeien f000.— a f000. Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 250 heet. Appelen 100 heet. Peren. 16000 heet. Kleiaardappe- len, heet, Zandaardappelen, stuks Hoen- dereieren. stuks Eendeneieren, 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee magere varkens. Varkens voor exportslagerij 400 biggen 8 zeugen. Op de deze week alhier gehou den Fruit- en Groentenveiling «Amers foort en omstreken* werden de navol gende prijzen besteed Princesseboonen 11 cent per 100 stuks. Snijboonon 28 i Pepers 12 Wortelen f0.40f 1.24 per 100 bos. Andijvie «1.00«1.20 Kroten «3.70 Knolselderij f 13.«16. Bleekselderij «12.— Witte koolf3.50—«5.«stuks. Roode kool «4.50 Savooye kooi «7. Bloemkool f7.«10.s Spruitkool «0.60 ben. Komkommers 3'/» cent per stuk. Stoofperen f 1.75 per zak. Appels fl.25fl.75 Handperen 78 cent per stuk. Op de Centrale eierveiling der V. P. N. alhier werden gisteren aangevoerd 8998 stuks. Kipeieren golden f 10.25f 12.70, eendeieren fG.80—f7.00. Middenprijs f 11.15. Nog werden aangevoerd43 kippen f 0.30—f0 45 p. kilo, 14 jonge hanen f0.50f0.60 p. kilo, 7 jonge eenden f 0.40—f0.45 p. kilo, 4 oude hanen f 0.30—f 0.35 p. kilo.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2