NESTLE nzr TEEM gebruik FARINE LAGTEE Plaatselijk Nieuws. RECLAME. MU-, on zuinig m het (KINDERKIEeL) In Iedere Apotheek of drogisterij het beste Voedingsmiddel Voor Kinderen de recherche nog steeds in volle actie is, om deze zaak zoo mogelijk tot klaarheid te brengen. Vast staat in ieder geval, dat de daders buitengewoon handig en slim te werk zijn gegaan en blijkbaar alle mogelijke voorzorgsmaatregelen ge nomen hebben om ontdekking te voor komen. En de omstandigheden schij nen hen tot nu toe gunstig geweest te zijn. Vooral het feit, dat geen num mers der bankbiljetten bekend zijn, bemoeilijkt het vinden van eenig spoor zeer. Ook bet scheikundig onderzoek van den inhoud van den hoed, dien de inbrekers op de plaats van het geld in de brandkast hadden gedeponeerd, leverde weinig of geen aanwijzingen op. Men vond er n.l. de overblijfselen van bruine boonen met vleesch, en bessen, blijkbaar als dessert, in. Met deze schrale gegevens heeft men een onderzoek in een zekere richting ge daan, doch ook dit leverde niets op. Eveneens was dit het geval met de gevonden vingerafdrukken zonder an dere gegevens was daarmede niet veel te bereiken. Zoodat de recherche fei telijk nog pas aan het begin van baar moeilijke taak staat, welke taak er niet gemakkelijker op wordt, naar mate de tijd verstrijkt. Geïnterneerden als werkkrachten. Het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen heeft, naar aanleiding van de bekendmaking van de door den Opperbevelhebber van Land- en Zee macht geformuleerde grondslagen voor de tewerkstelling van geïnterneerde militairen, ter voorziening in de be hoefte aan werkkrachten voor de Nederlandsche nijverheid, aan den Minister van Oorlog een adres gericht, waarin er op gewezen wordt, dat van het ontstaan van den tegenwoordigen oorlogstoestand af, ouder de arbeiders hier te lande groote werkloosheid heerscht. Ofschoon de werkloosheid in totaal sedert het najaar van 1914 eenigszins is afgenomen, is zij niette min oog steeds omvangrijk, zooals kan blijken uit de gegevens, welke in bet orgaan van het N. V. V. zijn opge nomen. Lit deze statistiek blijkt, dat beduidende werkloosheid nog voor komt in bijna alle bedrijven en dat van de 77413 leden der 27 bonden, wier leden gewoonlijk werkzaam zijn in bet particulier bedrijf, op 1 Juli 1915 10562 onder de wapenen waren, slechts52523 den gebruikelijken tijd werkten, terwijl 10492 leden geheel werkloos waren en 361 leden minder dan drie dagen (eventueel zes halve dagen) per week werkten. De gegevens van deze statis tiek, welke uitsluitend betreffen ge organiseerde arbeiders, geven zeker eer een te gunstig dan een te ongunstig beeld van den algemeenen toestand. Adressant wijst er op, dat bij dezen stand van zaken de maatregel, door den Opperbevelhebber van Land en Zee macht genomen, niet nalaat ongerust heid bij de Nederlandsche arbeiders te wekken. Het wil adressant voorkomen, dat de maatregel slechts kan worden toe gepast zonder de belangen van de Nederlandsche arbeiders zeer ernstig te schaden, wanneer de volgende voor waarden worden in acht genomen a. dat geïnterneerden uitsluitend worden toegelaten in vakken, waarin het aanbod van werkkrachten de vraag niet overtreft, wat door de autoritei ten ware vast te stellen in voort durend overleg met den Werkloos- heidsraad, eventueel met de Nederl. Vereeniging van Arbeidsbeurzen en de in een bepaald vak bestaande vak bonden b. dat de plaatsing uitsluitend ge schiedt door bemiddeling van de door de Nederl. Vereeniging van Arbeids beurzen aan te wijzen bemiddelings instellingen en