NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 17. Zaterdag^26 Februari 1916. 45e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. jffifrin Amersioortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugestraat 77. Telephoouu. 69. AD VER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/a Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Vredosdebat in het Lagerhuis. Snowden, het Engelsche parlements lid behoorende tot de arbeiderspartij en de liberaal Trevelyan, de bij het uitbreken van den oorlog afgetreden minister, hebben in het Lagerhuis de kwestie van den vrede ter sprake gebracht. Ze hebben minister Asquith gevraagd, op welke voorwaarden het mogelijk zou zijn een einde aan den oorlog te maken en toch het doel, waarvoor de geallieerden strijden, te bereiken. De eerste minister verwees naar de reeds door hem afgelegde verklaring in den Gildenhal te Londen en lier- haalde nog eens: Wij zullen nooit het zwaard, dat wij niet lichtvaardig heb ben getrokken, in de schede steken, vóór België, en ik voeg er thans bij, Servië, alles en meer dan ailes hebben herkregen, van wat zij hebben moeten offerenvóór Frankrijk vol komen beveiligd is tegen aanvallen; vóór de rechten van de kleine volken in Europa op onwankelbaren grond slag zijn gesteld en vóór de militaire overheersching van Pruisen, geheel en voorgoed is vernietigd.» Dat in antwoord op de rede van Trevelyan en Snowden, wiens rede eigenlijk niets anders dan een bevesti ging van het feit, dat men in Üuitsch- land hartgrondig naar vrede verlangt. Dat wist minister Asquith trouwens al lang uit de debatten in den rijksdag en uit de rede van den i ijkskanselier. Maar de Engelsche regeering heeft baar voorwaarde geuit en achter haar staat het Engelsche volk, aldus de minister. Naar Reuter seint, is het zooge naamde vredesdebat daarna als een nachtkaars uitgegaan. De andere ar beiders-afgevaardigden vieien Snowden niet bij. België en de verklaring van Londen. De Temps wijdt een artikel aan de verzekeringdoorde vertegenwoordigers der Entente mogendheden onlangs aan België gegeven omtrent het deelnemen aan de vredes conferentie, als die eenmaal komt. De Temps zou bet vernederend vinden voor België na zijn heldhaftig gedrag, als de nieuwe orde van zaken in Europa geschapeD werd, zonder dat België er invloed op uitoefende. België zelf heeft dat ook gevoeld en daarom bij voor baat onlangs zijn adhaesie uitgesproken aan het verdag van Londen der 5 groote mo gendheden. Nu zal Belgie als kleine staat moeilijk de verantwoordelijkheid op zich kunnen, nemen voor wat een maal ter vredesconferentie zal besloten worden De verklaring, thans gedaan uit naam van Frankrijk, Engeland en Rusland, lost de zaak op alleszins voldoende wijze voor België op, daar zij inhoudt, dat »als het oogenblik is gekomen, de Belgische regeering zal worden geroepen aan de vredes onder handelingen deel te nemen", België heelt dus voortaan de zekerheid, dat geen enkele verbintenis bij de oplossing van het conflict zal worden aangegaan buiten dit land om en dat het ter gelegener ure onder dezelfde voorwaar den en met de zelfde waarborgen van zijn onafhankelijkheid aan de bespre kingen zal deelnemen als de andere bondgeuooten. Wat de mogelijkheid betreft van een afzonderlijken vrede, dien men vooralle bondgenooten heeft willen voorkomen door het Londensch verdrag, zij zal zich voor België niet voordoeD, aangezien het lot van dit land te nauw verbondon is aan een volkomen en onbetwistbare overwinnig van de Entente. De laatste moet de meening ook zijn van alle Belgische parlementsleden. Voor hen is vrede onbestaanbaar, zoo lang het groote deel van België nog door de Duitschers is bezet. Toch moet er bezwaar bij een groot deel van hen bestaan, het Londenscbe verdrag te onderteekenen en wel omdat naar hun meeniog, België niet als oorlog voerende in den