Gemeenteraad. dieke aftreding van de heeren W. v. d. Donker, E. van Vollenboven, L. A. Baron van Ittersum, A. C. Koppejan. b. wegens bedanken van de heeren G. J. Buijs en J. W. C. Bloem. Be noeming eener finantieele commissie en kennisname van mededeelingen van het bestuur. De kiesvereeniging »Geloof en Liefdes zal Donderdag 21 October a.s, vergaderen tot het stellen van kan didaten voor het college van notabelen De vereeniging nAmeisfoortsche Industrie- en Huishoudschool! zal in eene algomeene vergadering op Dins- dag 26 October a.s. de begrooting over 1916 behandelen. Voorts eene commissie benoemen tot het nazien dar rekening en verantwoording 1915 Bestuursleden verkiezen wegens perio dieke aftreding van mevrouw J. van B-yma thoe Kingma-Fontein, Mejuf frouw M. Knottenbelt, Mevrouw L. E J. Meiners-Crébas en de heer A. J Looxma van Weideren Baron Rengers en wegens bedanken van de heeren H de Jong Jz. en J. W. Middelburg en ten slotte kennis nemen van me dedeelingen van het bestuur. Religieus-Soc.-Verbond. Voor de afdeeling Amersfoort sprak j.l. Zondagavond in de Doopsgezinde kerk de heer J. H. Rengen uit Utrecht. Spreker begon met te zeggeu, dat 't hem een groot genoegen was heden te mogen spreken en wel om aan te toonen, dat hij er door zijn theoso fische overtuiging toe gekomen was, dat er komen moet een andere maat schappij, een van Broederschaps Ge meenscbap, in plaats van deze samen leving, die op strijd is gebaseerd. Hue ik in dezen tijd bezig zie, dat proces langzaam maar zeker te voltrekken, wensch ik u voor te leggen, niet om het te aanvaarden, maar om u stof tot denken te geven. De theosfie heeft aan spr. twee dingen gegeven. Voor eerst is deze wereld niet enkel stoffelijk gebeuren. De stoffelijke wereld is de laagste schakel in een reeks van werelden tol den troon van God. Dan is er een gevoelsgebied. Prac- tisch is aangetoond, dat er zijn fijnere, ijlere werelden, waarin de helderziende soms een blik kan werpen. Voor enkelen onder de menscheid was het mogelijk zich zoover op te heffen, dat ze dit evolutieproces konden zien (Jezus, Boeddha). Langzaam, maar zeker, worden alle vermogens tot ont plooiing gebracht, eeuw na eeuw. Dit oneindige evolutie plan Gods voert den mensch op van 't allerlaagste stadium tot die ontzagwekkende hoogte. Tel kens komt de mensch weer op aarde om te leeren, wat hij niet leerde. Gelijk met den mensch gaat het ook met Staten. Het Atlantische wereldras had ten doel de beschaving tot groote hoogte te brengen. Toen beeft bestaan, wat we een heilstaat noemen. Die oude gemeenschappen waren niet gebouwd van onder op; ze waren te vergelijken met een goed gezin van tegenwoordig. Evenals de mensch zelf een Broeder gemeenschap sticht, is 't ook gegaan bij die groote e>olutie, die de menscb- heid heeft doorloopen. Doch verstand is de wortel van verdeeldheid. Boeddha voelde dit ook en zeide: Er is maar een ketterij, nl. de ketterij der afge scheidenheid. Hierdoor wordt strijd geboien op politiek, economisch en godsdienstig gebied. Hoe de mensch nu komt van dit eenzijdig verstande- lilke tot bewust geestelijke en er broederschap zal heerschen ging spr. na uit de geschiedenis. We staan thans op een keerpunt. In dezen nieuwen tijd van kentering staat uitgestort te worden een nieuwen geest van Christus. Nieuwe vormen moeten worden gebouwd. We zien dat proces van afbreking van alles wat bestaan heeft, van alles, waarop de menschheid haar hoop had gevestigd En zoo in gioote lijnen de geschiedenis volgende kwam spr. tot de geweldige worsteling van heden, waarvan het resultaat zal zijn, dat de overwinnaar een overwegenden invloed heeft op overig Europa en dat er een Staten bond zal komen. We kunnen er zeker van zijn, dat de winnaar