nriEuwi Nieuws- en Advertentieblad toor do Provinr Ï.IYEMSORAD1ÏI FEUILLETON. No. 14. Woensdag 16 Februari 1916. 45e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. RAADSSTUKKEN. BINNENLAND. WA&agC&raWSHG. Anngeiien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigstc Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. •bü Fli Oiti ijji W Ji>iN öTEIJN UTRECHT, CHOORSTHAAT 14. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Bijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugestraat 17. Telephoonn 09. V EBT ENTIËN: ■/an 1-—6 regels 0.50; iedere reg9l mee: 7'/, 1 Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Financiën. Ons College beeft een onderzoek doen instellen naar den omvang van bet bedrag, dat in den vorm van sub sidies aan onderscheidene vereeoigtn- gen, uit de Gemeentekas wordt toe gekend, en zich de vraag ter beant woording voorgf-legd, of het verant woord mag wordeu geacht die gelden zonder afdoende controle uit te keeren. Hei resultaat, op bijmaanden staat vermeld, toont aan, dat niet muider dan f23 895 aan subsidies wordt uit gekeerd. De meeste, zoo niet alle subsidies zijn toegekend geworden onder voorwaarde, dat jaarlijks de rekening en verant woording ter goed keuring of vaststelling moet wordeu aangeboden. In den laatsten tijd wordt aan deze voorwaarde streng de hand gehouden en worden naast de rekening ook de bijlagen gecontroleerd. Toch aebten wij dit niet voldoende. Uit de rekeningen zelf is niet steeds na te gaan of de geldelijke administratie naar behooren wordt gevoerd; ofwel alles is verantwoord hetgeen verant woord moest wordenen indien de vereeniging bezittingen beeft, deze op behoorlijke, zekerheid biedende wijze wordeu belegd en bewaard, enz. Wanneer een beroep wordt gedaan op de publieke kas en subsidies soms zeer belangrijke worden toe gestaan dan heeft de Gemeente het recht, ja wij meeneti, dan |s zij er- pltcht, zich zekerheid te verschaffen aangaande de zooeven genoemde en meer andere vraagpunten. En nu onlangs tot de aanstelling van een verificateur is besloten, mee neti wij, dat bet tijdstip is gekomen, deze controle in te stellen. Wij houden er ons wel van over tuigd, dat hieraan moeielijkheden zijn verbonden. De penningmeesters der verschillende verennigingen zullen niet steeds aanwezig zijn op het oogenbhk dat de controle wordt verlangd. Hier zal, vleien wij ons, veel afhangen van de wijze waarop de verificateur zijn taak zal opvatten en uitoefenen. Daar om schijnt het ons ook ongewenscht, bepaalde voorschriften te geven, maar liever af te wachten, wat de praktijk in deze te leeren zal geven. Onder aanbieding van een daartoe strekkend ontwerp-besluit, hebben wij de eer U voor te stellen te besluiten, dat alle uit de Gemeentekas gesub sidieerd wordende vereenigingen zich zullen hebben te onderwerpen aan eeöe van Gemeentewege in testellen controle op hun geldelijk eu ftnan cieel beheer. Vereenigingen. waaraan subsidie uit Ie Gemeentekas wordt verleend, met vermelding der bedragen: Groene kruis f 300 Vereen, t. bestr. d. Tuberc. 350. Tram1500.— Handelsschool 6150. Ambachtsschool t 7300. Avond-teekencursus j 500. Industrie- en huish.sch. 3250.— Vei v. voeding en kleeding 450.— Flehite600. Mnziekvereenigingen300 Maats. t. bev. d. Toonk 350.— Fiöbel-cursus 150. Openbare leeszalen 2000 Div. subs, en contributiën 695.