DE OORLOG. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVING. Landstorm. Naar wij vernemen, zal reeds in December worden overgegaan tot de keuring der landstormplicbtigen jaar klasse 1916. »Zw. Ct.« Het bericht wordt bevestigd, dat de bureaux en werkplaatsen der Cen traal spoor van Utrecht zullen wor den overgeplaatst naar Harderwijk. Het personeel beeft aanzegging ge kregen, dat het er rekening mee moet houden, dat bureaux en werkplaatsen 1 Mei 1917 te Harderwijk in gebruik zullen worden genomen. In verband met het heerschende geb ek aan materieel is door de direc tie der Staatsspoor een beroep gedaan op de medewerking van de stations chef en hun personeel, teneinde door oordeelkundig optreden de laad- en losiijden tot een minimum te be perken. Up gepaste wijze moet ook de medewerking van de zijde van het publiek worden verkregen. De directie is van oordeel, dat een eendrachtige samenwerking van per soneel en publiek meer gunstige resul taten zal opleveren, dan hel treffen van maatregelen en het geven van orders en voorschriften, die in de practtjk toch geen doel treffen. J. S. Meuwsen. f Zaterdaginiddag is te Bussum over leden de beer J. S. Meuwsen, voor zitter van den Middenstandsbond. Met dezen kranigen man is de meest overtuig'ie, de meest krachtige kam pioen van den Nederlandscben mid denstand heengegaan. Van de oprich ting van den Bond af, in 1903, beeft bij de beweging geleid, met vaste hand en met geheele overgave van zijn persoon. Nog vier van de heeren, die met hem den Bond oprichtten en bestuurden, werken daarin nog: de beeien Das, Hermens Moms, Schür- mann en Collenteur. Hij was een geboren leider, die iedereen bezielde door zijn voorbeeld. Voor den Nederlandscben midden stand is dit een zeer groot verlies. De overledene was officier in de Orde van Oranje Nassau. Geen schadeloosstelling voor het verlies van aaugeteekeude stukken. Bij Kon. Besl. van 15 Nov. (Stbl. 470) is bepaald Met wijziging in zoover van het bepaalde bij art. 5, 2, en art. 14 van het Kon. besl. van 30 Sept. 1907 St.blno. 260) en van 1909 (no. 24), wordt tot nadere beschikking, geen schadeloosstelling verleend terzake van het verlies van aangeteekende stukken en van het verlies, de berooving of de beschadiging van brieven en doosjes met aangegeven waarde, als bedoelde voorwerpen zijn verloren, beroofd of beschadiad ten gevolge van overmacht, en ter post zijn bezorgd ria 23 Novem ber 1915. Uit een mededeeling van den direc teur-genei aal der posterijen en tele graphie blijkt, dat deze bepaling uit sluitend geldt voor het internationaal verkeer en niet van toepassing is op smkke", welke zijn ter post bezorgd vóói 24 Nov. en waarvoor wegens de toen geldende bepalingen schadeloos stelling zoude zijn verschuldigd. Een nieuw Engelsch-Franseh offensief in het westen? Een medewerker van de «Kreuzzei- lunpa te Roosendaal boorde dooreen uit Havre teruggekeerden Hollander spreken van geweldige toebereidselen voor een groot offensief der gealli eerden. Op mijn reis door Noord-Frankrijk, zoo vertelde de Hollander, zag ik, dat overal met alle macht gewerkt wordt. Alle fabrieken van oorlogsmateriaal zijn dag en nacht in volle werking De fabrieken te Saint-Etienne, Saint- Chamond, Béthune en Havre houden 15.000 arbeiders aan den gang. De werkplaatsen tot het vervaardigen van ijzerdraad van den vroegeren minister van oorlog Etienne in Havre alleen hebben 45.000 werklui noodig. Onon derbroken rollen eindelooze goederen treinen met krijgsvoorraad beladen door 't land Het