deze arbeidsbeurzen tevens controleeren of de gebruike lijke arbeidsvoorwaarden worden in acht genomen. H. M. de Koningin is voorne mens hedenavond 9.17 per Staatsspoor in de Residentie terug te keeren. De dorpsslagers Te Utrecht vergaderden de slagers uit de verschillende provinciën, bijna het gebeele platte land vertegenwoor digende. Als voorzitter fungeerde de heer Vooys, uit Warmond. Zakelijk werd de toestand bespro ken, waarbij scherp werd gehekeld de achterstelling dor dorpsslagers voor 't verkrijgen der Regeeringsvarkens, en het sluiten van de grenzen voor een maand onvoldoende geacht, en minstens 3 a 4 maanden noodig werd geoordeeld. Ook werd met cijfers aangetoond, dat de levering van Regeeringsvar kens voor 35 ct. kon geschieden. Een motie, ingediend naar aanlei ding van het beweren des Ministers, als zouden er geen varkens meer zijn, waarom de dorpsslagers ze niet kregen, terwijl bleek dat er een groote reserve was, waarvan nu oog de steden be diend worden, hield men voorloopig nog in petto. Besloten werd alleen burgemeesters te verzoeken hun verzoek te steunen, en verder, dat 5 personen uit de ver gadering naar den Minister zullen gaan, om dezen te verzoeken niets anders dan gelijke rechten als ieder ander Nederlander. Voor de commissie bovenbedoeld, werden aangewezen de heeren J. Vooys, Warmond; P. Maandag, Was senaar; A. Broere, Lekkerkerk; A. Endlich, Rbenen en D. v. Hunik, Ede. De Algemeene Vergadering der Vereeniging voor facultatieve lijkver branding zal in den loop der volgende maand alhier gehouden worden. Te 's-Gravenhage slaagde voor deacteFranscb l.o. mej.M.E.P. Ebbing, alhier. Woensdagochtend had bij de spoorwegovergang aan den Arnhem- schen weg een droevig ongeluk plaats Een locomotief met tender, op weg van Nijmegen naar Amsterdam, moest ongeveer kwart over elven Amersfoort passeeren. De overwegwachter bij 't Stort had reeds de hoornen neer gelaten, toen een militair-wielrijder vroeg om hem nog door te laten, aan welk verzoek de wachter voldeed. Tegelijkei lijd benutte de vrachtwagen van Van Gend Loos om over te steken. De wagen had juist de rails bereikt, toen om den hoek de loco motief kwam aanstoomen, juist op den vrachtwagen aan. De koetsier had nog lijd om er af te springen en bleef ongedeerd; de besteller Zaaier en het achtjarig knaapje Van den Burg, die achter op den wagen zaten, wer den er met zulk een vaart afgeslin- gerd, dat 't ventje onmiddellijk gedood werd, terwijl de besteller ernstig ge kwetst werd, vooral aan 't hoofd. Br. Kamerling, spoedig aanwezig, verleende de eerste bulp, waarna de gewonde naar het St. Elisabeth's zie kenhuis werd vervoerd. Het lijkje van het zoo jammerlijk omgekomen joogske werd ter sectie schouwing nog denzelfden dag naar Utrecht vervoerd. Stedelijk Kegelconcours. Stand op Donderdag26 Augustus Aantal punten Vrije Baan. 1. W. Rtmann. 37 2. Luit. De Kruyfl 37 3. Th. H. G. Brandsen 37 4. H. Lohman 37 5 G. C. de Jager. 37 6. A. P. Houtzaager37 7. A. Nefkens 36 8. C. de Jager 36 9. G. W. Zweers J.Az. 36 10. Luit. Bruck 36 11. Th. G. de Jager 35 12. Y. O. de Jong 35 13. C. Jorna35 14. G. J. Slothouwer 35 15. C. Kuiper 35 16. J. Kleber35 17. A. v. d. Weg 35 '18. A. J. van Zalingen 34 19. J. Onnes Jr. 34 20. J. Lobman 33 21. R. de Haas Jr.33 22. Luit. Rutgers v.d.Loeff 33 23. B. H. Kuiper 32 24. P. Nefkens 32 25. N. S. Blom 32 1915. Eind- cijfers. 7.9 7.8.8 6.8.8 5.8 9.7 7.6 5.7.8 7.7 7.6 5.5 6.9 7.8 5.8 8.7 9.6 8.5 9.4 8.8 5.6 68 8.7 67 7.8 7.7 4.7 Personeel. 1. Guus Brandsen. 