— f 23895- Grondbedrijf. Eigendommen. Ten behoeve van de exploitatie der gronden, gelegen lusscben de Eem- straat en den Soesterweg de z.g n. Jodenhoek is een verkeersweg ge projecteerd. De toegang tot dezen weg loopt over grond, in eigendom toebeboo- rende aau de Nederlaridsche Centraal Spoorweg Maatschappij en aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij, maar in behter en onder houd bij de H. IJ. S. M. Na gevoerde onderhandelingen heeft de Directie van laatst genoemde Maat schappij zich bereid verklaard, tè bevorderen, dat die gronden in onder houd en beheer aan de Gemeente worden overgedragen, indien aan en kele voorwaarden wordt voldaan. In het gedeelte Soesterweg, vanaf het rosarium tot aan den spooroverweg ligt een riool, waarop het seinhuisje, staande tegenover het rosarium, is aangesloten. Genoemde Directie stelt nu voor, ook dit riool aan de Ge meente in eigendom over te dragen, mits de Gemeente het seinhuisje, door middel van eon pothuizen-riool doet aansluiten aan het aan de Maatschappij toebehoorende tiool, gelegen in het Smallepad. Hiertegen bestaat bij den Directeur der Gemeente-wet ken geen bezwaar, mits aan de Gemeente het recht wordt verleend het riool in den Soesterweg te doen loozen op dat, gelegen in het Smallepad, zoodat dit in stand moet blijven. De Gemeente kan dan vergunnen, huisaansluituigen te verleeuen op het riool Soesterweg. De kosten, voor het leggen van het potbuizenriool, worden begroot op f 100. Wij hebben de eer uwe vergadering voor te stellen: a. ons College te machtigen, de gronden, bekend bij het. kadaster in sectie D no. 2778 en 3177 (ged), van de Hollamlsche IJzeren Spoorweg Maat schappij in onderhoud en heheei over te nemen b. rnct de Hoilandsehe IJzere. Spoor weg Maatschappij een overeenkomst aau te gaan betreffende de ter plaatse aanwezige rioleein g, als boven is aan gegeven; c. en voor de uitvoering der noodiye weiken een crediet toe te staan van f100. Grondbedrijf. De ondervinding, bij de exploitatie van bet Grondbedrijf opgedaan, beeft de wenschelijkheid aarigetooud van het aanwezig zijn van een plan van be bouwing der in exploitatie gebrachte gronden. Telkens weer staat ons Col lege voor de moeilijkheid, te moeten beslissen, of een gewild stuk grond voor het beoogde doel kan worden afgestaan. De eiscb van zooveel mogelijk be houd van het natuurschoon ter ver krijging in de toekomst van een schoon geheel, brengt mede dat moet wor den gelet op do plaats, waar moet worden gebouwd, welke gronden die nen te worden gereserveerd voor ver schillende doeleinden en welk lype van woningen op de verschillende plaatsen gewenscht wordt. Opdat naar een vast beginsel kan worden gehandeld, is het noodig, dat een deskundige hand al de in het bedrijf gebrachte gronden perceeleert. Wij hebben de eer Uwe vergade ring machtiging te verzoeken zoodanig plan te doen opmaken en ons daar voor een crediet te verleenen van f IOuO en dit te bestrijden uit volgno. 6 der begrooting voor het Grond bedrijf dienst 1916 (kosten van wer ken, uitgevoerd ten behoeve van de in het bed i ij f gebrach te gronden). Wij vertrouwen, dat door het plan de exploitatie niet alleen vei gemak kelt|kt, maar nok bevorderif zal worden. Belasting op oorlogswinst I In verban me' ne loopeitde ge ruchten als znu de ontwoipeu oorlegs winstbelasting ook warden gei" ve van de waarde'ermeeidenng van he zittingen en vooriaden, tengevolge 'an den oorlogstoestand, vernemen wij. dat het in tl" bedoeling ligt alleen de werkelijke inkomsten in de belasting te betrekken. Onder het meeste voorbehoud kan melding worden gemaakt van een gerucht volgens hetwelk het beffiugs- percentage 25 pCt. zou bedragen. Landstorm 1912. De Minister van Oorlog heeft be paald dat het thans