t Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Advertemiën. hij Kassei, zijn ontsnapt. Het waren de luitenant der cavalerie Maurice Manceron uit Can Brei en de serge ant der kurassiers René Puig uit Douai. Ze waren 8 dagen onderweg geweest voor een afstand van 350 K.M. Alleen 's avonds en 's nachts liepen ze. Ze waren uiterst vermoeid, toen ze daar aankwamen. Arnh. Ct. De Kleine Man en de Groote Leening. Het is thans, naar het ons voorkomt, boven alles, zaak den «kleinen mana voor de leening te interesseeren, en te zorgen dat hy op het postkantoor of bij den naasten ontvanger inschrijft zoo veel hij kan. Van zijne medewerking zal het succes der groote uitgifte in booge mate afhangen. De groote, en zelfs de kleine kapitalist, zullen wel van zelf komen. De veiligheid der obligatie, haar hooge rente, haar gemakkelijke beleenbaarheid, zullen hun vaderlands liefde supplementeeren. Maar de kleine man, of het vrouwtje met wat spaar centen, zal lichtelijk in den waan komen dat zijn of baar f100 of f200 bij die f275 000.000 geen rol spelen. Die waan moet hem of haar worden uitgepraaten wij doen een beroep op elk lezer, en op elk redacteur, vooral van de honderden kleine couranten waaraan dit nummer, met dit stukje gemerkt, zal worden toegezonden, om bet «kleineer publiek te beduiden welke groote rol het bij deze nationale zaak kan spelen. Stel dat er in ons land een half millioen lieden zijn die de hand kunnen leggen op f 100 a 500 gulden, dan is het mogelijk zooveel kleine in schrijvingen te krijgen dat niet alleen het succes der leening verzekerd is, maar ook, hetgeen evenzeer telt, dat zij van meet af aan uitnemend geklasseerd zal zyn, d. w. z. in soliede handen komt in plaats van bij speculanten. Met het oog hierop is het van het hoogste be lang die kleine menschen voor de goede zaak te winnenen daardoor wordt een dubbel goede daad verricht, aangezien tevens wordt belet dat die menschen hun goed geld versnoepen aan Lotisico of Tijdgeest Polissen, en dergelijke dwaasheden. De aangewezen weg om deze vele kleintjes tot inteekenen te bewegen schijnt ons te zijn hen attent te ma ken op de soliditeit, op de hooge rente, op het feit dat de Nederlandsche Bank ten allen tijde geld op de obligatiën leent, en op de omstandigheid dat zij steeds door verkoop te gelde zullen kunnen worden gemaakt. Verder moet hun de beteekenis der kening van een vaderlandlievend standpunt worden verklaard. Men moet hun uiteenzetten dat de Staat, om zijn neutraliteit te kunnen handhaven en eventueel om zijn onafhankelijkheid te kunnen verdedigen, geld in kas moet hebben; voorts dat handel, land bouw en verkeer beter zullen worden wanneer de Nederlandsche Bank het geld dat zij aan den Staat heeft moe ten leenen terugkrijgt en opnieuw ter beschikking kan stellen van den boer en den koopman, en dat dit gunstig moet terugwerken op hel bedrijf van iedereen. Bij vermijding van ingewikkelde bijzaken zullen deze eenvoudige waarbeden niet nalaten het gewenschte gevolg te hebben. En daar zulk gevolg een eerste lands belang is hopen wij dat ieder lezer onder de «kleine luydene in zijn kring ijverig propaganda zal maken voor de Groote Leening. Het was Donderdagavond in de Bioscoopzaal de Arend recht gezellig. De zaal was geheel gevuld met mili tairen, gemobiliseerden, die daar waren te zamen gekomen, om het oudejaars- avondfeest te vieren. Het initiatief, hiertoe was uitgegaan van de Com missie voor onderwijs aan de gemo biliseerden. Toen allen gezeten waren nam Wethouder Rijkens bet woord, heette de aanwezigen welkom, hoopte dat ze veel