NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. PEUILLETON. BREDERODE DE EDELSTE. No. 84. Woensdag 20 October 1015. 44e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. EEN ZWARE BESCHULDIGING. Plaatselijk Nieuws. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Kromraestraat 24, Amersfoort. De Firma A. LEWEN STE1N UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 1.16; Franco per post door het geheele itijk f 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 60. ADVER1 ENTIEN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Onderstaand schrijven werd dato 16 October 1915 aan den Gemeenteraad gezonden In de vergadering van de Commissie van Bijstand voor de Financiën van 4 December 1913, welke, blijkens het convocatiebiljet was belegd ter be spreking van den verkoop van grond onderdegemeenleLeusden,aangekocbt van Van Manen, aan den heer Kroes q.q. geschiedde bet volgende Niettegenstaande den inhoud van dat convocatiebiljet verscheen tot groote verwondering van den voorzitter en van alle overige leden, de heeren Gerritsen, Veis Heijn en Van der Wal, de heer Kroes zelf ter vergadering. Nadat de notulen waren gelezen, bleef de heer Kroes aanwezig. De voorzitter wachtte daarop met opzet gedurende eenigen tijd, alvorens de besprekingen aan te vangen. Toen bij zag dat de heer Kroes niet voornemens was zich te verwijderen of iels te zeggen, verliep de vergadering blijkens de notulen aldus: »De voorzitter zegt dat hem, alvorens tot behandeling te kunnen overgaan, een enkel woord van het hart most. Met opzet is op de convocatie het punt van behandeling vermeld omdat, zooals de voorzitter den heer Kroes reeds vroeger mededeelde, hij van oor deel is, dat de heer Kroes in dezen als lasthebber moet wordeo beschouwd en daarom bezwaarlijk aan de behandeling dezer zaak deel kan nemen. Daarom verwondert het den voor zitter wel eenigszins, dat de heer Kroes ter vergadering is gekomen. De heer Kroes zegt dat hij enkel is gekomen is om zoo noodig inlichtingen te kunnen verstrekken, maar niet met de bedoeling om aan de discussies deel te nemen en dat hij zich zoo noodig zal verwijderen. Nu reeds deelt hij mede dat het consortium bezwaar meent te moeten maken tegen de inde verkoops- voorwaarden opgenomen boetebepa ling. Men wenscht dat een waarschu wing zal voorafgaan. Spreker persoon lijk acht de boetebepaling noodig en zal iD den Raad zoo noodig het behoud daarvan bepleiten. De voorzitter blijft van meening dat behandeling dezer zaak zeer moeilijk kan plaats vinden in bijzijn van den heer Kroes. De beer Geriitsen is bet volkomen eens met den voorzitter en acht het ook in het belang van den heer Kroes zelf beter dat deze niet aan de be handeling deelneemt. De heer Kroes merkt nog op dat zijn naam Diet genoemd behoeft te worden. Hij staat geheel buiten het consortium en beeft dit ook medegedeeld, dat bij als Raadslid een vrij standpunt zal innemen. De heer Veis Heijn meent begrepen te hebben dat de heer Kroes het voor nemen had de vergadering niet bij te wonen. De heer Kroes beaamt dit en zegt de vergadering te zullen verlaten. Die voorzitter drukt dan zijn spijt uit, dat de heer Kroes zulks niet onmiddel lijk heeft medegedeeld, inplaats van eerst nu, nadat spreker hem heeft trachten te overtuigen van de onjuist heid van zijn standpunt; daartoe was voldoende gelegenheid geweest en dan was spreker ontslagen geweest van het voldoen aan een voor hem onaan- genamen plicht. De heer Kroes verlaat de vergadering.! Hoewel wij in geenen deele in ge- moede overtuigd waren dat dit de waarheid was, immers het voornemen had dan moeten en kunnen zijn ten uitvoer gebracht vóór de woorden van den voorzitter staat in elk geval boven twijfel, dat de heer Kroes bij deze gelegenheid eene aanwijzing en wel een zeer duidelijke bad gebad, hoe de Commissie dacht over de handel wijze van een lid, dat, niet uit elkaar wist te houden zijne verplichtingen in dubbele hoedanigheid. Desniettegenstaande zijn wij in de laatste dagen getnigen geweest van bet volgende In de vergadering der Commissie van Donderdag 30 September zegt de voor zitter, dat notaris