een iel DAGMEISJE DE AREND. in de Bioscoop Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. IP, w,e TROUWT gaat D00D= SAMUEL PICKWICK'S AVOHTUREiy. Met de dikke BUNNY in de hoofdrol. Ad verteni iën. GEVRAAGD Hendrik van Viandenstraat 32. LANGESTRAAT 10 is het aangewezen adres voor solied Schoenwerk in ruime keuze. Tevens bij ƒ10 aan bons wordt direct 20 cent ui „betaald. Minzaam Aanbevelend. zijn Zaterdag en Zondagavond a.s., telkens 7 en 9 uur, Naar het beMe meesterwerk van CHARLES DEKENS. Eenig komische film in 2 afdeeiingen. Zie verhar niipbr. proeramma. grenzen kwam opschuiven, zoodat het in den boek tusschen Limburg en Noord-Brabant vastraakte, zoo zou het zeer de vraag zijn, ofinterneering van wie over de grens kwamen, ons gelukken zou. Dit is niets als bet om een 50.000 man gaat, maar als er een half mil- lioen aan kwam dringen, konden we in zeer ernstig gevaar raken. Slechts deze twee gevaren gaven we aan. Er is natuurlijk veel meer. Maar hoofdzaak is, dat onze neu traliteit, als ze ook maar één der oorlogvoerende partijen wezenlijk hin deren gaat op staanden voet geschon den kan worden, en dan is het met onze onzijdigheid gedaan, en gelijk gezegd, eer we er op verdacht zijn. Nu desalniettemin binnenshuis al vast maar weer spectakel te gaan maken, is een onvergeeflijke fout, die terdege onder de oogen moet worden gezien. En de hooge wilskracht van de Regeering blijkt er uit, dat ze tegen zoo onvergeeflijke beweging op zoo ernstigen toon waarschuwt. Stand. Nunspeet. De bouw van het vluchtelingenkamp te Nunspeet nadert zijn voltooiing. Door den Minister zijn verschillende verbeteringen gelast. De vluchtelingen zullen zich ook buiten het kamp mogen begeven. De ontvangst van groepen vluchtelingen zal niet meer met militair vertoon geschieden. In de recreatie- en slaapzalen worden ver beteringen aangebracht. Ook vrouwe lijk personeel zal bij het toezicht wor den werkzaam gesteld. Een proef zal worden genomen met het inrichten van enkele kampwijken voor menschen van iets beteren stand, die daar dan eenige voorrechten zullen genieten, wellicht tegen een kleine vergoeding. Het kamp zal een Belgisch dorp zijn waar de vluchtelingen op kosten der Nederlandsche Regeering verblijven, doch niet als geïnterneerden behandeld worden. Voortdurend komen er nieuwe be woners in het kampen voort durend vertrekken oude kampbewoners uit het kamp, hoewel dit laatste natuur lijk in bet klein plaats vindt. In totaal zijn thans ongeveer 6000 vluchtelingen in het vluchtoord onder gebracht. Dat het voor de kampbestuurders wel eens moeielijk is dat geheele heide dorp het naar den zin te maken, laat zich gevoeglijk denken, te meer waar een gedeelte der bewoners uit zéér lastige elementen bestaat, personen, die letterlijk op alles wat aan te merken hebben. Zoo hoort men voortdurend klachten over het eten, klachten, die absoluut ongegrond zijn. Het eten toch is zeer goed, terwijl er gewoonlijk meer dan voldoende is, zoo zelfs, dat meermalen het over geschoten eten met een of meer karren, waarop tonnen geheel gevuld met restanten, uit het kamp gebaald wordt. Toch zijn er Belgen, die dnrven te beweren, dat zij niet genoeg eten krijgen Ook over de qualiteit van het eten hoort men voortdurend klachten. Als men nu weet, dat de klagers geen spek believen te eten, doch dit tegen de wanden