NESTLÉ BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. farine\S8=; LACTÉE^I o6br ,k In verband met eene correspon dentie door het Bureau voor Handels inlichtingen te Amsterdam, gevoerd met Spanje, in zake invoering van het postwisselverkeer met dit land, mocht bet Bureau heden van het Hoofdbe stuur der Posterijen te 's-Gravenhage de mededeeling ontvangen dat bin nenkort gelegenheid zal worden ge geven tot bet wisselen van postwis sels tusschen Nederland en Spanje. Varkensvleesch. De Minister van Landbouw, gelet op zijn beschikkingen van 27 Maart 1915, 9 April 1915 en 4 October 1915, houdende bepalingen aangaande de regeling van den afzet van varkens en var kensvleesch, heeft goed gevon den de bovenvermelde beschikkingen met mgang van 24 October 1915, in te trekken. De Minister van Landbouw, gelet op het bepaalde in art. 1 zijner be- -chikking van 27 Maart 1915, heeft oedgevoridente bepalen, dat de con senten, ingevolge boven bedoeld art 1 op 23 October 1915 afgegeven door den directeur van bet Rijkscentraal- bureau tot regeling van den afzet van varkens en vat kensvleesch, nog zullen gelden tot 29 October a.s. Kaas. Het stopzetten van den kaasuitvoer in de laatste dagen in verband met de kaasinventarisatie heeft in boeren- kringen vrij wat ontsteltenis veroor zaakt. Gelijk men weet, moesten kaas exporteurs een gedeelte der productie voor binnenlandscb verbruik beschik baar houden. Echter is vrij algemeen aanzienlijk meer uitgevoerd dan met bedoeld percentage overeen kwam zoo dat vermoedelijk niet meer dan de helft van den voorraad hier te lande aanwezig is, die aanwezig had moeten zijn. Het gevolg der inventarisatie zal natuurlijk zijn, dat de ontbrekende voorraden moeten aangevuld worden, iets wat in vei band met de schaarschte der kaasproductie enkele weken zal duren, zoodat gedurende dat tijdsver loop de grenzen gesloten zullen blijven. Voor de boeren is dit te onaan genamer, omdat zij van de kaashan delaren het voor binnenlandscb ge bruik bestemde gedeelte betaald ki egen tegen Begeeringsprijs, terwijl de kaas handelaren dat gedeelte natuurlijk voor exportprijzen verkocht hebben. De naasprijzen, het is bekend, zijn fabelachtig hoog. Er is in Noord Holland f90 voor betaald; nu de grenzen ge sloten zijn, werd daar f70 gevraagd. Het hoogste bedrag, ooit gevraagd, was f104 per 50 E.G. en dat in een jaar, dat voor de fabrikanten en boeren wat het weder en de productie betreft, gunstig genoemd kan worden. In 1911, het beruchte mond- en klauwzeerjaar was de prijs van de Noord llollaridsche kaas f34. De kaashandelaren toonden zich Viijdag te Alkmaar nogal gegriefd over een groothandelaar te Dordrecht, die voor 't legerbestuur leverde. Een leemte in die wet maakte het hem mogelijk om de kaas, die hij voor den vollen prijs aan 't legerbestuur leverde als treleverd voor huinenlandsch gebruik te laien gelden. Hij verkocht zooveel mogelijk aan het legerbestuur en zoo laag mogelijk. Vooi iedere 100.000 E.G. moest 15 000 E.G in het binnenland geleverd worden. De handelaar plaatste 45.000 E.G. in het binnenland en verkreeg daardoor driemaal zooveel uitvoerrecht als degenen, die 15 pCt. beschikbaar stelden. Fraude is er echter niet ge pleegdgeen sprake van. Duitschland en Oostenrijk zijn de grootste afnemers en de koopers, die hier partijen voor die landen Itoopen, zijn menschen, die meestal geheel buiten 't vak staan. Zoo scharrelen manufacturers, varkensslagers, ja zelfs een ex-aviateur in het kaasvak. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han- delsinformatiebuieau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 1(3 Oct., in Nederland uitgesproken 22 faillissementen tegen 14 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met hoven- genoemden datum 1091 faillissemen ten tegenover 1203 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding. Onder voorzitterschap van dr. de Vrij hield deze vereeniging Zaterdag haar jaarvergadering in Hotel Birk- hoven. Tot lid van het bestuur werd de voorzitter herkozen, en gekozen de heer Eayser uit Apeldoorn. Het ledental is tot 1800 gestegen. Sedert April bedroeg het aantal cre maties in het crematorium te Wester- veld 37. Is door een gecremeerde tijdens diens leven meer betaald dan de on kosten der crematie bedragen dan zal van dit te veel 75% aan de erf genamen terugbetaald worden. Over het voorstel Amsterdam om aan de gemeentebesturen, waar af- deelingen gevestigd zijn, een adres te zenden met verzoek tot oprichting van een gemeentelijk crematorium zal het hoofdbestuur in de volgende ver gadering prae-advies uitbrengen. Te Leeuwarden is bij den aanleg der nieuwe begraafplaats ruimte ge reserveerd voor een crematorium. Besloten werd de volgende verga- deling te Bloemendaal te houden. Dinsdag 16 Nov. zal dr. M. C. van Mourik Broekman, Ned. Herv. Predikant te Borculo voor de afdeeling Amersfoort van den Ned. Protest. Bond komen spreken over «Godsdienst- loosheid als bedendaagsch cultuurver schijnsels. De jongedames H. B. Wentink en J. E. M. Overgooi' verwierven de akte vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek. Vereeniging Amersfoorteche Industrie- en Huishoudschool. Onder voorzitterschap van Prof. Eenninck hield deze vereeniging Dins dagnamiddag haar 29e algemeene vergadering in het schoolgebouw Beekesteinschelaan 23. De voorzitter releveert, dat hier de vorige week een belangrijke gebeur tenis is tot stand gekomen, nl. de opening van het gebouw van de ambachtsschool, een kolossaal gebouw, dat eerbied afdwingt. Op uitnoodiging is ook het bestuur tegenwoordig ge weest, dat blijde is,datzoo'n gebouw is tot stand gekomen. Hioraan wordt de opmerking vast geknoopt, dat ook de Industrieschool bloeit en voldoet aan een behoefte. Na opening werden de notulen van 5 Maart II. gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde begrooting 1916. Ontvangsten Subsidie van het Rijk f 8000 de Provincie 1950 s Gemeente 3250 Contributies 450 Eost- en schoolgelden 11600 Verkochte spijzen, afge leverd werk 1400 gekweekte rente memorie Saldo exploitatie Totaal f 26650 Uitgaven Tractementen f 10400. Concierge, werkster •1275. Onderhoud gebouwen 700. Inventaris s 975. Leermiddelen, school- behoeften 9 680.— Vuur, licht, water Belasting, assurantie D 1325 9 163.— Rente en aflossing 9 3563.50 Drukwerk 9 425.— Huishouding, levens middelen 9 6850. Diverse en onvoorzien 9 291.50 Totaal f 26650. r) Deze post is f 1000 kooger dan 't vorige jaar. Deze post is f500 liooger dan't vorige jaar. Deze begrooting werd goedgekeurd en zal aan autoriteiten en subsidieerende lichamen worden toegezonden. Aan de orde: Benoeming Commissie Rekening en Verantwoording 1915. Benoemd de heeren J. v. d. Horst en Oosterveen en mevrouw Van Vollen hoven en v. d. Veen. Tot plaatsvervan gers de heeren Van Duinen en Van der Meijden. Uitgeloot werd vervolgens een obli gatie a f500 met No. 5. Hiervan zal aan belanghebbende worden kennis gegeven. Aan de orde: Vei kiezing van Be stuursleden. Met algemeene stemmen werden herkozen de dames: mevrouw J. van Beyma Tboe