DE JAGE en. III! Of NESTLE De Hn van FARINE r~ TEEM gebruik LAGTEE Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KOOL MA Dell. ZUIVE half KAT0EI RAME-i DiNDEf S mm,ui MATEX •au trrrr Pil. Aiivertentiëii. J. A. GOVERS, Schoenen naar maat. ROOMBOTER Prijs: f 1,65 per Kilo. BIOS 62. ZATERDAG en HAAK W \1 MEJ. C. V. DE wn Electri Is. NGEN KIT RT. Tec ïïtrtïïfl IDSZ, laatsten tijd hebben voorgedaan, heb ben onze Regeering tot even zoovele protesten aanleiding, gegeven. Zooals bekend is, heeft in bet bij zonder het geval van de twee Zeppelins, die 8 September j.l. over ons land zijn getrokken, tot een ernstig vertoog harerzijds bij de Duitsche regeering geleid. De Duitscbe regeering beeft daarop haar levendig en oprecht leedwezen over dit voorval betuigd. De Duitsche militaire overheden hebben wijders de voorschriften, welke het overtrekken van onzijdig grondgebied streng ver bieden aan alle luchtschippers in herinnering gebracht en aan diegenen onder hen, die zich aan overtreding daarvan hebben schuldig gemaakt, een terechtwijzing toegediend. RECLAME. gsaaosHB I #n zuinig I In het (KINOKRISIEKI.) In leder# Apotheek of drogisterij voorhanden O het beete Voeding» middel Voor Kinderen Het Bestuur der Vereeniging tot uitdeeling van spijs aan behoeftigen zijne werkzaamheden op den voet en wijze als vroeger in het aanstaande winterseizoen wederom wenschende te hervatten zal tot dat einde, de ge wone inschrijving aan de huizen der ingezetenen een aanvang doen nemen op Maandag, den 18 October a.s. Met het oog op de voortdurend be staande behoefte en den bijval, welke zijn belanglooze pogingen sedert tal van jaren in zoo ruime mate hebben mogen ondervinden, vertrouwt het Bestuur ook thans weder door milde bijdragen in de gelegenheid te zullen worden gesteld op doelmatige wijze het lot onzer verarmde stadgenooten eenigermate te lenigen. In de Amersfoortsche Loge van de Theosofische Vereeniging zal de heer Thierens 16 Oct. spreken over »Astrologie als levensleer"de heer N. J. Veen 6 Nov. over »Wat is Theo sofie", de beer Fr. v. Eeden 24 Nov. over aOostersche en Westersche Wijs heid", de heer M. v. Maanen 29 Jan. over »het Godsbegrip in de Kerk en de Theosofie", en dr. A. H. de Hartog over »Nietzsche". Aan het plaatselijk telefoonnet is aangesloten onder no. 193; S. L. de Winter, St. Andriesstraat 24. Tot tijdelijk schatter voor de personeele belasting is benoemd de heer L. v. d. Berg, alhier. Gisteravond waren ongeveer een 120-tal menschen in Amicitia om te zien Ko Donkers SchimmenspeluDe liefde door alle tijden". De schimmen waren zeer aardig, evenals de verkla ringen op rijm, zoo wat in den trant van de Gedichten van den School meester, terwijl muziek, die geheel bij het onderwerp paste verklaring zelfs overbodig maakte. Vaak werd hartelijk gelachen en geapplaudisseerd. Niets was er bij, dat aanstoot kon geven. Alleen was noo- dig, dat men zich een klein beetje van zijn geschiedenis herinnerde. De dames H. E. Braam, W. A. M. Driessen en C. M. v. d. Heiden slaagden te Utrecht voor vrije- en ordeoefeningen. Onze stadgenoot de heer De Ruyter, tijdelijk klerk van den Bur gerlijke Stand is benoemd tot ambte naar aan de Gemeente Secretarie te Soest. De nEembodet deelt mede, dat door Architect Kroes voor een princi paal is aangekocht het terrein van den beer O. Gorter aan de Wuytierslaan, groot ruim 9 H.A. Zondag speelt het eerste elftal van H. V. C. in de voetbal-competitie tegen Daventria, uit Deventer. Voor de eigenaars zijn aan het bureau van politie terug te bekomen een horloge, een