NIEUWE iSt Nieuws- en Advertentieblad yjkT voor de Provincie Utrecht. jSp Woensdag 4 November 1814. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. f\o. 88. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS; Per 3 maanden met Zondagsblad f 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden niter lijk Dinsdag en Vrijdag. ADVER1 ENTIËN: Van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 69. Tot bet plaatsen van Advertentiën in dit blad met uitzondering van de steden Amersfoort en Utrecht is uitsluitend gerechtigd het Centr. Nederl. Advertentiebureau te 's Gravenbage Ouderdomsrente t Onze aandacht wordt er op ge vestigd, dat 't meermalen vooikomt dat oudjes zich aanmelden om een invaliditeits- of ouderdomsrente aan te vragen, terwijl zij reeds 71 jaar of bijna 71 jaar zijn. Aangezien ingevolge artikel 375 in verband met artikel 369 der Invalidi teitswet aanvragen om zoodanige rente van 3 December a.s. gedaan door per sonen boven de 71 jaar niet-ontvan- kelijk zullen moeten worden verklaard, en vele oudjes biermede onbekend schijnen te zijn, wordt er in 't belang der betrokken personen op gewezen dat zij zich dienen te haasten om nog tijdig hun aanvragen om rente in te dienen. De oorlogsleening. Men meldt uit Den Haag aan bet »Hdbld.«: Omtrent de plannen in zake een oorlogsleening van 250 millioen kan nog worden medegedeeld dat het in de bedoeling ligt, aan de regeering' machtiging te verleenen om, voor zoover de vrijwillige deelneming aan de leening tekort schiet, de hoogst aangeslagenen in de vermogensbe lasting te verplichten aan de leening deel te nemen op de basis van hun vermogen. De rente over dit gedwon gen gedeelte zal lager zijn dan voor het vrijwillige gedeelte, om aldus de animo voor vrijwillige deelneming te bevorderen. Zijn wjj goed ingelicht, dan zullen in ieder geval vermogens beneden de 50,000 gulden worden vrijgelaten. Nog deze maand verwacht men, dat het desbetreffende wetsontwerp door de Staten-Generaal zal kunnen goed gekeurd zijn. De openstelling zou dan in December kunnen geschieden. Naar ons uit Den Haag bericht wordt, zal het ontwerp voor deze leening waarschijnlijk half November de Kamer bereiken. De Oorlogsleening. Naar wij uit goede bron vernemen is aan het uitschrijven van een oorlogs leening boven het heffen eener oorlogs belasting de voorkeur gegeven wegens de economische bezwaren verbonden aan de groote kapitaalsvernietiging, welke het gevolg zou zijn van de heffing ineens van drie of vier per cent van de groote vermogens, waarbij komt, dat de zekerheid zal ontbreken dat die vernietiging zal worden ge compenseerd door besparing door de zeer vermogenden. Hun overblijvend vermogen toch zou nog zoo groot zijn, dat de prikkel tot bezuiniging om bet verlorene in te balen onvoldoende voor hen zou zijn. Bovendien zou dientengevolge de opbrengst van de vermogensbelasting de eerstvolgende jaren daleu. De be doeling moet zijn de uit te schrijven leening binnen een betrekkelijk korten termijn van ten hoogste 20 jaren af te lossen. Handelsblad. In tegenwoordigheid van mgr. G. Gul, Oud-Katholiek aartsbisschop van Utrecht, pastoor G. C. van Schaik en tal van gemeentenaren, had in de fraaie Oud-Katholieke Kerk te Hilver sum j.l. Zondag een bijzondere plech tigheid plaats die met het oog op de tijdsomstandigheden, zonder luister geschiedde. Binnen enkele weken bestaat dit kerkgebouw 25 jaar en eenige weken geleden bad genoemde pastoor zijn 40-iarig priesterschap (eveneens in stilte