Gemengd Nieuws. BINNENLAND verdedigen, we big ven toch hetzelfde," vragen sommigen, «al zgn we onder worpen." Dit is niet liet geval. De Vlaarosche streken hebben een hooge cultuur gekeud. Wat beeft de Spaan- sche en Oostenrijksche overheerscbing ervan gemaakt. Ze hebben den bloei geknakt. Na de vrijmaking ontstond een nieuwe opbloei van letteren en kunsten. Dit zal elk volk tegemoet- gaan als het onderworpen wordt. Goed en bloed, vrouw en kind moeten we opofferen voor het vaderland als het in nood is. Geweld ter wille van een goed doel is geoorloofd, als het noodig is ter verdediging van eigen buis, land en volk. Is oorlog gerechtvaardigd'? De Bel gen hebben recht hun land te ver dedigen, doch bierme is allerminst oorlog verdedigd. Beide partijen kun nen niet gelijk gerechtigd zijn. Alle volken meenen thans te zijn in wettige zelfverdediging. Oorzaken van den oorlog zijn, ge mis aan democratisch zelfbestuur, het zien van de grootheid van een volk in de grootte van zijn leger en van zijn oppervlakte en hieruit volgende annexatiezucbt. Raakt het onderling vertrouwen weg tusschen menscben en staten dan is oorlog onvermijdelijk. Na de pauze werden de geestelijke stroomingen, die tot dezen oorlog hebben geleid, besproken. Sommige theologen vinden het thans een heer lijke en schoone tijd. Spreker niet. De menseh zal worden de slaaf van de techniek. Er zal komen vergroving. De meening, dat de groote massa zal heerschen, wint meer en meer veld. Als dat zoo doorgaat, zal het zijn bet begin van een oneindigen tijd van oorlog en ellende. Onze cultuur zal dan te gronde gaan, evenals die van de oude staten in N.-Amerika. Het ergste van dezen oorlog is, dat zjj die we als onze voorgangers heb ben beschouwd, van't goede afwijken, dat de geestelijke leidslieden 't spoor zijn bijster geraakt. De oorlog trekt de besten omlaag. Is deze oorlog Gods wil? vroeg spreker. We zijn niet de medeweters van God, dat moeten we begrijpen. We moeten ons afvrageuwat is onze taak We moeten ons matigen in onzen toorn, geen partij kiezen Veel valt er in ons land nog te verbeteren op elk gebied, vooral op maatschappelijk. Een machtige organisatie van het recht zal komen, een rechtsmacht. Met een aanhaling van Schiller besloot spreker zijn rede, die behou dens een kleine pauze, van acht tot tien uur duurde. Door bemiddeiing van het Neder- landsch comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers van den oorlog heeft het Comité voor uitgewekenen te Amersfoort door lusschenkomst van kolonel A. G. M. J. baron Van Olde- neel ontvangen een gift van f lOOO, zijnde een gedeelte van het bedrag van f7793, bijeengebracht door den heer I. J. M. Muurling, te Warrenton (Virginia). Daar het comité op bet oogenblik zijn zorgen uitstrekt over meer dan 100 vrouwen en kinderen, voorname lijk van geïnterneerden, die bet öf in zijn eigen huizen heeft gevestigd dan wel bij particulieren, öf waarvoor het wekelijks een zekeren bijslag betaalt, is die gift buitengewoon welkom. De wekelijkscbe contributiën zijn daarvoor niet meer voldoende, hoe wel die natuurlijk de voornaamste bron van inkomsten blijven. Het aantal aanvragen en gemo tiveerde aanvragen om steun in allerlei vorm neemt dagelijksch toe. Wekelijkscbe kwartjes-bijdragen blijven nog steeds ten allerzeerste welkom. 