Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor vrouwen. bet gevaar van molest, in verband met den tegenwoordigen oorlogstoestand en wel ten aanzien van cascoverzekering met de eigenaars der scbepen, mits NederlandersofNederlandscbe vennoot schappen, en ten aanzien van goede renverzekering met Nederlandscbe belanghebbenden. Artikel 2. Deze wet treedt in werking op den dag harer afkondiging. Artikel 3. Deze wet kan aangehaald worden onder den naamnOorlogs- molestverzekeringswet 1915a. De memorie van toelichting luidt De groote gevaren, die uit het tegenwoordige stadium vau den oor logstoestand voor de scheepvaart voortvloeien, eischen van de Neder- landsche Regeering om bijzondere maatregelen te nemen, ten aanzien van de scheepvaart, voor zooveel be treft de verzekering van de schepen en van de daarmede te vervoeren goederen. Het behoeft nauwelijks betoog, dat onder de tegenwoordige omstandig heden de risico's ter zake van oorlogs- molest buitengewoon moeilijk en niet dan tegen zeer hooge premiëo bij de particuliere verzekeringsmaatschap pijen zouden zijn te dekken. Daarom acht de Regeering het wenschelijk, deze zaak zelf in handen te kunnen nemen en de gelegenheid tot verzekering voor dit bijzonder molestrisico open te kunnen stellen, voor zooveel betreft de casco-verzeke ring voor Nederlandsche reeders, en voor zooveel betreft de goederen ver zekering voor alle Nederlandsche be langhebbenden. Hooge vleeechprijzen t Door de federatie der Diocesane R.-K. Volksbonden en Werklieden- vereenigingen, is een adres gericht tot den Minister van Landbouw, waarin de Minister verzocht wordt, maat regelen te treffen om de ontzettende stijging der vleéschpi ijzen te beper ken opdat het gebruik van vleesch zooveel mogelijk nog blijve binnen bet bereik van onze min- en onver- mogenden. Zondagavond zal dr. v. d. Bergh van Eysinga uit Zutfen voor het Rel. Soc Verbond een spreekbeurt ver vullen. Een violistenkwartet van Louis Sterk zal gewijde muziek ten gehoore brengen. Mr. A. VV. Kamp uit den Haag zal 11 Maart een voordracht-avond voor het Nutsdepartement geven. Aan den burgerlijken stand is dezer dagen een jonge wereldburger aangegeven onderden naam «Mobilus*. De Vereeniging «Amerafoortsche Industrie-en Huisboudschoolï zal bare jaarlijksche Algemeene Vergadering bouden op Vrijdag 5 Maart a.s. des namiddags vier uur, in het School gebouw aan de Beekesteinscbelaan, ter behandeling van: Verslag Commissie Rekening en Verantwoording 1914, Jaarverslag, Mededeelingen van bet Bestuur. Jhr. Dr. E. Teixeira de Mattos is opgenomen in de Johanniterorde. A.s. Maandag wordt gelegenheid gegeven tot het doen inschrijven zijner kinderen als leerlingen der muziek school. Voor bijzonderheden zie achter staande advertentie. Het afscheidsfeestje, dat aan de militairen beloofd was, toen de cur sussen algeloopen en de lezingen ge ëindigd waren, werd gisteravond in de Arend gegeven. Het was vol en zeer gezellig. De gasten werden ont haald op sigaren, melk, chocoladeen gebak. Ter afwisseling muziek en zang, voordrachten en da bioscoop. De avond vloog om. De militairen, die Maandaj naar Wageningen vertrekken, zullen zich Amersfoort met genoegen her inneren. Onder de autoriteiten merkten we op den Burgemeester en den Wet houder van onderwijs. Donderdagavond werd in den foyer van Amicitia een vergadering gehouden van de plaatselijke commissie van den Ned. Anti-Oorlog Raad. Deze commissie bestaat thans uit de vol gende dames en beeren: mevr. N. Toxopeüs, mevr. Mink Schol, mej. C. J. E. Lainweber, mej. E. Middelburg en mej. W. Smit en de heerenC. J. van Amerongen, G. Baartman, B. D. Best, Th J. Bianchi, D. van Bui tenen, B. Dijksterhuis, R Groenveld, ds. J. Hooykaas, A. C. Ho*ens Greve, ds. K. den Hollander, pastool L. Hoor