Ringma—Fontein, mejufltouw M. Knottenbelten mevrouw L. E. J. MeinersCiébas, terwijl de heer G. H. Kolff met algemeene stem men werd gekozen. Mededeelingen. De toestand van de school is gunstig. Het aantal leerlingen voldoende. Er zijn thans 11 internen uit verschillende provinciën. Kort na de vacantie hebben we moeielijkheden gehad, omdat sommige dames ongesteld waren. Gelukkig is thans een betere toestand ingetreden. De achtermuur van bet gebouw is gepleisterd om het vocht te weren. Naar het zich laat aanzien zal het resultaat goed zijn. De heeren Kam en Smit hebben deze werkzaamheden ge heel belangeloos verricht. Hierna werd de vergadering gesloten. Ter kaasmarkt van Maandag 25 Oct. j.l. werden aangevoerd 18 wagens, waarop c a. 3500 E.G. kaas. De prijs liep voor gewone kaas van f60.tot f60.per 50 E.G. Handel zéér stug. Tengevolge van het oilvoervei bod voor kaas bijna geen handel. Het einde der wereld! De Vaderlander neemt een loopje met de voorspellingen van den Stan daard en schrijft: De Standaard alarmeert reeds sinds maanden zijn lezers door het naderend I einde der wereld te voorspellen, op grond van de aardbevingen, die hier en daar plaats hebben, en beroept zich daarvoor op de Schrift, die deze, in den dubbelen zin des woord?, wereld schokkende gebeurtenissen aankon- digsters noemt van den dag der dagen. Dit is een geloofskwestie en daaraan raken wij dus nie', al zij ons dan ook de opmeikirig verooi loofd, dat het hoofdorgaan der anti-revolutionaire partij in deze wel wat heel zenuw achtig is, want de Vesuvius kan niet hikken, om het zoo maar eens uit te drukken, of het blad roeptDaar heb je het. De angst van den Standaard geeft ons tot tweeërlei opmerking aanlei ding. Ten eerste, dat het reeds heel vele malen gebeurd is, dat angst voor bet vergaan der wereld het menscb- dom heeft bevangen en dat het ver gaan der wereld reeds zoo dikwijls met zekerheid is voorspeld, dat het niet te verwonderen is, dat de booze menscbheid in dit opzicht eenigszins sceptisch is geworden. Maar nooit is die vrees grooter geweest dan in het jaar 1000; dit in verband met den inhoud van de hoofdstukken XX en XXI van de Openbaring van Johannes. Toen schonken velen hun goederen, die ze meenden toch niet meer noodig te zullen hebben, aan de armen ot aan de kerk, terwijl anderen door een bedevaart naar Jeruzalem zich voor het einde der wereld voorbereiden bedevaarten, die mede aanleiding zijn geworden van de kruistochten, daar ze de begeerte wekten de heilige plaatsen, waar Christus geleefd en gepredikt en geleden had, uit de han den van den Islam te brengen in die van de Christenheid. Ja, er waren ei zelfs, die in de verwachting van een tweeden zondvloed, een arke bouwden, om daarin als Noach het leven te behouden. Van zoo'n groote ongerustheid als in dat jaar 1000, gaf de wereld nimmer' meer blijk en zoo komen wij vanzelf aan onze tweede opmerking, dat het ware kinderlijk geloof in het einde der wereld niet is toegenomen. Dal zien we aan den Standaard, die wel telkens opschrikt en anderen doet opschrikken, maar die toch geen oogen- blik de mogelijkheid uit het oog ver liest, dat de wereld ook weieens niet zou kunnen vergaan. Het blad nam toch nog zoo weinig afscheid van dit ondermaansche, dat het nog vol strijd lust staat midden in den polilieken strijd, en zich voorshands meer be paald gereed maakt om ten tweede male de regeling van het eedsvraagstuk te doen mislukken. Maar het is ook mogelijk men moet altijd van zijri evennaaste het beste denken dat de Standaard aldus redeneertIti