genoegen zouden hebben en bij hun huiswaarts keeren na de mobilisatie een goeden indruk van Amersfoort meenemen. Hierna vingen de feestelijkheden aan, bestaande uit muziek, zang enz. Dat allen zeer ge noten is te begrijpen, terwijl de com missie ook voor dezen belangeloozen arbeid veel lof toekomt. De tijdelijke Gemeentelijke Ar beidsbeurs moge zij spoedig voor goed ook hier zijn ingesteld zal met ingang van 1 Januari geopend zijn: op werkdagen van 8 uur tot half 2 en van half 7 tot half 8, des Zaterdags echter alleen van 8 tot 1.30. In de Remonstrantsche kerk wordt aanstaanden Zondagochtend om 10 uur een godsdienstoefening voor jongelieden gehouden en 's avonds om 7 uur een dienst voor de gemeente. De politie hield Dinsdagnacht in de Heerenstraat twee kippendieven aan, die hun onguur handwerk op den Heiligenbergerweg onder Leusden had den uitgeoefend. Den buit hadden zij in de voering van hun jas geborgen. Een der vrienden, die 6 nog levende kippen bij zich had, en de jas met 5 kippen van den ander werden aan gehouden en meegenomen. Die ander, evenzeer een heel goede bekende van politie en justitie, werd hedenochtend geknipt. Hij had zich verscholen op een zolder van zijn kosthuis aan de Teut. Een der agenten, die niet voor een klein geruchtje vervaard is, liep de zoldertrap op, doch kreeg onverhoeds een slag op het hoofd met een stok, die zóo hevig aankwam, dat hy later heelkundig moest behandeld. Een collega, by wien een tweede 6lag af schampte op de klep van zijn pet, schoot zijn revolver af. Toen was 't vrij gauw gebeurd de man werd onder hevig verzet ge arresteerd en, na verhoord te zijn, evenals zijn kompaan naar Dtrecht geleid en daar ingesloten. Amersf. Ct. Sneeuwstorm in Engeland. Eergisteravond stak in Engeland met verrassende snelheid een sneeuwstorm op. In Londen werd één persoon, een 60-jarige blinde man, gedood en werden velen gewond door het instorten van een buis in Clapham. Andere berichten spreken van vier huizen. Te Hampstead waaiden ramen in. In een oogwenk was de telefonische en telegrafische gemeen schap met de Midlands en Ierland ver broken. Door de hooge sneeuw moesten vele motorbussen den dienst staken. Ook elders in Engeland richtte de storm veel schade aan. De rivieren de Stour en de Avon overstroomden een deel van Kampshire, van Christchurch tot Ringwood. Ook Stoney-Lane liep onder. In het kamp te Aldershot werd veel schade aangericht. De loodsen, voor de nieuwe lichting gebouwd, wer den vernield. Door het vallen van een zwaren boom over den South Eastern- spoorweg tusscheo Kenly en Pusley, werd het spoorwegverkeer gestremd. Het jaar 1915 is het Christelijk jaar. Het Joodsche is 5G76, het Mohammedaansche 1333. Sedert den Zondvloed zijn 4257 jaren verstreken, sedert de verwoesting van Jeruzalem 1879, sedert de stichting van Rome 2668. Een Chineesche Nieuwjaarslegende. Bij bet Chineesche Nieuwjaar behoort de Nieuwjaarsnarcis, de Heilige Lelie. Er is een legende omtrent dit bol gewas, die wel waard is gelezen te worden. Een vermogend man, vader van twee zonen, vermaakte na zijn dood zijn plaats en landerijen aan die zoons, met de voorwaarde, dat alles eerlijk ver deeld moest worden. Maar de oudste nam al het beste land in zijn bezit, terwijl zijn jongere broeder tevreden moest zijn meteen stuk, dat vol steenen was en onder water stond. Schreiend zat de jongeling op de grens van zijn waardeloos erfstuk, toen een godin naderde en hem eenige narcissenbollen schonk, er bijvoegende, dat hij deze maar onder water moest planten. Spoedig gingen de bollen groeien en bloeien, en bet