farine\|s=; lactéelj aw,ru,k NESTLÉ DE OORLOG. Plaatselijk Nieuws. Iii een groote gemeente in de pro vincie Groningen «overleed" de vorige week een vrouw. De dokters consta teerden, dat de vrouw aan hartver lamming was overleden. Nadat bet lijk gekist was, verbeeldde de man zich, dat zijn doodgewaande vrouw hem riep; 't werd den man benauwd om het hart, bij ging naar zijn bu ren en stelde die er mede in keDnis. o overheid is n.l. gebleken, dat talrijke gasfabrieken in groote steden, b.v. in Berlijn en Keulen, dit jaar slechts 40 pCt. gascokes vergeleken bij nor male tijden aan particulieren kun nen afleveren, daar wegens het ge brek aan petroleum het verbranden van lichtgas zeer is toegenomen. In de resteeiende 50 pCt., zal dus door het particuliere kolenverbruik moeten worden voorzien. Daarbij komt, dat de arbeid in de mijnen verminderd is, veel kolen naar België gaan of voor bijzondere indu strieën worden gebezigd en de gasfa brieken slechts ruim een derde van baar benoodigde hoeveelheid kolen krijgen afgeleverd. Aan de heeren is duidelijk gemaakt, dat onder deze omstandigheden geen sprake kan zijn van vermeerdering in de aflevering naar Nederland. Mond- en klnuwzecr. In de Pruisische grensplaatsen in den omtrek van Dinxperlo begint het mond- en klauwzeer op kwaadaardige wijze op te treden. Deze week werden weer 12 nieuwe gevallen geconstateerd. De burgemeester van Aalten heeft de veehouders reeds verzocht de meeste voorzichtigheid te betrachten bij bet overschrijden der Pruisische grenzen. Gemeente-cokes De gemeenteraad van Zaandam be sloot gedurende den winter cokes voor de ingezetenen beschikbaar te stellen tegen f 0.60 per H.L. Hiervan zullen zoowel de gegoeden als de on- en minvermogenden ge bruik kunnen maken met dien ver stande echter, dat ingeval de aanvra gen grooter zijn dan de beschikbare hoeveelheid aan de gasfabriek de per sonen met de hoogere inkomens het eerst van de lijst zullen worden ge schrapt. De kosten worden begroot op min stens f 15.000 gedurende een half jaar. Post-, cheque- en girodienst I De Ministers van Waterstaat en van Financiën hebben het verslag be antwoord der Tweede Kamerafdee- lingen betreffende het wetsontwerp tot aanvulling van de wet tot regeling der brievenposterij met betrekking tot de instelling van een post- chèque- en girodienst. Zij deelen o.a. mede, dat het in de bedoeling ligt de hulppostkantoren, voor zoover het met den werkkring dier kantoren is overeen te brengen, tusschenkomst te doen verleenen bij de behandeling van de cheque- en giro zaken der binnen den kring van hulp postkantoren wonende belanghebben den. Duitsche luchtschepen boven ons land. Onze Regeering heeft naar aanlei ding van het trekken van Duitsche luchtschepen over Nederlandsch gebied, een ernstig vertoog tot de Duitsche regeering geiicht, daarbij tevens de ver wachting uitsprekende, dat afdoende maatregelen zullen worden genomen om de herhaling van zoodanige ge biedsschendingen te voorkomen. Gaan onze bronzen munten naar Duitschland? Men schrijft uit Limburg aan het nliandelsbladc Sedert een paar weken is het op vallend zoo weinig bronzen pasmunt er circuleert. Toch zijn er ten tijde van de onttrekking van Duitsche munten aan de circulatie in Januari van dit jaar, bonderden 10 guldens zak k en aan een ten in omloop gebracht. En ook in de vol gende maanden is steeds van rijkswege gevolg gegeven aan aanvragen om pas geld. Waar 't dan alles gebleven is? Het gerucht gaat, dat ook bronzen pasmunt tegenwoordig een gewild handelsartikel is voor