35 7.4 2. Luit. J. M. de Kruyfl 34 7.8 3. N. S. Blom 33 9.8 4. Dr. M. Kamerling32 8.8.6 5. Th. G. de Jager 32 7.8.6 6. B. H. Kuiper 32 5.8 Serie Personeel. 1. (J. Hehenkamp 82 5.7 2. Th. G. de Jager 80 5.7 3. A. Nefkens 80 7.4 Weldadigheidswedstrijd. 1. P. Nefkens 28 5.7 Bevorder de Vaderlandsche Indu strie door geen orders te plaatsen bij buitenlandsche fabrieken. Daar door helpt ge mede om werkeloos heid ie voorkomen en Nederland's welvaart te bevorderen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 20 tot en met 26 Augustus. Geboren: Maria Johanna, d. van Gei rit Koppen en Adtiana van Doorn. Alida Frederika Hermina, d. van Mannus Hendrikus Lancee en Frede rika Hermina Wallet. Roelefina Willemina, d. van Johannes Albertus Kentin en Alijda Fontijn. Johanna Martina, d. van Willem van Gelder eri Margaretha Friebel. Cathaiina Johanna, d. van Daniel Jan van de Wege en Elizabeth Calharina van Doeselaar. Camille Juliette Elisa beth Constance, d. van Pierre Jean Ghysens en Hoi tense Marie Alphon- sioe Alsleens. Johanna Martina Theodora, d. van Jacobus Johannes van Doorn en Johanna Schoenmakers. Willem, z. van Evert van dei Heiden en Sophia Driesman. Piet Antonius, z. van Johannes Regnerij en Janna Hendrika Wilbrink. Brandelina Betsy, d. van Aart van 't Net en Hendrika Hoenderdaal. Nicolas Henri Antoine, z. van Edouard Nicolas Chailier en Marie Hèlène Huberlina Rouers. Otto Joseph, z. van Hubertus Henricus Thiery en Geertiuida Maria van der Linden. Johan George, z. van Johannes Tuit- hof en Everije Muller. Antonia, d. van Gerrit Jan Willemsen en Femia van 't Wei. Antonius, z. van Germ Veer en Susanna van Nimwegen. Antonia, d. van Frank Schuurman en Willemina Gerth. Jouke, z. van Arie van Diggele en Rigje van der Werf. Arie en Gesienus, z. van Hubertus Adrianus Pothoven en Janna Hendrika Costermans. Lambertine Dieudonnée, z. van Jean Pierie Joseph Parent en Marie Josephine Paque. Willem, z. van Willem van Nus en Hendrina Huis. Cornelis Wouterus, z. van Jan Meerbeek en Hendrikje van Nieuwenbuizeo. Ondertrouwd: Herman Marinus Keidel en Willemina Aleida Groesz. Johannes Marinus Engel en Teu nisje Gijtenbeek. Johannes Tbeo- dorus Cornelis van Barlingen en Pe- tronella Maria Wellerd. Overleden Cornelia Engelberta An tonius Maria Hopstaken. Everarda Jagtenberg, 7 m. Levenloos aan gegeven kind van het vrouwelijk ge slacht. Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht. Barend van den Burg, 8 j. Leusden, Van 2027 Aug. 1915. Geboren Antonie, z. van Jan Duins- bergen en Anthonia van Hunnik. Margaretha Catharina, d. van Sirnon Frederiks en Aartje van Elven. Hendrika Wilhelmina, d. van Wil helmus Heere en Maria van Nim wegen. Ondertrouwd: Gerrit Osnabiugge en Aleida Boshuis. Overleden: Anthonia van Hunnik, 36 j., echtg. van Jan Duinsbergen. Reyer Berendse, 6 m. Stoutenburg. Vau 2027 Aug. 1915. Getrouwd Jan Dasselaar en Hen drikje van Diermen. Woudenberg. Geboren: Cornelis, z. van Diik Aart van Reenen en Cornelia Spelt. Jannigje, d. van Gerrit van Donselaar en Antonia van de Glint. Willem, z. van Geurt Evertsen en Gerritje van de Haar. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 27 Aug. 1915 Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f 0.— appelen f2.50 a f6.Peren f 1 80 a f 7.50. Nieuwe Aardapp. f0 00 a f 0.zandaardapp. .'2.40 a f2.60 Hoendereieren f 7.a f 7.50 p. 100 «t. Eenden eieren f 7.50 a f 8.per 100 st. Boter 1 50 a f160 per kilo. Mjr^arine f 0.a f 0. Zoetern. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 0.90 a f 1 50 Kuikens f 1.00 a 2.25 Piep kuikens f 0.40 a f 0.90 Ganzen f O. a f 0 Eenden f0.00 a f0.00 p. st. Jonge f0.80 a fl.Hazen f 0.00 a f 0.Wilde konijnen f 0.