Gemeenteraad. dat ook velen, die door onwetend- beid of verkeerde inlichting, niet de juiste verklaring van loondienst bij de aanvrage hebben overgelegd, zijn af gewezen, wier latere aanvrage, waarbij was gevoegd een bewijs van loondienst, zooals door de Wet wordt geëischt, door het Bestuur der Rijksverzekerings bank zonder nadere behandeling werd afgewezen dat laatstelijk door de Rijksverzeke ringsbank van velen, aan wie op 3 December 1913 en later, de Ouderdoms rente van f2.per week werd toe gekend, van dat bedrag fl.werd gekort, omdat zij van andere publiek rechterlijke lichamen een pensioentje genieten dat zelfs een weduwe, ons bekend, aan wie als voormalig werkvrouw de f2.rente werd toegekend, van dezen maatregel de dupe is, omdat zij een (klein) weduwepensioen geniet, terwijl weer andere vrouwen, wier mannen gepensionneerde werklieden zijn, de volle rente blijven genieten; dat door de zeer willekeurige resul taten van den eisch van artikel 369, dat tusscben het 60stc en 70s'ejaar 156 weken loondienst moeten worden aan nemelijk gemaakt, zeer velen van de Ouderdomsrente blijven verstoken. Daar de tijdsomstandigheden voor Uwe Excellentie wel zeer moeilijk zijn, wil het Hoofdbestuur U gaarne hulde brengen, voor wat U in 's lands belang hebt verricht; maar het neemt toch de vrijheid er bij Uwe Excellentie op aan te dringen dat het door Uwe Excellentie in gediende Wetsontwerp spoedig Wet worde en daarbij niet worden uit geschakeld de velen, die na hun 65s'e jaar werden bedeeld; dat in afwachting daarvan de artikelen 369 —370 zoo ruim en mild mogelijk worden toegepast, waardoor ook moge lijk wordt, dat nieuwe aanvragen om Ouderdomsrente door de Rijksverzeke ringsbank in behandeling worden ge nomen, en waardoor niet de eenmaal toegekende rente worde teruggebracht tot de helft, als het andere pensioenen betreft zelfs tot een minimum bedrag, 't Welk doende, De Bond voor StaaUpensionneering D. A. van Krevelen, Voorzitter. A. Voorbrood, Secretaris. Arnhem, Juni 1915. Vergadering van den Raad der Ge meente Amersfoort Dinsdag 29 Juni 19i5. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heeren Kroes en Jorissen. De notulen van de vorige vergadering werden goedgekeurd, zooals ze ter visie van de leden hadden gelegen. Ingekomen zijn de volgende stukken: Beschik king van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 7 Juni 1915 3e Afd. No. 1047, waarbij wordt toegewezen bet beioep van L. A. H. L. Wüst te Amersfoort tegen het Raadsbesluit d.d. 26 Januari 1915, houdende een af wijzende beschikking op zijn bezwaar schrift tegen zijnen aanslag in de Gemeen lelijke Inkomstenbelasting over het jaar 1914. (Voor kennisgeving aan genomen). Beschikking van GedeputeerdeStaien van Utrecht d.d. 7 Juni 1915 3e Afd. No. 1048, waarbij ongegrond wordt verklaard bet beroep van L. J. Hemels te Amersfoort tegen het Raadsbesluit d.d. 26 Januari 1915, inhoudende als voorgaand. (Voor kennisgeving aan genomen). Gelijkluidende beschikking d.d. 7 Juni 3e Afd. No. 1046, in zake het beroep van H. G. Dijk, Wed. van J. C. Leinweber te Amersfoort, als voor gaand. Voor kennisgeving aangenomen. Gelijkluidende beschikking d.d. 7 Juni 1915 3e Afd. No. 1045 in zake het beroep van Mr. A. Stheeman te Amersfoort, als voorgaand. (Voor ken nisgeving aangenomen). Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 31 Mei 1915 3e Afd. No. 1357/1001, waarbij wordt toegezonden een uittreksel uit het Koninklijk Besluit van den 14 Mei 1915 No. 18 tot goed keuring van de helling van rechten voor het gebruik van den openbaren weg enz., in verband met de wijziging der Invorderingsverordening bij Raads besluit d.d. 15 December 1914. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 7 Juni 1915, 3e Afd. No. 1316/1064, waarbij voor zooveel noodig wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 4 Mei 1915 tot wijzi ging der Bouwverordening. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 14 Juni 1915 3e Afd. No. 1478/1134, waarbij wordt goedgekeurd de voordracht op het fonds van on voorziene uitgaven van de begrooting der inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1914, vastgesteld bij Raads besluit van 1 Juni 1915 No. 2202. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Juni 1915 3e Afd. No. 1478/1134, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van 1 Juni 1915 No. 2201 tot wijziging der be grooting dienstjaar 1914. (Voor ken nisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Juni 1915 3e Afd. No. 1470/1115, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit dd. 1 Juni 1915 No. 2281 tot verkoop van een perceel grond aan Jhr. S. M. van Reijgersberg Versluijs te Amersfoort. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Juni 1915 3e Afd. No. 1480/1088, waarbij wordt goed gekeurd het 2e gedeelte van het pri mitief kohier der inkomstenbelasting dienstjaar 1915, vastgesteld bij Raads besluit van 1 Juni 1915. (Voor ken nisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Juni 1915 3e Afd. No. 1479/1088, waarbij wordt goed gekeurd bet le suppletoir kohier der hondenbelasting dienstjaar 1915, vast gesteld bij Raadsbesluit van 1 Juni 1915. (Voor kennisgeving aange nomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd 14 Juni 19153e Afd. No. 1491/1088, waarbij wordt goed gekeurd het primitief kohier der straat belasting, dienstjaar 1915, vastgesteld bij Raadsbesluit van 1 Juni 1915. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Juni 1915 le Afd. No. 243/279, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het Raadsbesluit van 4 Mei 1915 i.z. het verstrekken van een voorschot aan de stichting Volks huisvesting II. (Voor kennisgeving aangenomen.) Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Juni 1915 3e Afd. No. 1451/1131 waarbij wordt mede gedeeld de ontvangst van het afschrift der »Verordening houdende verbod van voederen van vee met rogge of roggebrood». (Voor kennisgeving aan genomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 28 Juni 1915 3e Afd. No. 1664/1186. waarbij wordt goed gekeurd bet Raadsbesluit van 15 December 1914 tot wijziging van de begrooting dienstjaar 1914. (Voor kennisgeving aangenomen.) Brief van A. C. Koppejan, dd. 28 Juni 1915, waarbij deze zijnen dank betuigt voor het vertrouwen in hem gesteld bij zijne benoeming tot Direc teur der Gemeentebedrijven. (Voor kennisgeving aangenomen.) Brief van de Reclamecommissie waarbij wordt aangeboden het boek aAmersfoort als woonplaatso:. Openlijk brengt de voorzitter dank aan de Reclamecommissie, nl. aan de heeren Pool, v. d. Meiden, v. Haselen, ter Maat en Veenstra, voor de samenstelling van dit boek. De commissie heefteer van haar werk, evenals de drukker uitgever, die zijn best heeft gedaan. Het is een boek, dat niet zoo maar kan worden weggezet en ongetwijfeld vrucht zal dragen voor onze Gemeente. Een woord van warmen dank, hulde en waardeering is hier op zijn plaats. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 28 Juni 1915,3e Afd. No. 1663/1193, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit dd. 24 Juni 1915 tot het aangaan eener geld- leening groot f500.000, welke leening is gegund aan de firma Patijn en v. Noppen en de Uniebank te Amster dam tegen den koers van 97,511%. (Voor kennisgeving aangenomen.) Aan de orde punt 2 van de agenda: Voorstellen van Burgemeester en Wethouders inzake: a. verlaging van het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein, b. het aanwijzen van bepaalde wijken, waar geene vergunningen tot den ver koop van sterken drank in bet klein mogen worden verleend, c. het vaststellen eener verordening, houdende eischen, waaraan eene loka liteit moet voldoen om in aanmerking te komen voor eene vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop of een verlof lot deo verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank, zulks naar aanleiding van een drietal ingekomen adressen. De heer Gerritsen dankt B. en W. voor dit uitnemende voorstel. Tevens wijst hij er op, dat bier zooveel zonder vergunning verkocht wordt. De heer Hoflaod sluit zich bier bij aan en zegt, dat B. en W. zich op een mooi standpunt hebben geplaatst. Hij was blij verrast, toen hij die toe lichting ontving. De Voorzitter stelt deze woorden op hoogen prijs en zegt, dat er een stuk cultuur-arbeid is verricht. Het adres is hem onbekend. Aangenomen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van eene nieuwe verordening betreffende het gemeentelijk grondbedrijf. De heer Hofland spreekt uitvoerig over de woorden waarde, boekwaarde, en verkoopwaarde en wil deze termen hier en daar wijzigen. De heer Van Achterbergh vindt dit onnoodig. De Voorzitter vindt het zeer onge- wenschl deze verordening in de af- deelingen te behandelen, gelijk de heer Hofland had voorgesteld. Het is een voorstel van zeereenvoudigen aard. Bij de begrooting komt dit weer aan de orde. Aangenomen. 