NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. tto. 92. Woensdag 18|November 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stnkkenin te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERT ENTIËN: Van 15 regels 0.50; iedere reg9l meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Tot het plaatsen van Advertcntiën in dit blad met uitzondering van de steden Amersfoort en Utrecht is uitsluitend gerechtigd het Centr. Nederl. Advertentiebureau te 's Gravenhage Koning Albert. Een bekend landgenoot, zoo schrijft de »N. R. Ct.«, die op den dag van den val van het fort Waelhem in Antwerpen was, sprak 's avonds een Belgisch soldaat, die in het vuur ge weest was. Deze vertelde hem Ik stond in een loopgraaf, mijn zwager eenige meters van mij ver wijderd, tusschen ons stond een stille, lange man. Wij waren in een hevig infanteriegevecht gewikkeld nu en dan sprong er een granaat in de buurt. Plotseling werd mijn zwager door een scherf getrollen, als een bloedende massa zakte de arme kerel in olkaar. De lange soldaat, die zelf geen geweer had, bukte zich, nam het ge weer en den tasch patronen van het lijk van mijn zwager, en vuurde de tasch leeg. Daarna stapte hij langzaam uit de loopgraaf. Het trof mij zoo kalm en ernstig de man was, ik hield met vuren op. keek naar hem Hij keerde zich even naar mij om mon Dieu! de Koning Het was het schoonste oogenbhk in mijn leven, ik hoop dat mijn zwager nog heeft geweten wie de lange, stille militair was, die hem voor het vader land heeft zien sterven De zetel der Frnusche regeering. Eenigen tijd geleden wisten Duil- sche en Italiaansche bladen te ver tellen, dat de Fransche regeering binnenkort haar zetel weer naar Parijs zou verplaatsen en werd als datum van die verplaatsing 20 November genoemd. Volgens uit Bordeaux ont vangen berichten hebben echter de Fransche ministeries en de hoogere regeeringsambtenareu bun huurcon tracten te Bordeaux tot 1 April ver lengd, waaruit afgeleid wordt dat op dit oogenblik van verhuizen nog geen sprake is. G. O. De nood in de Belgische Kempen. Men schrijft aan bel N. v. d. D.: Wie de Belgische grenzen niet be zocht, kan zich moeilijk een denkbeeld vormen van den toestand, die aldaar heerscht. De wegen zijn doodsch en verlaten, trams en treinen rijden niet meer, tenzij voor het vervoer van sol daten naar links en rechts. De scheep vaart boven de Zuid Willemsvaart en het kanaal van Turnhout ligt zoo goed als stil en de Duitsche bruggenwachters hebben meer op de passage langs den weg te letten dan door »de vaart». Handel en nijverheid liggen volkomen stilde boeren zitten met hun vee te houden, dat ze niet kwijt worden en niet meer voeden kunnenAlle fabrieken hebben de deuren gesloten, voor zoover ze niet door de Duitschers zijn opgeëischt voor opslagplaatsen van koren, aardappelen en schietvoor raden. De nood in de Belgische provincie Antwerpen is al even pijnlijk, als in de andere door de Duitschers bezette streken. Brood, meel, petroleum is niet meer te krijgen dan tegen buitensporig hooge prijzen. Dagelijks rijden tienlallen mannen, van hoogen leeftijd reeds, omdat de jongeren niet worden door gelaten, naar Valkenswaard, Bergeyk, Reusel, tot zelfs Eindhoven, om er brood en koffie te halen. Maar gazetten mogen in geen geval doorgelaten worden. Met dit al wordt de toekomst donker ingezien. Men vreest den komenden winter. Bij dat alles verkeeren de meesten in pijnlijke onzekerheid over het lot van vaders, zoons en andere betrekkingen in het leger. 't Zijn arme menschen, die Kempe naars! Rondom Turnhout is de weelde in vreedzamer tijden al niet groot. Nu is het op vele plaatsen treurig. De verhouding tusschen soldaten en burgers laat weinig te wenschen. Vele plakkaten worden aangeplakt, nu eens over Duitsch geld, over Duitsche tijd- regeling, dan over de lichtingen van 191516 en 17, over het rijden per »rad«, het passeeren der grenzen, bet varen met bootjes, enz enz. Streng is de toon van al deze stukken. Slechts bij uitzondering mag er van de »velo« gebruik gemaakt worden. En nochtanszullen de discipelen van Chris- pijn er weinig baat bij vinden, want van schoenlappen van schoenen, die veel te lijden hebben, zal niet veel meer terecht komen, wijl tot bij de kleinste schoenmakers al het leer :s opgeëischt. Uit Karlsruhe wordt aan de Duitsche bladen gemeld, dat in het Zuid-Duitsche middelgebergte de winter begonnen is. De Vogezen en de bergbruggen van het Zwarte Woud zijn tot op 800 M. hoogte ingesneeuwd. Ook de Eifel is met sneeuw bedekt. In het Tbüringer Woud