't Is ons bekend, dat er zijn, die verklaard hebben, gaarne ook weke lijks een kwartje te willen bijdragen sals het comité het hun maar ge vraagd bad. Door ons is geen stelselmatige inza meling door de stad georganiseerd en het ligt niet in ons voornemen, ons persoonlijk te wenden tot hen, die ons tot heden niet steunden, hoe dringend en hoe veel geld we ook noodig heb ben. We wenschen ons voor het oogen blik vooral daarom te onthouden van «enigerlei pressie omdat we van oor deel zijn, dat het Amersfoortsch Steun comité voor de werkloozen in de eerste en allervoornaamste plaats gesteund moet worden en we daarom natuur lijk alles willen vermijden, dat ook maar eenigszins gelijkt op concur rentie. Maar, indien er nog zijn, die naast een gave voor het plaatselijk Steun comité ook aan ons nog een kwartje per week willen afstaan, dan zal bericht daarvan aan een van de comité-leden of aan den Penning meester (den heer W. C. Engelberts, Pieter Bothstraat 5) ons bijzondei welkom zijn. We hebben met onze Kwartjes al heel wat geholpen, al heel wat leed gestild. Namens het Comité, C. J F. PRINS, Voorz. P. J. FREDERIKS, Secr. Lijst van brieven en blief kaar ten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de le helft der maand December 1914. Brieven (Binnenland.) J. Bakkenes, W. Bapore, Amsterdam. Blickx, Middelburg. Mej. J. v. d. Brink, Haag. Deschuyver, Lamsvoorde. Directeur de la Banque nationale, Amersfoort. Dijeh, A. Fleury, Breda. G. Fonbies, kamp Harderwijk. Mej. J. v. Geel, den Haag. E. Goffin, Rozendaal. J. J. Groot, Tilburg G. Karion, R. W. J. H. de Kat, den Haag Kolf, Velp J. Hamers, Rozendaal Wed. Mullerspoor, Amersfoort. B. Nees, Rozendaal. N. v. Ryn, den Haag, Schilling J. van Steenkoven, Havre L. Smeyers, 1 Mej. M. Stornelbrink, Amsterdam. Tbilline, Maastricht. Vrijdag, Haarlem Wantersmerckx, Hansweert. Westerveld, Ouderkerk a. d. Amstel Briefkaarten (Binnenland.) M. Amerschot, Amsterdam J. L. Amersfoort, Amersfoort. E. W. Arlar, 4e Div. Tilburg. W. v. d. Bol, Baarle Nassau. H. Bousche, Rotterdam. Dannenbug, L. de Graaf, Almelo Mej. T. van Haaren, Rotterdam G. v. Hoejen, Tilburg. J. Maurer, P. Phlipen, Oerlo. T. Bienstet, Amersfoort. A. v. d. Roflelaas, O. v. Schooien, Stadskanaal. M. Stordam, Utrecht. 2 zonder adres. Brieven (Buitenland.) Adriaenstens, Antwerpen. J. B. Baulet, Ostende. M. Denar, Armée beige en Compagne. Dunot, Ostende. R. d. Hondt Rogghe, Cortemarck. Magy, Bruxelles. P. Martens, Tonis. E. Sappin, Tagenroy. Briefkaarten (Buitenland). J. Durez, Mons. L. de Leeuw, Bruxelles. V. Mercie, Esschen. Michelot, Paris. O. Sebille, Luttich. F. Veodoodt, Bruxelles. Wittrien, Bruxelles. Op 65-jarigen leeftijd overleed j.l. Donderdag de beer P. C. H. Briët, landmeter en lid van den gemeente raad, als hoedanig hij den 2e Novem ber j.l. ontslag had genomen. Soiree Mevr. BoldingGoeinans. Mevrouw B. heeft zich Donderdag avond doen kennen als een voordracht kunstenares. Zoowel het Fransch als het Hollandsch is ze volkomen meester. Uit elk gedicht haalt ze wat er in zit. De weinige aanwezigen genoten dan ook ten volle van alles, wat ten ge- hoore werd gebracht. De uitvoering gisteravond door Mej. Ellie Geuer uit Utrecht in Ami- citia gegeven, is uitstekend geslaagd. Het koor zong zuiver en mooi en zeer eenvoudig, geheel overeenkomende met den aard der liederen. De Kerst cantate bleek onder haar bekwame leiding goed ingestudeerd te zijn. Mej. A. Bollen uit Utrecht heeft een prachtige sopraan. Het was werkelijk een genot haar te hooren. De zaal was goed bezet, wat te meer verblijdt omdat de opbrengst is ten bate van bet Steuncomité. Koninklijke daad. H. M. de Koningin beeft tot steun van de werk vei scbaffing aan werk- looze of behoeftige vrouwen en meisjes besloten tot aankoop van de wolhoe- veelheid voor vervaardiging van 10.000 paar handschoenen, 10.000 paar pols moffen en 10.000 paar sokken, aller eerst bestemd voor de gemobiliseerde weermacht. De wol wordt verdeeld door den Bond voor Werkverschaffing, die den plaatselijken steuncomités gelegenheid geeft arbeidsloon te lateu verdienen door vrouwen en meisjes. Adresboek van vluchtelingen. Daar van verschillende zijden, zoo wel door autoriteiten en comités als door particulieren, de wenscb is ken baar gemaakt de adressep der hier te