NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. jjnmim No. 21. Zaterdagen Maart 1816. 45e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant. 4KONNEHENTSPRIJS Per S maaDden met Zondagsblad 1.15; Frauco per post door bet gelieele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nammera 3 Cent. mge/.jndeu stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoono. 09. AD VER! ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/a Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Aan onze lezeressen, Een belangrijke uitbreiding en ver fraaiing beeft wederom Het Nieuwe Modeblad ondergaan. Inplaats van in 10 pagina's met omslag verschijnt dit bij uitstek prac- tiscbe en zeer goedkoope modetijdschrift thans in 10 pagina'» waarvan bet titelblad sierlijk en grillig tevens gelijk de Mode is, werd outworpen door den bekwamen kunstenaar Matthieu Wieg man. Ongetwijfeld zal deze uitbreiding en verfraaiing verhoogen de algemeene waardeering, welke Het Nieuwe Mode blad reeds onder alle standen geniet en zeer zeker ook alleszins verdient. Immers iedere aflevering van deze uitgave bevat een groot aantal fraaie en vooral doelmatige modellen voor dameskleeding, kinderkleeding, hand werken, onderkleeding en verschillende practiscbe wenken, en raadgevingen op allerlei gebied. Bovendien bevat iedere aflevering een knippatronenblad met duidelijke bijschriften, waardoor 't voor iedereen mogelijk is het model zijner keuze zelf te vervaardigen. Ook worden nu en dan van verschillende kleedingstuk- ken door den uitgever gratis-normaal- patroncn verkrijgbaar gesteld, terwijl al degenen, die op Het Nieuwe Mode blad geabonneerd zijn bij een daarvoor aangewezen bekwamen dames-coupeur zich tegen een daarvoor vastgestelde vergoeding van elk kleedingstuk pa tronen op maat kunnen laten vervaar digen. Inderdaad we zeggen niets te veel, indien wij beweren, dat Het Nieuwe Modeblad een onmisbaar tijdschrift is voor iedere practiscbe buisvrouw, voor iedere dame, die op de hoogte wil blijven van hetgeen de mode voor schrijft. De uiterst geringe prijs, (15 cents per kwartaal van 6 nummers, franco per post 85 cents) waartegen Het Nienwe Modeblad bij ons is verkrijg baar gesteld, kan voor niemand een beletsel zijn zich op deze uitgave te abonneeren. De Administratie van ons blad is bereid aan allen, die er om vragen, gratis een proefnummer toe te zenden. De 26ste oorlogsverklaring. Hot Du tsch.- geduld is uitgeput, lluilscblatid beeft 't maakt den indruk van den glooien leeuw die den kUuw opbefi tegen den kleinen keffei aan de regeering dei Poi- tngeesche republiek den oorlog ver klaard Daarmee is na negentien maanden sltijden de 26ste oorlogs verklaring in zee gegaan. Met deze 26e ooi logsverklaring heeft de 13e mogendheid zich in het st'ijd- gewoel geworpen en is het aantal neuiralen in Europa teruggebracht tot 8, Luxemburg ei huiten gelaten. De slag b(j Verdun. Het is een zonderling geval met de jongste berichten over Verdun. Na genoeg alles, wat de Duitsche staf in de laatste dagen heeft gerapporteerd, wordt in de Franscbe berichten naar het rijk der fabelen verwezen. Ten westen van de Maas eD het Ravenbosch heeten de Duitschers bezig de laatste «nestent derFranschen op te ruimen. Laatste nesten? zegt Havas. En het grootste deel van het Ravenbosch is op de Duitschers heroverd, terwijl dezen er bij bun tegenaanvallen niet in ge slaagd zijn den Franschen het ver overde weer afhandig te makenOok, zegt de Fransche staf, hebben de Duit schers gisternacht herhaaldelijk po gingen gedaan om hun tegenslagen van Woensdag weer goed te maken, o.a. door twee aanvallen op Béthin- court, welke evenwel door het Franscbe vuur zijn gestuit. Ten aanzien van den rechter Maas oever is de tegenspraak nog erger De Duitschers beweren na krachtige artil lerie voorbereiding het dorp en het pantserfort