BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. sche krant, die Duitsche sympathieën moet hebben, meent te welen, dat Duitschland ook streeft naar een af zonderlijken vrede met Rusland onder de volgende voorwaarden: Ontruiming van het bezette Russische gebied met uitzondering van Polen, dat een onaf hankelijk koninkrijk moet worden. Afstand door Turkije van Constanti- nopel aan Rusland, mits dit rijk de Entente wil laten loopen: Turkije zou dan Egypte moeten krijgen. Afstand door Oostenrijk-Hongarije aan Rus land van alle deelen Galicisch gebied door Slaven bewoond. De Duitsche bladen melden, dat de keizer in antwoord op de gelukwen- schen van het Pruisische Staatsmini- sterie in verband met bet 500-jarig bestaan van het Huis Hobenzollern, o.a. den wensch uitsprak, dat Ood het Duitsche volk door de droevige dagen dpr zware bepioeving naar bet helle zonlicht van den vrede zal voeren. Of in al deze berichten eenige grond aanwezig is om op een spoedigen vrede të hopen, valt natuurlijk niet uit te maken. Maar het verschijnsel, dat er weer dr uk over den vrede gesproken wordt, verdient in ieder geval de aan dacht. Wel zegt men aan den kant der Entente bij lederegelegenbeid weer, dat van een vrede geen sprake kan zijn, zoolang Duitschland niet verplet terd is (pas weer heeft de nieuwe Fransche premier BriaDd iets derge lijks gezegd en het Petersb. Telegraaf agentschap zegtZoolang St. Joris den draak niet verslagen heeft, zal de vrede niet worden hersteld) docb natuurlijk kan men er niet ruiterlijk voor uitko men, dat men liever ophoudt met vechten, zoodat al die groote woor den met een korreltje zout dienen ge noten te worden. Onlusten te Wilna? Reuter meldt uit Petersburg: De autoriteiten te Wilna hebben last ge geven alle metaal op tecommandeeren en tengevolge daarvan hebben de troepen alles tot den laatsten spijker ingezameld. De bevolking bood geen verzet, maar toen de Duitschers be gonnen het metaal weg te halen van de orthodoxe en Katholieke kerken, verzamelde zich des nachts een ge weldige menigte, die met handgranaten en bommen was gewapend, 's Mor gens begon de menigte den strijd met de soldaten, die voort wilden gaan bet metaal uit de kerken weg te halen. Twee dagen lang waren de straten van Wilna het tooneel van vreeselijke, bloedige ongeregeldheden, waarbij tal van soldalen en burgers zijn gedood. De generale staf in Roemenië is voor deelneming aan den oorlog. Op een bijeenkomst van den Roe- meenschen generalen staf, zoo vertelt de iCorriere delta Sera«, verklaarden zich twee derden der generaals voor onverwijlde deelneming aan den oorlog aan den kant der Ententemogend- beden de overigen waren voor neutra liteit. Generaal Averescu, vroeger minister van oorlog, verklaarde, dat het voor Roemenië mogelijk was een zegei ijken oorlog te voeren op twee fronten en dat alle noodige plannen gereed lagen. Zondag was er in Boekarest weer een betooging ten gunste van deel neming aan den oorlog. Ongeregeld heden kwamen niet voor; de troepen hadden de toegangen tot het paleis afgezet. Volgens de sCorriere» is er oneenig- hmd ui de knogen der oppositieeen deel wenscht overleg met de regeering, een ander deel wil met geweld zijn meening ingang doen vinden en dreigt zelfs met oproer. Men vermoedt dat de staat van beleg zal worden afge kondigd. Stilstand gedurende den winter. Een onzer bijzondere berichtgevers weerspreekt de geruchten, dat de Fran- schen een nieuw groot offensief in den zin zouden hebben. Uit de inlichtingen, die ik inwon, zoo schrijft hij, blijkt, dat het leger integendeel voorzorgen treft om in de loopgraven te over winteren. In de munitiefabrieken wor den den werklieden meer rusturen toegekend en van zekere ploegen wor den de werkuren verminderd. Bestel lingen van munitie, die volgens con tract nog vóór 1 Januari 1916 moesten geleverd worden is uitstel tot 1 Maart 1916 verleend. De auto's waaraan deelen defect zijn, maar op bet front niet konden gemist worden komen nu met heele treinen naar de reparatie-werkhuizen van Calais en Parijs. Met het oog ook op het laatste Champagne-offensief waren de verloven der officieren en soldaten, ingaande September, inge trokken thans worden ze opnieuw toe gestaan voor acht dagen tot een maand. Veel Belgen brengen