lande vertoevende uitgewekenen te kennen, heeft het «Nederlandsch Co- mité tot Steun van Belgische en andere slachtoffers* besloten, een zoodanig adresboek samen te stellen. De secretaris, de beer B. J. Veld huis, Kalverstraat 64, Amsterdam, heeft zich belast met de taak. Heropening van de Amsterdarasche Beurs. In weerwil van allo dementis kan de Ned. Financier en Kapita list beslist mededeelen, dat de Beurs in bet begin van Januari wederom zal geopend worden. Het beursbestuur is gereed en wacbt nog slechts op het Ministerie; en op het Ministerie wordt alles gedaan om tijdig gereed te komen. De koning en de koningin van België en de soldaten. Een correspondent van de Tijd vertelt het volgende: In een oogenblik van menscbelijke zwakheid hadden twee soldaten ge aarzeld in het vuur te gaan. Een plotselinge angst had hen bevangen enzij vergaten hun plicht. Zeker, 't was laakbaar, maar mensche- lijk toch. Het was geen welbewuste dienstweigering, het was meer een oogenblikkelijke overheersching van vrees. Ze moesten door hun officier met de revolver in de vuurlinie worden teruggedreven. Toevallig speelde het geval zich in de nabijheid des koning, af, wien alles ter oore kwam. Toen de dienstweigeraars uit de vuurlinie kwamen, troffen ze «heel toovallig« een lang, eenvoudig officier, die met hen een praatje aanving: «Waarom ze het gedaan hadden en hoe ze er toe gekomen waren Hij zou z'n bemiddeling wel aanwenden, dat ze niet voor den krijgsraad behoefden te staan, als ze in 't vervolg zichzelf maar meester bleven.v Eerst 's avonds wisten zij wie die officier was, die met ben gesproken had. En zij zijn de beste soldaten ge worden van hun troep. Ze hebben geen aarzeling meer gekend De oudste werd gewond, ernstig gewond, en hij vond de koningin aan zijn ziekbed om hem troost en opbeuring te brengen Zouden voor zulk een vorstenpaar niet alle mannen het vuur in willen? Een gebed. Het «Maandblad tegen de Kwak zalverij® van November j.l. bevatte bet volgende gebed, dat Malmonides, een flebreeuwscb geneesheer (12e eeuw) dagelijks bad. «Ik wijd mij thans aan mijn beroep Sta mij bij, Almachtige, in dit grootsche voornemen, dal het mij gelukke onder Uwen bijstand, zonder welken niets gelukt, ik in de genezing mijner lijders slage. Verhinder het, o Goddat dorst naar voordeel, azen naar roem of aanzien zich in mijn bedrijf menge, want zulks is de duivel tegen waarheid en men schenliefde en ik kon ook door deze op een dwaalspoor geraken. Bestendig de krachten van mijn lichaam en ziel, dat beide steeds kun nen helpen den rijke en arme bij te staan, den goede en slechte, den vriend en vijand. Geef, dat mijne kranken vertrouwen in mij stellen en mijne voorschriften opvolgen. Verban alle kwakzalvers van hunne legerstede, zoomede de geheele -chare van raadgevende familieleden en vrienden, die uit ijdelheid de beste kunstvoorschriften verijdelen en uwe lijlende en zieke kinderen ten grave voeren. Indien wijzen in de geneeskunst mij attendeeren, laat mij bun dankbaar zijn, want het veld der kunst is groot. Indien ingebeelde dwazen mij berispen en be- oordeelen, laat dan liefde voor de kunst mij beheerschen. Geefmijzachtcnoedigheiden naasten liefde wanneer oudeie artsen mij depri- meeren willen, mij bespotten en saly- risch terecht willen wijzen.® Wij kunnen verzekeren, schiijft Moleschott, dat er thans nog vele ge- neesheeren zijn, wier gebed slechts weinig van het bovenstaande afwijkt. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 11 tot en met 17 December. Geboren Johannes Gerardus, z. van Jan van de Grooterheen en Johanna van Beek. Hendrika, d. van Klaas Verhaar en Hendrika Hooft. Heintje, d. van Jacobus Stomphorst en Hen drika van den Brink. Bertus, z. van Jacobus Antonius Nierkes en Ger- ritdina Jacoba Catharina Korenhof. Johannes Joseph, z. van Johannes Joseph Vahstal en Jacoba Johanna van Eijk. Antonius Johannes, z. van Antonius Johannes Boon en Elisabeth van Deute- kom. Cornelis Klaas Jan, z. van Cornelis Kaayk en Trijntje Nanning. Gerrit Marinus, z. van Thomas Gouw en Cornelia Hamers. Wouter Adrianus, z. van Adrianus Marinus van Eist en Maria Sopbia van der Vorst. Evert, z. van Jacobus Veenen- daal en Evertje Brandsen. Alber- tina, d. van Rumoldus Joannes Goo- vaerts en Elisabeth Cornelia Buijs, bei den in België woonachtig. Hendrik, z. van Hendrik van Eldert en Grielje Lijnsveld. Johannes, z. van Jan van de Kooij en Johanna Arlar. Gehuwd: Izaak Manheim en Mietje van Praag. Jacob Spelt en Hen drika van Daal. Jacobus de Mots en Pietje van Kamp. Gerrit Gouw an Sophia Ruizendaal. Overleden: Charles de Bruin, 18 mnd., wonende te Boom in België. Helena Apollonia Johanna de Raadt, 60 jr., echtg. van August Gottlieb Marin. Hendrika Hoogland, 84jr., wed. van Mattbijs Diederichs. Julie Frederika Marianna Stockfeld, 90 jr., wed. van Hermann Julius van der Kuhlen. Levenloos aangegeven kind van hel mannelijk geslacht. Albert van der Weide, 45 jr., echtg. van Walborg Maria Jensen. Leusden. Ondertrouwd: Reiridert Herman van Grafhorst en Trijntje Nieuwenbuis. Woudenberg. Geboten: Diikje, dochter van Cor nelis Beker en Derkje Robbertsen. Gehuwd: Johan Bernd Helms en Evertje van Harten. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 18 Dec. 1914 Tarwe f 0.Rogge f0-Boekweit f 0. appelen f 4.A f 10.Peren f 3 50 a f 4.Nieuwe Aardapp. f0 if 0.zandaardapp. f2.50 a f 2.70 floendereieren f 8.50 a 1 9.20 p. 100 st. Bruine eieren f9.20 a f 10.per 100 st. Boter f160 a f 1.80 per kilo. Margarine f 0.— i. f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo dippen f 0.75 i f 1.25 Kuikens f 0,90a 11.40 Piep kuikens f0.60 a f0.90 Ganzen f U. a 10.Eenden f 0.80 a fl.10 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f 1.50 a f2.Wilde koi ynen f 0.50 a f 0.60 Tamme f0.80 a f 1 50 Duiven f0.50af0.60 paar VI agere varkens 110. af 12. Varkens export f0.a I 0.Zeugen f40.a I 60.Biggen f5 a 9 50. Schrammen f 0.a f 0.— Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. /000.—Kalfkoeipn f 000.— a f 000.—Kalf- *aarzen f 00.i f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f O00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 50 heet. Appelen 30 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 20 heet. Zandaardappelen, 35000 stuks Hoen- dereieren. stuks Eendeneieren, 400 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 10 magere varkens Varkens voor exportslagerij 250 biggen 8 zeugen. Aan de Centrale eierveiling der V. P. N alhier werden gisteren aangevoerd 6859 stuks. Kipeieien golden: f8.50—f 10.25, eendeieien f7 50—f7.80. Middenprijs derhalve f9 30. Jonge hanen werden verkocht tegen f0.55f0.70 per kilo; Kalkoenen f0.80 per kilo. De volgende Eierveiling zal a.s. Woensdag 23 December plaats hebben. merkte dat heel je particuliere leven aan zijn bescheidenheid was toevertrouwd. Eugen laten we nu tot 't punt komen waar we wezen moeten; waarvoor heb je dat millioen noodig? Is 't werkelijk waar, dat je zóo diep in schulden zit? Zeg 't me, Eugen, ik vraag 't je ronduit." „En wat zou dat, als ik een millioen schuldig was?" zei Prins Eugen, met voorgewende dapperheid. ,0, niets, niets, 't Is alleen een groote som om in tien jaar tijd te kort te komen, is 't niet? Hoe heb je dat gedaan gekregen?" „Vraag me er niet naar, Aribert. Ik ben gek geweest. Maar ik zweer je dat 't nu uit is met mijn dwaasheden. Ik ben van plan te trouwen en mijn verplichtingen als vorst behoorlijk na te komen." „Dus is het engagement met Prinses Anna een uitgemaakte zaak?" „Feitelijk wel. Zoodra ik de zaak met Levi geregeld heb, komt alles in orde. Aribert, ik zou Anna voor geen schatten van do wereld willen opgeven, want ik heb haar lief, zooals een man een engel zou kunnen liefhebben." „En toch zou je haar willen bedriegen wat je schulden betreft, Eugen „Haar niet, maar baar bespottelijke ouders en misschien den Keizer. Er zijn hun praatjes ter oore gekomen en ik moet die uit den weg ruimen, door 't bewijs te leveren dat ik op 't oogen blik geen schulden heb." 