Knoppers den vorigen Maandag bij den Gemeentesecretaris is geweest om hem mede te deelen dat er iemand bij bem was gekomen later bleek dit dit de heer Kroes was geweest om grond aan de Barcbman Wuijtierslaan te koopen, groot 5'/i H.A., n.l. het terrein gelegen tusscben dat van Gorter eti dat van Koppen. Notaris Knoppers wilde echter eerst de Gemeente in de gelegenheid stellen om te koopen alle zijne ter reinen aan de Rarcbman Wuijtierslaan n.l. deze 5H.A. -F de verderop ge legen 15 H.A. Notaris Knoppers had in elk geval ook gelet op het belang der Gemeente om den geprojecteerden grooten weg te'.kunnen aanleggen van nLusidunas ongeveer tot nabij nVIeutbergeni aan de Barcbman Wuijtierslaan; daartoe zou bet mogelijk zijn, dat een stuk werd gereserveerd en dat de a.s. kooper dus niet alles kreeg. De voorzitter oor deelde dat inderdaad hier een groot belang voor de Gemeente betrokken was, maar dat men dan ook tegelijk de zekerheid moest hebben van de andere gronden. De heer Kroes stelde daarop de vraag: heeft de Gemeente die gron den eigenlijk wel ooodig? Eenige bijval vond deze twijfel niet, en daarop werd over den prijs be raadslaagd en besloten te trachten de terreinen van Gorter en Koppen in handen te krijgen. Met de wetenschap nu van de bedoe Itngen onzer Commissie heeft de Heer Kroes dienzelfilen middag nog het terrein van den Heer Gorter in handen gekregen. Ook is ons gebleken, dat notaris Knoppers den Heer Kroes heeft mede gedeeld wel te willen vei koopen een gedeelte van zijne terreinen fl.— per M\ voor het geval de gemeente hierin geen aanleiding ziet om de overige terreinen niet te kunnen aan vaarden en bij de onderhandelingen gezegd dit vooraf aan de gemeente te zullen mededeelen De Heer Kroes kon dus weten dat de zaak in do Commissie voor de Financiën ter sprake zou komen en dat hfj derhalve voor de TWEEDE maal een TEGENSTRIJDIG belang als lasthebber en als raadslid zou hebben te behartigen; zonder hier van te doen blijken woonde hij de vergadering bij. Unaniem zijn wij van meeniDg, dat de Heer Kroes met een en ander gehandeld heeft op eene wijze die niet te verontschuldigen is, een Raads lid onwaardig, te meer, als men in bet oog houdt betgeen gebeurd is in onze vergadering van 4 December 1913. Gehandeld in strijd met de letter van artikel 24 der Gemeentewet is er niet, maar wel in strijd met deD geest daarvan, in strijd met bet belang der gemeente, dus in strijd met deD afgelegden eed. Daarom achten wij het een eisch der publieke moraliteit om Uwen Raad kennis te geven van bet gebeurde. De Commissie van Bijstand voor de Financiën: VAN RANDWIJCK, Voorzitter. D. GERRITSEN. A. M. TROMP VAN HOLST. Leden. J. v. d. WAL Kz. De leden van den Raad mogen: in regti- gedingen, waarin de gemeente betrokken is, niet ais advocaat ®f procureur werkzaam zijn; bij het opnemen en goedkeuren der rekening eener aan bet gemeentebestuur ondergeschikte inrigting, tot welker besluur zij bebooren, niet tegenwoordig zijn noch middellijk, noch onmiddellijk, deel nemen aan onderhandsche pacht van gemeentegoederen of inkomsten, aan leveringen of aannemingen ten behoeve der gemeente, aan het koopen van betwiste vorderingen ten haren laste. Zooals bekend, wordt binnen kort ook aan de Amersfoortsche gas fabriek, als aanvulling van het kolen- gas, lichtstof getrokken uit benzol (olie) het z.g. waterstofgas. 't Komt in lichtsterkte het kolen- gas zeer nabij. Begin November is mogelijk te produceeren. De noodigo werken zijn ongeveer klaar. Op het terrein ziet men voor deze inrichting oliereservoir, gasketel en teer reservoir. Maximum-levering bedraagt 8000 kub. M. per etmaal. Beide soorten van gas worden gemengd vóór de zuivering. Ook voor het kolengas zijn thans nieuwe werken aangebracht, waarbij een zruimwaterkoeler". Tot op heden vond de afkoeling van bet gas uit de retorten, uitsluitend plaats door water, dat in pijpen geleid werd door het reservoir waar het gas kwam na de retorten te hebben verlaten. Thans is boven dezen koeler een hooge ruimte, waar het gas een na- koeling ondergaat zonder water. Een zuiverwaterkoeler is dus een water- koeler met groote ruimte daarboven voor een nakuur. Bovengenoemde wer ken bevinden zich op het terrein der fabriek. Een ander werk van uitbreiding en verbetering ligt meer onder ieders zicht. Het is de groote stadsleiding, die wordt aangebracht. Die buizen zijn z.g. 15 duims. 