personenvervoer is tot het allernoodzakelijkste beperkt. Uren lang blijven personentreinen op een zijspoor staan, te midden van een af- en aanrijden van munitie, levens middelen en troepentransporten. Het doorzenden van goederen en onbewerkt materiaal, dat voor den oorlog van geen belang is, komt in de allerlaatste plaats. Daarom bestelt men maar niet eens meer en troost zijn klanten met het uitzicht op betere tijden. In H&vre en Boulogne ligt alles vol met Engelsche transportschepen, welker ladingen voornamelijk voor Marseille zijn bestemd. Nieuwe spoor lijnen zijn gebouwd voor 't vervoer van legerbeboeften naar de havens aan de Mtddellandsche Zee. Duinkerken daarentegen is de basis voor bet Engelsche leger in Vlaan deren. Een cordon van Engelsche en Fransche torpedojagers verspert hier 't Kanaal en maakt het doordringen van den vijand in deze drukbevaren zeeëngte onmogelijk. Men moet de Engelschen toegeven, dat het verkeer hier evengoed georganiseerd is als op Picadelly-circus te Londen, de Fran- schen onderwerpen zicb aan de Engel sche maatregelen. Alles naar het front» boorde ik de Hollander vertelt nog altijd een Fransch officier zeggen: valles klaar»; wat hebben we er aan, of onze dépóts gevuld zijn, als we niet alles direct bij de band hebben zoodra de vijande lijke linies beginnen te wijken Reeds in Mei zouden wij bij Carency door gebroken zijn, als we genoeg man schappen daar bij de hand hadden gehad. Ja, hadden we maar genoeg soldaten daar gereed gehad! Maar we weten nu, waar het op aan komt. Alles naar bet front. Mannetjes en natuurlijk op ge noeg afstand achter de zesde linie munitiefabrieken. De fabrieken, die zicb van 40 tot 60 K.M. achter de voorste stellingen bevinden, loopen niet het minste gevaar. Onze soldaten lijden niet meer aan het waan-derikbeeld. dat de Duitschers onze posities onder den voet kunnen loopen en doorbre ken. Die tijden zijn voorbij. Nu zijn wij aan de beurt, en de tegenstander, wien elk initiatief onmogelijk is, wacbi op ons. De zich van de overwinning zoo wel bewuste officier pakte mij bij de schouders en zei: »'t Is met de Duit schers in Frankiijk gedaan sinds we Galliem aan het roer bebben. We behoeven niet bij verrassing op te treden neen we bereiden ons voor op den groolen slag en we zul len niet ophouden vóór de atmosfeer weer zuiver is Ons progiam is kani en klaar, en we zullen het laten afdraaien als een gramofoonplaat.ee Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad onder dag- teekening van 17 November. Nu de omlegging van de Barch- man Wuijtierslaan is voltooid dient te worden nagegaan in hoeverre bet grondbedrijf schadeloos moet worden gesteld voor verlies van bezit. Het tramemplacement beslaat eene oppervlakte van 4060 M» en werd ver kregen door: inneming van den ouden weg 3110M' grondaangekocht van den Heer van Haselen 89 M' grond van het grondbedrijf 861 M1 De nieuwe weg heeft een oppervlakte van 4455 M1 en werd verkregen door: grond aangekocht van de erven Zandijk 400 M» grond aangekocht van den beer van Haselen 910 M2 grond van het grondbedrijf 3145 M Van de terreinen in het grondbe drijf gebracht is alzoo 861-j-3145 M2 afgenomen. Volgens de slotbepaling van artikel 2 der verordening op het grondbedrijf, kunnen de ingebrachte gronden wor den teruggenomen tegen de boekwaar de, die zij bezitten op den dag der overname. Die boekwaarde bedraagt voor de betrekkelijke gronden f0.85. Het wil ons voorkomen, dat toe passing dezer bepaling behoort te ge schieden voor de gronden welke zijn aangewend