neman, J. W. Jorissen, H. van Raalte, I. D. Reiman, rar. D J. van Schaar denburg, overste Stembuch, ds. H. Teerink, mr. dr. Verboef, A. R. Veenstra, N. Veis Heyn, S. de Vries en pastoor C. Wijker. Na een inleiding van den heer Best over het doel der Commissie werden in het dagelijksch bestuur gekozen mej. Leinweber en de heeren Best Hovens Grave. Verhoef, Van Raalte, en ds. den Hollander. In een openbare vergadering zal de idee van den Anti-Oorlog Raad in rui mer kling bekend worden gemaakt. Plaats der handeling: 't Huis ten Bosch. De commandant van de wacht zit in zijn wachtlokaal van bescheiden afmetingen en met bescheiden stof feering. Ofschoon hij voor 't eerst hier de wacht betrokken heeft, gevoelt hij als ieder ander militair, die reeds bijna zeven maaDden gemobiliseerd is zich aanstonds op z'n gemak. Hij zet zich dus aan z'n tafeltje om een brief te schrijven Vlug glijdt de pen over het papier, als plotseling de deur geopend wordt en een ongeveer 6-jaitg blondharig meisje komt aan- getippeld. Ze blijft op korten afstand sin de houding" staan en met het rechter handje salueerend, zegt zij op guiti- gen toon Dag sergeant. Dag zus, kom je hier wat spe len? Jawel, sergeant, mag ik? Ja hoor, kom jij maar 'n beetje spelen. Je woont zeker in de buurt, hé? Ja, sergeant. Weldra wordt op vertrouwelijken toon het gesprek tusschen onzen lands verdediger en de jeugdige kleine voort gezet. Ze klimt op de knie van den sol daat en schept er veel behagen in daar eenige oogenblikken paardje te rijden. Op hel booren van een onderdrukt gelach kijk de sergeant om. Wie staan voor de deur? Freule Van de Poll en een andere adellijke dame, lid van de hofhouding van H. M. de Koningin. Plots dringt iets tot z'n bewustzijn door. Hij vliegt »in de houdingï en salu eert voor Hate Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana, de lieve gast. die zooeven op z'n knie zat en met haar leuke en rake opmerkingen en vroolijken kinderlach warmte en ge zelligheid in zijn somber wachtlokaal gebracht heeft. Prinses Juliana lacbt guitig, beant woordt het saluut en noodigt onzen sergeant uit even Haar pony te komen zien die buiten op zijn meesteres wacht. Hij maakt bezwaar, want bij heeft de wacht en mag zijn post niet verlaten. Als freule Van de Poll 't hem toe slaat, volgt hij echter de Prinses en nu wordt op 't groene tapeet hei vroolijke spel voortgezet. Prinses Juliana en onze sergeant waren dien dag gezworen kameraden. De Zeeuw. Hij keerde zijn jas nog niet. In een Noord-Brabantsch dorp, ver telt «Ue Tijit'', leefden tot aan den oorlog twee menschen, die dikke vrien den waren. De een was een Duitscher en directeur van de gasfabriek, de ander ambteloos burger, die nochtans belust was op een zetel in den Raad. De Duitscher, die een der voornaamste drijfveeren was van de in bet dorp bestaande politieke tinnegieterlijke club die nog al invloed oefende op den gang van zaken in verkiezings dagen, beloofde zijn vriend, dat bij al zijn krachten en machten zou mobi- liseeren en het kiezerscorps onder de wapenen zou brengen op zoo uitge breid mogelijke schaal, teneinde den nieuwen candidaat der club tot de overwinning te voeren. De strijd naderde. Alles werd op haren en snaren gespannen tegen den grooten verkiezingsdag. De Duilsche gasdirecteur kwam, zag en overwon en de vriend was op hel kussen, dat voor een ander tot wipplank bad ge diend. En de overwinning werd vol luister gevierd. De nieuwgekozene en de Duitscher hebben elkaar in stilte omhelsd van aandoening. Toen de dag der beëdiging kwam, zat de gekozene eenigszins in verle genheid. Hij begaf zich naar zijn vriend, den Duitscher, en zei: «Amice, nu heb je me in den Raad geholpen, help me nu ook aan een gekleede zwarte jas, ten einde onder eede te bevestigen, dat wij niemand, wie ook, ooit