hun verlof door in Engeland terwijl de Franscben naar huis gaan. R. N. Nog meer nieuwe belastingen. In de Maandag gehouden vergade ring van den Raad van Amsterdam, werd bij de debatten over de gemeente- begrooting door wethouder De Vries meegedeeld, dat de belastingvoorstel len, die thans door Minister Treub zijn ingediend, nog met een groot aantal zullen worden vermeerderd. Men verwacht nog wel evenveel voorstellen, als thans bij de Kamer zijn ingekomen Demobilisatie. Over de vraag, of bet in de tegen woordige omstandigheden r.og steeds noodig is het geheels leger op de been te bouden, had een uitvoerigegedaebten- wissehng plaats in de afdeelingen der Tweede Kamer bij het onderzoek der Staatsbegrooting, waarbij op den voor- giond werd gesteld, dat deze quaestie niet enkel de Ministers van Oorlog en Marine raakt, maar als eeo punt van algemeen Regeeringsbeleid is te be schouwen. Op de bekende gronden werd be pleit vermindeiing van het aantal dienenden, ook met het oog op de groote financieele offers, terwijl dit in den huidigen stand van het wereld conflict zeer wel mogelijk werd ge acht. Andere leden hielden staande, dat de mobilisatie gehandhaafd dient te blijven. Door sommigen werd nog de vraag gesteld of vooral nu de oorlogs toestand zoo lang duurt het gezag van de verantwoordelijke Ministers van Ouilog en Marine niet te zeer wordt verkort door de groote zelfstandig heid, den Opperbevelhebber van Zee- en Landmacht toegekend. Spoorwegplan I Naar het ïUtr. Dagblad» verneemt is door de Centraal Spoor een belang rijk plan ontworpen, dat tot bedoeling beeft de treinenloop van en naar het noorden des lands aanzienlijk te ver beteren en daarnevens het Centraal Station te Utrecht te ontlasten van een goed deel van het verkeer van goederentreinen, dat vaak het snel- treinverkeer hinderlijk in den weg staat. De bedoeling zou zijn een spoorlijn BunnikAmersfoort aan te leggen De treinen der N. C. Sgaande van Utrecht in de richting Zwolle Groningen en Leeuwarden, zullen de lijn van de Staatsspoor naar Arnhem volgen tot voorbij het station Bunnik van daar zal een nieuwe spoorbaan aftakken naar links, den straatweg ZeistDriebergen kruisen (over een viaduct) daarna den Amersfoortschen straatweg kruisen (wederom over een viaduct) even voorbij het Huis ten Halve en tusschen het station Soes- terberg en de halte Vlasakkers samen vallen met de bestaande lijn Utrecht Amersfoort. Tusschen Amersfoort en Bunnik zijn geen stations ontworpen. Nu ligt het in de bedoeling alle trei nen, le, 2e en 3e klasse van de Cen traal Spoor, over deze nieuwe baan te voeren, zoodat meu bij voltooiing van de nieuw-ontworpen lijn, naar Zwolle zal reizen via Bunnik, instede van via De Bilt. De treinen zullen zich dan steeds in één en dezelfde richting bewegen, en bij aankomst te Utrecbt behoeft niet meer met trein- gedeelten te worden gerangeerd, van het eene perron naar het andere. Met andere woorden: de treinbehandeling zal veel vlugger kunnen geschieden en onnoodig oponthoud aan het station Utrecht wordt vermeden. Voorts is nog aan de nieuw ge schetste baan BunnikAmersfoort een zijtak ontworpen, die zich tus schen den Amersfoortschen straatweg en den straatweg ZeistDriebergen zal ombuigen naar bet station Maarn aan de lijn UtrechtArnhem, waar zicb. gelijk men weet, een uitgebreid emplacement bevindt voor goederen treinen. Tevens is een nieuwe ver binding aangegeven tusschen de lijn UtrechtDen Bosch en de lijn Utrecht Arnhem, ongeveer uitkomende aan de eerstgenoemde lijn nabij Houten en aan de laatstgenoemde lijn nabij Vechten. Deze beide nieuwe zijtakken zijn ontworpen ten behoeve van het goederenvervoergoederentreinen zul len dus buiten het station Utrecht en zonder dit aan te doen, voor de ver schillende richtingen des lands wor den ineengezet. Door dezen zéér belangrijken maat regel wordt het Utrechtsche station, dat het al druk genoeg beeft, ont heven van een groot aantal goederen treinen, wat den gewonen treinenloop aanzienlijk moet ten goede komen. Regeeringsgroenten. Deze week worden van den Langen- dijk de eerste regeeringsgroeriten ver zonden naar verschillende steden. De groote hoeveelheden, welke zijn be steld, doen de vraag wettigen, of al die groenten in de betrokken steden zullen worden gebruikt. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 30 Oct., in Nederland uitgesproken 33 faillissementen tegen 20 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 1164 faillissemen ten tegenover 1313 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Nov. en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. De heer H. B. de Beaufort is door den Minister van Landbouw benoemd tot lid van de commissie van toezicht, ingesteld als bedoeld in ait. 6 der bij Koninklijk Besluit van 18 October goedgekeurde statuten van de Eier- vereeniging te 's Gravenhage. De vaandrigs Parrée en Quist van het 16e Regiment en Edeschoven en Marcbman van het 5e Regiment In fanterie zijn benoemd bij bet reserve- personeel der landmacht tot Reserve 2e Luitenant. Voor leden van het Nut en ge- noodigdeo droeg de heer Henri Dek king gisteravond in ïAmicitiai voor iJobn Gabriël Borkman van Hendrik Ibsen.» Na een korte inleiding van dit meesterwerk van den grooten schrijver gaf de heer Dekking de voordracht geheel uit het hoofd. Met de grootste aandacht werd hij door de aanwezigen gevolgd. Na de pauze kregen we een drietal kleine voordrachten, die ook blijkens het applaus zeer in den smaak vielen. Onze stadgenoote mejuffrouw T. Claes, slaagde voor de schilders- klasse aan de Rijks-Academie der Beeldende Kunsten te Amsterdam. De plaatselijke afdeeling van de V. P. N. zal in het aanstaande voor jaar voor haar leden beschikbaar stel len broedeieren van Welsemer kippen uit haar fokstation. De oud-katholieke Vereeniging Petrus Buijs zal a.s. Zondag 7 Novem ber haar algemeene vergadering hou den in hotel Reichmami. Zondagochtend zal in do kapel van het Seminarie een plechtige dienst plaats hebben. De besturen der verschillende kiesvereenigingen hier ter stede zullen a.s. Vrijdag in gecombineerde ver gadering bijeenkomen, om te trachten tot overeenstemming te geraken bij het stellen van 19 candidaten op 9 dezer voor eene commissie uit de ingezetenen (grenswijziging Amers foortLeusden). Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder resorteerende hulp kantoren is in October ingelegd bij de Rijks-postspaai bank f 45.107.09 eh daaruit slechts teruggevraagd f 14.222.63. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 16785. Myra Hess. (Ie Abonnements-Concert Coucertbureau Hans Augustin). Voor het eerste der 3 Abonnements concerten van het Concertbureau Hans Augustin, op Donderdag 11 November in Amicitia te Amersfoort, te geven door de gevierde pianiste Myra Hess, is een prachtig programma samen gesteld, bestaande uit werken van Mozart, Sea» lam, Schumann (Sonate g. kl. t. op. 11), Brahms (Walsen op. 39), Röntgen, Chopin (Nocturne op. 27 No. 1, Drie Mazurka's, Barcarolle op. 60, Drie Etudes). Aan het plaatselijk telefoonnet zijn aangesloten onder: No. 12 Leenknegt Co, Arnh. weg 70No. 398 G. W. Zweers, Arnh. weg 51No. 392 De Vries Co., Arnh. weg 100. Het plaatselijk steuncomité ont ving in October: aan vrijwillige bijdragen f 2216 50 subs. Kon. Nat. Steuncomité - 510.55 Totaal f 2727.05 Vorige opgave -50323.10' Totaal sedert Aug. 1914 f53050.15' Ter kaasmarkt van Maandag 1 Nov. j.l. werden aangevoerd 14 wagens, waarop c.a. 4850 K.G. kaas. De prijs liep voor gewone kaas van f60.— tot f75.— per 50 K.G. Handel zeer gering. Gister is op de spoorbaan bij een particulieren overweg te Veenendaal het zwaar verminkte lijk gevonden van een onbekenden man. Eieren. Op de eiermarkt te Tiel was Maan dag de laagste noteering (hoofdzakelijk die der opkoopers) 30 cent lager en tot f 1.80 per 26 stuks. De hoogste (die der particulieren) was echter weder 10 cent hooger en tot f2.40. Blijkbaar was de nadere bepaling van den minister, betreffende consent tot uitvoer reeds van invloed. Appelen naar Duitschland. De appelenoogst in Zuid Limburg is dit jaar zóó groot, dat er wellicht nog nooit zoo'n goed fi uiljaar is geweest. De uitvoer van appelen naar Duitsch land is dan ook enotm. Als inladings- en uilvoerplaatsen komen vooral in Zuid Limburg in aanmerking de stati- onsSchinnen en Wylré. Aan het station Schinnen werden reeds meer dan 600 wagons voor Duitschland ingeladen, het dubbele van het vorige jaar. Doch wegens gebrek aan wagons de Duitschers houden bun wagens vast kan al het aangevoerde