Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. De kleuren der biljetten zijn de volgende. Voorzijde Coupure ƒ10: ondergrond lichtgeel rand met tekststaalblauw serie, no. en handteekeningenzwart. Coupure ƒ25: ondergrond: oranje; rand met tekst: donkerbruin; serie, no. en handteekeningen: zwart. Coupure 40: ondergrond: licht groen; rand met tekst; donkergroen serie, no. en handteekeningen: zwart. Coupure ƒ60: ondergrond: licht paarsbruin; rand met tekst; donker paars; serie, no. en handteekeningen zwart. Achterzijde Coupure ƒ10: ondergrond: licht blauw; rand met vignet: blauw-bruin waarde, in letters aangegevenlicht bruin serie en no.: zwart. Coupure 25: ondergrondoranje rand met vignet: donkerbruin; waarde in letters aangegeven, lichtbruin serie en no: zwart. Coupure ƒ40: ondergrond: licht groen rand met vignetdonkergroen waarde in letters aangegevenzijde groen; serie en no.: zwart. Coupure 60: ondergrond: licht paarsbruin; rand met vignet: donker paars; waarde in letters aangegeven lichtbruinserie en no.zwart. De Hanze. Onder voorzitterschap van den heer Bunnik vergaderde de R. K. Midden- standsvereeniging «De Hanze® Don derdagavond 8 uur in de Patronaatszaal aan de Elleboogsteeg. De voorzitter heette de aanwezigen welkom en hoopte, dat allen een goed en rustig jaar mochten hebben. Hierna opende hij de vergadering, waarna de 2e Secretaris de notulen las welke be houdens een kleine wijziging werden goedgekeurd. Aan de orde punt. II. a. Verkiezing van een Voorzitter. Gekozen met bijna algemeene stemmen de beer Bunnik, de tegenwoordige Voorzitter, die de functie weer zal aanvaarden b. Ver kiezing van een Bestuurslid, gekozen de heer Köllman, die de functie dadelijk aanvaardt. Aan het jaarverslag, dat door den 2en Secretaris werd gelezen, ontlee- nen we: het aantal leden is gestegen van 82 tot 113; door vertrek van den heer Scheffers moest een andere Voor zitter worden gekozen. In het afgeloopen jaar werden 16 Bestuursvergaderingen gehouden en 4 algemeene vergaderingen werden door 40 leden bijgewoond. De bijdrage voor de R. K. leeszaal was op f 10 gebracht. De vereeniging van bakkers en kruideniers is nog niet tot stand gekomen. Aan den Minister werd een adres gezonden met verzoek de Belgische officieren en geïnterneer den hier te houden. De Jeugd-orga- nisatie is nabij. Onder dankbetuiging werd het verslag goedgekeurd. De inkomsten bedroegen f 455 23. De uitgaven f 253.09. Saldo f 202.14 De heeren Thien en de Wit vormen de Commissie tot het nazien van de rekening en verantwoording. Mededeelingen. Voor de oprichting van een R.K. brood- en banketbakkers- vereeniging is bier nog weinig animo en de pogingen hebben tot dusver schipbreuk geleden. De heer Stenfert heeft de statuten en reglement voorde Jeugd-organisatie in elkaar gezet. De bedoeling is hier te werken voor kinderen van den mid denstand, jongens van 14—20 jaar, met een klein clubje te beginnen en dat al leerende uit te breiden. De statuten zullen weldra gedrukt en aan de leden gezonden worden. De subsidie voor de R.K. Leeszaal en de Handelsschool blijft onveranderd. De beer Nieuwendijk wilde de laatste verdubbelen. Het Bestuur der Hanze is doordat van Handel en Nijverheid aangezocht een spreker te laten komen over reclame en etaleeren. Het voelt hier veel voor en in Maart zal een spreker komen. Een lid vroeg, waarom de leverantie van brood voor bet interneeringskamp is opgedragen aan twee bakkers. De Voorzitter meende, dat deze alleen in staat waren zoo'n groote hoeveelheid te leveren. Voor de Belgische kindereu zal f 10 uit de kas gegeven worden en alle leden zullen een aanzoek krijgen voor een geldelijke bijdrage. Ieder geeft een gesloten briefje met het bedrag. Hierna werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Amersfoortsch Mannenkoor heeft Donderdag in «Amicitia® een uitvoe ring gegeven, die weer goed geslaagd is; het koor zong puik, al waren een twintigtal leden door de mobilisatie afwezig. Ook de compositie van den directeur, den heer Hazendonk, werd uitstekend uitgevoerd. Deze composi tie heet «Hymne aan den Vrede®. Voor de uitvoering bood de beer Koerselman hem met eenige toepas selijk woorden een krans aan. De solisten zongen mooi, vooral raej. Teengs uit Edam. De heer v. d. Ploeg was na de pauze het best op dreef. De begeleiding van den heer v. d. Burg was als altijd in goede banden. De zaal was zeer goed bezet, beter dan gisterenavond, toen mevr. Koning- Vrooms en de heeren Dirks en Mas tenbroek een concert gaven. En toch hadden ook deze een volle zaal ver diend, want hun kunst is boven allen lof verheven. Doch het schijnt, dat er voor deze tijden en voor Amersfoort te veel te doen is. Hond- en klauwzeer. Bij den landbouwer Corn. Kok in de buurtschap de Bildt bij Soest, is mond- en klauwzeer uitgebroken. Op last van den district-veearts zal de geheele veestapel, bestaande uit ruim 40 stuks hoornvee en een aantal var kens en kippen worden afgemaakt. De hofstede is onder bewaking ge steld. In de Remonstrantsche kerk wordt Zondagocnteud om 10 uur een godsdienstoefening gehouden voor jongelieden en 's avonds om 7 uur een dienst voor de gemeente. Vrijdag 19 dezer zal dr. W. Haverkamp, Ned. Herv. predikant te Nijmegen eene spreekbeurt komen vervullen in de plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestantenbond. Zondagmiddag half drie zal het nieuwe kerkgebouw der Gereformeerde gemeente aan de Zuidsingel worden ingewijd. Aan dr. J. W. Jorissen, voor zitter van het comité voor Amersfoort en omstreken van. het Ned. Roode Kruis, is het Eerekruis van verdienste dier vereeniging toegekend. Door tusschenkomst van mevrouw M. baronesse Van Oldenneel mocht het Comité voor uitgewekenen andermaal een gift van f 300 ontvangen, wederom beschikbaar gesteld door den heer I. J. M. Muurling, te Warrenton (Vir ginia), bier welbekend als schenker van den Muurling-beker en die begin December het comité bereids een gift van f 1000 deed toekomen. In bet begin der volgende maand zal in de groote zaal van «Amicitia® eene tentoonstelling gehouden worden van huisvlijt door de geïnterneerde Belgische soldaten. De voetbalclub II. V. C. her denkt hedenavond in de «Keizers kroon® op feestelijke wijze haar 10- jarig bestaan. De club spoelt op haar terrein achter «Rustoord® tegen een elftal uit de geïnterneerde Belgische stu denten. Loop der bevolking in 1914. De werkelijke bevolking der gemeente Amersfoort op 1 Januari 1914 bedroeg 11942 manhen en 12509 vrouwen, totaal 24451. Zij werd vermeerderd: Door geboorte met 349 m. en 300 vr., totaal 649. Door vestiging in de gemeente met 1284 m. en 1073 vr., totaal 2357, en in de militaire ge bouwen met 71 m. en 5 vr. totaal 76. De totale vermeerdering bedroeg dus 1704 m. en 1378 vr., totaal 3082. De bevolking werd verminderd: Door overlijden met 153 m. en 175 vr., totaal 328 en door vertrek uit de gemeente met 874 m. en 915 vr.. totaal 1819 en vertrek uit de militaire gebouwen met 59 m. en 6 »r. totaal 65 De totale vermindering bedroeg dus 1086 m. en 1126 vr., totaal 2212. Het totaal der bevolking bedroeg op 31 Dec. 1914: 12560 m. en 12761 vr., totaal 25321, zoodat eene ver meerdering kan worden geconstateerd van 618 m. en 252 vr., totaal 870 personen. Er werden 155 huwelijken vol trokken, 2 vonnissen van echtschei ding ingeschreven en 1 acte van een in het buitenland voltrokken huwelijk overgeschreven. Omtrent het proef-fokstation, dat bij »Birkhoven« zal verrijzen en waarvan de Burgemeester in zijn Nieuwjaarsrede zulke