iels hebben beloofd of gepresenteerd, om tot do overwinning te geraken." »Wel,« zei de Duitscher, ïik beb mijn trouwjas nog hangen, en die zal ik je niet alleen leeneu, maar cadeau geven. Daarmee kun je je heele leven lang nog alle ofïiciecle plechtigheden meemaken, die het lidmaatschap mee brengt*. En het Raadslid zong den lof der Duitschers in 't algemeen en van den gasdirecteur in het bijzonder. Maar daar btacht Augustus den oorlog. De Duitscher werd onder de wapenen geroepen in zijn vaderland en ging blijmoedig. Tbans is hij in de vuurlinie aan bel front, van waar hij nog dezer dagen een bnefkaart schreef aan zijn vrienden, waarin bij meedeelde, dat hij het «sauerrnÊLzig wohl« maakt. Meer sebteef bij niet, wellicht wijl zulks niet geooiloofd is. Zgu vrienden verbeugen zicb, als ze tets van hem booren, maar onder deze vrienden is bel Raadslid een deserteur. Hij scheldt en foetert nu op den Duitschen vriend en is er sterk voor, dat er een nieuwe directeur aan de gasfabriek wordt benoemd, en dat men niet wacht, totdat de vroe gere uit den oorlog terugkeert. Die moet maar zien, dat hij weer m Duitschland aan den slag raakt, als de oorlog uit is. Verleden Zondag zat het Raadslid weer danig op zijn stokpaardje en schold zijn Behemahgen« vriend, den diiecteur, de huid vol en met hem alle Duitschers, die maar nooit een enkele overwinning moesten behalen. Zelfs niet van een Raadszeiel En daarbij zat de man deftig in de gekleede jas gestoken, hem een maal door den directeur zoo joviaal geschonken. Een der vrienden trok hem bij een jaspand, en tluisteide hem in 't oor: «Zeg. edelachtbare, laat hem keeren, dan kennen zij hem niet meer BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 19 tot en met 25 Februari. Geboren: Willem, z. van Abraham van Binnendijk en Gerriije Vos. Gijsje, d. van Peter Berendse en Elizabeth van Oostenbrugge. Geraid Bertus, z van Evert Luigjes en Clara van Dijkhuizen Teunis, z. van Johannes van Eeden en Anlonia van Ouwerkerk. Simon, z. van Klaas Kooijman en Wilbelmma Smedink. Theodora, d. van Albertus Langras en Adriana Staal. - Genitje, d. van Reijer Koudijs en Anna Doornekamp Janna Elisabeth, d. van Evert Ruizendaal en Hendrika de Boef. Wassen, d. van Jacobus Albertus Jagers en Berdina Johanna Dammingh. Hendrika Regiena, d. van Johan nes van Wegen en Hendrika Pasker. Hendrika Johanna, d. van Coi nelis Scheerder en Hendnka van Eijkelen- burg. Jan Teunis, z. van Jari Dorrepaal en Niesje Ouwersloot. Gerrit,z. van Gerrit Kortus en Zwaantje van den Heuvel. Burend, z. van Cornelis Gerrit Beltman en Johanna Maria Diederika Peteri. Johanna Greta, d. van flendrik de Vrije en Clara Jacoba de Fluiter. Adrianus Henricus Mobilus, z. van Henricus Adrianus Vierdag en Everarda Hel met borst. Getrouwd: Christiaan Nicolaas Die ters en Alijda Struve.Jacob Gerrit Fijnvandraat en Jeannetto Hendrika Aiitonia Uitlioff. Albert Teuriissen en Maria Johanna Mouthaan. OverledenTeunis Hendrikus van den Heuvel 14 m. Gijsje Beiendse, 2 d Maria Joséphine Vaes, 14 m., wonende te Jemeppe sur Mouse (België). Jacoba Veenendaal, G9 j.. echlg. van Peter Hagenheuk. Maria Neeltje van Raven 72 j., wed. van Hendrik Heimanus Elbertus Morren. Paul Romain, 22 j„ ongeh. Arielte Allegonda Smulders. 79 j wed. van Gerrit Boon. Johanna Spaan, 66 j. wed. Matthijs Fonlijn. Maiia Frangeise van Vaerenberg, 17 m., wonende te Zwijndrechi in België. Matbildis Margarotha Melia Nisters, 73 j., wed. van Gerardus Abraham Disselkamp. Adriana Catharina Driessen, 75 j ongeh. Leusden. 19 —26 Februari. GeborenGijsbert Wouter, zoon van Hendrik Marinus van Klooster en Gerriije Staal. Henriette Carolina, dochter van Hendrik Jan de Haan en Anna Catharina Nieuwenhuis. Woudenberg. Geboren: Hendrik, z. van Peter Haanschoten en Sophia Donselaar. Overleden: Emma Willemina Borst, wed. van Alexander Cramer. 