Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. worden, in ruimeren zin, vallen zij niet onder het begrip «open stada en kunnen daarom aangevallen, beschoten eo ver nietigd worden. De strijd daartegen behoeft niet van het land of het water uit, hij kan ook van uit de lucht gevoerd worden. Alzoo redeneert het «Wiener Frem- denblatt«. Londen, zegt het, is op zichzelf geeD vesting, maar de stad is voor het voeren van den oorlog te water en te land van bijzonder groote beteekenis, voorname lijk wegens de opeenhooping van den nationalen rijkdom en economische waarden en de vereeniging van alle hulpmiddelen tot het voeren van den oorlog. Worden deze vernield, dan wordt daardoor het gereedbrengen van Engelsche strijdkrachten belemmerd, zoo niet onmogelijk gemaakt Daarbij komen de Engelsche rijks- en parti culiere werven, de uitgebreide uit rustingsmagazijnen en de in de Theems liggende oorlogs- en handelsschepen in aanmerking.In denabijheid van Londen zijn de groote arsenalen, waar de uit rustingsstukken voor vloot en leger worden vervaardigd en bewaard. Verder is het duidelijk, dat een verwoesting van de Theemsbruggen, als die op gioote schaal geschiedt, een storenden invloed op het geheele ver keer moet uitoefenen, 't Zelfde geldt van de vernieling der stations en spoorwegen. Het is bekend, dat de reserves voor de kustverdediging op enkele punten van het binnenland gereed worden gehouden en snel per spoor naar de bedreigde punten kun nen vervoerd worden. Nu is het mili tair volkomen gerechtvaardigd, zulke vervoermiddelen of punten te ver nielen, want daardoor bemoeilijkt men het gebruik van die mobiele weer middelen en verlicht daardoor de landing van troepen. Dat zou bij een beschieting van Londen juist het geval zijn, waar al de bedoelde hulpmiddelen in een bpperkte ruimte vereenigd zijn Men heeft dus daar veel kans door het werpen van bommen eenig doel te treffen, waardoor men tevens een moreelen indruk te weeg brengt. Al die overwegingen toonen aan, dat Londen door alle verwoestende midde len van den oorlog mag worden ver nield, in de eerste plaats door be schieting uit luchtschepen. Parijs in het donker. Men meldt ons uit Calais: Reizigers uit Parijs deeleD mede, dat Parijs thans ook, evenals Londen, in het halfduister gehouden wordt. Uit goede bron vernam ik, dat waar schijnlijk binnenkort een groote actie zal worden ingezet, aan beide zijden, van vliegers en luchtschepen. Alle voorteekenen duiden daarop en men steekt dit niet onder stoelen en banken trouwens het was en blijft onmogelijk om de vele inrichtingen, loodsen enz die hier en daar zoowel aan Duitsche als Engelsche zijde zijn gebouwd, voor het oog verborgen te houden, evenals iedereen kan zien de tallooze opstijgingen, proefnemingen, enz Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Ameisfoort op Dinsdag den 26 Jan 1915 des avonds 7'/» uur. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen san eervol ontslag aan Mejuffrouw A. J. W. Th. Bremer, onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school E. 2. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van Mevr. de Wed Heyligers geb. Reinbaudt, houdende verzoek om eervol ontslag als Regentes van het Burgerweeshuis. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot verkoop van een per ceel bouwgrond aan den Heer W. W. Hopperus Buma. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van grond van Jb. Hendriks en A. Hendriks echt- genoote van A. H. van Bemmel, ge legen aan de Barchman Wuytierslaan. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opheffing van bouw- verboden gevestigd op perceelen tus- schen de Groote Nachtegaalsteeg en de beek. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaarverkla ring van de perceelen St. Agathastraat nos. 20 en 22, met advies daaromtrent van de Commissie uit den Raad. 7. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van de Tuchtunie om zoo krachtig mogelijk te steunen het streven van die ver eeniging om de tuchteloosheid onder het Nederlandsche volk te bestrijden. 8. Advies van Burgemeester en Wethouders op het advies van den Nedei landscbe Bond voor werkver schaffing, inhoudende verzoek de ge meente Amersfoort als lid van dien bond te doen toetreden. 9. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van de Huishoud- en Industrieschool om ver hooging van subsidie. 10. Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot het verleenen van een credietom daarmede nij veren te Amers foort gevestigd, te kunnen steunen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een crediet voor den aanleg van trottoirs in de Rloemendaalsche poort. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethoudersom te bepalen dat bijdiagen door de Gemeente verschuldigd voor inkoop van diensttijd ingevolge de wet '•an 21 Juni 1913 (Staatsblad No. 303) en de Pensioenwet voor de bijzondere leeraren 1913, zullen worden betaald in tien, zooveel mogelijk gelijke, jaar- lijksche termijnen. 13. Vooislel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging d6r verorde ning waarbij ter zake van bepaalde ontvangsten der Gemeente, wordt af geweken van het bepaalde bij art. 113 der Gemeentewet. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo- lingen dienst 1914 en 1915. 15. Vaststelling 3e suppletoir kohier inkomstenbelasting dienst 1914. 16. Reclame inkomstenbelasting dienst 1914. 19 Januari jl. verzonden Burge meester en Wethouders aan den ge meenteraad het navolgend schrijven: Uwe Raad heeft reeds meermalen blijken gegeven van de overtuiging dat het voor de Gemeente wil zij zich schrap zetten tegen de ongunstige tijdsomstandigheden een eerste vereischte is, iedere beweging, die kan leiden tot beperking der heerschende werkeloosheid, krachtig te steunen. Nu wij ons wederom tot u wenden met een voorstel, dat op denzelfden gedachtengang gebaseerd is, vleien wij ons dan ook met de hoop, dat dit gunstig moge worden ontvangen. En bet is ons aangenaam daarbij te mogen vermelden dat. zooals nader zal blijken, de wijze van werken doo> het Koninklijk Nationaal Steuncomité wordt gewaardeerd, waarin wij een spoorslag zien om op den reeds in geslagen weg voort te gaan. Het is ons bij onderzoek gebleken, dat in enkele takken van nijverheid nogal werkeloosheid voorkomt en deze met name in de bouwvakken wellicht een grooten omvang kan gaan aan nemen. Eene spoedige voorziening hiertegen wordt dus bevorderd en wij meenen daartoe een middel te hebben gevonden, dat aan het gestelde doel kan beantwoorden zonder van de ge meente beduidende offers te vergen. Onder de factoren, die tot minderen bloei in de nijverheid leiden, neemt een eerste plaats in, de moeilijkheid om op niet te bezwarende voorwaar den crediet te bekomen. Het ligt daarom in onze bedoeling ten behoeve van die ondernemingen, welke daarvoor naar ons oordeel in aanmerking komen, onder zakelijke zekerheid en tegen een rente van 5°/o de noodige gelden te verstrekken, tol een bedrag van ten hoogste f20 000. De middelen tot dekking van het daartoe voor de gemeente voort vloeiende renteverlies zullen worden gevonden uit een bedrag, ons daar toe door het Koninklijk Nationaal Steuncomité toegezegd. Door deze toezegging is de gemeente in staat een belangrijk aandeel te nemen in de bestrijding der werke loosheid zij draagt slechts de risico der te verleenen voorschotten, welke door den eisch van zakelijke zeker heidsstelling tot een minimum beperkt wordt. Op deze wijze zullen niet alleen arbeiders aan werk geholpen en daar door voor eene materieele en moreele achteruitgang behoed worden maar ook wordt het algemeen financieel belang der gemeente bevorderd door verlichting der uitgaven voor onder steuning en toeslag op fondsuitkee- ringen aan werkloozen. Op grond van het bovenstaande vertrouwen wij, dat uwe Raad