NIEUWE Nieuws- ei Advertentieblad voor ie Provincie Utrecbt. $afcmeifi£e Oorlog. rMo. 03. Zaterdag 21 JNovember 1314. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG ER ZATERDAG. PREMIE BINNENLAND BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Id gezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en V rijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephooun. 09. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Cent. Gtroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Tot het plaatsen van Advertentiën iu dit blad inet uitzondering van de steden Amersfoort en Utrecht is uitsluitend gerechtigd het Centr. Nederi. Advertentiebureau te 's Gravenhage voor de lezers van deze courant. Dit nummer bevat uitsluitend foto's betrekking hebbende op den Europee- schen oorlog, door onze Correspon denten genomen, als: Gewonde Indische soldaten in Enge land. De verwoestingen aan de Belgisch-Fransche grens. Allerzie len op het slagveld. Gewond Duitscb soldaat wordt naar bet hospitaal te Antwerpen vervoerd. Zwaargewond soldaat door een verpleger van het Roode Kruis na den slag weggevoerd. Rustende soldaten. Eigenaardig costuum der Polen, die aan de zijde der Duitschers vechten. Een door de Duitschers buitgemaakte auto. De Duitsche soldateu hun kleederen wasschend en bezig zich op te knap pen. Giaf Ktupp, den uitvinder van het 42 cM. kanon. Kameraad schap in den oorlog. Verkoop van couranten aan de Duitsche soldaten aan de Nederlandsch-Duitsche grens. EeD kindervriend. Het station te Brugge ingericht tot hospitaal. Duitsche en Belgische gewonden vóór bet hospitaal. Een overzicht van het Belgisch interneermgskamp. De geïnterneerden aan bun toilet. De geïnterneerden met kaarten hun verveling verdrijvend. Oostenrijkers in de loopgraven. Engelsche artil lerie aan de Yser. De in Duitsch- land wonende Engeischen worden in het buiten «Rubleben" bij Berlijn ge vangen gezet. Gewonde Indische soldaten de laatste oorlogsberichten lezend. Duitsche soldaten in hun voor de regen beschermde verschan sing. De gasfabriek te Oude Tonge, waarvan de directeur, een Duitscher, gearresteerd werd onder verdenking van spionage. Een terugblik op de Fransch-Duit- sche oorlog van 1870'71 Veldpost No. 4 van de 4e divisie Veldleger. De geabonneerde wonende wenacht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prjjs van 3'/» cents thuis bezorgd. Brieven naar en uit België. Een lid van bet steuncomité Breda, geboren Hollander, zoo juist uit Ant werpen teruggekeerd, vertelt ons van zijn terugreis en aanhouding het vol gende «Tijdens mijn reis en mijn verblijf in Antwerpen waren mij een viertal brieven overhandigd om in Holland te posten, en wel één voor Engeland, één voor Hamburg, één voor Ginneken en één voor Breda. Het waren gesloten enveloppen, waarvan mij den inhoud onbekend was. Maandag 16 November ging ik om 1.5 uur van den Ijskelder per tram naar Wuest-Wezel, alwaar ik zonder eenige moeilijkheid met mijn pas door kwam. Ongelukkigerwijze had de stroom- tram van Holland vertraging, waardoor d6 te Wuest-Wezel aanwezige Duitsche officier meer tijd had om verschillende personen te visiteeren. Zoo moest ik ook in de bekende kamer komen, waar men mij vroeg of ik soms brieven bad. De meegenomen bescheiden werden geopend. De officier verstond echter niet voldoende Fransen en Engelsch om den inhoud te kunnen beoordeelen. Hij wees mij echter op het verbod om brieven naar of uit België mee te nemen, geopende zoowel als geslotene. Mij werd verboden naar Holland door te reizen. Onder geleide van een Duitsch soldaat moest ik per tram terug tot aan den weg, die naar Calmpthout leidt. Daar uitgestapt, moesten wij 9.7 K.M.Ioopen, en werden toen, circa 5 uur 's middags, over geleverd aan den commandant te Calmpthout. Zoodra deze inzage genomen bad van den begeleidenden brief van den officier te Wuest-Wezel, alsmede van de brieven, die aan mijn zorg waren toevertrouwd, voegde hij mij toe:»Sie sind arrestiert, urid ich muss Sie nach Antwerpen führen lassen In de eerste kwartieren was 't mij niet mogelijk me mondeling daartegen te verzetten, daar me zwijgen gelast werd. Er deden zich echter moeilijkheden voor met transport, daar de machine van den trein, die me naar Antwerpen moest brengen,stuk was. Deze tijdwinst gaf mij gelegenheid, nadat de Ober- leutnant tot