4. Afwijzend advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van be woners van den Parallelweg houdende verzoek maatregelen tot verbetering van dien weg te nemen. De heer Leinweber heeft het request nagegaan en zegt bet is geteekend door alle bewoners van die straat, zelfs door den Pastoor en den Kapelaan, wel een bewijs, dat ze de bestrating van belang achten. Nu worden veel keien in het rosarium geworpen. De Uirechtscheweg is wel verbeterd, om dat hier autoriteiten wouen en aan dezen weg niet. De heer v. Achterbergh zegt, dat de commissie van fabricage gemeend heeft nu niet op verbetering in te gaan, omdat er nog slechtere wegen zijn, die voorgaan. En dan komt deze weg aan de beurt. De Uirechtscheweg is verbeterd op grond van gevaar. Aangenomen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot sloo- pen van de z.g. Hofstede »Vleutbergen« aan de Barcbman Wuijtierslaan. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het pro fiel van de aan te leggen Vondellaan 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan J. van Keulen, aannemer van de verbetering van den Utrechtschenweg, een rentevergoeding te betalen voor bet te laat untvangen van hem toekomende gelden als gevolg van omstandigheden buiten zijn schuld. 8. Voorstel vaD Burgemeester en Wethouders in zake verbetering van den Bisschopsweg en omgeving. Punt 5, 6, 7 en 8 wordt zonder dis cussie of hoofdelijke stemming aan genomen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het be sluit inzake verkoop van een strook grond aan de stichting nVolkshuis- vesting II<r en in verband hiermede tot wijziging van het besluit waarbij aan diestichtingeen voorschot voor woning bouw is verleend. De heer Hofland betoogt, dat de Gemeente de woningbouw moet ter band nemen. Aangenomen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van de per- ceelen St. Agathaslraat 22, Waliker- steeg 1, 3, 5 en 15, Bolderstraat 16 en 18 en Bolderstraat 20 tot en met 32 in het belang van de volkshuisvesting 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake onbewoonbaarver- klaring van de woningen Coninckslraat 97, 99, 101 en 103, 87, 89/93,91 en 95, toebehoorende aan E de Neeling. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om met den heer W. H. Meursing, Directeur der machinale broodfabriek eene overeenkomst aan te gaan voor het verrichten der onder zoekingen door den Keuringsdienst van de grondstoffen, benoodigd voor de bereiding van brood en bakwaren en om machtiging te verleenen voor het vervolg contracten als bedoeld af te sluiten. Punt 10, 11 en 12 aangenomen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling der ver ordening, regelende de voorwaarden vooi deleveringvanelectrischen stroom. De heer Holland zegt: Ik heb alle verordeningen nagezocht, doch kan ze niet vinden. De heeren Eysink en Van Achterbergh zeggen bun meening. De wethouder van openbare werken leest art. 15 voor. De bezwaren zijn te ondervangen. Hiervoor is dit artikel gemaakt. Boete is om herhaalde han delingen te voorkomen. De heer Eysink meent, het is geen boete, maar alleen vergoeding van aangebrachte schade. Aangenomen. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verstrekken van een crediet voor den aankoop van kabels voor het electriciteitsbedrijf. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om dit jaar de kermis of jaarmarkt niet te houden. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van pl.m. 1100 M'. bouwterrein tegen fl.75 per M>. aan G. van Hoogevest q.q. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging dei Gemeente- begrootingen dienst 1914 en 1915. Punt 14, 15, 16 en 17 zonder dis cussie of hoofdelijke stemming aan genomen. 18. Vaststelling staten oninbare pos ten der Plaatselijke Inkomstenbelasting diensten 1912, 1913 en 1914 en der Straatbelasting dienst 1914. De heer Leinweber zegt ontdekt te hebbeD, dat bet twee Oost Indische ambtenaren en twee officieren betreft. Deze heeren hadden hun belasting wel kunnen betalen. Als de ontvanger tijdig keunis bad gekregen van hun vertrek, dan bad hij ze kunnen aanschrijven. Aangehouden. 19. Vaststelling van besluiten tot het verleenen van afschrijving van Inkom stenbelasting wegens vertrek of over lijden, diensten 1914 en 1915. 20. Vaststelling van de suppletoire kohieren van de schoolgeldbelasting dienst 1914/1915. 