farine\ I r~ NESTLÉ DE OORLOG. BINNENLAND. LACTEER 9ebrü,k Id den strijd om het kampioen schap bij het kegelconcours is de heer A. Nefkens met 70 bouten overwinnaar gebleven. Tweede is de heer Y. O. de Jong met 66 en derde de heer J. H. Schütze met 63 houten. De dameswedstrijd was zeer geani meerd en werd oudergewoonte met een dansje besloten. De uitslag is als volgt 1. Mevr. De JagerVan Heulen 28 b. 2. Mevr. NefkensDe Jong 25 h. 3. Mevr. Zweers20 b. 4. Mevr. NefkensKuiper 19 h. 5. Mej. Houtzaager18 h. in de Weldadigheidswedstrijd werd de uitgeloofde medaille behaald door den heer Houtzaager met 41 houten. Wat bij dezen wedstrijd dient te worden gememoreerd is, dat waar bij gebeel opgezet was ten bate der armen onder de Belgische geïnterneerden, de Belgische officieren geschitterd hebben door afwezigheid Ook als niet-kegel- aars hadden zij door een bezoek aan de baaQ toch wel van hunne belang stelling kunnen doen blijken. De uitslag van den Korpswedstrijd is als volgt: Val om I 292 b., Houdt plank I 275 b., U.D.I. I 258 h., C.I.A. 240 h., De Achtste 238 h., U.D.I. II 232 h., Houdt plank II 223 h., K.O.D.A.K. 213 h., Val om II 183 b Gooi Hout 166 h., Onder Ons 139 h., De achtste II 135 b. In den Eerewedstrijd tusschen de 3 clubs, die de meeste houten gooiden, wierp Houdt plank 272 b, U.D.I. 296 en Val om 262 h. In ons volgend Dummer hopen wij de behaalde prijzen te vermelden, daar deze op 't oogenblik door de Commissie nog niet zijn vastgesteld. Op 23 September a.s. zal door het gezelschap van Nap. de la Mar in »Amicitiat worden opgevoerd »de Boemelbaron* met Köbler in de hoofdrol. Ook de gehuwde gezellen, werk zaam in de afdeelingen banket, biscuits en wafels, aan Meursing's machinale fabrieken van gebak zijn in het genot gesteld van den toeslag op hun loon, die reeds eenigen tijd aan hun mak kers, in de broodbakkerij werkzaam, werd uitgekeerd. Door den Directeur der Gemeen telijken Keuringsdienst werd aan de kruideniers alhier de navolgende mede- deeling gezonden Bij onderzoek door den Gemeente lijken Keuringsdienst is gebleken, dat door vele winkeliers in deze Gemeente als grultemeel of boekweilenmeel wordt verkocht een mengsel van boekiueiten- meel, rijstmeel en maismeel, of zelfs van enkel rijstmeel en maismeel. Dit mengsel wordt door de grutters als xraeel" of sgemengd meel" in den handel gebracht, zonder vermelding van de samenstelling en mag niet als boekweilenmeel of grultemeel aan het publiek worden verkocht. Om niet in conflict te komen met den Gemeentelijken Keuringsdienst, wordt U in ernstige overweging ge geven: Ie. Bedoeld meel slechts in bakken, vaten of balen ten verkoop in voor raad te hebben, welke op duidelijke, voor het publiek leesbare wijze zijn voorzien van de aanduiding: ngemengd meel"". 2e. Als boekweitenmeel of grullen- meel slechts te verkoopen onvervalschl, niet met rijst en maismeel of eenige andere meelsoort gemengd, boekwei tenmeel. 67e Nederlandsche Landliuishoudkuudig Congres. Maandagavond te 8 uur had de offi- cieele ontvangst ten Stadhuize plaats. Aanwezig waren, behalve de Burge meester en het Dagel. Bestuur, een zevental raadsleden. Even acht uur nam de Burgemeester het woord en zeide: het is hoogst aangenaam een oud-vriend te mogen begroeten. Hij herinnerde aan 1860, toen het Congres hier voor 't eerst werd gehouden, aan 1886 en aan de veranderingen; we leefden toen in een tijd van depressie. Het Congres heeft toen veel goeds gedaan. In 1906, toen hier weer ver gaderd werd, hadden we een geheel anderen tijd. De landbouw beleefde een goeden tijd en dit is zoo steeds door gegaan. Velen willen nu den landbouw