82 j. MAKKTbEKIOHT. AMERSFOORT, 26 Febr. 1915 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boek wen I 0. appelen 18.a f 15.Peren f 0. a f 0.Nieuwe A.ardapp. fO.a f 0.zandaurdapp. 3.a f 3.50 Hoendereier^n f 6.00 16.50 p. 10<» st. Bruine eieren '6 50 a i 7.25 per 100 st. Boter i 0. a (1.75 per kilo. Mir marine f 0.— a f 0. Zoetem. kaas f 0.a I 0.per 50 kilo Kippen f 0.90 a f 1.75 Kuikens fO.OO a i 0 00 Piep kuikens f0 60 a f 1.25 Ganzen i u. a f0..Eenden fOa fO.OO p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Bazen fO.OO a fO.Wilde konijnen (0.50 a t 0.60 Tamme (0.80 a f 1 50 Duiven f0.50af0.70 paar Magere varkens f 20. - a $0. Varkens export f 0.— a I 0 Zeugen f 60.a l 80.Biggen f 10a 18Schrammen f 0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. t fUOO.—Kalfkoeien f 000.- a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.k f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. Aan de Centrale eierveiling der V. P. N. werden gisteren aangevoerd 42260 stuks. Witte Eieren f5.95 f6.50. Bruine Eieren f6 50—f7 45. Eendeneieren f5.35f5.70. Middenpiijs 16.40. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8—1en des avonds van 6'/i-7'/> ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8 l'/i ure. Ingeschreven waren op 25 Februari 1915. I. de volgende werkzoekenden: 1 beeldhouwer. 9 naaister. 2 behanger. 1 pakhuisknecht. 4 bootwerker. 30 schilder. 1 concierge. 4 schoenmaker. 1 chauffeur. 1 slager. 45 grondwerker. 34 sjouwer. 1 handelsreiziger. 8 stucadoor. 1 kantoorbediende. 2 stoker. 1 kleermaker. 16 timmerman. 20 koopman. 4 tuinman. 5 letterzetter. 1 tabakskerver. 1 lithograaf. 5 straatmaker. 3 loodgieter. 3 voeger. 33 los werkman. 7 voerman. 2 loopknecht. 12 veldarbeider. 1 machinepoetser. 1 visscher. 19 metselaar. 5 werkster. 3 meubelmaker. 1 winkelbediende. 2 montagewerker. 1 zeeman. 2 muzikant. 1 wever. 2 mijnwerker. 1 huisknecht. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten 1 Banketbakker. 2 mach. schoenmakers. 2 dagmeisjes. 1 Kruideniersbediende. 1 Metaalslijper. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, teleph. 374 naast het stadhuis. RECLAME. Het is volkomen waar, dat vele vrouwen lijden aan kwalen als rugpijn, zenuwachtigheid, p: ikkelbaarheid, hoofdpyn, slapeloosheid, loom heid, enz., doch mannen lijden er even goed aan. Er is dus geen reden om dergelijke kwa len steeds als vrouwenkwalen te beschouwen. Een fr it is, dat de nieren zoo nauw vei bonden zyn met de inwendige organen, dat wanneer de nieren ziek worden alles er onder lijdt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen helpen de nieren om haar werk behooilylt te verrichten, helpen haar om de onzuiverheden uit het lichaam af te voeren, die de oorzaak van tal van kwalen vormen. Veel kommer zou voorkomen worden, indien vrouwen op vastgestelde tydpeiken Foster's Rugpijn Nieren Pillen, gebruikten. Hun uit werking op terneerdrukkende pynen en zwakte is wonderlijk en zy zijn het bestbekende ge neesmiddel voor kwalen ah rugpyn, duizelig heid, waterzuchtige zwellingen, urinekwalen, pyn in de lendenen, de zyden en heupen, rheumatische pij oen, enz. Te Amersfoort verkrijgb. by A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. JPtëmEischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, JÊSfflUnföweigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- Kami merk 31 was heel Gallië doorgetrokken. Het had haar geleider niet aan goud ontbroken en hij was er niet karig mede geweest. Zij hadden dikwijls op de prachtige landhuizen der Gallische grooten gast- j vrijheid genoten. Die Gallische grooten waren geheel verromeinscht, spraken Latijn en zagen met minachting neer op die Germanen en Kelten welke deze taal niet kenden. Claudia