NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Woensdag 8 December 1915. FEUILLETON. BREDERODE DE EDELSTE. No. 98. 44e jaargang. De Firma A. LEWENSTEIN VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook gèen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. UTRECHT, CII OORSTRA AT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het gebeele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Duitsch offensief op het westelijk front verwacht. De Sinterklaasdagen zijn aan het westelijk front kalm voorbijgegaan doch alles wijst er op, dat er groote dingen aanstaande zijn. Voor 't oogenblik wordt slechts ge wag gemaakt in de Fransche commu niqués van artillerie-gevechten bij Grenay en Sapigneul, van mijo-ge- vechten in Argonne en patrouille ontmoetingen in Artois. Doch er wordt bij gezegd, dat de hevige regens de werkzaamheden der troepen, vooral der artillerie, bemoeilijkten. Reuter seint nog een zeer uitgebreid relaas over gevechten in de lucht. Bij een aanval van een eskader van 19 En- gelscbe vliegtuigen op Don, werden een aantal bommen op de plaats ge worpen, waarvan er één waarschijn lijk een munitiedepot trof, terwijl mede de spoorlijn beschadigd werd. De 19 Engelsche vliegtuigen kwamen behouden terug. Ten allen kant is men er evenwel van overtuigd, dat de Duitschers toe bereidselen maken tot een nieuw groot offensief. Het troepenvervoer, dat we dezer dagen ook als mogelijke oorzaak van het niel-ontvangen onzer west- en zuid-Duitsche bladen opgaven, schijnt opgehouden te zijn. Deze kranten althans bereikten ons weer voor het eerst sedert 25 November. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens deelt men ons mede, dat daar iederen dag de zware kanonschoten dreunen, wat men aan elk offensief van be- teekenis vooraf ziet gaan. Vooral Donderdagnacht werd zeer hevig ge schoten. Dat een groot offensief niet onwaar schijnlijk is, doch zelfs voor Duitsch- land van zeer veel waarde zou zijn, merkt het Engelsche blad de »New Statesman* op. Verlies van tijd, zegt de»New Statesman;;, verzwakt Duitsch- land. In den sector van Soissons, zou een terreinwinst van enkele mijlen, indien dat door een hevig offensief bereikt kou worden, een groote politieke uit werking kunnen hebben. En het En gelsche blad is ook de meening toe gedaan, dat er aanwijzingen genoeg zijn voor een Duitsche actie in die richting. Duitscbland zou, ging het niet tot een oflensief over, Roemenië en Grie kenland moeten winneD, of een krach tige poging tot den vrede moeteD doen, wilde bet zijn positie handhaven, zegt de «New Statesman* verder. Roemenië's en Griekenland's hulp zou echter Oostenrijksch grondgebied kos ten en voor den vrede is de tijd nog niet gekomen. De »Matin« weet zelfs te melden, dat drie Bulgaarsche divisies Hongarije doorgetrokken zijn en öf voor het Italiaanscbe öf voor het westelijk front zouden bestemd zijn. De komende debatten in den Rijks dag en opstootjes te Berlijn. In het officieele nieuws, door de Duitsche regeering draadloos verspreid, wordt gezegd, «dat de Duitsche so cialistische partij plannen voor een interpelatie in den Rijksdag opzet over de van Duitsche zijde te stellen vredesvoorwaarden Deze interpellatie wordt geacht noodig te zijn geworden door het feit, dat in Duitschland niemand begrijpt, waarom de vijand, na zijn diploma tieke nederlagen op den Balkan en zijn militaire misslagen, nog geen vredesonderhandelingen heeft geopend. De rijkskanselier zal waarschijnlijk binnen een paar dagen in den Rijks dag spreken over een mogelijken vrede. De debatten zullen dan aan het licht brengen, dat de regeerders der landen, die met Duitschland in oorlog zijn, nog steeds blind zijn en gelooven in de uithongering van Duitschland en zijn economische uitputting en soort gelijke illusies en dat de Duitsche vredesvoorwaarden, die in de pen ge geven zijn door een succes over