export naar Duitschland. Als het waar is, moeten opkoopers hier te lande voor f 14 aan centen gaarne f 15 betalen. Maximum-prijzen. De Minister van Landbouw beeft voor October 'n nieuwe lijst van artikelen met de daarvoor aangenomen maximumprijzen (voor groot-en klein handel vastgesteld. De Romeinsche correspondent van «De Tijdn seint d.d. 30 Sept. aan dat blad: »Z. H. de paus heeft kardinaal Van Rossum benoemd tot kardinaal groot poenitentiarius, d. i. tot hoofd der Sacra Poenitentiaria Apostolica, die als eerste der drie pauselijke gerechts hoven de dispensatiën en concessiën betreffende gewetenszaken verleent en algemeene uitspraken doet, welke als gezaghebbend worden aangehaald in de godgeleerde handboeken. Hoe hoog de nieuwe waardigheid is, bewijst het feit, dat de groot- poenitencier ter zijde wordt gestaan door een vicaris-generaal, vijf pre laten der Apostolische Signatuur, een secretaris, een substituut en nog een gevolg van priesterlijke ambtenaren. Kardinaal Van Rossum heeft reeds de leiding der Apostolische Poeniten- tiarie op zich genomen. Tot de meest belangrijke functies van den nieuwen hoogwaardigheids bekleder behoort het geven van een kruisje met gewijde asch op Aschdag aan Z H. den paus bet verleenen van aflaten en het biecht hooren op dagen der Goede Week in de basilie ken van St. Jan van Lateranen. Sint Pieter en Sint Maria de Meerdere, het overreiken van den gouden hamer aan den H. Vader in het jubeljaar bij de opening der Heilige Deur, bet bijstaan van den paus in diens ster vensuur, wanneer de groot-poeniten- cler de gebeden der stervenden voor bidt, enz." Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 2 Oct., in Nederland uit gesproken 27 faillissementen tegen 23 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 1047 faillissementen tegenover 1229 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De lont in het kruit. Het lijdt geen twijfel, of het Rus sische ultimatum aan Bulgarije zal de lont wezen in het Balkan-kruitvat. Reeds na de verklaringen van den Engelschen minister Grey was het duidelijk geworden, dat de Entente- mogendheden van Bulgarije niets meer verwachtten. De teleurstelling over den stap, dien Bulgarije op het punt staat te doen, n.l. zich te scharen aan de zijde der centrale mogendheden, Oosteniijk- Hongarije en Duitschland, wordt in Rusland to pijnlijker gevoeld, waar dit land zich steeds heeft voorgesteld als de voorvechter van de Slavische zaak op den Balkan en het de Russen zijn geweest, die de Bulgaren indertijd vrij hebben helpen maken van het Turksche juk. Doch het zijn ook de Russen ge weest, die na den eersten Balkanoorlog hebben toegestaan, dat Bulgarije door Servië, Griekenland en Roemenië in hot nauw werd gebracht en van duur gekocht grondgebied beroofd. In Engeland kan men het zich niet begrijpen, wat Bulgarije naar den kant der centrale mogendheden drijft, waar het streven van Oostenrijk en ook van Duitschland er toch steeds op gericht is geweest dwars door den Balkan de Middellandsche Zee en met name de nu Grieksche haven Saloniki te bereiken, en een krachtig Bulgarije hun daarbij in den weg moet staan. Vermoedelijk zal Bulgarije in zijn antwoord aan Rusland wel tijd trach ten te winnen. Reeds Zaterdag heeft het tegenover Grey's rede staande gehouden, dat er zich geen Duitsche militairen in het land bevinden. Mo gelijk is de mobilisatie nog niet ge heel voltooid. Maar het eind van 't liedje zal wel wezen, dat Bulgarije de zijde der centrale kiest. De Duit sche gezant in Constantinopel, Von