volk verdrong zich om het geschenk van de godin te zien. Na enkele jaren had de misdeelde een groote partij van deze heilige lelies, welke tegen hooge prijzen van de hand werden gedaan, zoodat zijn fortuin was verzekerd. De oudere broeder, die dit met leede oogen aanzag, wilde het monopolie van de bollen verkrijgen en kocht voor hooge prijzen een groote hoeveelheid op, zóó, dat hij huis en erf daardoor moest bezwaren, en beplantte daarmee zijn besten grond, denkende dat ze daar veel beter zouden groeien dan in den waardeloozen poel van zijn broeder; maar de bollen in water gewoon zijnde, stierven alle, zoodat de oudste broeder volkomen geruïneerd werd. De jongere broeder was dan ook spoedig eigenaar van huis en erf. Nieuwjaar in Limburg. Behalve het grabbelen van zoetig heden door de schooljeugd bestaat er in vele dorpen van Limburg, vooral in het noorden, nog een eigenaardige gewoonte, die waarschijnlijk nog da teert uit de middeleeuwen, toen het meerendeel der bevolking zich nog weinig met de tijdrekening bezighield. In den nacht vsn 31 Dec. op 1 Jan. kondigt de nachtwacht het aanbreken van het nieuwe jaar aan door het jaartal met krijt op de deuren van alle woningen te schrijven. Nieuw jaarsdag en de volgende dagen gaat hij dan bij de gegoede burgers één voor één Nieuwjaar wenschen en ont vangt er zijn fooi. Zelfs in bet stadje Gennep bestond deze gewoonte voor enkele jaren nog, eerst bij het over lijden van den vorigen nachtwacht geraakte ze daar in onbruik, daar de nieuwe functionnaris zijn medebur gers hiervoor te verlicht acht. Nieuwjaarskaartjes. Nieuwjaarswenscben zijn zoo oud als kalenders en de gestoken en ge drukte gelukwenschkaartjes, zoo oud bijna als de boekdrukkunst zelve. Uit de vijftiende en zestiende eeuw zijn verscheidene van die kaarten of facsi miles daarvan bewaard gebleven, doch merkwaardigerwijze zijn daarop bijna alleen ernstige, Bijbelsche tafereelen afgebeeld, of verzoeken om aalmoezen. Ook speelde de politiek een rol in de Nieuwjaarskaarten. Men heeft kaar ten gehad met caricaturen van Napo leon, met tafereelen uit oorlogen enz., en ook suikerzoete idyllen en smach tende liefdesverklaringen. In den ouden tijd werd van do kaarten, die wij thans »ansicbten« of prentbriefkaarten noemen, veel werk gemaakt, maar men kocht er toen geen tien voor een dubbeltje zooals nu! Die kaarten werden met het pen seel geschilderd en gewoonlijk werd er slechts één exemplaar van ver vaardigd, wat natuurlijk geld kostte. De postkaart zoowel als de prent briefkaart zijn van Oostenrijkschen oorsprong. Een schilder, wiens zeven tigste verjaardag in April 1908 ge vierd werd, begon spoedig, nadat de correspondentiekaart was ingevoerd (in Weetien ongeveer in 1835) die kaarten te versieren met landschappen of andere kleine schetsen en zond die naar zijn vrienden. Deze kaarten brach ten het postbestuur, dat toen nog lang niet was, wat het nu is, veel zorgen. Veel ging verloren, maar veel ook bereikte zijn doel. Niet iedereen kon zijn kaarten zelf illustreeren. Toen ontstond in de laat ste twintig jaar de prentbriefkaarten industrie, die thans een zoo hooge vlucht genomen heeft. Maar of de Nieuwjaarswensch ge schreven staat op prachtige, pion- kende kaarten of op kaartjes, hoofd zaak blijft, dat die wensch uit oprechte harten komt. MARKTBhRlCHT. AMERSFOORT, 30 Dec. 1014. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— appelen f 4.a f 9.Peren f 3.50 a f 4.Nieuwe A.ardapp. f0.a f 0.zandaardapp. 0.00 a f 0.00 Hoendereieren f 7.00 a 1 7.75 p. 100 st. Bruine eieren f7.75 a f8.30 per 100 st. Boter 1 60 a f 1.85 per kilo. Margarine f 0.