Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVINGEN. Advertentiën. J. A. GOVERS, Schoenen n»«r maat. ROOMBOTER VOORUITGANG Prijs: f 1,70 per Kilo. Grondverbetering. In Friesland, te Workum in 't land »an droogmakerijen en meren, trekt iets zeer ongewoons op bet gebied van den landbouw de aandacht. Terwijl toch in dezen greidhoed bij uitnemendheid akkerbouw bijna on bekend is en geen Friesche greidboer zich tot akkerbouw voelt aangetrokken, bestaat tbans in den Workumerpolder een ruim 60 hectare groot akkerbouw bedrijf, dat in 1913 onder leiding der Nederlandsche Heidemaatschappij werd begonnen. Het is de bekende familie Van Hall, die door deze zoowel als door andere ondernemingen hier en elders in 't land bewijst, hoezeer baarde belangen van den landbouw ter harte gaan. Het bedrijf is gevestigd op laagveen- grond, die voor ettelijke jaren boven water kwam te liggen en in cultuur gebracht werd. De opbrengsten van bovengenoemd terrein bleven echter steeds beneden de verwachting. Terwijl in de onmiddellijke nabij heid de graslanden rijke oogsten geven en zelfs tot 150 gld. pacht per Heet. wordt betaald daalden hier de op brengsten. Toen kwam in [1913 de ploeg en scheurde de dorre zode om. De vleu gel en de schijfegge maakten de taaie zode fijn en toegankelijk voor de atmosferische invloeden. En na een ruime en doelmatige bemesting werd met gunstig resultaat rogge en haver verbouwd en konden ook aardappels worden geteeld. Toch bleef ook hier teleurstelling niet uit. In 1915 bevroren even voor den langsten dag de aardappels tot op den grond, zoodat de hoop op een rijke opbrengst in rook vervloog. Desondanks gaat de ondernemer vol vertrouwen op den ingeslagen weg voort, omdat hij de overtuiging heeft, op deze wijze veelbelovend grasland te kunnen verkrijgen, dat de trots van elke greidboer uitmaakt. In Friesland liggen nog zeer veel en uitgestrekte complexen soortge lijken grond, die ruime oogsten zou den kunnen geven, als zij oordeel kundig werden behandeld. Overgang naar de Landweer. De Minister van Oorlog beeft het volgend schrijven aan de burgemeesters gezonden Een ontwerp van wet is bij de Tweede Kamer ingediend tot verdere verlenging van den dienst bij de militie en een ander ontwerp tot verdere verlenging van den laudweerdienst. Evenwel zullen volgens eerstbedoeld ontwerp in de verlenging niet deelen de ingelijfden bij de militie van de lichting 1907, de oudere lichtingen, beboorende tot de infanterie, de wiel rijders, de vesting-artillerie, de pon tonniers, de genietroepen, de hospitaal soldaten en de administratietroepen. Deze ingelijfden gaan derhalve, voor zoover zij voor of op 31 December 1915 den voor hen in normale tijds omstandigheden geldende militie- diensttijd ten volle hebben volbracht, op 1 Januari 1916 naar de Landweer over. U gelieve reeds nu maatregelen te nemen, welke er toe kunnen leiden, dat ten aanzien van hen, die op 1 Januari 1916 naar de Landweer over gaan, de inschrijving in het verlof- gangersregister van de Landweer op dien datum tot stand komt. Tusschen 1 en 7 Januari 1916 be hoort u de groot-verlofgangers, die op den eersten dier maand naar de Landweer zijo overgegaan te wijzen op dien overgang en op de verplich tingen, welke daaruit voor hen inge volge art. 24 der Landweerwet voort vloeien. Ter zake is van toepassing het bepaalde in paragraaf 12, 3e lid, laatsten volzin. Een Zakboekje dat zich de laatste jaren gaandeweg een plaatsje veroverd beeft in de portefeuille van elk wel opgevoed man is de Eerste hulp bij Ongelukken Zakkalender. Het