ten behoeve van den aanleg van den weg, maar dat zulks niet mag geschieden ten aanzien van de gronden, die in eigendom aan de OosterStoom- irammaaischappij ziju overgegaan. Voor deze gronden den prijs te bere kenen die de Maatschappij betaalde, wil ons echter evenmin juist voor komen. Het betreft hier eene ruiling in massa, waarvan niet alle deelen een gelijke waarde hebben. In verband met den prijs, die voor de omlegging daar ter plaatse werd gevraagd, komt ons een eenheidsprijs van f3.50 de M' billijk voor. Wij hebben daarom de eer U voor te stellen te besluiten a. uit het grondbedrijf terug te nemen 3145 M' van de terreinen Berg Noord tegen da boekwaarde, welke wordt gesteld op f 0.85 per M2; b. aan het grondbedrijf uit te keeren een bedrag van f 3013.50 als schade loosstelling voor bet gemis van 861 M2 grond van de terreinen Berg Noord. De reserreofficieren van gezond heid 2e kl. W. G. de Haasjen J. J. A. Aghinazijo gedetacheerd bij het militair hospitaal alhier. Hedenavond houdt de heer Dr. Frederik van Eeden in de Amersfoort- sche Loge van de Theosofische Ver- eeniging een voordracht over «Ooster- scbe en Westersche wijsheid". Quick speelde Zondag tegen de Zwolsche Z. A. C. gelijk spel 22. H. V. C. II tegen Trompenberg uit Hilversum eveneens 11. Mejuffrouw G. Salomons is be noemd tot onderwijzeres aan de bij zondere school te Hoevelaken. Door de Kon. Ver. Het Neder- laridsch Tooneel zal op Dinsdag 7 December in «Amicitia« worden op gevoerd Marguérite Gouthier, met mevrouw Tlieo MaunBouwmeester ïu de titelrol. Aan bet telefoonnet zijn aan gesloten onder No. 307 Gebr. v. d. Zwaan, stalhouders Kampstraat 51 en onder No. 397 mevr. I'ické—Bijle- veld, Regentesselaan 6. Tegen den overwegwachler die 25 Aug. II. aan den overweg nabij 't Stort, de afsluitboomen openliet bij hel naderen van een locomotief, waar door een 8 jarige jongen werd ge grepen en gedood en een besteller van v. Gend en Loos werd gewond, is door het Openbaar Ministerie aan de arrondissementsrechtbank te Utrecht een maand hechtenis geëischt. Bij de firma II. A. M. Roelants te Schiedam verscheen de le aflevering van een nieuw geïllustreeid tijdschrift. Onze Neutraliteit stelt zich ten doel de belangstelling in onze weermidde len, door de mobilisatie gewekt, leven dig te houden, aan te toonen dat leger en vloot hun plicht doen en dat er ten allen tijde op te tekenen valt. Aan de uitvoering is zeer veel zorg besteed. Het Zeister dames-comité ver klaart zich weer bereid, polsmofjes en bouffanten voor onze jongens van leger en vloot in ontvangst te nemen. Bivak mutsen en sokken zijn er in ruim voldoende boeveelheid. Het adres voor zendingen, die hoogst welkom zijn isGemeentehuis te Zeist. Correspondentie met België. Het Duitsche gezantschap te 's Gra- venbage deelt mede: De steeds toenemende verzending van brieven alsmede briefkaarten uit Nederland naar België is in de laatste maanden zoodanig gestegen, dat de Duitsche censuuroverbeid te Aken niet meer in staat is de inkomende posten met den gewenschten spoed te onder zoeken en te verzenden. Het is daarom in het belang van alle personen die uit Nederland met België briefwisseling onderhouden, dat die correspondentie, zoo wat inhoud als omvang betreft, tot bet strikt noodzakelijke worde beperkt. Uit inhoud en aantal van een groot deel der aan onderzoek onderhevige correspondentie blijkt duidelijk dat de afzenders, zonder hunne belangen te schaden, met het oog op de tegen woordige omstandigheden, hun post aanmerkelijk zouden kunnen