NIEUW! - Nieuws- en Advertentieblad pH voor de Provincie Utrecht. jKjjf FEUILLETON. Zaterdag 5 Februari 19IC. 45e jaargang DE OORLOG. BREDERODE DE EDELSTE. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. No, 11. •ijffijtffc- -I Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. De zelfmoord van den Turksclien troonopvolger. De officieele lezing van den zelf moord van den Turkschen troon opvolger noemt als oorzaak zenuw ziekte. Die zenuwziekte heerscht in het Oosten sinds de Duitschers daar de macht in handen hebben. Men kan niet vergeten, dat prins Joessoef zich verzet heeft tegen de gevangenneming van de afgevaardigden, die vijandig stonden tegenover bet comité van Enver Talaat Bey. De prins zag met leede oogen aan hoe Turkije gevallen was in handen van vreemde avon turiers. Zijn zelfmoord komt hem goed van pas. Generaal Sjerif Pasja heeft aan een redacteur van de »Matin«, die hem naar aanleiding van den zelfmoord sprak, medegedeeld »Het bericht ver rast mij niet, Prins Joessoef was een oprecht vriend van Frankrijk. Hij wor stelde met alle macht om ons land tegen te houden op het noodlottig hellend vlak waarop het Comité voor Eenheid en Vooruitgang het voerde. Ik was op de hoogte van zijn geschillen met het comité en van zijn persoonlijke oneenigheden met Enver. De Tuiksche tyrannen droegen hem een feilen haat toe en hadden hem dooreen wacht van spionnen omgeven. Historisch romantisch verhaal. 37) Slot. Jammer dat broeder Anselmus niet kon zien hoe gelukkig eu trotsch Ludigman wasde goede broeder was kort na Sicco's vertrek weggereisd naar St. Gallen; hij had echter beloofd zoo hij in het leven en gezond bleef over een paar jaar deze lage landen nog eens te zullen komen bezoeken. En de abt Wonobold had nog juist vernomen dat Tetburga Brederode betrokken had vóór hij was weggeroepen van dit aardsche tooneel. De goede abt was, bijna negentig jaar oud, stil en kalm ontslapen. Den korten tijd na Tetburga's huwelijk, dien hij nog geleefd had, was evenwel lang genoeg geweest om Tetburga te doen bemerken dat de abt een trouw en vaderlijk vriend was en bleef en dat zij groote redenen had hem steeds in dankbare herinnering te houden. Maar nu was de oorlog uit en Sicco had doen weten dat hij op weg naar huis was. Elk oogenblik kon hij aankomen en Tetburga wachtte hem. Ludigman en Arlinde die voor de vensters stonden, zagen uit of zij niet een ruiter in de verte ontdekten. Plotseling traden Ludigman en Arlinde even terug van hun vensters en zagen malkander veelbeteekenend aan. Werkelijk daar naderde een ruiter. Even daarna klonk een hoefslag op de slot brug. Ludigman en Arlinde keerden zich naar Tetburga. „Nog niets?" vroeg Tetburga, die meende een hoefslag gehoord te hebben. „Neen," antwoordde Arlinde gevat, „het zal wel avond worden eer hij verschijnt, ik zal eens aan den torenwachter vragen of hij nog niets heeft ontdekt." „Ik ga met je mede," zei Ludigman haastig Arlinde aan ziende. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugestraat 77. Tclephooun. 00. Beiden verlieten het vertrek. In gepeins bleef Tetburga zitten. Haar oogen rustten met welgevallen op het mooie kind op haar schoot, dat zijn vuistjes tegen de wangen drukte en zoo nu en dan in gekraai lucht gaf aan het pleizier dat het in zijn kleine leventje had. „Vreemd,mompelde Tetburga, „ik meende toch zoo stellig dat ik den hoefslag van een paard had gehoord." Maar even daarna vernam haar verlangend oor een voetstap op de trap. Zij kende dat geluidzij wist hoe Sicco gewoon was met groote stappen op de punten van zijn laarzen een paar treden overslaande de trap te beklimmen. Hoe dikwijls had hij haar op Ludigmans hoeve niet verrast als hij zoo plotseling boven was