zal zijn, die Staat, welke biervoor het meest rijp is. Die partij, die staat op het oude principe zal verliezen, en die strijd voor 't zuiverste idiaal van socialisme zal overwinnen. De volgende crisis, die de mensch beid doormaakt, is de economische. In de middeleeuwen was de vrijheid op economisch gebied nihil. Alles was streng gereglementeerd. In den Gilden- tijd waren de rechten streng om schreven. De Fransche revolutie bracht weer verandering. De economisch zwakkere werd over geleverd aao den sterkere, den kapi talist. Die wedstrijd tusschen bezitters en niet-bezitters zal moeten leiden tot botsing, tot revolutie. De geboorte van een nieuwe beschaving kan niet gaan zonder schokken. Na dezen oorlog gaaD we een ge weldige crisis op economisch gebied te gemoet. Wanneer deze zal komen en boe ze zal zijn, weet ik niet, zegt spreker. Doch de schok zal vreeselijk zijn. Een nieuwe verjongde scboonere samenleving zal komen. Thans staan we aan den vooravond der groote, religieuze verbroedering van alle godsdiensten der wereld. De menschheid is bezig zich los te wor stelen uit al de boeien van exclusivisme, hiertoe werkt ook het theosofisme mede, dat in haar vaandel beeft de broederschap van alle godsdiensten. Het zwaard van den nieuwen tijd snijdt in die oude vormen. De keus gaat tusschen oud of nieuw, tusschen eog nationalisme of cosmopolitisme. Zoo mogen we uitzien naar de komst van een groote ziel, naar een nieuwe uit storting, wanneer eenmaal de strijd op stoffelijk gebied beslecht is. De gansche menschheid is thans bezig aan het bouwen van dien tempel, waarvan steen na steen wordt aan gebracht. Dit groot gebouw wordt opgericht door het socialisme van de toekomst. Eén ding is nog grooter, dat is de religie, die in dieo tempel zal wonen. Dan is er broederschap der religies, een religieus socialistische gemeenschap. Op de alhier gehouden St. Gal- lenmarkt van 16 October 1915 werden aangevoerd 180 paarden, 60 bitten en 20 veulens. Besteed werd voor luxe paarden f600.— tot f800.voor werkpaar den f250.tot f450.voorslacht- paarden f 90.tot f 150.voor veu lens f200.tot f850.en voor hit ten f120.— tot f300. Ter kaasmarkt vau Maandag 18 Oct. j.l. werden aangevoerd 28 wagens, waarop 6600 K.G. kaas. De prijs liep voor gewone kaas van f71.tot f75.50, voor gestempelde van f00.tot f00.per 50 K.G. Handel was traag. Aan de alhier op 19 October gehouden veemarkt waren aangevoerd 8 stuks. Prijzen golden voor guste koeien f 160.h f 180.—, voor kalfkoeien f280.a f 320.—voor guste vaarzen f120.— a f140.-. Raadsvergadering van den 19 Oc- toberl9l5. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren P. van Achteibergh en Koning (wegens ziekte). Ingekomen zijn de volgende stukken: Brief van den Minister van Binnen- landsche Zaken d.d. 29 September 1915 No. 14623 Afd. O, waarbij worden goedgekeurd de Raadsbesluiten d.d. 7 September 1915 ter benoeming van de beeren J. D. Meerwaldt en Tj. Kiel stra tot tijdelijk leeraar aan het Gym nasium. (Voor kennisgeving aange nomen). Besluit van Gedeputeerde Staten vaD Utrecht d.d. 22 September 1915 3e Afd. No. 2419/1736, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit d.d. September 1915 No. 385 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan G van Hoogevest te Amersfoort. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 22 September 1915 3e Afd. No. 2418/1750, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van September 1915 No. 376 tot verkoop van een perceel grond aan A. G. van Os, te Amersfoort. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 22 September 1915 3e Afd. No. 2420/1737, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit vau 7 September 1915 No. 377 tot verkoop van een strook grond aan J. G. Fontein te Amersfoort. (Voor kennisgeving aan genomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 27 September 1915 3e Afd. No. 1969/1815, waarbij worden goedgekeurd de Raadsbesluiten van 27 Juli 1915 Nos. 3132, 3212 en 3213, tot wijziging der begrooting dienstjaar 1915. (Voor kennisgeving aangenumen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 27 September 1915 3e Afd. No. 2472/1792, waarbij worden goedgekeurd bet 5e gedeelte van het primitief kohier der inkomstenbelasting en het 2e suppletoir kohier der honden belasting, dienstjaar 1915 vastgesteld bij Raadsbesluit van 7 September 1915. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 4 October 1913 3e Afd. No. 2444/1846, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van 7 Sep tember 1915 No. 3812 tot wijziging der begrooting, dienstjaar 1915. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d d. 11 October 1915 3e Afd. No. 2443/1863, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het Raadsbesluit van 7 September 1915 strekkende o m. tot het aangaan van een overeenkomst tot overdracht van gemeentegronden met den Staat der Nederlanden. (Voor ken nisgeving aangenomen) Brief van het Bestuur der Vereeni- ging »R K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek! dd. 1 October 1915, waarbij wordt aangeboden het jaar verslag en de rekening en verant woording over 1914. (Voor kennis geving aangenomen.) Rondschrijven der vereeniging V. V. V. te Arnhem dd. 8 October 1915, waarbij wordt aangedrongen op restauratie van het carillon. (Voor kennisgeving aangenomen.) Adres van E. J. Houpst, dd. 3 Oc tober 1915, waarbij vergunning wordt gevraagd tot uitoefening van het leer- looiersbedrijf op een van de gemeente gebuurd stuk grond aan de Beek. (Naar B. en W. om advies.) Adres van M. van Lessen, hoofd van school A, en G. A. L. Spelberg, hoofd van school C, dd. 13 October 1915, houdende verzoek om een rege ling van extra bezoldiging voor ver plichte bijacten, zooals bestaat voor de onderwijzers van bijstand, ook te treffan ten aanzien der hoofden van scholen. Dit te behandelen wanneer de gemeentebegrooting aan de orde is. Adres vau J. van Ginkel dd. 18 October 1915, houdende verzoek de geheimhouding van het vei handelde in de vergadering met gesloten deu ren van den 7 September 1915, voor- zoover betrefiende zijn persoon, op te heffen. Brief van Mr. J. C. Graaf van Rand- wijck, D. Gerritsen, A. .VL.Tromp van Holst en J. v. d. Wal Kzn., respec tievelijk voorzitter en leden der com missie van bijstand voor de financiën dd. 16 October 1915, betreffende han delingen van hun medelid H. Kroes, en brief van D. Gerritsen, A. M. Tromp van Holst en J. v. d. Wal Kzn., leden der genoemde commissie, van denzelf den datum, waarbij zij hun mandaat in banden stellen van den Raad. Dit punt gaf tot een langdurige discussie aanleiding. De heer Oosterveen stelde een motie voor, waarin do handelingen van den heer Kroes werden afgekeurd. Deze motie werd met algemeene stem men op 2 na aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 11 October 1915 Ie afd. No. 461/461, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit dd. 28 Sep tember 1915 No. 407 tot verlenging van den termijn van ontruiming voor de onbewoonbaar verklaarde woningen aan de Coninckstraat Nos. 87 tot en met 103. (Voor kennisgeving aange nomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 11 October 1915 3e afd. No. 2572/1881, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 7 September 1915 No. 386 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de firma K. Baving te Zwolle. (Vooi kennisgeving aangenomen.) Aan de orde kwam nu de agenda. Benoeming van lijdelijk personeel aan de Burgeravondschool. Benoemd