Ö0 a f 0.00 Tamme f 0.80 f2.25 Duhcn f0.40a f0 50 paar Magere varkens f 25.a f 35. -Varkens t. export f 0.a f0Zeugen f80.a f175. Biggen f 18a i 28Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.— a f 000,Guste koeien f 000.— a fOOO.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- "aarzen f 00.f 00.Os f 000a f 000. Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren f 00.if 00.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 150 heet. Appelen. 250 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 200 heet. Zandaardapiielen, 80000 stuks Hoen dereteren. 000 stuks Eendeneieren 000 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee, 6 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 300 biggen 12 zeugen. kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 27 Aug. aan gevoerd 50402 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f7tot f8.05. Eendeneieren f 7.10 tot f 7.'15. Kalkoeneieren f9. Jonge hanen golden f 0.40 tot f 0.70, kippen 10.41 tot f 0.65, oude hanen f0 42 tot f 0.44 per kilo. Oude eenden I 0.41 tot 10 50 per kilo. Jonge eenden f 0.45 per kilo. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8—I1/» en des avonds van 67i 7Vi ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8—17i ure. Ingeschreven waren op 26 Aug. 1915. I. de volgende werkkrachten: 1 beeldhouwer. 1 behanger. 2 bootwerker. 1 electricien. 33 grondwerker. 1 handelsreiziger. 1 kantoorbediende. 1 kleermaker. 1 letterzetter. 1 loopknecht. 37 los werkman. 3 magazijnknecht. 4 metselaar. 1 mijnwerker. 1 montagewerker. 4 naaister. 9 schilder. 1 schoenmaker. 20 sjouwer. 1 stoker. 4 stucadoor. 3 straatmaker. 10 timmerman. 4 tuinman. 9 veldarbeider. 2 voerman. 2 werkster. 1 wever. 3 winkelbediende. 1 winkeljuffrouw. LI. werden gevraagd de volgende werkkrachten: 3 bakker. 1 botermaker. 1 dagmeisje. 1 dienstbode. 1 kleermaker. 1 kantoorbediende. 2 monteur. 2 pakhuisknechten. 1 rijwielhersteller. 1 schoenmaker. 2 timmermansleerlingen. 1 zager. 1 koetsier. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. RECLAME. Jicht. Jicht, gewoonlijk beschouwd als het uitvloeisel van een zwaar leven, vindt dikwijls haar onmiddel lijke oorzaak in het urinezuur, hetwelk door de ver zwakte nieren en blaas niet uit het liehaarn wordt afgevoerd. Het kan zich als een onoplosbare stof in de gewrichten nestelen en wel dikwijls in die van den grooten teen. Ongelukkigerwijze gaan aan deze kwaal niet altijd waarschuwende verschijnse len vooraf, zooals rugpijn, slechte spijsvertering, roodgekleurde urine rnet een bezinksel gelijkend op stof van baksteen, geneigdheid tot buikloop of ver stopping, hoofdpijn. Gewoonlijk komt de crisis des nachts, de patiënt ondervindt dan een onhoudbare pijn in den groo ten teeiu pijn als van een hevigen beet, gloeiend. Deze crisis kan overslaan op het hart enz. en zeer gevaarlijk worden. Het is daarom noodzakelijk bij optreden van ver schijnselen als de bovengenoemde oin onmiddellijk in te grijpen teneinde gevaarlijke gevolgen te ver mijden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen herstellen de gezondheid en kracht der nieren en blaas, zoo dat het urinezuur geregeld wordt verwijderd en verhinderd wordt, dat het kristalliseert en onop losbaar wordt. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- merk. 30 ftUDE MARJV. prinses geweest? In haar hart verontschuldigde zij hem echter dadelijk met de opmerking, dat het toch eigenlijk de schuld van de prinses was, want dat Dodo, als Theudesinde liet be merken dat zij zijn gezelschap begeerde, toch niet veel anders kon doen dan haar gehoorzamen. Hiltrude begreep dus ton slotte dat het haar zaak was boos op Theudesinde te zijn en besloot, als zij de prinses nog mocht zien dien avond, zich zeer koel tegen haar te houden. De drie juffers zochten vlug haar kamers op en lieten Rad boud en Ragenfried, die, toen zij bemerkt hadden dat de meisjes uit haar humeur waren, niet verder hun diensten hadden aan geboden, op de binnenplaats achter, waar deze trouwens het toch te druk hadden met de noodige beschikkingen omtrent de vermeesterde dieren en weldra omringd waren van krijgers en hoorigen, die den jachtbuit stonden te bewonderen. DE KONING EN DE VRIENDEN WORDEN INGELICHT. Zoodra Dodo zich verkleed had, begaf hij zich naar de groote zaal waar hij den koning en den abt aantrof, die als naar ge woonte in een levendig gesprek waren gewikkeld. „Van de jacht terug, edele heer?" vroeg de abt. „Zooals u ziet, eerwaarde," antwoordde Dodo. „En een gelukkigen dag gehad?" „Een zeer gelukkigen," zei Dodo met een vroolijke flikkering in de oogen. „Veel gevangen?" „Oh, neen, maar het wild dat vermeesterd werd, was van edel ras." De koning en de abt wierpen elkander snel een blik toe. „Is het waar, Hoogheid?" fluisterde de koning, zich naar Grimoald buigende, die dicht bij zijn zetel was genaderd, „hebt gij het hart mijner dochter gewonnen?" „Ik ben zoo gelukkig, Hoogheid, met vol vertrouwen te kunnen zeggen: Ja, uw lieve dochter heeft mij de verzekering gegeven, dat zij mij bemint en het is een gevoel van trots dat in mij opwelt als ik denk dat de schoone dochter van Frieslands dapperen hertog mijn gade zal worden." Grimoald maakte een buiging voor Radboud. Deze stond onmiddellijk op, stapte van zijn zetel en drukte Grimoald met warmte do hand. „Hoogheid, gij weet niet hoe gelukkig ik ben dat alles zoo is afgeloopen. Niemand gun ik mijn dochter liever dan u, Grimoald. Als alle Frankische grooten zoo waren als gij, dan zou er vrede en vriendschap kunnen heerschen tusschen uw volk en mijn volk." „Dat zal nu zoo wezen, willen wij hopen," zei Grimoald de hand van den koning warm drukkende. „Zoolang ik leef, zal ik ten minste al mijn krachten inspannen om botsingen tusschen beide volkeren te vermijden. U behoeft niet te vreezen, dat ik of een der mijnen u den oorlog zal aandoen. Mijn vader, tot heden uw geduchtste vijand, is van nu af zulks niet meer. Hij zal den vader der prinses, die met zijn geliefden zoon Grimoald in het huwelijk is getreden, geen vijandelijkheden meer aandoen. Een tijd van vrede, rust en voorspoed is door de gelukkige wending die de zaak genomen heeft voor u en uw volk aangebroken. Ik kan niet dankbaar genoeg wezen dat ik bedacht heb op deze manier mijn intocht in Friesland te doen, mijn opwachting aan het hof van Medemblik te maken om mij het bezit van zulk een schoone prinses te verzekeren. Het zou nuttig zijn als alle vorsten vermomd eerst trachtten het hart van het voorwerp hunner keuze te veroveren. Als Theudesinde mij door een gezantschap gebracht wasals ik niet zelf den Friesehen bodem had betreden en aan nw hof vertoefd, als ik u en de uwen niet had leeren kennen, welke dwaze gedachten omtrent u, uw land en volk zouden dan nog jaren, misschien altijd, bij mij bestaan hebben. Nu ken ik het kleinood dat ik veroverd heb, zij heeft mij lief om mij zelfs wille, niet omdat ik de hofmeier van Neustrië ben; nu ken ik haar broeder en haar vader die ik beiden zeer hoog acht." {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2