NIEUWE HÉT Nieuws- en Advertentieblad TÈjT voor de Provincie Utrecht. j|p ILIflNgBïi&BlN Gemeenteraad. FEUILLETON. No. 24. Woensdag 22 Maart 1916. 45e jaargang De Firma A. LEWENSTEIN VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Aaögezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigstc Agent W. KOMMER^Krommestraat 24, Amersfoort. UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Rureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. Ter gisterenavond gehouden raa>L- vergadenng waien de heeren Van Achterbergt), Van Duinen en Koning niet aanwezig. Na goedkeunng der notulen van de vergadering van den 29 Februari j.l. deelde de voorzitter, Mr. J. C. Graaf van Randwijk, mede dat de navolgende stukken waren ing ikomen Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d d. 6 Maart '1916 3e Afd. No. 3430/434 waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van 21 December 1915 tot wijziging van de begrooting der inkomsten en uitgaven dienstjaar 1916. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. '13 Maart 1916 3e Afd. No 466/482, waarbij wordt goedge keurd het Raadsbesluit van 29 Februari 1916 totoverneming van twee strooken grond aan de Wilhelminastraat van J. C. L. Huiskamp. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Stalen van Utrecbt d d. 13 Maart 1916 3e Afd. No. 468/487, waarbij wordt goedge keurd het Raadsbesluit van 29 Februari 1916 tot aankoop van eenige perceelen grond aan de Laan 1914 van A. Looxma van Weideren Baron Rengers. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedepuieerde Staten van Utrecht dd. 13 Maart 1916, 3e Afd. No. 469/488, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van 29 Februari 1916 tot aankoop van een perceel bouwterrein aan de Johan van Oldenbarneveldtlaan van O. L. G. F. Aberson. (Voor kennisgeving aange- neming.) Bestuit van Gedeputeerde Staten van Utrecbt dd. 13 Maart 1916, 3e Afd. No. 479/480, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van 29 Februari 1916 tot overneming van een strook grond aan den Utrecbt- schenwrg van T. L. Blok. (Voor ken nisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 13 Maart 1916, 3e Afd. No. 507/489, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van 29 Februari 1916 tot ingebruikgeving van een perceel grond aan bet Rijk. (Voor kennisgeving aangevomen.) Adres van de firma Gebr. Nefkens dd 4 Maart 1916, waarbij deze ver zoekt het uitsluitende recht tot sta- tionrieering van een of meer automo bielen op het Stationsplein. (Om advies naar B. en W.) Adres van de Koninklijke Neder- landsche Automoblielclub ingekomen 10 Maait 1916, waarbij verzocht wordt eene bepaling betreffende het afronden van straathoeken in de Bouwveror dening op te nemen. (Ter afdoening naar B. en W.) Adres van de Koninklijke Neder- landsche Automobielclub, ingekomen 10 Maart 1916, waarbij wordt mede gedeeld dat aan Gemeentebesturen een subsidie kan worden verstrekt ter tegemoetkoming in de kosten van het wegruimen van belemmeringen voor snelverkeer. (Ter afdoening naar B. en W.) Adres van den Nederlandschen Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven, afdeeling Amersfoor dd. 16 Maart 1916, houdende verzoek tot loonsverbooging voor het personeel in dienst der Gemeente, dat minder dan f 1000.per jaar aan inkomen heeft. (Om advies naar B. en W.) Brief van het College van Curato ren van het Gymnasium dd. 16 Maart 1916, waarbij wordt geadviseerd tot aanvaarding van een schenking van den beer I. Scbeltema de Heere aan het Gymnasium. Op voorstel van den Wethouder van Onderwijs werd