gewonen zin van het woord mag worden beschouwd, doch slechts zijn neutraliteit verdedigt. Een meerderheid in het Kabinet zou er echter voor zijn, het Londensche verdrag te onderteekenen. Leest men wat Temps zegt dan maakt, het den indruk, dat de meening van het Belgisch kabinet en Kamerleden niets ter zake doet. En dat men België niet eens tot onderteekening heeft uitgenoodigd. Onafhankelijkheid voor Polen. In den laatsten tijd is in de Fransche en Engelsche bladen naar aanleiding van de aan Duitscliland toegeschreven plannen, om Polen onder Duitsche leiding autonomie te verleenen, voor gesteld, dat de gealliëerden evenals aan België, ook aan Polen autonomie zouden garandeeren zooalsdie trouwens bij hel begio van den oorlog door den tsaar ook beloofd is. De Humanité wijst er nu op, dat een der gelijke garantie reeds vroeger in 1815 gegeven is, zonder dat tsaar Alexander zich daarom later heeft bekommerd. Boven dien is het op het oogenblik zeer moeielijk in een binnenlandsche aangelegen heid van het Russische rijk te willen ingrijpen De. Humanitë vindt het daar om het beste, dat de gealli ëerden er bij Rusland op aandringen, aan Polen een volkomen onafhankelijk heid te verleenen. De- gealliëerden behoeven voor een dergelijken stap niet terug te schrikken, aan gezien in alle landen der Entente de geheele openbare meening voor een dergelijke regeling van het Poolsche vraagstuk is. De regeling van Polen's autonomie hangt geheel van St. Petersbnrg af. doch Rusland kan er slechts bij winnen indien tusschen het Russische rijk en den gevaarlijken Duitschen in een buf ferstaat ligt. De toestand in Constantinopel. De correspondent van de Daily Chro nicle te Saloniki seintVolgens berich ten uit Constantinopel stijgen de prij zen der levensmiddelen aldaar ontzag lijk. Brood is buitengewoon schaarscb. Wat echter den Turk het meest ver driet, is de buitengewoon hooge prijs der koffie,die voor den ooi log 8 piasters per kilo bedroeg en thans 120 piasters, een vermeerdering van 1500 °/o. Ten gevolge hiervan kunnen slechts weinig Turken zich hun gelief koosden drank aanschaffen. Petroleum is gedurende denzelfden lijd gestegen van 1 tot 16 piasters per liter. Naar uit Weenen wordt bericht, heeft de prefect van Constantinopel, Ismet Bei, zijn ontslag genomen. Krachtige Duitsche aanvallen ten noorden vun Verdun. De slag ont wikkelt zich over een steeds grooter front. Gevechten in Artois en den Boven-Elzas. Men mag nu wel als vaststaand aan nemen, dat de Fransche berichten aangaande een komend groot ollensief der Duitschers ten noorden van Verdun juist zijn geweest. Den geheelen dag gisteren en ook den daaraan vooraf- gaanden nacht is het zware geschut aan weerszijden in actie geweest, blijk baar ter inleiding van de infanterie- aanvallen, die zich daarop over een breed front, van 15 K.M. volgens het Fransche middagberiebt, 40 K.M. vol gens het Fransche a vondbericht, hebben ontwikkeld. De troepenmacht, die de Duitschers hier in het vuur brengen, is buitengewoon sterkvolgens de Franschen behoort zij tot zeven ver schillende legerkorpsen. Om Verdun heen maakt het front nog steeds een wijden boog. liet noordelijk deel van dien boog, tusschen Malancourt en Etam wordt door de Franschen als het gevechtsterrein op gegeven de Duitschers noemen het gedeelte tusschen Consenvoye en Asan- nes als bet stuk, waar hun aanvallen bijzondersucceshebben gehad. Ondanks hun hardnekkige verdediging, die den Duitschers wel op zware verliezen te staan gekomen zal zijn, hebben de Duitschers hier, naar zij melden, de Fransche stelling over een breedte van ruim 10 K.M. en een diepte van 3 K.M. doorgestoolen, waarbij hun 3000 gevangenen en veel materiaal in handen vielen. De Franschen erkennen dat zij het dorp Haumont hebben moeten ont ruimen, doch nog aan de zoomen daarvan stand houden. Dit, wat het fiont om Vei dun