doen bijdragen in de schatkist. Levert de stijging van de grondprijzen geen gevaar? In uw midden zullen er wel mannen zijn, die hiertegen waar schuwen. Het is voor Amersfoort een groote eer u hier te zien. De Provincie is achterlijk op landbouw gebied, enkele streken uitgezonderd; ge begrijpt dus, dat uw Congres hier welkom is. Amersfoort is in feesttooi. We hopen, dat uw Congres een groot succes moge zijn en hier nog vele malen moogt vergaderen. Hierna werd de eerewijn aangeboden, waarna de voorzitter van het Congres, Mr. A. G. ridder van Rappard, met een enkel woord bedankte. Na rijp beraad was besloten het Congres te houden, en wel te Amersfoort. Veel is hier veranderd. Er is een proefstation, een proeftuin, voor ons een bewijs, dat onze congressen vrucht hebben gedragon. Ook de eierhandel breidt zich bier uit. In de laatste vier jaar met ruim 3 millioen. Dat ge ons congres een warm hart toedraagt, bewijst het toegestane crediet, waar voor mijn hartelijken dank. De Burgemeester verklaarde nu de officieele bijeenkomst gesloten, waarna de heeren met de muziek voorop naar ïAmicitiai gingen, waar de eerste zitting werd gehouden. De voorzitter riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe, herdacht den ontslapen heer G. A. Talens en bracht onder de aandacht, dat sCul- turit in 1916 zal heeten Nederl. Ge nootschap van Landbouwwetenschap en dan alle landbouwvereenigingen wenschte te omvatten. Hiervoor waar schuwde de voorzitter. De vereeniging moet zelfstandig blijven. Medegedeeld werd, dat de heer E. G. J. Kabekeete is benoemd tot onder voorzitter, dat de Sloetprijs is toegekend aan Roelof van de Wetering, en dat het ledental slechts met 5 is ver minderd. De beer A. M. Tromp van Holst werd tot lid der financieele commissie gekozen. De heer Croesen protesteerde legen de meedeelingen omtrent nCulturav, waarop de voorzitter zijn standpunt nader toelichtte. Het congres werd hierop verdaagd. De vergadering van Dinsdag werd bijgewoond door den Minister van Landbouw, den Directeur Generaal van Landbouw, den inspecteur van het Landbouwonderwijs en door den Bur gemeester van Amersfoort. Deze auto- riteiteiten werden welkom geheeten. De heer V. R. Y. Croesen bracht ver volgens praeadvies uit over de vraag: vis Rijkssubsidie voor den landbouw gewenscht?» Spreker is hier niet voor en wil liever een zeker opcent op de grondbelasting bellen. De beer van Genderen Stort wenschte de subsidies voorloopig nog in stand te houden. Minister Posthuma merkt op, dat de Rijkskas er niet gunstig voorstaat en de hoerenkas wel. Hierom hoopt hij, dat de landbouw zal opgeven, welke subsidies kunnen worden gemist. Te half twee kwam de bescherm heer, Z. K. H. de Prins der Neder landen ter vergadering. De heer F. B. Löhnis, inspecteur van de landbouw, leidde nu in het onderwerp: Welke maatregelen die nen genomen te worden in het belang der remonteering van het Nederland sche leger?» Daar de heer Löhnis door ziekte verhinderd was werd diens preadvies omtrent de maatregelen die dienen genomen te worden in hel belang der remonteering van het Nederlandsche leger, door den heer Van Hoek voor gelezen. Na debat wordt op voorstel van den voorzitter besloten de con clusies zonder meer te zenden aan de Regeering en aan de beide Kamers der Staten Generaal. Dr. J. Molhuyzen preadviseerde over de vraag: Is het wenschelijk dat de landbouwbelangen van Nederland in den vreemde worden behartigd door daartoe van regeeringswege aan te stellen ambtenaren? In de plaats van wijlen den heer G. A. Talens te Zuidhorn en van den beer A. Rauwerda te Leeuwarden, die niet herkiesbaar was, werden tot