Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. N'oodregeling-Treub. Naar men meldt,zal de noodregeling- Treub, de werkloozenverzekering van vakvereenigingen met vverkloozenkas, 30 April 1916 definitief ophouden. Op 28 Januari zullen overgangsbepalingen in werking treden om dan na 30 April a.s. vermoedelijk te komen tot het Deenscbe stelsel van rijkswerk- loozenverzekering. De ambulance voor Duitschlaml en Oostenrijk. Naar men ous mededeelt, is de Nederlandsche ambulance voor Duitscb- land en Oostenrijk over Bentheim, Hannover en Berlijn, ter bestemder tijd te Gleiwits, in Oost-Sileziè aan gekomen. Op reis daarheen werd zij overal rnet buitengewone sympathie en harte lijkheid ontvangen. Aan de stations waar opoDthoud noodig was, werden den leden der ambulance ververschin- gen aangeboden. Reeds Woensdag ving de ambulance te Gleiwits haar voortreffelijk werk aan. Bestrijding mond- en klauwzeer. Door den heer Duymaer van Twist is d.d. 29 December 1915 de volgende vraag ingezonden: Is het juist, dat de Minister van Landhouw, Nijverheid en Handel na den 23en December jl.. toen de Kamer zich in meerderheid verklaarde tegen het door den Munster toegepaste sy steem van bestiijden van het mond en klauwzeer, voort gaat dit systeem loe te passen De Minister an Landbouw, Nijver heid en HanUel zond daarop d.d. 31 December 1915 het volgende antwoord in Het antwoord op de vraag zoude kunnen luiden: »ja, dat is juist. De Minister stelt er echter prijs op te vei klaren, dat hij om de redenen, ontvouwd in de memorie van toe lichting van het wetsontwerp tot ver booging en wijziging van het tiende hoofdstuk der Staatsbegrooting «oor bet dienstjaar 1916 (kosten van de maatregelen ter bestlijding van mond en klauwzeer) zich niet verantwoord acht onverwijld de wijze van bestrij ding geheel te veranderen. Elke wijziging van gedragslijn zal tot noodzakelijk gevolg hebben, dat de veehouders een veel grooter aan deel in de bestrijding voor hun reke ning moeten nemen dan tot nog toe het geval was; en daarom zal hun een termijn van voorbereiding moeten wor den gegeven. HetNederlandsch Landbouw-Comité werd den 24en December door den Minister uitgerioodigd de noodige stap pen daartoe te doen. Intusscheri is de algemeene mach tiging aan de districtsveeartsen om tot afmaking van ziek en verdacht vee te adviseeren ingetrokken. Thans wordt in elk bijzonder geval, waai in door hen deze maatregel noodig woidt geacht, een rnet redenen omkleed voorstel daartoe ingediend, waarop door den Minister wordt beslist. Op de overweging, dat een behoorlijke isolatie niet mogelijk was, werd de machtiging om het afmaken van vee te adviseeren, tot op heden steeds ver leend. In één geval, waar het een groote boerderij betrof, werd op een verzoek van den burgemeester om isolatie in plaats van afmaking toe te passen, de navolgende machtig ng verleend: »Kunt gij gedurende vier weken of zoolang de districtsveearts dat noodig acht de hoeve met voldoend betrouw baar peisoneel zoodanig afsluiten dat noch mensch, noch dier, incluis hond, kat en pluimvee, noch eenig voorwerp de hoeve verlaatzoo niet geef dan ge volg aan advies districtsveearts. Waarop het volgende bericht kwam: Referten uw telegram gisteravond heb ik besloten tot afmaking vee. De burgemeester De Minister meent in dezen te heb ben gehandeld in den geest van de vooi stellers der motie, die toch, zooals bij de gevoerde discussie duidelijk in het licht werd gesteld, allerminst be doelden de bestrijding van het mond en klauwzeer te laten rusten. Van deze gelegenheid maakt de Minister gebruik er nogmaals met nadruk op te wijzen, dat de stand van het mond- en klauwzeer in ons land zoowel als over onze grenzen geen aanleiding kan zijn thans plotseling een ernstige bestrijding van het mond en klauwzeer te staken. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han- delsinformatiebui eau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week. eindigende 1 Jan.. in Nederland uitgesproken 24 faillissementen tegen 22 faillissemen ten in dezelfde week van het vonge jaar. Van 1 Januan tot en met boven genoemden datum 1373 faillissemen ten tegenover 1494 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. Met 1 Januari 1916 is de heer A. F. Sutherland, gepens. kapitein der infanterie alhier, door den Minister van Justitie herbenoemd tot Rijksagent voor gezinsverpleging ter standplaats Amersfoort voor de gemeenten Amers foort, Soest, Zeist, Leusden eri Stouten- burg. Se Abonnenients-Coueert Concert bureau Hans Augnstin. Ilollandsch Strijkkwartet. Het tweede Abonnements-Concert van het Concertbureau Hans Augustin Donderdag 13 Januari in Amicitia te Amersfoort, zal een kamermuziekavond zijn, te geven door bet Hollandsch Strijkkwartet (Herman Leydeusdorfï, le viool Bram Mendes, 2e viool Cor Kint, alt Thomas Canivez, violoncel) dat tegenwoordig zulk een grooten opgang maakt, en in de voor naamste muziekvereenigingen in ons land roet buitengewoon succes optrad. De kunstenaars zullen strijkkwar tetten spelen van Beethoven (op. 59 No. 2), Mendelssohn (es gr. t.) en Dvorak (f gr. t. op. 96). Dr. Denier van der Gon zal 10 Jariuaii in de Theosofische Loge een voordracht houden over »de Mythe". Bij genoegzame belangstelling stelt hij zich voor nog een reeks andere voordrachten te geven over Ra-, de Osiris-, en de Lobengrin-mytbe en de mythe en de inwijdingen. De heer H. W. J. Fortuin, comp tabel ambtenaar plaatskaartenbureau N. C. S. alhier is met ingang van 1 Januari benoemd tot chef de bureau. De Raad benoemde in zijn jongste vergadering tot Voorzitter van de Com missie van toezicht op de Gemeente lijke Arbeidsbeurs den heer A. H. van Kalken en tot plaatsvervangend Voor zitter mr. dr. A. Tb. H. Verhoef. Door Burgemeester en Wethouders zijn thans gekozen uit de dubbeltallen- voordrachten als werkgevers de heeren C. Prins Gzn.. A. E. Blok en P. J Hamers en als werknemers de heeren B. Kerkhof, C Tuithof en J. Overeem en als plaatvervangende leden de hee ren C. Wijnen, J. Schippers en J. Verhoef. De Vereeniging tot uitdeeling van warme spijs aan behoeftigen en die voor Kindervoeding vingen giste ren hun uitdeeling wederom aan. De plaatselijke afdeeling der Ver eeniging voor Vrouwenkiesrecht heefi een Openbare vergadering belegd op Maandag 10 Januari, in de groote zaal van »Amicitia«. De heer P. van Straalen be haalde de akte voor Tuinbouw-vak- onderwijs en is daarmede thans in het bezit van alle Lagere Tuinbouw- akten. De biscuitfabriek »Victoria« re Dordrecht zond ons een exemplaar der door haar aan hare clientèle uit gereikte kalender voor 1916. De kalender met vier reproducties van meesterwerken in het Mauritshuis aanwezig, uitgevoerd in koper diep- di uk, mag met het volste recht den naam van kunstproduct dragen en is door baar echt Neder landsch karakter uitnemend geschikt voor de reclame voor een eveneens Nederlandsch pro duct. Aan het Postkantoor te Amers foort en de daaronder ressoi toerende hulpkantoren werd ,in December in gelegd bij de Rijkspostspaarbank f43.189.89 en daaiuit teruggevraagd f 44.422 44. Het laatste door dat kantoor af gegeven boekje draagt het nummer 199 34. In het geheele jaar werd ingelegd f520 307 80, doch teruggevraagd f 545.501.92 Overzicht omtrent het vervoer en de op brengst der Amersfoortsclic Tramwegmaatschappij gedurende de maand December 1914 en 1915. 