alle linies, nauwelijks overwogen zullen worden en beschouwd als een teeken van zwakte en ooilogsvermoeidheid. Bij de openiDg van den Rijksdag zoo volgt dan merkwaardig in overeenstemming met wal onze zegs man van den toestand in Berlijn ons Zaterdag meedeelde was een even groote menigte als gewoonlijk ver zameld in de buurt der parlements gebouwen en daar waren menschen onder, die een betooging bielden ten gunste van een spoedige regeling der kwestie van de prijzen en verdeeling der levensmiddelen. Duitscbland's vijanden, eindigt het vrij naïve bericht, zullen zonder twij fel nu weer over de heele wereld be lachelijke berichten over troebelen en opstootjes te Berlijn en andere hal lucinaties verspreiden, die in geenerlei opzicht met de waarheid overeen komen*. Volgens een bericht uit Lausanne, zou de Duitsche regeering 9 Decem ber hebben vastgesteld als datum voor de discussies over de vredes voorwaarden. Bepaalde vredeseischen te stellen zullen de sociaal-democraten echter den Rijkskanselier niet vragen, zooals we reeds gemeld hebben. Ze zullen op voorstel van Scbeidmann de huidige socialistische oorlogspolitiek voorzet ten. Dit besluit schuift de vragen van Lübknecht van de baan. De fractie is nog altijd van meening, dat Duitsch land een verdedigingsoorlog voert. Duitschland gaat er onder. De «Daily Telegraph* verneemt uit New-York: De verbijsterende daling van den wisselkoers op Bei lijn is het eenig onderwerp van gesprek onder de bankiers te New-York, die als hun meening te kennen geven, dat de financieele en economische omstan digheden van Duitschland bezig zijn, wanhopig te worden. Zij gelooven, dat binnenkort formeele vredesvoor stellen van Berlijn uit kunnen worden verwacht. In de Anna Paolownastraat te 's Gravenhage had bijna een aanrijding plaats tusschen den Koninklijken auto, waarin gezeten waren de Koningin en 't Prinsesje, en een particulieren auto, doordat de bestuurder van een tramwagen, den Koninklijken auto ziende aankomen, plotseling stopte, ingevolge hel voorschrift, dat terstond geremd moet worden en halt gehou den,als een trambestuurder een Konink lijken automobiel of hofrijtuig, waarin blijkbaar Vorstelijke Personen zijn ge zeten, oadert. Een achter de tram rij dende auto reed dezen daarom voorbij en kwam daardoor .bijna in botsing met den Koninklijken auto. Door krachtig remmen van beide auto's werd de aanrijding voorkomen. Z. K. H. Prins Hendrik is Zon dagmiddag om 1 55 per auto van Het Loo naar de Residentie teruggekeerd. Den zelfden middag vertrok prof. Friedlatider weder naar Duitschland om 14 December zijn werkzaamheden bij den geneeskundigen dienst van bet Duitsche leger weder te hervatten. Landweerlichting 1909 gaat 17 Dec. niet klein verlof. Naar wij thans vernemen is het tijd stip, waarop de landweerlicbting 1909 met voorloopig (klein) verlof huis waarts zal worden gezonden en dat voorloopig was vastgesteld op om streeks 20 December, thans definitief bepaald op Vrijdag 17 dezer. De reden, waarom de landweerlich ting 1909 17 dezer met voorloopig (klein) verlof huiswaarts kan gezon den, is, dat de eerst ingelijfde land- stormmannen thans voldoende ge oefend zijn om in bataljons te worden ingedeeld. Kon. Nationaal Steuncomité. De 66e lijst van ingekomen bijdra gen van 14 tot en met 20 November voor het Kon. Nat. Steuncomité 1914 wijst een totaal aan van f3266.60, makende met het totaal der vorige lijsten een totaal aan ontvangen bij dragen en toezeggingen van f 3.399.713,077.. Het schieten op auto's. Naar aanleiding van bet geval van het schieten door militairen op auto mobielen, deelt men ons het volgende mede, dat zich 14 dagen geleden heeft voorgedaan met een auto, waarin zich een jachtgezelschap bevond op den weg van Elspeet naar Harderwijk. Om halfzes des namiddags werd deze automobiel aangeroepen om halt te houden door iemand, die op den berm van