Plaatselijk Nieuws. teerd. welke diefstallen gedurende het transport door Duitschland hadden plaats gevonden. Lichting 1915. Bij ministerieele beschikking is be paald, dat van 20 tot 24 April zullen worden ingelijfd de dienstplichtigen der lichting 1915 toegewezen aan de compagnie wielrijders en aan bet 3e bataljon van elk der regimenten grena diers, jagers en infanterie, met uit zondering van hen, die in het bezit zijn van het bewijs, bedoeld in art 70 eerste lid der Militiewet. Voor deze laatsten zal de inlijving geschieden van 20 tot 24 Juni. Geknoei inet rogge. Men schrqft uit het Groningsche Old-ambt Lie politie treedt in den laatsten tijd krachtig op tegen de landbouwers van wie men vermoedt, dat zij zich aan geknoei met hun rogge-voorraad heb ben schuldig gemaakt. In verschillende plaatsen hadden huiszoekingen plaats bij de landbouwers en werden belang rijke hoeveelheden rogge, die achter gehouden waren in beslag genomen en opgezolderd in gemeentegebouwen. Honderden mudden rogge bleken door de landbouwers achtergehouden te zijn. Thans heeft in verschillende gemeenten opnieuw een onderzoek plaats en daarbij moet gebleken zijn, dat de roggevoorraden,die thans aan wezig zijn nog grooter zijn, dan vol gens de opgaven der landbouwers in October. En er is nu sedert dien al een half jaar van gebruikt! Dat ook het fraude-plegen inzake de bestemming der rogge nog niet geheel en al uit is, bleek nog dezer dagen, toen bij een landbouwer in de gemeente Finsterwold een hoeveelheid rogge, vermengd met ander graan in beslag werd genomen. Het was be stemd, om aan het vee te worden opgevoerd, niettegenstaande dit uit drukkelijk verboden is. Met een en ander staat ook waar schijnlijk in verband de weigering van den Minister van Landbouw, om aan de landbouwers vergunning te geven de z.g. lichte of afvalrogge die voor het bereiden van brood minder ge schikt is, voor veevoeder te bestem men. Op een desbetreffend adres van de landbouwvereeniging te Schild- wolde zond de Minister een afwijzende beschikking. De directeur-generaal der poste rijen en telegraphie maakt bekend, dat, met ingang van 12 April a.s voor de uitgifte ten invoer, de her leiding van de waarde van postpak ketten uit Duitschland, welke op de bijbehoorende douaneverklaringen in de marktrnunt is uitgedrukt, zal ge schieden naar den koers voor de her leiding van op postwissels naar Duitsch land gestorte bedragen. Voor postpakketten uit Oostenrijk- Hongarije zal de waarde van de kroon beiekend worden naar den maatstaf van kroon f 0.40. In den ouderdom van 75 jaar is eergisteren op den buize »Hoekendaal" bij Vorderi overleden de heerFredrik Ypey, oud-kolonel-commandant der Rijscbool. In de Remonstrantsche kerk zal eersten Paascbdag de dienst aanvangen 's ochtends om half elf. in den ochtenddienst indeLuther- scbe keik zal eersten Paaschdag mevr. N. van Drooge gewijde liederen zingen. In de Doopsgezinde kerk wordt tweeden Paaschdag godsdienstoefening gehouden onder voorgaan van ds. P. Glasz, uit Utrecht. J.l. Woensdag werden op de Am bachtschool de eind-diploma's uitge reikt aan de smeden A. van Eijkelenburg, H. J. Bierman, J. Otto, W. van Manen, W. van Gelder, W. J. Colenbrander, E. la Haye, A. Haarsma, J. Bast, J. C. van Leeuwen, A. J. W. Lander, P. Tania, A. van Arrdel, allen te Amersfoort; J. Smit, Soestdijk; A. van den Hoek, Soesterberg; J. J. de Vries Soest; A. Grolle, ;Baarn; F. van Ruitenbeek, Baarn; B. van Stormbroek, Nuospeet; en J. C. Kaljee, Oud-Leusden. timmerlieden: G. Adriaans, A. Von- bof, G. J. Grooters, J. P. Bunnik, G. J. Grooters, J. P. Bunnik, G. Bins- bergen, H. Lenzing. A. van Lunteren, J. Brakkee. J. van de Hazel, B. Striet- man, A. Lagerweij en G. Tammer, SchildersJ. de Wolff, G. W. Jekel en J. IJfs, meubelmakeisJ. Bottelier, C. van Valkenboef en A. J. van Groenestijn. Te Zwolle slaagde voor het exa men nuttige handwerken onze stad- genoote mej. H. Ruys. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren is in April ingelegd bij de Rijks-postspaarbank f 41.598.53 en daaruit teruggevraagd f 38 441.06. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 19336. Centraal Genootschap voor kinder- herstellings- en vacantie-kolonies. Woensdag 31 Maart vergaderde de afdeeling Amersfoort van dit Genoot schap in de Industrie- en Huishoud school onder voorzitterschap van dr. Kamerling. Na opening werdon door den Secretaris de notulen van 13 Februari gelezen en goedgekeurd. Aan bet jaarverslag, dat daarna werd voor gelezen, ontleenen we, dat het wegens de mobilisatie eigenlijk op de eerste helft van het jaar betrekking beeft, dat bet ledental minder werd, docb bet bestuur voltallig bleef. De lezing van den beer Hoog 26 Maart gehouden, bracht ongeveer f 45 op en de Soiree door den heer van Aaken 8 Juli ge geven f 145 Met het verzamelen van capsules wordt geregeld voortgegaan. Tien kinderen zijn uitgezonden Door de ernstige lijden is er van de Sep- temberuitzending niets gekomen, even min als van de winteruitzending. Hel Hoefijoerverbond heeft geen invloed op deze afdeeling gehad. Voortaan moeten al de kinderen voor ze worden uitgezonden, medisch onderzocht wor den. Het batig saldo bedraagt f 265 45 Het Kleedicgfonds bezit f 28,24. Het aantal leden is van 112 tot 103 geslonken, welke aan contributie opbrengen f 178,50. Aangenomen werd dat f 40 op het kleedingfonds zou worden overgeschreven. De rekening en verantwoording, door Mevr. Tromp v. Holst en den beer L. van Dommelen nagezien, werd in volmaakte orde bevonden. De voor zitter dankte de penniogmeesteres voor haar uitstekend en nauwgezet bebeer. Mevrouw Heyligers en arts van Enst werden in het bestuur het kozen. Tot afgevaardigde naar de Alge- meene Vergadering werd gekozen de heer v. d. Klein en tot zijn plaats vervanger de heer Kamerling. Aangenomen werd voorloopig een twaalftal kinderen uit te zenden. Aan de enquètrice van de tuber- culose-vereeniging zal ook gevraagd worden of ze kinderen kent, die hier voor in aanmerking komen. Het militair gezag! De Minister van Oorlog heeft be paald, omtrent de toepassing van de artikelen 10 en 22 der Wet van 23 Mei 1899 houdende bepalingen ter uitvoering van artikel 187 der Grond wet, dat in bet gebied, dat in staat van oorlog of in staat van beleg is verklaard, de bevoegdheid politiever ordeningen en verordeningen en keu ren van waterschappen eu veenpolders vast te stellen en te wijzigen van het burgerlijk op het millitair gezag over gaat. Mitsdien moet, indien in het voornoemde gebied vaststelling of wij ziging van een zoodanige verordening noodzakelijk is, zulks steeds door het militair gezag geschieden, ook al wordt bij die vaststelling of wijziging geen militair belang betrokken geacht. Het militair gezag behoort ecbter geen maatregelen van wetgevenden aard te nemen tenzij het militair belang zulks eischt of het orgaan van het burger lijk gezag, dat in gewone omstandig heden tot het nemen van den maat regel bevoegd zou zijn, zulks verzoekt. Aan zoodanige verzoeken van 't bur gerlijk gezag behoort zoo spoedig mo gelijk gevolg te worden gegeven, voor zoover het militair belang zich daar tegen niet verzet. Nieuwe zilverbons! Ter vervanging van de thans in omloop zijnde, zullen nieuwe zilver- bons worden uitgegeven van f 2 50. Deze bons zullen naar gelang daar aan behoefte blijkt te bestaan, worden uitgegeven ten getale van 4 millioen. vertegenwoordigende een kapitaal van 10 millioen gulden. De oude zilverbons van f 1 en f2.50 worden ingetrokken op 6 April a.s. Tol 15 April a.s. zullen de in om loop zijnde zilverbons van t 1 en f2 50 aan de kantoren dei betaalmeesters en van de ontvangers der directe be lastingen alsmede aan de postkanto ren (met inbegrip van bijkantoren) tot elk bedrag tegen wettig betaal middel kunnen worden ingewisseld. Overiicht omtrent het vervoer en de opbrengst der AmerstoorUche Tramweg-Maat- schappjj gedurende demaandMrl. lOUen 1915. 