deze schenking onder dankbetuiging aanvaard. Brief van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven d.d. 20 Maart 1916, houdende dankbetui ging voor het besluit tot verbetering der looner. van de concierges. (Voor kennisgeving aangenomen). Rapport met bijlagen van de Com missie, die opdracht ontviog een onderzoek in testellen naar aanleiding van de kwestie-Holmer betrekkelijk bet opleggen van taken aan een leer ling van de Hoogere Burgerschool. Naar aanleiding van eene opmerking van den heer Jorissen die als voor zitter der bedoelde Commissie ver klaarde niet te begrijpen hoe dit rap port den Raad had kunnen bereiken zonder door hem geteekend te zijn en de toelichting van den heer Hofland en den voorzitter dat het rapport ge teekend is door den rapporteur, wordt het rapport beschouwd als niet te zijn ingekomen. Met 15 van de 16 stemmeD, waarvan één blanco, besloot de Raad de tijde lijke aanstelling van den heer J. D. Meerwaldt als leeraar in de klassieke talen aan het Gymnasium te veran deren in eene vaste aanstelling. Daar de heer I. C. Knoot, uit Laag Soeren, voor zijne benoeming tot onder wijzer alhier bad bedankt, omreden hij geen geschikte woning alhier vinden kon, benoemde de Raad in zijne plaats tot onderwijzer aan school E de heer F. C. Hoeh te Maartensdijk. Ten gevolge van de uitbreiding van bet onderwijs aan de Ambachtsschool, waardoor te verwachten was, dat het aantal leerlingen van de Burgeravond school steeds zou verminderen, werd in de raadsvergadering van 26 Juni 1914 besloten, het aantal klassen aan die school van drie op twee terug te brengen. Terwfjl het aantal leerlingen in November 1913 bedroeg 136, is het thans teruggeloopen tot 29 Over eenigen tijd zullen dus wellicht pogin gen kunnen worden aangewend om te komen tot opheffing van genoemde inrichting van onderwijs. Nu het aantal leerlingen reeds zoo gering is, dienen maatregelen te wor den genomen om de kosten van dat onderwijs zooveel mogelijk te beperken. Vooral de jaarwedde van den Direc teur is bij den tegenwoordigen omvang van het onderwijs te hoog. Nu, in verband met het vertrek van den heer Groote Haar, moet worden voorzien in de vacature van Directeur, deed zich de gelegenheid voor om de jaarwedde in overeenstemming te brengen met de werkzaamheden, aan die betrekking verbonden. De Raad besloot daarom de jaar wedde van den Directeur der Burger avondschool te verminderen van f750 tot f500. Voorts werd besloten 1. van J. C. L. Huiskamp en L. C. Huls, te Amersfoort, kosteloos over te nemen een strook grond, op de bij dit besluit behoorende teekening aan gegeven in gele kleur 2. den over te nemen grond te be straten 3. de kosten van overdracht van den grond te nemen voor rekeniog der Gemeente. Naar aanleiding van eene bemer- kiug van Gedeputeerde Staten der provincie omtrent het ontbreken in de verordening regelende het bebouwen van gronden in de gemeeute Amers foort, bestemd voor open bebouwing, van eene uitzonderingsbepaling voor inrichtingen vallende onder de hinder wet besloot de Raad den verordening te wijzigen als volgt: Artikel 1. De terreinen, gelegen langs de Barcbman Wuytierslaan te Amersfoort, die nader op de hierbij behoorende teekening zijn aangeduid door een groene kleur, zijn ter diepte van 25 Meter, bestemd voor open bebouwing. Art. 2. De terreinen, in art. 1 ge noemd, mogen slechts bebouwd worden met woonhuizen, die bij eene be bouwde oppervlakte van minstens 60 M\ op den beganen grond drie of meer woonvertrekken bevatten en ver der diie of meer woonvertrekken op ten minste éen verdieping, van