't Doet me plezier dat je openhartig met me hebt gesproken, Eugen," zei Prins Aribert, „maar nu zal ik tegenover jou ook oprecht zijn. Dat huwelijk tusschen jou en PriDses Anna zal nooit kunnen doorgaan." „En waarom niet?" zei Eugen, weer een achterdochtigen toon aannemende. Omdat haar ouders hun toestemming niet zullen geven. Omdat je niet in staat zult zijn hen te bewijzen dat je geen schulden hebt. Omdat die Sampson Levi je nooit een millioen zal leenen." „Verklaar je nader." „Dat zal ik doen. Je werd opgelicht en achter slot gezet 't zijn leelijke woorden, maar het feit bestaat nu eenmaal in Ostende, niet waar?" „Ja." „Weet je waarom?" „Ik veronderstel omdat dat ellendige schepsel met dien rooden hoed en haar handlangers, probeeren wilden geld van me los te krijgen. Gelukkig is dat hun niet gelukt, dank zij jou hulp." „Geen sprake van," zei Aribert. „Ze wilden geen geld van je hebben, 't was hun genoeg bekend dat je geen geld hadt. Ze wisten heel goed dat jij de ondeugende schooljongen was onder de Europeescho Prinsen, met niet 't minBte plichtbesef of ver antwoordelijkheidsgevoel tegenover je land. Zal ik je eens ver tellen waarom ze je hebben opgelicht?" „Ja, als je klaar bent met kwaadspreken van me, waarde oom." „Ze hebben je opgelicht, alleen om je eenige dagen uit Enge land vandaan te houden, alleen om 't je onmogelijk te maken de afspraak met Sampson Levi na te komen. En ik zou zeggen dat hun dool volkomen bereikt is. Aangenomen dat je het geld niet van Levi krijgt, zou er dan in Europa een anderen geld man te vinden zijn van wien je 't wel zou kunnon krijgen op zulke vage grondslagen als jij kunt aanbieden?" Waaarschijnlijk niet," zei Prins Engen kalm. „Maar zie je, ik krijg 't geld van Sampson Levi, daar is geen twijfel aan. Levi beloofde 't on ik weet uit andere bronnen dat hij een man van zijn woord ie. Hij zei dat het geld, in verband met zekere for maliteiten, beschikbaar zou zijn tot „Tot?" „Tot het eind van Juni." „En we hebben nu 't eind van Juli." „Nou, wat beteekent éen maand? Hij is er wat blij om dat bij die leening kan sluiten, hij krijgt een flinke interest. Hoe is hot in 's hemels naam mogelijk, dat je je dat denkbeeld van een complot tegen me in je oude, wijze hoofd hebt gehaald? Welk een belachelijk idée. Een complot tegen mij. Waarvoor?" „Heb je wel ooit aan Bosnië gedacht?" vroeg Aribert koel. „Wat is er met Bosnië?" „Ik zal je niet hoeven te zeggen dat de Koning van Bosnië verplichtingen heeft tegenover Oostenrijk, aan wien hij zijn kroon te danken heeft. Oostenrijk is verlangend hem een goed huwelijk te laten doen, waardoor zgn invloed zich kan uitbreiden." „Laat hij z'n gang gaan." „Dat doet hij ook. Hij zal met Prinses Anna trouwen." „Niet zoolang ik lief. Een jaar geleden heeft hij al pogingen aan gewend in die richting, maar zijn aanzoek werd afgeslagen." „Ja, maar hij zal op nieuw pogingen aanwenden en dezen keer zal zijn aanzoek misschien niet worden afgeslagen. O, EugenZie je niet in, dat dit complot tegen je op touw is gezet door men- schen die van al je omstandigheden op do hoogte zijn en wier verlangen het is je huwelijk met Prinses Anna te beletten Er is maar één man in Europa, die een motief kan hebben om je huwelijk met Prinses Anna te willen voorkomen en dat is de man, die van plan is zelf met haar te trouwen." (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2