betreft. In den Boven-Elzas zeggen de Duit schers ten westen van Heidweiler een Fransche stelling over een breedte van 700 en een diepte van 400 M. ver- meesterd te hebben, waarbij 80 ge vangenen ui hun handen vielen. Daar entegen melden de Franschen, dat een tegenaanval hen weer in b-t bezit heeft gesteld van liet grootste deel van het Caureshoscli ten noorden van Baumont, welk hosch eergisteren door de Duitschers was bezet. Wat Artois aangaat, daar beweren do Duitschers riu II officieren en 348 man gevangengenomen en 3 machine geweren buitgemaakt te hebben. De Franschen zeggen intusschen eenige gedeelten van de verloren loop graven te hebben hernomen. Het nieuwe belastingplan. Gelijk men weet werden bij liet groote plan Treub de opcenten inge volge de Leeningwet 1914 met eenige wijzigingen verwerkt in de hoofdsom men zelf der belastingen, gelijk die volgens het plan zouden worden ge wijzigd. De nieuw opgetreden minister van financiën kan zich, blijkens eene mede- deeling in de Toelichting aan bel door hem ingediende leeningsontwerp, daar mede niet vereenigen en is voornemens de hoofdsommen der betrokken belas tirigeii wederom te verlagen en de heffing van de opcenten der leenings- wet voort te zetten. Naar het Duitsch van Estella Schiiiiberg. 6 „Vanmorgen hield zij vol, na een rustigen slaap, haar wond nauwelijks meer te voelen en toen heb ik toegegeven, dat zij ons huis reeds verliet." „Ik verwachtte dat wel," antwoordde Herman rustig, „is zij door haar familie afgehaald?" „Dat niet," gaf Virginie tenantwoord, „maar haar broeder, bij wien zij woont, was gisterenavond nog hier en wilde haar dadelijk meenemen, daar hij haar daarvoor niet te ziek vond. Natuurlijk gaf ik het meisje niet mee. Vanmorgen gaf zij nu zoo stellig haar wensch te kennen, naar huis terug te keeren en mij niet langer tot last te zijn, zooals zij zeide, dat ik toegaf. Zij is een vreemd meisje. Nauwelijks was zij er toe te bewegen, in het rijtuig plaats te nemen, dat papa voor haar had laten inspannen. Zij zou bang zijn, door de bewoners van de Tulp straat uitgelachen te worden, zei ze wanneer zij als een dame in een equipage naar huis kwam." „Dus zij woont in de Tulpstraat?" zei Herman, „goed, dan zal ik haar daar opzoeken." „Ziet ge, ik zei het haar wel, dat ge nog eens haar wond moest nazien," sprak Virginie levendig, „en toen hadt ge moeten zien, hoe gaarne zij dat scheen te hoorenMaar dadelijk daarna zeide zij heel bescheiden, dat zij zich schaamde, u zooveel moeite te veroorzaken; ja, zij verzocht mij, u de verzekering te geven, dat zij weer geheel hersteld was en dat ge volstrekt niet noodig hadt, nog weer naar haar om te zien." Herman schudde het hoofd. „Zeidet gij haar niet, Virginie, waartoe een arts noodig is?" „O ja," riep het jonge meisje lachend, „ik zei haar, dat er voor een arts niets schooners bestaat dan verwonde of gebroken ledematen, en dat het u lang niet zoon genoegen zou gedaan hebben, een gesprek met haar te voeren als een pleister op haar voor hoofd te leggen. En het scheen, Herman dat zij trots haar bewusteloosheid heel goed bemerkte, wat ge cleedt, want zij zeide mij, het was haar, alsof zij een zachten vleugel over zich voelde waaien, toen gij de hand op cle brandende wonde legde en bij uw woorden had zij een gevoel, alsof geen leed of pijn haar meer kon overkomen." „Arme kleine," zei Herman, medelijdend lachend. „Denk niet, dat ik ermee spot," zei Virginie ernstig. „Ge moogt het wel weten: op dat oogen blik lachte ik niet, want het scheen mij heel natuurlijk, dat het meisje zoo sprakwaarom weet ik eigenlijk zelve niet. Dat doet er ook niets toeik wilde alleen maar over onze zieke spreken en haar bij u prijzen. Zij heeft zooiets eigenaardig aantrekkelijks, dat men van haar moet houden, als men haar eenmaal heeft gezien."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1