welke vertrekken de hoogte over de geheele oppervlakte ten minste 2.70 Meter bedraagt en ten slotte eene zolder verdieping, doorgaande over het ge heele woonhuis. Aan deze huizen mag geen andere bestemming worden gegeven dan die van woonhuis. Burgemeester en Wethouders kun- Den van het bepaalde in lid 1 vrij stelling verleenen. Art. 3. Op de terreinen, in artikel 1 genoemd, mogen de woonhuizen op geen korteren afstand dan 8 Meter van elkander verwijderd gebouwd wor den, met deze afwijking, dat wel zoo genaamde dubbele villa's mogen ge bouwd worden, mits de afstand van deze dubbele villa's en andere dubbele villa's of enkele huizen niet minder dan 8 Meter bedrage. Burgemeester en Wethouders kun nen van bet bepaalde in lid 1 vrij stelling verleenen ten aanzien van den bouw van bij woonhuizen behoorende stallen of andere bijgebouwen. Art. 4. Het bepaalde in de artikelen 1, 2 en 3 is niet van toepassing ten aanzien van een gebouw, waarin eene inrichting wordt gevestigd, waarvoor een Hinderwetsvergunning is ver kregen. Art. 5. Overtreding van de be palingen dezer verordening wordt ge straft a. wat betreft do overtreding van eene bepaling, vastgesteld krachtens de Woningwet, met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geld boete van ten hoogste driehonderd 11 Naar het Duitsch van Estclla SchOnberg. „O Karei, zoo iets moois heb ik nooit gehoord," zei ze, met een soort eerbied naar hem kijkend. „Ei, ge ziet er heelemaal niet uit, als iemand die zich verheugt!" riep Karei, ,,ge hebt waarlijk tranen in de oogen Zij trachtte te lachen. „Weten ook andere mensckeD, dat ge zoo speelt?" „Eenige wel, niet veel," antwoordde, hij. „Voor het publiek zal ik natuurlijk nooit spelen. Ik kan toch niet zeggen: Doet in Godsnaam de oogen dicht, als ge naar mij luistert, opdat ge mij niet kunt zien! Neen, neen, een eenvoudig notarisklerk ben ik en blijf ik. Zal ik eens zeggen, wat ik wilde, Anna?" ging hij na een kleine pauze voort, „dat ge een piano hadt en daarop kondt spelen wat zou dat prettig zijn, als ik je dan met mijn viool kon begeleiden!" Zij moest lachen bij het idee, als een voorname dame aan een piano te zitten. „Waarom lacht ge eigenlijk," vroeg hij. „Denkt ge, omdat ge niet tot den deftigen stand behoort, dat 't daarom verboden is, je meer te ont wikkelen?" In plaats van te antwoorden, hield zij hem haar handen toe, die wel klein en welgevormd waren, maar toch de duidelijke sporen van ruweren arbeid vertoonden. „Ja, ja, misschien is het daarvoor wel al te laat zei hij lachend. Zij echter lachte niet; nadenkend keek zij voor zich. „Karei," begon zij eindelijk verlegen, „ik heb een vurigen wensch, maar gij moet het niet al te dwaas vinden „Ik? Wel zeker niet! antwoordde hij trouwhartig. „Ziet ge," sprak zij, zonder hem aan te zien, „in den laatsten tijd heb ik er dikwijls over gedacht, hoe onwetend ik toch ben. En daar ge zooeven ge zegd hebt, dat de burgerstand zich toch ook meer ontwikkelen kon, ben ik op de gedachte gekomen, om ook nog iets te gaan leeren." „Hoe, Anna, hoor ik goed?" riep hij schertsend uit, „wilt ge opeens een geleerde worden?" Zij schudde het hoofd en zei: „Ik wilde alleen een beetje verstandiger worden. Ge hebt zoove il boeken. Zijn daar niet eenige bij, die ge voor mij geschikt vindt, om er iets uit te leeren?" „Ja, ja, we zullen wel iets vinden, Anna!" gaf hij ten antwoord. Dankbaar reikte zij hem de hand. Voor een verder onderhoud bleef hun geen tijd, want Philip kwam op dat oogenblik thuis en trad de kamer in.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1