sigarenkoker, een beurs, een damestasch, een wollen doek, een zilveren vork en een boek over waterpassen, alle op den open baren weg gevonden. Handel en Nijverheid. Vrijdagavond hield ïHandel en Nijverheida haar eerste algemeene ver gadering in dit seizoen in ide Zwaant onder voorzitterschap van den heer L. J. Krook. De opkomst was zeer slecht, waar over de voorzitter zijn leedwezen uit sprak. De notulen werden goedgekeurd. De heer Van Duinen bracht hierna verslag uit van het Middenstandscon gres te Utrecht, waarvoor de voorzitter hem zijn dank bracht, tevens er op wijzende, dat het verslag zoo nauw keurig was. Aan de orde nPlan Krookt. Aan gehouden tot de volgende vergadering. Het volgende punt luidt: Oprichting van een bureau van Boekhouding. Dit werd door den heer Grevers toegelicht. De bedoeling is een bureau, dat de boeken bijhoudt. De heer Van Duinen vond dit zeer noodig, vooral ook met het oog op de Middenstandscrediet- banken. Reeds te lang is de boek houding verwaarloosd. Den heer Bunnik is de zaak nog niet helder, waarop de heer Grevers ant woordde, dat het bureau het den men schen gemakkelijk maakte. Ze brengen daar de noodige gegevens en hun boeken worden daar in orde gemaakt. De vergoeding, die er voor moet gegeven worden, berekent men naar de gemaakte winstcijfers. De grondslag is coöperatief. Den middenstander wordt de weg geëffend om tot een goede boekhouding ie komen. De inleider stelt zich voor voorloopig de lijnen aan te geven. De meesten denken, dat het zoo'n reuzenwerk is, doch dit is het niet. De heer Bunnik meende, dat het een ingewikkelde geschiedenis zou worden, omdat voor elke zaak een aparte boek houding noodig is, b.v. voor een kruide nier, een houthandel, enz. Dit valt mee, zeide de inleider, omdat iedere boek houding dezelfde lijn heeft. De voor zitter deelde mede, dat zij, die willen meewerken aaneen bureau zich kunnen opgeven bij den heer Grevers. Voor den cursus boekhouden geve men zich op bij bet bestuur. De heer Peper heeft zich weer bereid verklaard den cursus te leiden. De Hanze heeft reeds een cursus opgericht, waaraan 16 jongelui deelnemen, deelde de heer Bunnik mede. Ingekomen stukkenEen schrijven van den Middenstandsbond, dat in de Commissie voor het plan Krook zijn benoemd de heeren Krook te Amers foort, Colletier te Rotterdam, Coenraad te Amsterdam en Roodenberg te Gro ningen een verzoek van de Openbare Leeszaal om de vergaderingen daar te houden. Hierop werd niet verder in gegaan, doch aan het Bestuur zal gevraagd worden, waar het nieuwe gebouw komt; een schrijven van den heer Van Zalingen om het a.s. Sint Nicolaasfeesl op Zaterdag 4 December te vieren, en niet op Maandag 6 Dec. Na eenige discussie met bijna alge meene stemmen aangenomen. Hierna werd de vergadering gesloten. 3000 Liter b«nzine. Een belastingambtenaar aan de Bin nenhaven te Rotterdam, waar een af geladen wagen stond, voor Crefeld be stemd, met 51 zandsteenen zuilen voor bruggebouw, meende gisteren toevallig te ontdekken, dat een van die zuilen bij aanraking verdacht klonk. In overleg met een collega sloeg hij een dier zuilen stuk, eo ontdekte inder daad, dat er een blikken buis in zat, opgevuld met benzine tot een hoeveel heid van 60 liters. Dit was aaoleiding om hetzelfde proces ook op de andere zuilen toe te passen, die op dezelfde wijze bleken oggevuld. Op deze wijze is door de belastingambtenaren dus 3000 liters benzine aangehouden. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 8 tot en met 15 October. Geboren Elizabeth, d. van Johannes van Es en Anna Hijmering. Maria Hendrika, d. van Wilhelmus Sleeking en Wilhelmina van Wessum. Mathil da Wilhelmina, d. van Pieter Marinus van Colmjon en Fenna van 't Wel. Anthonia, d. van Dirk Veis Heijn en Elisabeth Albertina Acberman. Arnolda, d. van Jacobus Martinus Klein en Maria Theresia Verbeek. Aiie Leendert, z. van Hendrik Korporaal en Bernardina Cornelia Peters, te Baarn. Franciscus Anthonius Mari nus, z. van Franciscus Antonius Maria KurversenCatharinaMargarethaKraai- kamp. Coenraad Adiianus, z. van Adrianus Coenraad Herbola en Anna Cornelia van Veggel. Willemijntje, d. van Reijer Korstanje en Maria den Hertog. Hillegonda, d. van Anto- nie van de Beek en Caroline Johanna Bolderink. Ibelia, d. van Roelof Baaisma en Gooitske Alkema. OndertrouwdJohannes Hazelaar en Froukje Flameling. Gehuwd: Felix Cornelis Erkelens en Maria Petronella de Wit. Placide Marie Colsoul en Pauline Anne Ger- maine Hamès. Wiefske Kok en Grietje Lubbersen. Gerrit van Apel doorn en Catrina van den Hoek. Hendrikus Sas en Johanna Velthuisen. Henri Pierre Marie Vermeulen en Jeannette Henrietta Govaerts. OverledenAalbert van Voorst, 8 md. Mina Adriana van Roozendaal, 6 md. Jan Willem de Vaal,4md. Bereodina van den Born, 1 jr. Pieter Priem, 20 md. Josepbina Alberta Rosalia Eijckmans, 13 md. Wilhelmina Hendrika Meijer, 3 jr. Leusden, van 8—15 October 1915. Ondertrouwd: Arie Kok en Corne lia Schoonderbeek. Jan Meerveld en Cornelia van de Vendel. Gehuwd: Rijk van Westerlaak en Christina den Ouden. Overleden Bertha Jacoba van Veen- scboten, oud 8 m. Stoutcnburg. van 815 October 1915. Gsdertrouwd: Willem van Burgste den en Woutera van Esveld. Woudenberg. Geboren: Hendrik, zoon van Willem van Ginkel en Jannetje van de Waerdt. Jan, zoon van Hendrik van den Broek en Alijda Puik. OndertrouwdJacob van Voorst en Gerritje van Harten. Hendrik Drees Jansen en Rijkje de Kruif. Gijsbert van Dijk en Jannetje Alblas. Jelis van Domselaar en Janna Hazeleger. Aalbert Meerveld en Reijertje van de Pol, weduwe van Hendrik van Voort huizen. Gehuwd: Hendrikus Honders en Johanna Kotten. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m 8—1'/» en des avonds van 6'/j 7'/i ure Op Zaterdag alleen van des v.m. 8IV» ure. Ingeschreven weren op 14 Oct. 1915. I. de volgende werkkrachten: 1 beeldhouwer. 10 naaister. 1 boekbinder. 9 schilder. 1 dienstbode. 2 sjouwer. 21 grondwerker. 3 stucadoor. 2 handelsreiziger. 1 straatmaker. 1 kantoorbediende. 4 tuinman. 1 kleermaker. 1 smid. 1 loopknecht. 1 veldarbeider. 10 loe werkman. 1 voerman. 2 chauffeur. 3 werkster. 2 concierge. 24 wever. 1 metselaar. 1 winkelbediende. 1 montagewerker. i II. werden gevraagd de volgende werkkrachten: 1 banketbakker. 2 broodhakkers. 5 boerenknechts. 1 dagmeisje. 1 hoefsmid. 1 kantoorbediende. 2 koetsiers. 1 kruideniersbed. 1 kuiper. 2 loopjongens. 2 magazijnknechts. 4 meubelmakers. 2 molenaars. 2 molenmakers. 2 monteurs. 1 plateelschilder. 3 schoenmakers. 2 slagere. 3 smid. 20 timmerlieden. 1 wagenmaker. 2 winkelbediend#. 2 ijzerdraaiers. 2 zwikkers. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 15 Oct. 1915 Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f 0. appelen f2.50 a f6.Teren f2.50 a f 8.Nieuwe Aardapp. f0 00 a f 0.zamlaardapp. f2.60 a f3.— Hoendereieren f7.a f8.50 p. 100 st. Bruine eieren f8.50 a f9.50 por 100 st. Boter J l65 a f 1.65 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 0.80 a f 1 80 Kuikens f 1.75 a f2 50 Piep kuikens f0 60 a f 1.10 Ganzen f 0. a f0.Eenden f 0.90 a f 1.25 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f 1.50 a f2.20 Wilde konijnen fO.OO a f 0.00 Tamme f 0.90 a f 2 00 Duiven f 0.50 a f 0.60 paar Magere varkens f if Varkens t. export f 0.a f 0.Zeugen f 60.a f 125. Biggen f 15.a f24Schrammen f0.afO.