der barakken kletsen, bruine boooen weigeren te eten, zeer goed kommiesbrood gewoon wegwer pen, vertrappen, in den grond stoppen en er zelfs mede voetballen, behoeft de ongegrondheid van deze klachten geen verder betoog. De eteusquaestie schijnt een zeer lastige te zijn en heeft tot tweemaal toe al aanleiding gegeven tot een oproertje, dat in beide gevallen, toen de wacht met gevelde bajonet op 'i tooneel verscheen, spoedig bedwongen was en gelukkig zonder bloedvergieten is afgeloopen. Zwolsche Ct. Bivakmutsen. De Koningin schonk aan het Vrou wencomité voor het breien van bivak mutsen voor soldaten f500. Curasao en Bonaire zenden steun. Ook te Curagao en Bonaire worden gelden verzameld tot leniging van de nooden in het moederland. Reeds wer den verschillende duizenden guldens voor het Koninklijk Nationaal Steun comité 1914 beschikbaar gesteld. Een stem nit Italië. Onder den titel sReis door Hol land. De groote gastvrijheid van een klein land« heeft de heer Alexander Sacco in de Giornale van Tuiijn, van den 15 November j.l. een artikel ge publiceerd, waarin hij met grooten lol gewaagt van de ontvangst der Bel gische vluchtelingen in ons land. In dit artikel zegt hij ondermeer: oIk kan bevestigen, zonder dat ik vrees behoef te koesteren, tegenge sproken te worden, dat elk Neder- landsch dorp het zich tot een eer beeft gerekend, om 't allerbeste wat 't bezat en kon bedenken, bun aan te bieden. Op mijn tochten merkte ik op, dat 't getal vluchtelingen grooter was dan de bevolking zelf, en toch werd in ieders behoeften voorzien op een bewonderenswaardige manier, met de angstvallige nauwgezetheid, die dit land kenmerkt dat op ongemerkte wijze alles doet wat het kan en wil. Het leger zelf werkte op voorbeeldige wijze mee tot het bouwen van barak ken en alles wat noodig was om de vluchtelingen te helpeu. Hier en daar stonden de soldaten zelfs hun legerplaatsen af En ik mag niet vergeten, en moet zelfs met bij zondere voldoening vermelden, dat aan de talrijke Italianen die uit Antwerpen zijn gevlucht, een dergelijke behan deling is te beurt gevallen gedurende de enkele dagen dat zij in Holland gebleven zijn. Daar het niet de eerste keer was, dat ik mij in Holland bevond, kan ik zeggen dat ik het karakter van dit volk ken en voel ik mij bijna verplicht te bevestigen, dat bij deze gelegen heid het geheele Nederlandsche volk een edelmoedigheid aan den dag heefi gelegd, die ieder treffen moest, die er getuige van wasir. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor over te gaan tot de oprichting van een Gemeentelijke Apotheek en vragen een crediet van f1300.-. Aanstaanden Maandagavond houdt de plaatselijke afdeeling der Ned. Natuurbistoiische vereeniging een ledenvergadering. Aan het plaatselijk telefoonnel is aangesloten onder no. 364 M. H. van Raalte, manufactureomagazjjn, Langestraat 38 en de Gemeentelijke Keuringsdienst, Appelmarkt, onder No. 367. Lezing dr. KaKT. Donderdagavond hield dr. Kalfï in »de Arenda een voordracht met licht beelden over Belgische monumenten. De lichtbeelden waren zeer fraai en de verklaringen duidelijk en een voudig. Uit de Karolingische periode is geen overblijfsel bewaard, wel uit de Romaansche; waren er eerst twee stroomingen, een Fransche en een Duitsche, de eerste heeft stand ge houden, d1. de Gothiek. Zoo werd in 1197 de kerk te