ligt do sneeuw 30 c.M hoog. In Russisch-Polen, in Oost-Pruisen, in de Karpathen, in Galicië zal 't wel al erger zijn en nog erger worden De veldtocht wordt er niet gemakke lijker op in den barren wintertijd. Uitvoer van boter. De Minister van Landbouw heeft goedgevonden de artt. 1 en 2 van de beschikking van 29 Oct. in te trekken en te ver vangen als volgt: Art. 1. Boter mag enkel uitgevoerd worden, wanneer de partij gedekt is door een bewijs van toelating tot uit voer. De bewijzen van uitvoer worden alleen verstrekt aan bereiders van gecontroleerde boter, die 30 percent van hun productie voor het binnen- landsch verbruik beschikbaar stelden of afleverden. Art. 2. Met gecontroleerde boter wordt gelijkgesteld met de boter, welke overeenkomstig de bepalingen der Boterwet onder toezicht van Rijks ambtenaren in margarinefabrieken uit aldaar aangevoerde melk is bereid. Ongeluk bij het demonteeren van een mgn. Te Westkappelle is jl. Maandag bij het ontploffen van een mijn op den Westkappelschen dijk een ontzettend ongeluk gebeurd. Bij bet demonteeren van een mijn op den dijk werden kapitein Ockhuyzen, de luitenants ter zee 2e klasse Bruinsma eu Munk, een opzichter van den polder Walcheren Elsacker en voorts eeo majoor-consta- bel, een korporaal constabel en een matroos-constabel van de marine ge dood. De ontploffing was zeer hevig; de slachtofiers werden letterlijk in stukken geslagen. Belgische vluchtelingen. Met het oog op een winterverblijf der Belgische vluchtelingen, *oor zoo ver dezen niet bij particulieren zijn ondergebracht of in hun eigen onder houd voorzien, stelt de Centrale Com missie, door de regeering benoemd, een onderzoek in omtrent de wijze waarop in verwarming, sanitaire ver houdingen en hygiënische eischen is voorzien in de daartoe tijdelijke inge richte localiteiten. De verschillende plaatsen zullen zooveel mogelijk wor den ontlast, indien zulks wenschelijk wordt geacht en deze vluchtelingen zullen, in overleg met de regeering, in op te richten vluchtelingenoorden worden ondergebracht. De taak der commissie is als volgt verdeeld: voor de provincie Noord-Holland Mr. Stuart, Zuid-Holland Baron van 'i'uyll van Serooskerken en Baronesse van Itter- sum, Noord-Brabant Mevr. Van Rijcke- vorsel geb. Baronnesse van Bieber- stein, Zeeland de heer Snoeck Henke- mans, Limburg Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, Utrecht en Gelderland Melvill van Carribee, Overijsel Baron van Tuyll van Serooskerken, Drenthe, Friesland en Groningen de heer B. J. Velthuis. Het secretariaat hoopt tevens na het ingestelde onderzoek een volledig overzicht te kunnen geven van het aantal vluchtelingen, dat zich dan nog bier te lande zal ophouden en over het groote aantal, dat op zeker tijd stip in Nederland heeft vertoefd. Het registratiebureau werkt steeds met meer succes naarmate de politielijsten vollediger worden. Meer dan 110.000 vluchtelingen zijn ingeschreven. Het aantal dat dagelijks gevonden wordt door zoekende familieleden bedraagt op het oogenblik 300 per dag; ook komen vele aanvragen in van soort gelijke bureaux in Frankrijk en Enge land en menigmaal kan een positief antwoord worden gezonden. Alle aanvragen dienen gericht te worden tot het secretariaat der Cen trale Commissie: Lange Voorhout 45, Den Haag. Spoorwegongeluk. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is naar het »Hbld.« meldt, op het emplacement te Hilversum vlak voor het station een van de richting Amsterdam komende goederentrein in volle vaart gereden op eenig stilstaand materieel van een personentrein. Hevig was de schok en overal vlo gen de splinters heen; zelfs werden deze teruggevonden op de overkap ping van het perrou. De locomotief van den goederentrein schoof geheel in een bagagewagen, welke totaal vernield werd. De machinist en de stoker, die, daar de personenwagens geen achterlichten op hadden, deze te laat bemerkten om te kunnen remmen of van de machine af te springen, klommen op de tender en moesten aldaar den schok afwachten. Gelukkig hielden zij zich staande en konden zij zich heelhuids in veilig heid stellen. Ook de hoofd-conducteur en de remmer van deD goederentrein, die er van afsprongen, kwamen er zonder kleerscheuren af. De materieele schade is aanzienlijk. Den geheelen nacht en gisteren bijna den ganschen dag is men aan bet opruimingswerk bezig geweest. De treinenloop onder vond eenige vertraging, daar de trei nen van Amsterdam op verkeerd spoor binnen moesten komen en aldus aan de noordzijde van het tweede perron, waar ook de treinen