voorbijgegaan) herdacht. Voor deze beide gebeurtenissen had zich een commissie gevormd, die, door bijdragen daartoe in staat gesteld, een nieuwen preekstoel en een tabernakel had doen vervaardigen. Door den heer J. L. v. Os, voorzitter der commissie, werd de preekstoel aan de zorgen van het kerkbestuur over gedragen ter herinnering aan bet 25- jarig bestaan. Ter eere van den pastoor werd de tabernakel aangeboden, waarin een zilveren godenkplaat, de reden der aanbieding vermeldend,is bevestigd. Door het kerkbestuur zelf waren fraai bewerkte zitbanken voor de vrou wenplaatsen in de kerk geplaatst. De aatsbisschop hield een toespraak. De heeren G. van den Burg, organist alhier en Jac. Ph. Caro, bary- ton, uit Utrecht zijn voornemens op Donderdag 19 November in de Groote of St. Joriskerk een Concert te geven ten bate van het Plaatselijk Steuncomité. Maandagochtend omstreeks half twaalf vertrokken ongeveer 6000 der hier geïnterneerde Belgische militairen naar het Kamp van Zeist. Hieronder waren alle geniesoldaten (1173 man) die direct werk vinden bij het opslaan van het tweede 24-tal gebouwen, het verbeteren der kampwegen enz. Verder zijn verplaatst de 2e, 3e, 4e, 6e, 7e, 9e, 10e en 11e linieregimenten, samen sterk 4368 man. Met de 2 chaus- seurs (435) maakt dit 5980als bevolking te Soesterberg. Mogelijk is, dat heideontginning te baat wordt genomen om bezigheid te verschaffen. Voor deze mannetjes stond Maandag 8000 L. erwtensoep in het Kamp te vuur. De Amersfoortsche Broodfabriek zal dagelijks voor 6000 comiesbrooden zorgen. Deze fabriek en de bakkerij Koning voorzien tevensdemanscbappen te Amersfoort. De militaire bakkerij te Amsterdam, welke deze drie weken dagelijks 8000 brooden aanbracht, heeft Zaterdag haar laatste leverantiegedaan. Aan de vertrekkenden en aan de officieren is soldij over drie weken uitgekeerd. Een soldaat (ook korporaal) ontvangt 10 cent per dag, een onderofficier (ook sergeant-majoor en adjudant-onder officier) 25 cent per dag. De officieren genieten het Holland- sche aan vangsalaris van bun rang. Aldus fll00,(sous-lieulenant); f1300, f2000, f3000, f4000, f4500 (colonel). De generaals te Zwolle hebben f5500. Het betrekken der gebouwen in de Kamp van Zeist, brengt geen ver andering in bet verband tusscben ge- interneerden en bet commando. Geen speciaal kamp-commandant wordt tusschen gevoegd. Maandag vertrokken de afdeelingeo, welke staan onder de kapiteins Speltie, Korndörffer en Stoett. De gepensioneerde luitenant kolonel N. E. Rost, militiecommissaris in Friesland, is belast met de ver pleging der troepen in het internee- ringskamp in Gaasterland. In eene morgenavond te houden vergadering der vereeniging »Handel en Nijverheid* zal ter sprake komen de onlangs opgerichte Middenstands Cre- dietbank benevens de Alg. Nederland- sche Borgmaatschappij voor den Mid denstand. Het St. Pieters- en Bloklands gasthuis is onder nummer 361 aan gesloten aan bet plaatselijk telefoonnet. De Oud-Katholieke propaganda- vereeniging xPetrus Buys.