Villiers gebouwd en in 1221 de St Maarten te Yperen. Later in de 15e eeuw ontwikkelde zich een eigen Belgische bouwkunst. In de 12e eeuw begon men reeds met de Lakenhallen te Yperen, die voor de anderen hallen in België als voorbeelden dienden. In 1376 begon men te Brugge met het stadhuis, in 1402 met dat van Brussel en in 1477 met dat van Leu ven. In al deze kunstwerken leeft dezelfde gedachte. In deze burgerlijke bouw werken zien we den grooten invloed van de beeldhouwkunst. De kerkbouw, welke zich meer en meer ontwikkelde, ondervond den invloed van de burger lijke bouwkunde. De Gothische kunst leefde lang in België, de renaissance drong niet ge makkelijk door; het eerst te Mechelen. Het raadhuis te Antwerpen is in dezen stijl gebouwd. Dit alles werd door spreker uitvoe rig toegelicht. De monumenten zijn een pleidooi voor den onafhankelijk heidszin van dit volk. De beer Croockewit dankte spr. voor zijn boeiende voordracht. Ernstig spoorwegongeluk. Men schrijft uit Visé aan de Tel: Zondag 6 December 's avonds 10 uur, heeft tusschen Gemmenich en Aken een ontzettend spoorwegongeluk plaats gehad. Een trein bestaande uit 40 wagens en waarin zich een 1000-tal soldaten (men spreekt zells van 1500) bevonden ontspoorde in volle vaart. Veel wagens werden geheel ver brijzeld, andere schoven in elkaar, geen enkele bleef onbeschadigd. Het aantal dooden en gewonden is niet met zekerheid vast te stellen, doch moet zeer groot zijn. Het was een afschuwelijk gezicht. De gewonden vulden verscheidene wagens en ik alleen telde 52 dooden. De Eilison-werkplaatsen verbrand. Het geheele complex van de Tho mas A. Edison Company te West Orange, in New Jersey, is door brand vernield. De schade bedraagt naar schatting vijf millioen dollars. Het eenige gebouw dat behouden bleef was het laboratorium, bevattende een kostbare verzameling wetenschappe lijke instrumenten en machines,staande onder het onmiddellijk beheer en toe zicht van Edison. Men gelooft dat de brand is ontstaan door een ontplof fing in het gebouw voor de proef nemingen. Terwijl hij naar den brand stond te kijken zeide Edison, dat hij morgen zou beginnen met den her bouw. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 4 tot en met 10 December. Geboren: Gijibertba Jobanna, d. van Gijsbertus Pothoven en Jannetje van Heesik. Hermanus Fanciscus, z. van Lambertus Johannes Hemels en Maria Kaspers. Johannes Wil helmus, z. van Heinrich Stephan Ising en Hendrika Klomp. Berendina Catharina d. van Albertus Hanselaar en Lamberta Berghuis. Bernardus Maria Julianus, z. van Hendrikus Smeman en Johanna Hermina Noor- dink. Julien Frangois Herman Marie, z. van Corneel Jan Eduard Maria Geerts en Anna Maria Gabriël Carolina Tob back. Catharina Berendina, d. vaD Gerrit Hageman eD Gijsbertha Manten. Jacoba, d. van Bastiaan Jonker en Gijsbertha Steenbeek. Johannes, z van Jan van de Beek en Neeltje van de Werken. George, z. van Mari- nus Merkeny en Hendrica Cornelia de Graaf. Maria Suzanna, d. van Gijsbertus van de Brug en Wilhelmina Engelina van de Brug. Cbristiaan Frederik, z. van Hendrik Louis en Jobanna Catrina Wels. Ondertrouwd: Maurits Jacohus Vos en Hendrika Metske. Hendrik Mein- dert Plas en Gertrude Henriëtte van Schaik Avelingh. Menno Eysink en Johanna Wilhelmina Elisabeth Daamen. Getrouwd: Hendrikus Voskuilenen Antonia Wijnen. Overleden: Albert Wight, oud, 60 jr., echtg. van Clasina Henrietta Stul- lerheim. Neelina van Eijkelenburg, ongeh., 85 jr. Karei Meijer, 29 jr., ongeh. Levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht. Heiltje Ruizendaal, 39 jr., echtg. van Tbeo- dorus van 't End.Johannes Adria- nus van Stokkum, 84 jr., wedn. van Alijda van der Linden. Woudenberg. Ondertrouwd Hendrik van Raven horst, 32 jaren en Cornelia van de Vliert, 29 jaren. Gehuwd: Willem Toller en Neeltje van Dijk. Leusden. Van 411 Dec. 1914. Geboren: Hendrik Johannes, z. van Gijsbertus van de Biezenbos en Petro- nella Clasina Engel. Gijsbertha, d van Dirk van Barreveld en Adrians Donkeisteeg. Gehuwd: Jan Lokhorst en Rosina Meiling. Overleden: Willem van Barreveld, 23 j., ongehuwd. Stoutenburg. Van 411 Dec. 1914. Geboren: Catharina Alijda, d. van Gerrit Verhoef en Johanna van den Hengel. marktbericht. AMERSFOORT, 11 Dec. 1914. Tarwe f 0.—Rogge f0.Boekweit f0 Appelen f4.a f8.l'eren f3 50 a f4..Nieuwe •Yardapp. f0a f 0.zandaardapp. 2.50 a f2.70 doendereimn f 10.10.60 p. 10'» st. Bruine eieren f10 60 af 11.50 per 100 st. Boter 1 40 a f180 per kilo. M/r^aiine f0.— a. f 0.— Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo 'kippen f 0.80 a f 1 20 Kuikens f0,90 t f 1.50 Piep kuikens f0 60 a f0.90 Ganzen 10. a f0.Eenden f 0 70 a f 1.10 p. st. Jonge fO.OO a fO.tlO. Hazen fl.50 f2.Wilde konijnen f 0.50 a f 0.55 Tamme f0.80 a f130 Duiten f0.50af0.60 paar Magere varkens f 00. afVarkens export f 0.a f 0 Zeugen f 30.a f 00.Biggen f5— a f 11Schrammen f0.afO.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. i /U00.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kt.lf- vaarzen f00.— i f00.— Os f000 a f00<J.- Pinkstieren f U00.a f 000. Aan de Centrale eierveiling der V. P. N alhier werden gisteien aangevoerd 4825 stuks. Kipeieren golden f 10.05—f 11.50, eendeieren f7.65 f9.50. Middenprijs f 10.90. Kippen werden verkocht tegen f0.50 per kilo, jonge hanen tegen f 0 45. ELECTR1SCHE ORNAMENTEN In groote keuze. J. KERSBERGEN ZONEN. TELEF. 842. - UTRECHT. - Reparafiën billijk. eenvoudig naar het Magazijn „De Gouden Klok" Langestraat 43, Amersfoort, en koopen daar een Pendule, Re gulateur of Wekker. Ook een rijke keuze in Goud en Zilverwerken. Reparatieinrichting aan huis. Aanbevelend, WILLEM GROENHUIZEN. mee te leven den haard stond en legde haar daarin. Hij had voor het oogenblik alles wat Eugen betrof vergeten. „Wat is er, mijn engel?" fluisterde hij en toen kuste hij haar kuste haar tot tweemaal toe. Hij voelde zich niet in staat iets anders te doen dan naar haar te kijken; hij wist niet wat hij zou kunnen aanvangen om haar te helpen. Eindelijk opende ze haar oogen en slaakte een zucht. „Waar ben ik?" vroeg ze op vagen toon en met trillende stem. „01" toen ze hem herkende, „is u 't? Heb ik me kinder achtig aangesteld? Ben ik flauw gevallen?" „Wat is er gebeurd? Was u ziek?" vroeg hij angstig. Hij lag naast haar stoel neergeknield, een van haar handen in de zijne klemmende. „Ik zag Jules naast ,'mijn bed staan," zei ze, „ik weet zeker dat ik hem gezien heb; hij stond met een spottend lachje naar me te kijken. Ik was gekleed op bed gaan liggen. Ik ben toen verschrikt opgesprongen, maar bij was alweer weg en ik ben toen naar beneden gevlogen naar u." „'t Moet een droom zijn geweest," zei hij troostend. „Zou 