is wel van uitgever veranderd maar heeft niets van zijn practische bruikbaarheid verloren. Het verscheen voor 1916 bij den uitgever J. T. Swartsenburg te Zeist. Een geleerd krijgsgevangene. De Denekampsche grenswacht trof Woensdag in de Lutte aan den heer H. Ie Fur, soldaat bij het 262e regiment Fiansche infanterie, die op 27 dezer als krijgsgevangene uit Duitsche ge vangenschap te Hüxtel was ontvlucht. Deze soldaat, oud 28 jaar, professor inde Fransche taal aan de Parijsche hoogeschool, werd 9 September 1914 gevangen genomen op 40 kilometers afstand van Parjjs en overgebracht naar het gevangenkamp te Munster, waar hij tot 3 September 1915 ver toefde. Vervolgens werd hij bij boeren in Höxtel achter Rbeine aan den ar beid gezet. Op 27 Dec. jl. ontvluchtte hij en thans wist hij behouden de Neder landsche grens te passeeren. Hij was in zijn gewonesoldatenuniform gekleed, en het is wel opmerkelijk dat bij zoo gekleed er toch in slaagde door de Duitsche grenswachten heen te sluipen. Uit Oldenzaal is bij over Rotterdam en Engeland naar Frankrijk terugge keerd. Veel werk. Er zijn in de afgeloopen maanden November en December (tot den 25en) vele werken aanbesteed. De «Aanbe- stedings-Courant«, die te Haarlem verschijnt, heeft zich de moeite ge- gegeven een optelsommetje te maken, en het resultaat is dat alleen voor nieuwe en onderhoudswerken, dus alleen op het bouwvak betrekking hebbende, voor een bedrag van bijna 7'/i millioen gulden is aangenomen. De aanbestedingen van verschillende leveringen als daar zijn magazjjn- goederen en artikelen voor gemeenten en gestichten enz., zijn hieronder niet begrepen. Voor vaklieden die overal willen werken, zal dus wel werk te vinden zijn, zegt de redactie. De twaalf nachten. In heel midden-, west- en noord west-Europa kent men de »twaalf nachten», nl. die, welke Kerstmis van Driekoningen in het Engelsch zoo als men weet, Twelfth Night schei den, en die in zich moeten weer spiegelen het weer van het nieuwe jaar is het den eersten nacht koud, dan zullen we een kouden Januari hebben, is het den zevenden nacht voortdurend regenachtig, dan zal de zevende maand van het jaar, Juli, geheel verregend zijn, enz. In Duitscb- land schenkt men ook aan het weer van die twaalf dagen na Kerstmis z'n bijzondere aandacht: niet alleen de nachten, maar ook de twaalf dagen, zouden het weer gedurende de twaalf maanden beheerschen. In achterlijke deelen van Duitsch- land laat de boer gedurende die »Zwölften« allen arbeid rusten. Te werken in dezen tijd zou zondig zijn. De boerin is in die dagen uiterst voorzichtig, en blijft aldoor in huis, anders zou de kans groot zijn, om in het nieuwe jaar te sterven. De oude Germanen meenden, dat de goden van het nieuwe jaar in die twaalf dagen hun intocht deden, van daar dat het in dien tijd erg kon spoken. Menig herder zal nog heden ten dage niet gaarne gedurende »Zwölften<r de woorden muis, vuur en wolf uitspreken. Immers, bij zou in aanraking kunnen komen met den dood of den duivel, en allerlei misère zou daar het gevolg van zijn. In Engeland is men in den tijd tusschen Kerstmis en Driekoningen dikwijls ernstiger dan in andere tijden, omdat de voorvaderen dit noodig vonden. Nieuwjaarswenschcn. »Is dat Nieuwjaar wenscben op den eersten Januari al oud?» 