farineXI r=r NESTLÉ Nederland en de Oorlog. BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. LACTÉn| flebük eenigde Staten zien van de Duitsche regeering een rechtvaardige, spoedige en liberale daad in deze belangrijke zaak tegemoet en wel met te grooter vertrouwen, daar de Vereenigde Staten en Duitschland niet alleen zijn ver bonden door bijzondere banden van vriendschap, maar tevens door de duidelijke bepalingen van het Verdrag van 1828 tusschen de Vereenigde Staten en het koninkrijk Pruisen. Door betuigingen van leedwezen en het aanbod tot vergoeding, in geval neutrale schepen bij vergissing in den grond zijn geboord, moge, wanneer geen menschenlevens te loor zijn ge gaan voldaan worden aan de inter nationale verplichtingen, zij kunnen geen praktijken rechtvaardigen of ver ontschuldigen, wier natuurlijk en nood zakelijk gevolg zou zijn, dat neutrale schepen en neutrale personen a&n nieuwe en onberekenbare gevaren bloot worden gesteld. De Duitsche regeering kan niet ver wachten, dat de Vereenigde Staten woord of daad zullen sparen ter ver vulling van hun heiligen plicht om de rechten der Vereenigde Staten en hunne burgers te bandhaven en om hun vrij heid van beweging en ontspanning te zoeken te verzekeren. (get.) Bryan.® De Indische „Doggen." Een Engelsch officier, die op het oorlogsterrein in Noord-Frankrijk is, schrijft aan zijn verwanten in het vaderland Men kan zich niet voorstellen met hoeveel kunstvaardigheid de Duitscbers het weten klaar te spelen om hun schansen ongenaakbaar te maken. Over een breedte van 10 M. voor de verschansingen slaan zij dichte rijen van spitse palen en daartusschen zijn versperringen van prikkeldraad ge trokken, dubbel gevlochten. Wil men zulk een versperring opruimen, dan moet dal geschieden onder het moor dend vuur der machinegeweren achter de verschansingen, dat door de achter hoede van de aanvallers zeer moeielijk beantwoord kan worden, omdat de verdedigers niet zichtbaar zijn. Eenige dagen geleden trachtten de Scbotsche Hooglanders een als onover winnelijk beschouwde schans bij Haze- broek te veroveren. Onder een ont zettend vuur deden zij hun stormloop om het Duitsche spinneweb te ver scheuren. Heele ritsen werden tegelijk neergemaaid, zonder dat de dappere Schotten aan wijken dachten, want zij zijn uitmuntende soldaten, die slechts terugtrekken, wanneer bet hun ge commandeerd wordt. De Hooglander is misschien niet zoo doldriftig dapper als de Fransche infanterist, maar bij is «steady and resolute® (standvastig en vastberaden) zooals lord Roberts bet bij zijn laaiste inspectie met zoo grooten lof heeft uitgedrukt. Zooveel alleen is zeker, dat er van de soldaten geen één teruggekeerd zou zijn, als niet de Indische «Doggeü® hun ter hulp gesneld waren. Mijn vriend Reginald die naast mij stond, wees mij eensklaps op een donkere massa, die ik over den grond zag kruipen en zeide: «All right®, nu hebben ze onze Doggen losgelaten. Dat waren de Indische Goerkhas, zonder geweer, zonder patroontasch alleen met het vreeselijke kromme mes tusschen de tanden. En plotseling, toen reeds de Hooglanders begonnen te wijken, glipten tnsscben hen rijen van Indische soldaten als vele scha duwen heen. wrongen zich als katten onder de prikkeldraad-versperring door, en sprongen op den vijand los, het blinkende, breede wapen in de band. Eensklaps snerpt hun schelle strijd kreet door de lucht «Mada! Madal® Dat wil zooveel zeggen als «dood®. De Goerkha's zijn in de loopgraven neergesprongen en daar ontstaat tus schen hen