Vaux en de talrijke daar bij aansluitende versterkingen te heb ben genomen. Dit wordt door de Franschen vierkant ontkend. Wel geeft het officiéél Fransche bericht van gistermiddag toe, dat de Duit schers na een hevig geschutvuur ver woede stoimloopen ondernomen heb ben op de stellingen der Franschen tusschen Douaumont en het dorp van Vaux, doch het voegt er aan toe, dat de aanvallers volkomen werden terug geslagen. Enkele afdeelingen die het dorp Vaux waien binnengedrongen, weiden er door een Franschen tegen aanval met de bajonet weer uitgejaagd. Natuurlijk loochenen de Fiansche berichten ook de juistheid der Duitsche opgaven omtrent het aantal der bij het Ravenbosch en bij Fresnes ge maakte gevangenen. De oorlog buiten Europa. De Russen hebben in den Kaukasus in de kuststreek aan de Zwarte Zee de Turken over de Kala Potamos gewoipen. In Messopotamië heeft generaal Aylmer een poging tot ontzet van Kut-el-Amara aangewend. Hij heeft Fssin 7 mijlen oostelijk van generaal Townshend's verblijf, bereikt en daar de Turksche stellingen aangevallen. Hij was echter niet in staat den vijand te verdrijven. Aylmer verklaart, dat de vijand zware verliezen leed en behalve, dal hij zijn positie versterkte, geen tegenaanval ondernam. De Brit- scbe verliezen zijn niet zwaar. In Duitsch Oost-Afrika, de laatste Duitsche kolonie, is generaal Smuts met zijn mannen tegen de Duitsche strijd macht in het gebied van den Kilimandzjaro opgerukt. De Engelscben hebben den 7en Maart de overgangen over de Loemirivier met geringe ver liezen bezet. Verscheidene tegenaan vallen van den vijand zijn afgeslagen. Nog niet gereed De correspondent van de «Secoloa te Parijs schrijft in zijn blad, dat de geallieerden met hun artillerievoor bereidingen nog niet gereed zijn. Het zal nog wel twee maanden duren, zegt bij, voordat de Fransche, Eogel- sche en Amerikaansche fabrieken zoo veel artillerie-matpriaal en munitie vervaardigen, dat Frankrijk een zoo groote overmacht heeft, dat het de Duitschers voorgoed kan verpletteren. Propaganda voor Nederland. De vaderlandsche club wil den Ne- derlandsche volksgeest tot meer be wustheid brengen van wat hij vermag en waard is, wil zorg voor onze nationale zelfstandigheid als hoofdzaak bevor deren. Waar onze volksgeest iD veel op zichten zoo slap is, waar men de beteekenis van de nationale zelfstan digheid over het geheel nog zoo on voldoende beseft, daar zoo dachten wij zal een club die wil, wat de Vaderlaudsche Club wil, een bijna onafzienbaar terrein vaü werkzaam heid vinden. Niet iedereen is van die meening. Integendeel er is gezegd: «Betaal uw belasting en wees een goed burger; gij zijt contribueerend lid van de beste vaderlandsche club, die er is. Want wat wil «De Vaderlandsche Clubt meer?« Daarop nu antwoordt het nationale tijdschrift «Ons Lande: Fr is in de nationale organisatie, die is de Staat der Nederlanden, een tekortkoming, welke de vaderlandsche club, mits zij hard aanpakt, uitmun tend zal kunnen aanvullen. Er wordt vanwege dezen staat geen propanda gemaakt voor zichzelf. Elke andere organisatie, die iets beteekent, zorgt dat de propaganda van die organisatie geen moment verslapt. Men zie maar eens wat de politieke vereenigingen hier presteeren. Men zie eens hoe uitmuntende organisaties als de Alge meene Nederlandsche Wielrijdersbond en het Algemeen Nederlandsche Ver bond ook op dit gebied met nooit verslappende zorg werken. Alleen de nationale organisatie laat hier violen zoigen. Wat de Neder landsche staat voor den Nederlandschen burger beteekent, hoe deze nationale organisatie den Nederlander in staat stelt te werken en te scheppen op elk gebied, te leven onder omstandig heden, die juist voor nationaliteit voor het geheel onzer burgers een achter uitgang zou bete ikenen, die in cijfers welhaast niet is weer te geven dat alles wordt den