de beeren F. Faber er. H. Mooien Jr. Benoeming van een Regent van het Burger Weeshuis ter voorziening in de vacature ontstaan door het verleend ontslag aan den heer J. W C. Bloem. Benoemd de heer J. Visser, Dir. Rijks opvoedingsgesticht. Arbeidsbeurs a. Motie van de heeren J. Hofland, D. Gerritsen en J. A. Rant om terug te komen op het Raadsbesluit van 7 September 1915, waarbij Burge meester en Wethouders worden uit- genoodigd als nog een oproeping van sollicitanten voor de betrekking van Directeur van de Arbeidsbeurs te doen Na langdurige discussie werd deze motie aangenomen met 11 tegen 6 stemmen, en als gevolg hiervan ver valt de sollicitatielijst formeel; b. Lijst tan sollicitanten voor de betrekking van Directeur van de Ar beidsbeurs; c. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een Directeur van de Arbeidsbeurs. Be noemd de heer Scholte Nordholt. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overname van den be- noodigden grond voor verbreeding van den Ouden Soesterweg. Aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overname van eenig par ticulier terrein in verband met den aanleg van de St. Bonifaciusstraat. Aangenomeo. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het inbrengen der gron den aangekocht van Douairière, Steen- berghe geb. Bosch van Drakestein in het grondbedrijf. De beer Hofland ziet, dat die gronden zeer verschillend ge taxeerd zijn en wilde gaarne weten, waarop dat berust. De Voorz. zegt, dat de waarde wordt getaxeerd volgens regelen. Aangeno men. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van 4000 M1 grond fl.per M', gelegen aan den Isselt- schen weg aan de N. V. Weverijen van D. van Leijden en Zoon te Krom menie. Aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van 3200 M" bouwterrein gelegen tusschen de Von dellaan en Utrechtschen weg voor f2.75 per M' aan den Heer Jhr. B. Eekhout te Bloemendaal. Aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van bet perceel Sectie E No. 84a op Rommelenburg in het belang der volkshuisvesting. Aangenomen. Advies van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres van eenige bewoners van de Kranke- ledenstraat en Breestraat i.z. de huis vesting van dakloozen. De heer Lein- weber acht het verkeerd, dat hier die menschen worden ondergebracht, om dat de buurt hierdoor niet verfraaid wordt. B. en W. zullen 't gezegde in overweging nemen. Aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhooging van subsidie aan de vereeniging dAmbachtsschool voor Amersfoort en omstrekena. Aan genomen. Vaststelling jaarwedden en pen sioensgrondslagen leeraren Hooger- en Middelbaar onderwijs. Aangenomen. Vaststelling jaarwedden en pen sioensgrondslagen leeraren Burger avondschool. Aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot voorloopige vaststelling der Gemeente-rekening, dienst 1914. Aangenomen, de Wethouders buiten stemming. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1914. Aangenomen, de heeren Van Esveld en Van Kalken buiten stemming. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling der rekening van het Burger Weeshuis over het jaar 1914. Aangenomen, de heer Van Esveld buiten stemming. Advies van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van het ver zoek van Brouwer in zake betaling van begrafenisrecht. Aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om aan den heer W. J.For- tuijn Drooglever eervol ontslag te ver- leenen als lid van het Burgerlijk Armbestuur, overeenkomstig verzoek. Aangenomen. Vaststelling 2e aanvullingskohier der Inkomstenbelasting, dienst 1915. Aan genomen. Vaststelling scboolgeldkohieren 1915- 1916 voor de Hoogere Burgerschool, zei zij „Vermoei u niet. Ik hoorde van den