01 JAGER en loon De Arend. NESTLE Het Mysterie FARINE LACTEE MAISON RAADSSTUKKEN. Advertentiën. LANGESTRAAT 60/62. BIOSCOOP REDZEN=PR06RAMMA. 3. De zwakke overwint. Drama van 12 uur 35. 4. Benoeming van 3 leden der Com missie van het fonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldi'lpe gevolgen van onvrijwtliige werkeloos heid in de gemeente Amersfoort,. 5. Benoeming van een tijdelijk op zichter bij de restauiatie van den O. L. Vrouwe Toren. 6. Benoeming van een herschatter dranklocaliteiten. 7. Benoeming van een onderwijzeres aan school C. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling der Bouw- voi ordening. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een voorschot aan de stichting «Volks huisvesting Ik voor de stichting van 42 woningen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een rooilijn voor het bouwen aan de Kleine Haag. 11. Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het adres van den heer A. M. Kerkkamp leeraar aan de hoogere burgerschool inzake de uilbetaimg van salaris ge durende deu tijd, dat hij onder de wapenen is. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eene jaarlijksche toelage op bet pen sioen verleend aan den heer R. Zijlstra. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overname van gioud vao de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij aan het Stationsplein en het verleeneD van een crediet van f 500 voor de kosten van overname, vei plaatsing van een bek en bet op hoogte brengen van het terrein 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 1120 M» bouwterrein aan de Van Maeriandlaan aan den Heer L. A. van Essen qq voor f i 75 per M». 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuur van een ge deelte van het roggeland gelegen achter Vleutbergent aan de voetbal- vei eeniging »de Amersfoortsche Vijf jarige®. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het profiel van Laan 1914 en de Daatn Fockemalaan. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een crediet voor het aanschalfen van politiehonden voor bewaking van den Berg. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging te ver leenen tot aankoop van een 11e paard ten behoeve van de gemeente-reiniging en daarvoor een crediet te verleenen van f 600. 19. Vaststelling van het eerste ge deelte van het kohier der Inkomsten belasting dienst 1915. De «Staatscourant® van gister avond (No. 100) bevat het volgende Koninklijk Besluit van 28 April (St.bi. 208): «Wg Wilhelmina, enz. Op de voordracht van Onzen Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken van 3 April 1915, No. 888, af- deeling Kunsten en Wetenschappen, tot vernietiging van het besluit van den Gemeenteraad van Amersfoort van 27 October 1914, No. 572, betreffende het sloopen van de torentjes van de Kam- perbinuenpoort te Amersfoort: Overwegende, dat bedoelde torentjes deel uitmaken van de vroegere vesting werken der stad Amersfoort en uit een bouwkundig en bistorisco oogpunt merkwaardig zijn te achten: Overwegende, dat het in strijd met het algemeen belang is, wanneer Ge meentebesturen zoodanige gebouwen of gedeelten van gebouwen vernietigen: Overwegende, dat mitsdien de stoo ping dier torentjes niet kan worden toegelaten, tenzij een ander, meerover- wegend, algemeen belang haar zou eischen dat, daargelaten of de aanleg van een verbroeden verkeersweg als zulk een meeroverwegend belang zou kunnen worden beschouwd, dit thans in ieder geval niet tot rechtvaardiging vaD het Raadsbesluit kan strekken, omdat daar toe voorshands niet kan worden over gegaan Gelet op art. 153 der Gemeentewet; Den Raad van State gehoord (advies