Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. zal spoedig ook op deze gedeelten de route geheel zijn vastgesteld, waarna een overzicht van de geheele wande ling zal gegeven worden. We hopen het geheel tijdig in het voorjaar te kunnen voltooien. Gelukt dit, dan zal dit vooral te danken zijn aan de medewerking van velen, in de eerste plaats aan onze consuls en de plaatselijke autoriteiten, die welwil lend hun hulp verleenen. Helaas werkt het weer thans niet erg mede, zoodat het wel eens moeilijk wordt in dit jaargetijde een keuze te doen voor een of ander gedeelte der route. De liefhebbers van wandelen zullen voor deze route over verscheidene dagen moeten kunnen beschikken, daar het geheel niet veel minder dan 200 K.M. zal bedragen, ongerekend de ver binding met den 2den wandelweg. De route is echter op verschillende punten per spoor te bereiken, zoodat zeer ge makkelijk de wandeling in gedeelten kan worden gemaakt. Het geheel levert zeer veel ver scheidenheid op hoog en laag, water en boscbpartijen, riviergezichten en panorama's wisselen elkaar af, ter wijl de streek bovendien niet alleen door haar industrie in de fabrieks plaatsen, maar ook door de eigen aardigheden der dorpen en gehuch- tpn veel te zien geeft, dat een ken- nis.naking met dit deel van ons land z r zek r loont. Kampioen. Het plaatselijk Steuncomité ont ving gedurende de maand December 1915: Door tusscheakomst van den Burge meester van Amersfoort 1278.32. Aan bijdragen van part. 2080.45 Sub. van het Kon. Nat. Steuncomité 800.44. t 4159.21. Ondersteuning van Belgische vluchtelingen. De Commissarissen der Koningin hebben tot de burgemeesters volgend schrijven gericht: »Op uitnoodiging van den Minister van Staat, Minister van Binnenl. ZakeD, heb ik de eer u mede te deelen, dat door Z.Exc. het volgende is bepaald met betrekking tot den onderstand aan Belg. vluchtelingen. Gezinnen, die gezamenlijke inkom sten (waarmede worden bedoeld die van den Belgischen Staat en van particuliere, Belgische zoowel als Nedel. instellingen, als anderszins) genieten van f 13 per week en welke gezinnen uit niet meer dan vier per sonen bestaan, mogen niet meer voor ondersteuning in geld of kleeren van Rijkswege in aanmerking komen. Gezinnen uit meer dati vier per sonen bestaande, kunnen in aanmer king komen voor Rijksonderstand, indien het bedrag hunner bovenbe doelde inkomsten, de som van f 15 per week niet te boven gaat. Ongehuwden (niet tot een gezin behoorende) kunnen alleen geld of kleeren van Rijkswege bekomen, wan neer hun bovenbedoelde inkomsten minder bedragen dan f7 per week Hierbij zij er aan herinnerd, dat het maximum van den Rijksonderstand blijlt bepaald op f 0.35 per dag en per hoofd, voor een volwassene en I 0.20 per dag en per hoofd voor een kind beneden twaalf jaar. Het bovenstaande beeft dus niet betrekking op de «pauvres honteux». De ministerieele beslissing treedt in werking op 15 Januari 1916. Zanguitvoering. Donderdagavond gaf mejuffrouw Ellie Geuer een zanguitvoering in »Amicitia«, welke uitstekend geslaagd mag heeten Mejuffrouw Geuer toonde voor haar taak goed berekend le zijn. Ook de kinderliedjes door de kleineren gezongen, werden met veel genoegen aangehoord, evenals het kluchtspel met zang voor jonge meisjes. Het talrijke publiek was zeer dankbaar en toonde dit door warm applaus. De heer H. J. van Daal, thans te Scherpenzeel, is met ingang van 1 Januari benoemd tot plaatsvervanger van den districtsveearts, wien Utrecht als standplaats is aangewezen. Door de Amersfoortsche Slagers- vereeriiging is j.l. Donderdag bet vol gende telegram verzonden. Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, 's Gravenbage. Excellentie, De Amersfoortsche Slagersvereeni- ging op 5 Januari 1916 in vergadering bijeen, met leedwezen kennis genomen hebbende van de maximum-prijzen van varkensvleesch, spek en reuzel, door de regeering vastgesteld, overwegende, dat deze prijzen zoo danig zijn, dat de leden van hare ver- eeniging niet meer in bun onderhoud zullen kunnen voorzien, besluit dezo motie te uwer kennis te brengen, en gaat over tot de orde van den dag. Het Bestuur. Een wonderdokter. Men meldt uit Buggenum aan de «Limburger Koerier® Dezer dagen viel onze gemeente de twijfelachtige eer te beurt te worden bezocht door een heerschap, dat ODder alle omstandigheden raad wist voor de lijdende menschheid; een wonder dokter: of te wel kwakzalver, bij wiens alles omvattende werkingsfeer de pres taties van een Sequab eertijds slechts kinderspel waren. Ooze esculaap wist nu letterlijk raad voor alles en nog wat. En dat de man zijne informaties goed genomen had bleek uit de nauw keurige kennis van de huisgezinnen, waar een min of meer ernstige zieke was. De bedrieger trad met een groote dosis brutaliteit op en gaf zich de allures van een huisdokter bij uit nemendheid. Hij kwam binnen, gaf de lui de band, nam plaats, informeerde naar den patiënt, van wiens toestand hij dikwijls zeer juist bleek ingelicht te zijn, trok zijn diagnose, waarvan onze eerzame medici versteld zouden gestaan hebben, kortom, gevoelde zich geheel en al thuis en deed alsof het een gewoon doktersvisite gold. De voerman S., die een kar over zijn been kreeg eu onder doktersbehandeling is, ontving ook een bezoek. Deze liet ge moedelijk een half uur met zich sollen eu liet den kerel zijn potjeslatijn uit kramen. «Hannes®, een gewiekste vent. wou wel eens zien hoever de brutaliteit van bet heerschap ging. Na allerlei spreuken en gebeden, die de patiëni voor de aardigheid zich getroostte om mee ria te zeggen, na verschillende kruisteekens over het been en allerlei hocuspocus, na dien heelen poespas, kwam de aap uil den mouw: 6 gulden s. v. p. mijnheer! Na veel omhaal van woorden en zelfs met bedreigingen, met een radheid van tong een betere zaak waardig, zou hij genoegen nemen met 3 gulden, de rest bij de volgende visite te betalen, onder garantie van eene volkomen genezing, natuurlijk! Maar nu was het onzen Hannes eindelijk lang genoegen zonder veel pourparlers werd de bedrieger te kennen gegeven on middellijk te vertrekken of.... Het scheen, dat de man bijzonder vlug van begrip was en gaarne verkoos op eigen gelegenheid de buitenlucht op te zoeken; althans,eenigeoogenblikken later stond hij brommende op straat en probeerde zijn geluk bijeen volgenden patiënt, met hetzelfde negatieve resul taat. Hoe dom-brutaal zulke «weldoeners der menschheid® speculeeren op de licbtgeloovigheid van onnoozele lieden, bleek bij zijn bezoek aan iemand, die aan asthma lijdt. Hij deed den man zijn kous uittrekken en beluisterde de inwendige organen schrik niet lezer aan den grooten teen Dit was den man, die van anatomie wel niet meei weet dan een poes van het zeven gesternte, toch te machtig en ook hier kon de brutale bedrieger met nul op het iekest vertrekken. Toch kreeg men den pseudo-dokter op meerdere plaat sen met moeite de deur uit. Wij achten evenwel onze dorpsgenooten nuchter genoeg om aan te nemen dat de man nergens geslaagd is in zijn afzetterij Men zij echter gewaarschuwd voor zulke wonderdokters, die maar al te vaak domme, bijgeloovigeliedendedupe doen worden van hun onfrisch bedrijf. Kraaiea in de pan. Waarom zou een gebraden kraai, of een malsch, jong beestje, zacht ge stoofd in boter en bedruppeld met wat citroensap niet lekker zijn? Al zijn ze misschien niet zoo fijn van smaak als de duiven, ze zijn gewoonlijk grooter en hebben dus meer vleesch. En aangezien de kraaien talrijk zijn in ons land en niet bijzondei om schoonheid of liefelijk gezang in eere worden gehouden zou misschien een niet overdadige