nog ovei blijvende deel van den landstorm 1912 9 en 10 Maart onder de wapenen moet komen. Keuring Tan levensmiddelen. Over een wettelijke regeling van de keuring van levensmiddelen wordt overleg gepleegd met den Minister van Landbouw. Zoodra dat overleg zal zijn afgeloopen.zalde Minister van Binnenl. Zaken zich beijveren de voorbereiding van het ontwerp tot een goed einde te brengen. Jlir. Mr. De Savornin Lobman Met «Centrum* kan uit de beste bron bet vermoeden bevestigen dat bij den Minister van Staat, jhr. mr. De Savornm Lohman, het voornemen bestaat, zich in 1917 niet meer be schikbaar te stellen voor een her nieuwing van zijn mandaat als Lid der Tweede Kamer. Zooals men weet, heeft de heer Lohrnan zitting voor het district Goes, dat hem in 1879 vooi het eerst af vaardigde. Faillissementen in Nederland. Volgens mededéeiu an het He.n- d.-d.-i' tormatiebu eau van Van h i Gi af Co \s Butv.lOX voor e: ü.n zip o er (1 - afgeloope.n w k ein Pgende 12 E Ned rland in p. 19 to lissernenien tegen .13 1 i ten in dezelfde week van j.»ar. Van 1 Januari tot en el boven- ge oernden datum 132 (.nilis om tori tegenover 165 overliet/, II e lij I- perk vari liet votige jaar. -omen vo ige Naar het Duitsch van Estella Schönbcrg. 3 „Ongelukkig kunnen wij het ongeval slechts voor het arme meisje beschouwen. Al heeft het mij een vreugde verijdeld, het heeft mij toch ook een ge lukkig oogenblik gebracht." Bij deze woorden bood hij haar de hand. „Wanneer komt ge weer?" vroeg zij. „Dat vraagt ge toch maar schertsend?" ant woordde hij. De woonkamer van mevrouw Walburg was be- hagelijk verwarmd en verlicht; de gedekte onaan geroerde tafel, deed vermoeden, dat men trots het late avonduur nog iemand verwachtte, want behalve de twee couverts voor de twee aanwezige personen, was er ook voor een derde gedekt. De huisvrouw, een dame met fijne bleeke gelaats trekken, zat stil op een sofa, terwijl een jonge man met onrustige schreden het vertrek op en neder liep. „Kunt ge u eenigszins voorstellen, waar Herman blijft?" vroeg eindelijk de jonge man. „Reeds meer dan een uur hebben wij zijn koffer in huis en hij zelf stelt ons geduld zoo op de proef!" „Het zal buiten zijn schuld zijn, Oscar," zei de bejaarde dame, „hij zal door een of ander toeval opgehouden zijn. „Een toeval!" riep Oscar uit. „Het verraadt geen groot verlangen, vind ik, dat hij niet spoediger klaar is met dat toeval! Wanneer ik na jarenlange af wezigheid u en hem zou weerzien ik weet niet, hoe groot de macht moest wezen, die mij in dit laatste uur nog van u verwijderd kon houden! Het hindert mij, dat hij tegenover ons zoo weinig harte lijkheid toont." „Oscar!" vermaande zijn moeder thans luid eu ernstig, „Je doet je zelf onrecht, wanneer je kwaad van Herman spreekt." De jonge man streek met de blanke, goed ge vormde hand door het donkere haar. Hij trad na een oogenblik op zijn moeder toe, kuste vluchtig haar hand en zei: „Ge hebt gelijk, moeder, ik praat maar weer iets, waaraan mijn hart geen deel neemt." „Herman, zou in zijn liefde voor ons te kort schieten? zei z'n moeder op warmen toon. „Beken het maar, moeder," riep Oscar lachend uit, „hij is toch uw liefste zoon?" „Verdriet het je werkelijk, Oscar, dat hij mij bijna zoo dierbaar is, alsof hij mijn eigen zoon was?" „Neen, o neenviel hij haar levendig in de rede. „Ik acht Herman veel hooger dan mijzelf; daarom gun ik hem ook het edelste en het schoonste op de wereld, de liefde mijner moeder niet uitgezonderd." (Wordt vtrvelt/d).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1