van 20 April 1915, No. 21); Gelet op het nader rapport van Onzen Minister van Slaat, Minister van Binnenlandsche Zaken van 27 April 1915, No. 1094, afdeeling Kunsten eri Wetenschappen Hebben (zonlnevonden en verstaan: het hesluit van den Raad dei Ge- m-enie Amersfoort van 27 October 1914 No. 572, betredende bet sloopen van de torentjes van deKamperbinnen- pooit te Amersfoort, wegens strijd met het algemeen b"lung te vernietigen In de Remonstrantsche kerk wordt aanstaanden Zondagochtend om 10 uur een godsdienstoefening gehou den voor jongelieden van 10 tot 16 jaar. De gebruikelijke avonddienst voor de gemeente zal niet plaats hebben Van bevoegde zijde ontvingen wij het volgende bericht: »Met zekerheid kan worden mede gedeeld. dat binnen koi ten tijd va i hel uitvoervorbod van hoenders.voor zoover betreft levende en geslachte hanen, ontheffingen zullen worden verleend. Hieraan kan worden toegevoegd, dat wordt overwogen de grenzen ook weder open te stellen voor den uitvoer van volwassen hennen." Wij kunnen hieraan toevoegen, dat deze gunstige beschikking vooral te danken is aan het initiatie! der V.P.N., welke Vereeriigtng als altijd op de bres staat om voor de belangen der pluimveehouders te waken. De cursus in boekhouden van de plaatselijke afdeeling van den Naliona- len boud van handels- en kantoorbe dienden «Mercurius® wordt thans in twee afdeelingen gegeven, telkens anderhalf uur. Nu in den laagten lijd wederom de aandacht is gevestigd op het nood zakelijke, het onmisbare van boek houden, meldden zich weer nieuwe deelnemers aan. Het afdeelingsbestuur zal, als er voldoende belangstellenden zijn, ook een derden cursus openen. De jongedames M. E. Jebhink C. S. F. Kuntz. J. M. Ntjman, M. E Sinkeldam en P M. van der Knoop hebaalden de ak'e van bekwaamheid voor onderwijzeres De kiesvereeniging «Waarheid eu Vrede" zal voor de a s. verkiezing vaD 11 leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente candidaat stel ien alle aftredenderi, te weien de heeren: L. v. d. Berg, J. H. Boks, J. Busquet. H. Los, B Ruitenberg, L Ruitenberg, K. Teeling en H. Visscher, verder in de vacatures-Van Kuyk en mr. Van Voorst Vader de heeren G. A. Spelberg en H. G. Palm, terwijl de vacature-NijliolT zal opengelaten wor den voor de kiesvereeniging «Geloof en Belijdenis". De kiesvereeniging «Geloof en Lief de" zal dezelfde candidaten stemmen en stellen, mits «Geloof en Belijdenis" ook hare candidaten Boks, Busquet, Spelberg en Palm overneemt. Doet laatstgenoemde kiesvereeniging zulks niet, dan zal «Geloof en Liefde" tegen over de aftredenden v. d. Berg en Ruitenberg, leden van W. en Vr. stel len de heeren Joh. vau Veen en A. E. Blok en in de vacature Nijhofi deu heer H. E. van Sweden. Bij de aanbesteding voor den bouw eener Watergasfabriek en hel verrichten van uitbreidingswerken op bet terrein der Gemeente-gasfabriek werd ingeschreven als volgt: Gebr. Mastenbroek, te Enschede, 121.407; A. M. Bos, te Utrecht, f21.000; firma Goeltcker te Enschede, f19 696; J. Wildeman, f18.500; J. Bunnik, f18.404; C. Ruitenberg fl7.y09 en A. Rennes f17 623, allen bietG. de Bruijn, te Hoogland, f17 500; A. C. Beijer, alhier, I 17.228; Waijeri Schuuiman, te Amsterdam, f 17.225; G. C. Blanken, f16 870 G. J. Kuntz f 16.760; J. van Keulen f16.620; T. van Hoogevest f 16.358 eu L J. Hemels f 16.295, allen hier. De gunning is in beraad gehouden. Gisterochtend werd op de markt een man in arrest genomen verdacht van diefstal van eenign schoenen uit een der kraampjes. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana hadden verschillende ingezetenen gisteren de Nederlaudscbe driekleur uitgestoken. Ternauwernood hadden wij gis terenochtend eeD exemplaar van den wensch van Magda Peters van eene Belgische dame gekocht, of een onder officier legde er beslag op en toonde ons een order van den generaal, waarbij den verkoop werd verboden. Jammer voor het goede doel waarvoor de op brengst zoude besteed worden. Bank van iluydecoper cn Van Dielen. In de gehouden jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeelboudeis werden de balans en winst- en ver liesrekening ovei 1914 goedyekeuid en het dividend vastgesteld op 5% De- taalbaar op dividend bewjjs no. 7. De aan de beurt van aftreding zijnde commissarissen, de heeren H. J. Resier, ilir mr. W. B Siiidbeig en j li G F. van Tets, weiden als zoodanig her kozen. Het plaatselijk Nutsdepartement koos in zijn Donderdagavond gehouden vergadering de heer G. H Kolfi tol afgevaardigde naar de algemeene ver gadering. In de plaats van de periodiek af tredende bestuursleden, de heeren Van Duinen en Kollf, die niet herkiesbaar .vaion. werden gt-kozen de heoieu Mr. Verhoef en Helderman. In de plaats van den beer Sutherland die het secretariaat heeft neergelegd, maar bestuurslid blijft werd als secre taris gekozen Dr. H. J. Toxopeus, tot dusver waarnemend secretaris. Besloten werd nog voor algemeen secretaris (vacature J. Bruinwold Rie del) de candidatuur van den heer Brouwer, hoofdredacteur van de Arn- bemsche Courant te steunen. Laat de Verdediging van Uw Vaderland niet aan anderen over, maar helpt zelf ook mee. Wordt dus Vrijwillige Landstormman. KECLAME. Spaarzaam en zuinig In het gebruik (KINDERHIEEL) In Iedere Apotheek of drogisterij voorhanden het öeste Voedingsmiddel Voor Kinderen Bewaking bergterreinen. De Burgemeester heeft in onze ver gadering gewezt-n op de weuschelijk- heid om de bewaking van het uitge strekt grondbezit der gemeente beter tot haar recht te doen komen en wel door gebruikmaking van politiebonden. Het tegengaan van bet slichten van boscbbrandjes, die helaas ernstige ge volgen kunnen hebben, van vei nieling der plantsoenen en van diefstal van hout kan alleen afdoende geschieden door middel van bonden, die zich met groote snelheid door sparrenboschjes en boscbjes van kreupelhout kunnen bewegen. In de eerste plaats zou voor geleider vau een politiehond iD aanmerking komen de agent, die de te bouwen veldwachterswoning naast den water toren zal bewonen. Evenwel is het wenschelijk een tweeden hond ter beschikking te hebben o.a. met het oog op ziekte, die dan kan worden toegevoegd aan een agent voor dienst in het plantsoen en in de buitenwijken. Wij kunnen ons met deze denk beelden geheel vereenigen. Ten aan zien van het vraagstukal of niet gebruikmaking vau politiehonden, heeft Uwe veigadering reeds princi pieel eene beslissing genomen door sedert 1 November 1910 telken jare op de gemeeiitebegrooting te ramen een post van f50.— voor dergelijke bonden. De bedoeling was om met dit geld toelagen te geven aan agenten, die, in dienst, van goedgekeui de politie honden vergezeld werden. Zulks is echter nimmer het geval geweest, liet voornemen bestaat nu twee honden aan te koopen en deze door twee agenten te doen dresseeren onder goede leiding. De Hoold-Cornmissaris van Politie in den Haag beeft de vriendelijkheid gehad toe te staan dat de opleiding van agenten en honden kan geschieden aan de atdeeliug «Politiebonden® aldaar. Hierin is een niet genoeg te waardeeren waarborg gelegen voor liet welslagen van de onderneming. De kosten van detacbeeiing van twee agenten in den Haag gedurende ten hoogste acht weken, de aankoop van twee honden, de aanschaffing van diverse benoodigdheden worden ge schat op een bedrag van f250.Voor toelagen aan de geleiders van een bedrag van fl.50 per week, per hond, voor voeding, ligging, eu onderhoud is verder een crediet noodig van f 100.