en de overrompelde Duit- schers een gevecht van man tegen man, zoo vreeselijk als men het zich slechts kan voorstellen. De Duitscbers waren op dezen aan val niet bedacht, zij schoten op de Hooglanders maar tegen de Indiërs, die hun op 't lijf vallen, hebben zij niets aan hun geweien. Zij moeten zich met de sabel verdedigen, maar eer zij deze hebben getrokken ligt reeds menigeen, door het mes gedood, op den grond. Het is meer een slach ting dan een gevecht. De weinigen, die zich in staat van tegenweer hebben kunnen stellen, ver dedigen zich dapper, maar zij zijn zoozeer in de minderheid, dat zij weldra het noodelooze van hun ver weer inzien, de sabel weggooien en de armen omhoog steken, ten teekeu, dal zij zich overgeven. Zij worden als gevangenen naar ons kamp gevoerd, en de loopgraaf geraakt in het bezit »an de Hooglanders. Een nieuw wapen in Polen gebruikt. Een telegram uit Petrograd meldt dat de Duitscbers weer eens met een nieuw wapen voor den dag zijo ge komen op het front bjj Ossowiec. Het moet de grauaten der zware mortieren vervangen en dient om de sterke forten te vernielen. Het zijn lucht- torpedo's, kleine bestuurbare lucht ballons, zonder bemanning, voortge dreven door samengeperste lucht Zij drager een cylinder met 50 pond schietkatoen, die automatisch na een bepaalden tijd, ontploft, wanneer een zekere afstand is afgelegd. Het onder stegedeelte van den cylinder is conisch. Twee dezer luchttorpedo's zijn op de vesting van Ossowiec losgelaten zonder echter eenige schade toe te brengen. De eerste ontplofte boven het land waar hij een onstuimige kolom modder opjoeg, de tweede werd door den wind uit de richting gebracht en sloeg boven een weg uit elkaar, een arbeider verdoovend, die op 50 meier afstand aan bet werk was. Algemeene oefenplicht. Aan de leden der Tweede Kamer is volgend adres gezonden: Ondergeteekenden, van oordeel, dat de veiligheid en waardigheid van den Staat eischen dal gedurende dezen oorlog en bij de daarop volgende vredes- ondei handelingen, op elk gewild oogen- blik over allegezonde, krachtige mannen in weerbaren staat beschikt kan wor den, dringen met den meesten ernst aan op de onverwijlde wettelijke in voering van Algemeene oefenplicht en aanvulling van den daarvoor mogelijk met volkomen toereikenden vooiraad wapenen en munitie, en zulks in af wachting dat de dringend noodige «algemeene dienstplichia met «oefen- plicht® voor alle pbysiek geschikten zal zijn tot stand gekomen. C. J. K. v. Aalst, president der Nederl. Handelmaatschappij AmsterdamCh. Boissevain, Naarden; luit.-generaal G C. E. v. Daalen. oud-commandant van het N. I. leger, RijswijkJ. T. T. C. v. Dam v. Isselt, oud-generaal-majoor, 's Graven hage; prof. mr. D. P. D. Fabius, Amsterdamprof. mr. J. A. v. Hamel, Amsterdam; luit.-generaal J. B. v. Heutz. oud-gouverneur-generaal van Nederl. Indië, Amsterdamprof. dr. G. Kallï, Leiden prof. dr. G. W. Kern kamp, Utrecht; jhr. J. A. v. Kretschmar van Veen, directeur generaal der Staats spoor, Utrecht; prof. mr. J. De Louter, Utrecht;jhr. H. Loudon, directeur Kon. Petroleurribronneo. Den Haag;I. Muijs- ken, directeur Ned. Fabriek van Wei k- tuigen en Spoorwegmaterieel, Amster dam; jhr. L. P. D. Óp ten Noort, oud directeur Stoomvaart Maatschappij Nederland, Baarn; jhr. Ch. F. v. d Po I, oud-voorzitter Maatschappij van Nij verheid, Haarlem; D. W. Stork, in dustrieel, HengeloW. J. Cohen Stuart, oud-Minister van Marine, Schevenin- genluit-generasl R. P. Verspijck, oud-lid Hoog Militair Gerechtshof, Utrecht; mr. G. Vissering, president