kalmte was gekomen, mijn onschuld te bepleiten, waarin ik zeer vriendelijk bijgestaan werd door twee andere Duitsche militairen. Een en ander had tengevolge, dat ik omstreeks 8 uur in vrijheid werd gesteld, legen belofte mijnerzijds, dat ik in Nederland het verbod der Duit schers om brieven, geopende, zoowel als geslotene in of uit België te ver voeren, zou verspreiden. Toenik vrijgelaten werd, reed er geen trein meer, wel zou er om 12 uur nog één rijden, doch die werd afgelast. Des anderen daags kon ik eerst in den middag van Calmpthout naar Es- schen vertrekken Handelsblad. Nieuw-Staverden Men schrijft uit Harderwijk aan het «Hdbl.c Een aan de oostzijde van don grint weg HarderwijkUddelermeer nabij het landgoed Staverden gelegen uit gestrekt terrein van ongeveer 130 H.A. dat grenst aan het door de Vereeni- ging van Natuurmonumenten indertijd aangekochte Leuvenumsche bosch, van ouds bekend onder den naam van 't Veen, is herdoopt ais sNieuw-Sta- verdencr. Vroeger was het een niet af te zien stuk woeste grond, waarop niets anders groeide dan dopheide en harde gras sprieten, wijl do tallooze stilstaande waterplassen alle leven verstikten. Nu is het anders geworden. De heer H. Tb. 's Jacob, zoon van den oud-burgemeester van Rotterdam, wo nende op 't landgoed Staverden, is begonnen het droog te leggen en heeft het zoo laten bewerken, met ploeg en schop, dat het in vrucht bare akkers veranderd is. Dezen zomer is een prachtige bouw haver geoogst en het gras en klaver dat daaronder was uitgezaaid, overdekt thans als een groen tapijt het geheele landschap. Dichtbij het «Nieje huusjea is een complex gebouwen verrezen, dat in de verte wel een klein dorp gelijkt. Een der gebouwen als veestal inge richt naar de eischen des tijds, geeft plaats aan 40 koeien, een ander, des noods nog meer ruimte biedend is ingericht om paarden te stallen en verschillende landbouwwerktuigen on der te brengen. Vaikens en jong vee worden in afzonderlijke stallen ge borgen. Aan het front bevindt zich de wo ning voor den bedrijfsboer en even terzijde twee dubbele woonhuizen voor werkkrachten. Met een motor wordt uit diepe grondlagen welwater opgepompt om mensch en dier van zuiver drinkwater te voorzien. Daarmede worden tevens verschil lende machines in beweging gebracht, die ook hel hunne bijdragen om van het geheel een model bedrijf te maken. Daaraan zijn geen kosten of moeite gespaard. Voor de omgeving mag «Nieuw- Staverdena een groote aanwinst wor den geacht. Zooals te begrijpen is, kwamen er bij den aanleg heel wat weiklieden te pas en ook in de toekomst belooft het voor velen werk en brood. Jacht en Steuncomité'». Door het hoofdbestuur der Kon. Ned. Jachtvereeniging »Nimrod« werd aan haar leden een circulaire gericht, waarin het denkbeeld aan de hand werd gedaan om de zuivere opbrengst van het door hen verkochte wild en schadelijk gedierte aan een der Steun- comité's voor Nederland te schenken. Van verscheidene jachtrechthebbende werd een toestemmend antwoord ont vangen, zoodat door de openstelling van de jacht eene belangrijke bate aan de steuncomité's ten goede zal komen. Ook werd op voorstel van het hoofdbestuur uit de kas der ver- eeniging eene gift van duizend gulden aan het Centraal Steuncomité go- schonken. »N v. d. D.« Schoten gevallen op de grens. Omtrent het schieten op onze grens wacht te Nieuweschans vernemen wij, dat gebleken is dat dit geschied is door Duitsche grenswachters. Van Duitsche zijde zijn verontschul digingen aangeboden onder verzeke ring, dat het gebeurde te wijten was aan een vergissing, daar men onze grenswacht voor smokkelaars had aangezien. De zaak is nog in onderzoek. Uit Aardenburg wordt dato 19 November gemeldOnder het Beier sche officierskorps blijft ontevreden heid heerschen. De Beiersche officie ren beweren, dat zij door den keizer worden opgeofferd en klagen, dat zij altijd in de eerste vuurlinie worden gezonden en dat van hun 300.000 man troepen er niet meer dan ongeveer 110.000 over zijn. Een afdeeling van de keizerlijke garde, ter sterkte van 5000 man, is van Wynghem naar Dixmuiden ge dirigeerd. Alle locomotieven en rijtuigen van de buurtspoorwegen BruggeKnesse- laere, Brugge-Aardenhurg en Brugge- Ursel zijn door de Duitschers opge vorderd en in de richting Thielt en Roesselaere gezonden voor het ver voer van hun tallooze