Plaatselijk Nieuws. De oudste landweerlichting naar huis. Zaterdag 15 Mei a.s. worden de dienstplichtigen der oudste landweer lichting. wier diensttijd onder normale omstandigheden zou geëindigd zijn op 1 Augustus 1914, voor zoover zij zulks zelf wenschen, en voor zoover zij geen rang bekleeden of daarvoor in opleiding zijn, in het genot van voorloopig (klein) verlof gesteld. Aan het kader dezer landweerlich- ting kan geen verlof worden verleend, evenmin aan het landstormplichtige kader dat onder de wapenen is. Echter zullen de sergeanten en korporaals (behalve de fouriers) behoorende tot den landstorm en tot de licbtiug land weer 1907 zooveel mogelijk worden werkzaam gesteld in of nabij hun woon plaatsen tot hulp bij de opleidmg van den vrijwilligen landstorm. Het aantal van deze landstorm- afdeeling is gaandeweg zeer toegeno men, zoodat bet bedoelde kader daarbij onontbeerlijke diensten zal bewijzen. De diensten van bet boogere en administratieve kader van de onder havige licbtingen landweer en land storm kunnen bij den troep nog niet worden gemist. De Tel. voegt hieraan toe: Zoo is dan ons bericht bevestigd en gaat de oudste landweerlichting, die van 1907 (is militie-lichting 1899) 15 Mei a.s. naar huis. Dit besluit zal vermoedelijk wel in verband staan met de geoefendheid der miliciens van 1915. Er is één beperking. Het kader gaat niet met verlof. Het kan nog niet worden gemist. Ongetwijfeld hard voor de betrok kenen maar er valt niets aan te doen en een dergelijk besluit viel min of meer te voorzien. Toch krijgen de sergeanten en korporaals een dou ceurtje zij worden overgeplaatst naar of dicht bij hun woonplaats, om be hulpzaam te zijn bij de opleiding voor den vrijwilligen landstorm. Verwacht mag worden, dat men dezen mannen, zooveel mogelijk ge woon, periodiek, verlof zal geven, om hun gelegenheid te schenken, hun zaken waar te nemen. De manschappen van 1907, die het wenschen, mogen onder de wapenen blijven. Het is ons bekend, dat er dezen winter verscheidene soldaten waren, die, hoezeer hun hart ook thuis was, toch toegaven, dat zij toen niet gaarne terug zouden gaan, want zij hadden geen werk ende ver goeding zou dan natuurlijk worden ingehouden, dus het gebrek thuis ver meerderen. Nu, met bet voorjaar, zal dit motief wel niet meer zoo sterk gelden en het zullen er, naar onze verwachting, dan ook zeer weinig zijn, die onder de wapenen willen blijven. Wij voor ons verheugen er ons hartelijk in, dat deze mannen van 35 en 36 jaar, na het vaderland 9maand met toewijding te hebben gediend, naar bun gezin kunnen terugkeeren. Wij hopen, dat zij voorgoed thuis kun nen blijven en onze andere njongens" hen spoedig zullen volgen. Belgische vluchtelingen. Het officieel Belgisch comiteit ver zoekt het volgende mede te deelen: De Belgische uitgewekenen, welke verlangen arbeid te vinden of aan wie gelegenheid tot arbeid wordt aan geboden in Engeland of Fiankrijk, kunnen zich om raad en bijstand wennen tot den heer Léon Delhez, lid van het comiteit, Valeriusstraat 28, aan wien het Officieel Belgisch Comiteit de zorg heeft opgedragen, bun be langen te behartigen. Het comiteit waarschuwt zijn land- «enooten, dat het in Nedeiland nie- maud buiten den heer Delhez, met een soortgelijke opdracht heeft voor zien. Het volgende adres met Memorie van toelichting is verzonden aan den Gemeenteraad: Aan den Raad der Gemeente Amers foort, Geven ondergeteekenden, C. van Kalleveen en J. van Bogeiijen, respec tievelijk Voorzitter en Secretaris der afdeeling Amersfoort van de Ned. vereeniging van Roomscb-Katbolieke Gemeente-werklieden, als zoodanig optredend en in deze domicilie kie zend ten huize van den tweeden ondergeteekende, St. Agathastraat 30, met verschuldigde^ eerbied te kennen. dat zij de aandacht van uw geacht College vestigen op