goed keuring zal kunnen hechten aan hel hierbijgaande ontwerp-besluit. Bij raadsbesluit van 15 Decem ber 1914 werden in handen van B. en W. gesteld om advies een twee tal adressen van het Algemeen Be stuur der «Tuchtunie", houdende ver zoek zoo kracoctg mogelijk te steu nen het sireven van die vereeniging om de tuchteloosheid onder het Neder landsche volk te bestrijden, waarvoor als een der krachtigste middelen wordt aangegeven bet beoefenen van sport (in het bijzonder open luchtspel) en gymnastiek. Met de argumenten in genoemde adressen kunnen B en W. zich ge heel vereenigingen waarom zij aan de Hoofden der scholen hebben verzocht hunnen invloed te willen aanwenden ter bereiking van het door de Tucht unie beoogde doel; ook zijn reeds in dien geest door de Raod eenige he sluiten genomen; o.a. door beschik baar te stellen een terrein voor sport- doeleinden op de Zuidbelling van den Berg en het ingebruik geven van schoollokalen voor Gymnastiekver- eenigirigen. Met het oog op het bovenstaande adviseeren B. en VV. de gemeenteraad aan adressant onder mededeeling van het bovenstaande te berichten, dat de gemeente zal voortgaan het streven der vereeniging zoo kiachtig mogelijk te steunen. Plnimvee. Blijkens het groot aantal leden der onderafdeeling Amersfoort der V. P. N., ongeveer 700 leden, bestaat hier veel liefhebberij voor de pluimveeteelt. Er is gegronde hoop dat deze eer zal toe- dan afnemen, daar zij, in tegen stelling met andere liefhebberijen, met geringe moeite productief gemaakt kan worden Onvoldoende kennis van de pluim veehouderij en fokkerij is alleen oor zaak, dat de kippen in sommige ge vallen geen, of te weinig voordeel geven, inzonderheid te Amersfoort is men te dien opzichte onder gunstige omstandigheden, daar de aanwezigheid van den rijkspluimveeconsulent een waarborg is, dat men alle gewenscbte inlichtingen gemakkelijk kan verkrijgen. Met de inrichting van het centraal fokstation op Birkhoven, zal spoedig aangevangen worden, waardoor men een eenige bron voor aanschouwelijke voorstelling krijgt, terwijl het voeder magazijn der V. P. N. doelmatig samen gesteld voeder, tegen billijken prijs, ook in kleine hoeveelheden, verkrijgbaar stelt. Om nu ieder in de gelegenheid te stellen, kosteloos de noodige kennis te verwerven, houdt de onderafdeeling Amersfoort een cursus voor belang stellenden in de pluimveehouderij. Deze cursus wordt geleid door den heer Van Asperen, assistent pluimvee consulent en zal in 10 lessen gegeven worden, waarvan de lste j.l. Dinsdag gehouden werd in «de Zwaan® en door 15 curcussisten bijgewoond. De heer Beaufort, lijkspluimveeconsulent, was mede tegenwoordig, evenals de afdee- lingssecretaris der V. P. N. te Utrecht, de beer Goedegebuure. De heer Krook, voorzitter der onder afdeeling, heette den deelnemers wel kom, en stelde den leeraar voor. Wel viel het aantal deelnemers niet mede, maar in Woudenberg, Leusden en Hoogland was 't de lste lesavond even zoo geweest en waren er de volgende les vele deelnemers bijgekomen. Spre ker hoopte dat zulks hier eveneens 't geval zou zijn en gaf, na den heer Van Asperen veel succes met zijn cursus gewenscht te hebben, aan dezen het woord. De lessen zullen gehouden worden in «de Zwaan® in de Utrechtschestraat des Dinsdagsavonds ten 8 ure. De te behandelen leerstof wordt ver deeld als volgt: 1. De Nuthoenderrassen. 2. Fokken van Hoenders. 3. Lichaamsbouw. 4. Het ei. 5. Natuurlijk en kunstmatig broeden. 6. Kunstmatig broeden. 7. Voedingenverzorgingderkuikens. 8. De voeding der leghoenders. 9 De bouw der hoenderhokken. 10. De voornaamste ziekten en ge breken der hoenders en de mid delen ter voorkoming en genezing daarvan. 11. De coöperatie. 