recruteering van kraaien voor de keuken dienstig zijn. Aan de natuurkundigen staat het te bepalen, hoever we hiermede, in ver band met insectendoodei ij enz mogen gaan. Er ziju sommige streken van Europa, waar de gebraden kraai als een groote lekkernij wordt beschouwd en wie zegt ons dus, of niet dikwijls een jong duifje een jeugdige kraai was bij leven, zoo goed als de kat bereid wordl ge vonden om in de pan den haas te vervangen. De huisvrouw in Koerland kent de waaide van het beest. In de streek, waar zij woont, worden de dieren tus- sctien Oc'ober en midden December bij bondeiden gevangen en op de rnaikt netjes geplukt en schoon gemaakt voor 10 a 15 centen te koop aangeboden. De visscbers van het Koersche Half vangen in de duinen eerst voldoenden voorraad voor bet eigen gezin. Ze dragen den naam van »kiaaienbijters«, omdat ze de beesten dooderi noorden schedel door te bijten, waarbij geen bloed gesloit wordt. De schoonge maakte beesten worden gepekeld en in vaten gedaan, om vleesch ie hebben tegen den tijd, dat de vorst de haven bevriest eo verkeer met het vasteland voor hen onmogelijk maakt. Wat ze dan te veel hebben, brengen zo op de mat kt. Toeristen, die de streek bezoeken, worden natuurlijk dikwijls op jonge kraaien vergast, maar ze moeten al knappe fijnproevers zijn, willen ze het verschil bemerkpn tusschen dit vleesch en dat van een jonge duif. De veeren van het gevogelte worden gebruikt om de bedden te vullen en wie na een flinke wandeling in de duinen zijn moede ledematen op zoo'n Koersch visschersbed uitstrekt, zal voortaan met meer eprbied van den krassenden vogel spreken. In vroegere lijden, toen men nog niet zoo verwend was, bestond in Koerland de verplichting om geregeld een bepaald aantal jonge kraaien aan de kerk le leveren en aangezien de pastorrek.'ukens als zeer fijn beker,d staan, kan men reeds daaruit con cludeer en, dal jonge kr aaien, gebraden of gepekeld, niet te versmaden zijn. Hbl. Een burgervader achter de stroopers. Woensdagavond 10 uur bemerkte uien op het landgoed Varenkaaip» te De Bilt bewoond door den bur gemeester, den heer H. l'h. J. baion van Heemstra een paar stroopers, die met geweer en lichtbak bezig waren wild op te spuren. Twee schoten wer den gehoord. De burgemeester trok er met zijn huisknecht op uit. De stroopers, die meenden dat er politie in aantocht was gingen aan den haal. Het gelukte den burgemeester één hunner aan te houden en aan de poli tie over te leveren. Den anderen stroo- per, een militair heeft men niet kunnen arresteeren. Hij is echter bekend. Het aangeschoten konijn, de licht bak (een carbidlantaarn) en een bus carbid werden in beslag genomen. De soldaat heeft het geweer meegenomen op zijn vlucht. Utr. Dgbl. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 3 tot 6 Januari 1916. GeborenJean, z. van Franciscus Ludovicus van Leuven en Maria Bertha Augusteijns. Hendrikus Franciscus, z. van Hendrikus van Mansum en Adriana Johanna Claus. Johannes Stephanus, z. van Klaas Penning en Gerarda Cornelisse. Wilhelmus, z. van Wilhelmus Pot en Adriana Snij ders. Harremijndert, z. van Hen drik Morren en Teuuije Hovssiad. Hendrika E»erdina, d. van Heiidnk van Leeuwen en Hermina van Leeuwen. - Armand Robert, z. van Auguste Kirsch en Marie Louise Eischen Katriuus, z. van Peter Gerardus Coe- ueri en Aal ije Peters. Oiidertiouwd Hendrik Cristiaan Kluvers en Cornelia van Nieuwenhuis. Gerrit Wolfswinkel en Petionella van den Berg. Cornells Koer t van Daalen en Maria Anna Roessingh. Gehuwd Frans van den Bergb en WilleininaCaiharina Anna Brouwer. Feinand Ghislain Jos-ph Bardiau en •Maiie Louise Durnasy Joseph Désiré Wéry en Wille ruina Mijmering. Overleden: Johan Fiederik Andreas llüfmaiin, 7 w. Everlja Snellen berg, 83 j., wed. van Machiel Beer- nink. Cornells Wouleius Meerbeek, 4 rrr. Laurenz Hendrik Johan Ver kuil, 14 m. Giieije van Biuimne- len, 16 j. PeUruella Bariholda Johanna Suijek, 72 j., ong. Aaltje Jasper, 3 w. Petrus Nicolaas Kop pen, 56 j., echtg van Annigje Kl ikker. Leusden. 