juiste verwach tingen uitsprak, schrijft de Rijkspluim- veeconsulent, de heer H. B. Beaufort, in het jongste nummer van het Maand blad der V. P. N.: Van verschillende zijden ontvingen wij instemming met het plan, in de onder-afdeelingen geld bijeen te bren gen voor de stichting van bet proef- fokstation. Ook in de Algemeene vergadering te Utrecht werd door verschillende afdeelingen in dezen geest gesproken en het is verblijdend, te zien hoeveel belangstelling allerwege wordt betoond in de tol stand koming van deze inrichting, Reeds kwamen van enkele afdee lingen toezeggingen in tot deelneming in de geldleening en wij vertrouwen ook spoedig van die afdeelingen, welke nog niets van zich lieten hooren. Velen vragen ons inmiddels hoever wij reeds gevorderd zijn en hoe de plannen worden uitgewerkt. Wij geven hieronder een beknopt overzicht van den stand van zaken. Door al den tegenslag, dien wij reeds ondervonden, is het niet moge lijk, de geheele inrichting in werking te bebben vóór het nieuwe broed- seizoen aanvangt; wij zullen echter <lit voorjaar beginnen met het aan schaffen van een beperkt aantal hoen- deis, afkomstig van velschillende fok kers in Nederland en het buitonland Deze toornen zullen worden gecon troleerd, op den leg waardoor wij een goed vergelijkend overzicht krij gen. Van al deze toornen worden kui kens gefokt; omtrent groeikracht, ge wichtstoeneming, tijd van legrijpheid en alle verdere eigenschappen en ken merken dezer nakomelingen worden de vereischte gegevens verzameld, zoodat wij de waarde der toornen leeren kennen uit de nakomelingen. De gebeele nieuwere fokinrichting is gebaseerd op den stelregel, dat «de waarde van een fokdier in hoofd zaak wordt bepaald door zijn nako melingen® en dezen stelregel zullen wij op bet fokstation als leiddraad nemen. Intusschen is reeds een aanvang gemaakt met de afrastering van de terreinen en het is een lust, zelfs in dit gure jaargetijde rond te wandelen tusschen de heerlijke bosschen en weide, waarop de inrichting zal ver rijzen. Het heel mooie terrein, dat uit twee stukken bestaat, is 12 H A. groot. Wij zijn nu geregeld bezig met ter- reinopmetingen, want al hebben wij 12 H.A., toch moeten wij zuinig om gaan met de beschikbare ruimte; er zijn heel mooie plekjes bosch, eiken, berken en dennen en wij sparen alles zooveel mogelijk. Alleen van het den nenhout hebben wij meer dan ons lief is en zal een gedeelte moeten vallen een deel van dit hout komt ons weer te pas voor allerlei doeleinden, want «zuinig heid® in elk opzicht is hier de bood schap. Wij zijn echter niet alleen van plan te hakken, maar ook te planten; de grond is door zijn beschutte ligging uitstekend geschikt voor fruitteelt en wij zullen van elk hoekje gebruik maken om daar mooi fiuil aan te planten. De inrichting moet in elk opzicht een leerschool zijn; wij moe ten de hoenders de zelfde vrijheid kunnen geven als op de boerderij; wij moeten boenders houden, zooals in groote parken, beplant met hoog- stamwij moeten boenders houden op kleine oppervlakte, waar elke vier kante Meter wordt benut voor het planten van laagstam leiboomen tegen de hokken en voor het kweeken van groenten en groenvoer voor de dieien. Zoo zal er wat te leeren zijn voor den boer, voor den hoenderparkhouder en' voor den man, die, slechts over een klein lapje grond beschikkend, daaruit een deel van zijn bestaan wil halen. Helpt allen een handje om de in richting een succes te doen worden; later helpt de inrichting U. Overiicht omtrent het vervoer en de opbreDgst der Amersfoortsche Tramweg-Maat schappij gedurende de maand Jan. 1914 en 1915. 