bet feit, dat de invoering van den vrijen Zaterdag middag meer en meer ingang vindt, dat de groote beteekenis biervan in steeds breeder klingen erkend wordt, dat de invoering van den algehee- len vrijen Zaterdagmiddag voor bet Gemeente-personeel voor het oogen- blik wellicht op overwegende bezwa ren zal stuiten, dat adressanten echter meenen, dat het zonder schade van den dienst mogelijk is, den arbeid des Zaterdags middags als regel te vier uur te doen eindigen, dat zij uw geacht College verzoe ken, te willen besluiten, dat voor de werklieden, behoudens degenen werk zaam in het drieploegenstelsel, de arbeid des Zaterdags als regel te 4 uur zal eindigen, dat dit echter plaats vinde zonder loonderving en zonder verlenging van den arbeidsduur op de andere dagen der week, dat zij uw aandacht vestigen op bijgaande Memorie van toelichting, waarin een en ander nader gemoti veerd is, 't Welk doende, enz. Toelichting: Gelijk adressanten reeds in het adres laten uitkomen, neemt de invoering van den viijen Zaterdagmiddag meer en meer toe; ongetwijfeld een bewijs, dat men in de betrokken kringen het groote nut daarvan inziet. Adressanten wenschen niet te vol staan roet alleen op dit feit te wijzen, hoewel het naar hun meening van groote beteekenis is. Meer bijzonder wenschen zij stil te staan bij de beteekenis van het vraag stuk zelf, waar het de Gemeente be- ireft, die zoowel als overheid dan als werkgeefster een zeer belangrijke taak in deze te vervullen heeft. Het zal ongetwijfeld geen tegen spraak ontmoeten, wanneer adressan ten zeggen, dat door den vrijen Za terdagmiddag de Zondagrust bevor derd wordt, en vooral voor bet han deldrijvende gedeelte van de burgerij. Het ligt toch immers voor de hand, dat bet doen van inkoopen,en vooral van datgene, wat het beste bij dag licht kan geschieden, bijv. bet koopen van boveukleeding, zoo het niet op Zaterdag vroegtijdig kan geschieden, des Zondagsmorgens plaats vindt, zeer ten ongerieve van het daarbij be trokken deel van de burgerij. Nu wordt wellicht opgemerkt, dat bet aantal Gemeente-weiklieden niet zóó groot is, dat daardoor een melk baar gunstige invloed ten opzichte van het bovenaangeduide plaats vin den zal. Daartegenover wenschen adressan ten dit naar voren te brengen, dat vooral het beginsel van de zaak groote beteekenis heeft, omdat het voorbeeld van de Gemeente tot na volging zal opwekken, waardoor het geenszins buitengesloten, doch in tegen deel zeer zeker is, dat er merkbare soede resultaten ten opzichte van de Zondagsrust bereikt zullen worden. Ook voor de Gemeente-werklieden heeft dit vraagstuk groote waarde. Het smaken toch van een grootere periode van Zondagsrust zal ongetwij feld van goeden invloed zijn, terwijl de werklieden nog beter dan voorheen zich kunnen bezighouden met de taak, die zij ten opzichte van hun buisgezin te vervullen hebben, zooals de opvoeding der kinderen, enz. Hiermede meenen adressanten be treffende de beteekenis en het nut van den vrijen Zaterdagmiddag te kunnen volstaan en rest nu alleen de vraag of invoering van den vrijen Zaterdag middag, of althans een vroeger ein digen van den arbeid des Zaterdags, mogelijk is. En dan meenen adressanten met volle recht te kunnen zeggen, dat het zeer wel mogelijk is, den dienst aldus te regelen, dat zonder bezwaar als regel des Zaterdags te vier uur kan worden geëindigd. Wanneer daarnaast wordt verzocht, een en ander te doen invoeren zonder gemis van loon, dan behoeft dit zeker niet nader gemotiveerd te worden. Adiessanten wenschen slechlsopte merken dat gemis van een gedeelte van het loon de waarde van meerderen vrijen tijd, zoo met geheel, dan toch voor een groot deel doet verloren gaan. En hiermede bevelen zij adies en toe lichting in uw bijzondere aandacht aan. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn aangesloten onder No 383 T. Hoogevest, rijwielbewaaiplaats, Sta tionsplein 3 en No. 384 Bureau Ba taljon 7e Brigade, Utrechtscheweg. Deze week werd door de slagers- vereeniging slechts drie vijfde van het gevraagde aantal regeeringsvar- kens ontvangen. De dieren wogen van 94 tot 125 K.G. Wordt Maandag het volle quantum, 80 stuks ontvangen dan zal de prijs van het varkensvleesch hoogstwaarschijnlijk 10 ct. per kilo worden verlaagd terwijl de prijs ver moedelijk nog wel meer terug zal loopen, wanneer men van geregelde toezending verzekerd is. Zondagochtend hoopt voor te gaan in de Lulhersche kerk ds. J. L. F. de Meijere Joh. Czn., uit Haarlem; in de Doopsgezinde Kerk. ds. Teri Cate. Des avonds zal in nOus Huis« ds. M. J. F. Schönfeld, uit Warga, spreken voor de plaatselijke afdeeling van het religieus-socialistisch verbond. Te Utrecht slaagden voor het akte-examen L. O. de dames G. H. van 't Hof. A. G. M. Smitz, B. F. M. Thuys en M. J. van der Werf. Gisteren bracht Generaal Snij ders, Opperbevelhebber der Land- en Zeemacht een bezoek aan het Imer- neeringdepót alhier. »H. V. C.« speelt Zondag achler vRusioordt tegen »N. E. C t mt Nijmegen. De oefeningen van den Vrij willigen Landstorm worden zoo geregeld, dat men er in zijn werk kring weinig last van ondervindt. Geeft U dus op. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 30 April tot en met 6 Mei. Geboren Calrina, d. van Gijsbertus van den Hoek en Johanna Clasina Ger ritsen. Wilhelm Joban, z. van Daniel Spreij en Elisabeth Mulder. Geer- truida Anna Maria, d. van Johannes Antonius Josephus Lohmann en Cor nelia Gouka. Louisa Mathilda, d; van Antonie Wiertz en Gerritje Buis. Dirkje, d. van Dirk Versteeg en Gerritje ter Maten. Basliaantje Hen- drika. d. van Jan van Barneveld en Rastiaantje Amse. Susanna Maria Hillegonda, d. van Berend Willem Speelberg en Johanna Woutera van Dijkhuizen. Johannes Jan Cornelis, z. van Jacob van Ooijen en Adriana Baars. Maria Helena, d. van Jacobus Johannes Thien en Elisabeth Willems. Johannes Everardus Jozef, z. van Johannes Hendrikus Huurdeman en Geertruida Elbertse. Adrianus Jo hannes Gijsbertus Thomas, z. van Adrianus Verheuvel en Wilhelmina Heere. Fer.na Cornelia Calharina Gerarda, d. van Adrianus Verheuvel en Wilhelmina Heere. OndertrouwdCornelis Petrus An tonius de Vries en Geertje Kraan. Hendrikus Bekbergen en Alijda E*e- rarda de Wijs. Elbert Bonman en Hendrika van den Broek. Willem Bleijenberg en Cilia Kraaikamp. Mathijs Dolhain en Elisabeth Scbuu- ring. Nicola GuistinaGuiseppe Aphel en Marie Margarethe Joman. Gehuwd: Bernard Slotsen en Teu- nisjevan Beek.Bernardus Hendrikus Helmerhorst en Cornelia Alijda de Groot. Albertus Kuipers en Geer truida van Heil. Overleden Geertruida Kok, 69 jr., echtg. van Otto van der Linden. Antoon Priem,8 w. Hendrik Jacobus van Oven, 2 jr. Otto van der Linden, oud72jr., wedn. van Geertruida Kok. Jan Hoorn, oud 81 jr., wedn. van Wijrnpje Schaap. Adèle Christina Schuman, 73 jr., wed. van Evert Willem Krienekolk. Jan Smit, 54 jr., echtg. van Elizabet Wilhelmina Löwe. Leusden. Van 30 April7 Mei 1915. Geboren: Dirk, zoon «art Wolbert van Essen en Woutertje van Buren. Cathrarina Theodora Maria, dochter van Henricus Johannes Martens en Maria van Schie. Overleden: Jannetje Donselaar, oud 10 maanden. >Voud enberg. Geboren: Janna, dochter van Janna van de Vis. Ondertiouwd: Abraham Arnoldus Hoeksema, 21 jaren en Jannetje de Koning, 21 jaren. Overleden Arendina Maria van Kolf schoten 1 jaar. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 7 Mei 1915 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit I 0. appelen f0.a f00.Peren f 0.a f 0.Nieuwe Aardapp. f0.a f 0.zandaardapp. f2.80 a f3.40 Hoendereieren f 4.90 a 1 5.30 p. 400 st. Bruine eieren f 4 90 a f 5.30 per 100 st. Boter f 1 40 a f 1.55 per kilo. Margarine f 0.