1914 1915 Mineer. Aantal passagiers 10982 7819 8163 Opbr. vervoer f553 45 f388.95 f 164.50 Dagkilom. - 9.91 - 6.97 - 2 94 Totaal -553.45 - 441.77 - 111.68 Dagkilom. - 9.91 - 7.91 - 2. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 26 Maart tot en met 1 April Geboren: Johannes Eduard Fiede- rik, z. van Joban Eduard Frederik Hagenbeuk eD Hendrika Quick. Cornells, z. van Gerrit Hagenbeuk en Jannetje van Loen. Gerrit, z. van Jan Cotnelis Kampborst en Sielske Boonstra. Paul G&briël Jules, z. van Alphonse Octave Stamane en Madeleine Auguste Siéphanie Ver- meersch. Meijus, z. van Meijus Kljjnstra en Jannetje Alijda van Nieu- wenhuizen. Martinus Wilhelmus Jacobus, z. van Jacobus Hendrikus Martinus Cornelissen en Dorothea Wilhelmina van Gils. Lammertje, d. van Gijsbert Koelewijn en Biethje Vastenhouw. Johannes, z. van Jacob Willem Boshuizen en Clasina van Winterswijk. Joseph, z. van Jacob Gerard Krijnen en Johanna Coller. Berta. d. van Jacobus Barbie en Ja cobs Veenendaal. - Arend, z. van Bessel van den Rerg en Neeltje Faber Een buiten huwelijk geboren kind van het vrouwelijk geslacht. Pe- troiiella Antonia Fiancisca Helena, d. van Fianciscus Walterus Antonius Beckers en Antonia Maria Henrica Johanna Teurhngs. Een buiten huwelijk geboren kind, vrouwelijk geslacht. Angenies, d. van Dirk van Nimwegen en Johanna Riksen. Alijda Maria, d. van Dirk van Nimwegen en Johanna Riksen. Maria Anna Arnoldina, d. van Hen drikus Johannes Hebing en Cecilia Nelly Johanna Wiedenbrugge. Adrianus Johannes, z. van Cornells Pieter van Doukelaar en Adriana Pluijgers. Mijntje, d. van Hendrik Jacob van Gelder en Mijntje Boeisen. Petrus Adrianus, z. van Adrianus Cornells Johannes Gelens en Maria Elisabeth Adriana Wolsky. Ondertrouwd: Zacharias Hiuderks en Helena Christina Kraaijkamp. - Bernardus Heodricus van Barneveld en Gijsberta Kraandijk. Hendrikus Brits en Hubertina Josephina Beij. Caspar Silvester Everhardus Muiser en Oeda Petronella Vermey. Cbris- tiaan van Doornik en Johanna Catrina Oostinjen. Jules Frank en Flora van Beek. Petrus Mauritius Aloysius Marquering en Maria Theresia van Loo. Casper Haaleman en Hilje Timmer. Overleden: Guillaume AntoineFié- dérique van Hoorn, 61 jecbtg van Adriana Johanna Henriette Mijnaide baronesse Van Tuyll van Seioosker- ken. Geertruide Maria Maijer, 37 j., echtg. van Lodewijk Mostertman. Charles van Cauteren. 34 j., echtg. van Eliza de Beule, wonende te Zele in België. Cornelia Maaije Frede- rika Lahrijn 39 j Hemy de Bavay 47 j. Maria Laura Everaeits. 2 j Pen us Gerardus Hormzeu, 20 j.. wonende le Zevenaar. Joanne» Kuiks, 80 j., wed van Jobamia Koe nen. Jan Eduard Peniunckx. 33 j ecbtg. van Maria Jores, wonende ie Gent in België Johannes Wilhel mus Ising, 3 m. Een levenloos aangegeven kind W ouden berg. Geboren: Petronella, Geintje, d van Johan Osuabrugge en Wlllemiua Wou denberg Jan Teunis, z. van Jacob We-teneng en Cornelia Boscb. Leusden. Van 19-31 Maart 1915. Geboren Geraidus, zoon van Gerrii van de Pol en Heintje Beijer. Al- bertus, zoon van Jan van de Hoel en Gerarda Barfus». Jonannes Jacob, zoon van Hermanus Moro en Aalije We-teneng. Gerrit, zoon van Barend Doornekamp en Maiia van Apeldoorn. Maria Theodora, dochter van An ionic van Daatselaar en Gijsbertha van Wee. OverledenAntonia Maria de Bakker oud 5 w. Gijsbertus van Schalk, oud 1 jaar. Stoutenburg. Van 1931 Maart 1915. Geboren: Gerardus Petrus Jozepb, zoon van Peter Wijntjes en Cornelia van Scheppingen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 31 Mrt. 1915 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f0.a f 00.Peren f 0.a f 0.Nieuwe A&rdapp. f0.a f0.zandaardapp. f3.a f3.50 Roendereiprf n f4.k f4.40 p. 100 st. Bruine eieren '4 40 a f 4.C0 per 100 st Bjter i 1.50 4 f 1 65 per kiln. M tr^aiine f 0. - a f 0. ioetein. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo \ippen f 0 90 a 2 Kuikens f0,00 a 0 CO Piep kuikens f 0 00 a fO.OO Ganzen i U. a f0Eenden f 0 00 a f0 00 p. st Jonge fO.OO a fO.lO. Hazen fO.OO a f0.- Wilde koi yiien 0.00 a fO.OO Tamme i 0.00 a fO.OO Huncn f0.70all.paar Magere varkens 116. a f25. Varkens i. export CO. a f 0 Zeugen f 00.a I 000.Biggen 8a 16Schrammen fü.a f 0.— Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeten f 000. i /O00.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen fOÜ.— k f00.— Os f000—k f000.— Pinkstieren f U00,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 180 heet. Zandaardap: elen, 250000 stuks Hoen- dereieren. 000 stuks Eendeneieren, 250 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 15 magere varkens Varkens voor exportslagerij 70 biggen zeugen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 81 Va en des avonds van 6'/» 7V* ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8—lVi ure. Ingeschreven waren op 1 April 1915. I. de volgende werkzoekenden: 1 beeldhouwer. 2 montagewerker. 2 boekbinder. 3 muzikant. 1 boekhouder. 8 naaister. 3 bootwerker. 12 schilder. 1 chauffeur. 3 schoenmaker. 29 grondwerker. 23 siouwer. 4 handelsreiziger. 1 slager. 1 kelner. 1 stoker. 2 kleermaker. 6 8tucadoor. 21 koopman. 9 timmerman. 6 letterzetter. 4 tuinman. 2 loodgieter. 1 steenhonder. 6 loopknecht. 9 veldarbeider. 22 los werkman. 1 visscher. 1 machinepoetser. 3 voeger. 1 magazijnknecht. 5 voerman. 14 metselaar. 1 werkster. 1 meubelmaker. 2 winkelbediende. 1 mijnwerker. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten: 2 dagmeisjes. 1 kleermaker (grootwerker). 1 kleermakers(leerling.) 2 kantoorjongens. 1 machinist bekend met Dieselmotoren. 1 molenaarsknecht. 2 wagenmakers. 1 hoefsmid. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. RECLAME. Gevoeligheid voor weers verandering. Gevoeligheid voor weersverandering is even als duizeligheid, prikkelbaarheid, slapeloosheid, vermoeidheid by het opstaan, urine-stoornissen, en voornamelijk rugpijn, een kantesten, dat de nieren niet meer de schadelijke sloffen uit het bloed terughouden. Een dezer stoffen, het urinezuur, zet zich af in de weefsels en ge wrichten, en kan elke beweging moeilijk maken en pijn in de ledematen, de zijden, en schou ders ver oiziken (rh-umatiek, heupjicht, jicht, zenuwpijnen) of wei het kan zich als neerslag in urme verloo.nen en tal van urinekwalen veroorzaken. By getrek aan zorg worden de nieren steeds meer aangetast en een eenvoudige, veiwaarioosde lugpyn kan de ernstigste ge volgen met zich brengen en leiden tot nier steen, waierzyóht, suikerziekte, Bright's ziekte, albuminerie enz. Men kan derhalve niet spoedig genoeg zorg dragen voor de nieren, zoodia zich de eerste verschijnselen verloonen, en des te meer wan neer men verschijnselen als suizingen in de ooren, aandoeningen van hel gezicht, hartklop pingen, koude der ledematen, benauwdheden, zwellingen onder de oogen of der ledematen erbij opmerkt, die het ras naderend gevaar aanduiden. Doordat Foster's Rugpija Nieren Pillen aan de nieren en blaas haar gezondheid en werk zaamheid teruggeven, dragen deze organen rooi taan volkomen zorg voor het fillreeren van het bloed en het afvoeren der onzuiverheden, waardoor de gezondheid van het organisme verzekerd wordt. Te Amersfoort verkrijgb. by A. van de Weg, LangJstr. 