1914 1915 Minder. Aantal passagiers 9632 8201 1131 Opbr. vervoer f482.15 f410.15 f71.70 Dagkilom. - 8.64 - 7.35 - 1.29 Totaal - 497.21» - 422.92'- 74.29 Dagkilom. - 8.91 - 7.58 - 1.33 Een oude soldaten-vermaning. Mohammed's opvolger. Aboe-Bekr, zond zijn troepen uit om Servië te veroveren. Hiermee begon de ver breiding van den Islam over heel Azië van Europa. Voor de troepen oprukten, hield Aboe-Bekr een toe spraak tot de manschappen en gaf ze de volgende vermaningen mee «Menschen, ik beveel u tmn dingen, waar gij bij den Profeet, nauwkeurig acht op moet slaan Bedriegt niemand en steelt niet, weest niet trouweloos en martelt niemand, doodt noch kin deren, noch grijsaards, noch vrouwen, berooft de palmen niet van hun bast, en verwoest de akkers niet; dood geen schapen, noch ossen, noch kameelen behalve dan voor uw levensonderhoud. Gij zult geschoren mannen ontmoeten, doch slaat ze niet met de sabel op hun kruingij zult ook rustige be woners van het land vinden, laat ze met rust en in vrede, opdat zij hun vromen levenswandel vervolgen.® De overlevering vertelt, dat de Mohammedanen, die voor grenzeloos fanatiek doorgingen, zich stipt aan de aanwijzingen van Aboe-Bekr ge houden hebben. Ach mochten alle soldaten van heden zich deze verma ningen in het oor knoopen De werkloosheid vermindert. Gedurende de maand Januari beb ben zich bij de commissie te Rotterdam als werkloos aangemeld 970 personen (onder wie 284 bootwerkers, 184 werklieden bij de bouwvakken, 122 kooplieden) tegen 1229 personen in December en 1339 personen in Novem ber. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Een dringende bede om hulp uit Amersfoort. Voor de vrouwen en kinderen van geïnterneerden is door bet Amers- foortscb Comité voor Uitgewekenen tot beden in totaal ontvangen f 1000, benevens een pak dekens, een pakje onderkleeren. een kist levensmiddelen en toezeggingen van kleederen. Aan alle schenkers is bericht van ontvangst gezonden. Van deze en verdere giften, die dringend noodig blijven, zal later vol ledig opgave worden gedaan. C J. F. PRINS. Voorzitter. P J. FREIJERIKS. Secretaris. W. C. ENGELBERTS, Per.ningm. Amersfoort, 5 Februari 1915. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 28 Januari tot en met 4 Februari. Geboren: Adolphina Geertiuida, d. van Hermanus Martens en Antje Hoef sloot. Johan Christiaan, z. van Willem de Voogd en Catharina Maria Kamp. Geertruida Evelina, d. van Willem Alexander Polhout en Geer truida Evelina Mark. Wijpkje, d. van Bauke Kramer en Francina Rui tenberg. Pieter Johannes Albertus, z. van Marinus Cornells van Wilpen en Jansje Hendrika van Rennes. Roelof, z. van Roelof Cirkel en Aaltje van Santen. Calharina, d. van Aart van Vreumingen en Daatje Oveteijn- der. Johanna, d. van Arie de Wijs en Willemijnije de Koff. Everarda Johanna, d. van Johannes Petrus Steenbeek en Everlje van den Bor. Geertruida Engelina Asjen, d. van Berend Hendrik Timmerman en Hen- maar niet dat ik een halve krankzinnige ben." «Ik geloof wel dat ik van ochtend een millioen zou kunnen machtig worden, zelfs hier in Londen. Maar 't zou aardig wat kosten. Ik zou er zeker een vijftig duizend op verliezen en 't zou een kolossale herrie geven daarginder in New-Tork." //Waarom zou New-York er iets van hoeven te weten?" "Waarom zou New-York er iets van hoeven te weten 1" herhaalde hij. «Maar meisje-lief, als iemand een millioen souvereinen leent, weet de heele wereld er van. Denk je dat ik zoo maar naar de directeuren van de Engelsche Bank kan gaan en zeggen: "Kijk eens hier, leen Theodore Racksole eens een millioen voor een paar weken, hier hebben jelui zijn kwitantie?" Maar u zou 't bedrag kunnen krijgen in elk geval?" vroeg ze weer. "Als er in Londen een millioen voorhanden is, geloof ik wel dat ik 't zou knnnen krijgen," antwoorde hij. »Nu vadertje," en ze sloeg haar armen om zijn hals, »dan heeft u niets anders te doen dan het geld te halen. Ziet u? 