Nederlander bijna nooit uiteengezet, dat is voor wie niet gewend is verder door te denken haast een nieuwe en vreemde gedachte. En de waarheid klemt te sterker, omdat wel voortdurend in anti- en onnation tie richting propaganda wordt gemaakt. Welnu waar het niet waar schijnlijk is, dat de staat binnenkort ook deze taak ter hand zal nemen, daar zal de Vaderlandsche Club uit stekend weik verrichten, indien zij deze tot nu toe zoo ten onrechte ver waarloosde propaganda krach'ig aan pakt en den achterstand tracht in te balen, die bier bestaal. Smokkelen van zeep. Men schrijft uit Aardenburg d.d. 9 Maart aan het »N. v. d. Dag: Dank zij de op 4 Maart j I. dooi den commandant van Zeeland vast gestelde verordening betreffende den opslag van goederen, waarvan de uit voer is verboden, heeft men hier reeds een goeden slag kunnen slaan. Eer gisteren begaf de militaire comman dant te Aardenburg zich met belasting ambtenaren en militaire buitengewone commiezen, die juist een dag te voren waren beëedigd, naar Fede (Z. Vlaan deren), om daar huiszoeking te doen. Tal van voor den uitvoer bestemde goederen werden in beslag genomen, en vooral veel zeep Uit allerlei stallen en krotten kwam zeep te voorschijn, zelfs midden in bet land verborgen onder bet stroo. Bij één persoon wer den 40 vaten zeep in beslag genomen. Vlak bij den electrischen diaari werd een hoeveelheid gevonden, die gereed Naar het Duitsch van Estella Schönberg. 8 „O, dokter," zei zij verlegen, „de juffrouw zei mij ook, dat u vandaag nog hier zoudt komen, en ik wilde u zoo gaarne bedanken!" „Laat dat maar, mijn kind," zei hij afwerend. „Als er iemand is, die uw dank verdient, dan is het juffrouw Manstedt, die u verpleegd heeft. Ik daarentegen moet u bedanken, dat ge 't den arts zoo gemakkelijk hebt gemaakt; niet alle zieken leggen zich op zijn weg, als zij zijn hulp behoeven Door zijn schertsenden toon had hij haar verlegen heid overwonnen en nu begon zij over het ongeval van den vorigen avond te spreken. Zooals hij had vermoed, was zij door de gladheid der straat gevallen en door een duizeling overvallen, want verder ging haar herinnering nietzij kon zich slechts het oogenblik voor den geest halen, waarop zij in de vreemde kamer wakker werd en Hermans gezicht over zich heengebogen had gezien en zijn handen op haar voorhoofd gevoeld. Herman maakte het verband van haar hoofd los, om naar de wonde te kijken. „Nog slechts een paar dagen," zei hij tevreden knikkend, „en ge kunt het geheele voorval uit uw geheugen wisschen." Hij trad aan het venster, dat op de binnenplaats uitkeek. Zijn blik op het groote hoekhuis slaande, zei hij „Wordt het huis nog door freule van Dorsen be woond?" „Ja," zei Anna, „het is haar eigendom." „Die oude dame is mijn tante," vertelde Herman. „Uw tante?" riep Anna verwonderd uit, „dat wist ik niet, daar heb ik zeker niet op gelet, als zij van haar familie sprak. Want zij heeft zeker ook uw naam genoemd, als zij over haar andere bloedverwanten sprak „Gij kent mijn tante dus? Praat zij wel eens met u?" „Zij laat mij somtijds roepen, als zij iets voor mij te doen heeft," antwoordde het jonge meisje, „als ik haar mutsen en kragen vouwen moet of haar voorlezen en zij is dan altijd heel vriendelijk. Nog meer is zij op mijn broeder gesteld, die veel zaken voor haar moet regelen." „Is uw broeder de eenige van dien naam?" vroeg Herman haastig. „Hebt ge nog meer bloedverwanten?" „Neen, wij beiden staan geheel alleen en hebben geen andere familie hier in de stad." „Er werd mij gezegd, dat hij zich met notarieële aangelegenheden bezighoudt was hij vroeger niet werkzaam bij den bankier Walburg?" „Ja," antwoordde zij onbevangen, „vroeger geloof ik. Sedert ik bij hem woon hij heeft mij eerst een jaar geleden, toen moeder stierf, bij zich laten

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1