Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. »Maar waar wij onzeD eigen weg volgeD, die zuiver vrouwelijk zijn moet, daar zullen wij scheppendeen stuwende kracht ontwikkelen en naar ons doel schrijden, op een wijze die de mannen door hun aard en hun omstandigheden, niet kunnen volgen. »Wacht niet met rechtstreeksche daden tegen den oorlog totdat uw rechten gelijk zijn aan die van den man, maar maakt van uw zwakheid uw kracht: waar geen staatsverant- woording ons drukt, kennen wij slechts de verantwoording tegenover de menscbheid en het geweten, of tegen over God, een voorrecht dat iedere man ons zou kunnen benijden. «Begint dus waar gij staat en ge bruikt de omstandigheden waarin de maatschappij u plaatst en die niet zijn die van den man. «Het Witte Leger is één weg dien wij gaan kunnen, omdat wij vrouwen zijn! «Wie schaart zich onder die blanke banieren? «Wie kracht en talent bezit om op te richten, wie liefde en moed heeft om mede te doen, gij allen geeft uw gevoelens en zendt uw schrijven aan «Het Witte Legeroc, p/a. J. H. de Bussy, Rokin GO, Amsterdam. De „Tenips" over onze neutraliteit. Het groote officieuze Fransche blad «Le Tempsi bespreekt thans op wel willende toon de houding van ware onzijdigheid, welke Nederland bewaart. Reeds vroeger erkende genoemd blad het moeilijke van den toestand. De neutraliteit, zoo schrijft het thans, eischt, noodzakelijke opofferingen en de vervulling van dikwijls pijnlijke plichten. De Nederlandscho regeering heeft zich daarvan vrij gewillig ge kweten («d'assez bonne grace«). Het staat niet aan ons, na te gaan, welke partij haar sympathie heeft, waarheen haar wenschen gaan: het is voldoende te weten, dat er in Den Haag geener lei vijandschap heerscht jegens de geallieerden en dat de regeering der Koningin een gezonde opvatting heeft van de neutraliteit. De «Tempsa erkent vervolgens, dat Nederland in zake de interneeringen, geest en letter van de internationale overeenkomsten geëerbiedigd heeft, en dat het de Belgische vluchtelingen edelmoedig is te hulp gekomen. «Men mag zeggen, zoo besluit het blad, dat Nederland zich den plicht, dien de omstandighedon het opleggen, bewust is, en dat de openbare meeniDg, zooals zij zich thans doet kennen, het aan de regeering gemakkelijk maakt, de neutraliteit stipt in acht te nemen. Dinsdagavond vergaderde de Raad der Gemeente Amersfoort te half acht ten Stadhuize. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Jorissen, Ooster veen, Van Achterbergh en Eysink en 3 vacatures. Ingekomen de volgende stukken: Koninklijk Besluit dd. 16 December 1914 no. 3, waarbij de bezoldiging van den Commissaris van Politie te Amers foort wordt vastgesteld op f2600. 's jaars, ingaande 1 JaDuari 1915. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van den Minister van Binnen- landsche Zaken dd. 4 Januari 1915 no. 21160 Afd. O waarbij wordt goed gekeurd de wedderegeling van B. G. Halberstadt, leeraar aan de H. B. S. te Amersfoort. Voor kennisgeving aan genomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 28 December 1914 3e Afd. no. 2393, waarbij wordt verdaagd de beslissing omtrent de begrooting van inkomsten en uitgaven der Gemeente Amersfoort en waarbij Burgemeester en Wethouders worden gemachtigd tot op de helft der aangevraagde som men uitgaven te doen en de inkomsten te ionen, gelijk die op de begrooting zijn geraamd. Voor kennisgeving aan genomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 28 December 1914 3e afd. No. 3121/2378, waarbij wordt goedgekeurd het le suppletoir kohier tot heffing van de straatbelasting over het dienstjaar 1914, vastgesteld bij raadsbesluit van 15 December 1914 op een bedrag van f 270.39. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 28 December 1914 3e afd. No. 3122/2378, waarbij wordt goedgekeurd bet kohier tot heffing van schoolgelden voor de Burger avondschool voor den cursus 1914- 1915, vastgesteld bij raadsbesluit van 15 December 1914 op een bedrag van f200,-. Voor kennisgeving aan genomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 28 December 1914 3e afd. No. 3123/2378, waarbij wordt goedgekeurd het 2e suppletoir kohier tot heffing van de inkomstenbelasting over het dienstjaar 1914, vastgesteld bij raadsbesluit van 15 December op een bedrag van f 2050,50. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 28 December 1914 3e afd. no. 3143/2404, waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit dd. 15 December 1914, No. 3111 tot koste- looze overname van eenige strooken grond van J. Verhey te Amersfoort. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 11 Januari 1915 le afd. No. 608/26, waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit van 15 December 1914 no. 6323 tot verlenging van den termijn, binnen welken de onbewoonbaar ver klaarde perceelen Wolkerstraat 7, 9, 11 en 13 ontruimd moeten zijn. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 11 Januari 1915 le afd No. 60S/26, waarbij wordt geweigerd goedkeuring van het raadsbesluit vari 15 December 1914 no. 6313 tot ver lenging van den termijn hinnen welken do onbowoonbaar verklaarde perceelen Wolkerstraat 5 en 15 ontruimd moeten zijn. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 11 Januari 1915 le afd. No. 21, waarbij wordt ver daagd de beslissing op het raadsbe sluit van 15 December 1914 tot het aanvragen en aanvaarden uit 's Rijks kas van een voorschot van ten hoogste f 107.500.benevens een bijdrage uit 's Rijks kas ad. f400,per jaar, in verband met de kosten der bouw plannen van de stichting Volkshuis vesting II. Voor kennisgeving aan genomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 11 Januari 1915 3e afd. No. 70/31, waarbij wordt ver daagd de beslissing op het raadsbe sluit van 27 October 1914 tot over name van den Bisschopsweg, de Ach terluiaard, de Veldstraat en Kroontjes- molon. Voor kennisgeving aangenomen. Proces Verbaal van de opneming van kas en boeken van den Ontvanger op 21 Januari 1915. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van de Commissie tot wering van schoolverzuim dd. 19 Januari 1915 no. 1 waarbij worden aangeboden het jaarverslag en de rekeningen verant woording over het jaar 1914. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van H. J. Martens dd. 12 Januari 1915, waarbij deze zijne be noeming tot lid van de Commissie lot wering van schoolverzuim aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van A. van Weezei Errens dd. 11 Januari 1915, waarbij hij zijne herbenoeming tot lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs aanneemt. Voor kennisgeving aange nomen. Brief van A. F. L. van Hengel dd. 12 Januari 1915 waarbij hij zijne her benoeming tot lid van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs aanneemt. Voor kennisgeving aange nomen. Brief van B. Kerkhoff, dd. 15 Januari 1915, waarbij hij zijne herbenoeming tot lid van de Commissie van toezicht op bet Lager Onderwijs aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van A. F. van Hengel dd. 11 Januari 1915 waarbij hjj zijne be noeming tot Armverzorger aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van W. J. Fortuin Drooglever dd. 36 December 1914 waarbij hij zijne benoeming tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van T. van Daal dd. 28 Decem ber 1914, waarbij hij zijne herbe noeming tot lid van het burgerlijk armbestuur aanneemt. Voor kennis geving aangenomen. Brief van J. A. Baud dd. 28 Decem ber 1914, waarbij hij zijne benoeming tot len ambtenaar ten kantore van den gemeente-ontvanger aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van de Gymnastiekvereniging T. O. G. dd. 25 December 1914 met dankbetuiging voor de ingebruikgeving van het gymnastieklokaal derH.B. S. Voor kennisgeving aangenomen. Adres van G. Kraak, gepensionneerd hospitaalgeëmployeerde dd. 6 Januari 1915 met verzoek hern gedurende 4 jaar eene giatificatie te willen ver- leenen. Naar B. en W. om advies. Adres van de Afdeeling