— a f 0. Zoetem. kaas f rt.a f per 50 kilo Kippen f 1.00 a f 1.80 Kuikens fO.OO i 0 00 Piep kuikens fO.OO a fO.OO Ganzen f u. a f0Eenden f0 90 a f 1.50 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen fO.OO a f0.Wilde koi ynen 0.00 a f 0.00 Tamme f 0.80 a f 1 50 Duiven f0.60a f0 80 paar Magere varkens f 00 a f 00. Varkens export f 0.a f 0.Zeugen f60.a f120Biggen f 12a 18— Schrammen f0.afO.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000.— k 000.—Kalfkoeien f000.— a f000.—Kalf- vaarzen f00.— i f00.—Os f000.— k f000.— Pinkstieren f U00. a f 000. Kalveren f 0. tot f 00. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 80 heet. Zandaardapi-elen, 300000 stuks Hoen dereieren. 000 stuks Eendeneieren, 600 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee magere varkens Varkens voor exportslagerij 300 biggen 30 2eugen. 27 kalveren. Op de Centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 7 Mei aan gevoerd 90856 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f4.50 tot f5.15. Eendeneieren f4.55 tot f 5.00. Kalkoeneieren f 6.00. Parel- hoeDeieren f6.00. Gemeentel ij ke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m« 8—1 ll% en des avonds van 67a 7V» ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8 17a ure. Ingeschreven waren op 6 Mei 1915, I. de volgende werkkrachten: 3 bakker. 1 beeldhouwer. 3 bootwerker. 33 grondwerker. 1 handelsreiziger. 1 huisknecht. 1 kantoorbediende. 3 kleermaker. 17 koopman. 2 letterzetter. 1 loodgieter. 6 loopknecht. 20 los werkman. 1 bankwerker. 1 kellner. 1 machinepoetser. 1 magazijnknecht. 6 metselaar. 1 meubelmaker. 1 mijnwerker. 1 montagewerker. 3 muzikant. 5 naaister. 4 schilder. 2 schoenmaker. 1 sigarensorteerder. 34 siouwer. 1 slager. 3 stucadoor. 4 straatmaker. 10 timmerman. 4 tuinman. 12 veldarbeider. 1 voeger. 4 voerman. 3 werkster. 3 winkelbediende. 1 wever. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten 1 bankwerker. 3 kleermakers. 2 kantoorbediende. 4 meubelmaker. 1 st-aalgraveur. 1 vestenmaker. 1 reiziger (naaimachines). Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. RECLAME. Niets geheimzinnigs. Vele vrouwen hebben het verkeerde idee, dat elke pijo ter hoogte van de heupeD of in het smalle gedeelte van den rug «zwakte der vrouw eigen" is en dient te worden beschouwd als een kwaal, waarmede vronwen in het bizonder aangedaan zij n. Zulk een geduldig lijden mag dikwijls voor komen, dikwijls is het onnoodig. Nierzwakte, by vrouwen zoowel als bij mannen, veroor zaakt rugpijn, scherpo steken bij bukken of op slaan, terneerdrukkende pijnen, aanvallen van moedeloosheid, zenuwachtigheid, duizeligheid, hoofdpijn, urinekwalen, zwelling der enkels of ledematen. Het leven der vrouw maakt haar tot een gemakkelijk slachtofTer van nieraandoeningen. Het dikwyls in gebukte houding moeten werken, de vorming, de geboorte van kinderen en de inspannende taak van deze te moeten opvoeden, het keeren der jaren, het leven binnenshuis, koude, koorts, verstopping, enz. zyn dikwyls de oorzaak van verzwakking der nieren. Begint dan met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren PilleD, die nieuw leven en kracht a.n duizenden vrouwen gebracht hebben. Het is uw plicht, zoowel voor uzelf als voor uw huisgezin, om de eerste verschijnselen niet te verwaarloosea. Wacht niet, totdat uw kwaal zich verder kan ontwikkelen lot waterzucht, suikerziekte, nierontsteking, niersteen. Te Amersfoort verkrijgb. by A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel A f f.75 voor één, ol f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, dto niet voorzien is van nevenstaand handels merk 36 weldra hulp komen. Ook vertrouwde hij dat van Grinnes, mis schien zelfs wel van Batavodurum hulptroepen zouden worden gezonden. Werkelijk