der Nederl. Bank, Amsterdamprof. mr. C. v. Vollenhoven, Leidendr. F. G Waller, president directeur der Ned. Gist- en Spiritusfabriek, Delft; jhi. mr W. F. v. d. Wijck, voorzitter Raad van Administratie der Hollandsche Spoor. Amsterdam. De oud-Ministers van Oorlog H. Co- lijn, W. Cool en H. P. Staal verklaren zich met de strekking van het adres geheel te kunnen vereenigen. Voorts is het adres geteekend door het propagandacomite der vereeniging «Volksweelbaarheid, de heeren A. E. Dudok van Heel, kapt b. d. Vrijw. Landstorm Amsterdam, voorzitter; J H. Cohen Stuart, viijw. b. d. Land storm, Vogelenzang, secretaris; jhr. F. Teding van Bei khout Jr., 2e luit. b. d Vrijw. Landstorm, Haatlem; J. Fabius. Ie luit. der artillerie, Amsterdam; mr. W. Nierstrasz, redacteur «Allen Weer baar®, Naarden G. Polvliet, oud-kapt. der infanterie. Beverwijk; A. S. van Reesema, 's Gra* enbage. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Giaaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 24 faillisse menten tegen 30 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Over de maanden Januari t/m April van dit jaar 443, tegenover 612 in dezelfde maanden van het vorige jaar. De beer G. F. G. de Bruyn, leeraar aan het Gymnasium alhier, is wederom benoemd tot lid van de Commissie, tot bet afnemen van het examen bedoeld in art. 12 der wet op het Hooger Onderwijs De reserve-officier van gezond heid 2e klasse I. M. de Haas is overgeplaatst naar Zutphen. De klerk der posterijen en tele- giafie A S. H. Brassen is overgeplaatst naar Hilversum. De plaatselijke afdseling der Natuorhistorische Vereeniging zal op den 27en dezei eene excuisie houden naar het Naardermeer. Quick won Zondag te Deventer van Daventria. H. V C maakte tegen de Zaansche Voetbal Club gelijk spel 22. Het lot wees den zil vei en lauwerkrans toe aan Z. V. V. Een uit Hoenderloo gedeser teerde knaap die zich aan verschillende kleine diefstallen had schuldig gemaakt werd door de politie aangehouden en naar Utrecht overgebracht. Bij gunstig weer zal het muziek korps van bataljon C onder directie van den heer Vermeulen, aanstaanden Donderdagmiddag om half drie een matinee geven op het terras van «Amicitia® en het volgende programma ten gehoore brengen: 1 «Het Vaandel®, marsch G. B>k- keis. 2 Ouverture «l'Idole® R Polio. 3 Fantasie over de op-ra «Lohengrin® R Wagner. 4 a Adante F. Schubert, b. Adagio uit de «Sonate pathénque® L v. Beethoven. 5 Souvenir d'Amers- foort, marscb. F. Ve'meulen. 6 Fan- taisie over de opera «Norma® Bellini. 7 Souvenir d'Amsterdam, valse J. Kessels. 8 Le mouhn dans la vallée paraphrase musicale. C. de Carmont. 9 Granada, marche espagriole. Comés. Amersfoortsche Zwem- eu Polo-Club. Zaterdagavond vergaderde de A. Z. en P. C. in «De Zwaan® met den heer Hamers als voorzitter. Na opening werden de notulen van 23 Dec. gelezen en goedgekeurd. In gekomen een schrijven van den secre taris Roll, waarin hij mededeelt, dat hij deze functie wegens vertrek niet lang«r kan waarnemen. De voorzitter dankt hem voor 'tgeen hij heelt ge daan. Aan het jaarverslag ontleenen we, dat de financiën in goede doen zijn en dat de Burgemeester van Amers foort het eere-voorzitterschap heeft willen aanvaarden. Aan de heeren Godin de Beaufort en P. van Achterbergb wetd dank gebracht voor alles, wat zij voor de club hebben gedaan. De heer Beem is weer als lid aan genomen. Hierna brengt de penningmeester de heer De Jong, verslag uit. Het 5-jarig bestaan zal feestelijk herdacht worden. In