— a f 0.— Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 0.7tl a f 1 30 Kuikens f0,90 a 11.40 Piep kuikens f0.60 a f0.90 Ganzen f 0. a f0Eenden f 0.90 a f 1.20 p. st. Jonge fO.OO a fO.GO. Hazen f 1 -50 a f2.Wilde konijnen f 0.50 a f 0.60 Tamme f0.80 a f 1 50 Duiven f0.50af0.60 paar Magere varkens f 00. - 4 f -Varkens r. export f 0.a t 0.Zeugen f 40.a 1 50.Biggen f 6.a f 11 Schrammen f 0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000.— a 000.Kalfkoeien f 000.— a f 000.Kalf- vaarzen f 00.f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 30 heet. Appelen 15 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 40000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee magere varkens Varkens voor exportslagerij 50 biggen 3 zeugen. Aan de Centrale eierveiling der V. P. N. alhier werden Woens dag 30 December 1914 aangevoerd 9399 stuks. Kipeieren golden: f7.00—f8.50, eendeieren f6.25-f6.50. Middenprijs derhalve f 7.35. Flinke kooplust. Kippen werden verkocht tegen f0.50fO.GO per kilo. NIEUWJAARSGROETEN. J. W. VAN AOHTERBERGH, BehangerijStofFeerderij p.f. Westsingel No. 35. H. VAN DE BIEZENBOS, Vrachtwagendienst AmersfoortU trecht, p.f. Koestraat No. 16. Eirma J. HOOGLAND, V erf waren, p.f. Krommestraat No. 40. JOH. VINGERHOETS, Horlogemaker, Goudsmid, Opticien. p.f. Langestraat 111. Wed. Th. BOTTELIER, Meubelniagazijn, p.f. Kampstraat No. 8. „HET KAASHUIS", Langestraat No. 89, p.f. Amersfoort. Firma GEBR. VAN EEDEN, Magazijn van Reis-artikelen, Zadelmakerij Touwhandel, p.f. Arnhemschestraat No. 6. Aan mijn geachte Clientèle mijn beste wenschen in hot jaar 1915. ANDRs. JOHs. KAGENAAR, in Naaimachines, Krommestraaat No. 22. Heden overleed zacht en kalm, tijdig voorzien van dcH H. Sacra menten der Stervenden, in den ouderdom van ruim 87 jaar, onze dierbare Vader, Behuwd-, Groot- en Over-Grootvader, ee Heir JOANNES ANT0NIUS G0DEFRIDUS DE JONG, weduwnaar van mevrouw WILLEMINA JANSEN. A miter dam. M. W. F. J. DE JONG. A. C. M. DE JONG Velaars Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Amersfoort. W. C. B. F. VERMOLEN De Jong. Th. A. M. VERMOLEN, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. H. C. A. DE JONG. J. L. G. DE JONG Geerligs, Kinderen Behuwd- in Kleinkind. B. M. C. VERMOLEN De Jong. C. M. M. VERMOLEN en Kinderen. Busstim. A. C. M. DE JONG —De Jong. D. IV. DE JONG en Kind. Amersfoort, 28 Dec. 1914. Verzoeke van rouwbeklag ver- sehoond te blijven. „Hum 1"zei Babyion peinzend en toen vervolgde hij: „Ik ben er niet zoo bijzonder verbaasd over, dat die gelegenheid bestaat om door de badkamer van de vorstelijke apartementen spionnen werk te verrichten." „Waarom ben je daar niet verbaasd over?" „Ochl" zei Babylon, „'t is zoo'n voor de hand liggende knoeierij zoo gemakkelijk uitvoerbaar. Wat mij betreft, ik heb altijd torg gedragen me nooit met die soort van dingen te bemoeien. Ik begreep dat ze bestonden, dat voelde ik instinctmatig. Maar ik begreep ook dat ze bniten mijn sfeer lagen. Mijn taak was op de meest exquise weelderige manier kost en inwoning te ver schaffen aan hen die er geen bezwaar in zagen daarvoor te betalen en die taak vervulde ik. Wat er verder nog in 't hotel gaande mocht zijn, onder de roos al lang geleden had ik 't besluit genomen me daar heelenal buiten te houden, tenzij ik toevallig met eigen oogen het een of ander ontdekte on dat is nooit gebeurd. Maar ik stem toe dat er in deze soort van zaken een zekere aan gename opwinding gelegen is en je hebt die ongetwijfeld ook ondervonden." „Dat heb ik," zei Racksole