fruit niet regel matig worden geëxpediëerd, zoodat groote quanta aan de stations moeten worden opgeslagen, in afwachting van aanvoer van spoorwegmateriaal. Gelezen voor een lange visch- kraamophet Amstelveid te Amsterdam: uWegens te groote uitvoer van visch is hier niets te koop. Klanten worden beleefd verzocht, zich te vervoegen bij de moffenvoerders». RECLAME. dreven. Ik geloof stellig dat er iets in het voorkomen van broeder Anselmus is geweest, dat de belangstelling van de keizerin in hoogen mate heeft opgewekt. Het bewijs daarvan is, dat zij hem dadelijk herkende toen hij te Rossano plotseling voor haar stond. Zij heeft dus ongetwijfeld na dien tocht over de Alpen wel eens aan hem gedacht, en alles wel overwogen, geloof ik, dat de keizerin broeder Anselmus dankbaar mag wezen, dat hij zich zoo teruggetrokken hield. Tijdens de ver dwijning van den keizer, na den slag tegen de Mooren, is er veel over de keizerin gesproken, ook in deze streken Diezelfde Diederik van Metz heeft verteld dat keizerin Theophana slechts zeer weinig bedroefd was toen zij meende dat Otto in den slag tegen de Saracenen was omgekomen. Hij zeide zelfs, dat de keizerin in plaats van buiten zichzelve te zijn van vreugde toen zij baar gemaal terug zag, hem met verwijten overlaadde." „En Diederik loog, hij was een lasteraar," riep broeder Ansel mus. „Ja, hij heeft dat alles werkelijk verteld. Hij was de eerste die na den dood des keizers Theophana aan haar lot overliet en met haar tegenstander Hendrik den Twister heulde. Zijn valschheid heeft hem echter weinig gebaat. Weldra werd hij zelfs door zijn nieuwe vrienden niet vertrouwd en hij is dan ook van allen veracht en verlaten in eenzaamheid gestorven." Tetburga keek den monnik goedkeurend aan. „Uw gevoelens doen u eer aan, eerwaarde broeder," zei zij, „en bewijzen dat de herinnering aan de keizerin bij u nog voortleeft. Ik geloof u en ik twijfel niet of Diederik van Metz deed haar onrecht. Hoewel een monnik, zijt ge een waar ridder, een beschermer van vrouwen en zwakken. En als ik bedenk dat er dertig jaar zijn verloopen, sedert gij in de om geving der keizerin te Rossano vertoefdet en dat gij vol levens lust en bezield met grootmoedige gevoelens haar meermalen misschien onbewust uw bewondering en vereering zult hebben doen blijken, dan twijfel ik niet of Theophana heeft dat bemerkt en in stilte heeft uw hulde haar menig gelukkig oogenblik be zorgd. Gelooft gij dat ook niet, heer Sieco?" Met haar groote, vragende oogen keek Tetburga plotseling Sicco aan. „Wel," antwoordde Sicco. „Wij moeten altijd denken, dat broeder Anselmus er vóór dertig jaar anders uitzag dan thans. Hij was toen een jonge man in de kracht van zijn leven. Gij weet zelf niet meer, broeder Anselmus, hoe toen uw voorkomen was. Wie weet, hoe gij toen de kunst verstond in beteekenisvolle blikken de gevoelens van uw hart uit te drukken!" Anselmus maakte een afwerende beweging met de hand. „Spaar mij," zei hij. „Ik heb u medegedeeld welke mijne ge voelens omtrent haar waren. Ik zei u de volle waarheid. De omstandigheden hebben gewild, dat ik deze gevoelens haar nooit in woorden heb vertolkt en ik ben blij dat dit niet is geschied. Zij leeft nog steeds in stille vereering in mijn hart, hoewel zij reeds lang van deze aarde gescheiden is." Tetburga keek den braven man met vriendelijke, belangstellende blikken aan. „En zij ruste in vrede, waarde broeder," zei zij. „Ik dank u voor uw schoon verhaalwillen wij thans van St. Gallen afscheid nemen en over iets anders spreken?" Sicco streek zich met de hand over het voorhoofd. „St. Gallen," zei hij, „nu schiet mij een verhaal te binnen dat ik u te Grona op de paltz van keizer Hendrik hoorde. Gij weet Grona ligt dicht bij Göttingen. Wij zaten gedrieën bij elkaar, namelijk mijn oom Hendrik, mijn moei Kunegonda en ik. Wij waren omringd van de prachtigste voorwerpen die gij u denken kunt, want wat men ook van Hendriks overdreven vroomheid moge vertellen, hij is boven alles een heerscher die zich voelt en die er naar streeft in pracht en praal zelfs de khalifen te overtreffen. Ik zeg dan, wij zaten mot ons drietjes in de prachtige ridderzaal van het slot te Grona. Daar begon Hendrik half

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2