gekomen en zijn armen om haar hals had geslagen. Het jonge moedertje begon te beven van geluk. Zij keek naar het lieve knaapje op haar schoot en in de volle weelde van haar moedervreugde en echtelijk geluk overmeesterde haar haar gevoel en tranen van vreugde schoten haar in de oogen. Zij voelde dat Siceo binnentrad. Zaeht werd een arm om haar hals geslagen en vurige kussen beroerden haar zijden wangen. „Tetburga, lieve Tetburga," fluisterde Sicco. Zij sloeg haar arm om zijn hals en drukte haar gelaat tegen het zijne zijn kussen beantwoordende. En nu trad Siceo vooruit en wierp een blik vol vaderlijken trots op den kleinen Diederik. „Is hij niet lief, is hij niet mooi?" vroeg Tetburga met een van opwinding hooggekleurd gelaat. „Hoe kan het anders," antwoordde Sicco, „hij gelijktopzijn moeder.'' De blos van Tetburga's gelaat sloeg over op haar hals en kleurde dien purper. „Begint gij weer te vleien?" vroeg zij zacht, „neem hem eens in uw armen." ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. geroepen, welke alle aanvragen voor uitvoer naar België zal hebben te overwegen, zoodat alleen goederen, door baar gunstig geadviseerd, zullen mogen wordeD uitgevoerd. De commissie bestaat uit de beeren Camille Huijsmans, Van de Cauwelaert en Arthur Buysse, Belgische Kamer leden. De commissie is bevoegd zich adviseerende leden toe te voegen, waartoe reeds werd aangewezen de heer John Schellekens, industrieel te Eogbien, terwijl het in de bedoeling ligt een plaats in deze adviseerende commissie te reserveeren voor 1 of meer Waalsche afgevaardigden. De contróle in België, voor verdee ling en aanwending der goederen, geschiedt door de commissie Fleskens. Het bureau van de Belgische con- tróle-commissie is tijdelijk gevestigd in de Theresiastraat 49, Den Haag, waar dus voortaan alle aanvragen voor uitvoer naar België zullen wor den beoordeeld. Inkomstenbelasting Naar het »Hbl.« verneemt, kunnen in bet vervolg de inspecteurs der directe belastingen aan gemeente besturen op bun verzoek toestaan om inzage te nemen van de registers van aanslagen der Bijksinkomstenbelasting en afschrift te nemen van de in die registers voorkomende aanslagen. Het Behoedzaam als was hij bang het kleine wezentje te hard aan te pakken, tilde Siceo den kleinen Diederik van haar schoot. De kleine man keek hem verbaasd, een beetje bevreesd aan. „Geef hem een kus," zei Tetburga. Sicco drukte zijn lippen op het zachte gezichtje maar daar kwam de storm los. De kleine Diederik gewoon aan de fluweelen wangen van zijn lief moedertje voelde het geprikkel van Sicco's puntbaard. Eerst zette hij een verdrietig gezichtje en toen begon hij luidkeels te schreeuwen. Sicco haastte zich hem aan zijn moeder terug te geven. Daarop kwamen Ludigman en Arlinde die Sicco reeds beneden begroet hadden. En nu werd het een gevraag en vertel, een wisseling van allerlei opmerkingen zoodat zelfs de kleine Diederik vergeten werd. „En blijft gij nu hier, gaat gij niet meer in den strijd?" vroeg Tetburga. „Nu blijf ik hier, ik hoop voor jaren. Ik denk wel dat Diederiks vijanden vooreerst genoeg hebben van hem. Zij zullen don Hollandschen leeuw wel met rust laten; zij hebben zijn kracht gevoeld en weten thans dat hij wat hij eenmaal in zijn klauwen heeft niet meer los laat. Ik heb dus alle hoop dat ik bij u en den kleinen Diederik mag blijven. Nietwaar?" ver volgde hij, zich tot Ludigman en Arlinde wendende, „wij hopen een echt gelukkig en gezellig leven op dit heerlijk kasteel te leiden?" „Heerlijk, heerlijk," riep Tetburga. Ludigman knikte goedkeurend en Arlinde gaf in haar vreugde den kleinen Diederik een stevigen kus. En de kleine eerste geboren heer van Bredex-ode, de toe komstige stamvader van het