15 duim wil niet zeggen 15 c.M., maar driemaal zoo veel. De buizen zijn van 45 c M. door snee. Eén buis weegt 170 K.G. per strekkenden meter. De vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken ver gadert hedenavond ten 8 ure, in de nieuwe Ambachtsschool, ter behande ling der begrooting 1916, voorziening vacatures bestuur, a. wegens perio- lli»toriscli romantisch verhaal. 6) Sicco luisterde met groote oplettendheid. Hem werd nu veel duidelijk waarvoor hij vroeger geen verklaring had kunnen vinden. Na een oogenblik stil voor zich gekeken te hebben, zei hij plotseling: „Zou er geen mogelijkheid op zijn, dat ik die dochter van Ludigman, hoe heet zij ook? o, ja, Tetburga, bedankte voor de gastvrijheid welke ik hier geniet." Anselmus' oogen begonnen te glinsteren. Hij dacht even na en zei toen„Wel, ik zal even naar beneden gaan, misschien is Tetburga thuis, ik zal het haar zeggen." Sicco keek hem een oogenblik ernstig aan. „Doe dat," zei hij. Anselmus ging de trap af en vond werkelijk in de beneden kamer Tetburga. Zij was juist bezig met het groensel onder uit eenige aardbeien te trekken. De aardbeien werden zorgvuldig op een zilveren schaaltje gelegd. Anselmus sloeg haar gade zooals zij daar zat met haar fraai haar, haar buitengewoon aanvallig en vriendelijk gelaat, haar rijke kleedij en hij moest bij zichzelven zeggen dat het waarlijk niet tc verwonderen was dat zij alle mannen in haar omgeving betooverde. Hij kwam naar haar toe en zei „De gekwetste boven, heer Sicco, zou u zoo gaarne persoonlijk bedanken voor de gastvrijheid welke hij hier geniet." Tetburga wierp met een vlugge beweging van het kleine hoofd haar fraaie lokken naar achteren; een uitdrukking van innige belangstelling kwam- op haar gelaat, half verlegen, half verheugd vroeg zij zacht: „zou ik naar hem toegaan?" Anselmus knikte bevestigend. Tetburga stond op. Zij legde na een zorgvuldig onderzoek een zestal zeer groote aardbeien op een zilveren Bohoteltje en richtte zich naar de trap. „Gaat gij mede, eerwaarde broeder?" vroeg zij. „Ja, ik kom, wacht even Tetburga, ik moet Arlinde nog eon paar dingen zeggen." Tetburga was reeds op de trap. Sicco lag met de oogen half gesloten. Hij had vergeefs be proefd of hij van het stemmengeruisch, dat hij beneden hoorde, iets kon onderscheiden. Hij dacht reeds dat broeder Anselmus een vergeefsche boodschap zou hebben gedaan, doordat Tetburga zeker afwezig was. Daar hoorde hij voetstappen op de trap. Hij sperde de oogen open en daar in de deur zag hij de verschijning, die hij reeds eenmaal gezien had, zonder dat hij zich bewust was dat hot werkelijkheid was en geen verbeelding. In een lijst gevat, door de posten van de deur, stond daar een schilderij, maar een levende, een wonderschoon meisje, met een even lief als fijn gelaat, een gelaat dat omkranst was door een dikken band van blond haar, met de liefelijkste blauwe oogen die te denken waren, en een fijn neusje boven een bevallig kinnetje, waarin een allerliefst kuiltje. Maar dat haar, dat nu verlicht werd door de laatste stralen der zon, die daarginds in de Noord zee onderdook, was het schoonste aan dat beminnelijke schepsel. Het zachte licht tooverde goudglansen tusschen dezen weelderigen haardos. Een oogenblik keek Sicco naar dit mooie meisje. Onder de verrukking van het schoone schouwspel dat hij genoot, richtte hij zich onwillekeurig een weinig op om zich even daarna, door pijn op zijn zwakken toestand opmerkzaam gemaakt, met een zucht te doen neerzijgen. De liefelijke verschijning in de deuropening zag zeker de pijnlijke uitdrukking, die zich op het gelaat van den gekwetste teekende, want met een uitgestoken hand en een uitdrukking van diep medelijden op het gelaat, kwam zij naar den jongeling toe en met een stem, die Sicco als muziek in de ooren klonk,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1