— Vette koeien f 000.k f 000.Guste koeien f 000. a 000.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren f 9.— f 16.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 500 heet. Appelen. 80 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 200 heet. Zandaardappelen, 10000 stuks Hoen dereieren. 000 stuks Eendeneieren 200 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuki Vee, 60 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 300 biggen 20 zeugen. 5 kalveren. Op de centrale eierveiling der V.-P. N. werden Vrijdag 15 Oct. aan gevoerd 16970 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f8 50 tot f9.65. Eendeneieren f8.20 tot f 8.60. Kalkoeneieren f 12. 2 kleine partijtjes j. heD-eieren wer den verkocht voor f8.en f8 25. Jonge hanen golden f 0.78, kippen f 0.54 tot f 0.61, per kilo. RECLAME. Zijt gij even gezond als de vrouw van het platteland? Zij bewijst u, dat vrouwen even gezond kunnen zijn ah manuen, als zij willen. Indien vrouwen in. het algemeen niet zoo sterk zijn als mannen, is dit dan niet omdat zij te lang werken, zich te veel zorgen maken cn niet vol doende ontspanning krijgen? In sommige streken op het platteland, waar de vrouwen ,het werk buitenshuis der mannen doen en losse kleeding dragen, zijn het beelden van gezondheid. Een eenvoudige leefwijze verzekert gezonde nieren, volkomen zuivering van het bloed en geen urinezuur- kwalen. Urinezuur in het bloed (als gevolg van verzwakte nieren) veroorzaakt rugpijn, rheumatische en zenuw-kwalen,hoofdpijn, duizeligheid, moedeloos heid, waterstoornissen en gevaar loor niergruis, waterzucht en nierontstekfng. Als gij reden hebt om uw nieren te verdenken, gebruik dan Fosters' Rugpijn Nieren Pillen. Zij hebben duizende vrouwen geholpen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben een ver zachtende, versterkende en opwekkende werking op zwakke nieren, en voeren deze zachtjes tot gezondheid en werkzaamheid terug Zij helpen haar om het overvloedige urinezuur af te voeren evenals het overtollige water bij waterzucht. Zij dienen alleen voor nier- en blaaskwalen en werken niet op de ingewanden, Om beter te worden en te blijven is het aan bevelenswaardig om iederen dag uw huiselijk werk een poosje te laten liggen en een opwekkende wandeling te maken. Drink water, eet eenvoudig voedsel en slaap voldoende.-Een betere-gezondheid maakt u een betere moeder of vrouw. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 40 De Heer en Mevrouw W. H. A. VAN OSDe Tourton Bruyhs geven kennis van de geboorte van een DOCHTER. Arnhem, 14-October 1915. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht ia»l. VOORHEEN W. UTENS, Langestraat 119. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit in Rijlaarzen. van de VOORUITGANG Woudenberg. Verkrijgbaar bij J. MEIJERS, Nachtegaaletr. 16. Utrechtschestraat 33. ^5 Othilde, de gemalin van uwen broeder, en gij kunt moeilijk ver wachten dat die hier aan uw bed zou komen, bovendien is zij niet jong meer en kent gij natuurlijk uw schoonzuster wel." „Dat is het," riep Sicco levendig, „ik zeide dit reeds tot mijzelven en dat deed mij vermoeden dat ik toch werkelijk ge droomd heb. Ik lag met de oogen half gesloten, daar het helle licht dat op de blauwe muren scheen, mij pijn deed. Ik was nog te zwak om te spreken en de pijn in al mijn leden maakte dat ik mij niet durfde bewegen en dus roerloos daar