HIEUW E Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 7i. Woensdag 15 September 1915. 44e jaargang. De Firma A. LEWENSTEIN VERSCHIJNT WOENSDAG ER ZATERDAG. UITSLUITEND VOOR DE LEZERS VAN DIT BLAD. KAARTVAN NEDERLAND. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. PRINSES THEUDESINDE. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines pevenstaand handelsmerk moet voor komen. Mep late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakt Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. UTRECHT, CI1 OORSTRA AT 14. Amersioortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stnkkenin te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Lniigestrnat 17. Telephooun. 60. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Tegen inwisseling van de BON voor komende op de derde pagina van dit nummer, kan men aan ons Bureau, tegen betaling van vijf en twintig cents bekomen een tot den laatsten tijd bijgewerkte Deze Kaart in acht kleuren gedrukt heeft eene afmeting van 71 X 85 c.M. Bij toezending van 40 cents wordt deze Kaart franco per post toegezonden. Voor niet lezers is de prijs een gulden. Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen. J.l. Zaterdag hield bovengenoemde vereeniging haar algemeene vergade ring alhier. Vóór de vergadering werden de leden in de gelegenheid gesteld met de toepassing van 't decimaal stelsel op de administratie der Gemeente kennis te maken, welwillend uitgelegd door den Secretaris, den heer A. R. Veenstra. Te half één had de officiëele ontvangst ten stadhuize plaats. De Burgemeester achtte het een voorrecht de beeren in dezen tijd te mogen begroeten, hij herinnerde aan alles wat de vereeniging bad gedaan en deed voor 't welzijn der Gemeenteen bare ambtenaren. Hij wees op 't programma en verklaarde, dat Amersfoort ook veel voelt voor scboonheidszorg. Met den wensch, dat deze vergadering een succes zou zijn eindigde hij, waarna de eerewijn (alcoholvrij en alcohol houdend) werd aangeboden. Hierna sprak de voorzitter der ver eeniging de beer H. J. Wicbers, Burge meester van Dordrecht. Hij dankte voor de hartelijke ontvangst en waar- deerende woorden. Amersfoort heeft een goeden naam, ook om 't geen hier op praktisch en administratief gebied gebeurt. De aan leg van nieuwe wegen den bouw van landhuizen moet Amersfoort ten goede komen. Hij is van meening, dat ook de andere leden een gunstigen indruk zullen krijgen. Met een dronk op het welzijn van Amersfoort en zijn bestuur eindigde de spreker. Des namiddags werd de vergadering in vAmicitiav gehouden. Bij de openiBg wees de voorzitter op de verantwoorde lijkheid en werkzaamheden in deze tijden, waarvan vele geheel nieuw zijn en liggen buiten de eigenlijke lijn. De Gemeentebesturen hebben zich met groote toewijding aan deze zware taak gegeven ten nutte der gemeenschap. Hij heette allen welkom, in 't bij zonder den heer Stokvis, voorzitter van de Nederlandsche Indische vereeniging voor locale belangen. Deze schetst het doel en streven van zijn vereeniging en hoopt, dat deze eerste kennismaking blijvende gevolgen voor beide vereeni- gingen moge hebben. De voorzitter beloofde, dat de vereenigingen zich met elkaar in contact zullen stellen. Hierna werd de agenda afgehandeld. Vooral 't bestuursvoorstel in zake het examen gaf aanleiding tot veel discus sie en wel voornamelijk 't voorexamen. Het bestuur zal een commissie be noemen. Nu kwam de voordracht van den heer J. H. W. Leliman, Bouwkundig Ingenieur te Amsterdam, over»Schoon- heidszorg een algemeen belang.t Het is treurig dat hiervoor nog ge streden moet worden, zegt spreker. Met lichtbeelden verduidelijkte hij zijn be doeling. Mooie gebouwijes die een sieraad voor stad en landschap waren worden dikwijls vervangen door smake- looze gebouwen, die alles ontsieren. Het is meer dan tijd krasse maatregelen te nemen om deze ontsieringen tegen te gaan. Duitscbland heeft reeds zijn bouwradenwet, zooiets moeten wij ook bebben. De financieele commissie kon ver klaren dat de rekening en verantwoor ding in volmaakte orde was. De rekening sluit met een batig saldo van f912.45. Na afloop der vergadering deden de beeren een rijtoer door de nieuwe stads gedeelten en besloten meteen gemeen- scbappelijken maaltijd in het Hotel «Birkhovenc. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Zaterdag 11 dezer des avonds te 8 uur vergaderde de Kamer van Koop handel en Fabrieken ten Stadhuize onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber. Na opening las de secretaris de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. De heer Meursing was met kennisgeving afwezig. Ingekomen waren behalve de gewone periodieken, verslagen, enz. 1. Van den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid een uittreksel van een verslag in zake het stoomwezen in 1914. Bij den secretaris ter inzage. 2. Van het Nederlandsche koopmans gilde te Dusseldorf de Maandelijksche aflevering met verslag. Bij den secre taris ter inzage. 3. Van den Consul van Oostenrijk- Hongarije bericht aangaande de ten toonstelling te Weenen. Bij den secre taris ter inzage. 4. Van het Centraal Bureau voor Statistiek en van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken een dankbetui ging voor toezending van 't jaarverslag. 5. Van de Kamer te Winschoten een schrijven meldende missive gezonden aan de Nederlandsche Overzeetrust- maatschappij met verzoek te steunen. De beer Hamers wil het adres steu- n. De maatschappij moet garantie hebben. Zijn de goederen verbruikt dan is het billijk dat de garantie wordt opgeheven. De heer Eysink is er ook voor. Het gaat hoofdzakelijk om de consumptie artikelen, zegt bij. Aangenomen wordt te steunen. 6. Een missive van de Kamer te Borne in zake omvouwbare brief kaarten. Voor kennisgeving. 7. Een missive van de Ymuider Vischhandelvereeniging in zake een adres aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid. De handel wordt door de Overheid ter hand genomen, waardoor deze wordt geschaad. Ge protesteerd wordt tegen de viscbleve- ring door het Centraal Bureau; dit moet voortaan zijn een adviseerend, maar geen handeldrijvend lichaam. De beer Van Haselen heeft met ge mengde gevoelens het adres gehoord. Ieder zal bejammeren, dat den handel een deel van zijn taak wordt ontnomen. Hier staat tegenover, dat de Regeering heeft uitgezien naar een goedkoop en deugdelijk volksvoedsel. Ook de meel- handel lijdt onder de regeeringsmaat- regeleD. Hij gelooft niet, dat de Re geering in de toekomst dezen maatregel zal blijven volhouden, waarom hij de missive voor kennisgeving wil zien aangenomen. De voorzitter is van eenigszins andere meening. Hij gelooft niet, dat de regeering hiermede op den goeden weg is en is voor steunen van het adres. De heer Eysink zegt, dat de maatregelen genomen zijn met het oog op de tijden en vindt er bezwaar in zoo'n ernstig vraagstuk zonder nadere voorlichting te steunen. Besloten werd voor kennisgeving aan te nemen. 8. Een missive van de Kamer te Breda inzake een adres aan den Mi nister van Waterstaat over het posten van telegrammen. Is hiervoor een bus aan bet postkantoor dan kan daarin het telegram den volgenden morgen terstond worden verzonden. Besloten te steunen. 9. Van de Plaatselijke Commissie voor de Katholieke sociale actie in den Haag een adres aan den Minister van Justite inzake loterijen. Bedoeld wordt de loterijzwendel tegen te gaan, desnoods met uitbreiding van de Staats loterij. Voor kennisgeving aangenomen als liggende niet op den weg van Handel en Nijverheid. 