—. Wij hebben derhalve de eer U voor te stellen ons voor dit doel een crediet te verleenen van f 250.vuor eens eu f 100.te brengen op de jaar lijksche begrooting. Omdat, zooals is gezegd, de bewa king ten doel heeft de bezittingen buiten de behou d korn geleuen en deze bijna allen in het Giondbedrijt zijn gebracht, zoo meenen wij, dat ook de kosten ten laste van het be drijf moeten komen. Het eene is een gevolg van het andere. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 23 tol en inet 29 Apiil. G-boren: Wilbel - 'na Josephina. d. au lieiidiik Albeiius Nooidstar en Catrtna Maria Langen bach. Jacobus Cornelis, z. van Joseph Quint en Mar- garetha Vonhof. Louisa Elisabeth, d. van Hermanus Gerrit Bovée eri Louisa Geerlruida Hendi ika van Hor sen. Antonius Lamberiu?, z. van Lambertus Antonius Kaspersen en Jacoba Helena Maria van Mierlo. Adiianus Cornelis, z. vari Adrianns Cornells Beijer en Maria Sophia van Zuilen. Wilhelmus, z. van Hendrik van Diermen en Alijaa Antonia Pijpers. Maria Theodoia Adnana, d. van Johannes Herinanus Verhaar en Jo hanna Geeilruid Adriana van Hulzen. Anne Louise, d. van Charles Marie Cremer en Karla Martin. Reintje, d. van Hendrik Mulder en Jannelje Zoeten. Gerrit, z. van Johannes Boshuizen en Johanna Rouwendaal. Johanna Maria, d. van Gustavus Olij- slager en Alida Catharina Gustava van de Martel, te Meixem, Bolgie. Ondertrouwd: Gijshertus Jacobus van de Btezenbos en Fiedenka van Egdom. Jan Pieler Menger en Gezina Veldmeijer. Willem Geiar- dus van Diest eu Barbara Arnolda Bakker. Gehuwd: Johannes Rinkelman en Catiina van Koot. Cornelis Hen drikus Theodoius Vial en Catharina Coi nelia Cornelissen. Hendrik Vei- hnef en Pet'Onella van der Flier. Franciscus van 't Wel en Willempje Lubbertsen O-erleden: Geriit Hageman, 23 j., echig. van Gijsberia Manten. Kunje Witvliet, 63 j., eebtg. van Klaas Wal. Maria Ehsabeih Kroon. 80 j., ongeh. Cornelia Antonia Ruiten beek, 2 j Aleida Everije van Nas, 3 j Adèle Leimbergen, 6 m. Hermina Kuijer, 79 j., wed. van Al- hertus Kok. Ttieodoi us Souilljé, 77 j., wed. van Maria Fenna Hen driks. Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht. Gijs hertus Aloysius Johannes Jacobus Clemens, 16 j. Woudenberg. Geboren: Lammert, z. van Melis (lazeleger en Jannigje de Kruif. Rika Alberta, d. van Jacob van Wolfs winkel en Jacoba van Egdom. Adnanus Jacobus, Z. van Adriarius Jacobus Gersen en Amelia van dpr Lee. Gehuwd: Jan Kramer en Maria van Lunteren. Gerard van Cooien en Jannigje van de Lagemaat. Overleden: Alida Meerbeek, 10 m. Maiia Elzeriaar. 54 j. Leusden. Van 23—30 April 1915. Geboren: Evertje, dochter van Ren- ger vari Buien en Stijntjo van de Craats. Evertje. dochter van Aal hert van Bokhorst en Aartje van Asselt. GehuwilJohan Wanner en Mar- retje van Apeldoorn. Overleden: Guurtje Tenty. oud 53 jaar ecblg. van Anüiome Melgers. Jansje Antoinette de Bakker oud een jaar MAKKTUEhlCHT. AMERSFOORT, 30 April 1915. Tarwe f0.Rouge (0.—. Boekwee f 0.— appelen 10.a fOO ('eren 10.— a I 0.—. Nieuwe Aardapp. 10.a f 0.zandaardapp. 2.80 a 13.30 tfoendereier.il 14 60 4.9') p. 10" et. Bruine eieren 14 60 a i 4.90 per 100 st. Boter 1135 a 11.65 per kilo. Mir.arine 10.— a f 0.— Zoetein. kaas f 0.—a I 0 per 50 kilo Kippen 11.00 a 11 70 Kuikens 11.50 a 1.75 Piep kuikens 10 00 a 10.00 Ganzen it), a 10 Eenden 10 00 a 10.00 p. st. Jonge 10.00 a 10.00. Hazen fO.00 a 10.Wilde koi ljnen '0.00 a 10.00 Tamme 10 80 a 1150 tluncn 10.60 a 10 70 paar Magere varkens f 00. a'OU. Varkens export 10.