gewonden, die van de zijde van Yperen komen. Vol gens het verhaal van een Duitsch militairen aalmoezenier is het schouw spel van de slachting en van de hoo- pen lijken dien kant uit afschuwelijk en schrikwekkend. Iemand die uit Zeebrugge komt, deelt mede, dat de oorlogsschepen der bondgenooten eergisteren even over 2 uur in den namiddag de fabriek hebben beschoten te Coke aan het Zeekanaal van Brugge, welke fabriek dienst doet als remise voor Duitsche militaire treinen. Het schieten was zoo juist geregeld, dat een trein van vijf rijtuigen, die vol zaten met soldaten, verwoest werd. De fabriek te Coke is het eigendom van de Savay-maat- scbappij. Inlijving lichting 1915. Op 15 December a.s. (voor de pro vincie Drente op 16 December a.s.) zullen worden ingelijfd de dienst plichtigen der lichting van 1915, die toegewezen zijn aan het eerste bataljon van elk dor regimenten grenadiers, jagers en infanterie, met uitzondering evenwel van hen, van wie op grond van het door hen genoten onderwijs kan worden verwacht, dat zij de ge schiktheid bezitten om in opleiding te worden genomen voor den rang van officier. Alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dezen studiebelangen kunnen worden gerekend kan aan de in te lijven dienstplichtigen uitstel van eerste oefeningen worden ver leend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij (on gezegeld) verzoekschrift aan den Minister van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het werkelijk be staan van de reden der aanvrage. De dienstplichtigen zullen echter reke ning moeten houden, met de mogelijk heid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. Straatnamen. Burgemeester en Wethouders schre ven dato 17 November aan den Raad Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden een concept besluit tot aan vulling van de alphabetische straten- lijst dezer gemeente. Voor de straten bij de woningen gebouwd door de vereeniging «Volks huisvesting II« meenen wij, dat in aanmerking komen de namen van drie Oud-burgemeesters, te weten O. Scheltus van Leusden (Burge meester 1812—1837); W. van Assen- raad (Burgemeester 1838—1848); en A. D. Methorst (Burgemeester 1849 1852). Voor de straat bij de woningen van de vereeniging «St. Bonifaciust meenen wij, dat in aanmerking komt de naam van Abraham van Bemmel, in de geschiedenis onzer stad bekend door de aanbieding in 1760 van zijne be schrijving van Amersfoort. Bij de werkzaamheden voor da nieuwe huisnummering is gebleken, dat een goede nummering van den Lageweg niet mogeiyk is zonder dien weg weer te splitsen in Laaglandsche- weg en Lageweg, waarom wij U voor stellen den Laaglandscheweg in zijn oude richting in de stratenliist op te nemen. Door de N.V. «Tooneelvereeni- gïng", Directie Herman Heyermans, zal Zondag 22 November a.s. tot ope- □ing van hel winter seizoen in de Sociëteit «Amicitia" alhier, een voor stelling worden gegeven van «Buiten beentje", blijspel in 3 bedrijven van Fischer en Jarno. Hierin treedt als gast in de hoofdrol op de bekende Vlaamsche acteur Hubert Laroche, van den Koninklijken Vlaamschen Schouwburg te Antwerpen, die door den oorlog naar Holland is uitge weken. De overige rollen worden vervuld door de beeren: G. van Cauwenberg, eveneens van den Koninklijken Vlaam schen Schouwburg en onder dezelfde omstandigheden in Holland vertoevend, Ed. de Blauw, Cor Smits en de dames: Pine Beider, Henriette van Kuyk, Mhth. KiehL en Marianna van Gelder. «Buitenbeentje" wordt gevolgd door «Een Heerenhuis te koop", monoloog van Herman Heyermans, voor te dra gen door Hubert Laroche. Voor deze buitengewone voorstelling gelden, zoo als uit de reclame blijkt, de populaire prijzen van 11.le rang, zoowel voor leden als niet-leden van de Sociëteit en f0.60 voor de 2e rang. Gedeputeerde Staten van Utrecht stellen aan de Provinciale Staten voor om aan elk der te Amersfoort, Hoog land en Stoutenburg door het Utr. Landbouw Genootschap te doen hou den landbouwcurssen een subsidie te verleenen van f 45. J.l. Dinsdagmiddag werd in de Infanteriekazerne namens de Belgische gezant aan den luitenant Le Clerq het ridderkruis van de Leopoldsorde uitgereikt, hem door koning Albert toegekend omdat bij de eerste was, die het binnenvallen der Duitsche troepen in België rapporteerde.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1