1914 1915 Minder. Aantal passagiers S455 8050 405 Vervoeropbrengst /420.45 /'400.15 f 20.30 Dagtilometeropbr. 7.53 7.17 0.3G Totale opbrengst „442.95 „419.76 23.19 Dagtilometeropbr. 7.93 7.52 0.41 Ter Kaasmarkt werden j.l. Maandag 3 Januari aangevoerd 14 wagens met 3400 K.G. kaas. De prijs liep van f61 tot f65 per 50 K.G. De handel was stug. Aan de Centrale V. P. N.-eier- veiling werden gisteren vei kocht 54.369 Regeerings-eieren. De prijs was f 6 55 tot f 7.90. Grimmige koude in Petersburg. Het is te Peieisburg zoo koud als het in jaren niet is geweest. Voort durend staat de thermometer op 30 graden Réaumur onder nul De groote vuren op straat, waaraan de arme menschep zich anders konden warmen, zijn bij gebrek aan brandstof ster k in aantal verminderd; de scholen zijn bij gebrek aan brandstof gesloten en in de woningen mag alleen overdag maar worden gestookt. Tengevolge van het felle stoken breekt er elk oogenblik brand uit; zoo is het weduwenhuis van keizerin Maria afgebrand. Reeds zijn meer dan 40 menschen doodge vroren. Er is gebrek aan water en zelfs de onder den grond liggende telefoondraden zijn door de koude afgeknapt. Een gezellige slaapkamer. Een derde van iemands leven wordt in de slaapkamer doorgebracht, die licht, luchtig en zonnig moet zijn. Als zij niet zonnig is, dan moet men er tenminste voor zorgen dat ze door kleur er gezellig uitziet. Bij de keuze van bet behangselpapier moet men er op letten, dat dit rustig, kalmee rend is. Hoe dikwijls wordt de fout niet gemaakt, de wanden van de slaap kamer te behangen met papier van een onmogelijk patroon, of vreeselijke bloemen. Een elfen, niet aan kleur verandering onderhevig papier, maakt de kamer gezellig; daarbij een smalle rand die in kleuren harmonieert mei de kleederi en gordijnen. Een slaapkamer moet goed geven tileerd zijn engeenmeubelenofzake.il bevatten die stof opnemen. Een vloei van fraai geschilderd of ingelegd bom is het be>t, doch vloei zeil is evengoed. Kleedjes voor het bed, voor de toilet en waschiafel, vrooltjken de kamer niet zoo fraai op, als een niet te groot kleed midden in de kamer De kleur, die men voor de slaap kamer moet kiezen, hangt af van haar ligging. Ligt zij op het Zuiden dan kiest men koele, rustige kleuren, zooals blauw of groen, terwijl men vooreen kamer op het Noorden warme tinten als geel olijfkleur, of rood kiest. Wat bet bed betreft, verkiest menig een bouten ledikanten, die in een voudige, doch fraaie stijl z(jn gemaakt en wit geëmailleerd of vernist zijn. Een ijzeren ledikant, met een stalen springveeren matras, is echter het meest verkieslijk. Men kan dit in fraaie vormen krijgenbet is dan bet hoofdmeubel, dat de geheele slaap kamer een gezellig aanzien geeft. Be Gezondheid. Gevolg van den oorlog 1 Uil Philippine worden in gewone jar6n 150.000 tot 175.000 ton rr.osse- leD verzonden, in 1915 slechts 20.500 ton: wel een bewijs welk een nadeel dezen handel door den oorlog wordt toegebracht. Tien millioen K.G. zoolleer! Een door den Ned. Bond van Schoen fabrikanten, den Ned. Bond van Schoen- makerspatroonsvereenigingen en Lederimporteurs ingestelde enquête heeft aan het licht gebracht, dat in Nederland jaarlijks ruim 10 millioen K.G. zooileder wordt veihiuikt. Het Nieuwjaarsschieten