had gedeeltelijk te paard, gedeeltelijk per boot en schip de reis gemaakt en de groote Gallische steden Lugdunum en Massilia2) bezocht en was eindelijk te Ostia, de havenstad van Rome, aangekomen. Hier hadden Petro en zijn vrouw Lucretia haar opgewacht. Toen was de reis verder naar Rome in een draagstoel gegaan. Zij zat daarin met Lucretia, Petro en Coelius volgden te paard. Zoo was zij te Rome gekomen en als gast opgenomen in de prachtige woning der Petroniussen. Niets dan aangename herinneringen had zij aan dat bezoek. "Wat was zij daar gevierd. Niet alleen door Petro en Lucretia maar ook door de talrijke gasten die er dagelijks kwamen. En die gasten waren voor het meerendeel jongelieden van hooge geboorte. Bijna allen zonder uitzondering hadden haar het hof gemaakt. Lucretia was zelf verbaasd dat zij in haar huis eiken dag zooveel jongelui zag. Petro was een paardenhandelaar en verkocht aan de voor- Lyon. a) Marseille. name jongelieden dikwijls zeer prachtige dieren. Dit was wel de voor naamste reden dat zijn huis altijd druk door hen bezocht werd, maar toch was dat bezoek nog veel drukker geweest toen Claudia er vertoefde. Zij hoorde evenwel slechts de voornamen der jonge lieden, de geslachtsnamen werden op de villa nimmer genoemd. Lucretia had haar gezegd dat dit was met het oog op de babbel zucht der slaven. De jongelieden wilden voor hun patricische ouders niet weten dat zij zoo dikwijls bij Petronius kwamen. Zoo zag zij dagelijks Cajus, Julius, Tiberius en Petilius. Petiliu8hij was de voornaamste en de hoffelijkste. Zij wist ook zijn geslachtsnaam niet. Wel had zij gehoord dat hij verwant was aan keizer Yespasianus. Petiliushoe onmis kenbaar had hij haar zijn hulde gebracht. Zoowel Lucretia als Petro hadden het spoedig opgemerkt en er haar mede geplaagd. „Wat komt Petilius dikwijls," had Lucretia gedurig schalks tegen Petro gezegd. „Heeft hij zooveel paarden noodig?" En Petro had dan glimlachend geantwoord: „Ik begrijp het niet, hij koopt of verkoopt tegenwoordig nimmer een paard. Hij zoekt zeker hier iets anders." Beiden hadden haar dan lachend aangekeken. Op zekeren dag was zij in den tuin der villa. Bij de fontein, welke haar stralen hoog opwierp en in welks bassin allerlei visschen zwommen, was een soort verhooging opgeslagen. Een Grieksche slaaf zou in het Latijn een gedeelte uit den Ilias van Homerus voorlezen, een andere slaaf zou op de luit spelen. Er was een groot gezelschap bijeen. Zij had wat door den tuin ge wandeld langs de laurierboomen en tusschen de perken leliën, viooltjes en rozen. Op do breede marmeren trappen van de villa waren tijgervellen en leeuwenhuiden gespreid waarop reeds vele voorname vrouwen in rijke kleedij hadden plaats genomen. Zij liep met Petilius en een zekeren Mucius nog een weinig op en neer. Mucius was een zeer rijk jonkman, die veel slaven bezat en aan Petronius met het oog op deze feestelijke bijeen komst, zooals dit bij de Romeinen meer voorkwam, eenige van zijn huisslaven geleend had. Die vreemde slaven zagen Coelius door den tuin wandelen en dachten dadelijk: wat is dat voor een vreemde sinjeur. Het is waar, Coelius in zijn dubbele kwaliteit van neef van Civilis en geleider van Claudia dacht zich zeer voornaam en zijn houding was dan ook wel een weinig pauw achtig. De vreemde slaven, die van Petronius zouden het natuurlijk niet gedaan hebben, keken spottend naar hem. Een van hen, een reusachtige Syriër, liep op hem toe en maakte grijnslachend een diepe buiging. Dat wa9 te veel voor Coelius. Plotseling hief hij zijn arm op en gaf den reus een vuistslag, welke hem achterover deed tuimelen. De slaven begonnen nu allen te schreeuwen en te gillen, grepen wat hun hand vond en vlogen op Coelius aan.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2