plaats van Roll wordt mej. Bauer gekozen. Het be stuur is thans als volgt samengesteld Hamers, «oorz.Wolier beek, vice- voorz.; mej. Bauer, secretaresse; Pe zie, le peno.; De Jong, 2e penn.; Kleber, le comm.De Tourton Bruins, 2e comm. Het secretariaat is gevestigdBrou werstraat 23. Fientje Beulemane. Maandaga-ond werd in Amicitia opgevoerd Fientje Beulemans van de Belgische auteurs Fonson en Wicheler. De zaal was tamelijk goed bezet den tijd van het jaar in aanmerking ge nomen. Het spel was uitstekend en voldeed de aanwezigen zeer die telkens en telkens weer in onbedaarlijk lachen uitbarsten Dan wei d de aantrkkelijk- heid nog verhoogd door het Vlaamsch en het eigenaardige Fransch. Magda Janssens vervulde de moeielijke rol van Fientje op voortreffelijke wijze Ook Beulemans en zijn vrouw dedtn dit niet minder, ja zelfs het minst Deteekenende rolletje kwam geheel tot zijn recht en gaf mooie Belgische typen te zien, vooral nu voor Amers foort zoo aantrekkelijk. Ter kaasmarkt van j I. Maandag werden aangevoerd 4 wagens, bevat tende 650 K.G. kaas. De prijs liep van f 47.tot f 48. per 50 K.G. bij flauwe markt. Tot adjuDct-commies ter Secre tarie (Afd. Algemeene Zaken) is met ingang van 1 Juni a s. benoemd Mejuf frouw Mr R C. M. van Eek, volon taire ter Secretarie alhier. Op 73-jarigen leeftijd overlepd Zondagochtend na een ongesteldheid van slechts enkele dageD, de heer I. ter Schuur. Zonder zich op dbn voorgrond te stellen, verliest de ge meente in hem een harer nobelste burgers. Jarenlang lid van het burgerlijk armbestuur was hij in dat college de vraagbaak van allen. Ook als secretaris in do Vereeniging lot uitdeeling van spijs aan behoeftigen, maakte hij zich verdienstelijk, zoo ook als bestuurslid van het Amersfoortsch Ziekenfonds. Dr. H. W. Schreuder mocht j.l. Maandag den dag herdenken waarop hij 25 jaar geleden tot arts werd be vorderd. Een groot aantal zijner patiënten schonken hem dien dag als blijk hun ner hoogachting en toegenegenheid een stoffelijk aandenken. Tot bestuurslid der Sociëteit «Amicitia" we>d in de plaats van den heer J. W. C. Bloem, die wegens vertrek bedankt had, gekozen de heer W. D. Helderman. Majoor A. Hoger- vorst werd als zoodanig herkozen. Openlucht meeting op Tweeden Pinksterdag. Op Tweeden Pinksterdag heeft de Provinciale afdeeltng der Nationale Christen Geheel Onthouders Vereeni ging wederom als gewoonlijk een Open lucht meeting op touw gezet. Dit maal zal deze plaats hebben te Doorn, onder het eeuwenoude ge boomte van het huis te Doorn. Als sprekers zullen optreden: Ds. C. J. H. VERWEIJS te Breu- kelen Openingswoord. Ds. W. C. MENSE te Utrecht: »Strijdende een zegen". Ds H. J. COUVË te Amerongen Verantwoordelijkheid". De heer M. KUIPERS te Zeist Water uit Bethlehem's bornput". Mej. 11. W. CROMMELIN te Zeist: Allen mobiel tegenover den binnen- landschen vijand". De Chr. Geh. Onth. muziekvereni ging Caecilia uit Utrecht verleent hare medewerking. Mochten vele van deze gelegenheid gebruik maken om in scboone omge ving iets goeds te hooren en opge wekt te worden mede te strijden legen onzen grooten binnenlandscben vijand. De entree is slechts 5 cents. Kinde ren beneden de 14 jaar tvoiden zon der geleide niet toegelaten. Toont dat gij Uw Vaderland lief hebt en neemt deel aan „den Vrijwilligen Landstorm". RECLAME. I In het (KINDERWEB®.) In ledera he, b06t» Apotheek of voedingsmiddel drogisterij voor Kinderen voorhanden nieuws?" „Ja," hernam Coelius somber, „hij bracht ook een doods tijding." Claudia schrikte