Wangenheim, die wegens ziekte met verlof is geweest, is door Bulgarije op zijn post teruggekeerd en met opmerkelijke hoffelijkheid door koning Ferdinand bejegend. Volgens de «Tempsï zou de hertog van Mecklen burg, die in Sofia geweest is, de laatste aarzelingen van Bulgarije heb ben overwonnen en de belofte hebben verkregen, dat dit land op 15 October tegen Servië naar het zwaard zou grijpen. Aan Bulgarije zou beloofd zijn Ma cedonië, Oud-Servië en Albanië met een uitgang naar de Adriatiscbe Zee. Als de beslissing gevallen is, zal Rusland wel zijn best doen Bulgarije mores te leeren. Het heet, dat Rus sische oorlogsschepen in de Zwarte Zee reeds de Bulgaarsche havens in het oog houden en dat een landing te Warna op het program staat, waarvoor te Odessa en Sebastopol reeds maatregelen worden getiolfen. Maar volgens een berichtgever van de #Matin« zal Duitschland de Bul gaarsche kust beschermen met vier duikbooten, die reeds bij Warna ge zien zijn. Een andere bedreiging voor Bul garije vormt het besluit der Entente- mogendheden om troepen te landen te Saloniki. Indien koning Ferdinand, zegt de «Figaroa, zijn voornemen handhaaft en de Servische grens over schrijdt, zal hij Engelsche en Fransche soldaten tegenover zich hebben. Vol gens de ïFrankf. Zeitungn zou de Engelsche generaal Ian Hamilton met zijn staf in Saloniki zijn aangekomen, waar zich ook een deel van den staf van het Fransche Dardanellen leger zou bevinden. Maar Saloniki is Griek-ch, zal men zeggen. De vraag is echter, of Grieken land nog langer tot de neutrale staten gerekend kan worden. Reeds heeft Venizelos gezegd, dat Griekenland zich >n geval van nood de verplichtingen zou herinneren, voortspruitend uit het verdrag met Servië. Maar bovendien, welke weg staal er anders voor Griekenland open- Geen land ligt zoo open voor aan vallen van de zijde der Engelsch? Fransche vloot als Griekenland; de toevoer van levensmiddelen kan al heel gemakkelijk worden afgesneden. We! is koning Konstantijn volstrekt niet anti-Duitsch, doch de vraag is, of bij tegen den stroom zal kunnen oproeien. Venizelos zou er voor wezen een hulp korps van 100 000 man ter beschikking van Servië te stellen. Het heet voorts, dat de Entente Griekenland 15 millioen gulden opzijn inobdisatiekosten heeft voorgeschoten. Blijft nog over de houding van Roemenië. Nog steeds weet men niet, wat men aan dit land heeft. De »Coi- riere della Seian zegt, dat Roemenië zijn neutraliteit eerst zal laten varen, als Duitschland, Oostenrijken Bulgarije Servië gemeenschappelijk mochten aan vallen. De Senaat zou voor een in grijpen aan de zijde der Entente zijn. In ieder geval blijft Roemenië ten aanzien van den doorvoer van oorlogs materiaal voor Turkije neutraal. Het heeft weer vier duikbooten tegen gehouden, die uit Duitschland in stuk ken naar Turkije werden gezonden. De «Daily Mai!« schat de sterkte van het Bulgaarsche leger op 300.000 man het is in het bezit van Fransche en Duitsche artdlerie; het Grieksche leger schat het blad op 500.000 man met Fransche kanonnenhet Roemeensche leger op 700.000 man met Krupp- geschut, en het nieuw georganiseerde Servische leger op meer dan 300 000 Deontvangsten van het Plaatselijk Comité over September bedroegen; Vrijwillige bijdragen. f201513 Subs. Kon. Nat. St. Com. f 474 36 Verkoop oranjestrikjes. f 25 60 Totaal f2515.09 Sinds Augustus 1914 is thans ont vangen f50323 I01/». De heer G. H J. Nieuwenhuijs, volontair ten politiebureau alhier, is benoemd tot adjunct-inspecteur bij de politie te Utrecht. De heer