openhartig, „hoewel ik geloof dat je me in stilte uitlacht." „Geen sprake van," antwoordde Babyion. „En wat ben jo nu, als ik 't vragen mag, van plan verder te doen?" „Dat is juist iets waarover ik 't volstrekt niet met me zelf eens kan worden," zei Theodore Racksole. „Wel," zei Babyion, na een oogenblik van stilte, „laten we 't eens overleggen. In de eerste plaats zal je er mogelijk belang in stellen te hooren, dat ik Jules vandaag toevallig heb gezien." „Zoo!" zei Racksole. „Waar?" „Van morgen vroeg, in Parijs, kort voordat ik vandaar ver trok. 't Was een heel toevallige ontmoeting en Jules keek nog al verbaasd toen hij me zag. Hij informeerde hoogst beleefd waar ik heenging en ik zei dat ik op weg was naar Zwitserland. Op dat oogenblik was ik ook werkelijk nog half en half van plan daarheen te gaanmaar later veranderde ik weer va» gedachte en ik besloot toch maar naar Londen terug te keeren en de kans te wagen me daar ongelukkig en verlaten te voelen zonder mijn hotel. Toen vroeg ik aan Jules wat zijn plannen waren en hij vertelde me dat hij op reis ging naar Constantinopel, omdat hij geïnteresseerd was bij een nieuw Fransch hotel, dat daar zou worden geopend. Ik wensch te hem goede reis en we gingen ieder ons weegs." „Constantinopel, zoo!" zei Racksole. „Een uiterst geschikte plaats voor hem, zou ik zeggen." „Maar," ging Babyion voort, „ik heb hem later weer gezien." „Waar?" „Te Charing Cross, eenige minuten voordat ik 't genoegen had je tegen te komen. Mijnheer Jules was niet naar Constantinopel gegaan bij slot van rekening. Hij zag me niet, anders zou ik hem eens onder 't oog hebben gebracht, dat als iemand van Parijs naar Constantinopel gaat, hij gewoonlijk niet de reis neemt via Londen." „Zoo'n sluwe kerel I" riep Theodore Racksole uit. „Nu hij weer hier is, zijn we voorloopig nog niot van hem af, dat is vast en zeker I" XXII. IN DEN 'WIJNKELDER VAN HET BADYLCN HOTEL. „Weet je iots omtrent de antecedenten van dien Jules?" vroeg Theodore Racksole, terwijl hij zich van whisky bediende. „Niemandal," zei Babyion. „Voordat je 't me vertelde, wist ik niet eens precies dat zijn ware naam Thomas Jacson was, al wist ik natuurlijk wel dat hij geen Jules heette, 't Feit dat hij met juffrouw Spencer was getrouwd, was me volstrekt niet be kend, maar ik had al lang vermoed dat de verhouding tusschen die twee van eenigszins meer intiemen aard was dan door hun respectieve werkzaamheden in het hotel bepaald werd vereischt. Al wat ik van Jules weet, is dat hij van lieverlede, door een zeker geheimzinnig persoonlijk overwicht, een bijzondere positie begon in te nemen hier in het hotel. Hij was stellig de meest schrandere kellner dien ik ooit heb gekend en hij was speciaal bedreven in de vrij moeilijke taak zijn eigen waardigheid te kunnen ophouden, zonder aan de waardigheid van anderen te kort te doen. Ik vrees wel, dat wat ik je vertel eigenlijk te vaag is om van eenig practisch nut te wezen bij de moeilijkheid waarin we op 't oogenblik verkeeren." „Welke speciale moeilijkheid is dat?" vroeg Racksole, met de grootste bedaardheid. „Ik zou denken dat die daarin bestaat, dat we voor 's mans tegenwoordigheid in Londen een verklaring moeten zoeken." „Die is heel gemakkelijk te vinden," zei Racksole. „Hoe dat? Denk je dat hij er zoo naar verlangt zichzelf aan de justitie over te leveren, of dat de macht der gewoonte hem bindt aan het hotel?" „Noch 't een noch 't ander," zei Racksole. „Jules wil nog eens een nieuwe poging wagen dat is 't eenige." „Wat voor poging?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2