be stuursleden gekozen de heeren C. Broekema, secretaris der Friesche Maatschappij van Landbouw te Leeuw arden en J. K. Knottenbelt te Hoeve laken. Het congres werd daarop geschorst nadat de voorzitter Prins Hendrik had dank gezegd voor zijn tegen woordigheid. De congresleden begaven zich ver volgens naar hotel »Birkboven« waar het officieele diner plaats had. Naast het congresbestuur en een groot aantal congressisten zaten mede aan Z. K. H. Prins Hendrik, de Minis ter van Landbouw, Handelen Nijver heid, de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de vertegen woordiger van deo Minister van Oor log, de Directeur-Generaal van den Landbouw, de inspecteur van het Landbouwonderwijs en onze burge meester. Gedurende bet diner bracht de voorzitter van het congres een heil dronk uit op H. M. de Koningin en sprak zijn erkentelijkheid uit tegen over den Prins, dat Z. K. H. wel aan deze maaltijd heeft willen deelnemen, daarbij tevens wijzende op het vele door Z. K. H. en andere Oranjevors ten voor de congressen gedaan. Hierna nam de Prins het woord. Hij zegde dank voor de vriendelijke woorden zooeven gesproken en bracht onder applaus een dronk uit op bet congres. Minister Posthuma hield een speech op den voorziter en de Commissaris der Koningin graaf Van Lynden van Sandenburg verzocht met hem te drinken op bet Congres en zijn bestuur. Nog vele toasten volgden voor het dessert was afgeloopen. Ondanks het officieele heerscbte aan den maaltijd een prettigen toon. De hervormingen in Rusland. Groote hervormingen schijnen in Rusland aanstaande te zijn. De bijzondere correspondent van de Daily News meldt uit Petrograd, dat de meest belangrijke stappen geno men zijn, betredende de reconstructie van het ministerie, waartoe zeer drin gend wordt aangespoord, zoowel in de Doema als door de vertegenwoordigende lichamen in de hoofdsteden van het keizerrijk. Overal heerscht het gevoe len, dat slechts door mannen te raad plegen, die de natie kent en vertrouwt, volkomen eenheid kan bereikt worden en de geheele kracht van het land kan worden georganiseerd om de Duitschers te verpletteren. Moties, aangenomen eerst door dtn gemeenteraad van Mos kou, daarna door dien van Petiograd, wezen duidelijk op den wensch om het minister ie van zijn reactionnaire invloeden te benijden. Eenige dagen geleden werd een nieuwe hervormings partij geconstitueerd, die beschikt over de meerderheid van de stemmen in den Rijksraad en die in de Doema 315 leden heeft, die haar programma onderschrijven. De vereeniging van deze vooruitstrevende elementen maak te een zoo geweldigen indruk, dat het kabinet vier van zijn leden aauwees om met de leiders van deze nieuwe groep te confereeren. De gevolgen hiervan kunnen binnen zeer korten tijd worden tegemoetgezien. Hetspreekt vanzelf, dat, indien de hoop van de vooruitstrevende partijen verwezenlijkt wordt, de zeer bek wame minister van landbouw Kriwosjin premier zou wor den, terwijl Sasonow natuurlijk aan het hoofd van buitenlandsche zaken zou gehandhaafd blijven. Prins Lwow, hoofd van de Zemstwo-vereeniging, wordt aangewezen als minister van binnenlandschezaken, Konowalow, bur gemeester van Moskou, als minister van handel en nijverheid en Sjingar- lew als minister van financiën. Nieuwe Russische soldaten. De reservisten in Rusland van de jaren 19121916, uitsluitend] jonge mannen van 20 tot 24 jaar, zullen deze maand worden opgeroepen, zegt de «Morning Poster. In het geheel zullen hierdoor ongeveer anderhalf millioen nieuwe soldaten in het veld komen. Over den vrede. Het officieuse orgaan van het Vati- caan de Osservatore Romano heeft een artikel, waaruit