K. M. Enter, commies ten bureele der Wagenwerkplaats van de H. IJ. S M verwierf de acte Boek houden van de Nederlandsche vereeni- ging tot bevordering der handels wetenschappen. Tot predikant bij de Christelijk Gereformeerde Kerk bier is beroepen Ds. J. W. Polman, te Hoogeveen. In de Bioscoop aan de Langestraat gaat, te beginnen met aanstaanden Vrijdag, als nieuw weekprogrammaeen kunstfilm, getiteld Richard Wagrier en in beeld brengend het leven van den grooten toondichter. Het orkest zal fragmenten uit de bekendste zijner compositiën ten ge- hoore brengen. Religieus Socialistisch Verbond. Gisteravond werd een propaganda- avond in ide Arendu gehouden, waar- optrad »Enka«. Na opening door den voorzitter hield spreekster een schoone gloedvolle rede, waarin ze een schil dering geeft van den tegenwoordigen toestand der menschheid, die wel ver geleken wordt bij een schip in nood. Verder beantwoordt ze de vraagHoe is het met de Internationale gesteld? Rota Luxemburg zegt; Nooit is ei een partij geweest, die zoo'n politieke factor was die in rook is opgegaan. Volgens spreekster is het niet zoo erg. En weer machtig zou ze schitteren, als de godsdienst er mee werd in verband gebracht. De Religieus Soc. bijeenkomsten kunnen de leemten wegnemen in de kennis en ontwikke ling der arbeiders op het gebied van den godsdienst. Verder betoogt ze, dat het karakter van de kerk mor- monnistisch geworden is en dat het Religieus Soc invloed kan uitoefenen op den materialistische!) geest van de moderne vakvereenigingen. Met een opwekking zich aan te sluiten, sloot spreekster baar rede. Van de gelegenheid tot debat maak ten een tweetal heeren gebruik. De Koninklijke Vereeniging «Het Nederlandsch Tooneel" gaf gisteravond een voorstelling in Amicitia voor oen volle zaal. Opgevoerd werd »Een fail lissement", tooneelstuk van Bjornson Bjonsterne. De groothandelaar Tjalde raakt steeds dieper en dieper in schulden en wordt door advocaat Berend ge dwongen tot een faillissement aan vrage. Louis Bouwmeester als Berend en Jan C. de Vos als Tjalde waren meesterlijk, hun spel was aangrijpend. Allen voelden wat Tjalde had gele den. En dit kwam nog sterker uit door het mooie spel van de overigen van het gezelschap, waarvan we noe men de dames HoltropVan Gelder, Emma Morel, Rika Hopper en de hee ren Reule en Van der Veer. Ter kaasmarkt van Maandag 4 Oct. j.l. werden aangevoerd 54 wagens, waarop -14000 K.G. kaas. De prijs liep voor gewone kaas van 56 tot 60 cent, voor kaas onder Rijks controle van 59 tot GO'/i cent. Aan de alhier op 5 October gehouden veemarkt waren aangevoerd 8 stuks. Prijzen golden voor guste koeien f175.a f200.voor kalfkoeien f 280.— a f 290.—, voor pinken f 60. a f 100.—. Overzicht omtrent het vervoer en de op brengst der Amersfoortsche Tramwegmaatschappij gedurende de maand September 1914 en 1915. 1914 1915 Meer. Aantal passagiers 6201 8423 2222 Vervoeropbrengst /307.85 416.05 /TOS.20 Dagkilometeropbr. 5.70 7-70 2. Totale opbrengst 322.85 433.87 111.02 Dagkilometeropbr. 5.97 8.03 2.06 Een schijndoode 1 De N. Veend. Cl. schrijft: Terwijl ze samen naar huis gingen kwam bij bet openen der deur de dood gewaande vrouw hen tege moet! De nu gehaalde dokter constateerde, dat de vrouw een flauwte had ge had. RECLAME. 