klonk plotseling van links en rechts trom petgeschal een bewijs dat van Grinnes en Arenacum hulp op daagde. Civilis had dit trompetgeschal ook gehoord en begreep dat hij weldra tusschen twee vuren zou geraken. Hij plaatste eenige Bata vieren aan de zijde naar Grinnes en zond de Friezen den weg op naar Arenacum om de Romeinen, die van daar mochten komen, het hoofd te bieden. Nauwelijks had hij deze beschikkingen genomen en maakte hij zich gereed der Romeinsche macht vóór hem den genadeslag toe te brengen, toen hij achter de Romeinen een geweldig ge schreeuw hoorde opgaan. Het geschreeuw werd aangeheven door Brinio en zijn ruiters, die met lossen teugel op de Romeinen instormden. Nauwelijks hadden echter de Batavieren in de sterkte de Kaninefaten ontdekt, of het grootste gedeelte van hen stormde naar buiten en Brigranticus, die zich op het hooren van het krijgsgeschreeuw der Kaninefaten vod zijn Galliërs had afge scheiden, plaatste zich onmiddellijk aan hun hoofd en vloog met zijn Batavieren den Kaninefaten te gemoet. Weldra stonden Brinio en Briganticus tegenover elkander. Als blikken hadden kunnen dooden, waren zoowel Brinio als Briganticus geen oogenblik meer onder de levenden geweest. Hun oogen straalden van haat. „Tusschen ons!" schreeuwde Brinio, zich hoog oprichtende en zijn groot zwaard zwaaiende. Een hoonend gelach van Briganticus was het eenige antwoord. Even daarna stormden de beide mededingers op elkander aan. Woest steigerden hun paarden. Vóór de ruiters echter elkander konden bereiken, werden zij door een grooten drom worstelende en strijdende Batavieren en Kaninefaten gescheiden en op vrij verren afstand van elkander weggevoerd. Nauwelijks kreeg een van hun beiden echter aanwijzing van de plaats waar zich de tegenstander bevond, of hij wendde den teugel en trachtte hem in weerwil van alle hindernissen te bereiken. Het was een zeldzame schoone nacht. Er was hoegenaamd geen wind en de maan scheen zoo helder dat het bijna zoo licht als op den dag was. Civilis wiens blik over het gansche gcvechtsveld vloog, had gezien dat Brinio en Briganticus op elkander inreden. Hij had de wenkbrauwen gefronst en gemompeld: „Ha, Brinio, wildet gij daarom naar Vada. Dwaas hier is niets voor je te winnen, alles te verliezen. Of Briganticus verslaat je, óf gij verslaat Briganticus. Zelfs in het laatste geval, dat voor jou het gelukkigst zou zijn, is er van een huwelijk met Claudia geen sprake meer. Het geheele geslacht, Yerax, Julius Victor, Coelius, al de vrouwen, zouden nimmer dulden dat Claudia haar hand schonk aan den man, die hun neef Briganticus, al is hij ook een verrader, gedood had. Zonderling die beide mannen elkander te zien opzoeken met den lust tot dooden, uit minnenijd, uit liefde voor een meisje dat hen geen van beiden begeert En toen wendde Civilis den blik naar rechts waar de Friezen wanhopig vochten tegen de schitterende ruiterbende, welke uit Arenacum was komen aanrijden. Een prachtig uitgedost krijger bracht de Romeinen met groote bekwaamheid herhaaldelijk tegen de Friezen in het gevecht. Met kalme doodsverachting reed hij te midden van hagelbuien pijlen en schichten.*' Een glimlach kwam Civilis om de lippen. „Als die twee verliefden eens wis ten," mompelde hij, „dat de gelukkige minnaar daar in hun onmiddellijke nabijheid is, dat hij misschien op dit oogenblik aan Claudia denkt, zouden zij dan elkander de hand drukken en te zamen op den Romein instormen Op dit oogenblik werd zijn oog weder getrokken naar den strijd tusschen Brigantcus en Brinio. Den beiden tegenstanders was het gelukt weder in elkanders nabijheid te komen. „Nu of nooit," had Brinio geroepen een paar van zijn eigen krijgers woest op zijde werpende en recht op Briganticus inrijdende. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2