21. Vaststelling van het 3e gedeelte van het primitief kohier der Inkom stenbelasting dienst 1915. Punt 19, 20 en 21 aangenomen zonder hoofdelijke stemming. De voorzitter deelt mede, dat de leening is gesloten voor f 100.000. De beer Holland bad gaarne geboord, waaraan het geld besteed is. Na overleg tusschen Burgemeester en Wethouders zal op deze vraag ge antwoord worden. De heer Vels-Hein doeteenige mede- deelingen. In de loods van de Gas fabriek is 2000 ton cokes in voorraad, d. i. voor 214 maand. We ontvangen maar 60 pCt. Op 1 Oct. wordt de watergasfabriek geopend, dat geeft besparing. Op de vergadering van gasdirecteuren is de vraag besproken: »Wat moeten we doen om kolen te krijgen?" Noodig is een reserve te vormen, en hieraan deel te nemen is noodzakelijk. Hiertoe vragen B. en W. machtiging van den Raad, ons bedrijf is dan verzekerd tot half Maart. Om de machines te drijven hebben we voldoende olie. De electriciteit heeft een kalm en normaal verloop. De heer Van Achterbergh wijst op het rekest van de agenten van politie. B. en W. zullen met preadvies komen. Tusscben de heer de Kempenaer en wethouder Van Esveld ontstaat een vriendschappelijk discours over wegbreedte. B. en W. zullen dit eens overwegen. De heer Hofland is met bet gegeven antwoord van wethouder Vels-Hein niet tevreden. Hij wenscht goedkoop cokes, door de gemeente verstrekt, evenals de regeering goedkoop brood verschaft. Het offer van den Wethouder kost geen cent. Nadat de broodprijzen door den laatsten spreker weer ter sprake zijn gebracht, sluit de voorzitter de ver gadering. „Juist. Grimoald, of wel, Dodo, opperstalmeester van den hof meier van Neustrië." Een ondeugende flikkering tintelde in zijn bruine oogen en Radboud zag hem met belangstelling aan. Tengevolge van dat onderzoek helderde zijn gelaat zeker ook op, want de twee jongelieden drukten elkander hartelijk de hand als twee oude vrienden. Zij hadden onmiddellijk begrepen dat zij wel met elkander zouden opschieten. Grimoald stelde nu den mederuiter aan Radboud voor als Ragenfried, bevelhebber van zijn lijfwacht. Ook Radboud en Ragenfried namen malkaar nauwkeurig op en het onderzoek eindigde blijkbaar tot wederzijdsch genoegen want een krachtige handdruk werd nogmaals gewisseld. Nu kwam de abt aanrijden en Grimoald stelde den abt en Radboud aan elkander voor. „De abt van Nivelles", zei Grimoald, „is een eerwaardig en trouw vriend van onze familie, en ons geslacht heeft zich steeds in zijn welwillende genegenheid mogen verheugen. Den stichter van ons geslacht, Pepijn van Landen, is in zijn abdij een laatste rustplaats geschonken. De abten van Nivelles zijn de getrouwe bewakers van zijn graf. Sedert meer dan een eeuw is er een innige band tusschen die abten en het geslacht der hofmeiers." De abt, die een schrander en vriendelijk gelaat had, knikte welwillend bij deze woorden en zei dat hij verheugd was, den zoon van den hertog van Friesland te ontmoeten en dat hij hoopte den hertog in goeden welstand te mogen aantreffen. Radboud antwoordde dat zijn vader met verlangen hun komst afwachtte en reeds eenigszins ongerust was daar zij zoo lang wegbleven. Grimoald merkte op, dat het schoone weder en het fraaie landschap, dat zij doorgetrokken waren hen genoopt had niet zoo hard te rijden, als zij plan hadden gehad te doen. „"Wij hebben onderweg uw schoone weiden bewonderd en do fraaie dieren die er in grazen," zei hij, „wij hebben noch in Champagne, noch in Brabant zoo iets gezien. Het is blijkbaar een vruchtbaar land, uw Friesland. Verder zuidelijk en in de Betuwe zagen wij tal van schoone akkers welke met tal van ge wassen prijkten." „O, zeker," antwoordde Radboud. „Ons Friesland bestaat eigenlijk slechts uit twee gedeelten, te weten: water en zeer vruchtbaar land. En vooral de streken welke u op uw weg van Nijmegen tot hier doorgetrokken zijt, munten uit door vruchtbare landerijen of schoone weiden." Radboud deed nu het voorstel door te rijden en Grimoald zette onmiddellijk zijn paard in beweging en reed met hem vooruit. De abt volgde met Ragenfried en daarachter plaatsten zich de Friesche ruiters terwijl de Frankische krijgslieden den stoet sloten. „En ik word dus verwacht?" vroeg Grimoald. „Ja men is zeer verlangend u te zien," antwoordde Radboud. „Uw vader of.... uw zuster?" vroeg hij lachend. „Mijn vader. Mijn zuster is stellig niet verlangend u te ont moeten." „Zij is toch niet in het geheim?" vroeg Grimoald snel. „Oh, neen, zij vermoedt niets. Zij ziet u alleen minder graag komen omdat zij vreest dat op uw komst die van den hofmeier van Neustrië zal volgen." Grimoald lachte. „Hoe vindt gij het planP" „O, alleraardigst," hernam Radboud. „Dus ik ben voor haar Dodo, neef en stalmeester van den hofmeier van Neustrië." „Juist," hernam Radboud. „En uw vader zou gaarne zien, dat er een middel gevonden werd om met mijn vader in vriendschap te leven." „Hij zou niets liever willen." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2