een wereld, die toch op zijn laatste beenen loopt, is hel verzekeren van een goede rechtsorde overbodig. Weerbaarheidsloten t Gistermorgen zou te Utrecht de trekking der Weerbaarheidsloten plaats hebben, waarvan de 4e trekking in Juli heeft plaais gehad. Aanwezig was o a. het bestuur van de onlangs opgelichte Vereeniging van Houders van Weerbaarheidsloten, dat protes teerde tegpn het houden der trekking, daar mr. Van Hall niet meer de quali- teiten bezit, die in de artikelen wor den genoemd. Mr. v. Hall ontbood de politie. De loting ging ten slotte niet door. Mr. v. Hall bedankte als lid der commissie, de loten werden geteld en daarvan notai'ieele acte opgemaakt. Het vliegongeluk bij De Bilt De beide luitenant-vliegeis Polis en Ilofslse, die voor eenige weken nabij De Bilt een ernstig vliegongeluk had den, vertoeven nog steeds in het St. Antomus-Gasthuis te Utrecht. Luitenant Polis is reeds zoover her steld, dat hij zich vrij kan bewegen en lijdelijk het ziekenhuis kan ver laten. Zijn volledig herstel is spoedig te wachten. Luitenant Hofstee echter gaat slechts zeer langzaam vooruit. Hoewel het ge vaar als geweken kan worden be schouwd, is hij nog niet in staat ge weest. het bed te verlaten en het zal nog geruimen tijd duren, alvorens er van bepaald herstel sprake kan zijn. Speenhof gehuldigd door zfjn Edelachtbare. Tijdens een specialiteiienvoorstelling Zaterdagavond ter gelegenheid van de Tielsche kermis gegeven en waarbij ook Speenhof optrad, werd deze warm door het publiek gehuldigd. De heer Schuyt, burgemeester van Warael trad na eeD voordracht van S. op het looneel en zerde ongeveer het volgende: «Daareven schoot het mij te binnen, dat de heer Speenhof beden zijn ver jaardag viert. Als vriend wil ik hem daarmee gelukwenschen. Uit zijn om gang putte ik de kracht om aan de overzijde van de Waal den strijd te voeren tegen bekrompen ideeën. En als ik in dien zwaren strijd dreigde onder te gaan, gaf het verkeer met hem mij blijmoedigheid en nieuwe kracht, zooals Speenhof die aan dui zenden in den lande geschonken beeft. Daar voor breng ik hem mijn bar- telijken dank.» Door onbedaarlijk applaus gaf het groote publiek zijn instemming met deze woorden te kennen. Hsbl. Men meldt uit Epe (Gelderland): Eiken dag gaan van hier wagons eikels voor Duitschland. Deze worden vooraf nagezien door een commies, die daarna de wagon verzegelt. Dezer dagen riu kwam een der uit Epe ver zonden wagons aan de grenzen met een verbroken zegel. De douane-be ambten vonden behalve eikels ook leer en lijst, die dus te Epe, na vertrek van den commies en verbreking van diens zegel is bijgeladen. Kaas voor Duitschland 1 Zaterdag liep uit Friesland eeri extra trein van 20 wagons, alle met kaas geladen, naar Nreuwescbans, om vóór 's nachts 12 uur, den slurtingsiermijn, nog m Duitschland te kunnen worden ingevoerd. Hbl. Het verslag van de gisteren gehouden Raadsvergadering zai in het volgend nummer worden op genomen. RECLAME. In het (KINDERMEEL) In Idderd Apotheek of drogisterij voorhanden O het beete Voedinge middel Voor Kinderen Hij verzocht mij de kloosterlingen te wekken, tafels aan te doen richten om zijn vermoeide en hongerige krijgers te spijzigen en alles te willen bijdragen tot het bespoedigen van zijn tocht. Ik gaf bevel de kloosterpoort te openen, liet de broeders wekken en begaf mij naar den abt. De ernst der zaak deed mij terugschrikken langer de verantwoordelijkheid op mij te nemen en ik besloot den abt te wekken. De abt ontwaakte en was gelukkig wel genoeg om de