1 Van 31 December7 Januari 1916 Geboren: Theodora, d. van Wil helmus Kuyten en Maartje van Duyn. Joseph, z. van Hendrikus Everar dus van Bekkum en Johanna Vial. Jacoba, d. van Arie van Veenscboten en Anna Doornekamp. Overleden: Aleida van den Heuvel, 14 m. Stoutenburg. Van 31 December7 Januari 1916. Geboren: Maria Josephiria, d. van Johannes Fredenkus Bourgonje en Jakoba Veen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m 8 Vit en des avonds van 6'/i 7'/i ure. Op Zaterdag alleen van des v.m 8 1 ure. iDgeschreven waren op 6 Januari 1916. I. de volgende werkkrachten: 2 bakker. 1 beeldhouwer. 14 grondwerker. '2 kantoorbediende. 1 kellrier. 1 loodgieter. 2 loopknecht. 1 magazijnknecht. 4 metselaar. 1 montagewerker. 5 naaister. 10 schilder. 20 sjouwer. 6 slraatmaker. 14 timmerman. 1 smid (leerling). 1 rijwielhersteller. 23 los werkman. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten: 1 dienstbode. 2 electricien. 1 horlogemaker. 1 keukenmeid. 1 letterzetter. 2 loopjongen. 1 magazijnbediende. 1 pettenmaakster. 1 stalknecht. 1 werkmeid. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. MAKKTBhRHJHT. AMERSFOORT, 7 Jan. 1916 Tarwe f0Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen 12.50 a f5.Peren f 2.50 a 15..Nieuwe Aardapp. fO.OO a f 0.zandaardapp. 12.50 a f3. Hoendereieren f7.a f7.40 p. 100 st. Bruine eieren f7.40 a f7.85 per 100 st. Boter s 1 60 a f 4.70 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a t 0.per 50 kilo Kippen f 1.20 a f 2Kuikens f0.afOPiep kuikens f 0 60 a f 1.2Ö Ganzen I u. a f 0.Eenden fU.90 a f 1.30 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f0.a f0.Wilde konijnen f 0.50 a f 0.60 Tamme f 0.80 a f 2 25 fluit en f 0.60 a f 0.70 paar Magere varkens f 20. - a 40. Vaikeus t. eipori f 0.a tl)Zeugen f70.a f 4 00. Biggen f12.a 120Schrammen f0.afOVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien t 000. a i'OOO.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f000.a f000. Pinkstieren f O— a f 000. Kalveren f 10.— i f 15.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 200 heet. Appelen. 50 liect. Peren. heet. Kleiaardappe- Icn, 30 heet. Zandaardappelen, 3G"00 stuks Hoen- dereieren. 000 stuks Eendeneieren 150 kilo koter, kilo Margirine, Kilo kaas. stuks Vee, 30 magere varkens Varkens voor exportslagerij 250 biggen, 10 zeugen, 6 kalveren Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd Dinsdag 4 Januari, Regeeringseieren, 45169 stuks, pi ijzen van f 6 55f 7.90. Vujdag 7 Januari, Exporteieien, 21552 stuks, prijzen kipeieren f 6 15 (7 75, Eendeneieren f6.15f6 50. Regeer ingseieren 36404 stuks, prijzen van f5 10—f 7 20 RECLAME. Aambeien. Weinig kwalen zijn ellendiger, pijnlijker en gevaarlijker dan aambeien, door het hevige jeu ken en de stekende pijn, die zij veroorzaken. Het ongemak wordt hoe langer hoe erger, als het verwaarloosd wordt en hevige bloedingen, ontsteking en verzwering kunnen er door ont staan. Zelfs in gevallen, waarbij operatie het eenige redmidel scheen, heelt Fosters Zalf bewezen van uitstekende hoedanigheden te zijn en de kwaal op afdoende en duurzame wijze te gene zen. Het verdient aanbeveling bij de behandeling tevens slechte gewoonten na te laten, zorg te dragen voor een goede spijsvertering, het ge bruik van kruiden, alcohol en prikkelende voe dingsmiddelen te vermijden, doch veel groenten cn weinig vleesch te nuttigen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Amersfoort verkrijgt), bij A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 per doos. 20 verloving met Tetburga. Nadat Sieco zijn dank