't?" „Dat moet wel. Ik heb niet 't minste leven gehoord, 't Is niet mogelijk dat er iemand in huis kan zijn gekomen. Maar als u 't verlangt, zal ik mijnheer Racksole gaan wakker maken." „Misschien was 't toch wel een droom," stemde ze toe. „Hoe dwaas „U was oververmoeid." zei hij, onwillekeurig haar hand nog steeds vasthoudend. Beider blikken ontmoetten elkaar. Ze glim lachte hem toe. „Waarom heeft u me gekust?" zei ze plotseling en hij stond «nel op terwijl een donkere blos hem naar 't hoofd steeg. „O! juffrouw Racksole," zei hij haastig en gejaagd. „Vergeef 't me. 't Is onvergeeflijk, dat weet ik wel, maar vergeef't me. Ik werd door mijn gevoel overmeesterd. Ik wist niet wat ik deed." „Waarom heeft u me gekust?" herhaalde Nelly. „Omdat omdat ik u liefheb, Nelly!" zei Prins Aribert. „Maar ik heb 't recht niet dat te zeggen, niet waar?" „Waarom heeft u het recht niet dat te zeggen?" „Als Eugen sterft, zal ik, helaas, verplichtingen hebben tegen over Posen. Ik zal dan erfgenaam wezen van den troon." „01" zei ze kalm, met een aardig, vertrouwelijk glimlachje. „Papa is verschrikkelijk rijk. Zou u niet kunnen abdiceeren, als 't vooruitzicht u zoo weinig aantrekt?" „'t Valt me zoo moeilijk u dat alles te moeten zeggen," ant woordde hij op doffen toon, „maar ik zou me niet aan mijn ver plichtingen mogen onttrekken en do troonopvolger van Posen kan alleen een Prinses trouwen." „Maar Prins Eugen blijft in 't leven," zei ze heel beslist, „en ais hij in 't leven blijft „Dan zal ik vrij zijn. Ik zou van al mijn rechten afstand willen doen om u de mijne te noemen, als als „Als wat, Prins?" „Als u zich zoudt willen verwaardigen mijn hand aan te nemen." „Zou ik geen te ongeschikte partij voor u zijn?" „Nelly!" Hij boog zich tot haar neer. Op dat oogenblik deed zich een gekraak hooren van brekend glas. Aribert sprong op, liep naar het raam en opende het. In het schemerduister zag hij dat er een ladder tegen den achterkant van het huis was gezet en hij meende aan het eind van den tuin voetstappen te hooren. „'t Is Jules toch geweeit," riep hij Nelly toe en zonder er verder éen woord bij te voegen, stormde bij de trap op, naar de zolderkamer. De kamer was leeg. Juffrouw Spencer was op de meest onverklaarbare manier verdwenen. SIX. Vorstelijk bezoek in het Babylon-Hotel. De Hof-apartementen van het Babylon-Hotel hebben in de wereld der hotels een buitengewone vermaardheid. De vorstelijke, weelderige en tevens gezellige inrichting dier vertrekken is dan ook van dien aard, dat men moeilijk ergens, 't zij in Europa, 't zij in Amerika, de wederga er van zou kunnen vinden. Het geheel bestaat uit zes ineenloopende vertrekken de wachtkamer, de salon of audiëntiezaal, do eetzaal, de gewone ontvangkamer, de bibliotheek en de slaapkamer met welk laatste vertrek we al kennis hebben gemaakt. Het meest indrukwekkende dier zes lokalen is natuurlijk de audiëntiezaal, een vertrek van vijftig voet lengte bij veertig voet breedte, met een prachtig uitzicht op de Theems. Allerlei kostbaarheden van binnen- en buitenlandsehe kunst zijn in die ruime, hooge zaal te zamen gebracht; kostbaar heden, die deels door Felix Babylon zelf met de grootste moeite en onkosten werden aangeschaft en deels hem door vorstelijke bezoekers als geschenken werden vereerd. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2