't Is zoo oud, dat zelfs de knapste rekenmeesters bet niet kunnen uit cijferen. Bij onze Germaansche voor ouders weergalmden op dien dag de buurten van: sheil, heil, heil!» en toen hun nakomelingen Christenen werden, voegden dezen er den zegen bij. »Heil en zeger.» klonk het toen: den zegen wenschten zij De Romeinen brachten opden Nieuw jaarsdag gewoonlijk otleranden aan hun god Janus. Ook waren toen de Nieuwjaarsvvenschen en geschenken reeds in zwang. In den beginne schonk men elkaar vruchten, vooral met goud versierde dadels en vijgen en later kleine kope ren munten. Geschenken te ontvangen was in zonderheid een voorrecht der Patri ciërs; ieder bracht op Nieuwjaarsdag aan zijn patroon een geschenk dat den naam van »strena« droeg, waar van 't Fransche woord »etrennes« (Nieuwjaarsgeschenken) is afgeleid. Ook in ons land was in vorige eeuwen 't geven van geschenken op Nieuw jaar algemeen, zelfs de overheid deed daaiaan mede. Onze vaderland- sche geschiedenis getuigt het, dat men op den 1 Januari den vorst zijn buide ging bieden, waarbij tevens geschen ken gevoegd waren van groote waarde. Op Nieuwjaarsdag kregen de gevan genen vermindering of kwijt schelding van hun straf en deelden liefdadigheids gestichten brood en kleeren uit aan de armen. Hieruit is het gebruik der Nieuw jaarsfooien ontstaan. Men vond het geven van kleeren en brood wat lastig en schonk geld, zoodat ieder zich koopen kon, wat hij bet meest be hoefde. Eigenlijk is de Nieuwjaarsfooi dus van oorsprong een armenbedeeling. Aan de National Tidende te Kopenhagen wordt uit Stockholm ge meld, dat in Zweden hevige koude heerscht. In de buurt van Stockholm is de thermometer tot min 25 graden Celsius gedaald en in het hooger ge legene, in Jentland en Ostersund, 53 graden. Bovendien waait er een ver stijvende noordelijke wind, waardoor het verkeer op verscheidene plaatsen gestoord wordt. De sneltreinen van Stockholm naar het zuiden en noor den zijn dikwijls uren te laat. De tot dusver in Zweden waargenomen laagste temperatuur was 49 graden onder nul, in het jaar 1881. Tot zoover de National Tidende. Wij zijn echter geneigd, de juistheid van deze opgaven te betwijfelen. Een kou van 53° C. (overeenkomend met 95° Fabr. vorst, of63° Fahr.) wordt slechts in de Zuidpoolstreken en een paar andere kou-centra waargenomen. N. v. d. D. Uit den goeden ouden tijd. Thans, nu alles zoo duur is, en men o.a. ook voor het vee ongekend hooge pi ijzen ontvangt, is bet merk waardig deze eens te vergelijken bij vroeger jaren. Uit oude brieven en aanteekeningen is gebleken dat in het jaar 1822 voor beste scharige ossen werd ontvan gen f 96 en voor de volgende tien f86, tetwijl voor een vette koe slechts f65 werd betaald. (Een kalf kost thans meer). Men kocht toen een veulen voor f 15, één-jarig veulen voor f25 a f50 en een vellen 4-jarigen ruin voor f 100. Tegenwoordig betaalt men voor scharige ossen soms f 400 en voor een kalfkoe zelfs reeds tot f525. Een veulen of eenjarig paard van f300 a f400 is geen zeldzaamheid, terwijl de prijs voor een 4-jarig paard thans tot f800 a f1000 en zelfs nog hoo ger loopt, althans is besteed. »N. v. d. D.« Regelen voor hen, die adverteeren 1. Stel u in verbinding met den lezer van uwe advertentie, d.i. tracht u zelf in zijne plaats te stellen, en stel u voor hoe hij uw aankondiging op vat. 2. Zorg dat de inhoud uwe bedoe ling duidelijk aangeeft. 3. Sein uwe advertentie, d.i. beperk uwe aankondiging tot zoo weinig moge lijk woorden, evenals of ge een tele gram opstelt. 4. Gebruik zuiver Hollandsche woorden. 5. Gebruik veel wit. Het zetsel moet even goed uitkomen als een brillant op een breeden ring. 6. Laat de advertentie zetten uit onderkast; daar is het oog aan ge wend. Al wat wij lezen is eigenlijk uit onderkast gezet. Alleen titels uit kapitalen. 