« zal a.s. Zondag te 2 uur haar 5e Algemeene Jaarvergadering houden in Hotel »Bellevue«. Belangstellende hebben vrijen toe gang- De heer P. C. H. Briët heeft zich om gezondheidsredenen genood zaakt gezien ontslag te nemen als lid van den gemeenteraad. Kon. Zeepfabrieken «De Duif". Donderdag 29 Oct. was het 25 jaar geleden dat de heer Chr. Pleines, te Amersfoort, in een huisje aan de Koppel, op zeer bescheiden voet een zaak op richtte, waar een toen nieuw artikel, n.l. zeeppoeder werd vervaardigd. Te recht begreep de heer Pleines dat in de tijden die wij thans beleven van een feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan eenerzaak geen sprake mag zijn. Toch gevoelde bij behoefte een tijdperk van een kwarteeuw van stoeren arbeid en toenemenden bloei niet geheel onopgemerkt af te sluiten. Hij besloot daarom tot het uitgeven van een Gedenkboek; ook zooals in een voorwoord gezegd wordt,om uiting te geven aan zijn groote dankbaar heid voor het hem, zoowel van de zijde der gebruikers als van die der hande laren, gedurende die jaren in zoo ruime mate geschonken vertrouwen. Zoo verscheen dan dezer dagen een boekwerk onder den titel »De Zeep industrie in beeld; zooals die wordt uitgeoefend in de Koninklijke Zeep fabrieken »De Duif" van Chr. Pleines te den Dolder. En als wij dan de af beeldingen bezien van bet huisje aan den Koppel te Amersfoort, waar de fabriek opgericht werd en de daar opvolgende afbeeldingen van inrich tingen waarin de zaak daarna werd uitgeoefend tot het complex van fa brieken, kantoren, arbeiderswoningen, enz. op de terreinen aan den Dolder, dan kan het niet anders of wg ge voelen behoefte hulde te brengen aan de energie van den man die dit alles in 25 jaren tot stand wist te brengen. Dat bij daarbij de belangen zijner medearbeiders niet over 't hoofd zag, blijkt wel uit de in het boek voor komende afbeeldingen als; In schaft tijd, de boerderij, kerkzaal, arbeiders woningen, schoollokalen, enz. Bij de vele goede wenschen die dezer dagen in woorden en zeker ook in stilte voor dezen industrieel zullen worden uitgesproken, voegen wij gaarne de onze. Moge het thans ingetreden tijdperk zich kenmerken door even grooten bloei als de jaren die daaraan voorafgingen. Zeister Weekbode. Gisteravond vergaderde de ver eeniging Handelsschool onder voor zitterschap van den Heer C. M. Cremer. Na opening werden de notulen van 30 Maart '14 gelezen en goedgekeurd. Aai) de orde was de begrooting 1915. Feitelijk is deze al door het Be stuur begin April vastgesteld, daar voor de splitsing der 2e klasse meerder subsidie moest worden aangevraagd en dit voor 1 Mei moest geschieden. Het Rijk heeft f7000 uitgetrokken en de gemeente f5200 reeds toegestaan, echter op voorwaarde, dat voortaan f750 per jaar moet worden betaald voor huur van gebouw en gebruik van meubilair. De meerdere uitgaven f3 382, zoo dat de begrooting thans f17.250 in ontvangst en uitgaaf bedraagt. De provinciale subsidie is berekend op f2.250. Evenwel maken de Gede puteerde Staten bezwaar gunstig te adviseeren. Zij willen 10% der uitgaven bijdra gen en de subsidie dus stellen op f 1.725 of f525, minder dan is aange vraagd. Deze zullen, hierom nog op andere wijze moeten worden verkregen, tenzij Prov. Staten als nog het aangevraagde subsidie toestaan. Hierop wordt de begrooting in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 17.250. Dan werd de commissie gekozen tot nazien der rekening en verant- verantwoording: de heeren Reigers berg Versluys, Fontein en E. v. Vollen hoven, en tot hun plaatsvervangers de beer Frederiks, waarna de ver gadering door den voorzitter op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Zondagvoormiddag speelde een elftal plaatselijke veteranen tegen een elftal Belgische officieren op het sport terrein van sBirkhovenu. Rust ging in met 11 terwijl bij het einde van den strijd elk der beide elftallen eeu diietal doelpunten had gemaakt. H. V. C. heeft het jl. Zondag op eigen terrein met 34 tegen de Zwolsche Atlethiek Club moeten af