lag. Ale Een ondeugende glimlach op broeder Anselmus gelaat deed Sicco plotseling ophouden. „Waarom lacht gij?" vroeg hij snel. „Is er iets werkelijks geweest, was het geen verschijning? Spreek, gij weet er meer van." „Wat zal ik u zeggen?" antwoordde Anselmus. „Ik denk dat gij gedroomd hebt, heer Sicco, tenzij „Wat tenzij vroeg Sicco. „Tenzij gij Tetburga voor een verschijning hebt aangezien." „Tetburga," riep Sicco. „Tetburga, wie is dat?" „Dat is Ludigmans dochter; ik hoorde toevallig van Arlinde, dat zij terwijl gij sliept naar u was komen zien om zich te overtuigen dat het u aan niets ontbrak." Sicco lag aan oogenblik stil. „Is Tetburga jong?" vroeg: hij.P „Achttien jaar." „Is zij mooi?" „Wij broeders letten zelden op het uiterlijk der menschen," antwoordde Anselmus. Sicco mompelde iets binnensmonds. „Is zij rijk gekleed?" „Dat is zeer wel mogelijk. Ludigman is zeer rijk en zijn dochter is opgevoed door de nonnen te Bennebroek die haar onderwezen hebben in alle fijne handwerken. Zij draagt dikwijls zeer fraaie kleederen, met schoone figuren bestikt; gij weet dat keizerin Adelheid de kunst van borduren verstond en dat die kunst door gravin Adela van Vlaanderen ook zoo gelukkig be oefend wordt. De nonnen van Bennebroek hebben zich er even eens in bekwaamd en haar leerlingen er in onderwezen." „Maar vader Anselmus," merkte Sicco op, „hoe komt het dat ik vroeger nooit Ludigman ontmoet heb, ik ben hier in deze streken toch zoo herhaaldelijk geweest." „Ludigman woont, zooals de abt mij heeft verteld, slechts een jaar of vier hier. Hij heeft vele hoeven en deze hier behoort reeds tal van jaren aan zijn geslacht, maar werd door een van zijn hoorigen bewoond. Gozewjn Ludigman, die beweert af te stammen van Fokke Ludigman, den tweeden potestaat van Friesland, en van den Frieschen koning Gondobald die in den beroemden slag van Roncevaux sneuvelde, is altijd een minder heftig vijand van uw stamhuis geweest dan de andere Friezen. Hij was zelfs uw vader zeer genegen en toen deze in den slag bij Winkel sneuvelde, was hij er weinig minder bedroefd onder dan de Kennemers. Zijn neiging tot uw stamhuis werd hem door de overige Friesche grooten zeer kwalijk genomen. Hij moest menigmaal bittere aanmerkingen hooren en dit deed hem dan ook besluiten zijn hoeve bij Medemblik te verlaten en zich alhier te vestigen. Hij gaf voor dat hij deze hoeve, die in de laatste jaren deerlijk verwaarloosd was, eens flink onderhanden wilde nemen. Nauwelijks was hij hier, of er ontstond tusschen hem en den abt Wonobold een levendige vriendschap en Wono- bold is buitengewoon gelukkig dat hij in do onmiddellijke nabijheid van de abdij zulk een machtigen buurman gekregen heeft. De kansen dat de abdij nogmaals door de Friezen ver woest zal worden, zijn daardoor aanmerkelijk minder geworden. Ludigman, die honderden hoorigen heeft, zou zeker allen tegen zijn eigen landgenooten wapenen indien do abdij mocht worden bedreigd." (Wordt vervolgd). LANGES TELEI :E= 25 's avond: Als Hol Hoogst spa' drama in i lengte van lste Deel 2e 3e 4e 5e Verder: I en 2 Ki 17 end ter ter. De me IS"/ I 11 i 'J SVERKE AM ER J. KERS! EN. NaehtegaaU TZ.15 Tel. 2891. 42. I - U BIJ e Bftg I In alle zonder soldei "Waterdicht eü tegen weersini bij vele Gemeei gieters, enz. Vraagt soorte >n Muren, er Q^gevaar. bestand n gebruik fen, Lood- Bt tien. V'H N Plantage Mii De nieuwste en miger van hand- en mad kken van het origineel r Ken. Voorhal SL0TI10D Tal van gul >>n liggen ter Inzage. iifsterdam

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2