heeft te Kampen weer eens een ongeluk ver oorzaakt. Terwijl in den winkel van den heer Sch. aan de Oudestraat alwaar de rouw des buizes bezig was vuurwerk te verkoopeo, werd er een voetzoe kers door het openstaande raam ge worpen, welke tusschen ander vuur werk terecht kwam, hetgeen een hevige ontploffing veroorzaakie. De vrouw zelve kreeg ernstige brand wonden aan het hoofd, terwijl de ruiten van de binnenkamer verbrijzeld weiden, suikerwerk werd vernield enz BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 24 tot 30 December 1915. Geboren: Leendert, z. van Wilhel mus Venhorst en Alberlus Maas Geertruida Elisabeth, d. van Bernard Gerard Frans Molle en Johanna Frorn- iné. Noël Jean Baptiste Honoié Benjamin, z. van Omer Jeari Baptiste Joseph Bricourl en Angébne Mom Aline Delhaye. Helena Christiana Elizabeth, d. van Cbiistiaan Valken burg en Helena Elizabeth van dei Tuijn. Willemina, d. van Evert van den Eshof en Alijda van Wage- ningen. Cyriel, z. van Lambertus Johannes Jacobus Huilers en Ursula Clauw. Gerrit, z. van Gerrit Rie- zebos en Catbarina Cornelia Hool- werf. Nicolaas Gerrit, z. van Evert van de Stadt en Seijtje Maria van Veen. Marrigje, d. van Gijsbertus Antonie Abbink en Catharine Lun- stroth. Dcnise Marie Eléonore Mathilde Ghislaine, d. van Arthur Joseph Mane Rock en Marthe Prrlot. Preter Timotheus Maria, z. van Timotbeus Gijsbertus Maria Wouden berg en Mathilda Bregnta. Maria Cla- sina, d. van mr. Jules Cornells graaf van Randwijck en jonkvrouwe Corne lia Henrietta de Jonge. Gerrit, z. Everardus Roelof van de Kamp en Everdina Schimmel. Bartus, z. van Joseph Charles Snijders en Johanna Tuithof. Peter, z. van Hendrik van van Beek en Gijsberta van Vliet, Louisa Marie Johanna, d. van Prosper Ar thur Dallod en van Maria Theresia Galhaert. Ondertrouwd: Wouterus van Bek- kum en Rika Hendrika Kraan. Petrus van Nus en Johanna Jacoba Elzeriaar. Gehuwd: Adrianus de Koch en Maria Gerarditia Bogers. Joseph Vomfell en FranQoise Jeanne Hiroix. Dirk Timmerman en Gerritje Leijenhorst. Hermanus Gouw en Theodora Louisa van de Wijngaard. Theo- dorus Johannes Tommel en Elisabeth Rosina Sleeking. Jan Derk Kraaijen- brink en Hillegonda Hendrika Alijda van de Zuidwind. Coenraad Die- tiker en Maartje van Zanten. Overleden: Adam Johannes Voorn, 60 jr., ecbtg. van Gerritje Vink. Johannes Jacobus de Bruin, 49 jr., echtg. van Hendrika Femia Johanna van Reeken. Cornells Jacobus Kooi man, 5 w. Hendrikus Gerardus van Keken. 10 mnd. Hermanus Ottenhof, 80 jr., wedn. van Berdina van Ling. Leendert Venhorst, 1 d. Een levenloos aangegeven kind. Evert de Goede, 15 d. Hendrik van Eldert, 1 jr. Johannes Her manus Jacobs, 68 jr., wedn. van Jo hanna Snijders. Maria Willard,60 jr., ecbtg. van Hendrikus Gerardus Aarts. Charles Melis, 30 jr. Leusden. 1731 December 1915. Geboren Tonia, dochter van Peter Galjee en Marrigje van der Veeht. Geurt, zoon van Marinus van der Pol en Dirkje ter Beest. Willem Jan, zoon van Marinus Donselaar en Jaco ba Duinsbergen. Hendrik, zoon van Petrus Antonius van Roosendaal en Rengertje Buitenhuis. Stoutenburg. 