inperken. Mocht deze gewenschte vermindering niet plaats hebben, dan kan in bet gunstigste geval slechts gerekend wor den op een aanmerkelijke vertraging in de aankomst der postzaken op de plaats hunner bestemming, voor zoover de bestelling althans niet heelemaal in gevaar komt. Het Belgische dorp, bij de halte Vlasakkers, is grootendeels in gebruik genomen. De 10 zoogenaamde Zweedsche huis jes, met de gekleurde dakbedekking, zijn geheel gereed de 26 huizen, door Kwakers geschonken, zullen weldra zijn voltooid. Nog deze week wordt het terrein afgesloten; nieuwsgierigen bebben er ook niets te maken. Amersf. Cl. Aan het bureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te be komen: een zilveren lepeltje, een cily bag, een portefeuille, een wollen das, een bos veters, een bril, eenige porte- monnaies en een rozenkrans. Ter kaasmarkt van Maandag 22 Nov. j.l. werden aangevoerd 28 wagen? waarop C a. 7500 K.G kaas. De prijs liep voor gewone kaas van f68.tot f73.per 50 K.G. Handel matig. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van hetHari- delsinlormatiebui eau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 20 Nov.. iri Nederland uitgesproken 23 faillissementen tegen 21 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 1228 faillissemen ten tegenover 1387 over hetzelfde tijd perk van bet vorige jaar. Nieuwe uittocht uit Belgie. Men meldt uit Eindhoven aan bef. oCenlr. Sedert eenige dagen schijnt een nieuwe uittocht uit België begonnen. De laatste week alleen zijn meer dan 150 vluchtelingen hier aangekomen; voornamelijk uit de provincie Ant werpen, Vlaanderen en Limburg. In 't gastvrije Holland trachtten die ongelukkigen leniging in hun bitteren nood te vinden, daar zij wegens ge brek aan voedsel en aan werk niet in hun levensonderhoud kunnen voor zien in 't bezette gebied. Belastingen Het Geill. Volksblad bevat volgend puntdicht van «Anonymus". Om Alva's tienden penning vocht Holland zich eens vrij Wel ongeveer het dubb'le daarvan betalen wij Komt daar nu straks de portie van Mr. Treub nog bij, En wordt het geen drie tienden, wel man, wees dan maar blij Het smokkelen aan de grenzen bij Weert neemt steeds grooter afme tingen aan. Meel en petroleum zijn en waren steeds de hoofdproducten, die werden uitgevoerd. De laatste dagen is evenwel ook de smokkelhandel io margarine begonnen Door de grens wacht werd circa 5000 K.G. marga rine aanhouden. Over heel de grens- linie ontwikkelt zich een buitengewone bedrijvigheid door de smokkelaars, die spotten met bewaking van grenswacht en Rijksambtenaren. Ook in de buurt van Venlo en Tegelen wordt nog enorm gesmokkeld. Groenten. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend: dat de maximum verkoopsprijzen van groenten en detail als volgt zijn vast gesteld a. Versche groenten per K.G. Roode kool5 cent. Gele kool4'/i Uien9 grove peen4 fijnere peen5 gewone knolrapen 4 Geldeische knolrapen 4 Zware kroten4 fijnere kroten51/» b. Vatgroenten per K.G. Snijboonen18 cent. Dubbele spercieboonen .19 Enkele spercieboonen 23 Zuurkool10 Andijvie (beele kroppen) 13 Andijvie (gesneden kroppen) 14 Deze prijzen zijn geldend voor alle binnen de Gemeente Amersfoort door winkeliers en venters, in winkels, van af groentekarren of op de markt en „Ja, om hem en om mijzelven. Om hem, daar ik weet dat er een onweder voor hem broeit. Niet alleen Vlaanderen maar ook de bisschop van Utrecht en nog vele anderen kijken uit naar een gelegenheid om Diederik aan te vallen. Zij willen hem toeroepen: Uw hooge sprongen zijn