leggen. De wedstrgd bad, vooral in den aanvang, veel te lijden door het slechte weêr. Ter kaasmarkt van j.l. Maan dag 2 November werden aangevoerd 7 wagons, bevattende 1750 K.G. kaas. De prijs per 50 K.G. liep van f32. tot f34.50. De handel was vlug. Slaap en schoonheid. Een ieder, die er prijs op stelt, er gezond uit te zien, weet, dat de slaap eene belangrijke rol hierbij speelt, zoo schrijft de »Bremer Nachrichten.» De bekende sehoonheidsdoktoren heb ben zich altijd met de vraag bezig gehouden, hoe lang, hoeveel en wan neer men slapen moet, om er goed en frisch uit te blijven zien. Nu is de behoefte aan slaap zeer persoonlijk, maar er zijn toch zekere regels, waar men zich aan houden moet, wil men zijne krachten en gezond uiterlijk behouden. In elk geval is een slaapje na het middagmaal af te raden, het maakt het lichaam, evenals de huid, slap. Ook leidt bet liggen en slapen na den maaltijd tot een zekere cor pulentie, die gemakkelijker komt dan zij te bestrijden is. Wie overdag be hoefte aan slaap heeft zou vóór een maaltijd een half uurtje rust kunnen nemen bij een wijd openstaand raam. Ook allen menschen, die aan gebrek aan eetlust lijden, is slapen vóór het eten aan te raden: dan zullen zij meer eetlust hebben on met graagte eten, als zij volkomen uitgerust zijn. De slaap vóór midddernacht heet x>schoonbeidsslaap,« en deze bewering is niet onjuist. Wie een onfrisch teint heeft of rimpels en plooien krijgt, zal ze het beste bestrijden door een week lang of twee weken zoo mogelijk niet na tien uur naar bed te gaan. In frissche lucht slapen, bij niet te lage temperatuur, bij een open raam geeft het gelaat een frissche kleur. Het beste is op den rug liggend te slapen daar dan alle spieren ge lijkmatig gespannen zijn; bet slapen op de linker- of rechterzijde heeft ten gevolge, dat de eene heup sterker zal uitsteken dan de andere, het slapen op den buik is sterk af te raden. Het is van veel dames de gewoonte, 's nachts de handeo in te smeren en dan handschoenen aan te trekken. Indien zij echter wisten hoe verkeerd dit was, zouden zij het zeker nalaten. De handen moeten 's nachts kunnen uitwasemennu zullen door die middel tjes de handen wel zachter worden, maar bet geheele lichaam zal er onder lijden. Het oog verliest zijn glans, de gelaatskleur wordt bleeker. De echte schoonheidsslaap is, wan neer men vroeg naar bed gaat, slaapt op een niet te zacht bed, zoo mogelijk voor het slapen gaan het gezicht wascbt met lauw of koel water, wan neer men op den rug liggend met veel frissche lucht in de kamer gaat slapen en het lezen van opwindende lectuur vermgdt. Met het mes in het donker. 't Is buitengewoon moeielijk, zegt een correspondent van de «Daily Mirror», de Indische soldaten in de loopgraven te houden, zij willen altijd aanvallen. Bij nacht laten zij hun geweren achter en sluipen als katten naar de Duitsche loopgraven en komen zonder geluid te maken tot in hun nabijheid. Dan volgt een paniek en de Duitscbers slaan op de vlucht. Ver volgens hoort men eenige haastige schoten. Daarna doet het doodelijk mes zijn werk. Het wordt weer stil en de Indiërs komen terug met hun ge vangenen. Feitelijk zijn allen gewond en zij leven in voortdurende vrees voor de Indiërs, die absoluut geen vrees kennen. Ik ben te Calais geweest en de stad was in feestelijke stemming. Overal heeft men een gevoel of het ergste voorbij is en dat de bondgenooten aan den vooravond staan van groote gebeurtenissen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1