naar Amsterdam steeds stilhouden, aankwamen. De oorzaak van het ongeval is waar schijnlijk dat men de lijn voor den goederentrein veilig gezet had, in de meening dat de stilstaande personen wagens reeds weggehaald waren. V. P. N. De V. P. N. Vereeniging tot be vordering der Pluimveehouderij eo tamme Konijnenteelt in Nederland, houdt Dinsdag 8 Dec. te Utrecht in hotel ïNoord-Brabaot", haar alge- meene vergadering. Wegens benoeming vair den heer F. E. Posthuma tot Minister van Land bouw, zal op deze vergadering een nieuwe voorzitter moeten gekozen worden. Ook de secretaris, de heer J. Schuy- leman, heeft tegen '1 Januari zijn ont slag gevraagd. Intusschen isdesecre taris al van zijn functie ontheven Voorloopig is bet secretariaat geves tigd Singel 130, Amsterdam. Volgens de ingediende begrooting voor 1915 zal er voorloopig geen ge salarieerde secretaris worden aange steld, aangezien er slechts f 1000 voor het secretariaat is uitgetrokken. Een tabaksbelasting. Naar men aan het N. v. d. D. meldt, kan ten stelligste worden be richt, dat het plan van minister Bert- ling, om te pogen voor de schatkist baten te vinden uit de tabak, bij zijn opvolger, minister Treub, zeer vasten vorm heeft aangenomen. Er is vol strekt nog niet besloten of het ook nu weer een dobietrecht zal zijn, gelijk waartoe minister Kolkman plan had, dan wel een andere wijze van belasting, zooals b.v. op de fabricage, waarvoor minister Beitling veel ge voelde. Hiervan bestaan in andere landen geen voorbeelden. Petitionnement voor Plaatsel. Keuze. Het adres voor plaatselijke keuze, waarvoor 670,902 handteekeningen zijn ingekomen, zal op 20 November worden ingediend. Deze indiening zou geschied zijn op de September-audiëntie te Amsterdam. Nu deze niet gehouden is, zal H. M. de Koningin op genoemden datum, 's middags om 1 uur op het Huis ten Bosch het adres in ontvangst nemen, dat door het moderamen der commissie aan H. M. zal worden aan geboden. Zondagochtend had in de R. K. Kerk van O. L. Vrouwe Hemelvaart aan de Langegracht een eigenaardige plechtigheid plaats. Ter gelegenheid van den naamdag van den Koning van België werd daar door den aal moezenier, abbé de Ridder, geassisteerd door twee andere hier vertoevende Belgische geestelijken een plechtig Te Deum gezongen; op het koor werkten een groot aantal Belgische zangers inede. Het muziekcorps dat de mili tairen naar de kerk had begeleid speel de voor het gebouw de Brabangonne en het Nederlandsche Volkslied. Het kerkgebouw was geheel gevuld met Belgische officieren met hunne familie en verdere geïnterneerde mili tairen. Ook op het terrein der geïn terneerden werd bij de godsdienst oefeningen Koning Albert herdacht. Kathleen Parlow. Het concert te Amersfoort van de gevierde violiste Kathleen Parlow dat aanvankelijk uitgesteld moest worden wegens het verblijf van Belgische vluch- telingon in Amicitia, is thans vastge steld op Donderdag 26 dezer. Het programma is hoogst belangwekkend en bevat werken van Beethoven, Mozart, Tschaikowski (Concert tl. kl t.), Car- tier, Cbopin, Schumann, Kreisler, Wieniawski. Bageleiden zal weder de voortieffelijke pianist Charlton Keith. Voor de Belgische vluchtelingen traden Zondagavond in het gebouw van den R. K. Volksbond Galesloot's Varende Zangers op. Zij hadden een reusachtig succes. De Ond-Kath. aartsbisschop van Utrecht heeft den in Augustus gewij- den priester H. J. Verbey benoemd tot assistent van den pastoor der ge meente van den heiligen Georgius alhier. Ter Maandag gehouden kaas markt waren aangevoerd 6 wagens, bevattende 975 K G. kaas. Prijs per 50 K.G. f 33 a f 36, bij zeer vlugge handel. De Maandagavond in »De Kei zerskroon* gehouden ledenvergadering van de Openbare Leeszaal en Biblio theek, werd geleid door den heer Gordeau. Na opening las de secretaris, de heer Boer, de notulen, welke wer den goedgekeurd. Aan de orde be handeling en vaststelling van het Huishoudelijk Reglement. Dit nam een heelen tijd in beslag, omdat min of meer belangrijke wijzigingen werden voorgesteld. Het Huishoudelijk Regle ment treedt heden in werking. De heer Van Mechelen vroeg of geen boeken aan de militairen te Loenen en Vreeland konden worden gezonden. Dit kan. De leden vragen boeken en ontvangen ze. Ze blijven er dan perioonlijk aansprakelijk voor. In de sociëteiten zijn lijsten ter teekening gelegd met het gevolg, dat ruim 20 geïnterneerde officieren lid zijn geworden. Het bezoek aan de leeszaal wordt steeds drukker. Het personeel werkt met voorbeel-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1