gedaan. De bisschop van Utrecht, Adelbold, koestert groote vijandschap tegen Diederik en zal er niet tegen op zien om te doen, hetgeen nog nooit een bisschop van Utrecht gedaan heeft, namelijk Holland beoorlogen. En daar ik weet dat er gevaar dreigt, dat er een oorlog ophanden is, waarbij het gaat om de grootheid, ja het bestaan van ons stamhuis, zou ik gaarne aan Diederiks zijde staan als de krijg losbarst. Ik zou mijn zwaard ter zijner be schikking willen stellen. Bij zulk een strijd zou het hem veel waard zijn als hij op iemand rekenen kon, die door nauwe bloed verwantschap bijna evenveel als hij belang heeft bij het bestaan van zijn stamhuis. Het zou mij niet om eer en macht te doen zijn, neen ik zou tevreden zijn als ik al mijn krachten mocht inspannen om hem terzijde te staan. Als de strijd voorbij was, zou ik zonder op eenige belooning te rekenen even welgemoed de wijde wereld weer ingaan of mij terugtrekken in eenig klein plaatsje om daar vergeten te leven." „Gij zijt wel belangeloos en onbaatzuchtig," zei Tetburga ter wijl haar lieve, blauwe oogen vriendelijk naar Sicco opzagen. „Belangeloos en onbaatzuchtig," hernam Sicco, „dat zijn juist dezelfde woorden die ik in den vreemde wel honderdmaal van vele mannen maar slechts van een enkele vrouw gehoord heb. In Duitschland zei men elk oogenblik: gij zijt te belangeloos, te onbaatzuchtig en men glimlachte dan medelijdend. Tal van lieden in de nabijheid van mijn oom keizer Hendrik, die niet half zoo veel deden voor zijn zaak als ik lieten zich door groote schen kingen in geld of landgoederen beloonen. Als ik het een of ander gedaan had, zei men wel eens: ik zou dit of dat vragen. Ik voelde daar nooit eenige neiging toe, ik had naar mijn gedachte mijn plicht gedaan en niets meer. Ik kwam even arm, of rijk, zooals gij het noemen wilt van Hendriks hof, als ik er naar toe was gegaan, of liever nog armer. Toen ik er heen ging, had ik een flink paard, een uitstekend zwaard en een trouwen hond, mijn Poppo. Toen ik naar Vlaanderen trok en Hendrik verliet, was ik mijn hond kwijt en had niets dan mijn paard en zwaard. Die arme Poppo, hij had zijn leven gegeven door mij van den dood te redden." „Hoe was dat gebeurd?" vroeg Tetburga, die aan zijn lippen hing. „Wel ik was in de Ardennen. Ik had mij des nachts terug getrokken in een eenzame hut, mijn krijgers lagen buiten bij de wachtvuren. Poppo lag voor de deur van mijn hut. Midden in den nacht werd ik wakker door een akelig gehuil, meer dan honderd uitgehongerde wolven vielen op Poppo aan en nog meer dan honderd sprongen woest tegen de zwakke deur van de hut, of klommen op het rieten dak. Poppo verdedigde zich met een moed die aan het ongelooflijke grensde. Toen het gevecht op zijn hoogst was, de deur der hut dreigde te bezwijken, het riet van het dak was weggerukt en een zestal wolven naar beneden was gesprongen, waarvan vier mij aanvielen, werden gelukkig mijn krijgers, die zeer vast geslapen hadden, doordat zij zich d' vorigen avond bedronken hadden aan Moezelwijn van al q rumoer wakker, grepen naar hun wapenen en kwamen mij hulp. Ik was gered. Mijn arme Poppo lag echter met opengeret keel voor de deur. Hij was dood." Sicco zweeg; aan zijn stem was duidelijk te bemerken, <[at groote droefheid hem overviel als hij dacht aan dit uiteinde van zijn trouwen hond. „Ik wil maar zeggen," hervatte hij even daarna, „dat ik arnier uit den vreemde ben teruggekomen dan ik er ben heengegaa n." Wordt vervolgd)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2