Amersfoort der S. D. A. P. en van de vakcenirale de A. B B. inhoudende het verzoek de uitkeenngen uit de werklozen fondsen te verhoogen ten aanzien van de ongehuwden. Naar B. en W. om advies. Adres der afdeeling Amersfoort van den Volksbond tegen Drankmisbruik dd. 21 Januari 19i5 inhoudende het verzoek een lokaal te willen beschik baar stellen ten behoeve van op te richten cursussen in schoonschrijven. Naar B. en W. om advies. Adres van de Zondagsschool van den Ned. Protesiantenbond inhoudende het verzoek, ten behoeve van het godsdienstonderwijs gebruik te mogen maken van een drietal lokalen eener openbare school. Naar B. en W. om advies. Brief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken dd. 24 December 1914 inzake verhooging der subsidie. Voor kennisgeving aangenomen. Adres van de Afd. «Amersfooit van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden «Mercurius» dd. 25 Januari 1915 houdende verzoek gebruik te mogen maken van een schoollokaal voor een cursus in Boekhouden enz. Naar B. en W. om advies. Na opening hield de Burgemeester de volgende rede: (wordt in zijn geheel in ons volgend nummer opgenomen). De heer Van Kalken als oudste raads lid het woord nemende, gelooft het zich tot plicht te moeten rekenen een woord van dank te spreken. Wanneer spreker denkt aan alles, wat door de mobilisatie is tot stand moeten komen om de nooden te lenigen dan is dankbaarheid hier op zijn plaats. Door den Burge meester is met ernst ingegrepen, bij gestaan door de Wethouders en den Raad en ook door de Burgerij. Daarom kan Amersfoort trots zijn op alles, wat is tot stand gebracht, waardoor een krachtigen band is gelegd tusschen de Burgerij en het Gemeentebestuur. Spre- kerhoopt,datGod den Voorzitter kracht moge schenken, om in lengte van dagen de vruchten van gedaan werk te zien. (Applaus. Agenda: 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet verleenen van eervol ontslag aan mejullrouw A. J. W. Th. Bremer, onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school E. (Aan genomen). 2. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van mevr. de wed. Heyligers geb. Reinbaudt, houdende verzoek om eervol ontslag als Regentes van het Burgerweeshuis (Aangenomen). 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwgrond aan den heer W. W. Hopperus Buma. (Aangenomen) 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van grond van Jb. Hendriks en A. Hendriks, ectat- genoote van A. H. van Bemmel, ge legen aan de Barchman Wuytierslaan. (Aangenomen). 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opheffing van bouw- verboden gevestigd op perceelen tus schen de Groote Nachtegaalsteeg en de beek. (Aangenomen). 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaarverkla ring van de perceelen St. Agathastraal Nos. 20 en 22, met advies daaiomtrent van de Commissie uit den Raad. (Aan genomen). 7. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van de Tuchtunie om zoo krachtig mogelijk te steunen het stieven van die vei- eeniging om de tuchteloosheid onder het Nederlandsche volk te bestrijden (Aangenomen) 8. Advies van Burgemeester en Wethouders op het advies van den Nederlandschen Bond voor werkver schaffing, inhoudende verzoek de ge meente Amersfooi t als lid van dien bond te doen toetreden. (Aangenomen). 9. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van de Huishoud- en Industrieschool om ver hooging van subsidie. (Aangenomen). Bij punt 10, voorstel van Burge meester en Wethouders tot het ver leenen van een crediet om daarmede nijveren te Amersfoort gevestigd, te kunnen steunen, merkt de heer van Duinen op, dat 6en kapitaal van f20.000 te klein is. Ook acht hij zakelijke zekeiheid voor de Gemeente niet goed. Na toelichting van den voorzitter wordt dit punt ook aan genomen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een crediet voor den aanleg van trottoirs in de Bloemendaalsche poort. (Aan genomen.) 