7. Neemt niet te veel lettercorpsen en vooral niet te veel groot letter- beeld. 8. Gebruik er zoo mogelijk een plaatje bij. «Plaatjes vertellen meer dan praatjes." Ge kunt misschien een boekdeel schrijven over iets, wat even gemakkelijk of nog beter door één afbeelding was weer te geven. 9. Gebruik voor advertenties weinig fantasieletter, versieiing of vignetten. 10. Maak dat inhoud en uiterlijk der advertentie duidelijk zijn, gemak kelijk te overzien en te begrijpen. Roggebrood. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat de door hem, na overleg met de Provinciale Roggecom- missie op 15 September 1915, vast gestelde prijs van roggebrood, n.l. 11'/> cent per K.G., voortaan bij leveranties in het groot aan gestichten, inrich tingen, enz. te beschouwen is als een rnaximum-prijs zoodat voor deze leve ringen ook prijzen beneden den be doelden paijs van 11cent per K.G. mogen worden berekend. Onder levering in het groot aan gestichten, inrichtingen, enz. moet worden verstaan gelijktijdige levering van minstens 30 K.G. roggebiood. Amersfoort, 29 December 19l5. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend: A. dat bij Koninklijk besluit van 16 December 1915 (Stbl. No. 510) is bepaald: I. dat inrichtingen, waarin melk van vee van meer dan één eigenaar wordt verwerkt, de afgeroomde melk, de karnemelk en de wei onmiddellijk na haar ontstaan lot zoodanige tem peratuur moeten worden verhit, dat deze producten bij vermenging met waterstofsuperoxyde-oplossing en pa- rapbenyleendiamine-oplossing niet blauw worden, tenzij genoemde pro ducten door verhitting van de melk of de room waarvan zij afkomstig zijn, voormelde reactie bereids niet meer vertoonen; II. dat wordt verboden het verioe- ren van afgeroomde melk, karnemelk en wei, die bij vermenging roet water stofsuperoxyde-oplossing eri paraphe- nyleendiamine-oplossing blauw wor den III. dat de Minister van Landbouw Nijverheid en Handel in bijzondere gevallen van de sub 1 bedoelde ver plichting en het sub II bedoelde ver bod ontheffing kan veileenen. B. dat het onder A. genoemde in hoofdzaak hierop neerkomt, dat in inrichtingen waarin melk van vee van meer dan een eigenaar wordt ver werkt, de afgeroomde melk, de karne melk in de wei onmiddellijk na haar ontstaan minstens gedurende een half uur op een temperatuur boven 73 gra den moeten worden verhit. Voorts dat het verboden is afgeroomde melk, karnemelk of wei, welke niet gedu rende minstens een half uur op die temperatuur verhit zijn geworden, te vervoeren. Amersfoort, 29 December 1915. De burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m 8—l'/i en des avonds van 6'/, 71/, ure. Op Zaterdag alleen van des v.m 8—l'/i ure. Ingeschreven waren op 30 Dec. 1915. I. de volgende werkkrachten: 1 bakker (noodhulp) 11 sjouwer. 1 beeldhouwer. 3 stucadoor. 2 dienstbode. 1 straatmaker. 12 grondwerker. 14 timmerman. 1 kantoorbediende. 1 montagewerker. 1 kleermaker. 1 smid (leerling). 1 letterzetter. 1 rijwielhersteller. 2 loopknecht. 1 veldarbeider. 4 metselaar. 1 voerman. 6 naaister. 25 los werkman. 10 schilder. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten: 1 keukenmeid. 1 hoefsmid. 1 horlogemaker. 1 leersnijder. 1 letterzetter. 1 magazijnbediende. 1 meubelmaker. 1 molenaar. 1 pettenmaakster. 2 slager. 8 sigarenmaker. 1 sorteerder. 1 stanzer. 2 verplegers. 1 werkmeid. 1 zwikker. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. RECLAME. Vleesch is kracht. Maar als gij veel vleesch eet, dient gij op uw nieren te letten. Vleesch is een ander woord voor kracht. Som mige vleeschetende volken zijn de beste en flinkste strijders ter wereld, maar er is even goed kracht in ander voedsel. De Japanner voedt zich met rijst, de Italiaan met macaroni en groenten, de Schot met meelspijzen. Want hoewel vleesch een hoog voedingsgelialte hezit, maakt het spoediger urine zuur. En het is lichaamsbeweging, die verhindert dat dit vergift zich verzamelt en rugpijn, rheurna- tiek. jicht, zenuwpijnen, niergruis en -steen, water zucht, verharding der aderen en nierontsteking veroorzaakt. Twee of drie rnalen per dag vleesch eten zal u scjiaden, als gij niet voldoende lichaamsoefening neemt, want vleesch maakt urinezuur en urine zuur veroorzaakt nierkwalen, rheurnatiek en zenuw aandoeningen. Dit is de reden, dat zooveel vleescheters, die hun werk binnenshuis hebben, door rugpijn, vreemde pijnen, duizeligheid, hoofdpijn en waterstoornissen geplaagd worden en blijven vermageren, zenuw achtiger en moedeloozer worden. Zulke menschen dienen minder vleesch te eten, overwerk en zorgen te vermijden, te zorgen voor voldoende lichaams oefening en slaap, in ruime rnate water of melk te drimteu^en hun nieren te hulp te komen met Foster's Rugpijn. Nieren Pillen. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op «te .nieren en helpt haar om de nieronzuiverheden af te voeren Te Amersfoort verkrijgbaar bij A van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1 75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pill-m, v weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 36 1 JUL NIEUWJAARSGROETEN. H. v. d. BiEZENBOS ZONEN, Vrachlwagendienst AmersfoortUtrecht, pf Koestraat No. 16. Gelukkig Nieuwjaar aan Vrienden en Begunstigers. P. J. WIJNEN, Goedkoope Bazar, Krommestraat No. 50. Aan Leerlingen en Clientele mijn beste wenschen voor het jaar 1916. Th. P. A. KLAASSEN, Dansleeraar, Krommestraat No. 5. Gelukkig Nieuwjaar aan Begun stigers. E. RIJN, Poelier. Achter de Heilige Geest No. 5. Wed. N. W. WOUDENBERG, Schoen- en Laarzenmagazijn, P-f. Zuidsingel No. 2. Manufacturenmagazijn „DE FAAM", pf- Langestraat No. 79. C. OKHUIZEN, Brood- en Banketbakkerij, pf. Kampstraat No 14. Gebr. DIEKERHOFF, Handel in Aardappelen, pf Valkestraat. Pf „HET KAASHUIS", Langestraat No. 89, Amersfoort. A. VAN GEN DEREN, in Kruidenierswaren, pf. Arnhemschestraat No. 35. A. VAN DER KUILEN, Groenten- en Fruithandel, pf Weslsingel No. 33 D. P. BRANDSEN, Amersfoorlsche Fijne Wasch-, Glans- en Strijkinrichting, pf. Sint Anfridusstraat No. 28. Bioscoop Langestraat, DENIJS VAN ROON, Utrechtschestraat No. 46. Teleph. Int. No. 291. pf. Sterk- en Zwakstroom-artikelen. H. L. VAN ESVELD, Langestraat 135—137, Amersfoort, Opgericht 1870. Meubelmaker, Stoffeerderij, Winkelier, Handel in diverse soorten Meubelen. P-f P. A. v. d. VEER, BehangerStoffeerder, Aldegondestraat No. 90. Firma AARTS. Heeren Mode- Hoeden- en Petten- magazijn. pf. Langeslraal 95, Amersfoorl. D. P. J. VAN DEN HEUL, pf. Utrechtschestraat No. 20. Tabak en Sigarenmagazijn, A. VAN VREUMINGEN, pf. Langestraat No. 52. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, LaDgestraat 119. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit i n Rijlaarzen. Wie TROUWT gaat D00D= it- eenvoudig naar het Magazijn „De 4 Gouden Klok" f f Langestraat 43, Amersfoort, k én koopen daar een Pendule, Re- A j gulateur of Wekker. Ook een rijke keuze in Goud- j en Zilverwerken. f f Reparatieinrichting aan huis. Aanbevelend, WILLEM GROENHUIZEN. van de Woudenberg. Verkrijgbaar bij J. MEIJERS, Nachtegaalstr. 16.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2