10. Van de Handelsvereeniging te Zutfen een adres inzake post- en giro- verkeer. De heer van Haselen acht het beter een afzonderlijk adres te richten met verzoek Duitscbland als voorbeeld te nemen. Aangenomen. Hiermede was de agendaafgehandeld. De beer Hamers vroeg of de markt berichten in de Maasbode worden opgenomen. Er zal in voorzien worden. De secretaris deelde nog mede, dat binnen een maand de lichten van de haven zouden branden. Hierna sloot de voorziitter de vergadering. Door het prachtigste herfstweer begunstigd bad Zondagnamiddag j.l. op sZandbergenc bij Huis ter Heide de openluchtsamenkomst van vrijzinnig godsdienstigen plaats Voor dit doei is deze omgeving bijzonder geschikt. Eenige duizenden waren dan ook te zamen gestroomd. Prof. dr. T. Canne- gieter hield de openingsrede. Hij, evenals de andere sprekers, wekte op tot geloof en vertrouwen, dat bij sommigen sterk geschokt is door den grooten wereldbrand. Een groot man nenkoor zoog ter afwisselig. De heer G. W. Brugman mocht j.l. Zateidag te Arnhem de hoofdakte behalen. Historisch romantisch verhaal. 24) Radboud zag haar vriendelijk, deelnemend aan, maar bewoog zich niet. Geen woord kwam over zijn lippen. „Ik heb plichten. Ik mag mijn land niet opofferen aan mijn gevoel. Ik zal weten te lijden en te strijden. Als de Neustriër komt en mij tot zijn vrouw begeert, zal ik hem volgen." Toen brak zij in hartstochtelijk gesnik uit en liet zich op een zetel vallen. Radboud was onthutst. Met innige liefde keek hij naar dit moedige, fiere meisje, dat zoozeer begreep, dat vorsten plichten hebben die boven het eigen welzijn gaan. Hij stond op, plaatste zich nevens haar en legde de hand op haar schouder. Hij dwong zijn stem tot kracht en zei: „Gij verdient een koningsdochter te zijn. Fier is uw hart. Maar stel je gerust. Geen offer zal van u gevergd worden. De zaken zijn zoo geloopen, dat geen opoffering hoegenaamd van je gevraagd wordt. Alles is geschikt. Kunt gij den Neustriër beminnen. Wilt gij hem uit vrijen wil volgen, het is goed. Wilt gij niet, het is ook goed. Vraag niet hoe dat alles in elkaar zit. Het is zoo. En nu mijn kind, droog uw tranen, houd moed en troost u. Voor u is geen verder leed weg gelegd." In toenemende verwondering had Theudesinde haar vader aangehoord. Zij had zich de oogen afgedroogd en hem vragend aangestaard, als wenschte zij de oplossing van het raadsel, maar Radboud behield het stilzwijgen. Zij stond op. Er naderden schreden en Radboud, die begreep dat een harer juffers haar kwam zoeken, gaf Theudesinde een wenk haar te gemoet te gaan. Theudesinde volgde dien wenk en verliet de zaal juist toen Gontrade binnentrad. „Ik zocht u prinses," zei deze. „Daar is een marskramer gekomen, die tal van schoone zaken bij zich heeft en u die gaarne zou laten zien." „Ik kom," antwoordde Theudesinde en ging met haar mede. Eenige oogenblikken daarna waren Theudesinde en haar juf fers gebogen over tal van schoone zaken die de marskramer uitstalde met de stille hoop op het koninklijk slot goede zaken te maken. De vrouwelijke nieuwsgierigheid van Theudesinde werd door al het tentoongestelde opgewekt en weldra vergat zij bij het zien naar al dat schoons eenigszins de oogenblikken van heftige ontroering die onmiddellijk achter haar lagen. Geen beter geneesmiddel kon er op dat oogenblik voor haar bestaan hebben. GKIMOALD. Het ging niet goed met Theudesinde. Toen Dodo een paar dagen weg was en zij tot nadenken kwam, werd het haar duidelijk hoe treurig wanhopig haar toestand was. Och, was Dodo maar niet gekomen, dacht zij menigmaal in arrenmoede. Ik zou dan wel gebeefd hebben bij de gedachte aan Grimoald's komst, maar zoo diep ongelukkig als nu zou ik toch niet zijn geweest. Zij streed dagelijks met zichzelve. Zou zij Grimoald aan nemen, met de stille hoop Dodo te Soissons te zullen ont moeten, of zou zij hem kortweg weigeren, er kwam van wat er wilde. Het eerste was te dwaas om van te spreken, gevaarlijk voor haar zelve en stellig in hoogen mate gevaarlijk voor Dodo. Werd er ontdekt, dat zij Dodo genegen was, dan had zij niet alleen voor zich zelve maar vooral voor Dodo het ergste te vreezen. De sombere voorspellingen van haar broeder konden dan wel eens uitkomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1