0 XkB In het (KINDCRR1EEL) In lêdér* Apotheek of drogisterij voorhanden hot boste voed Inga mlddél voor Kinderen gebouwen, welke nu de abdij vormden, waren er niet dan enkele houten gebouwtjes, welke te zamen het nonnenklooster uitmaakten. Dit klooster was echter door de Friezen verwoest en graaf Diederik II had een nieuw klooster uit steen doen optrekken, dat hij aan de monniken die de regels van St. Bene- dictus volgden, ter bewoning had gegeven. Hij had den abt Wonobold het bestuur over het klooster opgedragen. De graaf begreep terecht, dat nu het klooster niet zoo gemakkelijk een prooi der strijdlustige Friezen zou worden. Anselmus herinnerde zich het houten klooster nog zeer goed. Het geleek natuurlijk niets op de reusachtige steenen gehouwen welke thans daar voor zijn oogen oprezen. Iets was echter weinig veranderd en dat was de heerlijke kloostertuin. Daar lag hij voor hem, geheel omgeven door manshooge planken met een opening door welke een man slechts gebukt binnen kon gaan. Wat wisten de non netjes vroeger heerlijke gewassen uit den tuin te halen. Groeiden daar niet in rijken overvloed erwten, boonen, salade, kool, aard beien, en in een hoek was daar niet een afgeschoten gedeelte dat hem steeds het meest had aangetrokken en waar in rijken overvloed rozen en lelies groeiden. Zulke bloemen zou Anselmus straks in fraaie vazen op de tafel van den abt Wonobold zien prijken. De zon begon met steeds grooter kracht haar stralen te schieten en het witte duinzand schitterde in dien zonnegloed. Anselmus begon last van de warmte te krijgen en veegde zich de zweetdruppels van het voorhoofd, terwijl hij zijn muildier een druk met de knieën gaf ten einde het tot meer spoed aan te sporen. Daar stond het dier voor de groote abdijpoort stil en en een paar knechten die voor het ruwe werk aangewezen waren, kwamen toesnellen om onder teekenen van grooten eerbied den geestelijke te helpen afstijgen en het muildier naar den stal te brengen. Met vlugge schreden stapte Anselmus de poort binnen en liep het voorplein over naar de groote eetzaal waar hij zeker wist den abt op dezen tijd van den dag te zullen aantreffen. Werkelijk zat dan ook de abt aan een afzonderlijke tafel op een hoogen fraai gebeeldhouwden zetel. Wonobold zat in diep gepeins en merkte den binnentredende niet op eer deze voor hem stond. „Eerwaarde abt," zei Anselmus. „Ha, Anselmus, terug reeds," was het antwoord. „Neem plaats," klonk het verder van des abts lippen, terwijl hij Anselmus op een zetel wees welke bij de groote tafel stond waaraan de monniken gewoon waren het middagmaal te gebruiken. Anselmus deed een paar schreden naar den stoel en schoof dezen in de nabijheid van Wonobold. „Niet te laat gekomen vroeg de abt terwijl levendige be langstelling op zijn fijn besneden gelaat te lezen stond. „U bedoelt of ik nog tijdig genoeg kwam om hulp te bieden P" „Ja," hernam Wonobold. „Waren er nog in leven?" „Slechts een. Ik weet niet of er meer mannen op dat broze vaartuig waren. Er is er slechts één aan land gespoeld en blijk baar is hij door de golven met zulk een kracht tegen de brok stukken van de kogge aangeworpen, dat hij hevig gekneusd en bewusteloos was toen hij op het strand opgenomen werd," ant woordde Anselmus. „Jong of oud?" vroeg de abt weder. „Jong, ongeveer vijf en twintig jaar." „Kunt gij nagaan of hij tot dezen landaard behoort en of hij van eenigen stand is?" „Ja hij is van deze landen en hij is van zeer hoogen stand." De abt die de laatste vraag zonder veel uitdrukking van stem als terloops had gedaan, keek plotseling Anselmus scherp aan. „Van hoogen stand?" vroeg hij haastig. „Kondt gij dat aan zijn kleeding zien of hadt gij eenig ander teeken?" „Och," hervatte broeder Anselmus langzaam, terwijl hij zijn

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2