12. Voorstel van Burgemeester en Wethoudersom te bepalen dat bijdragen door de Gemeente verschuldigd voor inkoop van diensttijd ingevolge de wet van 21 Juni 1913 (Staatsblad No. 303) en de Pensioenwet voor de bijzondere leeraren 1914, zullen worden betaald in tien, zooveel mogelijk gelijke, jaar- lijkscbe termijnen. (Aangenomen.) 13. Vooistel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verorde ning waarbij ter zake van bepaalde ontvangsten der Gemeente, wordt af geweken van het bepaalde bij art. 113 der Gemeentewet. (Aangenomen). 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo tingen dienst 1914 en 1915. (Aan genomen). 15. Vaststelling 3e suppletoir kohier inkomstenbelasting dienst 1914. (Aan genomen). 16. Reclame inkomstenbelasting dierst 1914. (Aangenomen). 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een tijdelijke leening van f 400.000 om de reeds vastgestelde geweentewerken te kunnen uitvoeren. (Aangenomen.) 18. De gemeente-eigendommen worden onder dezelfde voorwaarden verhuurd. Voor kennisgeving aange nomen. Rondvraag. De heer Van Kalken klaagt over het slechte gebouw van den gemeente ontvanger. Deze toestand kan niet bestendigd blijven en er zal naar een betere gelegenheid moeten worden uitgezien. De belastingbetalers hebben recht op een behoorlijke ontvangst. De voorzitter zegt: Een geschikter plaats is niet te vinden, doch er zal getracht worden verbetering aan te brengen. De heer Houbaer komt op voorde Belgische studenten, die als school jongens behandeld worden. Hij wenschte hen meer vrijheid te geven, evenals de officieren. De voorzitter zegt, dat dit niet op den weg van de gemeente ligt. Hierna sluiting. Begrafenis ils. Lagers. Maandagmiddag wrrd onder veel belangstelling op de Algemeene Be graafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van ds F. G. Lagers, tegelijk met dat van zijn echtgenoote. Toen de kisten in de groeve waren neergelaten, trad mr. Van Schaarden burg naar voren en bracht een laatste gioet aan den overledene, namens de Evangelische Maatschappij, waaraan hij zijn beste krachten had gewijd en waarvan hij het oudste lid was. Veer tig jaren lang heeft hij de belangen der Maatschappij gediend. Als redac teur van den «ProtestanU gaf hij leiding. Ook als vaderlijke vriend zal zijn naarn met eere en dank genoemd worden. Hierna sprak ds. Staderman te Groningen, de laatste standplaats van den overledene. Hij had veel van ds. Lagers gehoord, en hierdoor was deze geen vreemdeling van hem. Hij bracht hem hulde als redenaar, die zijn gehoor wist te boeien, als man van karakter, die steeds recht door zee ging, en niet hield van schipperen. Namens zijn vele vrienden bracht hij hem een laatsten groet. De heer Kriegei sprak namens het bestuur van de Evangelische Maat schappij te Amersfoort. Oud moet men sterven, doch wij hadden niet gedacht, zoo spoedig bier te moeten „'t Zal in je voordeel wezen als je je verstandig wilt gedragen." „Ik ben niet van plan op één vraag te antwoorden zoolang ik vastgebonden lig." „Ik zal je beenen losmaken," zei Racksole, „dan kun je op zitten. Je behoeft me niet te vertellen dat je een bijzonder onaangenamen nacht hebt gehad, want ik weet dat 't niet waar is. Me dunkt dat je buitengewoon welwillend behandeld bent geworden, m'n vriend. Ziezoo!" En hij maakte het touw los waarmee de beenen van zijn gevangene waren vastgebonden. „Ik zeg nog eens dat je 't best zult doen je verstandig te gedragen. Je zult wel willen erkennen dat je 't spelletje totaal hebt vor- loren. Ik heb me voorgenomen je te verslaan, ik zelf zonder hnlp van de politie en ik heb 't gedaan ook." „U heeft 't heelenal zelf gedaan, zeker," gaf Jules ten ant woord. „U heeft in strijd met de wet gehandeld. Als u uw ver stand had gebruikt, zoudt ge u er in 't geheel niet mee bemoeid hebben en alles aan de politie hebben overgelaten. Dan zouden ze een jaar of zoo aan het rondsnuffelen zijn geweest en ten slotte niemandal hebben gedaan. Wie moet de politie de zaak nu gaan vertellen? U? Gaat u me aan hen uitleveren en zeggen: „Hier, ik heb hem voor jullie gepakt." Als u dat doet zullen ze u verzoeken verschillende dingen eens uit te leggen en dan zult u heel raar kijken. Een misdaad is geen excuus voor een andere misdaad, dat zullen ze u wel aan 't verstand brengen." 