NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. |P§ No. 1. Zaterdag 1 Januari 1916. 45e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. FEUILLETON. BREDERODE DE EDELSTE. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stokken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERT ENTIËN: Van 16 regelB 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een koning op de vlucht. Midden in de wilde Albaneescbe bergen heeft een Albaneescb arts een ontmoeting met koning Peter gehad. In een brief aan een vriend in Uskub schildert bij zijn droeve ervaringIk was gedwongen een vreeselijken nacht, die vinnig koud en stormachtig was, in een nietig dorp op den weg naar Skoetari door te brengen. Ik vond een vervallen buis, waarvan woongedeelte en stallen nog door een enkelen wand van planken gescheiden waren. Iu de kamer sliep de bewoner van bet huis. Ikzelf bracht den nacht in den stal door bij de koe. Ik kon niet slapen, hoewel het reeds zeer laat was. De sneeuwjacht woei en bedekte het dak meteen al maar dikker wordende vacht. Een hond huilde ergens in de ber gen. Plotseling werd er hard op de dfur geklopt. Een heesche stern roept bevelend in 't Servisch: #Doe opena. Mijn gastheer voldoet aan het bevel. In het donker kan men door de ge opende deur vier ruiters onderkennen. Twee zijri er reeds afgestegen en helpen zeer zorgvuldig een derde, gewikkeld in een grooten mantel, van zijn paard. Behoedzaam dragen ze hem de ka mer in. Het zijn Servische officieren. Den derde houd ik voor een ver wonden kameraad. »Steek vuur aan la bevelen ze den eigenaar van het huis. De vlammen schieten fel op. De gewonde naast me sluit de oogen, wendt het hoofd af en bij liet opvlammende vuur herken ik nu den derde met het verouderde Zigeunergezicht, met de verwarde, witte, lange haarlokken en den neer hangenden grijzen snorkoning Peter van Servië. Inmiddels komen nog twee officieren en twee soldaten op het too- neel, beladen met kisten, die geopend worden om den koning zorgvuldig een armoedige legerstede te spreiden. De koning zucht en zegt treurig tot zijn escorte: »Ik dank u, broedeis, ik dank u !a De officieren probeeren met wat ze hebben gered een tafel te dekken, de koning weigert echter te eten. Een van zijn geleiders, blijkbaar de dokter, geeft hem iets te drinken. Stom en stil, zonder een woord te spreken, zitten de officieren rond den koning. vSlaap wat, rust wat, heeren!» zegt de koning. De officieren strekken zich op den bodem uit, zoo goed en kwaad het gaat. Maar ik geloof, dat geen van hen geslapen heeft en nog voor de morgenschemering gloort, rijzen de koning en zijn begeleiders op, om bet vergeten dorp te verlaten en over de donkere, onherbergzame hoogten van Albanië verder te trekken. Decorrespondent van het sJournala heeft den koning van Servië te Du- razzo gezien voor zijn vertrek naar Brindisi. De koning kwam te Durazzo zoo zwak aan, dat hij in een draag stoel vervoerd moest worden. Op het laatste oogenblik weigerde hij den Balkan te verlaten en wilde naaf Valona gebracht worden, om van daar uit Saloniki te bereiken. De koning werd aan boord van een Italiaanschen kruiser gebracht, diedoor 3 torpedobooten werd begeleid. Hij leed zeer gedurende den overtocht, daar er een hevige storm blies. Te Durazzo aangekomen, werd hij gebracht naar het eenige hotel, dat daar bestaat. Hij vroeg vooruit den prijs der kamers en vei klaarde, dat hij geen cent op zak had om een onderkomen te be kostigen. Toen de journalisten hem otn een onderhoud verzochten, weigerde hij met majesteit aangesproken te wor den, verklarende, dat bij niet langer koning meer was, en slechts den naam van generaal Toptani kon voeren. (Dit is het beroemde geslacht, dat in Tirana thuis behoort en waartoe ook Essad pasja behoort). Hij vertelde, dat voort aan de prins-regent het bewind voerde en dat hij slechts een soldaat was, die de bevelen gehoorzaamde, maar niet meer uitdeelde. Ten slotte werd hij overgehaald naar Brindisi te reizen. Volgens de «Giornale d'Italiaa had de overtocht plaats op een Italiaansche torpedoboot. die onderweg door een Ooslenrijksche duikboot werd aan