- a I0-. Zeugen f70.— a 1120.— Biggen 114a '20Schrammen f0.a 10— Vette koeien 1000.— a 1000.— Guste koeien 1000.— 11)00.—Kallkoeien 1000.— i 1000.—. Kalf- -aarzen f 00.k f 00.Os f 0110.k f 000.— Pinkstieren f 000. af 000. Kalveren f 8. tot f 11 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Bogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 150 heet. Zaudaardapi elen, 300000stuks Hoen- dereieren 000 ituks Eendeneieren, 500 kilo holer, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee magere varkens Varkens voor exportslagerij 250 biggen 25 zeugen. kalveren. Op de Centrale eierveiling der V. P. N. werden Viijdag 30 April aan gevoerd 94660 stuks. L)e prijs liep voor kipeieren van f 4.50 tot f 5 25. Eendeneieren f 4.75 tot 1 4.90. Kalkoeneieren f 10.00. Kie vitseieren f 10.00. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8—1 '/j en des avonds van 6'/j 7'/> ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8—V/% ure. Ingeschreven waren op 29 April 1915. I. de volgende werkzoekenden: 4 bakker. 1 montagewerker. 1 beeldhouwer. 3 muzikant. 3 bootwerker. 5 naaister. 1 chauffeur. 6 schilder. 38 grondwerker. 2 schoenmaker. 1 huisknecht. 34 sjouwer. 1 kantoorbediende. 1 slager. 2 kleermaker. 1 stoker. 17 koopman. 2 stucadoor. 2 letterzetter. 3 straatmaker. 2 loodgieter. 7 timmerman. 3 loopknecht. 4 tuinman. 21 los werkman. 11 veldarbeider. 1 kellner. 3 voeger. 1 machinepoetser. 4 voerman. 1 magazijnknecht. 3 werkster. 8 metselaar. 3 winkelbediende. 1 meubelmaker. 1 wever. 1 mijnwerker. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten: 3 kleermaker (grootwerker). 2 kantoorbediende. 1 suikerbakker. 1 bankwerker. 1 staalgraveur. 4 meubelmaker. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. RECLAME. Urinekwalen. Een der voornaamste verschijnselen tot het herkennen van aandoeningen der nieren en blaas leveit ons de verandering in hetuitzcht der urine. Het water kan troebel zijn, donker gekleurd, en bij staan een bezinksel achterlaten, hetzij wit of rood (gelijkend op stof van bak stee i). Deze verbcnijnst len w\j zen op overvloed van urinezuur in het bloed en vormen de oor zaak van rheumatiek, jicht, niersteen. Overvloedige urineatscheiding, urine helder als water, schuimend, eiwilhoudend, wijzen op aandoeningeu der nieren, welke reeds ver ge vorderd kunnen zijn. Voortdurende aandrang, vooral 's nachts, met brai dei ig gevoel, wijst op aandoeningen der blaas en urineleiders, O >k kan druppelsgewijze loozing en zelfs verstopping der urine optieden, en de urine kan bloed b <vatten, zand ofsteenijes. Alle bovengenoemde verschijnselen du den ernstige ziekten der nieren en blaas aan, niet alleen door de ellende, die zy met zich brengen, doch ook dcor hetgeen u verder te wachten staa». Poster's Rugpijn Nieren Ptllen zijn een speciaal geneesmiddel voor deze kwalen. Zg bewerken, dat de urinestof, het urinezuur en het overtollige water uit het bloed afvoeren, herstellen zoodoende de geregelde urineloozing en nemen den oorsprong van uw ziekte weg. Te Amersfoort verkrijgb. b\j A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt Iranco na ontv. v. postwissel f 1.75 voor één, ot f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster'» Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand bandels- merk 35 TELEFOON 115. PEIM A Zaterdag 1, Zondag 2, Maandag 3 Mei. 1. Van St. Paul tot Entre- vaux. Natuur. 2. Fred! Ga naar bed. Lachen! 4. Patachon tourist Komisch. 5. De snuifdoos. Comédie. 6—8. Groot, spannend en boei end drama in [3] afdeeelingen. Lengte 1000 M.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2