12. De voordeelen van de pluimvee teelt voor land- en tuinbouw. De lste lesavond verliep tot aller ge noegen terwijl de platen en het oveiige onderwijsmaterieel, waaronder opge zette hoenders en een projectielantaarn, bet onderwijs aantrekkelijk en aan schouwelijk maken. Ieder belangstellende die tijd en lust heeft den cursus te volgen, heeft zich daartoe slechts a.s. Dinsdag aan te melden ten tijde en ter plaatse boven vermeld. H. v. d. Knoop. Volgens gerucbt zal de Vrijzinnig Democratische kiesvereeniging, nu de kiesvereeniging «Gemeentebelang® den in district I vacante zetel heeft over gelaten van de S. D. A. P. in dat district alsnog een candidaat stellen. Ook van recbtsche zijde zou zulks plaats hebben. De 4 geïnterneerden Belgische officieren die een maand geleden door de Belgische regeering gedegradeerd waren zijn weder in rang en eer her steld hier teruggekeerd. Emiel Hullebroeck. Donderdagavond heeft Hullebroeck weer in Amicitia gezongen nu eens droevig en ernstig dan weer vroolijk en schertsend zijn Vlaamsche liederen van de Clercq van Mey, van Cauwe- laert en van zooveel anderen. De zaal was goed vol en Hullebroeck, die hier een goede bekende is geworden, had groot succes en weid na elke voor dracht met warm applaus beloond. H. accompagneert zich zelf in dit ge val op een vleugel uit het magazijn van den heer Klein. Vóór bij ons zijn liederen deed genieten, hield hij een toespraak, waarin hij sprak over zijn arm, ongelukkig land en over de ver troosting van het lied in deze droeve dagen. De deurcollecte bedroeg ruim f71. Het Bestuur der Oranjevereeni- ging alhier deelt ons mede, dat zij besloten heeft, met bet oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden, over bet jaar 1915 geen contributie te beffen en zal in verband daarmede het bewijs van lidmaatschap over 1914 ook geldig zijn voor het jaar 1915. Dinsdag 26 Januari a.s. wordt door «Het Klein Tooneekin Amicitia een voorstelling gegeven (zie achter staande annonce). Speenhofl trekt hier altijd volle zalen en waar hij nu met een geheel nieuw repertoire optreed, waarmede overal in ons land een reuzensucces wordt behaald, zou bet ons niet verwonderen als de zaal in «Amicitia" te klein bleek. 23 Januari 1657. Strenge winter: In dese Winter is het soo harden Vorst geweest, dat men van 23 Januarij tot 5 Maert over de Mase heeft ge- reeden met Sleeden met 2 Paerden naer de bovensteden tot Keulen en Mastricht. Den 8 December heeft het weder heel sterck beginnen te vrie- een, soodat men den 18 December met Sleeden en Paerden over de Maes na alle bovensteden beeft gereden, en nu in 9 maanden 2 mael met Paer den en Sleeden heeft gereeden op de Maes tot het laeste van Maert toe. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 18 tot en met 21 Januari. GeborenJohanna Catrina Alde- gonda, d. van Johannes Josephus Smit en Aldegonda Josephina Verhoof. Toos. d. van Willem Wirtjes en Katha- rina Tilia Mulder. Jacobus, z. van Cornells van Altena en Jannetje van de Kuuider. Angeniet Everarda, d. van Geiardus Hendrikus Sloeken- broek en Geertruida Veenendaal. Petronella Jacoba, d. van Lammert Oosterbos en Petronelletje van Essen. Alexander, z. van Caret Hendrik opgedragen en ik zou heel eenvoudig verzocht worden den dienst te verlaten." „Heb op dat punt maar geen vrees," zei Racksole. „Ik neem natuurlijk alle verantwoording op me." „Dat zou me niets helpen," antwoordde Hazell, „u zoudt me niet weer in den dienst kunnen doen plaatsen en mijn carrière zou voor goed bedorven zijn." „Maar er bestaan andere carrières," zei Racksole, die uiterst verlangend was zijn gewezen kellner door middel van een goed gerichten kogel te temmen. „Nog verscheidene andere." „Mijn betrekking hier is mijn carrière," zei Hazell, „dus laat er niet geschoten worden. We zullen nog wat wachten, hij kan onmogelijk ontsnappen. U kunt mijn stalen pen krijgen als u wilt en hij gaf Racksole zijn onderzoekingsinstrument. „En u kunt alles doen wat u wilt, als 't maar zonder drukte gebeurt." Gedurende eenige oogenblikken bleven de vier mannen lijdelijk zitten, door mist omringd, met het donkere water onder zich en hoog boven hen een half-geladen kolenschuit met een wanhopig en listig man aan boord. Plotseling echter dreef de mist gedeel telijk weg en een bleek maanlicht vertoonde zich. 