23. Toezending geschiedt franco na f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's sCjSj#JmjZjk Rugpijn Nieren Pillen, moLtEMTVni weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- hua^^MM^riunz merk 41 alö hij het reeda niet wiat. Bovendien weet ik ook reeda vrij zeker wie hij ia. Claudius denkt dat hij Carvo heet en bevelhebber der ruiterij ia." „Claudius scheen daar toch niet geheel zeker van te wezen, want een paar uur geleden vroeg hij mij nog, of ik het met u eens waa en ook dacht dat het Petilius Carvo moest zijn. Hij sprak namelijk van een ring waarop de letters P. C. stonden, en wel ken gij van Petilius moet gekregen hebben. Mag ik ook dien ring eens zien?" zei Coelius. Claudia ging naar een kistje en haalde daaruit den ring te voorschijn. „Ik heb hem weggeborgen, want ik doe hem niet aan op mijn bezoek bij Sorana," zei zij. „Hier is hij." Coelius, die zeer goed begreep waarom Claudia den ring niet wilde dragen in Sorana's huis, nam hem van Claudia aan en bekeek hem aandachtig. Hij zag dat het een kostbare ring was, niet zoo zeer door den steen welke er in zat als door de fraaie bewerking. Hij bekeek met aandacht de letters P. C. Toen trok hij zijn schouders op. „Het kan Petilius Carvo wezen," hervatte hij wijsgeerig, „maar het kan ook zooveel anders zijn, wie zal het zeggen? Ik, die afwezig geweest ben en hier geen enkelen Romein behalve den bevelhebber bij naam ken, weet het heelemaal niet. En de bevelhebber zal het wel niet zijn." „Cerealis!" zei Claudia lachend, met een ongeloovig gezicht een bevallige beweging met haar schouders makende. „Neen Petilius is wel een heel baasje, maar zoo voornaam is hij toch zeker niet. Als hij hoorde, dat wij hem voor den bevelhebber aanzagen, zou hij zeker van louter trots een paar duim groeien." „Neen," hernam Coelius, „laten wij maar bekennen dat wij er niets van weten. Den een of anderen dag zullen wij er wel achter komen." Hiermede was hun gesprek geëindigd. Coelius ging de verdere toebereidselen voor de reis maken en Claudia ging afscheid van haar broeder nemen dien zij wist dat dien nacht afwezig zou zijn en dien zij den volgenden morgen vóór haar vertrek wel niet meer zien zou. Haar gesprek mot Claudius was heel kort. Zijn paard stond buiten reeds ongeduldig te trappelen, hij moest onmiddellijk naar de terp der drie wilgen. Hij had gezegd, haar de hand drukkende „Nu Claudia, meer raadgevingen dan ik reeds gaf, heb ik niet voor je. Gij hebt een goed verstand en zult dus zelf wel weten wat gij bij Sorana zwijgen of zeggen moet. Denk bij hetgeen gij daar doet, of zegt, niet alleen aan uzelve maar ook j' aan het belang van uw volk en uw geslacht. Vergeet niet dat Brinio het hoofd der Kaninefaten, de trouwe bondgenooten der Batavieren, is en dat wij den steun van die bondgenooten on mogelijk kunnen missen. Voor het overige goede reis." „Ik hoop aan alles te denken," zei Claudia met een zucht. „Eigenlijk bleef ik toch liever hier." „Dat kan nu eenmaal niet," antwoordde haar broeder. „Zoo als het nu is, is het goed. Nogmaals goede reis." Hij trok haar naar zich toe en kuste haar op het voorhoofd. Toen drukte hij haar nogmaals de hand en liep naar zijn paard. Even daarna zag Claudia hem zijn vurig zwart ros bestijgen en in galop wegrijden. Zij was daarop naar haar vertrekje gegaan en had zich weldra te bed begeven. Den volgenden morgen vroeg was zij met Coelius op reis gegaan. De wagen op Romeinsche wijze met drie flinke paarden be spannen, bood een aangenaam middel van vervoer aan. De weg langs den Rijn was lang niet van natuurschoon ontbloot. Het was in het begin van September en allerheerlijkst weder. Droomerig keek Claudia naar de kabbelende golfjes der rivier en dacht aan Petilius dien zij verder en verder achter zich liet en aan Brinio en Sorana die zij te gemoet ging. Wel wist zij dat Brinio niet op de hoeve was, maar zij twijfelde niet, of Sorana zou zoodra zij van haar komst zeker was, een bode naar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2