had betuigd, zei de abt dat juist deze verloving hem aanleiding had gegeven Sicco te verzoeken naar de abdij te komen. De abt zei, dat bij zich zeer over die verloving verheugde, dat hij Tetburga een man als Sicco en Sieco een vrouw als Tetburga toewenschte. Dit bij ook uit een staatkundig oogpunt een zoodanig huwelijk zeer zuu toejuichen, daar de zwakke banden van vriendschap die tussehen de Hollanders en Friezen bestonden er door zouden versterkt worden, omdat Ludigman vele aanhangers bad en deze zich natuurlijk ook aangetrokken, zouden gaan gevoelen tot den echtgenoot van Ludigmans dochter. Hij vreesde evenwel dat er in de omgeving van den graaf een sterk vooroordeel tegen dit huwelijk zou bestaan en ten einde mogelijke kuiperijen te voor komen, achtte hij het noodzakelijk dat dit huwelijk voltrokken werd vóór Sicco zich met zijn broeder verzoende. Sicco moest erkennen dat de abt in alle opzichten gelijk had en deed dat te gemakkelijker omdat de inzichten van den abt zoo volkomen strookten met zijn eigen verlangen. Hoe eer hij Tetburga de zijne kon noemen, hoe liever het hem zou ziju. Hij wilde gaarne van den abt weten wat deze dacht dat moest gedaan worden. Moest het huwelijk in het geheim plaats hebben. Zoo ja, waar behoorde dat te geschieden es wanneer? Wonobold had reeds lang zijn plannen gereed. Te Limmen was een pastoor die hem onbepaald was toegedaan en die zeker bereid zou worden gevonden Sicco en Tetburga in den echt te verbinden, zelfs al liep hij daardoor gevaar zich de ongenade van den graaf op den hals te halen. En wat den tijd betreft, het moest zoo spoedig mogelijk geschieden, want broeder Anselmus moest binnen acht dagen den graaf mededeelen waar Sicco zich bevond. Als de graaf Sicco een bezoek kwam brengen, moest hij nevens hem zijn gemalin Tetburga aantreffen. Diederik had dan te kiezen óf de verzoening op te geven, óf Tetburga als zijn schoonzuster te aanvaarden. Wonobold zette dit alles aan Sicco uiteen en deze kon wel niet anders dan den abt danken voor de krachtige hulp die hij hem bood. Hij maakte echter de opmerking of de abt wel overwogen had dat wanneer door dit geheime huwelijk do verzoening mocht afspringen de toorn van den graaf zich stellig tegen hem (Wonobold) zou keeren. Wonobold zeido dat hij hierover ernstig had nagedacht, dat hij zeker Diederik niet gaarne tegen zich in het harnas zou jagen, daar Diederik een goed man was aan wien de abdij veel te danken had, maar hij was er van overtuigd dat de graaf de verzoening zoo ernstig begeerde dat hij in het huwelijk geen aanleiding zou vinden van die verzoening af te zien. Broeder Anselmus had gedurig door goedkeurend te knikken doen bemerken dat hij geheel de gevoelens van den abt deelde. Sicco eindigde met zijn toestemming te geven zieh binnen een paar dagen door Bernulf, den geestelijke te Limmen, in den echt te laten vereenigen, mits natuurlijk Tetburga er geen bezwaren tegen had. Ook moest er met Ludigman rekening worden ge houden. Anselmus bood aan Ludigman de zaak duidelijk te maken, maar wat Tetburga betreft, moest Sicco zelf die taak op zich nemen. Zoo had ieder dus een bepaalde opdracht. De abt zou het met den pastoor in orde maken, Anselmus met Ludigman en Sieco met Tetburga. „Er is echter nog een bezwaar," merkte Sicco lachend op. „Ik kan toch moeilijk in deze kloederen Tetburga voor het altaar leiden en ik weet waarlijk niet waar ik zoo spoedig een gewaad van daan zou halen dat aan mijn rang en stand voegt." „Ook daaraan hebben wij gedacht," merkte Anselmus op. Er zijn hier in de abdij monniken die uitstekende kleedermakers zijn, maar toch zouden zij niet zoo plotseling voor u een ge schikte kleeding gereed kunnen maken daar hun de verschillende stoffen ontbreken. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2