't Is voor mij. Ik heb u nog nooit te voren om een werkelijk heel groot cadeau gevraagd. Maar dat doe ik nu. En ik wou 't zoo heel, heel graag hebben." Hij keek haar eenige oogenblikken aan. "Ik geef je 't ge vraagde," zei hij eindelijk. «Je hebt 't verdiend, voor je koelbloedigheid en flinkheid van de laatste weken. En nu moet je me eens vertellen wat al die drukte beteekent. Waarvoor heb je dat geld noodig?" "Ik heb 't noodig voor Prins Eugen," begon ze, in 't eerst aarzelend en met telkens een pauze tusschen de woorden. "Blij is geruïneerd, tenzij hij een millioen kan krijgen om zijn schulden te betalen. Hij is verliefd op een Prinses en hij kan niet met haar trouwen om die redenhaar ouders zouden 't niet willen toestaan. Hij zou 't geld hebben gekregen van Sampson Levi, maar hij kwam te laat door de schuld van Jules." //Daar weet ik alles van misschien meer dan jij. Maar ik zie volstrekt niet in wat jij of ik daar mede te maken hebben." "Zoo zit 't in elkaar, vadertje," ging Nelly voort, "hij heeft zelfmoord willen plegen hij is zoo wanhopig de arme man. Gisterenavond heeft hij laudanum ingenomen, 't heeft hem niet onmiddelijk gedood hij is den eersten schok te boven, maar hij is er toch héél slecht aan toe, en hij zegt dat hij verlangt te sterven. En ik geloof vast en zeker dat hij sterven zal. Nu, als u hem dat millioen nu kan bezorgen, vadertje, dan zou u hera 't leven redden." Nelly's mededeelingen waren voor Racksole een verrassing van heel weinig aangenamen aard, maar hij liet van zijn gevoelens niets blijken. "Ik heb niet 't minste verlangen zijn leven te redden, Nelly. Heel veel achting heb ik niet voor je Prins Eugen. Ik heb voor hem gedaan wat ik kon maar ik deed 't alleen ter wille van de rechtvaardigheid en omdat ik bezwaar heb tegen geheime samenzweringen en moorden. Als hij zichzelf wil doodmaken, is dat een heel andere zaak. Ik zou zeggenlaat hij zijn gang gaan. Wie is er verantwoordelijk voor, dat zijn schulden de kolossale som van een milioen pond bedragen? Hij heeft het alleen aan zichzelf en zijn vele slechte gewoonten te danken. Ik veronderstel, als hij eens mocht opstappen, dat de troon van Posen aan Prins Aribert zou komen. En dat zou een best ding zijnAribert is wel twintig van die soort van neven waard." "Dat is 't juist, vadertje," zei ze, gretig de gelegenheid aangrijpende. "Ik won dat u Prins Eugen 't leven redde, juist omdat Aribert Prins Aribert niet op den troon verlangt te komen. Hij zou veel liever willen dat daarvan nooit sprake was." //Liever willen dat daarvan nooit sprake wasl Praat toch geen onzin. Als hij eerlijk met zichzelf te rade gaat, dan zal hij erkennen dat hij drommels blij zou zijn aan de regeering te komen, 't Zit in zijn bloed, om zoo te zeggen." »U vergist u vader. En de reden is deze: Als Prins Aribert den troon van Posen ging innemen zou hij genoodzaakt zijn met een Prinses te trouwen." //NuEen Prins behoort ook met een Prinses te trouwen." «Maar hij verlangt 't niet. Hij wenscht niets liever dan van al zijn rechten afstand te doen en als een gewoon burger te leven. Hij wenscht met een vrouw te trouwen die géén Prinses is." «Is ze rijk?" «Haar vader is zei het meisje. »0, papaatje! kan u 't niet raden? Hij hij heeft mij lief." Haar hoofd zonk neer op Theodore's schouder en ze begon te schreien. De millionair floot een heel hooge noot. «En, Nell!" zei hij eindelijk. «Hoe staat 't met jou? Voel je iets voor hem «Vadertje," antwoordde ze, »u is dom. Denkt u dat ik me al die moeite zou geven als 't niet zoo was?" Ze glimlachte door haar tranen been. Uit den toon waarop haar vader sprak begreep ze dat ze een overwinning had behaald. [Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2