den weg stond, doch geen licht of eenig onderscheidingsteeken bij zich had. De eigenaar, die zelf chauffeurde, stopte. Uit de verklaring van dengeen. die de auto had aangehouden, 'n militair, bleek, dat hij zou geschoten hebben, als de auto nog een paar meter had doorgereden. De man verklaarde voorts geen lantaarn van zijn meerderen te hebben medegekregen. Dezelfde auto trof tusschen Harder wijk en Eimelo eveneens een post zonder licht of hei keniiingsUeken aan. Wegens gebrek aan batterijen voor zaklantaarns was ook deze post zonder licht uitgezonden. De eigenaar van de auto wendde zich tot den commandant van het garnizoen van Harderwijk, Historisch romantisch verhaal. 21) Een hoogroode kleur op Tetburga's gelaat bewees dat zij hem begreep. Zij stond op. „Kom," zei zij, „mag ik u helpen, het is tijd dat wij naar de hoeve teruggaan. Arlinde zal niet begrijpen waar wij blijven." „Wel, gesteund door mijn Tetburga, durf ik de terugreis ondernemen. Gij moet echter eenig geduld met mij hebben. Ik ben nog onbegrijpelijk zwak," zei Sicco. Tetburga hielp Sicco zich op te richten en langzaam gingen zij naar beneden. Zij volgden den zonnigen weg die echter thans reeds minder zonnig was, daar de zon op haar tocht naar zee juist om het duin was weggedoken. Zoo kwamen zij bij het voorplein van Ludigmans hoeve. Het plein was ledig. Toen zij tusschen de twee hardsteenen palen zouden doorgaan, die juist voor het houten hek stonden, breidde Tetburga plotseling haar armen uit, sloeg die om Sicco's hals en kuste hem herhaaldelijk uit een vollen innigen aandrang die haar hart ontsprong. Door deze betuiging van innige liefde geraakte Sieco geheel in de war. Hij kon alleen mompelen: „De hemel zegene u lief kind, nimmer, nimmer zal ik dit vergeten." Juist toen zij de deur naderden, kwamen Ludigman en broeder Anselmus naar buiten. Zij stonden plotseling voor Sicco en Tetburga. Hij had zijn arm om haar hals geslagen, zij haar arm om zijn middel. Zij liepen juist zooals zij Worp en Tita een paar uur te voren hadden zien loopen. Ludigman en Anselmus bleven plotseling stilstaan. Sicco kwam naar Ludigman toe en zeide eenvoudig: „Uwe dochter Tetburga heeft beloofd mijn vrouw te worden." Ludigman gaf niet dadelijk antwoord. Blijkbaar onthutste die tijding hem buitengewoon. Zijn oogen kregen een strakke uitdrukking alsof zij in de verte iets zagen. „Wilt gij uw toestemming geven en mij als schoonzoon aan vaarden?" vervolgde Sicco met een van geluk vroolijke stem. „Wilt gij mijne dochter huwen?" vroeg Gozewijn op aarze lenden toon. „Hebt gij haar lief en zij u?" „Zie ons aan," hernam Sicco lachend en op hetzelfde oogen blik vloog zijn rechterarm om Tetburga's hals en haar linkerarm om zijn middel. Dit bewijs was blijkbaar Ludigman te sterk. Hij prevelde een paar woorden, welke echter voor niemand verstaanbaar waren, maar die een toestemming moesten behelzen. Het jonge paar wendde zich tot broeder Anselmus. „Wel broeder, wenscht gij ons geluk?" vroeg Sicco. „Keurt gij zijn keuze goed?" vleide Tetburga. Anselmus wachtte geen oogenblik met antwoorden. Zijn gelaat en houding drukten volle instemming uit. „Beste kinderen," zei hij, „ik heb dit zien aankomen en uit den grond van mijn hart verheug ik mij. Sicco, de broeder des graven kon geen edeler, braver, deugdzamer bruid zich verwerven dan Tetburga, en Tetburga kon nimmer edeler, man nelijker echtgenoot krijgen dan Sicco. Ik verheug mij ten zeerste en geef u mijn innigste zegenwenschen." Hij stak beide handen uit; de verloofden grepen er elk een en allerhartelijkste handdrukken volgden. Ludigman die, als versuft door het gebeurde, half had staan droomen, scheen nu wakker te worden. „Sicco, Tetburga," riep hij, beide handen uitstrekkende, „geluk, tal van jaren, eeuwig. Heer Sicco gij maakt mij even gelukkig als trotsch."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1