't Was een van die snelle wijzigingen die zich op een groote rivier menig maal voordoen. „Zoo is 't heel wat beter," zei de dikke man. Op 't zelfde oogenblik zagen ze een hoofd over den rand van de schuit uit kijken. 't Was Jules' gezicht donker, somber en dreigend. „Is mr. Racksole daar in die boot?" vroeg hij kalm, „als dat zoo is, laat hij dan hier boven komen. Mr. Racksole heeft me gevangen en hij kan me krijgen als hij er maar om vraagt. Hier ben ik." Hij stond in zijn volle lengte op den rand van de schuit en allen die in de boot waren, konden duidelijk zien dat hij in zijn rechterhand een kleine dolk hield geklemd. „Nou, mr. Rack sole, je zit me al zoo lang achterna," ging hij voort. „Hier ben ik nu. Waarom kom je niet boven? Als je er zelf den moed niet toe hebt, haal dan iemand anders over om 't te doen .je zult allemaal precies evengoed behandeld worden." En Jules lachte schel en dreigend. Midden in dien lach schoot Jules naar voren. „Wat doe je bier op mijn schuit? Allo er af!" 't Was de schelle stem van een kleinen jongen, die zich in de nachtelijke stilte deed hooren. Een in lompen gekleede knaap was stil achter Jules geslopen en twee kleine armen wierpen hem met een plot selinge duw omlaag. Hals over kop storte hij in het water, 't Bleek onmiddellijk, dat onder Jules' verschillende talenten het zwemmen niet behoorde. Hij sloeg van zich af en zonk. Toen hij weer boven kwam, werd hij in de Customsboot getrokken, een touw werd te voorschijn gehaald en binnen een minuut of twee lag de man, stevig gebonden, onbeweeglijk op den bodem van de boot. Door de hulp van een kwajongen die mogelijk niet moer recht op de kolenschuit had dan Jules zelf had Racksole zijn spel gewonnen. Voor de eerste maal in verscheidene weken ondor- vond de millionair een gewaarwording van tevredenheid en vol doening. Hij boog zich over de op den grond liggende gestalte. „Wat gaat u nu met hem beginnen?" vroeg Hazell. „We zullen naar de landingsplaats roeien tegenover het Babyion Hotel. Hij zal in mijn hotel goed gelogeerd zijn, dat beloof ik ham." Jules sprak geen woord. Voordat Racksole dien nacht van den Customs ambtenaar af scheid nam, was Jules veilig en wel naar het Babyion Hotel getransporteerd en de beide bootslui hadden hun 10 pond per hoofd ontvangen. „Wilt u hier logeeren?" vroeg de millionair aan den heer George Hazell. „'t Is laat geworden." „Met genoegen," zei Hazell. Den volgenden morgen vond hij een weelderig ontbijt op hem wachten en in zijn servet stak een enveloppe, inhoudende een Engelsche banknoot van honderd pond. Maar, hoewel hem dat alles pas veel later ter oore kwam, waren er heel wat dingen gebeurd vóórdat Hazell zich neerzette om dat weelderige ontbijt eer aan te doen. XXVII. De bekentenis van den heer Tom Jackson. De kleine slaapkamer waarin Jules verblijf had gehouden in al de jaren dat hij oberkellner was geweest in het Babyion Hotel, was, sinds hij door Theodore Racksole zoo plotseling was ontslagen, ongebruikt gebleven, daar er tot nog toe geen oberkellner officieel in zijn plaats was aangesteld. Als gevolg daarvan kwam Racksole op 't praktische denkbeeld zijn gevangene met zoo weinig drukte als mogelijk was, naar die ongebruikte slaapkamer te brengen, 't Bleek dat dit geenerlei moeilijkheid opleverde, want Jules toonde niet de minste neiging tot verzet. Racksole nam een ouden commissionair met zich mee naar boven, die al vele jaren lang in dienBt was geweest van het hotel een grijsharig man, zoo stevig en sterk als een buldog. Tezamen brachten ze Jules, wiens handen gebonden waren, naar de bovenste verdieping de achtste waar de bewuste kleine slaapkamer zich bevond. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2