op. Angstig vragend keek zij Coelius aan. Zij sprak niet. „Briganticus is gesneuveld," zei Coelius zacht. Er volgde een pijnlijke stilte. Coelius staarde somber naar den grond. Sorana keek ernstig. Het zou slecht zijn te denken, dat zij zich over den dood van Briganticus verheugde. Zij zou liever gehoord hebben, dat hij welvarend was, maar voor altijd het land bad verlaten. Niettemin had zij een gevoel, alsof er een hinderpaal, welke het geluk van haar zoon in den weg stond, was opgeruimd. Claudia was doodsbleek geworden. Zij had met een snelle beweging de hand naar haar boezem ge bracht als in schrik bij het hooren van een vreeselijke tijding. Honderden gedachten vlogen haar door het hoofd, maar steeds kwam die eene weer boven: zou zijn einde zoo geweest zijn, als hij u niet op zijn weg htd ontmoet? Zijt gij niet schuldig aan zijn dood Zij bad geen rust meer. Zij stond op, ook om Sorana niet te laten bemerken, dat de tranen haar in de oogen sprongen. Zonder een woord te spreken, ging zij in huis en zocht haar vertrekje op. Hier wierp zij zich op haar legerstede en barstte in tranen uit. Haar jeugd, haar samenzijn met Bri ganticus, met den wilden knaap, die zooveel van haar hield, rees voor haar op. Zeker, reeds lang voelde zij geen genegen heid meer voor hem, maar het was haar bekend, dat hij haar niet vergeten kon en dat zijn schandelijke houding tegenover zijn eigen volk het gevolg was van zijn door haar versmade liefde. Zij kwam dien dag niet beneden. Zij at noch dronk. Toen de avond gevallen was, hoorde zij echter den stap van Coelius buiten het vertrek. Zij begreep, dat de oude man haar iets te zeggen had en ging naar de gang. „Wildet ge mij spreken, Coelius?" vroeg zij met haperende stem. „Ja, Claudia, ik rijd straks weg. Hebt gij nog een boodschap voor uw broeder. Gij hebt toch goed begrepen, dat Claudius wenscht dat gij hier blijft. Hij zal, als gij naar de Nabalia kunt komen, iemand zenden om u te halen. Claudia begon te schreien. „Wat moet ik beginnen, wat moet ik beginnen?" riep zij. „Ik zou zoo gaarne mede gaan. Coelius, ik heb geen rust hier alleen. Die arme Briganticus, het is alsof ik schuldig ben aan zijn dood. Hoe is hij gesneuveld, midden in den strijd, of in een tweegevecht met Claudius of Verax?" Coelius keek haar een oogenblik ernstig aan. Hij overlegde bij zich zeiven of hij haar al dan niet de volle waarheid zou zeggen. Hij had den moed niet den naam van Brinio te noemen. „Bijzonderheden heb ik niet gehoord," zei hij eindelijk, met een kalm gelaat. Claudia had zoo gaarne iets meer van den strijd gehoord. Zij had een sterk vermoeden dat Brinio er bij betrokken was en dat maakte haar angstig. „Nu, ik moet vertrekken," hervatte Coelius, die er naar haakte aan het gesprek een einde te maken. Hij begreep, dat als er nog veel gesproken werd over Briganticus' dood, toch ten slotte de geheele waarheid Claudia bekend zou worden. „Denk er aan Claudia, wij zullen u laten halen," zei hij nogmaals. „Nu, Coelius, als het dan moet, ga, maar vraag vooral aan Claudius, of hij mij niet langer hier laat dan bepaald noodig is." „Gegroet dan Claudia," hernam Coelius, zijn nicht de hand gevende, „maar zoudt gij nu niet naar Sorana willen gaan. Zij begrijpt niet hoe ge u den dood van Briganticus zoo kunt aan trekken en zij zou werkelijk gaan denken, dat gij nog van uw neef hieldt." „Gij hebt gelijk, Coelius," antwoordde Claudia, „ik zal haar gaan opzoeken, zoodra ik je heb hooren wegrijden." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2