1731 December 1915. GeboreD: Gerarda, dochter van Gerrit Verboef en Johanna van den Hengel. Antonia, dochter van Wil helmus van den Hengel en Wilhel- mina Wanienaar. Overleden: Luitje Smit, oud 49 j echtgenoote van Gerardus van Daat- selaar. RECLAME. VS wordt door 21.000 aTtsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. zeer ontstemd zijn. Hij zal verwachten een broeder te ontmoeten en verbaasd zijn tevens aan een schoonzuster te worden voor gesteld. Maar als hij Tethurga ziet, zal zij ook hem wel gunstig voor zich stemmen. Die dat meisje eenmaal ziet, is haar genegen. Zij verovert stormenderhand elk mannenhart. Haar schoonheid en lieftalligheid vormen zulk een geheel dat niemand haar weer staan kan. En ook Diederik zal voor die macht bukken. Moge het hem al ontstemmen dat hij een Friezin in zijn familie heeft gekregen, hij zal toch begrijpen dat hij haar en haar ge slacht niet voor het hoofd kan stooten, zonder een grooten, ge vaarlijken misslag te begaan. Nu wij zullen zien. WONOBOI.D EN SICCO. Zelden had Sicco zulk een gelukkigen morgen beleefd en Tethurga geloofde niet ooit heerlijker ochtend te hebben gekend. Zij was reeds beneden in de groote kamer geweest uren vóór Sicco beneden kwam en zij had aan Arlinde de noodige aanwijzingen gegeven om te zorgen dat Sicco, als hij beneden kwam, een welbereide tafel zou aantreffen. Arlinde die van zichzelve reeds geneigd was alles breed op te vatten, had dan ook beneden een tafel aangericht die de keogste in den lande zou doen watertanden. Het behoeft niet gezegd te worden dat eieren en room niet ontbraken, dat ook heerlijke versche kaas aanwezig was, dat groote mooten dikke paling gebakken en gekookt, in over vloed op den disck prijkten en dat fijn wildbraad, fazanten en patrijzen benevens hertcnvleesch uitlokkend lagen te wachten. Groote kruiken met in de abdij gebrouwen bier stonden klaar en eveneens een paar kruiken fijne wijn uit de kelders der abdij. Yoeg bij dat alles de smakelijke sneden van het onder Arlinde's toezicht eigengebakken brood en het is te begrijpen dat iemand die voor zulk een tafel welbereid werd geplaatst nu juist geen neiging gevoelde aan sombere gedachten den vrijen loop te geven. En al was deze tafel nog niet voldoende geweest om een feestelijke stemming uit te lokken, de geopende deur waardoor de lieflijke met bloemengeur bezwangerde lucht binnen stroomde, het aangenaam gekwinkeleer van tal van vogels dat in het vertrek doordrong, waren daar om alles een glans van vreugde en geluk te geven. Toen Sicco dan ook beneden kwam, en hij was er zelf over verwonderd zoo sterk hij zich dien morgen gevoelde en hoe weinig moeite het afdalen van de trap hem had gekost, maakte de geheele aanblik van tafel en vertrek een prettigen indruk op hem. Hij zette zich en Arlinde haastte zich hem te bedienen. Sicco had evenwel verwacht Tethurga te ontmoeten en was wel eenigszins teleurgesteld toen hij haar niet zag. Vóór hij echter Arlinde had kunnen vragen waar haar meesteres was, kwam Tethurga binnen. Hij sloeg dadelijk zijn armen om haar hals en kuste haar. Tethurga zonder zich aan de tegenwoordigheid van Arlinde te storen, beantwoordde die liefkoozingen. Daarop drong zij Sicco zachtjes zich te zetten en van het een en ander iets te gebruiken. Zij zelve was reeds lang op en had dan ook al ontbeten. Onder vroolijk gepraat zaten zij daar. Tethurga Sicco met het heerlijkste overladende, Sicco zijn dankbaarheid uitdrukkende door haar gedurig steelsgewijze te omhelzen en haar lieve handen, die hem van alles zoo rijkelijk voorzagen nu en dan grijpende om ze zacht te drukken. Het waren heerlijke oogenblikken voor beiden en Arlinde dio hen ongemerkt gade sloeg, zuchtte onwillekeurig: Hoe heerlijk is het toch jong te wezen en bemind te worden. Het vogelenkoor ging voort zijn tonen te laten klinken, de heerlijke geur van rozen en kamperfoelie vervulde het geheele vertrek Wordt vervolyd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2