gevallen. De torpedoboot wist te ont komen, terwijl 7 welgerichte schoten van de Italiaansche kustbatterijen de onderzeeboot op de vlucht joegen. De correspondent van het «Journals voegt er aan toe, dat de koning nog vei trouwen in de toekomst heeft. Koning Pbter zou gezegd hebben: «Mijn soldaten bezwijken van honger en vermoeienis. Zij moeten opnieuw van levensmiddelen voorzien worden; dan zullen wij eens zien over eenige weken. In elk geval moet ik leven om de overwinning van mijn volk en de triumf van het recht te aanschouwen.a Voorloopig zal koning Peter het Casertapaleis op 15 mijlen afstands van Napels betrekken. Een grondslag voor den vrede. In strijd met berichten van Havas is prins Billow nog altijd in Zwitserland en de van daaruit ontspringende bron van vredesgeruchten is dan ook nog altijd niet verstopt. Nu weer heeft de #Neue Züricher Zeitung« een artikel, waarin de voorwaarden opgesomd worden, waaronder Duitscbland vrede zou willen sluiten. Wel spreekt het WollTbureau tegen, dat dit een van Duitsche zijde geïnspireerd artikel zou zijn, doch in Zwitserland is men er heilig van oveituigd, dat dit wel hot geval is. De vredesvoorwaarden komen op het volgende neer: lo. België zal onafhankelijk en zelf standig blijven, voor zoover het door verdragen, wellicht ook door onder panden een herhaling van de gebeurte nissen van 1914 onmogelijk maakt. Van een annexeeren van België willen de Duitsche groot-industrieelen niets weten, zoolang de arbeidstoestanden in België tengevolge van het gemis aan een goede fabriekswet zoover bij de toestanden in Duitscbland achterstaan. Zelfs vooreen tolverbond verlangt men een overgangsperiode van vijf jaar. België moet echter aan Duitschland als jaarlijksche oorlogsschatting een bedrag betalen gelijk staande met de vroegere oorlogsbegrooting. In ruil daarvoor zal Duitscbland het politie toezicht in België uitoefenen. 2o. De bezette Fransche departe menten worden zonder meer aan Frankrijk tei uggegeven. Een oorlogs schatting behoeft het niet te betalen, maar zijn vorderingen op Rusland ten bedragen van circa 18 milliard francs moet bet aan Duitschland overdragen. Verder zouden alle Duitsche koloniën teruggegeven moeten worden en zou Engeland Calais moeten ontruimen. 3o. Russisch Polen wordt een on afhankelijk koninkrijk onder een Duitsch vorst. Evenals België moet het echter ook een oorlogsschatting betalen. Aan den historischen drang naar de zee, die Ruslands politiek sedert eeuwen beheerscht, zal in zoo verre worden tegemoet gekomen, dat bet tsarenrijk een uitweg naar de Perzische Golf wordt toegestaan. 4o. Italië moet afstand doen van de bezette Turksche eilanden, waarvoor zijn status quo ante gehandhaafd blijft. 5o. Bulgarije behoudt Macedonië en krijgt een verbinding langs den Donau met Hongarije. Het vroegere Oud- Servië kan wellicht met Montenegro tot een koninkrijk vereenigd worden. 6o. Albanië woidl zelfstandig en kiest zijn eigen koning. 7o. De eischen van Roemenië en Griekenland zijn op liet oogenblik nog niet nauwkeurig vast te stellen. Oproep van non-combattanten. De oproep d.d. 22 September 1915 tot de landgenooten non-combattan ten, om zich in tijd van gevaar koste loos ter beschikking te stellen van de Regeering, heeft tot resultaat ge had, dat 496 opgaven bij de com missie zijn ingekomen, w. o. die van twee vereenigingenden A. N. W. B Toeristenbond voor Nederland en de Christelijke naaivereeniging «Liefda- digheid", te Hattem, terwijl een fabri kant zijn fabriekslokalen ter beschik king stelde. De opgaven zijn geregistreerd en aan de Regeering aangeboden. De «Oproep-commissie" blijft dili gent. Engeland en de neutrale post. Gisteren zijn een aantal brieven, die met de door de Engelschen in beslag genomen post van de»Frisia« waren verzonden, te Amsterdam aan gekomen en bezorgd. Zij waren niet »opened by censora. Men vraagt zich af, welk doel het heefl, de post zoolang aan te houden, wanneer men dan van de bi ieven niet eens kennis neemt. Niet dat wij ons hierover beklagen integendeel, maar wanneer het er alleen om te doen was de brieven te schiften en bijv. die voor den vijand bestemd achter te