men zou kunnen opmaken, dat de paus zijn pogingen om tot den vrede te geraken niet zoo hopeloos mislukt acht als de verbon denen dat doen. Het blad meent, dat men al een eind vooruit is, doordat verschillende regeeringspersonen hebben gezegd,dat over den vrede gepraat kon worden, wanneer België en Noord-Frankrijk door de Duitsche troepen waren ont ruimd. Deze voorwaarden, meent de Osservatore Romano, zouden desnoods vervuld kunnen worden, want uitla tingen in de Duitsche bladen wijzen er op, dat het groote Duitsche publiek geenszins annexatie van grondgebied verlangt en geneigd zou zijn na den oorlog België in zijn oorspronkelijken vorm van onafhankelijk koninkrijk te herstellen. Thans is beslist, dat H. M. de Koningin in persoon Dinsdag 21 dezer de nieuwe zitting van de Staten-Gene- raal zal openen. Evenals ten vorigen jare zal de stoet, waarmede H. M. Zich van het Konink lijk Paleis naar 't Gebouw der Grafe lijke Zalen begeeft, kleiner van samen stelling zijn doordien de meeste hof- dignitarissen, die anders in dien galastoet mederijden, zich ook thans weder reeds in de Ridderzaal zullen bevinden bij aankomst van Hare Majes teit in dat gebouw. Periscoop voor het geweer. De beer Eradus, geweermaker van het regiment jagers in Den Haag, deelt mede, dat hij een soort periscoop uit gevonden heeft, welke, bevestigd aan het geweer model 35, den schutter in staat stelt, om, geheel gedekt voor vijandelijk vuur, dus zonder dat hij maar ook het geringste lichaamsdeel behoeft bloot te geven en zonder op de gewone wijze gebruik te maken van de richtmiddelen, vizier en korrel, van uit een loopgraaf het terrein, dat voor hem ligt, kan overzien en dus tevens in de gelegenheid wordt gesteld ge heel gedekt op den grond te vuren. Gisteren zijn naar hij mededeelt met het toestel op de banen van Oc- kenburg proeven genomen in tegen woordigheid van den hoofdofficier en verdere officieren van het le bataljon Jagers en de verkregen resultaten moe ten verrassend zijn geweest. Stijgende vischverkoop Dinsdag werd in de Rijksvischhal te IJmuiden voor ruim f 145.000 aan visch verkocht, een bedrag dat nog nimmer sedert de opening der hallen, op één dag is bereikt. Hieruit blijkt weer duidelijk, hoe veel geld er voor de visch besteed wordt. De stoomtreilers maken dan ook over bet algemeen goede reizen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van derGraaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 11 Sept., in Nederland uitgesproken 22 faillissementen tegen 14 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 947 faillissementen tegenover 1167 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Vijf Zeppelins. Boven Vlieland en Ameland pas seerden Maandag 5 Zeppelins, ko mende uit het Oosten, zij verdwenen in Westelijke richting. Tonnen gouds, die nu binnenslands bleven Uit een ruwe berekening blijkt, dat het pensioninkomen der gemeenten Doorn, Driebergen, Leersum eri Ame- rongen dit jaar ongeveer f 250.000 heeft bedragen. Zondag heeft onder Tilburg een hevige heidebrand gewoed. Een groote oppervlakte werd vernield. RECLAME. B In het (KINDERMEEL) In Iedere het best© Apotheek of E9j^ voedingsmiddel drogisterij L vj voor Kindoren voorhanden Bl o frX In het tweede geval stelde zij haar familie en land aan groote gevaren bloot. Dagelijks zat zij te peinzen en maakte haar arm hoofdje vergeefs moede. Zij zag geen licht. Haar vader vermeed zij. Die kon haar geen raad moer geven. Hij had de beslissing geheel in haar handen gelegd. Haar juffers Adallinde en Zwanehilde zag zij liever niet dan wel, de nabijheid dier vroolijke meisjes hinderde haar. Somber