eerwaarden broeder Anaelmua, dat gij iets beter waart en met iemand spreken kondt, dit gaf mij den moed u op te zoeken, ten einde te zien of ik iets voor u doen kan. Ik ben Tetburga, de dochter des huizes." Sicco greep haar hand. Het was een lief, buitengewoon zacht handje; hij hield het een oogenblik in zijn stevige krijgsmans hand en verwonderde er zich over, hoe blank, warm en klein het was. Hij waagde het even een drukje te geven en toen zij zacht haar handje terugtrok, zei hij „Hoe kan ik u genoeg danken?" „Mij danken," zei Tetburga zacht, terwijl zij het zilveren schoteltje met aardbeien, dat zij gedurende de begroeting ge lukkig nogal in evenwicht had gehouden, op een tafeltje naast het bed zette, „mij danken, heer Sicco, ik heb volstrekt niets voor u gedaan. Arlinde, gij kent haar nu, heeft daarentegen getracht u zooveel mogelijk van dienst te zijn." Tetburga sprak deze woorden langzaam. Zij was eenigszins in de war. Haar oog hing aan den jongeling, die daar gekwetst nederlag. Zijn knap gelaat, waarop een blozende kleur, (hij - had een weinig koorts) stak sterk af tegen de met sneeuwwit lianen overtrokken veeren kussens. Zijn donkerbruin weelderig haar had een neiging tot krullen, zonder juist gekruld te wezen. Zijn fijn gevormde neus, zijn prettige mond, zijn klein donsachtig snorretje, gevoegd bij zijn ongewoon fonkelende, levendige, ietwat rustelooze oogen, waren wel in staat, indruk op een vrouw te maken. Als hier bijgevoegd wordt de roep welke sedert jaren van hem uitging, die hem als een vrouwengunsteling bij uit nemendheid aanwees, dan is het te begrijpen, dat Tetburga zich niet geheel op haar gemak gevoelde toen zij tegenover dezen gravenzoon stond. Tetburga zocht naar woorden om hem verder te beduiden, dat zij niets, maar haar vader en Arlinde veel voor hem gedaan hadden, maar in haar opgewondenheid schoten die woorden haar niet te binnen. Zij bepaalde zich met op Sicco een vriendelijken, deelnemenden blik te werpen. De ge dwongen houding tusschen de twee jongelieden kwam gelukkig tot een einde door het verschijnen van broeder Anselmus die glimlachend binnentrad. „Wel heer Sicco," riep hij, „nu heb ik in alle opzichten mijn plicht volbracht. Ik heb getracht u weder in het leven terug te roepen en ik heb u in de gelegenheid gesteld om de personen die mij bij die taak geholpen hebben, dank te zeggen." Sicco antwoordde levendig „Ik dank u zeer broeder Anselmus, I ik weet niet waarmee ik zooveel goedheid heb verdiend, maar in allen gevalle hoop ik geen ondankbare te zijn. Help mij deze jonkvrouw te overtuigen, dat het niet aangaat al den dank dien ik dit gastvrije huis verschuldigd ben op Arlinde over te dragen. Heb ik niet eenig recht haar vader en haar zelve mijn dank te brengen." „Gij hebt gelijk heer Sicco; dat Arlinde zoo'n uitstekende verpleegster was, kwam voornamelijk doordat zij wist dat haar meester en haar jonge meesteres er een eer in stelden den zwakke of hulpbehoevende, die onder hun dak vertoeft de grootste hulp en zorg te verstrekken." Tetburga maakte een afwerende beweging met de hand en wierp het fraaie hoofdje met een schalksche beweging op zijde: „Stil vader Anselmus, gij zoudt nog maken dat heer Sicco ging denken dat hij ons wonder veel verschuldigd was. Wij hebben niets meer gedaan dan onzen plicht en wij zouden hem schuil plaats en gastvrijheid hebben verleend al was hij een gewoon zeeman geweest. Toen hij aan land spoelde, wisten wij niet dat hij 's graven broeder was. Uiterlijke teekenen die op zijn hoogen rang wezen, waren er immers niet." „Dat merk ik," riep Sicco lachend een blik op zijn kleeding werpend. „Al wat ik aanheb op het oogenblik verraadt zijn

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2