mede deelingen te begrijpen, die ik hem deed. Hij keurde alles goed wat ik hem voorsloeg en verzocht mij in zijn plaats te willen optreden en alles te regelen. Het was een drukke nacht. De krijgers kwamen werkelijk opdagen en het klooster weergalmde van het gekletter der wapenen. De kelders werden ontlast van alle mogelijke levens middelen en op ruime schaal werd gastvrijheid betoond. Tegen den morgen ging ik doodvermoeid te bed. Toen ik midden op den dag ontwaakte, was alles rustig en stil in het klooster. Ik kwam beneden en vernam dat de keizer, zijn gemalin en alle krijgers vertrokken waren en dat de keizer een ruime gift aan het klooster had geschonken. De keizer en zijn gemalin hadden met aandrang verzocht mij vooral dank te zeggen voor de uit stekende wijze waarop ik voor hen en hun volgelingen had laten zorgen. De keizerin was dus vertrokken, maar haar beeld leefde in mijn hart. Ik kon haar gelaat niet meer vergeten. Het ver volgde mij overal: in mijn slaap, bij mijn studiën, ja zelfs onder mijn gebeden. Of ik mijzclven al hevige verwijten deed en zeide dat het een monnik niet betaamde aan een vrouw, eens anders echtgenoote, een keizerin te denken, haar beeld in zijn hart om te dragen, het hielp niet. Ik had dag noch nacht rust. Eens toen de gedachte aan haar weer bijzonder sterk was, stond ik op, greep het geeselkoord, dat ik anders nooit gebruikte en tuchtigde mijzelven tot bloedens toe, in woest welbehagen. Zoo gingen dagen in diepe ellende, zwaren strijd voorbij. Ik ver waarloosde mijn studiën en liep droomende rond. Zou ik haar ooit terugzien? vroeg ik bij mijzelven. Op zekeren dag, ongeveer een maand na het vertrek des keizers, kwam een reiziger van hoogen rang ons klooster voor een nacht om gastvrijheid verzoeken. Het was bisschop Diederik van Metz. Hij was op reis naar Italië en wel naar Tarente waar de keizer zich toen bevond. Ik vernam dat hij aan het hof in hooge gunst stond en dat hij grooton invloed had. Hij was een trotsch man. Hij hoorde van mijn bekwaamheid als geneesheer en daar hij dikwijls ongesteld was, vroeg hij den abt of ik hem op zijn reis mocht vergezellen. Hij voegde er bij dat de keizer in Italië groote behoefte aan een bekwaam geneesheer had. De abt vond het goed en maakte mij bekend met het voorstel. Ik ontroerde, toen ik den voorslag hoorde. Eerst wilde ik weigeren, maar de hoop weldra in de nabijheid der keizerin te zijn, deed mij het voorstel aannemen. Eenige dagen later was ik te Rossano waar de keizerlijke familie toen vertoefde en stond tegenover de keizerin. Een zonderlinge glans in haar schoone oogen bewees nog dat zij zich mijner herinnerde. Ook do keizer herkende mij dadelijk en betuigde zijn groote vreugde over mijn tegenwoordigheid. Weldra werd ik behandeld als een vertrouwd vriend der keizerlijke familie. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat was ik in gezelschap van den keizer of zijn gemalin. Diederik van Metz was steeds in de onmiddelijke nabijheid van keizer en keizerin. Niemand had meer invloed dan hij. De keizer was zeer vriendelijk voor mij. Theophana insgelijks. Gedurende mijn verblijf bemerkte ik, dat zij haar gemaal vurig beminde en dat haar zoon, een aanvallig knaapje van twee jaar, haar boven alles ging. Ik werd kalmer in die omgeving. Had ik eerst Theophana hartstochtelijk bemind, ik begon thans een diepe bewondering voor haar te koesteren. Ik verweet mij zeiven de krankzinnigheid, mijn oogen op te durven heffen naar de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2