dacht zij, hoeveel gelukkiger en zekerder van de toekomst die waren dan zij. Adallinde wachtte kalm af dat Radboud haar hand zou vra gen. Zij had hem lief en hij haar. Zwanehilde wist dat het haar slechts een enkel woord be hoefde te kosten en de onstuimige, vroolijke Ragenfried lag aan haar voeten en zou verrukt wezen haar als zijn bruid mede te nemen naar Neustrië. Wat een heerlijke toekomst hadden die meisjes, hoe schril stak deze af bij het grauwe, donkere verschiet dat zich voor haar, de prinses, opende. Het was waar, Hiltrude was ook niet gelukkig. Haar klein, liefdevol hartje had gemerkt dat Dodo zich van haar afwendde en alleen oogen had voor de prinses. Het speet Hiltrude voor dien armen jongen. Welk een trouwe genegenheid zou zij hem geschonken hebben, wat hadden zij een gelukkig paar kunnen worden, zij, Hiltrude, en die knappe Frank. En kijk, nu had hij de dwaasheid gehad zijn oog op de prinses te laten vallen. Nimmer zou hij deze kunnen huwen, die liefde zou toch altijd hopeloos blijven en zij, Hiltrude, bleef alleen, haar geluk was verwoest, zonder dat het geluk van anderen daardoor gekocht was. Theudesinde schonk echter aan Hiltrude al heel weinig aan dacht. Wel begreep zij dat Hiltrude pruilde over Dodo, maar Theudesinde was gewoon Hiltrude met geheel andere oogen te beschouwen dan zij Adallinde en Zwanehilde deed. Hiltrude was een lief, zacht meisje, maar voor diepgaande gemoedsbe wegingen achtte Theudesinde haar niet vatbaar. Mocht zij thans treuren, dat zou wel weer overgaan, vooral nu Dodo uit het gezicht was en zeker als een of andere jonge, knappe Fries het in zijn hoofd kreeg, haar het hof te gaan maken. Niettemin maakte de wetenschap dat Hiltrude aan Dodo dacht het voor de prinses onmogelijk met haar over den jongen Frank te praten. Zoo was Theudesinde dus alleen met haar gedachten. En hoe meer zij dacht, des te wanhopiger kwam haar haar toe stand voor. Zij scheen allen levenslust verloren te hebben. Haar oogen begonnen dof te staan, breede kringen vertoonden zich daaronder en haar gelaat werd bleek, terwijl een uitdrukking van moedeloosheid zich erover verspreidde. Slapen deed zij bijna niet. En daar zij reeds lang vóór het aanbreken van den dag gewoonlijk wakker lag, stond zij meermalen, zoodra de eerste zonnestralen doorbraken op, kleedde zich en begaf zich naar de stallen op de binnenplaats, om zelf haar rijpaard voor den dag te halen, te zadelen en weg te rijden. Riolf, die steeds voor het krieken van den dag op was, stond haar dan met de grootste verbazing gade te slaan. Als hij dan de hoefslagen in de verte hoorde wegsterven, schudde hij het hoofd, alsof hij zeggen wilde dat hij er niets van begreep maar dat het vreemd, zeer vreemd was. Theudesinde reed dan gewoonlijk naar Stavoren en haast elk plekje op den weg daar heen wekte herinneringen aan Dodo bij haar op. Zij stapte dan af bij den weg naar Koevorden achter het kasteel waar zij met Dodo had gezeten en waar het haar voor het eerst duidelijk was geworden dat zij hem beminde. Zij gaf dan later het paard bij het witte huisje aan Landelin in bewaring en ging zacht loopend in diep gepeins naar het plekje aan het meer Flevo, waar zij met Dodo die gelukkige oogen- blikken had doorleefd, waar hij haar had gekust en waar Rad boud zoo snel daarop haar zalig gevoel van beantwoorde liefde in angst voor den geliefde had doen veranderen. Uren kon zij dan naar de Almere zitten turen om eindelijk lusteloos op te staan, haar paard bij Landolin af te halen en in diep treurige gedachten naar huis te rijden. Soms bracht zij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2