geslacht dat ecuwen achtereen zulk een belangrijke rol zou spelen, gaf door een luid gekraai te kennen, dat hij het akelige geprikkel van zijns vaders puntbaard reeds weder vergeten was en het leven toch niet zoo bijzonder verdrietig vond. in den laatsten tijd verzette Joessoef zich tegen de dictatuur van de Jong Turken, 11 ij was een groot gevaar ge worden. Men beeft het onderdrukt. Men koos voor hem een dood die 't mogelijk maakte te kunnen zeggen De zelfmoord van zijn vader heeft hem op het idee gebracht. Hij kwam aan zijn einde evenals zijn vader op 4 Juni 1876, vier dagen nadat bij van den troon gestooten was. Geleerde Duit schers zullen door verhandelingen uit eenzetten hoe en waarom hier van zelfmoord sprake is, maar niemand zal daar de dupe van zijn. Wat men ook moge zeggen, Joessoef is op last van het comité door zijn eigen omgeving vermoord. Wij twijfelen daaromtrent geen oogenblik. Zijn opvolger, Wahid ed Din, is de Jong Turken nog vijandiger gezind en men kan hem dus geen lang leven meer voorspellen.» Een Zeppelin verongelukt. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat volgens rappoit van een treiler aan de marine-overheid in de Noord zee een Zeppelin in zinkenden toe stand is gezien. Uit nadere berichten blijkt, dat het de »L. 19a was, dus hetzelfde lucht schip, dat dezer dagen boven het eiland Ameland gezien werd en daar door de Nederlandsche kustwacht werd be schoten. De treiler, die het rapport in Engeland binnenbracht, was de »King StephenWoensdagmorgen vroeg, zoo luidt het rapport, zag men het luchtschip met de schuitjes en een gedeelte van het omhulsel onder water. De bemanning, zeventien tot twintig koppen sterk, zat boven op het omhulsel en vroeg om eraf ge haald te worden. Daar de bemanning van de Zeppelin sterker was dan die van den treiler weigerde de kapitein. Hij keerde dadelijk naar Grimsby te rug en rapporteerde het gebeurde aan de marine-autoriteiten. Zal de Duitsche vloot uit haar hol konien De Daily Express« verneemt uil Genève: Sinds de laatste twee dagen heeft Duitsehland alle post- en tele grafisch verkeer met Zweden, Zwitser land en andere landen stop gezet. De Duitsche verzekeringsmaatschappijen hebben eensklaps opgehouden con tracten te sluiten met neutrale zee- vaaitmaatschappijen. Deze beide feiten wijzen er op, volgens Zwitsersche bladen, dat ,'de Duitsche vloot niet lang meer werkeloos zal blijven. Hulde aan den Minister van Oorlog. Lettende op het feit, dat de tegen woordige Minister van Oorlog staat voor een taak zóó moeielijk als waar voor wellicht geen zijner voorgangers heeft gestaan wensebten vele leden der Eerste Kamer (blijkens het af- deelingsverslag dier Kamer) met be trekking tot het beleid van den Minis ter, als hun oordeel uit te spreken, dat deze lof verdient voor vele maat regelen, welke door hem genomen zijn, om een woord van waardeering uit te spreken voor de toewijding en den ijver door hem bij de behartiging van de defensie-belangen aan den dag gelegd. Goedereu voor België. Om te voorkomen dat een gedeelte der goederen, welke van Holland naar België worden uitgevoerd, gebruikt worden voor onbetrouwbare handels speculaties, en om het doel te berei ken dat de beschikbare levensmidde len geheel en al ten goede zullen komen aan de openbare besturen of die comités welke zich onder waar borg van de openbare besturen ge heel belangeloos wijden aan de zorg van de volksvoeding in België, is te dien einde in overleg met den Minis ter van Landbouw en den heer Fles kens, voorzitter van de Rijkscommis sie voor de levensmiddelenvoorziening in de grensgemeenten, de volgende regeling getroffen. Er is een commissie in hel leven

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1