't Bleek duidelijk dat Jules het moeilijke in Racksole's positie volkomen had doorgrond en dat die moeilijkheid inderdaad niet viel weg te cijferen, hiervan voelde Racksole zelf zich volkomen overtuigd. Hij zou die moeilijkheid onder de oogen moeten zien. Maar hij wilde Jules niets doen vermoeden van zijn meening omtrent dat punt. „In elk geval heb ik je nu hier, als mijn gevangene," zei hij heel kalm. „Je hebt allerlei soort van misdaden begaan en daar onder een moord. Je verdient niet anders dan opgehangen te worden, dat weet je zelf volkomen goed. Er bestaat niet de minste reden waarom ik de politie er bij zou moeten roepen, 't Zal voor mij zoo gemakkelijk als iets zijn om zelf je naar de andere wereld te helpen; 't zal niet meer dan een daad van rechtvaardigheid wezen. Op dezelfde manier als ik je hier in het hotel heb gebracht, kan ik je er weer uitbrengen. Een dag of wat geleden heb je te Ostcnde een stoomjacht geleend of ge stolen. Wat je er mee gedaan hebt, weet ik niet en 't kan me ook niet schelen. Maar ik heb een heel sterk vermoeden dat mijn dochter groot gevaar hoeft geloopen op dat stoomjacht door je vermoord te worden. Nu bezit ik ook een stoomjacht. Veronder steld dat ik 't ook eens op dezelfde manier gebruikte, dat ik je er heen bracht, naar zee stoomde en je dan op een goeden avond verzocht van boord en in zee te stappen! Zulke dingen zijn meer gebeurd en zullen nog wel meer gebeuren. Als ik zoo handelde, zou ik tenminste do voldoening hebben te weten dat ik de maat schappij van de nachtmerrie van een schurk had bevrijd." „Maar toch doet u 't niet," zei Jules met gedempte stem. „Neen," antwoordde Racksole op vasten toon, „ik zal 't niet doen als je je van morgen behoorlijk gedraagt. Maar ik zweer je, als je dat niet doet, dan zal ik niet rusten voor dat je dood bent, politie of geen politie. Je kent Theodore Racksole nog niet." „Ik geloof waarachtig dat u 't meemt," riep Jules uit, met een air van verbaasde belangstelling, alsof hij iets gewichtigs had ontdekt. „Dat geloof ik ook," zei Racksole. „Luister nu. In't gunstigste geval wordt je uitgeleverd aan de politie. In 't ongunstigste I geval behandel ik de zaak zelf. Met de politie zou je nog een kleine kans hebben er levend af te komen je zoudt misschien twintig jaar dwangarbeid krijgen, omdat het, hoewel 't volkomen zeker is dat je Reginald Dimmock hebt vermoord, eenigszins moeilijk zou wezen dat feit te bewijzen. Maar met mij zou er van geen kans hoegenaamd ook, sprake zijn. Ik heb je een paar vragen te doen en 't zal van de manier waarop je die beant woordt afhangen, of ik je aan de politie uitlever of dat ik mijn eigen rechter zal zijn. En laat ik je dit zeggen, dat die laatste manier verreweg 't eenvoudigst voor me zou wezen. Ik zou er ook dadelijk toe besloten zijn, als ik niet 't besef had gehad dat je een schrander en in je soort merkwaardig man bent, als ik niet een zekere bewondering voelde voor je weergasche slimheid." „Dus u is toch overtuigd dat ik een schrandere kerel ben?" zei Jules. „Nu, u beeft gelijk, want dat ben ik. Ik zou u ook veel te slim af zijn geweest als 't toeval u niet een handje had geholpen. U heeft uw overwinning niet te danken aan uw eigen beleid, maar aan het toeval." „Dat zeggen de overwonnenen altijd. Waterloo was natuurlijk voor de Engclschen alleen maar een geluks toeval, maar met dat al was hot toch Waterloo." Jules trok een gezicht alsof hij een geeuw onderdrukte. „Wat verlangt u te weten?" vroeg hij beleefd. „In de allereerste plaats verlang ik de namen te weten van je medeplichtigen hier in dit hotel." „Ik heb er geen meer," zei Jules. „Rocco was de laatste." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2