houden of te lezen, dan kon dat toch vlugger gebeuren; liet is onge veer drie weken geleden sedert de «Fiisiat werd aangehouden. Hoe ilit zij, het is blijkbaar rioodig, dat onze Regeering tegen deze vexa- taire maatregelen telkens weer pro testeert. Hbl. Mond- en klauwzeer. Het lid der Tweede Kamer, de heer Duymaer van Twist, heeft tot den Minister van Landbouw de volgende schriftelijke vraag gericht: Is het juist, dat de Minister van Landbouw na 23 December j.l. toen de Kamer zich in meerderheid ver klaarde tegen het door den Minister toegepaste systeem van bestrijden van het mond- en klauwzeer, voortgaat dit systeem toe te passen 1 Historisch romantisch verhaal. 27) „Zoudt gij niet vreezen dat er in de omgeving van Diederik velen zijn die uit haat tegen de Friezen een huwelijk van 's gra ven broeder met een Friezin zouden tegenwerken?" „Dat zou niet onmogelijk zijn. Ik zou meer voor de kuiperijen van 's graven omgeving dan voor Diederik zelf vreezen. Daarom zou het misschien het beste wezen dat Sicco en Tetburga maar zoo spoedig mogelijk huwden. Is de echt eenmaal gesloten dan staan zij voor een voldongen feit. Komt er een verzoening tot stand dan hebben zij met Sicco ook zijn gemalin Tetburga te aanvaarden." „Dat is ook mijn gevoelen, hoogwaarde abt," hernam Anselmus. „Er is altijd zoo weinig van te zeggen wat kuiperijen al niet kunnen uitrichten, welk onheil zij vermogen te stichten. Als tengevolge voor allerlei moeilijkheden, die dien verloofden in den weg zou den worden gelegd, het huwelijk eéns afsprong, geloof ik dat dit zelfs voor den graaf noodlottige gevolgen zou kunnen hebben. Ludigman zou met al zijn goedaardigheid die beleediging niet ver geten en de Friezen, die met hem het Hollandsche stamhuis welwillend gezind zijn, zouden zich stellig van dat huis afkeeren." „Gij hebt gelijk Anselmus," hervatte de abt, „en daar dien ook ik rekening mede te houden, want het is voor onze abdij die zoo afgelegen ligt van heel veel waarde dat Ludigman en zijn aanhang ons zoo welgezind is. Ik geloof dat wij verstandig doen als wij ons vereenigen en trachten dat huwelijk te bespoe digen. Wij zullen dan ongetwijfeld den verloofden, den graaf en der abdij een dienst bewijzen." „En," hervatte Anselmus, „eigenlijk heb ik mijn boodschap zeer slecht overgebracht, Sicco heeft mij zeer ernstig op het hart gedrukt u kennis te geven van zijn verloving en zijn voorspraak bij u te zijn wat betreft zijn streven om zich met zijn broeder te verzoenen. Hij zeide tevens dat hij als zijn toestand het maar eenigszins toeliet u een bezoek zou komen brengen." „O, ik begreep wel dat Sicco u wel wat meer zou gevraagd hebben dan gij mij zeidet, maar ik begreep ook dat de aan wezigheid van graaf Diederik alhier u eenigszins in de war had gebracht," zei Wonobold. „Dat heeft zij zeker," merkte Anselmus op, „te meer daar ik niet begrijp dat Sicco mij niet gezegd heeft dat de graaf naar de abdij was gereden. Blijkbaar toch was Sicco de man die tegen het duin lag gevlijd tot herstel zijner gezondheid, van wien de graaf sprak en die hem had laten zeggen dat de monnik Anselmus nog in de abdij vertoefde." „Werkelijk," riep Wonobold, „was dat Sicco dus, dan heeft hij zijn broer gezien „Ja, gezien en herkend natuurlijk," antwoordde Anselmus, „de graaf daarentegen heeft Sicco wel in de verte gezien, maar daar hij natuurlijk niet kon weten dat die man in Friesche kleeder dracht zijn broeder Sicco was die hij wel honderd uur van daar dacht, heeft hij hem niet herkend. Maar om op dat huwelijk terug te komen. Ik ben innig verheugd dat het zoozeer uw goedkeuring wegdraagt en ik geloof dat het zeer verstandig zou zijn het te sluiten vóór de verzoening plaats heeft. Daar Sicco u toch wenscht te bezoeken, zou het misschien goed wezen als ik morgen mijn dagelijksch bezoek aan Ludigmans hoeve niet ging brengen, maar integendeel Sicco verzocht hier te komen, u zoudt dan meteen gelegenheid hebben u met hem te onder houden en hem duidelijk te maken dat het in zijn belang zou wezen dit huwelijk zoo spoedig mogelijk te sluiten." Wordt vervolyd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1